У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

на тему- Особистісне ставлення студентів до власного здоров~я

Работа добавлена на сайт samzan.net: 2015-07-05

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 6.4.2025

КУРСОВА РОБОТА

з психології

на тему: «Особистісне ставлення студентів до власного здоровя»

                                                                                                     


ЗМІСТ

ВСТУП………………………………………………………………………………..4

Розділ 1. ПРОБЛЕМА ОСОБИСТІСНОГО СТАВЛЕННЯ СТУДЕНТІВ ДО ВЛАСНОГО ЖИТТЯ…6

Анотація………………………………………………………………………………6

1.1. Теоретичний аналіз поглядів на здоров’я у юнацькому віці…………………6

1.2.  Психічне здоровя як основа життя………………………………………….13

1.3. Особистісне ставлення студентів до власного здоровя ……………………26

Розділ 2. ДІАГНОСТИКА ОСОБИСТІСНОГО СТАВЛЕННЯ СТУДЕНТІВ ДО ВЛАСНОГО ЗДОРОВЯ …………………………………………………………...35

Анотація……………………………………………………………………………..35

2.1. Огляд і обґрунтування вибору методик……………………………………...35

2.2. Методика для оцінки рівня розвитку адаптаційної здатністі особистості Степанов…………………………………………………………………………….36

2.3. Самооцінка фізичного , психічного і соціального здоров'я Г. С. Нікіфоров, Л. І. Августової……………………………………………………………………..40

ВИСНОВКИ………………………………………………………………………...45

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ………………………………………….47

ДОДАТКИ

ВСТУП

Розвиток суспільства пов’язаний з психічним, соціальним здоров’ям людини. Саме морально здорова особистість розуміє на що спрямована її активність, ініціативність, реалізація життєвих планів. Тому проблема здоров’я, його визначальних факторів не втрачає своєї актуальності як у вітчизняній так і зарубіжній психології, що зумовлено низкою обставин. У зв’язку з соціальними перетвореннями та низкою культурного ставлення до здоров’я погіршується його стан у підростаючого покоління, тому необхідним є пошук ефективних способів розвитку ціннісного ставлення до здоров’я.

У більшості сучасних досліджень, присвяченій даній проблемі, визначається здоров’я як складний цілісний феномен, що включає такі компоненти, як фізичне, психічне, соціальне і моральне здоров’я, Важливим питанням в межах концепції психічного здоров’я є ставлення особистості до власного здоров’я. Розглядаючи даний аспект проблеми, ми базуємося на уявленні, що емоційне ставлення до здоров’я є компонентом «Я-концепції», значущим в контексті загальної самооцінки особистості, у визначенні нею власного життєвого шляху. Емоційна складова ставлення до здоров’я, включає переживання та почуття людини, пов’язані зі станом здоров’я, особливості емоційного стану, обумовлені погіршенням фізичного чи психічного самопочуття людини.

Проблема ставлення людини до здоров’я розглядалася у працях В.О. Ананьєва, Р.А. Березовської, О.С. Васильєвої, Н.Є. Водоп’янової, В.З. Когана, Г.С. Никифорова, В.А. Родіонова, Ф.Р. Філатова та ін.

Сучасні наукові досягнення у дослідженні аспектів психології

здоров'я має Інститут психології імені Г.С. Костюка АПН України. Наукові діячі М.Й. Боришевський, Н.І. Волошко, З.Г. Кісарчук, О.М. Кокун, С.Д. Максименко, Н.Ю. Максимова, К.Л. Мілютіна, В.М. Піскун займаються дослідженням питань з покращення психічного здоров'я людини, психології здорового способу життя особистості. Важливим завданням, на яке спрямована діяльність інституту, є розробка теоретико-методологічних засад психологічної науки з урахуванням сучасних світових тенденцій її розвитку.

Вивчення проблеми студентства як особливої ​​соціально-психологічної та вікової категорії належить психологічній школі Б.Г. Ананьєва. У дослідженнях Л.А. Баранової, Є.І. Степанової, 1975; Л.М. Фоменко, 1974; а також у роботах Ю.М. Кулюткіна, 1985, В.А. Якуніна, 1994 і ін накопичений великий емпіричний матеріал спостережень, наводяться результати експериментів і теоретичні узагальнення з цієї проблеми. 

Метою роботи є: здійснити теоретичний аналіз проблеми особистісного ставлення студентів до власного здоровя.

Метою зумовлені наступні завдання:

  1.  Розкрити особливості здоровя юнака у аспекті життя.
  2.  Обгрунтувати психологічні особливості студентської молоді.
  3.  Охарактеризувати юнака як об’єкта ціннісного ставлення до власного здоровя.
  4.  Огляд і обґрунтування вибору методик призначених дослідження психологічних явищ.
  5.  Описати метод оцінки рівня розвитку адаптаційної здатністі особистості.
  6.  Окреслити особливості самооцінки фізичного, психічного і соціального здоров'я людини за Г. С. Нікіфоровим , Л. І. Августовою.

Обєкт дослідження: особливості особистісного розвитку юнаків (студентів).

Предмет дослідження: особистісне ставлення до здоровя у юнацькому віці.

Структура. Курсова робота скаладається зі вступу, двох розділів, висновків, списку використаних джерел. Роботу викладено на сторінках друкованого тексту.

Розділ 1.

