Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

реферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук Київ ~

Работа добавлена на сайт samzan.net:


12

НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ

Об'єднаний інститут економіки

ТИМОЩИК ЛІЛІЯ ПАВЛІВНА

УДК 338.33:669 (477)

РЕСТРУКТУРИЗАЦІЯ ПРОМИСЛОВОГО ВИРОБНИЦТВА

(НА ПРИКЛАДІ ГІРНИЧО-МЕТАЛУРГІЙНОГО КОМПЛЕКСУ УКРАЇНИ)

Спеціальність 08.07.01 –економіка промисловості

Автореферат

дисертації на здобуття наукового ступеня

кандидата економічних наук

Київ –


Дисертацією є рукопис.

Робота виконана в Об’єднаному інституті економіки НАН України.

Науковий керівник:  доктор економічних наук, професор,

академік НАН України

АЛИМОВ Олександр Миколайович,

Об’єднаний інститут економіки НАН України, завідувач відділу міжгалузевих пропорцій та промислового потенціалу

Офіційні опоненти:          доктор економічних наук, професор

АЛЕКСАНДРОВА Валентина Петрівна, Інститут економічного прогнозування НАН України, провідний науковий співробітник

кандидат економічних наук

СЛЄПУШКІНА Алла Сергіївна,

Київський національний технічний університет “КПІ”,

доцент кафедри теоретичної та прикладної економіки

Провідна установа: Рада з вивчення продуктивних сил України НАН України,

відділ проблем розвитку і розміщення галузей обробної промисловості

Захист відбудеться “30” червня 2005 р. о 16 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.150.02 Об’єднаного інституту економіки НАН України за адресою: 01011, м. Київ, вул. Панаса Мирного, 26.

З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Об’єднаного інституту економіки НАН України за адресою: 01011, м. Київ, вул. Панаса Мирного, 26.

Автореферат розісланий “27травня 2005 р.

Вчений секретар

спеціалізованої вченої ради,

доктор економічних наук                                                           О. В. Шубравська

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ДИСЕРТАЦІЙНОЇ РОБОТИ

Актуальність теми. Важливою передумовою стійкого зростання темпів промислового виробництва в ринкових умовах є реструктуризація підприємств з метою їх адаптації до вимог вітчизняного та світового ринків. Незважаючи на позитивні зміни, що намітилися в темпах зростання промисловості України з 2000 р., у цілому ситуація в галузі залишається складною. Повільно оновлюється виробничий потенціал; значна частка підприємств є збитковими або низькоефективними (у 2003 р. частка збиткових підприємств у загальній їх кількості становила 43,2 %, а сума збитків досягла 11,6 млрд грн.); продукція багатьох промислових підприємств є неконкурентоспроможною; зберігаються застарілі методи управління виробництвом. Усе це свідчить про необхідність проведення реструктуризації підприємств.

Потреба в кардинальних змінах обумовила розвиток процесів реструктуризації на багатьох вітчизняних підприємствах. Але ці процеси відбуваються з різними ступенями інтенсивності та показниками результативності. Причиною цього, зокрема, є низький рівень теоретико-методичного забезпечення процесу реструктуризації.

У наукових працях зарубіжних учених (І.Ансофа, Ж-Л.Арегля, М.Бадау, Л.Водачека, Р.Даніеля, К.Друрі, Ф.Ліндсея, Ш.Майталя, Ж.Морена, М.Портера, С.Серто, Дж.Стігліца, Дж.Стрикленда, Б.Тейлора, А.Томпсона, М.Хамера та інших) розглядаються окремі елементи процесу реструктуризації, а саме: стратегічне планування, фінансовий менеджмент, управління персоналом тощо. Останніми роками в Росії з’явилося багато різного роду наукових публікацій, присвячених проблемам реструктуризації підприємств. Найбільш значний внесок в дослідження даної проблеми внесли російські вчені М.Аістова, А.Алпатов, Л.Бєлих, Л.Бляхман, А.Грязнова, І.Мазур, Б.Мільнер, Н.Рязанова, А.Тутунджян, В.Узунов, А.Федотова, В.Шапіро та інші. Проте використати концептуальні положення наукових праць зазначених авторів у вітчизняних умовах практично неможливо без здійснення їх осмисленої адаптації до особливостей суспільно-економічної системи України.

