Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Практичне заняття №4. Прийняття управлінських рішень (методи експертних оцінок і «дерева рішень»)
Після виконання завдання практичного заняття студенти повинні:
знати: методи прийняття управлінських рішень.
вміти: застосовувати в практиці прийняття рішень методи експертних оцінок і «дерева рішень».
Завдання:
Побудувати за представленими варіантами «дерево рішень», розрахувати очікуваний вартісний ефект та обґрунтувати вибір найбільш оптимального рішення.
Варіант 1
Відповідальному працівникові фірми доручено залагодити з профспілкою питання про страйк, що може принести фірмі збитки в розмірі П1 = 6 млн. грн. на тиждень. Профспілка вимагає збільшення заробітної плати на 20%, що призведе до втрат фірми на фонді зарплати в розмірі П2 = 20 млн. грн.
Якщо збільшити зарплату на 10%, то втрати фірми на фонді зарплати складуть П3 = 10 млн. грн. При цьому виникне Р1 = 20% ризик страйку тривалістю не більше одного тижня (Т1 = 1).
Якщо ж підвищити зарплату всього на 5%, то втрати фірми на фонді зарплати знизяться до П4 = 5 млн. грн., але ймовірність виникнення страйку підвищиться до Р2 = 60%, а його тривалість в такому випадку може скласти Т2 = 2 тижні.
Нарешті, якщо повністю відмовити профспілці у підвищенні зарплати, то ризик виникнення страйку зросте до Р3 = 90%, а його тривалість може досягти Т3 = 4 тижнів.
Що з перерахованого вище є найбільш оптимальним для фірми? Побудувати «дерево рішень».
Варіант 2
Компанія розглядає питання про будівництво заводу. Можливі три варіанти дій.
A. Побудувати великий завод вартістю M1 = 700 тисяч доларів. При цьому варіанті можливі високий попит (річний дохід у розмірі R1 = 280 тисяч доларів протягом наступних 5 років) с ймовірністю p1 = 0,8 і низький попит (щорічні збитки R2 = 80 тисяч доларів) с ймовірністю р2 = 0,2.
Б. Побудувати малий завод вартістю М2 = 300 тисяч доларів. При цьому варіанті можливі високий попит (річний дохід у розмірі T1= 180 тисяч доларів протягом наступних 5 років) с ймовірністю p1 = 0,8 і низький попит (щорічні збитки Т2 = 55 тисяч доларів) с ймовірністю р2 = 0,2.
B. Відкласти будівництво заводу на один рік для збору додаткової інформації, яка може бути позитивної або негативної з вірогідністю p3 = 0,7 і p4 = 0,3 відповідно. У разі позитивної інформації можна побудувати заводи по зазначеним вище розцінками, а ймовірності високого і низького попиту змінюються на p5 = 0,9 і р6 = 0,1 відповідно. Доходи на наступні чотири роки залишаються незмінними. У разі негативної інформації компанія будувати заводи не буде.
Всі розрахунки виражені в поточних цінах і не повинні дисконтуватися. Побудувати «дерево рішень», визначити найбільш ефективну послідовність дій.
Варіант 3
Агентство «Арт-Шоп» отримало замовлення від компанії «Труба Інкорпорейтед», яка побажала прикрасити свій головний офіс скульптурою «Юна дріада». Арт-менеджер агентства оцінив вартість купівлі 100 тис. дол. компанія згодна заплатити цю ціну.
В даний час скульптура виставлена комерційною галереєю, виставка триватиме 3 тижні. У перший тиждень виставки агентство має можливість придбати скульптуру за 85 тис. доларів, що принесе агентству 15 тис. прибутку. Якщо скульптура не буде куплена в перший тиждень, ймовірність чого можна оцінити в 2/3, ціна опуститься до 70 тис. дол. За цією ціною агентство зможе викупити скульптуру на другому тижні виставки. Ймовірність того, що скульптура буде продана за цією ціною, арт-менеджер оцінює в 50%.
Якщо скульптура не буде викуплена і за цією ціною, то на третьому тижні ціна знизиться до 50 тис. доларів. Після закінчення виставки, якщо скульптура так і не буде продана, її купить галерея за більш низькою ціною.
Побудуйте «дерево рішень», що описує всі можливі дії агентства. Яка оптимальна стратегія агентства? Який середній очікуваний прибуток для оптимальної стратегії?
Варіант 4
Компанія готується до випуску нової моделі cd-плеєра. Проте до того часу, коли всі проблеми були вирішені, на ринку з'явилися нові моделі плеєрів з великими кольоровими рідкокристалічними дисплеями. Відділ маркетингу вважає, що такі інформаційні дисплеї стануть модними, так що їх нова модель теж повинна мати кольоровий дисплей.
Якщо відмовитися від модифікації розробленої моделі, то в наступному році можна чекати наступних рівнів продажів за різною початковою ціною плеєра.
