Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Дослідження запиленості повітря у виробничих приміщеннях

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 25.11.2024

"Дослідження запиленості повітря

у виробничих приміщеннях "

 

Мета роботи

  1.  Ознайомитися із переліком професійних захворювань, спричинених дією пилу, вияснити причини його утворення на підприємствах аграрного виробництва.
  2.  Освоїти методику  визначення концентрації виробничого пилу у виробничих приміщеннях.

Основні теоретичні положення

Попадання аерозолів пилу у дихальну систему може спричинити наступні хвороби у працівників аграрного виробництва: пневмоконізи, коніотуберкульози, бісинози, хронічні бронхіти (пиловий, токсико-пиловий), емфізема-бронхіти та ін. („Перелік професійних захворювань”, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2000 р. № 1662). Зокрема, до цього може призвезти тривале вдихання працівниками органічного пилу рослинного і тваринного походження (борошняного, зернового, волосяного, вовняного, тютюнового, паперового, цукрового та ін.), різних видів волокнистого рослинного пилу (льону, бавовни та ін.), зварювального аерозолю, мінерального пилу. Підвищена концентрація пилу у повітрі робочої зони виникає під час виконання сільськогосподарських робіт з виділенням пилу, розмелювання сипких матеріалів, проведення зварювальних робіт, переробляння сільськогосподарської продукції тощо.

Залежно від хімічного складу і фізичних властивостей (рис. 1) пил виявляє різноманітну дію на організм працівників – фіброгенну, алергенну, канцерогенну та ін. Пил шкідливо діє на органи дихання, травлення, зору та шкіру. Прониклі у дихальні шляхи пилові частки спричиняють пневконіози та пилові бронхіти. Діючи на слизову оболонку очей, пил провокує виникнення запального процесу – кон’юктивіту, а попадаючи на шкіру – дерматит.

Кількісною характеристикою пилу є його концентрація у повітрі – маса пилу у одиниці обєму повітря. Для різних видів пилу встановлено гранично допустимі концентрації (див. Додаток) – такі концентрації, які за щоденної 8-годинної роботи (але не більше 40 год на тиждень) протягом всього робочого стажу не можуть спричинити у працівників хвороб чи відхилів у стані здоровя.


Рис. 1. Класифікація виробничого пилу


Щоб запобігти шкідливій дії виробничого пилу на працівників у виробничих приміщеннях (кабінах тракторів, сільськогосподарських машин тощо) потрібно улаштовувати вентиляційні ситеми, а працівники мають користуватися засобами індивідуального захисту – респіраторами (масками з протипиловим фільтром), пилозахисними окулярами і спецодягом.

Запиленість повітря визначають ваговим, фотометричним, електростатичним та іншими методами. Уловлюють пил із повітря цими методами аспіраційно (просмоктуючи запилене повітря через фільтри), сендиментаційно (дозволяючи йому природньо осідати на об’єкті контролю під дією гравітації) та його електроосадженням на електродах після наелектризування у полі високої напруженості.

Суть вагового методу полягає у просмоктуванні через фільтр певного обєму запиленого повітря, зважуваннні фільтру з уловленими пиловими частинками та обчисленні на основі отриманих даних масової концентрації пилу. Для цього застосовують спеціальні аерозольні фільтри типу АФА, виготовлені з матеріалу з електростатичними властивостями для повнішого затримання пилу (до 99,5 %). До фільтрів висувають наступні вимоги:

  •  висока ефективність уловлення пилу за значних обємних швидкостей просмоктування повітря;
  •  малий аеродинамічний опір;
  •  мала маса (до 50 мг без обойми), що дозволяє проводити зважування з великою точністю;
  •  гідрофобність, що дозволяє зважувати фільт без попереднього його висушування.

На робочих місцях проби запиленого повітря отримують за допомогою аспіраторів. Обємні швидкості просмоктування повітря визначають за показами ротаметрів (відлік здійснюють по верхньому краю поплавця).

