Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Теплообмінник встановлюють на підлозі цеху без фундаменту за рівнем, використовуючи пристрої регулювання висоти ніжок апарату. Після огляду всіх елементів апарату, впевнившись в їх справності і чистоті, а також у правильному розташуванні теплообмінних пластин у відповідності з їх нумерацією, його збирають.
Пластини і проміжні плити вручну пересувають на робоче місце. Для зменшення зусилля під час зсуву пластин і плит необхідно робочі поверхні та різьб зажимних пристроїв трохи змастити. В кінці прижимають теплообмінні пластини і плити гвинтовим зажимом із допомогою спеціального ключа.
Необхідну для герметичності ступінь стискання теплових секцій визначають стрілкою, що написана на верхній та нижній штангах, яка повинна співпадати з центром вертикальної розпорки обох плит.
Перед пуском установки в роботу її обовязково чистять, миють та стерилізують гарячою водою, а при безперервній мийці - мийним розчином за допомогою спеціальних установок.
Для припинення роботи установки виключають подачу сиропу, а замість нього подають воду. Після витіснення продукту із апарата виключають теплоносії, пристрої керування та впускають холодну воду. Після цього усю установку піддають санітарній обробці. Для миття теплообмінних апаратів необхідно створити замкнуту систему в складі обєкта миття, циркуляційного насосу, ємності для миючих розчинів, нагрівачів і звязувальних трубопроводів. При цьому повинні підтримуватись встановлені температура, концентрація та час циркуляції розчинів. При мийці технологічного обладнання використовують технічні миючі засоби (ТМС), що можуть бути одержані або приготовлені на місці шляхом змішування компонентів. В рецептуру цих засобів входять поверхнево-активні речовини (ПАР), лужні та нейтральні солі, що забезпечує високу миючу дію препаратів. Під час чистки та мийки не дозволяється використовувати металеві щітки.
Миття теплообмінників проводиться після закінчення робочого циклу, але не пізніше чим через 6…8 годин безперервної роботи.
Порядок миття апарата наступний: сполоснути систему від залишків продукту шляхом пропускання водопровідної води протягом 5…7 хвилин; промити лужним розчином при температурі 75…80 оС протягом 30…40 хвилин; сполоснути водою до повного вилучення залишків лугів (по фенолфталеїну) протягом 10 хвилин; промити розчином кислоти при температурі 70 ±2 оС протягом 30 хвилин; сполоснути водою до повного вилучення залишків кислоти (по фенолфталеїну) протягом 10 хвилин; розкрити апарат для огляду. У випадку наявності пригару вилучити його вручну.
У неробочий час стійки і інші частини апарата слід частіше протирати тканиною, покритою невеликим шаром мастила густої консистенції, що придає апарату гарного зовнішнього вигляду та захищає його частини.
У процесі експлуатації зношуються гумові прокладки на пластинах пастеризаційно-охолоджувальної установки. Часткове зношування прокладок компенсується послідовним збільшенням ступеня піджиму пластин.
В роботі охолоджувальної установки найбільш часто зустрічаються такі несправності:
Ознака несправності |
Причина несправності |
Засоби усунення несправностей |
Зниження продуктивності апарату |
Деформація гумових прокладок пластин |
Заміна гумових прокладок |
Припинений вихід продукту з апарата |
Заморожене молоко |
Зупинити установку, розібрати та промити пластини |
При експлуатації пластинчатих установок необхідно дотримуватись правил техніки безпеки.
Для правильного пуску і ефективної роботи установки необхідно, щоб продукт в теплообмінник подавався безперервно. При порушенні цієї умови на внутрішніх стінках трубок швидко утворюється накип, наявність якого різко погіршує процес теплопередачі і, відповідно, понижується температура нагрівання продукту.
При експлуатації та обслуговуванні трубчатих теплообмінників треба виконувати наступні основні правила техніки безпеки:
під час пуску пластинчатих установок для запобігання утворення надлишкового тиску в системах руху рідини у теплообмінних апаратах спочатку повністю відкривають всі крани на виході продукту та робочих рідин, а потім на вході.
в з'єднаннях живильних труб з арматурою та апаратом не повинно бути витоків теплоносіїв;
встановлені манометри повинні бути справними, мати сертифікат перевірки та червону обмежувальну мітку на шкалі, що вказує на гранично допустимий тиск продуктів, вище якого збільшувати їх тиск заборонено;
при працюючому теплообміннику забороняється послаблювати фланцеві з'єднання та регулювати прижим пластин;
після кожного розбирання та збирання при підготовці апарата до пуску перевіряють на герметичність всю систему трубопроводів для подачі та відведення продукту та сам апарат. Для цього при роботі продуктових насосів на холодній воді та при закритому випускному вентилі тиск в теплообміннику піднімають до величини 0,4 МПа;
щит управління, корпус та трубопроводи, електродвигуни насосів повинні бути надійно заземлені. Необхідно слідкувати за справним станом заземлення. Відкривати щит електроживлення, регулювати, ремонтувати та заміняти пристрої керування роботою апарата мають право тільки особи, що мають відповідний допуск для роботи з електрообладнанням. Під час ремонту щит обов'язково повинен бути знеструмлений.
усі засоби контролю і автоматизації повинні бути у робочу стані та вчасно перевірятись.