Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
ЛЬВІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ІМЕНІ ІВАНА ФРАНКА
ГОРБАЧ ОЛЕКСАНДР НАЗАРОВИЧ
УДК 327 : 930
ДОКТРИНИ ЗОВНІШНЬОЇ ПОЛІТИКИ:
ІСТОРІЯ ТА СУЧАСНИЙ РОЗВИТОК
Спеціальність 23.00.01 Теорія та історія політичної науки
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата політичних наук
Львів
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі політології Львівського національного університету імені Івана Франка.
Науковий керівник:
доктор політичних наук, професор Денисенко Валерій Миколайович, Львівський національний університет імені Івана Франка.
Офіційні опоненти:
Професор, доктор філософських наук Гринів Олег Іванович, (Київський міжнародний університет), декан факультету політології.
Доцент, кандидат філософських наук, Тімченко Тамара Василівна, (Львівський національний медичний університет ім. Д.Галицького).
Провідна установа:
Дніпропетровський національний університет.
Захист відбудеться 21 січня 2005 р. о 13.00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 35.051.17 Львівського національного університету імені Івана Франка за адресою:
79000, м. Львів, вул.. Університетська, 1, ауд. 301.
З дисертацією можна ознайомитися у Науковій бібліотеці Львівського національного університету імені Івана Франка за адресою: м. Львів, вул.. Драгоманова, 5.
Автореферат розісланий 19 грудня 2004 року.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради Угрин Л.Я.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми дослідження. У зовнішньополітичній діяльності сучасних держав діє складний механізм погодженості інтересів, баланс політичних сил, який забезпечує кожній державі змогу не тільки виживати в теперішньому світі, але й стати важливою частиною загального цивілізаційного процесу сучасності. В ході історичного розвитку народів світу та їх державних утворень накопичений величезний досвід політичних міждержавних стосунків, без врахування якого не можливий усебічний суспільно-політичний розвиток країни. В сучасних умовах глобалізації особливо актуальним постає вивчення цього досвіду, а також використання його у створенні державних програм, стратегій доктрин.
В зовнішньополітичних доктринах сучасних держав важливе місце посідають економічні та культурологічні аспекти, дослідження яких актуалізує дисертаційне дослідження. В дисертації детально розглядається роль економічних та культурних факторів у забезпеченні зовнішньополітичних цілей сучасних держав. Використання економіки та культури у створенні сучасних зовнішньополітичних доктрин значною мірою цивілізує сферу міждержавних стосунків.
Незалежна Україна в складних міждержавних стосунках центральної Європи виборює своє гідне місце. Українська зовнішньополітична доктрина багатовекторності все більше виявляє свої як позитивні, так і негативні сторони. Вивчення багатющого досвіду людства в царині формулювання й реалізації доктрин зовнішньої політики стає для нашої політичної науки особливо актуальним. Актуальним також для нашої держави постає вироблення чіткої зовнішньополітичної позиції , формулювання нової зовнішньополітичної доктрини, яка відображала б цивілізованість, європейськість українського народу.
Обєктом дослідження є доктрини зовнішньої політики та особливості їх історичного розвитку.
Предмет дослідження: принципи, тенденції, на основі яких здійснювався процес становлення та розвитку доктрин зовнішньої політики в історії суспільно-політичної практики держав та світової політичної думки від Стародавнього часу до сучасності.
Мета і завдання дослідження. Метою роботи є дослідження особливостей формування та розвитку доктрин зовнішньої політики в процесі їх виникнення, формулювання і практичної реалізації впродовж розвитку людської цивілізації та наукового осмислення історії міждержавних стосунків. Передбачається розвязання таких дослідницьких завдань:
Методологічна основа дослідження. Методологічну основу дисертаційної роботи становлять концептуальні положення сучасної, зарубіжної, пострадянської та української політичної науки. В дисертації застосований історичний та логічний методи дослідження та системний підхід, що дало змогу всебічно дослідити доктрини зовнішньої політики в динаміці їх виникнення та становлення. Застосування в дисертації порівняльного методу аналізу дало змогу зясувати особливості зовнішньополітичних доктрин у звязку з певними історичними умовами їх функціонування та специфікою держави, яка сповідувала дану зовнішньополітичну доктрину. Саме порівняльний метод став основою згрупування зовнішньополітичних доктрин за їх спрямованістю на досягнення тієї чи іншої політичної мети держави в контексті існуючої зовнішньополітичної практики інших держав.