При початковій ціні $89 (і середній за час життя товару ціні в $70) з ймовірністю 75% буде продано 80 тис. плеєрів, і з ймовірністю 25% тільки 50 тис. При початковій ціні $79 (і середній ціні $62) продажу з ймовірністю 40% можуть досягти 125 тис. плеєрів, а інакше повинні скласти близько 100 тис. пристроїв. При цьому собівартість плеєрів залишиться рівною $42.
Якщо все ж модифікувати розроблений плеєр і оснастити його кольоровим дисплеєм, то ситуація може скластися наступним чином.
При початковій ціні плеєра $109 (і середній $87) буде продано 80 тис. пристроїв з ймовірністю 80%, і лише 70 тис. з ймовірністю 20%. При більш низькій початковій ціні $99 (і середній $81) буде з однаковою ймовірністю продано або 120 тис. плеєрів, або 90 тис. Однак після оснащення плеєра кольоровим дисплеєм його собівартість збільшиться до $53.
Побудуйте «дерево рішень». Яке рішення дає найвище значення очікуваного вартісного ефекту (ЕМV)? На яку прибуток можна розраховувати, прийнявши це рішення? Яка різниця в очікуваному прибутку між найкращим і найгіршим рішеннями?
Варіант 5
Менеджер компанії живе на Ярославському шосе ближче до кільцевої дороги, працює біля метро Південно-Західна, зараз стоїть у пробці недалеко від Можайського шосе.
Якщо продовжити рух у тому ж напрямку, то, як свідчить практика, з шансами два проти одного пробка може простягнутися ще на кілька кілометрів, і тоді він простоїть у ній години півтори. У вдалому варіанті (тобто з вірогідністю 1/3) ось-ось вона закінчиться, тоді це найкоротший шлях до будинку і він витратить тільки 30 хвилин.
Якщо менеджер відкине первісне рішення, то він може поїхати двома шляхами:
1) просто розвернутися і поїхати по малій кільцевій дорозі у зворотний бік, де зараз немає пробки. Тоді з вірогідністю 2/3 пробки таки не буде до самого кінця шляху і шлях до будинку займе 50 хв. Однак з імовірністю 1/3 там теж може зустрітися пробка, і він буде в дорозі вдвічі довше.
2) поїхати по Можайскому шосе, до якого він вже доїхав. Тоді там теж є дві альтернативи: а) звернути на 3-е кільце і тоді з вірогідністю 20% там буде пробка і він буде їхати 70 хвилин, і з вірогідністю 80% пробки там вже не буде, тоді дорога займе 40 хвилин і б) поїхати по Садовому кільцю, ймовірність пробки там менше всього 10% і тоді дорога займе 80 хвилин, в 90% пробки там немає і тоді дорога займе 50 хвилин.
Який варіант обрати менеджеру, щоб дістатися швидше? Побудуйте «дерево рішень».
Варіант 6
Невелика компанія, що займається розробкою нових засобів побутової хімії, управляє біохімічної лабораторією. Нещодавно співробітники лабораторії знайшли нове цікаве рішення для засобів чищення килимових покриттів. Потенційно цей засіб може принести значні прибутки, але компанія не має достатніх фінансових ресурсів для того, щоб вивести цей засіб на ринок так, щоб повністю реалізувати його ринковий потенціал.
Президент компанії розглядає наступні три можливості:
1) Довести дослідження до кінця і спробувати вивести засіб на ринок за рахунок власних коштів. Це вимагає 2 млн. дол. інвестицій в розробку кінцевого продукту і 500 тис. дол. на просування засобу на ринок. Такі кошти у компанії є. Однак у цьому випадку подальша ринкова історія засобу буде сильно залежати від дій великих компаній. Аналіз ринкової ситуації показує, що найбільш ймовірно (65%) отримання протягом наступного року 12 млн. дол. валового доходу від продажів. При менш сприятливих обставинах компанія отримає не більше 6 млн. дол. (ймовірність цього 25%). І, нарешті, в разі високої активності в цьому сегменті ринку інших компаній (ймовірність 10%), буде отримано тільки 2 млн. дол. Далі ніж на рік аналітики вважають краще не заглядати, оскільки невизначеність оцінок стає занадто велика.
2) Продати свої розробки крупній компанії. Це не вимагає жодних інвестицій і може принести в середньому 5 млн. дол.
3) Знайти необхідні кошти у стороннього інвестора і профінансувати програму досліджень і просування засобу на ринок в повному обсязі. Для цього буде потрібно 5,5 млн. дол. на розробку кінцевого продукту і 9 млн. дол. на просування засобу на ринок. Таким чином 12 млн. дол. вкладе в справу інвестор (так як 2,5 млн. дол. у компанії є). При цьому прибуток (після компенсації витрат) доведеться ділити навпіл. У цьому випадку з вірогідністю 50% від продажу засобу за той же період буде отримано 35 млн. дол. У більш складній ситуації, ймовірність якої оцінюється в 25%, можна буде отримати лише 25 млн. дол. І в гіршому випадку буде отримано лише 15 млн. дол.