Тривалість відбирання проби пилу, що залежить від ступеню запиленості повітря та швидкості його просмоктування через фільтр, можна визначити з формули:

    τ = 100 ·a / (q ·v)    (1)

де  a мінімальна наважка на фільтр (1 мг для фільтра АФА-ВП-10); q – гранично допустима концентрація пилу в повітрі, мг/м3; v - швидкість просмоктування запиленого повітря, л/хв.

Об’єм повітря, що пройшло через фільтр і відповідає певним мікрокліматичним параметрам робочого місця (температурі t і атмосферному тиску Р),  визначають з формули:

    Vt = v · τ     (2)

Цей  обєм потрібно звести до нормальних умов, регламентованих ГОСТ 8.395-80, що характеризуються температурою Тн = 293 К (20 0С) і атмосферним тиском Рн =  101,3 кПа (760 мм  рт. ст.). Обєм повітря V, що відповідає нормальним умовам, визначають з формули

   V = Vt · Тн · Р / [(Тн + t) · Р ]   (3)

Масову концентрацію пилу у повітрі визначають за формулою:

   K = (m2m1) / V,      (4)

де  m1  і  m2  - маса фільтра відповідно до та після просмоктування пилу через нього.

 

Опис лабораторного стенду

Лабораторну роботу проводять на стенді, у пиловій камері якого задопомогою вентилятора розвіюється певна порція пилу. Схему стенду для дослідження ступеню запиленості повітря представлено на рис.2.

Рис. 2. Схема стенду для дослідження ступеню запиленості повітря:

1 – аспіратор; 2 – пилова камера; 3 – фільтротримач (алонж); 4 – фільтр; 5 – з’єднувальні шланги; 6 – штуцери; 7 – регулювальні клапани; 8 – ротаметри.

До складу стенду для дослідження ступеню запиленості повітря входять: аспіратор типу 822, пилова камера, вентилятор для розвіювання пилу у пиловій камері, фільтротримач (алонж), насос для протягування запиленого повітря через фільтр, фільтри типу АФА-В-18, барометр, термометр, аналітичні терези з точністю до 0,1 мг.

У корпус аспіратора вмонтовано насос і чотири ротаметри, що регулюють швидкість відбирання повітря за допомогою вентилів. Фільтротримач (інша назва - алонж) призначено для встановлення фільтру, його зєднують гумовими шлангами з усмоктувальним штуцером ротаметра аспіратора та штуцером пилової камери.

Швидкість відбирання проб запиленого повітря регулюється поворотом ручки регулятора 8 та відраховується за шкалою ротаметра 7.

Порядок проведення роботи

  1.  Зважити фільтр на аналітичних терезах з точністю до 0,1 мг.
  2.  За формулою (1) розрахувати тривалість відбирання проби пилу, задавшись наважкою на фільтрі 1,0 мг і об’ємною швидкістю усмоктування повітря 3,0 л/хв. Отриману величину потрібно округлити до цілого значення.
  3.  Вставити фільтр у алонж, що приєднаний до штуцера ротаметра аспіратора. Увімкнувши тумблером на панелі стенду насос, відрегулюватиза допомогою регулятора 8 задану об’ємну швидкість усмоктування повітря (за показами ротаметра). Вимкнути насос.
  4.  З’єднати за допомогою гумового шланга алонж з фільтром із штуцером пилової камери, витягши перед цим із штуцерного отвору пилової камери заслінку.
  5.  Увімкнути вентилятор пилової камери, візуально спостерігаючи утворення у ній пилової хмари.
  6.  Увімкнути тумблер насосу аспіратора та секундомір, за допомогою якого відлічується тривалість досліду. Протягом досліду за показами ротаметра контролювати об’ємну швидкість усмоктування повітря.
  7.  Після закінчення розрахункового часу усмоктування повітря вимкнути тумблером насос аспіратора.
  8.  Обережно витягти фільтр з алонжу і зважити його на аналітичних терезах.
  9.  Визначити барометричний тиск повітря у приміщенні та його температуру.
  10.   Розрахувати масову концентрацію пилу за формулами (2), (3) і (4).
  11.   Результати вимірювання запиленості представити у вигляді таблиці

Результати вимірювання запиленості

№ досліду

Маса фільтра, мг

Атмосферний тиск, мм рт.ст. (Па)

Температура повітря, 0С

Тривалість відбирання проб, витрати і обєм пропущеного повітря

Маса пилу, мг

Концен-трація, мг/м3

Перевищення ГДК

До досліду

Після досліду

хв

л/хв

л

Фактична

ГДК

  1.  

