Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Міністерство освіти і науки України
Житомирський державний технологічний університет
Кафедра економіки
Курсова робота з курсу потенціал підприємства на тему:
«Господарський потенціал підприємства: сутність, формування, використання»
Виконала: студентка ІІІ курсу
групи ЕП - 25
Токарчук І.Ю.
Перевірила: Валінкевич Н.В.
Житомир 2010
Зміст
Вступ ………………………………………………………………………. 3
Розділ 1. Господарський потенціал підприємства: сутність, формування, використання.
Розділ 2. Діагностика фінансово-економічного потенціалу підприємства.
2.1. Організаційно-правова характеристика підприємства…………… 25
2.2. Оцінка економічного потенціалу підприємства………………… 30
2.3. Оцінка фінансового потенціалу підприємства……………………. 35
Розділ 3. Діагностика стану та розвитку потенціалу підприємства.
3.1. Побудова інтегрального показника оцінки конкурентоспроможності потенціалу підприємства…………………………. 42
3.2. Побудова графоаналітичної моделі «Квадрат потенціалу» оцінки потенціалу підприємства………………………………………………………. 46
3.3. Шляхи вдосконалення процесу формування та розвитку потенціалу підприємства……………………………………………………………………. 52
Висновки…………………………………………………………………. 56
Список використаної літератури……………………………………….. 57
Додатки…………………………………………………………………… 59
Вступ
Актуальність теми: Перехід національної економіки України на ринкові принципи функціонування та розвитку обумовлює необхідність кардинальних змін в системі управління діяльністю підприємства. В умовах колишньої командно-адміністративної системи одним із її наріжних каменів було жорстка політика з боку держави. Підприємство одержувало від органів державного управління завдання щодо майже всієї сукупності показників діяльності, господарських звязків (від кого отримувати матеріально-технічні ресурси, що і в яких обсягах виробляти, кому і за якими цінами реалізовувати продукцію). Це не давало змоги підприємству ефективно функціонувати та розвиватися.
В нових умовах господарювання та переходу до ринкового регулювання підприємство самостійно здійснює весь комплекс своїх робіт. Надання самостійності підприємству означає не тільки відмову від повної регламентації зверху всієї його діяльності та надання підприємству широких прав у визначенні та реалізації виробничої програми, шляхів розвитку виробництва, мотивації праці та відповідальності за кінцеві результати господарювання, але й усвідомлення важливості безперервного вивчення ринку та готовності до ринкових коливань.
Метою дослідження є визначення сутності господарського потенціалу підприємства, механізму його формування та аналізу, а також оцінювання ефективності використання господарського потенціалу на підприємстві.
Обєктом дослідження є Відкрите акціонерне товариство «Житомирський маслозавод» компанія «Рудь». Головною метою діяльності підприємства є виробництво морозива та інших молочних і кисломолочних продуктів.
Розділ 1. Господарський потенціал підприємства: сутність, формування, використання
Обєкти ресурсного потенціалу формують господарський потенціал підприємства за показниками ефекту і ефективності.
Поняття ефект походить від лат. effectus, що означає дію, результат, наслідок чогось. Ефект як наслідок використання обєктів ресурсного потенціалу характеризується абсолютними величинами показників поточних витрат, доходів та їх результатів.
Поточні витрати утворюються при споживанні ресурсів у процесі господарської діяльності :
ПВ = КСР * Ц,
де ПВ поточні витрати;
КСР кількість спожитих ресурсів;
Ц ціна за одиницю спожитих ресурсів.
Доходи формуються вартістю обєктів господарської діяльності:
Д = КОГ * Ц,
де Д доходи;
КОГ кількість обєктів господарської діяльності;
Ц ціна за одиницю обєктів господарської діяльності.
Доходи характеризуються показниками: створені, нараховані, одержані, заборговані.
Створені доходи (СД) визначаються загальними обсягами обєктів діяльності підприємства. Нараховані (НД) визначаються загальними обсягами обєктів діяльності підприємства реалізованими (переданими) покупцям. Одержані (ОД) оплачені покупцями і заборговані (ЗД) неоплаченими покупцями (дебіторською заборгованістю).
100% ≥ СД ≥ НД ≥ ОД ≥ ЗД
Важливим показником, на який впливає ефективне використання господарського потенціалу є вартість підприємства. Водночас, авансовий капітал може зростати без змін величини власного капіталу (чистих активів), за рахунок залучених коштів. За такої ситуації буде знижуватися відношення власного і авансового капіталів. І якщо за такого зниження величини відношення не стає менше 0,5, то таке зростання вартості підприємства, за інших однакових умов, слід розглядати як позитивний крок в його розвитку, оскільки при цьому збільшуватимуться обсяги господарювання і потенційні можливості підвищення його ефективності.
Особливо важливо простежити за змінами величини власного капіталу. Його зростання можу відбуватися двома шляхами. Перший завдяки скороченню зобовязань. При цьому абсолютна величина власного капіталу залишається незмінною, але збільшується його частка в активах підприємства. Можливості для нарощування обсягів господарювання можуть зменшуватися.
Другий шлях реінвестування отриманого прибутку у приріст активів. Як наслідок, водночас зростає власний і авансований капітал. При цьому виникає ситуація, що приріст чистих активів дорівнює приросту активів (авансового капіталу). Співвідношення власного і авансового капіталів в цих умовах підвищується, фінансовий стан підприємства зміцнюється, можливості для нарощування обсягів обєктів господарювання і підвищення ефективності економічного потенціалу зростають.
Можливий і такий варіант зростання авансового і власного капіталів, за яким приріст активів в цілому більший ніж приріст чистих активів. В даному разі приріст активів формується як за рахунок приросту власного капіталу, так і приросту зобовязань. І якщо співвідношення авансового і власного капіталів підприємства не менше 0,5, то необхідно забезпечувати і рівний приріст чистих активів та зобовязань або більшими темпами власного капіталу. Цей варіант зростання вартості підприємства за авансовим капіталом є найбільш прийнятим, оскільки при цьому збільшується його вартісний потенціал, зростають можливості для нарощування обсягів господарювання і підвищення його ефективності, зміцнюється фінансовий стан. Прийнятним для підприємства може бути і такий варіант зростання авансового капіталу, коли приріст власного капіталу менший приросту зобовязань, але за умови, що при цьому співвідношення чистих активів і активів в цілому не знижується менше ніж 0,5.
Крім дослідження змін вартості підприємства за балансом важливо здійснити його оцінку з використанням ринкової вартості і наступним порівнянням одержаного результату з величиною активів, що задіяні підприємством. Про ефективне використання потенціалу підприємства свідчить результат, якщо ринкова вартість його активів буде більша ніж балансова.
На основі порівняння витрат від споживання обєктів ресурсного потенціалу (рис.1.1.1) і доходів, які характеризують абсолютну величину господарського потенціалу (рис.1.1.2), розраховують якісний результат діяльності підприємства, тобто його фінансовий результат (рис.1.1.3).
Позитивний фінансовий результат (прибуток) характеризується перевищенням доходів над витратами, які були понесені для їх одержання, а негативний (збиток) навпаки. Алгоритм розрахунку фінансового результату підприємства визначається формами фінансової звітності.
Прибуток це мета, заради якої здійснює діяльність підприємство. Така важлива роль прибутку зумовлена його функціями : оціночної, розподільчої, стимулюючої, соціальної.
Оціночна характеризує ефект господарської діяльності підприємства, а за величиною прибутку визначається його фінансова стійкість та інвестиційна привабливість.
Розподільча полягає в тому, що прибуток використовується як інструмент розподілу результатів господарської діяльності підприємства для задоволення потреб держави, найманих працівників, власників і господарюючої системи.
Рис.1.1.1. Формування поточних витрат від споживання обєктів ресурсного потенціалу підприємства
Рис.1.1.2. Формування і використання господарського потенціалу за абсолютною величиною доходу підприємства
Рис.1.1.3. Формування якісного результату господарського потенціалу за фінансовим результатом підприємства
Стимулююча прибуток визначає мету діяльності підприємства і є джерелом забезпечення його сталого розвитку і стійкого фінансового стану.
Соціальна прибуток через його розподіл задовольняє різноманітні потреби персоналу підприємства, його власників, населення на регіональному рівні та суспільства в цілому. Етична поведінка, яку очікують від власників підприємства, відображає справедливий взаємозвязок прибутку і загального добра. Тому створеного прибутку повинно бути достатньо не тільки для задоволення фінансових потреб самого підприємства, а й для фінансування суспільних потреб.
На формування прибутку впливають різні фактори, які можна класифікувати таким чином :
Всі фактори, що визначають величину прибутку матеріалізуються через збільшення обсягів реалізації обєктів діяльності підприємства (ОР) і цін (Ц), зменшення виробничої собівартості (ВС), оптимізацію структури (СТ) і асортименту продукції (АП), адміністративних витрат (АВ) і витрат на збут (ВЗ). Схематично це можна подати таким чином :
Формування прибутку за факторами (Ц ВС) → max і (ОР * ПО) → max є стратегічним завданням підприємства. При цьому може бути декілька напрямків цієї стратегії :
Одержання прибутку забезпечується умовами беззбиткової діяльності підприємства, при якій споживча вартість (чистий дохід) обєкта господарювання:
1.2. Обґрунтування структури господарського потенціалу
Елементами господарського потенціалу є результати діяльності підприємства (рис.1.2.1).
Рис.1.2.1 Обєкти господарського потенціалу
Система показників, яка характеризує результати діяльності підприємства формується за величинами :
Випуск є результатом і визначається вартістю обєктів діяльності господарюючих систем та одночасно віддзеркалює кількість і рівень цін, а їх зміни впливають на його динаміку.
Доход визнається під час збільшення активів або зменшення зобовязань, що зумовлює зростання власного капіталу. Доходи дають можливість відшкодувати матеріальні та прирівняні до них витрати та здійснювати формування доданої вартості в складі фонду оплати праці, амортизації, податкових платежів, витрат на соціальні заходи та чистого прибутку.
Чистий доход (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) визначається шляхом вирахування з доходу (виручки) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) відповідних податків, зборів, знижок тощо.
Додана вартість створюється як ефект діяльності господарюючих субєктів, в свою чергу чистий прибуток розраховується власниками з використанням визначених державою нормативів. Реальний чистий прибуток підприємств можливо визначати лише після їх ліквідації шляхом порівняння одержаних і вкладених активів. З іншого боку, додана вартість це інтегрований показник участі підприємств у формуванні рівня доходів працівників, соціального забезпечення населення, бюджету держави, їх готовності до поновлення запасів активів та розширеної діяльності (приросту активів за рахунок власного капіталу).
