Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

записка Пропонований студентам навчальнометодичний комплекс Історичне краєзнавство музеєзнавство та

Работа добавлена на сайт samzan.net: 2015-07-10

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 21.5.2024

Пояснювальна записка

Пропонований студентам навчально-методичний комплекс «Історичне краєзнавство, музеєзнавство та архівознавство» підготовлений згідно з вимогами програми навчального курсу з історичного краєзнавства, виданої під грифом Міністерства освіти України (Програма педагогічних інститутів: Історичне краєзнавство. Для спеціальності 02.07.00 «Історія» / Укл. О. Д. Брайченко. — К.: ІСДО, 1993. — 8 с.).

Історичне краєзнавство як окрема нормативна дисципліна впроваджено до навчальних планів історичних факультетів після здобуття Україною незалежності. Раніше історичне краєзнавство у Полтавському педінституті вивчали факультативно. Навчальними виданнями служили колективні праці «Историческое краеведение: учебное пособие для исторических факультетов пединститутов» (Москва, 1980) та «Історичне краєзнавство в Українській РСР» (Київ, 1989). На жаль, на сьогодні студенти та викладачі історичних факультетів академічних та педагогічних університетів не мають нового сучасного підручника чи навчального посібника. Названі ж посібники застаріли з методологічного погляду та за фактологічним матеріалом.

У 2006 році викладачі кафедри історичного краєзнавства Львівського національного університету імені Івана Франка підготували навчальний посібник «Історичне краєзнавство» / Голубко В., Качараба С., Середяк А. – Ч. І. – Львів, 2006. У ньому подано основні напрями краєзнавства, поділ за пріоритетними сферами наукових зацікавлень, форми краєзнавчої діяльності. Викладено історію краєзнавчого руху в Україні від його зародження до сьогодення.

Вивчення навчальної дисципліни «Історичне краєзнавство, музеєзнавство та архівознавство» є важливою складовою професійної підготовки вчителя-історика. Дисциплінарний статус історичного краєзнавства як одного з різновидів та складової історичної регіоналістики на сьогодні визначені: історичне краєзнавство – це інтегральний науковий напрям, який займається дослідженням історії, населення, економіки, культури, пам'яток в межах певної окресленої частини країни, міста, села, має свою систему зв'язків із громадськістю і на неї спирається.

Об'єктивно-предметною сферою історичного краєзнавства є: історія населених пунктів, поселень, міграцій, динаміка народонаселення; археологічні пам'ятки далеких епох; людські спільноти: групи, громади; діяльність людини; ментальність: звичаї, соціонормативна культура; наукові і культурні інституції: особистості; урбаністика, народне мистецтво, релігійне життя краю, культові споруди; краєзнавча бібліографія та історіографія; історія краєзнавчого руху; краєзнавчий туризм.

Завданням курсу є оволодіння знаннями з історичного краєзнавства та історичної регіоналістики з метою: сприяння культурно-історичної самоідентифікації молоді; виховання культури міжрегіонального спілкування та міжетнічної толерантності; сприяння формуванню активної особистості, здатної практично реалізувати набуті знання, обстоювати національні цінності, зберігати історико-культурну спадщину та довкілля регіону; отримання навиків історичного дослідження шляхом вивчення елементів архівознавства та музеєзнавства; підготовка майбутніх учителів історії до проведення пошуково-краєзнавчої роботи в школі та інших навчальних закладах, залучення до неї учнівської молоді.

У робочій навчальній програмі «Історичне краєзнавство, музеєзнавство та архівознавство» автори при розробці структури лекцій та практичних занять виходили з того, що ряд тем, передбачених діючою міністерською програмою («Археологічні джерела», «Етнографічні джерела»), ґрунтовно вивчаються на І курсі у відповідних курсах «Археологія», «Етнографія України». Окрім того, із теми «Писемні джерела» при вивченні курсу «Спеціальні історичні дисципліни» першокурсники отримали знання про такі джерела історичного краєзнавства як рукописи, літописи. Тому основна увага звертається на роботу з книгами, періодичною пресою, тобто з джерелами з якими найчастіше працюють учителі-краєзнавці.