  1.  

  1.  

Контрольні запитання

  1.  Як впливає пил на організм людини?
  2.  Від чого залежить шкідлива дія пилу на людину?
  3.  Які існують методи визначення концентрації пилу?
  4.  Що таке гранично допустима концентрація пилу?
  5.  Які розміри робочої зони?
  6.  Які заходи вживають для зниження запиленості робочих зон виробничих приміщень?
  7.  Як розраховують масову концентрацію пилу за результатами вимірювання?

Список літератури

  1.  Охорона праці. Лабораторний практикум. Для студентів вищих закладів освіти України / Купчик М.П., Гандзюк М.П., Степанець І.Ф. та ін. – К.: Основа, 1998. – 224 с.
  2.  ГОСТ 12.1.016-79 ССБТ. Воздух рабочей зоны. Требования и методика измерения концентрации вредных веществ.

Додаток

Гранично допустимі концентрації пилу у повітрі робочої зони

Найменування пилу

ГДК, мг/м3

Клас небезпеки

Окис заліза з домішками окисів марганцю до 3%

6

4

Окис заліза з домішками сполук фтору чи марганцю (3…6%)

4

4

Вапняк

6

4

Кремнієвовмісний пил:

двоокис кремнію кристалічний (вміст у пилу більше 70%)

1

3

двоокис кремнію кристалічний (вміст у пилу  10…70%)

2

4

кремнію карбід

6

4

Силікати та силікатовмісний пил:

азбест приробний та роблений, азбестоцемент, азбестопородний пил

6

4

тальк, слюда, скляне та мінеральне волокно

4

4

цемент, апатит, форстерит, глина

6

4

Пил рослинного та тваринного походження:

з домішками двоокису кремнія більше 10% (із зерна, льону, вовни)

2

4

з домішками двоокису кремнія 2…10%   

4

4

з домішками двоокису кремнія  менше 2% (з борошна, деревини)  

6

4




1. Микромир героя и макроструктура художественного пространства
2. тема 8 экол 1 Поняття й особливості охорони курортних лікувально оздоровчих та рекреаційних територій та о
3. а топливного фильтра грубой очистки автомобиля КамАЗ740
4. Тема 4. ПРАВОВА ОХОРОНА ОБ~ЄКТІВ ПАТЕНТНОГО ПРАВА
5. вариант 1 Укажите неправильное утверждение
6. Проанализируйте диаграмму
7. Тема 5 Земельное право в военный период 19411945 годы
8. Проводная связь в мсб организуется в исходном положении на рубеже перехода в атаку при наступлении из по
9. Стаття 1 Визначення термінів У цьому Законі нижченаведені терміни вживаються в такому значенні- громадян
10. Южный федеральный университет Исторический факультет Вопросы к рубежному контролю по дисциплине
11. Современная практика организации потребительского кредиитования в коммерческом банке
12. Голубок города Братска Иркутской области Авторский сценарий литературного досуг
13. Возбуждение уголовного дела как стадия уголовного процесса
14. Курсовая работа- Разработка технологического процесса по изготовлению женской сумки
15. Взаємодія субєктів навчального процесу на уроці іноземної мови
16.  Определите по суффиксу часть речи
17. разному кривые - 3 5 7 на рис
18. Гуманитарнотехнический техникум г
19. Разработка родительского собрания общение ребёнка со сверстниками
20. арное отношение Отношения удобно представлять в форме таблиц где каждая строка есть кортеж а каждый столбе