Елементами доданої вартості є нарахована амортизація, доходи персоналу, чистий прибуток, податки та обовязкові платежі (витрати на соціальні гарантії), кожен з елементів утвореної доданої вартості по різному та в різній мірі формує та накопичує потенціал підприємства.
Сума амортизаційних відрахувань не накопичує потенціал, а лише постійно та безперервно оновлює його майнові елементи в процесі здійснення господарської діяльності, тобто забезпечує просте відтворення.
Наступним елементом доданої вартості є оплата праці (доход персоналу), частина якої споживається населенням і формує фонд споживання, інша ж частина інвестується в елементи потенціалу підприємств і формує фонд накопичення. Саме фонд накопичення і є частиною національного багатства, яке формується в цілому населенням країни через доходи підприємств.
Складовим елементом доданої вартості є податки. На основі використання коштів державного бюджету України та місцевих бюджетів, які формуються за рахунок податкових надходжень, сплачених підприємствами, фінансується не тільки бюджетна сфера, але і інші сфери господарювання, тобто відбувається розподіл грошових потоків та їх «переливання» з однієї сфери господарювання в іншу.
З державного бюджету виплачується основна та додаткова заробітна плата працівникам бюджетної сфери, частину якої вони споживають, інша ж частина накопичується шляхом зворотнього створення елементів національного багатства.
Основними факторами, які забезпечують прибуткову діяльність підприємства є економія затрат живої і уречевленої праці, підвищення техніко-технологічного рівня виробництва, удосконалення структури виробництва, організаційних систем управління, форм і методів організації діяльності, її планування та мотивації, підвищення якості та конкурентоспроможності продукції (послуг), використання ресурсозберігаючих та енергозберігаючих технологій, постійне, систематичне залучення інвестицій та інновацій.
Господарський потенціал характеризується інтервальною величиною створених обсягів об'єктів діяльності, яка залежить від двох факторів: обсягу ресурсів ("екстенсивний фактор) і продуктивності ресурсів (інтенсивний фактор).
ГП = РП * ПР
ПР = ГП / РП
РП = ГП / ПР
де ГП - господарський потенціал;
РП - обсяг ресурсів;
ПР - продуктивність ресурсів.
Таким чином, господарський потенціал характеризується величиною ресурсів, які залучає підприємство для створення об'єктів діяльності та обсягами господарювання, що забезпечують наявні ресурси при спільному їх використанні.
1.3. Оцінювання ефективності формування та використання господарського потенціалу підприємства
Формування господарського потенціалу підприємства є складним динамічним процесом, орієнтованим на максимальну взаємодію із зовнішнім середовищем і забезпечення високої якості реалізації їх чинників.
Тому, очевидно, що в основі аналізу рівня ефективності розвитку потенціалу підприємства повинні лежати співвідношення темпів зміни показників наявності активів, їх окремих елементів та результативних ознак господарювання. Процеси і явища, які формують розвиток потенціалу підприємства і дають можливість оцінити його конкурентоспроможність, визначаються такою системою показників як середньорічна вартість: активів (ТА), основних : засобів і нематеріальних активів (ТО) та власного капіталу (ТК), а також інтегральними, річними показниками чистого доходу (ТЧ), доданої вартості (ТД) і чистою прибутку (ТП). Про ефективність розвитку потенціалу підприємства і його поліпшення може свідчити наступна пропорція;
100% < ТА < ТО < ТК < ТЧ < ТД < ТП.
Перша нерівність (100% < ТА) показує, що підприємство нарощує вкладення фінансових ресурсів і розміщення їх в активах з метою збільшення обсягів господарської діяльності та нарощення власного потенціалу. Можна стверджувати, що саме рівень розвитку і динаміки інвестиційних процесів формують у сучасних умовах стратегічну основу сталого економічного зростання.
Друга нерівність (ТА < ТО) характеризує оновлення технічної бази господарської діяльності і забезпеченість підприємства основними засобами та нематеріальними активами якнайважливішими факторами господарювання. Головною умовою забезпечення і підтримування протягом довгострокової перспективи стабільного розвитку підприємств є високий рівень інноваційного змісту формування основних засобів. Саме у такий спосіб приріст активів стає визначальним чинником ефективного розвитку діяльності підприємства.
Третя нерівність (ТО < ТК) формує оптимальну структуру джерел фінансових ресурсів, яка вважається одним з основних індикаторів фінансової стійкості. На найближчу перспективу підприємства України мають збільшувати власний капітал швидшими темпами, ніж приріст необоротних активів за рахунок чистого прибутку і амортизаційної політики.
Четверта нерівність (ТК < ТЧ) свідчить про те, що обсяги господарювання зростають швидше, ніж формування власних фінансових ресурсів і це забезпечується підвищенням інтенсивності використання ресурсів.
П'ята нерівність (ТЧ < ТД) забезпечується ефективним формуванням фінансових ресурсів для потреб всіх учасників господарської діяльності і свідчить про зменшення споживання виробничих запасів, робіт, послуг на одиницю створеного чистого доходу.
Шоста нерівність (ТД < ТП) означає, що у підприємства в структурі напрямів використання доданої вартості більшими темпами відбувається накопичення фінансових ресурсів у порівнянні з їх споживанням.
Якщо ці пропорції дотримуються, то це свідчить про динамічність розвитку підприємства і збільшення його економічного потенціалу.
У процесі оцінювання господарського потенціалу використовують різні показники фінансових результатів, які формуються за фінансовою
звітністю (рис.1.3.1 рис.1.3.5).
Результативними показниками господарського потенціалу підприємства є абсолютні величини чистого прибутку і власного капіталу та відносна величина їх співвідношення - прибутковість власного капіталу.
Рівень господарського потенціалу підприємства залежить від ефективного використання елементів ресурсного потенціалу (природних об'єктів, майна, персоналу і системи управління).
Рис. 1.3.1. Формування валового прибутку підприємства
Щодо впливу на величину ресурсного, господарського і вартісного потенціалів підприємства системи управління, то її діяльність створює витрати, а результатом є приріст потенціалу. До показників, що дозволяють аналізувати ефективність системи управління відносяться: величина адміністративних витрат, чистий дохід, валовий прибуток, прибуток від господарської діяльності, чистий прибуток, приріст ринкової вартості власного капіталу, фонд оплати праці, додана вартість.
Система управління підприємством потребує поліпшення якості щодо забезпечення ефективності використання потенціалу природних об'єктів, майна і персоналу.
Якість управлінського рішення визначає кінцеві результати. Управлінські рішення - це, власне, відповіді на запитання, в які строки, з витратою яких сил і коштів, в якому порядку, за якого розподілу обов'язків, прав і відповідальності, за якої організації контролю, і якими результатами має здійснюватися управлінський вплив.
Рис.1.3.2. Формування фінансових результатів від операційної діяльності
Рис.1.3.3. Формування фінансових результатів від звичайної діяльності до оподаткування
Рис.7. Формування фінансових результатів від звичайної діяльності
Рис.1.3.4. Формування чистого прибутку (збитку) підприємства
Ефективність функціонування підприємства залежить не лише від обсягу створеного прибутку, а й від напрямів його розподілу. Для підвищення ефективності господарської діяльності дуже важливо, щоб при розподілі було досягнуто оптимальності в задоволенні інтересів держави, підприємства, найманих працівників і власників.
Розподіляючи чистий прибуток, необхідно домагатися оптимізації пропорцій між його капіталізованою і спожитою сумами з метою забезпечення максимальних:
Рис.1.3.5. Загальна схема розподілу чистого прибутку підприємства
Водночас, з визначенням ефекту використання обєктів ресурсного потенціалу через результати господарської діяльності, розраховують ефективність функціонування потенціалу господарюючої системи.
Звідси термін ефективність можна трактувати як результативність процесу використання економічного потенціалу, тобто за якою ціною здобувається результат (ефект).
Ефективність вимірюється зіставленням показників ефекту щодо витрат та їх результатів за прямою величиною, коли результат у чисельнику, і оберненою коли результат у знаменнику.
Оцінку господарського потенціалу можна дістати на основі такої системи показників :
Важливим принципом побудови показників ефективності є дотримання відповідності між результатом (ефектом) і факторами (ресурсами), що зумовили отримання цього результату. Мається на увазі, що в розрахунок повинні братися лише ті ресурси (витрати),Ж які брали безпосередню участь у створенні відповідного ефекту. З іншого боку , ефект (результат) має включати в себе складові споживчих вартостей, що мають господарську цінність.
На рівні підприємства високий показник рентабельності власного капіталу забезпечує стабільне його зростання. На загальнодержавному рівні даний показник сприяє залученню національного багатства, валового національного продукту, а також збільшенню зайнятості населення.
Розділ 2. Діагностика фінансово-економічного потенціалу підприємства
2.1. Організаційно-правова характеристика підприємства
Історія підприємства починається з 1981 р. До 1976-го на його території знаходився Житомирський м'ясокомбінат. З 1976 по 1981 роки відбулась комплексна реконструкція приміщень. Починаючи з 1981 року поетапно були введені в дію цехи по виробництву тваринного масла, сухого знежиреного молока, морозива. В 1996 році «Житомирський маслозавод» шляхом приватизації перетворився в ВАТ «Житомирський маслозавод».
З 1 квітня 1998 року ВАТ «Житомирський маслозавод» почав виробляти продукцію під торговою маркою «Рудь» таке рішення прийняли на загальних зборах трудового колективу, вшановуючи свого керівника, його знання і організаторські здібності. Спочатку розглядали більше 60 варіантів назв торгової марки, але все ж таки дали бренду ім'я директора.
Відкрите акціонерне товариство «Житомирський маслозавод» компанія «Рудь» лідер серед українських виробників морозива. «Мороженое № 1» це не лише рекламний слоган, а й мета існування компанії. Саме тому продукція підприємства не лише задовольняє потреби, а й перевищує сподівання споживачів. Навіть найвибагливіші з них можуть знайти для себе свій смак в асортименті продукції.
В компанії працює команда висококваліфікованих менеджерів вищої ланки, які мають профільну освіту та великий досвід роботи.
Зважена стратегія, надійна команда та високий рівень менеджменту дозволяють компанії досягати значних результатів.