ОСНОВНІ ПРОГРАМНІ ПОЛОЖЕННЯ

1. Вступ. Предмет і завдання курсу. Термін «краєзнавство» та «історичне краєзнавство». Методологічні засади краєзнавства. Краєзнавча термінологія: визначення понять: «регіон», «край», «земля», «територія», «історико-культурна зона», «ареал», «історична пам'ятка». Історичне краєзнавство – інтегральний науковий напрям. Об'єктно-предметна сфера історичного краєзнавства. Особливості історичного краєзнавства. Зв'язок історичного краєзнавства з іншими науковими дисциплінами. Форми і види краєзнавчої діяльності: державна і громадська; наукове, навчальне, пізнавальне. Роль краєзнавчих досліджень у вивченні історії України. Характеристика джерел і літератури.

2. Розвиток історичного краєзнавства в Україні. Минуле в пам'яті народу. Найдавніші джерела історичного краєзнавства. Краєзнавство у період Київської Русі. Літописи. Спогади, подорожні нотатки іноземців про Україну. Державне і приватне краєзнавство в Україні. Топографічні описи губерній. Краєзнавча діяльність наукових товариств і установ. Демократичний напрям у краєзнавстві. Взаємозв'язок краєзнавчого і загальноукраїнського матеріалу у творчій спадщині видатних учених XIX – початку XX ст. Краєзнавство на сторінках академічних і періодичних видань. Розробка педагогічних засад краєзнавства. К. Д. Ушинський.

Діяльність краєзнавчих товариств і організацій у 20-х – першій половині
30-х pp. XX ст. Краєзнавчі видання. Краєзнавство у школі. Історико-краєзнавчі дослідження у період Великої Вітчизняної війни та повоєнний час. Пожвавлення історико-краєзнавчої роботи в ході написання «Історії міст і сіл Української РСР». Вивчення історії підприємств. Товариство охорони пам'яток історії й культури і його діяльність. Розгортання роботи над «Зводом пам'яток історії й культури». Створення Всеукраїнської спілки краєзнавців. Український фонд культури, національно-культурні товариства та їх краєзнавча діяльність.

Шкільне краєзнавство. В. О. Сухомлинський. Завдання шкільного краєзнавства на сучасному етапі. Історичне краєзнавство регіону.

3. Історичне краєзнавство на Полтавщині. Зародження краєзнавства на Полтавщині. Перші осередки краєзнавства в краї. Поява комплексних праць по дослідженню Полтавщини (М. Арандаренко). Приватне колекціонування та музейництва в краї. Створення Полтавського природничо-історичного музею (1891 р.) та його діяльність. Полтавська губернська вчена архівна комісія та її діячі (І. Павловський, Л. Падалка, М. Астреб, О. Мальцев, В. Бучневич). «Труды Полтавской Ученой Архивной Комиссии». Полтавський державний історико-археологічний комітет. В. Пархоменко.

Поштовх щодо розвитку краєзнавства внаслідок Української національно-демократичної революції. Комітет охорони пам'яток і його діяльність. В. Щепотьєв, В. Щербаківський, М. Рудинський. Двадцяті роки – «зоряний час» полтавського краєзнавства. Полтавське наукове товариство при Всеукраїнській Академії Наук. «Записки Полтавського наукового товариства при ВУАН». Діяльність іспартівських організацій на Полтавщині. Розгром краєзнавчих осередків у краї в 30-ті роки XX ст. Політичні репресії щодо краєзнавців.

Відродження краєзнавчого руху на Полтавщині у повоєнні роки. Краєзнавчий музей у селі Вовчик Лубенського району.

Створення громадських музеїв у інших населених пунктах. Полтавський том багатотомної «Історії міст і сіл Української РСР». Здобутки краєзнавців Полтавщини у другій половині 40 – 80-х роках. Перша Республіканська (1980 р.) та Перша Всесоюзна (1987 р.) наукові конференції з історичного краєзнавства в Полтаві.

Проголошення суверенітету та незалежності України і її вплив на розвиток краєзнавства на Полтавщині. Створення Полтавського наукового товариства краєзнавців. Основні центри історичного краєзнавства на Полтавщині. Нові періодичні видання з краєзнавства («Історична пам'ять», «Рідний край»). Здобутки краєзнавців Полтавської області на сучасному етапі.

4. Пам'ятки архітектури. Розвиток архітектури і особливості архітектурних стилів в Україні. Садово-паркова архітектура. Фортифікаційне мистецтво. Архітектурні пам'ятки краю і заходи щодо їх збереження.

5. Архівні документи. Розвиток архівної справи. Державний архівний фонд та його структура. Центральні та місцеві архівні установи. Система комплектування архівів: фонд, опис, одиниця зберігання. Склад фондів обласних і районних архівів. Відомчі архіви. Архіви кіно-, фото-, фонодокументів. Поточні архіви підприємств, установ і організацій. Видання державних архівів. Путівники та огляди. Порядок використання матеріалів архівів. Методи роботи з документами..

