Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

Подписываем
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Предоплата всего
Подписываем
ЛЬВІВСЬКИЙ ІНСТИТУТ БАНКІВСЬКОЇ СПРАВИ
УНІВЕРСИТЕТУ БАНКІВСЬКОЇ СПРАВИ
НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
Кафедра банківської справи
Звіт
з дисципліни «Навчальна практика»
на тему: «Класифіцація банківських операцій»
Виконав:
студент 302-Фкбс групи
Микитюк Н.А.
Перевірили:
Дребот Н.П.,Кужій Л.М.
ЛЬВІВ - 2013
Основи класифікації банківських операцій і послуг
Для забезпечення виконання своїх функцій та досягнення стратегічних та тактичних цілей банки здійснюють відповідні операції, постійно намагаючись збільшувати їх кількість та підвищувати якість.
Усі банки незалежно від форми власності, величини капіталу та спеціалізації виконують:
операції зі залучення тимчасово вільних грошових коштів у депозити (депозитні операції);
операції, пов'язані з розрахунково-касовим обслуговуванням клієнтів (розрахункові та касові операції);
операції з кредитного обслуговування клієнтів (кредитні операції).
Зазвичай, коло операцій, що їх виконують банки, значно ширше, але саме ці операції є обов'язковими і належать до суто банківських операцій.
Саме тому їх називають базовими операціями банків.
Банківські операції відображаються окремими статтями в балансі банку. Залежно від того, в якій частині балансу вони обліковуються, їх поділяють на пасивні й активні.
Нині основна маса українських банків спроможна якісно виконувати не більше 4050 видів операцій та послуг. У той же час провідні іноземні банки пропонують більш як 500 видів.
У банківській практиці донині немає єдиного підходу до класифікації банківських операцій.
Найбільш поширеним є підхід, за яким банківські операції класифікують за такими ознаками:
1. Залежно до специфіки банківської діяльності:
а) специфічні банківські операції (традиційні);
б) неспецифічні банківські операції (нетрадиційні).
2. Залежно до плати за надані операції І послуги:
а) платні;
б) неплатні.
3. Залежно від порядку формування і розміщення фінансових ресурсів банку:
а) активні;
б) пасивні.
4. Залежно від суб'єктів, яким надаються банківські операції:
а) для юридичних осіб;
б) для фізичних осіб.
5. Залежно від руху матеріальних продуктів:
а) пов'язані з рухом матеріального продукту;
б) чисті банківські операції.
Традиційні банківські операції поділяють на три типи виконуваних операцій:
Нетрадиційні банківські операції це операції з надання в користування сейфів, консалтингових послуг, довірчих (трастових) операцій тощо.
Водночас, усі банківські операції, незважаючи на таке різноманіття, можуть бути об'єднані за функціональними ознаками у відповідні групи операцій, ключовими серед яких є:
кредитні;
засновницькі;
розрахунково-касові;
інвестиційні;
депозитні;
міжбанківські;
емісійні;
комісійні;
посередницькі.
Розглянемо їх детальніше.
Кредитні операції це операції з надання банком позичальнику в тимчасове користування вільних грошових ресурсів на умовах платності, забезпеченості, поворотності, строковості та цільового характеру.
За допомогою засновницьких операцій банки беруть безпосередню участь у створенні нових господарських суб'єктів.
Розрахунково-касові операції включають надання таких послуг, як зберігання коштів клієнтів на відповідних рахунках, отримання платежів на користь клієнтів та здійснення грошових переказів за дорученнями власників коштів, прийняття готівкових коштів для зарахування на рахунки клієнтів та видача готівки з цих рахунків через операційну касу банку.
Інвестиційні операції це операції з вкладання фінансових ресурсів у різноманітні корпоративні та державні цінні папери, інші боргові зобов'язання шляхом придбання цих фондових цінностей на фондових біржах й організованому позабіржовому ринку.
Депозитні операції це операції зі залучення тимчасово вільних коштів юридичних та фізичних осіб на рахунки різних типів: поточні, бюджетні, вкладні, ощадні, кодовані тощо.
Міжбанківські операції операції з недепозитного залучення ресурсів на міжбанківському ринку: отримання кредитів від центрального банку, позик, одержаних від інших комерційних банків; операції з надання позик банкам та розміщення депозитів у центральному банку.
Емісійні операції операції банку, пов'язані з формуванням власного капіталу та недепозитного залучення фінансових ресурсів, що здійснюється через випуск банківських акцій, облігацій, векселів та інших боргових зобов'язань.
Комісійні операції це різноманітні консультаційні, інформаційні, аудиторські, облікові, реєстраторські, кастодіальні, трастові послуги, від здійснення яких банки отримують дохід у вигляді комісії.
Посередницькі операції це послуги банків із розміщення цінних паперів емітентів на первинному фондовому ринку, брокерські та дилерські послуги за операціями з фондовими цінностями, іноземною валютою, інші види операцій на грошовому ринку, в яких банки виступають як посередники, поєднуючи інтереси різних сторін фінансових угод.
За економічною сутністю всі операції комерційних банків можуть бути класифіковані як:
активні;
пасивні;
комісійно-посередницькі.
Активні операції це операції з розміщення банками власного капіталу та залучених ресурсів з метою отримання доходу, забезпечення діяльності й підтримання необхідного рівня ліквідності (кредитні, засновницькі, інвестиційні, міжбанківські). До активних ще відносять операції з придбання необлікових активів (приміщень, обладнання, технічних засобів тощо) та формування касових залишків і залишків коштів на кореспондентських рахунках банків.
Пасивні операції пов'язані з формуванням власного капіталу та ресурсної бази банку, забезпечують проведення активних операцій з метою досягнення запланованих показників дохідності та є запорукою ліквідності й платоспроможності. До пасивних операцій належать емісійні, депозитні та міжбанківські операції (у частині отриманих позик).
Комісійно-посередницькі послуги це операції консультаційного характеру, що виконуються банками за рахунок їх високої інформативності, глибоких професійних знань персоналу, володіння новітніми технологіями, а також операції, де банки діють за рахунок та в інтересах клієнтів. До цієї групи включені операції, які приносять банкам дохід, але не потребують додаткового залучення та використання наявних ресурсів. Водночас багато операцій можуть виступати в ролі як активних, так і пасивних. Наприклад, залучення коштів на депозит вважається пасивною операцією, оскільки збільшує ресурсну базу банку. Разом із тим отримані на депозит кошти розміщуються у вигляді залишку на кореспондентському рахунку в центральному банку або в операційній касі банку, що, безумовно, є активною операцією.
В Україні, згідно з банківським законодавством, банки мають право здійснювати банківські операції на підставі банківської ліцензії та письмового дозволу НБУ.