Пошуку ефективних методів реструктуризації підприємств присвячені праці багатьох українських вчених: В.Александрової, О.Алимова, О.Амоші, Л.Батенка, Т.Беня, М.Білик, В.Гейця, С.Давимуки, С.Довбні, Л.Кальніченка, О.Мендрула, О.Парового, О.Терещенка та багатьох інших. Їх наукові розробки дозволили ефективно вирішувати ряд важливих завдань у напрямі проведення успішної реструктуризації та в цілому удосконалити діяльність підприємств в умовах ринку.

Складність і багатогранність проблеми реструктуризації підприємств обумовили невирішеність деяких методологічних питань: відсутнє єдине наукове розуміння видів, цілей, способів та етапів проведення реструктуризації, недостатньо методологічно розроблене стратегічне планування та управління процесом реструктуризації; не враховані особливості реструктуризації підприємств базових галузей промисловості, що будуть зберігати свої стратегічні позиції в перспективі. Необхідність розроблення методології реструктуризації підприємств у сучасних умовах господарювання потребує проведення нових наукових досліджень і прийняття рішень, що забезпечать прискорення адаптації підприємств до ринкового середовища і підвищення рівня їх конкурентоспроможності як на вітчизняному, так і на міжнародному ринках.

Актуальність зазначених проблем обумовили вибір теми дисертаційної роботи, її мету та завдання.

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційна робота виконана відповідно до наукової проблематики Інституту економіки НАН України (нині Об’єднаний інститут економіки НАН України) у межах планів науково-дослідних робіт, зокрема фундаментальної наукової теми: “Формування збалансованого виробництва у промисловості” (номер державної реєстрації 0100U006256) та “Особливості формування міжгалузевих пропорцій розвитку промислового потенціалу” (номер державної реєстрації 0104U000482). Особисто автором обґрунтована необхідність розвитку форм і методів державного регулювання реструктуризації підприємств гірничо-металургійного комплексу та визначені їх економічні наслідки; розроблені інноваційні підходи до організації системи планування процесу реструктуризації підприємств та запропоновані способи реструктуризації промислового виробництва в гірничо-металургійному комплексі.

Мета і завдання дослідження. Метою дисертаційної роботи є розроблення теоретико-методологічних основ реструктуризації промислових підприємств та обґрунтування практичних рекомендацій щодо удосконалення управління цим процесом. Для досягнення мети дослідження були поставлені та вирішені такі задачі:

  •  уточнена сутність процесу реструктуризації підприємств у трансформаційний період;
  •  визначена послідовність етапів реструктуризації підприємств;
  •  узагальнений світовий досвід реструктуризаційних процесів у промисловості;
  •  проаналізований стан і визначені перспективи розвитку гірничо-металургійного комплексу (ГМК) в Україні;
  •  виявлені специфічні проблеми функціонування підприємств ГМК, що впливають на особливості їх реструктуризації в умовах становлення ринку та досягнення завдань економічного зростання;
  •  досліджені тенденції розвитку реструктуризаційних процесів у ГМК та здійснена оцінка їх результативності;
  •  обґрунтовані методологічні підходи до планування реструктуризації підприємств;
  •  розроблений порядок оцінки вартості пакетів акцій відкритих акціонерних товариств, що продаються під час приватизації;
  •  розроблені пропозиції з удосконалення державних важелів впливу на процес реструктуризації вітчизняних підприємств.

Об’єктом дослідження є процес реструктуризації підприємств гірничо-металургійного комплексу України.