6. Матеріали музеїв. Музейне будівництво в Україні: його зародження і розвиток. Класифікація музеїв, напрями діяльності, фонди. Співробітництво музеїв і навчальних закладів. Місцеві музеї. Створення музею у школі та використання його матеріалів у навчально-виховній роботі.


Література

  1.  Аббасов А.М. Вклад Полтавской  ученой архивной комиссии в развитие исторического краеведения / История и историки.1980. – М.,1984. – с.275-286
  2.  Аббасов А.М. Основні етапи розвитку вітчизняного краєзнавства // Український історичний журнал. – 1969. – № 12. – с.151-121.
  3.  Автократов В.Н. Архивоведение: методологическая характеристика и типология исследований // История СССР. – 1972. – №4. – с. 33-45.
  4.  Акумич Е.М. Музей как социокультурное явление// Социологические исследования. – 2004. – №10. – С. 89-92.
  5.  Алексашкіна Л. Внесок історика Д. Яворницького в дослідження та зберігання пам’яток козацької доби // Краєзнавство. – 2010. – № 4. – С. 45-55.
  6.  Антологія краєзнавства Полтавщини / За ред. П.І.Матвієнка – Полтава, 2002.
  7.  Архівний збірник до 80-річчя Державного архіву Полтавської області. –Полтава, 1998.
  8.  Архівознавство. – К., 1998.
  9.  Бабенко Л.Л. Історико-краєзнавчі дослідження в діяльності  Полтавського краєзнавчого товариства / 100-річчя Полтавського краєзнавчого музею. Матеріали ювілейної наукової конференції. – Полтава, 1991. – С. 8-10.
  10.  Бажан О. Іван Гончар: будитель національної свідомості (до 110-річчя з дня народження) // Краєзнавство. – 2011. – № 1. – С. 129-138.
  11.  Барська Г. Кругла площа в Полтаві – один із найвизначніших і Україні містобудівельних ансамблів доби класицизму, пам’ятка архітектури, історії й окраса міста / Полтавський краєзнавчий музей: Збірник наукових статей. 2004 р. Маловідомі сторінки історії, музеєзнавство, охорона пам’яток. –Полтава, 2005. – С. 587-597.
  12.  Біляшевські Б.М. і М.М. Будівничий української культури (про М. Ф. Біляшевського). / Репресоване краєзнавство: 20-30-ті роки. – К., 1991. – С. 21-25.
  13.  Бондар М.М., Мезенцева Г.Г., Славін Л.М. Нариси музейної справи. –К., 1959.
  14.  Буланий І.Т., Явтушенко І.Г. Громадські музеї на общественних началах. –М., 1985.
  15.  Бутич І. Огляд археологічної діяльності Полтавської Вченої Архівної комісії / Архівний збірник на посвяту 90-річної Полтавської Вченої Архівної комісії. 1903-1993. – Полтава, 1993. – С. 15-28.
  16.  Вайдахер Ф. Загальна музеологія. – К., 2005.
  17.  Василенко А.О. Літопис історії становлення і розвитку народних музеїв України. – К., 1974.
  18.  Введенський А., Дядиченко В., Стрельський В. Допоміжні історичні дисципліни. – К., 1963.
  19.  Верменич Я. Історична регіоналістика в Україні // Український історичний журнал. – 2001. – № 6. – С. 3-20; 2002. – № 2. – С. 3-26.
  20.  Верменич Я. Теоретизація історичного краєзнавства і релігієзнавства: проблема наступності / Історія України. Маловідомі імена, події, факти. Збірник краєзнавчих праць. – Вип. 29. – К. ,2005. – С. 39-49.
  21.  Верменич Я. Теоретико-методологічні проблеми регіоналістики в Україні. – К., 2003
  22.  Власенко І. Ікони на дереві в колекції Полтавського краєзнавчого музею (каталог) / Полтавський краєзнавчий музей: Збірник наукових статей. 2004 р. Маловідомі сторінки історії, музеєзнавство,охорона пам’яток. – Полтава, 2005. – С. 616-654.
  23.  Гайда Л. Учнівська краєзнавча експедиція як форма діяльності шкільного музею // Краєзнавство. – 2010. – № 4. – С. 45-55.
  24.  Галян Г. Полтавський земельний двір ( краєзнавчий музей) і родина Кричевських / Полтавський краєзнавчий музей : Збірник наукових статей. 2004р. Маловідомі сторінки історії, музеєзнавство, охорона пам’яток. – Полтава , 2005. – С. 551-566.
  25.  Гнедовський М. Профиль музея // Советский музей. – 1985. – № 5. – С. 75-80.
  26.  Год Б. ,Лобурець В. Історико-краєзнавчі дослідження на Полтавщині в ХХ ст. // Краєзнавство. – 1999. – № 1-4. – С. 95-102.
  27.  Год Б. Полтавський краєзнавчий музей (20-і- початок 30-х рр.) / Четверта Полтавська наукова конференція з історичного краєзнавства. – Полтава, – 1998. – С. 76-81.
  28.  Голубко В., Качараба С., Середняк А. Історичне краєзнавство . Навчальний посібник. – Ч. І. – Львів, 2006. – С. 5-43
  29.  Голубнича С.М. Основы экскурсионного дела. – Донецк, 2003.