Наукова новизна дисертації. Наукова новизна дисертації полягає в тому, що в українській політологічній науці доктрини зовнішньої політики вперше стали обєктом окремого комплексного політологічного вивчення. На основі проведеного дисертаційного дослідження висунута й обґрунтована низка положень, які мають наукову цінність і виносяться на захист:
Практичне значення одержаних результатів. Основні ідеї дисертаційної роботи можуть бути використані:
Апробація результатів дисертації. Основні положення дисертації було викладено на Міжнародній науковій конференції “Трансформація політичної системи України та Польщі в умовах європейської інтеграції” (Львів, 7-8 листопада 2003 р.), а також на щорічних Міжнародних круглих столах “Історія релігій в Україні”, що відбувалися у Львові (травень 2000, 1001, 2003, 2004 рр.).
Структура та обсяг роботи. Дисертація складається зі вступу, двох розділів, що обєднують сім підрозділів, висновків і списку використаних джерел. Обсяг основного тексту дисертації становить 170 сторінок. Список використаної літератури вміщує 145 найменувань.
ОСНОВНИЙ ЗМІСТ ДИСЕРТАЦІЇ
У вступі обґрунтована актуальність дисертаційного дослідження; визначено мету і завдання роботи; її методологічні та теоретичні основи; сформульовано наукову новизну одержаних результатів та їх наукове значення.
Перший розділ “Історичний процес становлення зовнішньополітичних доктрин” складається з чотирьох підрозділів. У них здійснено аналіз історичного розвитку доктрин зовнішньої політики.
У першому підрозділі “Стан опрацювання проблеми” зясовано рівень наукової розробки теми.
Доктрини зовнішньої політики: історія їх становлення і функціонування в сучасній політичній думці одна з найактуальніших наукових проблем, адже осмислення політичних стратегічних завдань, які ставлять перед собою як провідні держави світу, так і зовсім малі, що борються за своє виживання, не можливе без зясування суті, змісту та характеру їх зовнішньополітичної діяльності.
Зовнішньополітичні доктрини це концентрований вираз зовнішньополітичної діяльності тих чи інших держав в їх чітко сформульованих або таких, що стихійно випливають зі змісту, завдань, мети їх зовнішньополітичної діяльності. Так чи інакше зовнішньополітичні доктрини реалізуються в зовнішній політиці, міжнародній дипломатії держав. З цієї точки зору важливим джерелом зясування історії зовнішньополітичних доктрин для дисертанта стали як вітчизняні, так і зарубіжні дослідження в галузі дипломатії, зовнішньої політики держав. Цінний фактологічний матеріал вміщується в двохтомній “Истории дипломатии” під редакцією академіка В.Потьомкіна. Не дивлячись на те, що це видання як на нинішній день вже в певній мірі застаріло, у ньому вміщується цінний концентрований аналіз дипломатії держав світу, починаючи з стародавніх людських цивілізацій, узагальнюються практично всі зарубіжні дослідження в галузі історії дипломатії.
Не втратила своєї актуальності двотомна праця А.Дебідура “Дипломатическая история Европы”. Вражаюча наукова актуальність цієї праці полягає в тому, що А. Дебідуру вдалося висвітлити надзвичайно складну сферу зовнішньополітичної діяльності держав європейського континенту в яскравих, колоритних образах політичних діячів, таких як російські імператори Олександр І, Олександр ІІ, Микола І, французького імператора Наполеона І та його дипломатичного сподвижника П.Талейрана і багатьох інших державних і політичних діячів, чиїми вчинками формувалася політична атмосфера Європи ХІХ ст. Аналіз політичних міждержавних процесів у Європі ХІХ ст., поданих у праці А.Дебідура, сприяли формулюванню таких зовнішньополітичних доктрин, як завойовницька доктрина Наполеона І, доктрина колективного вирішення зовнішньополітичних проблем (Віденський конгрес), панславістська доктрина російського імперіалізму, доктрина Бісмарка.
