Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Метод абсолютних різниць. Сфера застосування мультиплікативні моделі факторних систем . Полягає у розрахунку впливу факторів множенням абсолютного відхилення досліджуваного фактора на базові значення факторів розташованих праворуч від нього і на фактичні величини факторів розміщених ліворуч від нього(у багатофакторних моделях). Найкраще прийом абсолютних різниць використовувати тоді, коли вихідні дані вже містять абсолютні відхилення за факторними показниками. Проте цей метод недоцільно використовувати для кратних моделей.
Порядок розрахунку методом абсолютних різниць
а)На результуючий показник впливає 2 фактори. Посл. розрах.:
1)Визн. результуючий показник і фактор які на нього впливають.
z-результуючий показник: х,у-часткові фактори
2)формується залежність між результуючим показником і частковим фактором.
z=x*y
3)з двох часткових факторів визн. кількісний і якісний фактор
х-кількісний
у-якісний
4)обчислюється абсолютне відхилення(різниця) між звітним і базовим значенням результуючого показника і факторів які на нього впливають.
^z=z1-z0
^x=x1-x0
^y=Y1-y0
де z1,y1,x1-цезвітні значеня показників; z0,y0,x0-базові значення показників
5)обчислюється розмір впливу кількісного фактора на зміну результуючого показника шляхом добутку добутку абсолютної різниці по цьому фактору на базове значення якісного фактора.
^=(x1-x0)*y0=^x*y0
6)обчисл. розмір впливу якісного фактора на зміну результуючого показника шляхом добутку абс. різниці по цьому фактору на звітне знач. кількісного показника
^=(y1-y0)*x1=^y*x1
7)виконується перевірка правильності розрахунків:розмір впливу двох факторів повинен дорівнювати абсолютній різниці між звітним і базовим значіенням результуючого показника.
^=z1-z0
б)На результуючий показник впливає більше 2 факторів. Порядок розрах. :
1)x0,y0,z0,k0
x1, y1,z1,k1
2)^x=x1-x0,^y,^z,^k
3)k=x*y*z
4)^=(x1-x0)*y0z0=^k*y0*z0
5)^=(y1-y0)*x1*z0=^y*x1*z0
6)^(z1-z0)*x1*y1
7)^+^+=K1-K0
Метод ланцюгових підстановок. Використовується в дослідженні функціональних залежностей і призначений для виміру впливу зміни факторних ознак на зміну результативного показника за незмінного (фіксованого) значення інших.
Для цього послідовно замінюються базисні значення кожного фактора (планові, минулого періоду) на фактичні його дані (звітні). Отримані результати почергової заміни кожного фактора-показника порівнюються. Різниця між кожним наступним і попереднім показниками характеризуватиме вплив фактора, за умови усунення впливу всіх інших чинників.
Сфера застосування-усі види моделей факторних систем. Міра впливу на функцію показників розраховується послідовним відніманням: із другого розрахунку віднімається перший, із третього другий і т. д. В першому розрахунку всі величини планові, в останньому фактичні.
Метод відносних різниць. Сфера застосування-мультиплікативні, кратні тазмішані моделі факторних систем. Полягає у розрах. впливу факторів на досліджуваний показник який проводиться виходячи з відносних показників їх зміни що виражені у відсотках або коефіцієнтах.
Для розрах. методом відносних різниць потрібно розрахувати відсоткове значення значення впливу кожного фактора на зміну результуючого показника. для цього:
а)від відсотка зміни першого фактора відняти 100%
б)зміна кожного натурального фактора визн. як різниця між відсотковим значенням цього фактора і попереднього;
в)сума %-го впливу всіх факторів повинна дорівнювати зміні результуючого показника у %.
Потім обчислюємо кількісне значення впливу часткових факторів на зміну результуючого показника.