Традиційне прагнення компанії «Рудь» до високих стандартів забезпечило підприємству розробку, впровадження та сертифікацію системи управління якістю та системи екологічного менеджменту. Освоєні працівниками підприємства сучасні методи управління, що покладені в основу цих міжнародних стандартів, дозволяють планомірно працювати над вдосконаленням діяльності компанії, що в кінцевому підсумку веде до підвищення конкурентоспроможності підприємства.
Компанія «Рудь» має безліч нагород: дипломи, медалі, відзнаки, що є переконливим доказом високої ефективності застосування сучасної філософії бізнесу. ВАТ «Житомирський маслозавод» отримав наступні звання та нагороди:
Місія компанії
Як національний товаровиробник вважаємо своєю місією не тільки виробництво продукції, яка задовольняє смаки найвибагливіших споживачів, але й зміцнення позитивного іміджу нашої країни в світі.
Бачення компанії
Стати законодавцем моди серед виробників морозива в Україні та кращим підприємством по створенню якісної дистрибуції морозива в Україні.
Цінності компанії
Задоволення потреб і очікувань споживачів у високоякісних та екологічно чистих молочних продуктах. Цінування творчої ініціативи. Моральне та матеріальне задоволення персоналу.
Секрет його успіху простий висока якість, оригінальність і постійне оновлення асортименту, який би відповідав сучасним тенденціям ринку, поєднуючи в собі передові технології і традиції.
ВАТ "Житомирський маслозавод" прагне будувати кадрову полiтику таким чином, щоб кожен спiвробiтник вiдчував себе необхiдною, важливою частиною спiльної справи. Для підприємства важливо, щоб робiтники розумiли, що вiд результатiв їх роботи залежить успiх та рух Товариства вперед. Товариство систематично пiдвищує рiвень квалiфiкацiї своїх працiвникiв з метою забезпечення високого рiвня їх освiти та вiдповiдностi їх квалiфiкацiї сучасним тенденцiям функцiонування Товариства.
Таблиця 2.1.1
Характеристика засновників ВАТ «Житомирський маслозавод»
Засновники підприємства |
Статутний капітал |
|
сума, тис. грн. |
питома вага, % |
|
1. Юридичні особи |
278946.5 |
65,76 |
2. Фізичні особи |
145237.7 |
34,24 |
Разом |
424184,2 |
100,0 |
Характеризуючи корпоративне управління на ВАТ «Житомирський маслозавод» можна зазначити, що головним вирішуючим та керуючим органом Товариства є загальні збори акціонерів, рис. 2.1.1 Акціонерний склад нараховує 115 осіб.
Головними характерними рисами ефективного корпоративного управління є прозорість (розкриття) відповідної фінансової інформації та інформації про діяльність товариства, а також здійснення контролю за діяльністю правління, всебічний захист прав та прерогатив акціонерів, незалежність спостережної ради у визначенні стратегії товариства, затвердженні бізнес-планів та важливих господарських рішень, найму членів правління, моніторингу його діяльності та звільнення членів правління у разі необхідності.
Рис.2.1.1 Система управління підприємством та структурними підрозділами
Корпоративне управління можна розглядати як сукупність юридичних, економічних, організаційних норм і правил, у рамках яких функціонує корпорація (товариство), і на базі яких будуються взаємовідносини між усіма її учасниками.
За обсягами виробництва, показниках якості і асортименту ВАТ "Житомирский маслозавод" займає провідну позицію серед виробників «смачної прохолоди».
Виробнича потужність заводу - 65-70 тис.кг. морозива на день. На сьогодні виготовляється більш як 90 асортиментних позицій, причому асортимент постійно оновлюється. Технологи заводу успішно впроваджують нові види морозива з більш кращим смаком.
Окрім цього, підприємство виготовляє вершкове масло, сухе знежирене молоко, кефір, сметану, йогурти з кусочками натуральних фруктів і пастеризоване молоко.
Таблиця 2.1.2
Характеристика обєктів господарської діяльності підприємства
Види обєктів діяльності |
2007 р. |
2008 р. |
2009 р. |
Відхилення 2009 від 2007 |
||||
тис. грн. |
% |
тис. грн. |
% |
тис. грн. |
% |
+ / - |
пунк.стр. |
|
Морозиво |
5900,4 |
33,3 |
5288,5 |
27,8 |
3424,2 |
13,9 |
-2476,2 |
-19,4 |
Йогурт |
4425,3 |
25,0 |
6346,2 |
33,3 |
6848,3 |
27,8 |
+2423,0 |
+2,8 |
Кефір |
2458,5 |
13,9 |
4759,7 |
25,0 |
6163,5 |
25,0 |
+3705,0 |
+11,1 |
Сметана |
4917,0 |
27,8 |
2644,2 |
13,9 |
8218,0 |
33,3 |
+3301,0 |
+5,5 |
Разом |
17701,2 |
100 |
19038,6 |
100 |
24654,0 |
100 |
7002,8 |
х |
З наведеної вище таблиці видно, що виробництво морозива у 2009 році скоротилося на 2476,2 тис. грн., у порівнянні з 2007 роком. Значно збільшилось виробництво кефіру у 2009 році 3705,0 тис. грн. це свідчить про те, що у 2009 році був більший попит на кефір, ніж у 2007 році, і відповідно більший попит на морозиво у 2007 р.
2.2. Оцінка економічного потенціалу підприємства.
Оцінку економічного потенціалу підприємства ВАТ «Житомирський маслозавод» компанія «Рудь» можна зробити на основі даних наступних таблиць (2.2.1 2.2.5).
Таблиця 2.2.1
Характеристика майна підприємства за балансом
Показники |
На 31.12.2007р. |
На 31.12.2009р. |
Відхилення |
||||
тис. грн. |
питома вага, % |
тис. грн. |
питома вага, % |
+, - |
% |
пунк- тів струк-тури |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
1. Необоротні активи |
|||||||
1.1.Незавершене будівництво |
5604,8 |
4,57 |
27372,0 |
13,04 |
21767,2 |
388,4 |
8,47 |
1.2. Основні засоби |
74458,0 |
60,67 |
111067,0 |
52,92 |
36609,0 |
49,2 |
-7,75 |
2. Оборотні активи |
|||||||
2.1. Виробничі запаси |
9292,6 |
7,57 |
9746,0 |
4,64 |
453,4 |
4,9 |
-2,93 |
2.2.Незавершене виробництво |
66 |
0,05 |
0 |
0 |
-66 |
0 |
-0,05 |
2.3. Готова продукція |
4390,8 |
3,58 |
7778,0 |
3,71 |
3387,02 |
77,1 |
0,13 |
2.4. Товари |
1455,2 |
1,19 |
6359,0 |
3,03 |
4903,8 |
336,9 |
1,84 |
2.5.Дебіторська заборгованість за товари, роботи, послуги |
22184,1 |
18,08 |
37444,0 |
17,84 |
15259,9 |
68,79 |
-0,24 |
2.6.Дебіторська заборгованість за розрахунками з бюджетом |
367,7 |
0,3 |
79,0 |
0,04 |
-288,7 |
-78,5 |
-0,26 |
2.7.Інша поточна дебіторська заборгованість |
2111,2 |
1,72 |
1091,0 |
0,52 |
-1020,2 |
-48,3 |
-1,2 |
2.8. Грошові кошти та їх еквіваленти в національній валюті |
2680,3 |
2,18 |
8716,0 |
4,15 |
6035,7 |
225,2 |
1,97 |
2.9. Інші оборотні активи |
118,9 |
0,09 |
231,0 |
0,11 |
112,1 |
94,28 |
0,02 |
3. Витрати майбутніх періодів |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
Разом |
122729,6 |
100,00 |
209883,0 |
100,00 |
89193,8 |
1117,97 |
х |
Виходячи з даних, можна зробити висновок, що в порівнянні з 2007 роком у 2009 році збільшились необоротні активи за рахунок зростання незавершеного будівництва на 21767,02 тис. грн. Сума оборотних активів, в свою чергу також коливалася, так у 2009 році кількість товарів збільшилась на 4903,8 тис. грн., а сума незавершеного виробництва зменшилась на 66 тис. грн. це свідчить про ефективну діяльність підприємства, спрямована на отримання прибутку.
Таблиця 2.2.2
Характеристика джерел формування майна підприємства за балансом
Показники |
На 31.12.2007р. |
На 31.12.2009р. |
Відхилення |
||||
тис. грн |
питома вага, % |
тис. грн. |
питома вага, % |
+, - |
% |
пунк- тів струк-тури |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
1. Власний капітал |
|||||||
1.1. Статутний капітал |
1393,2 |
1,22 |
1393,0 |
0,68 |
-0,2 |
-0,01 |
-0,54 |
1.2. Інший додатковий капітал |
16554,9 |
14,44 |
16555,0 |
8,12 |
0,1 |
0,001 |
-6,32 |
1.3. Нерозподілений прибуток |
72386,5 |
63,15 |
116297,0 |
57,05 |
43910,5 |
60,7 |
-6,1 |
2. Довгострокові зобовязання |
|||||||
2.1. Інші довгострокові зобовязання |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
3. Поточні зобов'язання |
|||||||
3.1. Короткострокові кредити банків |
4675,6 |
4,08 |
36782,0 |
18,04 |
32106,4 |
686,7 |
13,96 |
3.2. Кредиторська заборгованість підприємства за товари, роботи, послуги |
12780,4 |
11,15 |
23724,0 |
11,64 |
10943,6 |
85,6 |
0,49 |
3.3. Поточні зобов'язання підприємства за розрахунками з одержаних авансів |
480,8 |
0,42 |
295,0 |
0,14 |
-185,8 |
-38,6 |
-0,28 |
3.4 Поточні зобов'язання підприємства за розрахунками з бюджетом |
522,9 |
0,46 |
2537,0 |
1,25 |
2014,1 |
385,2 |
0,79 |
3.5. Поточні зобов'язання підприємства за розрахунками зі страхування |
353,5 |
0,31 |
367,0 |
0,18 |
13,5 |
3,8 |
-0,13 |
3.6. Поточні зобов'язання підприємства за розрахунками з оплати праці |
942,6 |
0,82 |
949,0 |
0,47 |
6,4 |
0,7 |
-0,35 |
3.7. Інші поточні зобов'язання |
4535,9 |
3,95 |
4955,0 |
2,43 |
419,1 |
9,2 |
-1,52 |
Разом |
114626,3 |
100,00 |
203854,0 |
100,00 |
89227,7 |
1193,3 |
х |
У 2009 році значно збільшилась частка короткострокових кредитів банків 686,7%, у порівнянні з 2007 роком. Це повязано зі збільшенням поточних зобовязань підприємства за розрахунками з бюджетом 385,2 %. Також простежується зменшення поточних зобовязань підприємства за
розрахунками з одержаних авансів 185,8 тис. грн.