Праця Д. Себайна і Т.Торсона “Історія політичної думки” (Київ: Основи, 1997. 838 с.) хоч і не торкається безпосередньо проблем зовнішньої політики держав світу, однак в ній знаходиться ґрунтовний аналіз теорій національної держави, зокрема абсолютизму, макіавелізму, республіканізму, які дають змогу екстраполювати ці поняття на широке поле міждержавної зовнішньополітичної діяльності.
Важливий історичний фактологічний матеріал стосовно зовнішньополітичної діяльності папського Риму вміщується у дослідженні І.Хоми “Нариси історії Вселенської Церкви” (Львів: Стрім, 1995. с.). Аналізуючи розвиток католицької церкви з часів первісних християнських громад в Єрусалимі і до початку ХХ ст., І.Хома показує її величезну громадсько-політичну і духовно-моральну силу в розвитку західної цивілізації. В праці наголошується на міжнародній політичній діяльності отців церкви. Особливо глибоко проаналізована дипломатична та зовнішньополітична діяльність таких пап як: Лев Великий, Григорій УІІ, Інокентій ІІІ, Пій ІХ і ін., які увійшли в історію не тільки як видатні діячі церкви, але й як не менш знамениті громадсько-політичні особистості, що активно впливали на хід політичних процесів у Європі. Саме діячам церкви належить висунення, обґрунтування та практична реалізація таких зовнішньополітичних доктрин як: доктрина римського імперіалізму та доктрина політичного зверхництва Вселенської Церкви.
В історії розвитку зовнішньополітичних доктрин важливе місце посідає визвольна доктрина Б.Хмельницького. Ця доктрина безпосередньо випливає з багатющого джерела напруженої багатогранної дипломатичної діяльності великого гетьмана. Дослідники, однак, вважають, що саме дипломатична діяльність Б.Хмельницького в наукових дослідженнях висвітлена недостатньо. Звертають на себе увагу з цієї точки зору праці М.Брайчевського, В.Голубоцького, М.Грушевського, В.Землинського, Я.Качмарчика, М.Костомарова, І.Крипякевича, В.Липинського, К.Осипова, В.Смолія, В.Степанкова, В.Сергійчука, М.Семчишина і ін. Особливо треба вказати на одне з найцікавіших досліджень В.Смолія і В.Степанкова: “Богдан Хмельницький” (К.: Видавничий дім “Альтернативи”, 2003. с.). Автори найбільш повно у новітній літературі розкривають титанічну діяльність Б.Хмельницького як майстерного дипломата, що саме дипломатичними заходами вмів відвоювати вигідні позиції для своєї молодої держави.
Ґрунтовне дослідження Жана-Батіста Дюрозеля “Історія дипломатії від 1919 року до наших днів” (К.: Основи, 1995. с.) стала не тільки основним джерелом зясування політичного процесу у світі після того, як світ розколовся на дві протилежні суспільно-політичні системи, але й логіки актуалізації на кожному етапі політичних процесів таких зовнішньополітичних доктрин як ізоляції комуністичної влади в Росії, гітлерівська доктрина світового панування, доктрина “холодної війни”, а після краху світового комунізму заміни біполярного світу однополярним.
У праці В.Бжезінського “Велика шахівниця” (Львів-Івано-Франківськ: Лілея-НВ, 2000. с.) найбільш ґрунтовно розкрите сучасне політичне глобальне верховенство США у світі. Автор розглядає світову гегемонію США як гегемонію нового типу, геополітику і геостратегію цієї країни на євразійському просторі, зокрема на Балканах, в Росії, на Далекому Сході. Фактично З.Бжезінський обґрунтовує доктрину глобального верховенства США у світі.