Побудувати «дерево рішень» і визначити величину очікуваних доходів у кожному випадку.
Варіант 7
Керівник виробничого відділу корейської компанії, яка виробляє рідкокристалічні панелі для моніторів аналізує можливості модернізації цеху:
А. Дешевий план передбачає вкладення 10 млн. дол. При цьому очікується, що нове обладнання з вірогідністю 90% дозволить отримувати 70%-ний вихід придатних панелей і з вірогідністю 10% навіть 80%-ний.
В. Дорогий план припускає вкладення 15 млн. дол. При цьому більш досконале обладнання дозволить мати 70%-ний вихід придатних панелей з вірогідністю 30%. Інакше вихід придатних панелей досягне 77%.
Планується виробити 1 млн. якісних панелей до наступної модернізації обладнання.
Собівартість панелей складе у всіх випадках 110 дол. Середня ринкова ціна на такі панелі з урахуванням поступового здешевлення складе 200 дол.
Яке рішення, А чи В, Ви б рекомендували прийняти? Який очікуваний прибуток? Побудувати «дерево рішень».
Варіант 8
Іпотечний фонд тільки що вступив у володіння стоянкою для яхт. Стоянка була закладена і не викуплена на увазі банкрутства господаря. Причина банкрутства в тому, що власники яхт перестали орендувати місця на цій стоянці із-за відсутності хороших хвилерізів і надійного захисту від штормів.
Власник іпотеки розглядає три варіанти реалізації нового майна стоянки.
Негайно продати прибуток 400000 дол.
Перебудувати доки і побудувати хвилерізи вартість робіт 200000 дол. Якщо при цьому буде забезпечений надійний захист яхт (ймовірність цього результату за оцінками експертів 0,9) власність можна продати за 800000 дол. Якщо ні вартість стоянки впаде до 300000 дол.
У разі якщо після перебудови доків і спорудження нових хвилерізів надійний захист буде забезпечено, не продавати стоянку відразу, а використовувати її для яхт співробітників іпотеки протягом 5 років (витрати на утримання 300000 дол.), а потім продати. При цьому, якщо попит на доки для яхт буде високим (експертна оцінка вірогідності 0,1) ціна власності досягне 1300000 дол., якщо попит буде середній (ймовірність 0,5) ціна складе 1100000 дол., якщо попит буде низьким ціна складе 900000 дол.
Побудуйте «дерево рішень». Розрахуйте очікуваний прибуток від кожної альтернативи. Яке рішення має ухвалити іпотека?
Варіант 9
Президент компанії розглядає два рішення для нової лінії з виробництва электронно-променевих трубок для комп'ютерних робочих станцій. Продажі электронно-променевих трубок протягом життєвого циклу прогнозуються в розмірі 150000 штук.
Рішення А має ймовірність 80% виробництва 59 хороших электронно-променевих трубок з 100 і ймовірність 20% виробництва 64 хороших электронно-променевих трубок з 100. Це рішення буде вимагати початкових вкладень 1 млн. дол.
Рішення В має ймовірність 60% виробництва 64 хороших электронно-променевих трубок з 100 і ймовірність 40% виробництва 59 хороших виробів з 100. Це рішення буде вимагати витрат 1,4 млн. дол.
Хороша чи погана, кожна трубка буде мати собівартість 80 дол. Кожний якісний виріб буде продано за ціною 145 дол.
Яке рішення, А чи В, Ви б рекомендували прийняти? Який очікуваний прибуток? Побудуйте «дерево рішень».
Варіант 10
Ви розглядаєте перспективи створення нової консалтингової служби. Обсяг необхідних витрат на початковому етапі 200 тис. дол. Існує 60%-на ймовірність, що попит буде високим в 1-й рік. Якщо попит буде високим в перший рік, то в наступні роки ймовірності високого і низького попиту складуть 80% і 20% відповідно. Якщо попит буде низьким в 1-й рік, то в наступні роки ймовірності високого і низького попиту складуть 40% і 60% відповідно. При високому попиті прогнозовані доходи складуть 500 тис. дол. на рік; при низькому попиті прогнозовані доходи на рівні 300 тис. дол. на рік. Ви можете припинити надавати послуги в будь-який момент. Витрати, крім пов'язаних з використанням комп'ютера, прогнозуються в розмірі 140 тис. дол. на рік, незалежно від рівня попиту.
Якщо Ви вирішите не вкладати гроші в консалтингову службу, то зможете вкласти їх на практично безризикової основі під 20% на рік.
