Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Тема- Зимові звичаї рідного краюМета- збагачувати уявлення школярів про обряди та звичаї українського наро

Работа добавлена на сайт samzan.net:


Дата:09.12.2013р.
Клас: 1-Б
Тема: «Зимові звичаї рідного краю»
Мета: збагачувати уявлення школярів про обряди та звичаї українського народу, зокема зимові православні свята; підтримувати інтерес до фольклорної обрядової творчості; виховувати любов до рідного краю, українських традицій.

Обладнання: ноутбук, сюжетні картинки, що відповідають тематиці свят Миколая, Різдва,Маланки й Василя, Водохреща; плакат з назвою теми заняття, мультфільм «Оповіді про святого Миколая». Література: : Розкажіть онуку, травень, 2003р., №14-15; Розкажіть онуку, травень, 2003р., №13; Розкажіть онуку, січень, 2003р., №2-3; Виховна година 1 клас / Шалімова Л, Л. с 47-49.
                                      Хід заходу

  І.Організаційний момент.

  Сьогодні, діти ми поговоримо з вами про свята. Розкажіть, які свята ви знаєте? (Учні відповідають.) Так, свята бувають дуже різними. Але погодьтеся: яким би не було свято – це подія завжди приємна, радісна та довгожданна. Ви вже знаєте чимало свят. Свята можуть бути і родинними, і громадськими, і шкільними... А бувають такі свята, які відзначаються скрізь. Їх святкує весь народ, вся наша Батьківщина, тому що вони – традиційні, народні і прийшли до нас з прадавніх часів, із сивої давнини.До цих свят ми відносимо обрядові українські свята. Таких свят в українців багато, А особливо щедра на них білосніжна зимова пора. Отже, тема нашого заняття – «Зимові звичаї рідного краю». Сьогодні ми пригадаємо обрядові свята нашого народу: День святого Миколая, Різдво Христове і свята Маланки й Василя. Ви дізнаєтеся про традиції відзначення цих свят, які прийшли до нас від наших пращурів. Це, друзі, не тільки весело й цікаво, але й важливо для кожного з нас – адже не можна вирости достойним, гідним українцем, не знаючи традицій свого народу, його звичаїв і творчості.

  ІІ. Основнна частина.

                                             Бесіда « Прийшла зимонька святкова»

   Надворі панує зима. В гості до всього українського народу одне за одним приходять радісні свята. У грудні, 19 числа, надходить до нас перше свято. Хто з вас знає яке? (День святого Миколая ) Правильно. Цього дня кожна дитина зранку чекає подарунків. І якщо вона весь рік поводилася чемно і слухняно, обов'язково знаходить їх під своєю подушкою. Багато хто, мабуть, думає, що святий Миколай – казковий герой, схожий на Діда Мороза. Але це не так. Святий Миколай – реальна історична особа Він жив багато століть тому і прославився своєю добротою і щедрістю до дітей. Щороку цього дня, точніше  вночі, святий Миколай розносив малечі подарунки. А ще він щиро молився за те, щоб українська дітвора минулих та прийдешніх поколінь була здоровою і щасливою.

  Відтоді ми й шануємо Миколая, дякуємо йому, молимося, просячи у цього святого допомоги в добрих справах, і співаємо на його честь гарні пісні.

  Я пропоную вам подивитися мультфільм, в якому розповідається про історію святого Миколая. (Дивляться мультик.)

     Другий місяць зими – січень – також багатий на українські православні свята. «Ой прийдуть до тебе три гості» -- говорить нам народна колядка. І цих свят дійсно три – це Різдво, свято Маланки  й Василя й Водохреща.