Центральним регіоном планети, на думку З.Бжезінського, в якому розігрується боротьба за глобальну першість це Євразія. Основні гравці цієї великої політичної гри такі країни як Росія, Китай, Японія, Індія, Іран та Туреччина. Розстановка політичних сил в цьому регіоні планети має ключове значення для визначення “демократичного плацдарму” Америки як світової глобальної надвлади. З цієї точки зору З.Бжезінський розглядає можливий подальший розвиток політичних процесів у Євразії, зокрема враховуючи і статус України. Міркування про розстановку політичних сил в цьому регіоні такого авторитетного політолога, яким є, безперечно, З.Бжезінський, уможливили більш вдумливої, зваженої постановки в дисертації такої проблеми, як геостратегічної орієнтації України та її можливих наслідків. Перебіг останніх політичних подій в Україні актуалізують цю проблему.
Деякі проблеми включеності України в міжнародний загальнополітичний процес висвітлені в працях українських політичних та державних діячів, філософів, політологів, культурологів: С.Біловіла, О.Білоруса, В.Ваврищука, О.Гавроша, О.Гриніва, В.Денисенка, О.Дергачова, А.Зленка, Л.Кравчука, С.Кривулі, І.Кульбіди, М.Лендьєла, М.Мальського, І.Марушкіної, І.Танчина, С.Трохимчука, О.Сохара, Б.Яроша і ін. Праці цих дослідників вміщують важливий теоретичний політологічний матеріал та конкретно-політичні факти непростого процесу входження України в європейські загальнополітичні структури, що дало змогу більш чітко сформулювати концепцію необхідності включеності України в майбутній єдиний політичний та народно-господарський комплекс європейського континенту.
Науковий аналіз в дисертації процесу наповненості сучасних зовнішньополітичних доктрин економічним змістом був би не можливим без врахування досліджень цілої низки вчених, таких як О.Бабич-Декань, Р.Бриль, П.Бураковський, О.Буряк, В.Бутяга, В.Ваврищук, І.Волинко, О.Гаврилюк, А.Румянцев, А.Гальчинський, Т.Грищенко, М.Дністрянський, І.Єгорченко, О.Ковальова, Ю.Костенко, В.Копійка, В.Крюков, О.Кубів, О.Лановенко, Н.Магера, С.Медведський, Л.Мельник, М.Павловський, І.Пузанов, В.Сікора, С.Соколенко, О.Соскін, С.Фоміна, М.Швайка, Ю.Юров, Я.Яцьків, Ю.Ященко і ін.
Важливі аспекти культурологічного змісту сучасних зовнішньополітичних доктрин висвітлені в працях теоретиків культури, спеціалістів з історії релігії, зокрема з історії християнства в Україні: М.Грушевського, А.Гудими, І.Дзюби, В.Здоровеги, М.Кашуби, А.Колодного, В.Лизанчука, Б.Лобовика, З.Мазурик, С.Макарчука, А.Пашука, А.Річинського, О.Сагана, М.Семчишина, В.Сергійчука, В.Смолія, В.Степанкова, Л.Філіпович, І.Хоми, І.Черняхова, М.Чмихова, І.Шевціва, О.Шуби, П.Яроцького і ін. До сьогодні в нашій політологічній науці зовнішньополітичні доктрини не стали обєктом спеціального комплексного дослідження.
У другому підрозділі “Доктрини зовнішньої політики в країнах Стародавнього світу та Середньовіччя” підкреслюється, що міждержавні стосунки рабовласницьких держав ґрунтувалися переважно на доктрині зовнішньополітичного деспотизму. Ця доктрина найбільш повно була реалізована царями Персії. Минуло багато сотень років, протягом яких держави пробували у різноманітних варіантах реалізовувати цю доктрину, перш ніж переконались у її безперспективності, а пізніше і в не цивілізованості, антигуманізмі та дикості.
Зовнішньополітична теорія та практика старогрецьких полісів дає підстави сформулювати доктрину зовнішньополітичних домовленостей, яка пізніше знайшла свій розвиток у Римській республіці. Римська імперська зовнішньополітична доктрина логічно завершує розвиток стародавньої теорії та практики людства в галузі міжнародних політичних відносин.