Побудуйте «дерево рішень», що ілюструє ці варіанти і охоплює 3 роки. Чи варто організувати консалтингову службу або безризиковий дохід вигідніше?
Методичні рекомендації
Своєчасна розробка і прийняття правильного рішення головні завдання роботи управлінського персоналу будь-якої організації. Необдумане рішення може дорого коштувати компанії. На практиці результат одного рішення змушує нас приймати наступне рішення і т. д. Коли потрібно прийняти кілька рішень в умовах невизначеності, коли кожне рішення залежить від результату попереднього рішення або результатів випробувань, то застосовують схему, що зветься «деревом рішень».
«Дерево рішень» це графічне зображення процесу прийняття рішень, в якому відображені альтернативні рішення, альтернативні стани середовища, відповідні ймовірності та виграші для будь-яких комбінацій альтернатив і станів середовища.
Будують «дерева рішень» зліва направо. Місця, де приймаються рішення, позначають квадратами □, місця появи результатів колами ○,можливі рішення пунктирними лініями --------, можливі результати суцільними лініями .
Для кожної альтернативи розраховуємо очікувану вартісну оцінку (EMV) максимальну із сум оцінок виграшів, помножених на ймовірність реалізації виграшів, для всіх можливих варіантів.
Приклад виконання завдання
Головному інженерові компанії треба вирішити, монтувати або ні нову виробничу лінію, що використовує новітню технологію. Якщо нова лінія працюватиме безвідмовно, компанія отримає прибуток 200 млн. грн. Якщо ж вона відмовить, компанія може втратити 150 млн. грн. За оцінками головного інженера, існує 60% шансів, що нова виробнича лінія відмовить. Можна створити експериментальну установку, а вже потім вирішувати, монтувати або ні виробничу лінію. Експеримент обійдеться в 10 млн. грн. Головний інженер вважає, що існує 50% шансів, що експериментальна установка буде працювати. Якщо експериментальна установка буде працювати, то 90% шансів того, що змонтована виробнича лінія також буде працювати. Якщо ж експериментальна установка не буде працювати, то тільки 20% шансів того, що виробнича лінія запрацює. Чи варто будувати експериментальну установку? Чи слід монтувати виробничу лінію? Яка очікувана вартісна оцінка найкращого рішення? Побудувати «дерево рішень».
У вузлі F можливі наслідки «лінія працює» з вірогідністю 0,4 (що приносить прибуток 200) і «лінія не працює» з вірогідністю 0,6 (що приносить збиток -150) => оцінка вузла F. EMV(F) = 0,4*200 + 0,6*(-150) = -10. Це число ми пишемо над вузлом F.
EMV(G) = 0.
У вузлі 4 ми обираємо між рішенням «монтуємо лінію» (оцінка цього рішення EMV(F) = -10) та рішенням «не монтуємо лінію» (оцінка цього рішення EMV(G) = 0): EMV(4) = max {EMV(F), EMV(G)} = {max -10, 0} = 0 = EMV(G). Цю оцінку ми пишемо над вузлом 4, а рішення «монтуємо лінію» відкидаємо і закреслюємо.
Аналогічно:
EMV(B) = 0,9*200 + 0,1*(-150) = 180 15 = 165.
EMV(С) = 0.
EMV(2) = max {EMV(В), EMV(С)} = {max 165, 0} = 165. Тому у вузлі 2 відкидаємо можливе рішення «не монтуємо лінію».
EMV(D) = 0,2*200 + 0,8*(-150) = 40 120 = -80.
EMV(E) = 0.
EMV(3) = max {EMV(D), EMV(E)} = {max -80, 0} = 0. Тому у вузлі 3 відкидаємо можливе рішення «монтуємо лінію».
EMV(A) = 0,5*165 + 0,5*0 - 10 = 82,5.
EMV(l) = max {EMV(A), EMV(4)} = {max 82,5; 0} = 82,5. Тому у вузлі 1 відкидаємо можливе рішення «не будуємо установку».
Очікувана вартісна оцінка найкращого рішення дорівнює 72,5 млн. рублів. Будуємо установку. Якщо установка працює, то монтуємо лінію. Якщо установка не працює, то лінію монтувати не треба.
1
3
4
А
C
B
Будуємо установку
Установка
працює
Монтуємо
лінію
Лінія працює
0,9
0,1
Лінія не працює
200
-150
165
165
82,5
-10
72,5
0,5
0,5
Установка
не працює
Не монтуємо
лінію
0
E
D
Монтуємо
лінію
Лінія працює
0,2
0,8
Лінія не працює
200
-150
-80
Не монтуємо
лінію
0
0
0
0
G
F
Монтуємо
лінію
0,4
0,6
Лінія не працює
-150
-10
Не монтуємо
лінію
0
0
Лінія працює
200
0