Предметом дослідження є теоретико-методологічні основи управління реструктуризацією підприємств ГМК з метою адаптації їх діяльності до сучасних умов господарювання.

Методи дослідження. Теоретичною основою дослідження є економічна теорія та наукові праці вітчизняних і зарубіжних учених, законодавчі й нормативно-правові акти України. Дисертаційне дослідження ґрунтується на таких методах: наукової абстракції та системного підходу (дозволили уточнити понятійний апарат реструктуризації, здійснити класифікацію її видів); економічного, системного і статистичного аналізу (використані для виявлення кола проблем, що виникають під час проведення реструктуризації підприємств гірничо-металургійного комплексу); кореляційного аналізу (з метою оцінювання впливу ряду чинників на результативність реструктуризації підприємств ГМК); порівняння (використаний для узагальнення світового досвіду реструктуризації підприємств і визначення ступеня його прийнятності для України); експертних оцінок (при виявленні чинників, що гальмують процеси реструктуризації в гірничо-металургійному комплексі); статистичні (для обґрунтування результатів дослідження); логічного узагальнення (при формулюванні висновків).

Наукова новизна одержаних результатів. Результати наукового дослідження, що виносяться на захист, полягають у комплексному теоретико-методологічному аналізі проблем реструктуризації у трансформаційній економіці України, обґрунтуванні з урахуванням світового досвіду практичних рекомендацій, розробленні цілісної концепції механізму реструктуризації підприємств гірничо-металургійного комплексу.

Дисертантом вперше: 

- виявлені особливості проведення реструктуризації підприємств в економіках різних типів: у сталій ринковій економіці реструктуризація підприємств розглядається як спосіб їх зміцнення та пристосування до динамічних умов ринку, а в перехідній –як системоутворюючий чинник формування нових ринкових відносин;

  •  запропонований індивідуальний підхід до оцінки вартості акцій крупних об’єктів гірничо-металургійного комплексу стратегічного характеру, сутність якого полягає у врахуванні при обчисленні початкової вартості акцій таких чинників: величини пакета акцій, що продається, фінансового стану і експортних можливостей підприємства; особливостей організації виробництва (замкнутий чи незамкнутий цикл); ризиків, пов’язаних з адаптацією підприємств до ситуації на світовому ринку.

Уточнено:

  •  визначення сутності поняття “реструктуризація підприємств”, як процесу, пов’язаного зі змінами форм власності, методів управління, технологічної та організаційної структур управління, фінансових відносин з контрагентами і державою, спрямованого на адаптацію підприємств до ринкових умов, зміцнення їх фінансової стійкості, ефективності виробництва та підвищення конкурентоспроможності;
  •   перелік першочергових заходів при реалізації програм реструктуризації, зокрема, щодо удосконалення нормативно-законодавчої та методичної бази, яка регламентує процес реструктуризації підприємств; бюджетного фінансування даного процесу та формування механізму залучення іноземних і вітчизняних інвестицій.

Дістали подальшого розвитку:

  •  обґрунтування особливостей етапів процесу реструктуризації залежно від його цілей, аналізу джерел отримання коштів для здійснення технологічної реструктуризації та якості фінансового менеджменту на підприємстві;
  •   застосування принципів інтерактивного підходу в стратегічному плануванні діяльності підприємств, а саме: визначення правил формування місії, генеральної цілі, системи цілей, конкурентних стратегій, комплексних цільових програм, а також вимог до їх якості;
  •  методологія формування стратегічних господарських підрозділів, центрів прибутку та витрат, реорганізації підприємств у холдингові компанії;

Практичне значення одержаних результатів. У процесі дисертаційного дослідження сформовані теоретичні засади, розроблений та використаний практичний інструментарій реструктуризації вітчизняних промислових підприємств з метою їх адаптації до динамічних умов зовнішнього середовища, підвищення рівня конкурентоспроможності та ефективності господарської діяльності в цілому. Практичні розробки та рекомендації автора були впроваджені:

  •  при реалізації планів реструктуризації підприємств гірничо-металургійного комплексу, зокрема ВАТ “Макіївський металургійний комбінат” (довідка комбінату від 23 листопада 2004 р. №0101/156/1);
  •  у практичну діяльність Фонду державного майна України, зокрема, при розробці Порядку визначення початкової вартості пакетів акцій відкритих акціонерних товариств, що підлягають продажу на конкурсах, затвердженого наказом Фонду державного майна України від 23 січня 2004 р. №105 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31 січня 2004 р. за №135/8734;
  •  при розробленні Методики оцінки майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 10 грудня 2003 р. №1891, в частині особливостей оцінки цілісних майнових комплексів, часток (паїв, акцій) господарських товариств, що пропонуються до продажу на конкурсі;
  •  при розробленні Положення про порядок експертної оцінки цілісних майнових комплексів під час їх приватизації шляхом викупу та конкурентними способами, затвердженого наказом Фонду державного майна України від 28 квітня 2001 р. №763 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21 травня 2001 р. за №432/5623;
  •  при проведенні розрахунків початкової вартості пакетів акцій відкритих акціонерних товариств, які за кодом економічної діяльності належать до підгалузей гірничо-металургійного комплексу, що підлягають продажу за конкурсом;
  •  при здійсненні аналізу залежності вартості пакетів акцій відкритих акціонерних товариств від фінансово-економічних показників діяльності підприємств Державної акціонерної компанії “Укррудпром” (лист Фонду державного майна України від 20 січня 2005 р. № 10-36-624).

За результатами проведеного дослідження автором підготовлено і направлено у відкрите акціонерне товариство “Баглійкокс” наукову роботу “Реструктуризація промислового виробництва (на прикладі гірничо-металургійного комплексу України)” та отримано позитивний відзив на неї (лист товариства від 20 грудня  2004 р. № 6903).

Розроблені дисертантом науково-методичні рекомендації для оцінювання тенденцій реструктуризації та пропозиції щодо реструктуризації виробничих підприємств гірничо-металургійного комплексу були використані у господарській діяльності відкритого акціонерного товариства “Дніпропетровський металургійний завод ім. Петровського” під час організації виконання їм програми реструктуризації виробництва (довідка ВАТ “Дніпропетровський металургійний завод ім. Петровського” від 15 грудня 2004 р. № 1256/3).

Особистий внесок здобувача. Основні положення дисертаційної роботи розроблено автором особисто і викладені в одноосібних наукових працях.

Апробація результатів дисертації. Основні результати дисертаційного дослідження доповідалися на міжнародних та Всеукраїнських науково-практичних конференціях: “Стратегія розвитку вітчизняних підприємств” (м. Тернопіль, 2003 р.); “Інвестиційні стратегії сталого розвитку” (м. Дніпропетровськ, 2004 р.); “Теорія і практика розвитку корпоративного сектора економіки України в контексті цілей тисячоліття та світової глобалізації” (м. Київ, 2004 р.); “Проблеми впровадження інформаційних технологій в економіці” (м. Ірпінь, 2004 р.).

Публікації. За результатами дослідження опубліковано 11 наукових праць загальним обсягом 3,6 д.а., з них 7 –у наукових фахових виданнях.

Структура й обсяг роботи. Дисертація складається зі вступу, трьох розділів, десяти підрозділів, висновків, списку використаних джерел та додатків. Її повний обсяг становить 248 сторінок комп’ютерного тексту, у т. ч. 167 сторінок основного тексту, 12 рисунків, 1 схема, 27 таблиць, 4 додатки, список використаних джерел із 178 найменувань.

ОСНОВНИЙ ЗМІСТ ДИСЕРТАЦІЙНОЇ РОБОТИ

У вступі обґрунтовано актуальність теми дослідження; визначено мету, задачі, предмет, об’єкт і методи дослідження; розкрито наукову новизну, теоретичне та практичне значення одержаних результатів.