Таблиця 2.2.3
Аналіз рівня показників фінансових результатів діяльності підприємства, тис. грн.
Показник |
Роки |
Відхилення 2009р. до 2007р. |
|||
2007 |
2008 |
2009 |
+,- |
% |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
Дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) |
291013,1 |
385156,8 |
468562,0 |
177548,9 |
61,0 |
Податок на додану вартість |
(41415,7) |
(55480,7) |
(72628,0) |
31212,3 |
75,4 |
Акцизний збір |
(0) |
(0) |
(0) |
0 |
0 |
Чистий дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) |
249597,4 |
329676,1 |
395934,0 |
146336,6 |
58,6 |
Собівартість реалізованої продукції (тов, роб, послуг) |
(187317,5) |
(245147,4) |
(283405,0) |
96087,5 |
51,3 |
Валовий прибуток |
62279,9 |
84528,7 |
112529,0 |
50249,1 |
80,7 |
Інші операційні доходи |
21561,3 |
18458,3 |
6760,0 |
-14801,3 |
-68,8 |
Адміністративні витрати |
(10719,7) |
(15753,3) |
(17640,0) |
6920,3 |
64,6 |
Витрати на збут |
(22698,2) |
(37578,6) |
(50866,0) |
28167,8 |
124,1 |
Інші операційні витрати |
(24114,6) |
(21217,3) |
(11457,0) |
-12657,6 |
-52,5 |
Прибуток (збиток) від операційної діяльності |
26308,7 |
28437,8 |
39326,0 |
13017,3 |
49,5 |
Інші доходи |
368,8 |
1414,3 |
0 |
368,8 |
0 |
Фінансові витрати |
(1069,3) |
(1145,3) |
(3961,0) |
2891,7 |
270,4 |
Прибуток (збиток) від звичайної діяльності до оподаткування |
24899,8 |
27245,7 |
34684,0 |
9784,2 |
39,3 |
Податок на прибуток |
(7198,6) |
(8707,1) |
(10030,0) |
2831,4 |
39,3 |
Чистий прибуток (збиток) |
17701,2 |
19038,6 |
24654,0 |
6952,8 |
39,3 |
У 2009 році можна побачити збільшення доходу від реалізації продукції на 61 %, тобто на 177548,9 тис. грн., це свідчить про те, що підприємство збільшило обсяги виробництва продукції, для отримання більшого прибутку. Але на відміну від цього зменшилась сума інших операційних доходів 14801,3 тис. грн. також збільшилась сума валового прибутку за рахунок збільшення чистого доходу від реалізації продукції 146336,6 тис. грн.
Таблиця 2.2.4
Характеристика операційних витрат підприємства за елементами
Елеменит витрат |
2007 р. |
2009 р. |
Відхилення |
||||
тис. грн. |
% |
тис. грн. |
% |
+,- |
% |
пунктів струк-тури |
|
1. Матеріальні витрати |
130525,1 |
70,36 |
216922,0 |
67,6 |
86396,9 |
66,2 |
-2,76 |
2. Витрати на оплату праці |
24087,8 |
12,98 |
39358,0 |
12,27 |
15270,2 |
63,4 |
-0,7 |
3. Відрахування на соціальні заходи |
7874,9 |
4,24 |
13629,0 |
4,25 |
5754,1 |
73,1 |
0,01 |
4. Амортизація |
10756,9 |
5,81 |
16079,0 |
5,01 |
5322,1 |
49,5 |
-0,8 |
5. Інші операційні витрати |
12270,6 |
6,61 |
34883,0 |
10,87 |
22612,4 |
184,3 |
4,26 |
Разом |
185515,3 |
100,0 |
320871,0 |
100,0 |
135355,7 |
436,5 |
х |
Значно збільшились матеріальні витрати 86396,9 тис. грн., при одночасному зменшені їх пунктів структури на 2,76. Незначні зміни відбулись у сумі амортизації, вона збільшилась лише на 5322,1 тис. грн. у 2009 році в порівнянні з 2007 роком.
Таблиця 2.2.5
Основні економічні показники господарської діяльності підприємства
Показники |
Роки |
Відхилення 2009р. до 2007р. |
|||
2007 |
2008 |
2009 |
+, |
% |
|
1. Дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), тис. грн. |
29013,1 |
385156,8 |
468562,0 |
177548,9 |
61,0 |
2. Чистий дохід (виручка), тис. грн. |
249597,4 |
329676,1 |
395934,0 |
146336,6 |
58,6 |
3. Валовий прибуток, тис. грн. |
62279,9 |
84528,7 |
112529,0 |
50249,1 |
80,7 |
4. Чистий прибуток, тис. грн. |
17701,2 |
19038,6 |
24654,0 |
6952,8 |
39,3 |
5. Середньооблікова чисельність працівників, чол. |
1675,0 |
1681,0 |
1700,0 |
25,0 |
1,5 |
6. Середньорічна вартість, тис. грн.: необоротних активів оборотних активів - основні засоби |
71145,6 52838,25 65633,7 |
93200,45 60791,85 85349,4 |
122238,0 75848,0 103653,5 |
51092,4 23009,75 38019,8 |
71,8 43,5 57,9 |
7. Фондовіддача, коеф. |
3,7 |
3,9 |
3,8 |
0,1 |
2,7 |
8. Коефіцієнт оборотності оборотних активів, коеф. |
4,7 |
5,4 |
5,2 |
0,5 |
10,6 |
9. Продуктивність праці, тис. грн./чол. |
149,0 |
196,1 |
232,9 |
83,9 |
56,3 |
10. Рентабельність господарської діяльності, % |
0,1 |
0,09 |
0,09 |
-0,01 |
х |
Збільшився чистий прибуток 6952,8 тис. грн., за рахунок збільшення валового прибутку. Середньорічна вартість необоротних активів, оборотних активів та основних засобів також характеризується відносним зростанням. Тобто, підприємство працює ефективно і з вигодою використовує свої ресурси. З 1 грн. вкладеної в основні засоби, підприємство отримує 0,1 грн. чистого доходу у 2009р. в порівнянні з 2007р., про що свідчить показник фондовіддачі збільшення продуктивності праці. Підвищення продуктивності праці на 83,9 тис. грн./ чол.,показує, що в цілому обсяг підприємницької діяльності в грошовому виразі на одного працівника є позитивним.
2.3 Оцінка фінансового потенціалу підприємства
Оцінку фінансового потенціалу підприємства, а саме такі показники як:
Таблиця 2.3.1
Показники оцінки ліквідності підприємства
№ з/п |
Показники |
Розрахунок (дані Ф1 “Баланс”) |
Норма-тивне значення |
Роки |
Відхилення 2009р. від 2007р. |
|||
2007 |
2008 |
2009 |
+,- |
% |
||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
1. |
Коефіцієнт покриття (загальний коефіцієнт ліквідності) |
∑(Р 260 Р 270) / Р 620 |
> 1 |
1,6 |
1,2 |
1,1 |
-0,5 |
-31,3 |
2. |
Коефіцієнт швидкої ліквідності |
∑(Р 150 Р 250) / Р 620 |
> 0,5 |
1,1 |
0,7 |
0,7 |
-0,4 |
-36,4 |
3. |
Коефіцієнт абсолютної ліквідності |
(Р 220 + Р 230 + Р 240) / Р 620 |
> 0,2 |
0,1 |
0,04 |
0,2 |
0,1 |
100 |
4. |
Частка оборотних засобів в активах |
Р 260 / Р 280 |
за планом |
0,4 |
0,4 |
0,4 |
0 |
0 |
5. |
Частка виробничих запасів в оборотних активах |
∑(Р 100 Р 120) / Р 260 |
>0,5 |
0,2 |
0,2 |
0,1 |
-0,1 |
-50,0 |
6. |
Робочий капітал, тис грн. |
(Р 260 + Р 270) (Р 620+Р 630) |
середньо-галузеве |
18814,1 |
13833,0 |
4531,0 |
-14283,1 |
-75,9 |
Підприємство вважається ліквідним, так як загальний коефіцієнт ліквідності перевищує встановлену норму, це означає, що оборотні активи перевищують суму поточних зобовязань. У 2008 році припадає 1,1 грн. оборотних активів на одну гривню поточних зобовязань.
Відхилення по коефіцієнту швидкої ліквідності -0,4 по відношенню 2009р. до 2007р. Також у 2009р. частина зобовязань може бути погашена активами, що мають абсолютну ліквідність становить 0,2, а у 2007р. 0,1, що свідчить про покращення ситуації на підприємстві. Частка виробничих запасів у 2009р. зменшилась на 0,1, ніж була у 2007р., це свідчить про малу кількість виробничих запасів і може призвести до погіршення ведення господарської діяльності підприємства.
Таблиця 2.3.2
Показники оцінки фінансової стійкості підприємства
№ з/п |
Показники |
Розрахунок (дані Ф1 “Баланс”) |
Норма-тивне значення |
Роки |
Відхилення 2009р. від 2007р. |
|||
2007 |
2008 |
2009 |
+,- |
% |
||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
1. |
Коефіцієнт автономії |
Р 380 / Р 640 |
>0,5 |
0,7 |
0,6 |
0,6 |
-0,1 |
-14,3 |
2. |
Коефіцієнт фінансової залежності |
Р 640 / Р 380 |
<2,0 |
1,4 |
1,6 |
1,6 |
0,2 |
14,3 |
3. |
Коефіцієнт фінансової стабільності |
Р 380 / Р 480 + Р 620 |
>1 |
3,2 |
1,9 |
1,8 |
-1,4 |
-43,8 |
4. |
Коефіцієнт забезпеченості власними засобами |
(Р 380 Р 080) / Р 260 |
>0,1 |
0,3 |
0,1 |
-0,008 |
-0,31 |
-102,7 |
5. |
Коефіцієнт маневреності робочого капіталу |
(Р 260 Р 620) / Р 380 |
>0,5 |
0,2 |
0,1 |
0,03 |
-0,17 |
-85,0 |
6. |
Коефіцієнт співвідношення залученого і власного капіталу |
(Р 480 + Р 620) / Р 380 |
<0,5 |
0,3 |
0,5 |
0,5 |
0,2 |
66,7 |
7. |
Коефіцієнт стійкості фінансування |
(Р 380 + Р 430 + Р 480) / Р 280 |
0,8-0,9 |
0,8 |
0,7 |
0,7 |
-0,1 |
-12,5 |
8. |
Коефіцієнт концентрації залученого капіталу |
(Р 480 + Р 620) / Р 640 |
<0,5 |
0,2 |
0,3 |
0,3 |
0,1 |
50,0 |
9. |
Коефіцієнт поточних зобовязань |
Р 620 / (Р 480 + Р 620) |
>0,5 |
1,0 |
1,0 |
1,0 |
0 |
0 |
Значно зменшився коефіцієнт фінансової стабільності з 3,2 у 2007р. до 1,8 у 2009р, це означає, що підприємство зменшило кількість привернутих позичкових доходів на 1 грн., вкладених в активи власних коштів на 1,4.
