У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

лекція тварин АВТОРЕФЕРАТ дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата сільськ

Работа добавлена на сайт samzan.net: 2015-07-10

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 2.2.2025

6

НАЦІОНАЛЬНИЙ АГРАРНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

КОРОПЕЦЬ ЛАРИСА АНАТОЛІЇВНА

УДК 636.03:636.2

ОБГРУНТУВАННЯ ОЗНАК ДОБОРУ БУГАЇВ М’ЯСНИХ ПОРІД

06.02.01 –розведення та селекція тварин

АВТОРЕФЕРАТ

дисертації на здобуття наукового ступеня

кандидата сільськогосподарських наук

Київ –

Дисертацією є рукопис

Робота виконана у Національному аграрному університеті Кабінету Міністрів України, м. Київ

Науковий керівник -

доктор сільськогосподарських наук, професор

Угнівенко Анатолій Миколайович, Національний аграрний університет, завідувач кафедри технології виробництва молока та яловичини, директор НДІ технології виробництва продукції тваринництва

Офіційні опоненти:

доктор сільськогосподарських наук, професор, членкор УААН Віннічук Дмитро Тимофійович, Інститут гідротехніки і меліорації УААН, головний науковий співробітник наукового центру “Агроресурси”

доктор сільськогосподарських наук, професор

Сірацький Йосип Зенонович, Інститут розведення і генетики тварин УААН, завідувач відділу відтворення

Провідна установа -

Херсонський державний аграрний університет Міністерства аграрної політики України, кафедра генетики та розведення, м. Херсон

Захист відбудеться “травня 2005 р., о годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.004.05 у Національному аграрному університеті за адресою: 03041, Київ-41, вул. Героїв оборони, 15, навчальний корпус 3, ауд. 65

З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Національного аграрного університету за адресою: 03041, Київ-41, вул. Героїв оборони, 13, навчальний корпус 4, к. 41

Автореферат розісланий “квітня 2005р.

Вчений секретар

cпеціалізованої вченої ради                                                              Чигрин А.І.

1

1

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальність теми. Система оцінки і добору м’ясних бугаїв, яку нині використовують (Прахов Л.П. з співр., 1990), має ряд недоліків, оскільки не забезпечує збільшення живої маси дорослих особин і спричинює небажане підвищення скороспілості. Відомо, що молодняк української м’ясної та казахської білоголової порід з більш високим приростом живої маси і краще вираженими м’ясними формами після відлучення інтенсивно росте до 15-місячного віку, потім цей показник різко знижується і тварини в подальшому набувають компактного типу (Черекаєв О.В., 1984, Угнівенко А.М., 1999). Проводячи добір бугайців з високим приростом до 15-місячного віку, недооцінюють і вибраковують тварин з помірним рівнем інтенсивності росту в цей період, але більш крупних у віці 3-х років.

Враховуючи, що метод оцінки м’ясних плідників за вираженістю м’ясних форм і середньодобовим приростом фактично вичерпав себе, набуває особливої ваги пошук, визначення та обґрунтування нових, більш об’єктивних, ознак добору племінних бугаїв. Використання у селекції м’ясної худоби ознак, визначених на підставі кореляційних зв’язків між ними, їх успадковуваності та повторюваності, а також гетерогенного підбору батьківських пар за факторами груп крові для отримання бугаїв, зумовить поліпшення племінної цінності тварин як за швидкістю росту, так і за спермопродуктивністю, забезпечить збільшення та здешевлення виробництва цінного продукту –яловичини, що є актуальним для розвитку м’ясного скотарства в Україні.

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційна робота включає дослідження, передбачені тематичним планом НДР кафедри технології виробництва молока та яловичини Національного аграрного університету згідно з державним замовленням Кабінету Міністрів України з тематики: “Розробити систему селекції м’ясної худоби відповідно до сучасних вимог виробництва яловичини” (номер держреєстрації 0101U003216 від 29.11.2001р.).

Мета і задачі досліджень. Метою досліджень було обгрунтувати основні ознаки добору плідників м’ясних порід за власною продуктивністю. Відповідно до цього поставлені такі задачі:

- провести аналіз застосовуваних в Україні ознак добору бугайців за власною продуктивністю;

- з’ясувати доцільність використання ознак спермопродуктивності в селекції м’ясної худоби;

- дослідити кореляційні зв’язки між живою масою, середньодобовим приростом, вираженістю м’ясних форм бугайців та їх спермопродуктивністю;

2

- визначити успадковуваність та повторюваність ознак добору;

- дослідити вплив підбору пар за еритроцитарними антигенами на ознаки продуктивності їх синів;

- запропонувати уточнені ознаки добору в методику оцінки бугаїв м’ясних порід.

Об’єкт дослідження. Бугаї української м’ясної породи, в т. ч. придніпровського (ПМ – 1) та чернігівського (ЧМ – 1) внутрішньопородних типів.

Предмет дослідження. Жива маса, проміри тіла, показники кількості і якості спермопродуктивності, еритроцитарні антигени крові.

Методи дослідження. Поставлені в роботі задачі вирішувалися з використанням зоотехнічних (визначення живої маси, промірів тіла, показників спермопродуктивності), імуногенетичних (аналіз факторів груп крові) та біометричних (обчислення середніх величин, їх похибки, коефіцієнтів успадковуваності, повторюваності та кореляції) методів дослідження.