Історичний досвід середньовічного папського Риму збудувати своєрідну християнську “світову державу” вилився у доктрину політичного зверхництва, яка принесла в політичну думку такі нові поняття у галузі міжнародних відносин, як підпорядкованість цивільної влади універсальній духовній, у можливості формування вищих наддержавних утворень, зокрема, і побудови християнської цивілізації. Християнська зовнішньополітична доктрина зверхництва мала вирішальне значення в політичному становленні середньовічних держав Європи, їх консолідації в боротьбі з арабським та мусульманським світом, з нашестями на Європу орд гунів та монголо-татар.
Середньовічна візантійська зовнішньополітична доктрина “управління варварами”, безперечно, була новим словом у галузі міжнародних політичних відносин. Уперше на повну силу запрацював основний засіб зовнішньої політики дипломатія. Багатопланова, нерідко витончена та продумана зовнішня політика, що базувалася на доктрині “управління варварами”, дала змогу Візантійській імперії вижити протягом тисячолітньої історії Середньовіччя.
У третьому підрозділі “Зовнішньополітичні доктрини епохи Відродження та Нового часу” аналізуються ті радикальні зміни, які внесла у міжнародні стосунки ця епоха. Саме в цей історичний період набув розвитку дипломатичний етикет сформувалися перші нерелігійні дипломатичні місії та представництва. Хоча й непослідовно, але стала втілюватися в практику міждержавних відносин правова практика, що ставило на зовсім іншу основу зовнішньополітичні стосунки тогочасних держав. Набули поширення доктрини “державного інтересу”, “політичної рівноваги” та “ природних кордонів”.
У період Нового часу зміцнилася доктринальність самої політичної думки, а міжнародна дипломатія й політика великих держав набрала обрисів доктрини світового панування. Поряд із цим, у ряді регіонів планети виникають нові держави, формується їх зовнішньополітичне кредо. Найбільш показовим у цьому плані стає виникнення на Південно-Східній Європі Української Козацької держави. Продемонстрована її політичним лідером Б.Хмельницьким зовнішньополітична доктрина виживання новоутвореної держави в умовах украй несприятливих зовнішньополітичних обставин стала повчальним прикладом, неоціненним політичним досвідом у боротьбі народів світу за свою державність та незалежність.
У четвертому підрозділі “Доктринальні зовнішньополітичні концепції ХІХ початку ХХ ст.” акцентується увага на тому, що цей період збагатив міжнародну політику виникненням і практичним застосуванням нових зовнішньополітичних доктрин, зокрема, таких, які мають безпосередній вихід на наше політичне сьогодення, які практикуються в сучасному міжнародному політичному процесі. В цей історичний період формуються доктрини, спрямовані на розвязання не тільки окремих міждержавних, але й світових політичних проблем. Склалися дві тенденції у розвитку зовнішньополітичних доктрин. Одна з них була спрямована на мирне дипломатичне розвязання існуючих міждержавних і світових проблем. Таким були доктрини колективного вирішення зовнішньополітичних проблем (Віденський конгрес), доктрина Монро, доктрина співіснування, доктрина Хея. Друга тенденція зростала й посилювалася на основі ідеї силового розвязання міждержавних і світових проблем. Серед зовнішньополітичних доктрин цього спрямування особливо виділяються: завойовницька доктрина Б.Наполеона, зовнішньополітична доктрина О.Бісмарка і доктрина світового домінування, яка знайшла свою конкретну реалізацію в ході першої світової війни.
Другий розділ “Розвиток сучасних зовнішньополітичних доктрин” складається з трьох підрозділів і присвячений аналізу процесу становлення та функціонування основних нинішніх доктрин зовнішньої політики.