Збільшився коефіцієнт співвідношення залученого і власного капіталу на 0,2. Тобто це означає, що в 2009р. на 1 грн. власного капіталу припадає 0,5 залученого.
Частина майна підприємства, яка фінансується за рахунок стійких джерел становить 0,7 у 2009 році, що на 0,1 менше, ніж було у 2007 р.
Питома вага поточних зобовязань в загальній сумі джерел формування залишилася незмінною як у 2007 році, так і у 2009 році, і дорівнює 1.
Таблиця 2.3.3
Показники оцінки ділової активності підприємства
№ з/п |
Показники |
Розрахунок |
Роки |
Відхилення 2009р. від 2007р. |
|||
2007 |
2008 |
2009 |
+,- |
% |
|||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
1. |
Коефіцієнт оборотності активів |
Ф2 Р 035 / (Ф1 Р 280 Гр.3 + Ф1 Р 280 Гр.4 ) х 0,5 |
1,9 |
2,1 |
2,0 |
0,1 |
5,3 |
2. |
Тривалість обороту активів(дні) |
365 / коефіцієнт оборотності активів |
183,0 |
174,0 |
183,0 |
0 |
0 |
3. |
Коефіцієнт оборотності оборотних активів |
Ф2 Р 035 / (Ф1 Р 260 Гр.3 + Ф1 Р 260 Гр.4 ) х 0,5 |
4,7 |
5,4 |
5,2 |
0,5 |
10,6 |
4. |
Тривалість обороту оборотних активів (дні) |
365 / коефіцієнт оборотності оборотних активів |
77,0 |
68,0 |
70,0 |
-7,0 |
-9,1 |
5. |
Коефіцієнт оборотності запасів |
Ф2 Р 035 / ((Ф1 ∑(Р 100 Р 140 Гр.3) + Ф1 ∑(Р 100 Р 140 Гр.3)) х 0,5 |
17,0 |
3,2 |
14,8 |
-2,2 |
-12,9 |
6. |
Тривалість обороту запасів (дні) |
365 / коефіцієнт оборотності запасів |
22,0 |
114,0 |
25,0 |
3,0 |
13,6 |
7. |
Коефіцієнт оборотності власного капіталу |
Ф2 Р 035 / (Ф1 Р 380 Гр.3 + Ф1 Р 380 Гр.4 ) х 0,5 |
2,9 |
3,2 |
3,1 |
0,2 |
6,9 |
8. |
Тривалість обороту власного капіталу (дні) |
365 / коефіцієнт оборотності власного капіталу |
126,0 |
114,0 |
118,0 |
-8,0 |
-6,3 |
9. |
Коефіцієнт завантаженості активів |
(Ф1 Р 280 Гр.3 + Ф1 Р 280 Гр.4) х 0,5 / Ф2 Р 035 |
0,5 |
0,5 |
0,5 |
0 |
0 |
10. |
Коефіцієнт завантаженості активів в обороті |
(Ф1 Р 260 Гр.3 + Ф1 Р 260 Гр.4) х 0,5 / Ф2 Р 035 |
0,2 |
0,2 |
0,2 |
0 |
0 |
11. |
Коефіцієнт завантаженості власного капіталу |
(Ф1 Р 380 Гр.3 + Ф1 Р 380 Гр.4) х 0,5 / Ф2 Р 035 |
0,3 |
0,3 |
0,3 |
0 |
0 |
12 |
Коефіцієнт оборотності дебіторської заборгованості |
Ф2 Р 035 / ( Ф1 ∑( Р 150 Р 210) Гр.3 + Ф1 ∑( Р 150 Р 210) Гр.4 ) х 0,5 |
7,2 |
9,5 |
9,4 |
2,2 |
3,06 |
13 |
Тривалість обороту дебіторської заборгованості |
365 / коефіцієнт оборотності дебіторської заборгованості |
51,0 |
38,0 |
39,0 |
-12,0 |
-23,5 |
14 |
Частка дебіторської заборгованості в загальному обсязі оборотних активів, % |
( Ф1 ∑( Р 150 Р 210) / Ф1 Р 260) х 100% |
60,0 |
60,0 |
60,0 |
0 |
0 |
15 |
Коефіцієнт оборотності кредиторської заборгованості |
Ф2 Р 035 / ( Ф1 Р 530 Гр.3 + Ф1 Р 530 Гр.4 ) х 0,5 |
11,8 |
10,4 |
7,5 |
-4,3 |
-36,4 |
16 |
Тривалість обороту кредиторської заборгованості |
365 / коефіцієнт оборотності кредиторської заборгованості |
31,0 |
35,0 |
49,0 |
18,0 |
58,1 |
17 |
Частка кредиторської заборгованості в загальному обсязі джерел активів, % |
( Ф1 Р 530 / Ф1 Р 620) х 100% |
13,5 |
25,6 |
27,8 |
14,3 |
105,9 |
У 2009 році коефіцієнт оборотності активів зріс на 0,1 у порівнянні з 2007 роком. Це свідчить про те, що підприємство збільшило швидкість обороту всього майна, а також збільшилась кількість разів за період обертання капіталу, який був вкладений в активи. Це є позитивною ознакою, так як кількість днів, за яку активи перетворюються в грошову форму залишилася незмінною у порівнянні з 2007 роком.
Зменшилась тривалість обороту оборотних активів на 7 днів, це при тому, що збільшилась швидкість обороту всіх оборотних активів 0,5, підприємство визначило більш кращі напрямки їх ефективного використання.
Збільшився коефіцієнт оборотності власного капіталу 0,2. Це свідчить, про підвищення оборотності, зростання ділової активності підприємства. Підвищена ефективність використання активів, які формуються за рахунок власного капіталу.
Підвищилась оборотність дебіторської заборгованості на 30,6 %, це при тому, що кількість днів обороту зменшилась на 12 днів. Це свідчить про те, що дебітори набагато швидше повертають свою заборгованість підприємству.
Зменшився коефіцієнт оборотності кредиторської заборгованості підприємства на 36,4 %, це свідчить про негативну тенденцію, так як збільшилась тривалість обороту цієї заборгованості на 18 днів у порівнянні з 2007 роком.
Таблиця 2.3.4
Показники оцінки ефективності господарювання підприємства
№ з/п |
Показники |
Одиниця виміру |
Роки |
Відхилення 2009р. від 2007р. (+,-) |
||
2007 |
2008 |
2009 |
||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
1. |
Рентабельність продукції |
% |
33,3 |
34,5 |
39,7 |
6,4 |
2. |
Рентабельність операційної діяльності |
% |
107 |
8,9 |
10,8 |
0,1 |
3. |
Рентабельність звичайної діяльності |
% |
10,1 |
8,5 |
9,4 |
-0,7 |
4. |
Рентабельність господарської діяльності |
% |
10,1 |
8,5 |
9,4 |
-0,7 |
5. |
Коефіцієнт покриття виробничих витрат |
коеф. |
1,3 |
1,4 |
1,4 |
0,1 |
6. |
Коефіцієнт окупності виробничих витрат |
коеф. |
0,8 |
0,7 |
0,7 |
0,1 |
7. |
Валова рентабельність продажу продукції |
% |
24,9 |
25,6 |
28,4 |
3,5 |
8. |
Чиста рентабельність продажу продукції |
% |
7,1 |
5,8 |
6,2 |
-0,9 |
9. |
Рентабельність доходу від операційної діяльності |
% |
11,7 |
8,2 |
9,8 |
-1,9 |
10. |
Рентабельність підприємства |
% |
14,3 |
12,4 |
12,5 |
-1,8 |
11. |
Рентабельність власного капіталу |
% |
28,9 |
26,1 |
27,5 |
-1,4 |
12. |
Рентабельність залученого капіталу |
% |
18,5 |
61,3 |
52,0 |
33,5 |
13. |
Рентабельність необоротних активів |
% |
34,9 |
29,2 |
28,4 |
-6,5 |
14. |
Рентабельність оборотних активів |
% |
47,1 |
44,8 |
45,7 |
-1,4 |
15. |
Коефіцієнт покриття активів |
коеф. |
2,0 |
2,1 |
2,0 |
0 |
16. |
Коефіцієнт окупності активів |
коеф. |
0,5 |
0,5 |
0,5 |
0 |
17. |
Коефіцієнт покриття власного капіталу |
коеф. |
2,9 |
3,2 |
3,1 |
0,2 |
18. |
Коефіцієнт окупності власного капіталу |
коеф. |
0,3 |
0,3 |
0,3 |
0 |
У 2009 році підприємство отримало на 6,4 тис. грн. валового прибутку на 1 грн. понесених витрат, більше, ніж у 2007 році. Це свідчить про збільшення обсягів виробництва і обсягів продажу. Взагалі по рентабельності діяльності як операційної так і звичайної, та господарської, можна зробити висновок, що підприємство покращило свою ефективність господарювання, про що свідчать позитивні показники рентабельності з вище наведеної таблиці.
Щодо покриття і окупності виробничих витрат, то можна сказати, що їх коефіцієнт також змінився: покриття збільшилось на 0,1, окупність зменшилась на 0,1. Тобто можна сказати, що ці зміни свідчать про повну взаємозалежність цих показників.
Валова рентабельність продажу збільшилась на 3,5, це повязане зі збільшенням валового прибутку підприємства у 2009 році.
Не зважаючи на такі позитивні показники, все ж рентабельність підприємства зменшилась на 1,8 у порівнянні з 2007 роком. Це повязане зі зменшенням чистого прибутку і збільшенням середньорічної вартості активів.