  30.  Горбик В., Скрипник П. До питання про історичне районування України // Український історичний журнал. – 1995. – №1. – С. 3-12; 1995. – № 2. – С. 17-27.
  31.  Государственный архив Полтавской области .Путеводитель. – К., 1982.
  32.  Гофрейн М., Шепелев Л. Архивоведение. – Лнг., 1971.
  33.  Емельянов Б.В. Экскурсоведение: Учебное пособие. – М., 2000.
  34.  Ємченко О. Планета музеїв // Урядовий кур’єр. – 2000. – 1 квітня. – С. 8-9.
  35.  Єрмак О. Будинок із шістьма меморіальними дошками [Навчальний корпус № 1 ПДПУ] // Трудова Полтавщина. – 2006. – 30 червня.
  36.  Єрмак О. Головна площа Полтави // Трудова Полтавщина. – 2007. – 27 липня; 17 серпня.
  37.  Єрмак О. Інститут, де виховували шляхетних панянок // Трудова Полтавщина. –  2007. – 12 січня.
  38.  Єрмак О. Капніста  будинок // Трудова Полтавщина. – 2006. – 3 лютого.
  39.  Єрмак О. Козацький собор [Святоуспенський собор] // Трудова Полтавщина. – 2006. – 26 травня.
  40.  Єрмак О. Найдавніша споруда міста [Спаська церква ] // Трудова Полтавщина. – 2006. – 17 березня.
  41.  Єрмак О. Перлина Круглої площі [Будинок губернського дворянського зібрання ]// Трудова Полтавщина. – 2007. – 13 липня.
  42.  Єрмак О. Поетова садиба [Музейний комплекс «Садиба Котляревського»] // Трудова Полтавщина. – 2006. – 24 лютого.
  43.  Єрмак О. Тут мешкали музи [Полтавського художнього музею ] // Трудова Полтавщина. – 2006. – 24 лютого.
  44.  Єрмак О.Будинок вогнеборців [Будинок Полтавського музею авіації і космонавтики] //Трудова Полтавщина. – 2006. – 10 березня.
  45.  Жигульський З. Музеи мира: Введение в музееведение. – М., 1989.
  46.  Жупанський В., Круль В. Про об’єкт і предмет національного краєзнавства // Краєзнавство. – 1994. – №1-2. – С. 3-6.
  47.  Завдання краєзнавства у дослідженні та популяризації пам’яток історії та культури: Тематичний збірник наукових праць. – К., 1991.
  48.  Збірник історико-культурного заповідника «Поля Полтавської битви». –  Вип. 2. –  Полтава, 1993.
  49.  Игнаткин И.А. Охрана памятников истории и культуры: Справочное пособие. – К., 1990.
  50.  Историческое краеведение в СССР: вопросы теории и практики. Сборник научных статей. – К, 1991.
  51.  Іванюк Я.К., Ростовський А.М. Заповідник «Поле Полтавської битви»: Путівник. – Х., 1986.
  52.  Історичне краєзнавство в Українській РСР. – К., 1989. – С. 7-12.
  53.  Історичний календар – 97. – К., 1996. – С. 133-134
  54.  Калачник Л. Соборний майдан м. Полтави / Полтавський краєзнавчий музей: Збірник наукових статей. 2004 р. Маловідомі сторінки історії, музеєзнавство,охорона пам’яток. – Полтава, 2005. – С. 598-607.
  55.  Кардаш В., Яненко З. Науково-публікаційна діяльність Державного архіву Полтавської області / Архівний збірник до 80-річчя Державного архіву Полтавської області. –  Полтава, 1998. – С. 20-34.
  56.  Клименко Н. Історико-краєзнавча спадщина Івана Крип’якевича // Краєзнавство. – 2010. – № 1-2. – С. 157-164.
  57.  Козюра І.В. Внесок державних установ Полтавщини у розвиток історико-краєзнавчих досліджень в 20-х рр. ХХ ст. – Лубни, 1997.
  58.  Козюра І.В. Історичне краєзнавство Полтавщини в роки революції та громадянської війни (1917-1919). – Ічня, 1997.
  59.  Козюра І.В. Репресоване краєзнавство Полтавщини. – Лубни, 1997.
  60.  Краткий словарь музейных терминов. – М., 1974.
  61.  Кукоба К. Державний архів Полтавської області – скарбниця пам’яток історії Полтавщини /Архівний збірник до 80 річчя Державного архіву Полтавської області. – Полтава, 1998. – С. 11-19.
  62.  Курочка Т. Історія,писана серцем (І.Ф. Павловський) // Полтавщина. – 1996. – 25-31 жовтня. – С. 4
  63.  Литвиненко Е. Першотравневий проспект – складова туристичного маршруту історичними місцями м. Полтави / Полтавський краєзнавчий музей: Збірник наукових статей. 2004 р. Маловідомі сторінки історії, музеєзнавство, охорона пам’яток. – Полтава, 2005. – С. 567-586.
  64.  Лихачев Д.С. Краеведение как наука и как деятельность / Историческое краеведение в СССР: вопросы теории и практики .Сборник научных статей. – К., 1991. – С. 3-4.
  65.  Лобурець В. Вивчення історії Полтавщини: Традиції і сучасність / Архівний збірник на посвяту 90-річчю Полтавської Вченої Архівної комісії. 1903-1993. – Полтава, 1993. – С. 5-14.