У першому підрозділі “Україна в контексті зовнішньополітичних доктрин” зазначається, що становлення України в контексті новітньої міжнародної зовнішньої політики процес складний і неоднозначний. Він зумовлений як сучасними політичними реальностями, так і історичними факторами. З часу поділу світу на дві протилежні суспільно-економічні системи після жовтневого перевороту у Росії в 1917 році, Україна займала важливе місце як фактор розподілу політичних сил між цими протилежностями. Навіть не маючи фактично жодної політичної сили в міжнародній політиці вона самим фактом включеності у склад СРСР зміцнювала і географічно, і людським майже 50 мільйонним потенціалом радянську міжнародну потугу. Здобувши незалежність після розвалу СРСР, Україна стала важливим фактором миру й безпеки в Східній Європі, фактором усієї міжнародної європейської політики.
Розвиток зовнішньополітичних доктрин сучасних провідних країн світу по шляху їх глобалізації з кожним історичним моментом актуалізує включеність України в загальноєвропейські структури, завершуючи тим самим майбутні обриси єдиного політичного та народногосподарського європейського комплексу.
У другому підрозділі “Економіка в зовнішньополітичних доктринах сучасних держав” аналізується розвиток сучасних зовнішньополітичних держав зумовлених гострим протистоянням двох протилежних суспільно-економічних систем капіталістичної і комуністичної. Глобальне протистояння цих суспільних систем з виникненням ядерної епохи унеможливило пряме військово-політичне зіткнення. Зовнішньополітичні доктрини неминуче стали наповнюватися економічним змістом. В нинішній зовнішньополітичній діяльності сучасних держав економіка відіграє одну з провідних, а в більшості випадків і визначальну роль. Місце колишньої військової сили, військової переваги однієї держави над іншою, тепер усе впевненіше займає економіка та її ефективність. Сучасні зовнішньополітичні доктрини економізуються, а економіка політизується. Вже в американській зовнішньополітичній доктрині “зоряних війн” було більше акцентовано на економічному, ніж на військово-політичному змаганні між світом капіталізму і комунізму. Розпад СРСР став реальним доказом ефективності цієї доктрини. Під кутом зору економічної наповненості сучасних зовнішньополітичних доктрин детально аналізується складний процес входження незалежної України в європейські економічні та політичні структури.
У третьому підрозділі “Культурологічний аспект сучасних зовнішньополітичних доктрин” відзначається, що друга половина ХХ початок ХХІ ст. привнесли в проблему зовнішньої політики новий аспект культурно-ідеологічну наповненість. Винайдення атомної бомби та інших засобів масового винищення людей радикально вплинули на силовий спосіб розвязання зовнішньополітичних проблем. Цей спосіб усе більше ставав проблематичним, бо ніс в собі, та й несе досі, небезпеку всезагального знищення людської цивілізації. З іншого боку, культурно-історична традиція відіграє одну з ключових ролей у доктринальних зовнішньополітичних установках кожної сучасної держави. Зовнішня політика не може не враховувати цю традицію. На прикладі сучасних міжнародних стосунків теперішнього світу, в тому числі і України, спостерігається вплив цих традицій. Глибокі історичні корені української як матеріальної, так і духовної культури стали важливим фактором боротьби українського народу за незалежність держави, а тепер і її включеності у європейський загальнополітичний процес.
У висновках підсумовано результати дослідження, сформульовано концептуальні положення, які випливають із комплексного дослідження доктрин зовнішньої політики, доповнюються висновки, зроблені у розділах.
Історія зовнішньополітичних доктрин бере свій початок в рабовласницьких державах Стародавнього Світу. Рабовласницькі держави стародавніх цивілізацій дотримувалися, переважно, агресивних, насильницьких зовнішньополітичних доктрин.
Зовнішньополітична теорія та практика середньовічних держав базувалася на таких доктринах, як: візантійська “управління варварами” та папського риму “політичного зверхництва”. Обидві ці доктрини базувалися на ідеї підпорядкованості держави та її міжнародної політики Риму чи Константинополю.
Відродження ввело в практику міждержавних відносин правову основу. Набули поширення доктрини “державного інтересу”, “політичної рівноваги” та “природних кордонів”, які в Новий час набули обрисів доктрини “світового панування”. В цей період виникає ряд нових держав, які почали сповідувати відповідне зовнішньополітичне кредо. Найбільш показовою була визвольна зовнішньополітична доктрина Б.Хмельницького.