Збільшилась величина прибутку, яка припадає на 1 грн. залученого капіталу на 33,5. Зменшилась рентабельність оборотних і необоротних активів на 1,4 і 6,5 відповідно.
Загалом з наведених вище таблиць можна зробити висновок, що підприємство ВАТ «Житомирський маслозавод» компанія «Рудь» є прибутковим. Про це свідчить щорічне зростання чистого прибутку, що є наслідком покращення ефективності підприємства.
Розділ 3. Діагностика стану та розвитку потенціалу підприємства
3.1. Побудова інтегрального показника оцінки конкурентоспроможності потенціалу підприємства
Оцінка це результат визначення та аналізу якісних і кількісних характеристик об'єкта, що ним управляють, (керують), а також самого процесу управління ним. Оцінка дає можливість установити, як працює підприємство, чи досягаються поставлені цілі, як зміни й удосконалення в процесі управління впливають на повноту використання потенціалу підприємства, його ефективність.
Специфіка комплексної оцінки полягає в тому, що її отримують за гармонізації результатів комплексного економічного аналізу. У ній містяться узагальнені висновки про діяльність об'єкта, які базуються на принципі системності.
Спосіб визначення інтегрального показника оцінки конкурентоспроможності ВАТ «Житомирський маслозавод» компанія «Рудь» наведена в таблицях 3.1.1. 3.1.4.
Таблиця 3.1.1
Показник |
Одиниця виміру |
2007 |
2008 |
2009 |
1. Чистий дохід від реалізації продукції |
тис.грн. |
249597,4 |
329676,1 |
395934,0 |
2.Операційний прибуток |
тис.грн. |
26308,7 |
28437,8 |
39326,0 |
3.Чистий прибуток |
тис.грн. |
17701,2 |
19038,6 |
24654,0 |
4.Середньооблікова чисельність працівників |
осіб |
1675,0 |
1681,0 |
1700,0 |
5.Кількість штатних робітників |
осіб |
1215,0 |
1248,0 |
1302,0 |
6.Середньорічна вартість власного капіталу |
тис.грн. |
86008,1 |
104378,0 |
126274,0 |
7.середньорічна вартість запасів |
тис.грн. |
14690,6 |
22661,35 |
26706,5 |
8.Середньорічна вартість активів |
тис.грн. |
123983,85 |
153992,3 |
198086,0 |
Результати опитування групи експертів з метою виявлення ступеня впливу окремих складових потенціалу підприємства на рівень їх конкурентоспроможності наведено в таблиці 3.1.2.
Таблиця 3.1.2
Ступінь впливу окремих складових потенціалу підприємства на рівень їх конкурентоспроможності
Чинники конкурентоспроможності |
Вагомість чинників |
1.Маркетинговий потенціал |
0,2 |
2.виробничий потенціал |
0,4 |
3.Фінансовий потенціал |
0,3 |
4.Трудовий потенціал |
0,1 |
Сукупний потенціал |
1 |
За допомогою попередніх таблиць було проведено оцінку рівня конкурентоспроможності підприємства. Як оцінні ключові показники використовувались показники, що окремо характеризують складові потенціалу і розраховуються за даними табл. 3.1.1.
Максимальна кількість балів за кожним показником 10.
Таблиця 3.1.3
Результати розрахунку оцінних показників конкурентоспроможності потенціалу ВАТ «Житомирський маслозавод»
Складові потенціалу |
2007р. |
2008р. |
2009р. |
І. Маркетинговий потенціал |
|||
1.1.коефіцієнт оборотності запасів |
17,0 |
3,2 |
14,8 |
ІІ Виробничий потенціал |
|||
2.1.рентабельність реалізації |
7,1 |
5,8 |
6,2 |
ІІІ Фінансовий потенціал |
|||
3.1.коефіцієнт автономності |
0,69 |
0,68 |
0,64 |
3.2рентабельність власного капіталу |
28,9 |
26,1 |
27,5 |
ІV Трудовий потенціал |
|||
4.1.продуктивність праці |
149,0 |
196,1 |
232,9 |
4.2.коефіцієнт сталості кадрів |
0,7 |
0,7 |
0,8 |
Таблиця 3.1.4
Ступінь впливу окремих складових потенціалу ВАТ «Житомирський маслозавод» компанія «Рудь» на рівень його конкурентоспроможності
Показник |
Роки |
Кmax i |
Бmax |
Бi j |
ki |
Бi j * ki |
||||||
2007 |
2008 |
2009 |
2007 |
2008 |
2009 |
2007 |
2008 |
2009 |
||||
І. Маркетинговий потенціал |
||||||||||||
1.1.коефіцієнт оборотності запасів |
17,0 |
3,2 |
14,8 |
17,0 |
10 |
10 |
1,9 |
8,7 |
0,2 |
2 |
0,38 |
1,74 |
ІІ Виробничий потенціал |
||||||||||||
2.1.рентабельність реалізації |
7,1 |
5,8 |
6,2 |
7,1 |
10 |
10 |
8,2 |
8,7 |
0,4 |
4 |
3,28 |
3,48 |
ІІІ Фінансовий потенціал |
||||||||||||
3.1.коефіцієнт автономності |
0,69 |
0,68 |
0,64 |
0,69 |
10 |
10 |
9,9 |
9,3 |
0,3 |
3 |
2,97 |
2,97 |
3.2рентабельність власного капіталу |
28,9 |
26,1 |
27,5 |
28,9 |
10 |
10 |
9,0 |
9,5 |
0,3 |
3 |
2,7 |
2,85 |
ІV Трудовий потенціал |
||||||||||||
4.1.продуктивність праці |
149,0 |
196,1 |
232,9 |
232,9 |
10 |
6,4 |
8,4 |
10 |
0,1 |
0,64 |
0,84 |
1 |
4.2.коефіцієнт сталості кадрів |
0,7 |
0,7 |
0,8 |
0,8 |
10 |
8,8 |
8,8 |
10 |
0,1 |
0,88 |
0,88 |
1 |
Інтегральний показник оцінки конкурентоспроможності потенціалу підприємства |
13,52 |
11,05 |
12,86 |
Отже, результати розрахунків, які наведенні в таблиці 3.1.4, свідчать про те, що рівень конкурентоспроможності досліджуваного підприємства ВАТ «Житомирський маслозавод» компанія «Рудь» характеризується незначними коливаннями навколо його середнього значення.
Найбільш сильну позицію в конкурентній боротьбі підприємство займає у 2007 році, за рахунок більш позитивного впливу чинників виробничого та фінансового потенціалу, порівняно з наступними роками. Водночас, у цьому році підприємство характеризується невисоким ступенем реалізації маркетингового потенціалу, на дослідження якого були спрямованні майбутні доходи підприємства, що позначилось на зміцнені конкурентної позиції в наступних роках.
3.2. Побудова графоаналітичної моделі «Квадрат потенціалу» оцінки потенціалу підприємства
За допомогою існуючого алгоритму графоаналітичного методу оцінки потенціалу підприємства «Квадрат потенціалу» і наданої нижче економічної інформації (таблиці 3.2.1 3.2.4) дамо оцінку потенціалу ВАТ «Житомирський маслозавод».
Таблиця 3.2.1
Виробництво, розподіл і збут продукції
№ п/п |
Показник |
Коеф. чутлив. Кч |
2007р. |
2008р. |
2009р. |
1 |
Потужність підприємства, тис.т |
1,2 |
11595,0 |
52841,1 |
50099,9 |
місце |
3 |
1 |
2 |
||
2 |
Якість продукції, % Fe |
1,25 |
71,0 |
75,0 |
80,2 |
місце |
3 |
2 |
1 |
||
3 |
Фондовіддача, грн. |
1,2 |
3,7 |
3,9 |
3,8 |
місце |
3 |
1 |
2 |
||
4 |
Екологія виробництва (штрафи,тис.грн.) |
1,05 |
2541,0 |
3920,0 |
3050,0 |
місце |
1 |
3 |
2 |
||
5 |
Прибуток, тис. грн. |
1,15 |
17701,2 |
19038,6 |
24654,0 |
місце |
3 |
2 |
1 |
||
6 |
Рентабельність вир-ва, % |
1,15 |
10,7 |
8,9 |
10,8 |
місце |
2 |
3 |
1 |
||
∑ Кч |
7,0 |
х |
х |
х |
Pj = ∑ aij * kч
Рj1 (2007) = 3*1.2+3*1.25+3*1.2+1*1.05+3*1.15+2*1.15=17,75
Pj1 (2008) = 1*1.2+2*1.25+1*1.2+3*1.05+2*1.15+3*1.15=13,8
Pj1 (2009) = 2*1.2+1*1.25+2*1.2+2*1.05+1*1.15+1*1.15=10,45
Bk = 100 ( Pj - ∑kч ) * 100 / ∑kч ( m 1 ).
В1 (2007) = 100 (17,75 7,0 ) * 100 / 7,0 ( 3 1 ) = 23,7 у. о.
В1 (2008) = 100 (13,8 7,0 ) * 100 / 7,0 ( 3 1 ) = 51,72 у. о.
В1(2009) = 100 (10,45 7,0 ) * 100 / 7,0 ( 3 1 ) = 75,51 у. о.
Таблиця 3.2.2
Організаційна структура і менеджмент
№ п/п |
Показник |
Коеф. чутлив. Кч |
2007р. |
2008р. |
2009р. |
1 |
Ділові якості менеджерів, балів |
1,2 |
250,0 |
272,0 |
291,1 |
місце |
3 |
2 |
1 |
||
2 |
Ефективність організаційної структури управління, балів |
1,15 |
21,0 |
20,0 |
15,0 |
місце |
1 |
2 |
3 |
||
3 |
Рівень освіти, % з вищ. освітою |
1,2 |
62,9 |
63,0 |
60,3 |
місце |
2 |
1 |
3 |
||
4 |
Продуктивність праці, грн. |
1,2 |
149,0 |
196,1 |
232,9 |
місце |
3 |
2 |
1 |
||
5 |
Середньомісячна з/п, грн. |
1,25 |
2400,0 |
2800,0 |
3050,0 |
місце |
3 |
2 |
1 |
||
∑ Кч |
6,0 |
Х |
Х |
х |
Pj = ∑ aij * kч
Рj1 (2007) = 3*1.2+1*1.15+2*1.2+3*1.2+3*1.25=14,5
Pj1 (2008) = 2*1.2+2*1.15+1*1.2+2*1.2+2*1.25=10,8
Pj1 (2009) = 1*1.2+3*1.15+3*1.2+1*1.2+1*1.25=10,7
Bk = 100 ( Pj - ∑kч ) * 100 / ∑kч ( m 1 ).