  66.  Лобурець В.Є. Діяльність Полтавського наукового товариства у 1990-1998 роках / ІV Полтавська наукова конференція з історичного краєзнавства. Матеріали до 825-річчя з часу першої літописної згадки м. Полтави та 1100-річчя появи перших поселень на її території. – Полтава, 1998. – С. 117-125.
  67.  Лобурець В.Є., Л.В.Падалка як історик Полтавщини // Археологічний літопис Лівобережної України. – 1997. – № 1-2. – С. 10.
  68.  Ляховецький В. Основні тенденції та перспективи розвитку архівної справи в Україні на початку  ХХІ ст. // Київська старовина. – 2004. –  № 3. – С. 3-8.
  69.  Ляхоцький В. Національний архівний фонд – складові частина інформаційних ресурсів держави // Київська старовина. – 2004. – № 2. – С. 42-58.
  70.  Маньківська Р. Захисник національної спадщини // Краєзнавство. – 2010. – № 1-2. – С. 16-25.
  71.  Маренич О. Україна :Історико-географічні краї // Краєзнавство. – 1993. – № 1. – С. 8-12.
  72.  Матюшин Г.Н. Историческое краеведение. – М., 1987.
  73.  Матяш І. Питання архівної науки і освіти України 1920 – 1930-х рр. у працях сучасних істориків // Вісник Київського національного університету ім. Т. Шевченка. Серія «Історія». – 2000. – Вип. 46. – С. 46-50.
  74.  Меньковська Р. Краєзнавчі музеї в Україні: історія і сучасність // Краєзнавство. – 2000. – № 1-2. – С. 153-159.
  75.  Мітюк О.Г. Радянське архівне будівництво на Україні: 1917 – 1975. –К., 1975.
  76.  Мітюков О.Г. Архіви України від найдавніших часів до початку ХХ ст. // Історія України. – 1998. – № 13, 14.
  77.  Мокляк В.О. Падалка як історик українського козацтва // Археологічний літопис Лівобережної України. – 1997. – №1-2. – С. 10.
  78.  Музееведение . Исторические и краеведческие музеи: Краткий курс лекций. –СПб., 2004.
  79.  Музееведение. Музеи исторического профиля: Учеб. Ппособ. – М., 1998.
  80.  Музеї України :Довідник. – К., 1999.
  81.  Музейна справа та музейна політика в Україні ХХ століття. – К., 2004.
  82.  Нариси історії архівної справи в Україні. – К., 2002.
  83.  Наш рідний край :Сторінки про пам’ятники історії та культури Полтавщини. – Вип.6. – Полтава, 1991.
  84.  Нестуля О.О. Служив натхненно і щиро (К.В. Мощенко) // Репресоване краєзнавство. – К., 1991.  – С. 64-72.
  85.  Ноль Л.Я. Компьютерные технологии в музее. – М., 1999.
  86.  Основи музеєзнавства, маркетингу та рекламно-інформаційної діяльності музеїв. Навч. посіб. – Івано-Франківськ, 2005.
  87.  Пам’яті Л.В. Падалки (1859-1927). Збірник наукових праць. – Полтава, 1997.
  88.  Полтава. Путівник. – Полтава, 1997.
  89.  Полтава: Історичний нарис. – Полтава, 1999.
  90.  Полтава: Путівник для туристів. – Полтава, 1963.
  91.  Полтавське наукове товариство краєзнавців у період між ІV і V обласними конференціями / П’ята Полтавська наукова конференція з історичного краєзнавства. Матеріали доповідей і повідомлень. – Полтава, 2003. – С. 28-31.
  92.  Полтавський краєзнавчий музей. – К., 1992.
  93.  Полтавщина: Енциклопедичний довідник. – К, 1992.
  94.  Ротач П. П. І. Ф. Павловський – історик Полтавщини // Український історичний журнал. – 1961. – № 6. – С. 100-103.
  95.  Рутинський М.Й., Стецюк О.В. Музеєзнавство. Навчальний посібник. – Л., 2008.
  96.  Сарбей В. Колекціонував для блага рідного народу ( про В.Тарновського). – К., 1990.
  97.  Стрельський В. Подвижник музейної справи (про Д. Щербаківського) / Історичний календар-97. – К., 1996. – С. 379-380.
  98.  Супруненко О. Б. Вадим Щербаківський: сторінки біографії / Архівний збірник на посвяту 90-річчю Полтавської Вченої Архівної комісії 1903-1993. – Полтава, 1993. – С. 86-100.
  99.  Теория и практика архивного дела в СССР. Учебник. –М., 1980.
  100.  Тронько П., Прокопчук В. Український комітет краєзнавства:  історія становлення й наслідки діяльності // Краєзнавство. – 2010. - № 1-2. – С. 96-104.
  101.  Тронько П. Т. Історичне краєзнавство :крок у нове тисячоліття (досвід, проблеми, перспективи). – К., 2000.
  102.  Троян С.С., Будз М.Д. Термінологічний словник із методики краєзнавчих досліджень. – Рівне, 2002.
  103.  Фесик К., Супрун Т. Обласний науково-дослідний історико-культурний комплекс «Полтавський краєзнавчий музей» / Полтавський краєзнавчий музей: Збірник наукових статей. 2004 р. Маловідомі сторінки історії, музеєзнавство, охорона пам’яток. – Полтава, 2005. – С. 718-723.
  104.  Шевченко А.С. Вся Украина: Путеводитель. – К., 2005.