  Різдво вважають одним з найбільших, найвизначніших українських свят. Вважається, що саме на передодні цього дня народився Спаситель, Господь Ісус Христос. Про цю визначну подію людям сповістила перша вечірня

зірка, що зійшла на небосхилі. Цього вечора всюди панує атмосфера свята – чути різні різдвяні наспіви, від хати до хати ходять віршувальники-колядники, а в кожній оселі вже чекає на господарів різдвяна вечеря зі смачною кутею та узваром. На Святвечір – вечір перед Різдвом – традиційно їдять пісні страви, бо ще триває піст , а от наступного дня, коли настає Різдво, час уживати м'ясо та ковбаси. Тому й кажуть: «Різдво без ковбас не буває».

  За тиждень після Різдва наступає свято Маланки й Василя. Воно приходить до нас із веселими і смачними гостинцями. Зранку на Василя – 14 січня – вважається доброю прикметою, якщо першим до господи зайде чоловік, парубок або маленький хлопчик. У цей святковий день хлопці приходять поспівати – вони сиплють у хаті злакове зерно (жито, овес, пшеницю ), вітаючи хазяїв дому обрядовими піснями-засівалками. Свято Василя в народі називають Старим Новим роком, адже цього дня колись відзначали Новий рік. Зараз ми святкуємо Новоріччя 1 січня, але ця давня українська традиція збереглась і дотепер.

  Завершує ряд наших обрядових зимових свят Водохреща. Цього дня люди купаються у крижаній воді ставків та річок, бо вважається, що вся вода стає священою та цілющою. Хто пірне у святу Йорданську купіль, говорить православна традиція, той очиститься від гріхів та набереться на весь рік наснаги і здоров'я.

  Ось такі, діти, в нас, українців, взимку свята – древні й незабутні, радісні, сповнені любові до рідного краю та пошани до своїх традицій.

                           Вікторина «Православні зимові свята»

Запитання до учнів

  •  Які зимові православні свята вашого народу ви знаєте?
  •  На яке свято слухняні діти зазвичай знаходять під своєю подушкою подарунок?
  •  Святий Миколай це казковий персонаж чи реальна людина? За що ми віддаємо шану святому Миколаю?
  •  Яку подію відзначають, святкуюючи Різдво?
  •  Які традиційні страви їдять у вечір перед Різдвом?
  •  Розкажіть, як називаються обрядові пісні, що виконуються у Святвечір.
  •  Яких властивостей, за повір'ям українців, набуває вода  на свято Водохреща?

ІІІ. Підсумок.

  Українські зимові свята, мабуть, одні з найбільш яскравих, веселих і самобутніх. Скажіть, які зимові обрядові свята ви знаєте? Як їх святкують? Вірно. Але в нашого народу ще є багато інших свят, традицій, обрядів, звичаїв. З ними ви обов'язково будете знайомитись в майбутньому.

  А зараз наше заняття добігло кінця. До побачення!




1. Тренинг коммуникативной компетентности для педагогов Умение эффективно общаться это уникальная способ
2. Аналого-цифровой преобразователь (АЦП)
3. Лабораторная работа 8 Строки символов Задается произвольный текст содержащий не более 10 строк в
4. Особенности сценария документального телефильма
5. Практическая энциклопедия бухгалтера1
6. на тему Источники и методы инвестирования
7. реферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук Дн
8. Время от ее вступления в литературу до наших дней превышает число лет прошедших от смерти Пушкина до начала.html
9. Online Operations Manual Tips and Updates
10. 1323 ~ 321 гг до нэ ~ Подготовительный этап
11. Шпаргалка- Моделирование систем управления
12. Кукольный театр помогает в работе с неуверенными в себе детьми.html
13. Шпаргалка по теории государства и права
14. Взаємовідносини між чоловіком і жінкою
15. ТА. СЕР. 12 ПОЛИТИЧЕСКИЕ НАУКИ
16. А Объявлен международный конкурс на участие Летнем институте по глобальным проблемам охраны окружающей
17. Модуль 1 Беларуская мова і яе месца ў сістэме агульначалавечых і нацыянальных каштоўнасцей
18. Педагогические технологии
19. Атлант Стадион Славнефть ул
20.  Какой мыслитель считал что пространство и время это ~ априорные формы созерцания 22