В1 (2007) = 100 (14,5 6,0 ) * 100 / 6,0 ( 3 1 ) = 29,45 у. о.
В1 (2008) = 100 (10,8 6,0 ) * 100 / 6,0 ( 3 1 ) = 60,16 у. о.
В1(2009) = 100 (10,7 6,0 ) * 100 / 6,0 ( 3 1 ) = 60,99 у. о.
Таблиця 3.2.3
Маркетинг
№ п/п |
Показник |
Коеф. чутлив. Кч |
2007р. |
2008р. |
2009р. |
1 |
Обсяги постачань на внутрішн. ринок, тис. т |
1,25 |
20549,0 |
49891,0 |
69835,0 |
місце |
3 |
2 |
1 |
||
2 |
Місце в експорті, тис. т |
1,15 |
1907,0 |
3840,0 |
4150,0 |
місце |
3 |
2 |
1 |
||
3 |
Фірмовий стиль, од. |
1,25 |
6 |
5 |
7 |
місце |
2 |
3 |
1 |
||
4 |
Ціна за одиницю продукції, грн. |
1,1 |
3,55 |
4,9 |
6,8 |
місце |
1 |
2 |
3 |
||
5 |
Витрати на інноваційну діял-ть, тис. грн. |
1,25 |
6780,0 |
8555,0 |
9875,0 |
місце |
3 |
2 |
1 |
||
∑ Кч |
6,0 |
Х |
х |
х |
Pj = ∑ aij * kч
Рj1 (2007) = 3*1.25+3*1.15+2*1.25+1*1.1+3*1.25=14,55
Pj1 (2008) = 2*1.25+2*1.15+3*1.25+2*1.1+2*1.25=13,25
Pj1 (2009) = 1*1.25+1*1.15+1*1.25+3*1.1+1*1.25=8,2
Bk = 100 ( Pj - ∑kч ) * 100 / ∑kч ( m 1 ).
В1 (2007) = 100 (14,55 6,0 ) * 100 / 6,0 ( 3 1 ) = 29,0 у. о.
В1 (2008) = 100 (13,25 6,0 ) * 100 / 6,0 ( 3 1 ) = 39,8 у. о.
В1(2009) = 100 (8,2 6,0 ) * 100 / 6,0 ( 3 1 ) = 81,74 у. о.
Таблиця 3.2.4
Фінанси
№ п/п |
Показник |
Коеф. чутлив. Кч |
Етал. знач-ня. |
2007р. |
2008р. |
2009р. |
1 |
Коефіцієнт покриття |
1,05 |
2-3 |
1,6 |
1,2 |
1,1 |
місце |
3 |
2 |
3 |
|||
2 |
Коеф. абсолютної ліквідності |
1,1 |
2-3 |
0,1 |
0,04 |
0,2 |
місце |
2 |
3 |
1 |
|||
3 |
Коеф. оборотності запасів |
1,05 |
1-5 |
17,0 |
3,2 |
14,8 |
місце |
1 |
3 |
2 |
|||
4 |
Термін погашення дебіторської заборгованості |
1,15 |
До 60 днів |
51,0 |
38,0 |
39,0 |
місце |
3 |
1 |
2 |
|||
5 |
Рентабельність продажу |
1,15 |
Більше 10% |
7,1 |
5,8 |
6,2 |
місце |
1 |
3 |
2 |
|||
6 |
Рентабельність активів |
1,05 |
Більше 20% |
47,1 |
44,8 |
45,7 |
місце |
1 |
3 |
2 |
|||
7 |
Рентабельність власн. капіталу |
1,1 |
Більше 20% |
28,9 |
26,1 |
27,5 |
місце |
1 |
3 |
2 |
|||
8 |
Коеф. оборотності активів |
1,1 |
3-7 |
1,9 |
2,1 |
2,0 |
місце |
3 |
1 |
2 |
|||
9 |
Прибуток на 1 працюючого, тис. грн. |
1,25 |
- |
10,7 |
11,3 |
14,5 |
місце |
3 |
2 |
1 |
|||
∑ Кч |
10,0 |
х |
х |
х |
х |
Pj = ∑ aij * kч
Рj1 (2007) = 1.05+2.2+1.05+3.45+1.15+1.05+1.1+3.3+3.75=18,1
Pj1 (2008) = 2.1+3.3+3.15+1.15+3.45+3.15+3.3+1.1+2.5=23,2
Pj1 (2009) = 3.15+1.1+2.1+2.3+2.3+2.1+2.2+2.2+1.25=18,7
Bk = 100 ( Pj - ∑kч ) * 100 / ∑kч ( m 1 ).
В1 (2007) = 100 (18,1 10,0 ) * 100 / 10,0 ( 3 1 ) = 59,5 у. о.
В1 (2008) = 100 (23,2 10,0 ) * 100 / 10,0 ( 3 1 ) = 34,0 у. о.
В1(2009) = 100 (18,7 10,0 ) * 100 / 10,0 ( 3 1 ) = 56,5 у. о.
Визначивши довжину всіх векторів, будуємо квадрати потенціалу підприємства (рис 3.2.1 3.2.3) і на основі них можна зробити наступні висновки.
Виробництво
Фінанси Управління
Маркетинг
Рис 3.2.1 Квадрат потенціалу підприємства за 2007 р.
2007р. найбільш розвинений вектор «фінанси», в порівнянні з іншими трьома векторами. Це свідчить про те, що він є проблемним, тому підприємство має вжити певних заходів щодо покращення цієї ситуації. Подивившись на графік, видно, що більшість вектори, окрім проблемного дорівнюють менше 30.0 у.о., це свідчить, що потенціал підприємства в даному році є малим.
Виробництво
Фінанси Управління
Маркетинг
Рис 3.2.2 Квадрат потенціалу підприємства за 2008 р.
2008р. квадрат потенціалу підприємства характеризується тим, що всі вектори розвинені по різному. З цього можна зробити висновок, що потенціал підприємства в даному році потребує негайних змін, перетворень, що дозволить покращити збалансованість елементів потенціалу. В загальному, можна сказати, що потенціал підприємства у 2008р. є середнім, оскільки розмір векторів коливається від 30 до 70 у.о.
Виробництво
Фінанси Управління
Маркетинг
Рис 3.2.2 Квадрат потенціалу підприємства за 2009 р.
2009р. у цьому році, в порівнянні з попереднім квадрат потенціалу підприємства має правильну форму. Зважаючи на це, робимо висновок, що підприємство має збалансований потенціал та перспективи подальшого розвитку у майбутньому. Також можна зробити висновок, що в порівнянні з попередніми двома роками, у 2009р. потенціал досліджуваного підприємства є відносно великим, це свідчить про те, що зважаючи на негативні риси в 2008р., керівництво ВАТ «Житомирський маслозавод» прийняло певні заходи, що сприяло покращенню ситуації на підприємстві.
3.3 Шляхи вдосконалення процесу формування та розвитку потенціалу підприємства
Трансформаційні процеси, властиві економіці України, пред'являють до систем управління підприємств ряд нових вимог, головні з яких - висока гнучкість і адаптування до специфічних особливостей зміни економічної кон'юнктури, ресурсо-сировинної і кредитно-фінансової ситуацій, а також інших чинників зовнішнього оточення, що характеризується особливою складністю, динамізмом і слабою передбаченістю. Саме в цих умовах організаційні зміни є найважливішим інструментом, що дозволяє підприємству оперативно реагувати на загрози і можливості внутрішнього і зовнішнього середовища, а отже, і, вирішальним чинником, що визначає виживання підприємства.
Функціонування підприємства, не залежно від роду діяльності, форми власності, масштабів виробництва і інших чинників, кінець кінцем, зводиться до перетворення наявних ресурсів в нову вартість.
Зовнішні чинники, що формують ринковий потенціал підприємства - чинники попиту і пропозиції, піддаються стимулюванню з боку підприємства, проте в ринкових умовах не можуть ним вичерпно визначатися. Цілеспрямована дія на зовнішні чинники, що формують ринковий потенціал підприємства в сучасних умовах повинна спиратися на використовування досконаліших і гнучких механізмів і методів управління.
Внутрішні можливості підприємства визначаються його виробничим потенціалом. Виробничий потенціал визначає максимальний випуск продукції, яку підприємство може провести за даних умов виробництва: рівні технологій і системи організації виробництва. Природно, що при цьому управління виробничим потенціалом підприємства може здійснюватися тільки виходячи з економічних можливостей і з урахуванням існуючих тенденцій в розвитку галузей.
На сучасному етапі розвитку вітчизняної економіки виробничі галузі зазнають процесу динамічного, але, разом з тим, і складного розвитку.
Виходячи з того, що вкладення засобів в капітал є оновленням вже наявної матеріально-технічної бази з метою нарощування об'ємів виробничої діяльності і освоєння її нових видів, необхідно підкреслити, що в основі такого підходу здійснення інвестицій лежить припущення про постійне отримання певної суми прибутку і раціональне зниження вироблюваних витрат, забезпечують рентабельність виробництва. Відтворювальні процеси грають особливо важливу роль в забезпеченні успішного функціонування підприємства в умовах ринкової економіки. Жорстка конкурентна боротьба за обмежені ресурси і ринки збуту, зростання науково-технічного прогресу є причинами украй високого рівня мінливості ринкового середовища. Таким чином, високий динамізм зовнішнього оточення обумовлює необхідність постійної адаптації підприємства до умов функціонування, що змінюються тобто вибору такого темпу виробництва, який би найбільшою мірою відповідав змінам ринкового середовища. Рішення цієї задачі здійснюється з використанням сучасних методів економіко-математичного моделювання і економічної динаміки.