ХІХ початок ХХ ст.. це період виникнення та утвердження таких зовнішньополітичних доктрин, як доктрина “колективного вирішення зовнішньополітичних проблем” (Віденський конгрес), доктрина Монро, доктрина співіснування, доктрина Хея. В цей історичний період набувають поширення завойовницька доктрина Б.Наполеона, зовнішньополітична доктрина О.Бісмарка та доктрина світового домінування.
Розвиток сучасних зовнішньополітичних доктрин що розпочався з більшовицького перевороту в Росії (1917 р.), викликав до життя цілий ряд таких зовнішньополітичних доктрин, які були спрямовані на військово-політичну перемогу над політичним суперником (доктрини “Трумена”, “холодної війни”, “градуйованого залякування”, “масованої відплати”, “зоряних війн”, “боротьби за мир у всьому світі”, доктрина Л.Брежнєва і ін.). Ядерна епоха змінила суто політичний характер зовнішньополітичних доктрин, наповнила їх економічним та культурно-ідеологічним змістом.
Україна як незалежна держава включилася в загальноєвропейський зовнішньополітичний процес із свєю зовнішньополітичною доктриною багатовекторності. Найважливішим зовнішньополітичним завданням молодої української держави є протистояння загрозам глобалістичних доктринальних установок великих держав, здатних нівелювати українські національні як матеріальні, так і духовні цінності.
Основні положення дисертації викладені в таких
публікаціях:
АНОТАЦІЯ
Горбач О.Н. Доктрини зовнішньої політики: історія і сучасний розвиток. Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата політичних наук за спеціальністю 23.00.02 політичні інститути та процеси. Львівський національний університет імені Івана Франка. Львів, 2004.
В дисертації аналізується процес виникнення, утвердження і функціонування доктрин зовнішньої політики різних держав народів світу. Розглядається також динаміка розвитку сучасних зовнішньополітичних доктрин. Розкриваються причини наповненості сучасних доктрин зовнішньої політики економічним і культурно-ідеологічним змістом.
Ключові слова: доктрина, зовнішньополітична доктрина, зовнішня політика, дипломатія, економічна політика, культурологічний аспект, культурологічний зміст, міжнародна політика.
АННОТАЦИЯ
Горбач О.Н. Доктрины внешней политики: история и современное развитие. Рукопись.
Диссертация на соискание научной степени кандидата политических наук за специальностью 23.00.02 политические институты и процессы. Львовский национальный университет имени Ивана Франко. Львов, 2004.
В диссертации анализируется процесс возникновения, утверждения и функционирования доктрин внешней политики различных государств народов мира. Рассматривается также динамика развития современных внешнеполитических доктрин. Раскрываются причины наполненности современных доктрин внешней политики экономическим и культурно-идеологическим содержанием.
Ключевые слова: доктрина, внешнеполитическая доктрина, внешняя политика, дипломатия, экономическая политика, культурологический аспект, культурологическое содержание, международная политика.
THE SUMMARY
Gorbatch O. N. The doctrines of external politics: a history and modern development. - Manuscript.
The dissertation on obtaining a scientific degree of a candidate of political sciences in the speciality 23.00.02 - political institutes and processes. The Lviv Ivan Franko National University. - Lviv, 2004.
The process of rise, statement and functioning of the doctrines of the external politics of various states of the world is analyzed in the dissertation. The dynamics of the development of modern foreign policy is also examined. The reason of filling of the modern doctrines of external politics with economic and cultural - ideological contents are discovered.
Key words: doctrine, external-political doctrine, external politics, diplomacy, economic politics, cultural aspect, cultural contents, international politics.
Підписано до друку 10.12.2004 р.
Папір друк. № 1. Спосіб друку різограф.
Формат 60х90/16. Ум. друк. арк. 0,8.
Тираж 100 прим.
Замовлення № 7/12
Друк П.П.Марусич М.М., м.Львів, пл. Осмомисла, 5
Тел.: (0322) 97-81-31