Наукова новизна одержаних результатів. Удосконалено методику випробування бугайців м’ясних порід за власною продуктивністю на основі використання промірів висоти в крижах та косої довжини тулуба у віці 12 місяців замість суб’єктивної оцінки вираженості м’ясних форм. Отримано нові дані щодо доцільності добору бугайців за живою масою у 12-місячному віці порівняно з цією ознакою у старших вікових періодах (15 міс.).

Набув подальшого розвитку метод добору бугайців м’ясних порід від батьківських пар, що характеризуються меншим індексом антигенної подібності, і виявлено позитивний вплив гетероспецифічності тільності на підвищення живої маси і поліпшення показників спермопродуктивності у синів, що підтверджено деклараційним патентом на винахід “Спосіб підвищення спермопродуктивності бугаїв-плідників м’ясних порід” № 20031212595.

Практичне значення одержаних результатів. Добір бугайців м’ясних порід за живою масою, висотою в крижах та косою довжиною тулуба (палицею) у 12-місячному віці дозволяє скоротити термін їх випробування на 3 місяці. Використання гетерогенного підбору пар за факторами груп крові забезпечує отримання синів з вищими на 2,4 – 16% показниками спермопродуктивності.

Обґрунтовані селекційні ознаки бугаїв використані у “Програмі селекції української м’ясної породи на період 2002-2010 роки” (Київ, 2002; 2003); “Методиці оцінки бугаїв м’ясних порід” (Київ, 2005) для впровадження в контрольно-випробувальних станціях, племінних заводах і репродукторах України, які розводять м’ясну худобу. Основні положення дисертації використовуються при викладанні курсу “Спеціалізоване м’ясне скотарство” для ОКР “Спеціаліст” та “Магістр”.

3

Особистий внесок здобувача. Дисертантом самостійно розроблено методику досліджень, зібрано первинні дані, статистично опрацьовано та узагальнено одержані результати, сформульовано висновки та пропозиції.

Апробація результатів дисертації. Результати досліджень і основні положення дисертації доповідались і отримали схвалення на конференції науково-педагогічних працівників, наукових співробітників та аспірантів, присвяченій 120-річчю з дня народження В.А. Нестерводського Навчально-наукового  інституту  тваринництва  і водних біоресурсів НАУ (Київ, березень –2002); конференції науково-педагогічних працівників, наукових співробітників та аспірантів Навчально-наукового інституту тваринництва і водних біоресурсів НАУ (Київ, квітень –2004); міжнародній науково-практичній конференції “Біологічні основи продуктивності та здоров’я тварин” (Львів, червень –2004); міжнародній науковій конференції, присвяченій 100-річчю від дня народження М.М. Колесника “Сучасний стан і перспективи розвитку генетики сільськогосподарських тварин” (Київ, грудень –2004).

Публікації. Результати дисертації опубліковані у 8 роботах, в т.ч. у монографії, 6 статтях у наукових фахових виданнях. За результатами досліджень одержано деклараційний патент України на винахід.

Обсяг та структура дисертації. Дисертація викладена на 148 сторінках комп’ютерного тексту і складається із вступу, основної частини (чотири розділи), висновків, списку використаних джерел і додатків. Робота містить 35 таблиць, 2 рисунки і 6 додатків. Список використаних джерел включає 307 найменувань, з них 41 іноземною мовою.

МАТЕРІАЛ І МЕТОДИКА ДОСЛІДЖЕНЬ

Дослідження за темою дисертаційної роботи виконані за матеріалами племінного обліку племзаводу “Воля” Золотоніського району Черкаської області. Ознаки власної продуктивності аналізували за показниками всіх випробуваних з 1972 до 1978 року бугаїв української м’ясної породи, в т.ч. придніпровського та чернігівського типів, відповідно до схеми, поданої на рисунку 1.

Утримувались бугайці за традиційною для м’ясного скотарства технологією: до 7-місячного віку – підсисним методом, потім з 7 до 8-місячного віку їх привчали до типового раціону і ставили на випробування за власною продуктивністю згідно з методикою Л.П. Прахова (1972). Годівля тварин проводилась за діючими нормами, з урахуванням віку і живої маси.  

Контроль за ростом бугайців здійснювали шляхом опрацювання даних живої маси: новонароджених, у віці 3-,6-, 8-, 12-, 15-, 18 місяців, а бугаїв – у 3 роки.

4




1. Товарное производство
2. Мировая торговля Внешняя торговля занимает важное место в системе международных экономических отноше
3. тематики в 1 классе по программе
4. нибудь смерти похоже нет и быть не может
5. БЕЗОПАСНОСТЬ ЖИЗНЕДЕЯТЕЛЬНОСТИ Основные понятия БЖД цель задачи предмет объект
6. СИБИРСКОГО ОКРУГА ПОСТАНОВЛЕНИЕ от 5 октября 2006 года Дело N Ф046746-200627291А707 извлечение Феде
7. Some Fmous Illuminted Mnuscripts
8. Курсовая работа- Проектування гідроциліндра
9. Долгое время в отечественной философской литературе многообразие форм познания и уровней знания сводилос
10. м классе. Ведёт его учительница Зарубина Татьяна Викторовна которая пришла к нам в школу сразу после оконч