Крім управління виробничою діяльністю в ринкових умовах, підприємства (особливо крупні) повинні надавати все більшу уваги управлінню фінансовою діяльністю. Управління фінансовими потоками підприємства здатний значною мірою вплинути на взаємостосунки з його контрагентами - постачальниками, споживачами і замовниками, кредиторами, інвесторами і позичальниками. Приватизація привела до того, що в даний час в Україні розвиваються і вдосконалюються такі форми організації як акціонерні компанії і інші види колективного управління. Маніпуляції фінансовими активами як вид діяльності значною мірою сприяє розширенню області маневрування підприємства за рахунок диверсифікації структури доходів від операцій. Необхідність залучення інвестицій для забезпечення відтворювальних процесів, залучення позикових засобів для потреб розвитку підприємств в сучасних умовах економіки України представляє собою достатньо складну задачу, оскільки забезпечення необхідного рівня ефективності інвестицій і капіталовкладень в економіці, що розвивається вимагає проведення багатоваріантних розрахунків і отримання стійких рішень, які б володіли високою ефективністю навіть у разі виникнення значних відхилень в умовах функціонування. Тому адаптування фінансово-господарської діяльності підприємств в умовах, що створилися, повинно визначатися найбільш досконалою структурою процесів і механізмів ухвалення рішень і використовуванням всього доступного інструментарію економіко-математичних методів.
Управління підприємством покликане забезпечити необхідний виробничий цикл, відновлювати порушення порядку взаємозвязків окремих ланок і пристосувати підприємство до тих, що змінюються умовам зовнішнього середовища. Це припускає використовування раціональних організаційних структур, систем нормативів, правил поведінки, умов діяльності підрозділів, їх функцій, контроль і координацію виробництва продукції. А оскільки відповідальність за результати своєї діяльності в сучасних умовах повністю лежить на підприємствах, і вони самі планують рівні доходів і з своїх доходів покривають поточні витрати, розпоряджаються отриманим прибутком, то і відповідно самі ж визначають місію і мету свого функціонування в рамках обмежень, диктованих законодавством, і самі ж розробляють плани реалізації цієї мети.
Фінансово-економічний стан підприємства значною мірою визначається його положенням на ринку - часткою в загальному об'ємі продажів по відношенню до конкуруючих підприємств. Очевидно, що чим ширше ринок збуту що випускається підприємством продукції, тим стійкий його фінансово-економічний стан. Розширення ринків збуту веде до збільшення доходу від реалізації продукції підприємства, а, відповідно, і до зростання грошових потоків. Показник чистих грошових потоків часто застосовується для оцінки фінансового стану підприємства, оскільки дозволяє враховувати не тільки доходи від здійснення господарської і інших видів діяльності, але також всі витрати підприємства, що включають закупівлю сировини і матеріалів, виплату заробітної платні і соціальних нарахувань, податків, короткострокових і довгострокових зобовязань і ін. Частка підприємства на ринку залежить від вибору маркетингової стратегії і ефективності здійснення маркетингових заходів.
Для забезпечення стабільності ринкового потенціалу підприємства вимагається сформувати такі стратегії розвитку, які б забезпечили високу маневреність й гнучкість його мети в умовах мінливості ринковій сфери. Додання необхідної маневреності й гнучкості стратегіям розвитку підприємства здійснюється за рахунок процесів активної й пасивної адаптації в управлінь підприємством. Активна адаптація направлена на зміну самої зовнішньої сфери відповідно до потреб й мети функцінування даного підприємства.
Висновок
В умовах, що створилися, виникає необхідність в перебудові систем управління підприємствами з урахуванням що висуваються сучасною економікою вимог. Розробка концептуального підходу до організації адаптивної системи управління підприємством, що володіє властивостями гнучкості, стійкості і маневреності, орієнтована, перш за все, на підвищення життєздатності вітчизняних підприємств і украпленні їх конкурентного статусу на міжнародному ринку.
Важливим показником, на який впливає ефективне використання господарського потенціалу є вартість підприємства. Водночас, авансовий капітал може зростати без змін величини власного капіталу (чистих активів), за рахунок залучених коштів. За такої ситуації буде знижуватися відношення власного і авансового капіталів. І якщо за такого зниження величини відношення не стає менше 0,5, то таке зростання вартості підприємства, за інших однакових умов, слід розглядати як позитивний.
З нашого дослідження, можна зробити висновок, що досліджувальний обєкт ВАТ «Житомирський маслозавод» компанія «Рудь» є перспективним і прибутковим підприємством. Це зумовлено тим, що підприємство виготовляє якісну і смачну продукцію, і має великий попит у споживачів.
Підприємство працює на збільшення свого прибутку, застосовуючи різні методи і стратегії досягнення своєї мети.
Також у майбутньому ВАТ «Житомирський маслозавод» планує збільшити обсяги реалізації і виготовлення продукції, розширити свій асортимент, для задоволення потреб ще більшої кількості споживачів.
Список використаної літератури
Додатки
Витрати підприємства
Надзвичайні витрати
Податок на прибуток
Витрати звичайної діяльності
Дивіденди
Безоплатно надані активи
Витрати операційної діяльності
Фінансові витрати
Втрати від участі в капіталі
Інші витрати
Собівартість реалізованої продукції
Інші операційні витрати
Адміністративні витрати
Витрати на збут
Виробнича собівартість продукції
Нерозподілені постійні загальновиробничі витрати
Наднормативні виробничі витрати
Інші прямі витрати
Прямі витрати на оплату праці
Прямі матеріальні витрати
Змінні загальновиробничі витрати
Розподілені постійні загальновиробничі витрати
Інші операційні витрати
Амортизація
Відрахування на соц.заходи
Витрати но оплату праці
Матеріальні затрати
Доходи підприємства
Використання доходу
Відрахування з доходу
Інші відрахування
Акцизний збір
ПДВ
Формування доходу
Безоплатно надані активи
Дохід від надзвичайної діяльності
Дохід від звичайної діяльності
Інші доходи
Інші фінансові доходи
Дохід від участі в капіталі
Дохід від операційної діяльності
Чистий дохід (виручка) від реалізації продукції
Інші операційні доходи
Формування чистого прибутку
Витрати на соціальні заходи
Податкові платежі
Формування амортизаційних відрахувань
Оплата праці
Матеріальні та прирівняні до них активи
Чистий дохід (виручка) від реалізації продукції
Собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг)
Інші операційні доходи
Валовий прибуток (збиток)
Адміністративні витрати
Витрати на збут
Інші операційні витрати
Прибуток (збиток) від операційної діяльності
Фінансові витрати
Втрати від участі в капіталі
Інші витрати
Прибуток (збиток) від звичайної діяльності до оподаткування
Податок на прибуток від звичайної діяльності
Податок з надзвичайного прибутку
Надзвичайні доходи
Надзвичайні витрати
нші доходи
Інші фінансові доходи
Дохід від участі в капіталі
Прибуток (збиток) від звичайної діяльності
Надзвичайний прибуток(збиток)
Фінансовий результат
Чистий прибуток (збиток)
Дивіденди
Статутний капітал
Інше використання
Нерозподілений прибуток (збиток)
Резервний капітал
Дохід від реалізації:
- продукції;
- товарів;
- робіт;
- послуг.
Виробнича собівартість реалізованих: готової продукції, наданих послуг, виконаних робіт.
Купівельна вартість товарів.
Нерозподілені постійні ЗВВ.
Наднормативні виробничі витрати.
Відрахування з доходу
Валовий прибуток (збиток)
Чистий дохід
Собівартість реалізованої продукції
-
+
-
Валовий прибуток (збиток)
Інші операційні доходи
Інші витрати операційної діяльності
1.Дохід від:
- реалізації іноземної валюти;
- реалізації інших оборотних активів;
- операційної курсової різниці;
- списання кредиторської заборгованості;
- операційної оренди активів.
2.Відшкодування раніше списаних активів.
3.Одержані штрафи, пені.
4.Інші доходи від операційної діяльності.
5.Одержані гранти та субсидії.
6. Відшкодування раніше списаних актів.
7. Дохід від первісного визнання та від зміни вартості активів, які обліковуються за справедливою вартістю.
1.Витрати на дослідження та розробки.
2.Собівартість реалізованої іноземної валюти.
3. Собівартість реалізованих виробничих запасів.
4.Сумнівні та безнадійні борги.
5.Втрати від операційної курсової різниці.
6.Втрати від знецінення запасів.
7.Нестачі і втрати від псування цінностей.
8.Визнані штрафи, пені.
9.Інші витрати операційної діяльності.
10.Витрати від первісного визнання та від зміни вартості активів, які обліковуються за справедливою вартістю.
Адміністративні витрати
Витрати на збут
Фінансові результати від операційної діяльності
(прибуток, збиток).
+
-
Фінансові результати від операційної діяльності (прибуток, збиток)
Доходи
Витрати
Доходи від участі в капіталі щодо:
- інвестицій в асоційовані підприємства;
- спільної діяльності;
- інвестицій в дочірні підприємства.
Інші доходи від:
- реалізації фінансових інвестицій;
- реалізації необоротних активів;
- реалізації майнових комплексів;
- не операційної курсової різниці;
- безоплатно одержаних активів;
- іншої звичайної діяльності.
Інші фінансові доходи:
- дивіденди одержані;
- відсотки одержані;
- інші доходи від фінансових операцій.
Інші витрати:
- собівартість реалізованих фінансових інвестицій;
- собівартість реалізованих необоротних активів;
- собівартість реалізованих майнових комплексів;
- втрати від не операційних курсових різниць;
- уцінка необоротних активів і фінансових інвестицій;
- списання необоротних активів;
- інші витрати звичайної діяльності.
Фінансові витрати:
- відсотки за кредит;
- інші фінансові витрати.
Втрати від участі в капіталі щодо:
- інвестицій в асоційовані підприємства;
- спільної діяльності;
- інвестицій в дочірні підприємства.
Фінансові результати від звичайної діяльності до оподаткування (прибуток, збиток)
+
-
Фінансові результати від звичайної діяльності до оподаткування
Податок на прибуток від звичайної діяльності
Фінансові результати від звичайної діяльності
-
=
Фінансові результати від звичайної діяльності (прибуток, збиток)
Надзвичайні витрати щодо:
- стихійного лиха;
- техногенних катастроф і аварій;
- інших надзвичайних подій.
Податок з надзвичайного прибутку
Надзвичайні доходи щодо:
- відшкодування збитків від надзвичайної діяльності;
- інших надзвичайних подій.
Чистий прибуток (збиток)
+
+
-
-
Чистий прибуток
Капіталізована частина прибутку
Спожита частина прибутку
Поповнення статутного капіталу
Нерозподілений прибуток
Формування резервного капіталу
Поповнення додаткового капіталу
Поповнення пайового капіталу
Інші форми споживання прибутку
Списання збитку від викупу капіталу у власників
Покриття збитку минулих періодів
Дивіденди
Виробнича лабораторія
Бухгалтерський
Цехи
Ремонтні бригади
Склад центральний