У першому розділі “Теоретичні основи реструктуризації виробництва” розглянуто сутність, види та етапи реструктуризації підприємств, проаналізовано світові тенденції розвитку цього процесу. Термін “реструктуризація” широко використовується у бізнес-практиці розвинутих країн, де реструктуризація є природним і, по суті, перманентним процесом, що забезпечує підвищення конкурентоспроможності та ефективності функціонування підприємств, зростання їх ринкової вартості та інвестиційної привабливості. Існуючі в сучасній науковій економічній літературі погляди на сутність цього поняття не повною мірою відображають його зміст. Спектр форм реструктуризації та методів її реалізації є ширшим. У дисертаційній роботі на основі критичного дослідження наявних визначень поняття “реструктуризація” обґрунтовано, що сутність даного поняття повинна відображати цільову спрямованість реструктуризації, всебічно характеризувати способи її здійснення та очікувані результати.

Проведений аналіз обставин, які зумовлюють необхідність реструктуризації вітчизняних підприємств, дозволив сформулювати основну мету цього процесу. Так, для всіх галузевих підприємств основна мета реструктуризації полягає у створенні нової системи управління в ГМК, що дозволить знайти реального власника, здатного інвестувати капітал для здійснення модернізації виробництва на інноваційній основі; зорієнтує всю діяльність підприємств на задоволення потреб ринку; об’єднає в єдине ціле результати і витрати праці, дозволить запровадити режим економії всіх видів ресурсів і отримати від реалізації продукції кошти, сума яких буде достатньою для поточного функціонування виробництва.

На основі порівняння процесів реструктуризації підприємств у дореформений (радянський) і трансформаційний (пострадянський) періоди було виявлено дві основні принципові відмінності між ними. По-перше, в радянський період всі процеси реструктуризації могли бути ініційовані тільки централізовано, державною владою, а в трансформаційний період реструктуризація є одним з суттєвих стратегічних напрямів діяльності будь-якого підприємства, що прагне мати успішний бізнес, а також є ефективним ринковим інструментом підвищення рівня його конкурентоспроможності. По-друге, в трансформаційний період під реструктуризацією потрібно розуміти системний характер оптимізації функціонування підприємств, що містить взаємопов’язаний комплекс заходів, процесів та методів, а не окремі заходи з реконструкції, модернізації та удосконалення організаційної структури управління підприємств, як це було в дореформений період.

Результативність реструктуризаційного процесу значною мірою визначається якістю його організації. У дисертаційній роботі виділені етапи реструктуризації, які представлені на рис. 1.

c0

d0

c2

d0 -

c2

5




1. по теме исследования литературного материала и учится оформлять ее в соответствии с требованиями предъявля
2. Воронежский государственный технический университет В
3. Реферат- Рекреационный потенциал Байкальской зоны
4. Теорія і практика психологічного відбору денне і заочне навчання
5. Палітычнае і сацыяльна-эканамічнае развіццё Беларусі ў складзе Расійскай імперыі ў канцы ХVІІІ-першай палове ХІХ ст
6.  Соблюдать законность и дисциплину; 2
7. Нравственные ценности античной культуры
8. Малая Балканская 30-3 проводимом в форме заочного голосования в период с 30
9. Курсовая работа- Червячный одноступенчатый редуктор
10. Реферат- Возраст Земли и периодизация геологических событий
11. Реферат- Философские проблемы войны
12. Создание приложения автоматизации анализа финансово-хозяйственной деятельности в ООО Уралэнерготел
13. The conflicts of the modern world A competitive society
14.  В.М. Корецького УДК 340
15. 15 Шкаф для приборов 1 1000х435 12
16. ВАРІАНТ 1 1 Жінка 42 років скаржиться на почуття оніміння губ та кистей біль у суглобах ранкову скутість ут
17. Арк докум
18. руководитель темы кандидаты техн
19. Тема урока Золотое правило этики Цель урока- дать начальное представление об этике этичном поведении
20. Основные положения аграрного права