PAGE  11




1. з курсу для студентів усіх спеціальностей Обговорено і рекомендовано на засіданні каф
2. ся наглядных представлений о конкретном смысле этих арифметических действий.html
3. Эпигенетическая теория (ЭГЭриксон)
4. Аффективные расстройства шизофрении
5. Историческая география
6. в Российской Федерации признаются и защищаются равным образом частная государственная муниципальная и ин
7. кваліфікаційний рівень бакалавр форма навчання заочна 1 курс Затверджена на засіданні
8. духовными атомами
9. Stylesheet href --bitswikimedi
10. Статья- Итология - наука об информационных технологиях
11. экономического развития Задачи Основные задачи менеджмента формируются в свою очередь в рамках целе
12. Курсовая работа- Отопление и вентиляция жилого дома
13. Ангстрем- технология cозиданияЛюдмила ЧЕГЛОКОВАеженедельник
14. Организационная структура2 Глава 2 Поведение индивидуума группы и организации 11 Глава 3 Руков
15. латинское слово covportio сообщество означает объединение общество союз на основе частно групповых интере
16. Поволжская государственная социальногуманитарная академия Филологический факультет Кафедра педагог
17. The exhust ports re slightly higher ~ выпускные окна немного выше 2
18. ~ылым тарихы мен философиясы п~ніФилософия ж~не ~дістеме ~ылымдары философиялы~ білімні~ саласы ретінде
19. Введение5
20. Классические принципы налогообложения