Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
178. Встановіть відповідність:
1. червень 1917 р. І Універсал Центральної Ради
2. грудень 1917 р. ультиматум РНК до ЦР
3. листопад 1917 р. ІІІ Універсал Центральної Ради
4. листопад 1918р. проголошення ЗУНР
5. березень 1917р. утворення Центральної Ради
179. Встановіть відповідність:
1. Д. Донцов автор твору «Націоналізм»
2. М. Хвильовий засновник ВАПЛІТЕ
3. А. Шептицький митрополит греко-католицької церкви
4. В. Чорновіл автор твору «Лихо з розуму»
5. Р. Шухевич головний командир УПА з 1943 1950 рр.
180. Національно-просвітній рух на українських землях у складі Австро-Угорської імперії; створення та діяльність «Руської трійці», «Просвіти» та науового товариства ім.. Тараса Шевченка.
У західноукраїнських землях український національний і громадсько-політичний рухи набули більшого розмаху після конституційних реформ в Австрійській імперії в 60-х pp. Ці реформи створили міцний фундамент для активізації національного і громадсько-політичного життя всіх народів імперії, і зокрема українського. Утвердження парламентаризму поступово змінювало суспільну психологію. Маси населення з мовчазних підданих перетворювалися на співносіїв влади, громадян. Декларування, хоч і формальне, рівності всіх народів імперії пробуджувало національну гідність - першу необхідну підставу національного відродження.
«Руська трійця» (18331837 рр.) галицьке літературне угрупування, очолюване Маркіяном Шашкевичем, Яковом Головацьким таІваном Вагилевичем, що з кінця 1820-х років розпочало на західних українських землях національно-культурне відродження. Члени «Руської трійці» «ходили в народ», записували народні пісні, оповіді, приказки та вислови. Цікаву подорож Галичиною та Буковиною здійснив Я. Головацький. Закарпаттям подорожував І. Вагилевич, який проводив агітаційну роботу серед селян, закликаючи їх боротися за свої права. За це його заарештували і заборонили з'являтися на Закарпатті.Навколо «Руської трійці» об'єднувалася молодь, що прагнула працювати для добра свого народу.
Товариство «Просвіта» виникло в 1868 році в Галичині як противага антиукраїнським течіям у культурному житті: колонізаторській, підтримуваній цісарською владою, з одного боку, і москвофільській, з другого. Вирішено було створити українську бібліотеку з читальнею і щорічно видавати календар для народу. Плідно працювала просвітницька секція, шо розпочала видавати для народу популярні книжечки і готувати підручники для єдиної української гімназії. Читальні «Просвіти» вели курси неписьменних, проводили «відчити», вечорниці, ставили п'єси, а крім того, створювали рільничо-господарські та промислові спілки, позичкові й ошадні каси.
Утворене 1873 року у Львові, як Літературне товариство імені Т. Шевченка, у 1892 назву змінено на Наукове товариство ім. Т. Шевченка (своєрідна академія наук). Особливого розквіту досягло в період головування Михайла Грушевського (1897-1916). Усвідомлюючи особливу відповідальність за поширення українського друкованого слова (яке було заборонене в підросійській Україні) Товариство з самого початку свого існування приступило до видання на власній поліграфічній базі книг українського письменства. Слід вважати особливою роль Товариства у становленні чільних загальнонаціональних часописів: щоденної газети «Діло» (з 1880 р.), двотижневика «Зоря» (18851897) та «Літературно-наукового вістника» (18981913). Крім ЗНТШ також розпочато цілий ряд інших серійних видань. У 1895 році започатковано серійну збірку «Жерела до історії України-Руси»(усього 22 томи), «Пам'ятки українсько-руської мови і літератури» (8 томів), «Етнографічний збірник» (40 томів), «Матеріали до українсько-руської етнології» (22 томи), «Студії з поля суспільних наук та статистики», «Часопись Правнича і Економічна». Крім того виходили «Збірник Історично-філософської секції», «Збірник Філологічної секції») та інші серійні видання. В 1897 р. вперше в історії українського народу з'явилося україномовне серійне видання в галузі природничих та технічних наук «Збірник Математично-природописно-лікарської секції», а також далі окремо «Лікарський збірник». У цих виданнях провідні діячі НТШ закладали основи української наукової, медичної і технічної термінології.
181. Коли була утворена Українська Центральна Рада? 4 (17) березня 1917.
182. Коли було проголошено самостійність Карпатської України? 15 березня 1939 р.
183. Хронологічні рамки ІІ Світової війни. 1 вересня 1939 2 вересня 1945.
184. Коли загинув головнокомандуючий УПА Р.Шухевич? 5 березня 1950 року.
185. Встановіть відповідність:
1. 16 липня 1990 Проголошення Державного Суверенітету України.
2. 21 січня 1990 «Ланцюг злуки» зі Львова до Києва.
3. 26 квітня 1986 Чорнобильська трагедія.
4. 8 вересня 1989 Установчий зїзд Народного РУХу.
5. квітень 1985 початок «Горбачовської перебудови»
186. Встановіть відповідність:
1. БЮТ - Турчинов
2. Удар - Кличко
3. Свобода - Фаріон
4. ПР - Янукович
5. КПУ - Симоненко
185.