ПРОБЛЕМА ОСОБИСТІСНОГО СТАВЛЕННЯ СТУДЕНТІВ ДО ВЛАСНОГО ЖИТТЯ

Анотація

Юність - надзвичайно значимий період в житті людини. Вступивши в юність підлітком, молода людина завершує цей період істинної дорослістю, коли він справді сам визначає для себе долю: шлях свого духовного розвитку і земного існування. Він планує своє місце серед людей, свою діяльність, свій спосіб життя.

Здоров'я є ресурсом організму, використовуючи який людина може здійснювати будь-яку діяльність. Здорова особистість свідомо контролює своє життя, усвідомлено виконує свої соціальні ролі, здатна протидіяти стресу.

Отже, аналіз феномену здоров'я і проблеми здоров’язбереження юнаків та підходів до їх дослідження дозволяє зробити наступні висновки, що здоров'я не є природним феноменом, це соціальний факт, нерозривно пов'язаний з соціальними (медичними ) технологіями .

1.1 Здоров'я як предмет психологічного вивчення 

Здоров'я є однією з фундаментальних загальнолюдських цінностей. Проблеми здоров'я і здорового способу життя людини та умови їх оптимізації стали предметом дослідження багатьох науковців. Відомий англійський філософ Д. Локк говорив, що в здоровому тілі здоровий дух. Отже, фізичне самопочуття людини та її психологічне здоров'я взаємопов'язані.

У психологічному словнику за редакцією Б. Мєщєрякова та В. Зінченка термін "здоров'я" трактується як стан повного фізичного, духовного та соціального благополуччя, а не лише відсутність хвороби чи фізичних дефектів [17].

А. Личко у своїх дослідженнях звертає увагу на те, що здоровою є працездатна людина, яка оптимально відповідає нормальним рольовим очікуванням і здатна впоратися з повсякденними вимогами, внаслідок чого немає сенсу приписувати їй особливу роль хворого [7]. І. Вітенко стверджує, що здоров'я людей - найважливіший показник стану та розвитку суспільства, який перш за все визначається організацією медико-профілактичної допомоги [3].

У словнику із соціології «здоров'я населення» тлумачиться як - стан повного фізичного, духовного та соціального благополуччя; природній стан організму, який характеризує його рівновагу з навколишнім середовищем і відсутністю будь-яких хворобливих змін; здоров'я окремої людини характеризується всебічністю й довгочасністю соціальної активності і гармонійністю розвитку особистості [10].

Необхідність досліджень психологічного здоров'я студентів визначається наявністю таких чинників, що впливають на стан їх психологічного здоров'я, як ситуації іспитів, періоди соціальної адаптації, необхідність особового самовизначення в майбутньому професійному середовищі та ін. Емоційні стани, що переживаються під час цього, і їх наслідки складають серйозну загрозу психологічному здоров'ю студентів.

Особливо це стосується того періоду в їхньому житті, коли особові ресурси здаються невичерпними, а оптимізм по відношенню до власного здоров'я переважає над турботою про нього. Сильна орієнтація на переживання сьогодення, висока мотивація досягнень витісняють зі свідомості студента можливі побоювання, пов'язані з наслідками тривалих негативних станів.

Численні дослідження в цій області спочатку були сконцентровані на описі тих «труднощів», які породжують негативні емоційні стани у студентів.

Існує значне розходження відносно визначення основних дефініцій «психічне здоров'я». Термін "психічне здоров'я" було введено Світовою організацією охорони здоров'я. Цей термін неоднозначний, він за своїм змістом пов'язує психологію і медицину. В медичній літературі термін "психічне здоров'я" застосовується досить широко. У психології він з'явився порівняно недавно. Психологічний аспект психічного здоров'я пропонує звернути увагу на внутрішній світ особистості, її впевненості чи невпевненості у собі, своїх силах, відношеннях до навколишнього світу, подій тощо.

З'ясовуючи зміст поняття "психічне здоров'я", передусім звернемося до психологічних словників, які відображають певну інтеграцію всіх сучасних підходів до визначення тих чи тих понять. Так у психологічному енциклопедичному словнику М. Єникєєв стверджує, що психічне здоров'я забезпечує адекватну психічну саморегуляцію індивіда (відповідність суб'єктивних психічних образів дійсності, психічних реакцій зовнішнім подразникам, їхньому об'єктивному значенню, адаптованість у міжособистісній взаємодії, здатність до цілеспрямованих дій) [4].

За С. Головіною, психічне здоров'я - це інтегральна характеристика повноцінності психологічного функціонування індивіда. Розуміння природи і механізмів підтримки, а також розладів і відновлення психічного здоров'я становить собою істотне значення, бо воно є тісно пов'язаним із загальним уявленням про особистість і механізми її розвитку [17].

У психологічному словнику А. Петровського та М. Ярошевського психічне здоров'я трактується як стан духовного благополуччя, що характеризується відсутністю больових психічних ознак і забезпечує адекватну умовам навколишньої дійсності регуляцію поведінки, діяльності [12].

У словнику І. Дубровіної наголошується, що психічне здоров'я характеризується відсутністю хвороби та забезпечує людині адекватну дійсності регуляцію поведінки [18].

У колективній праці за редакцією В. Черниха науковці стверджують, що саме психічне здоров'я є резервом сил людини, завдяки якому вона може перебороти несподівані стреси чи труднощі, що виникають за виняткових обставин [22].

В ряді психологічних робіт психічне здоров'я прирівнюється до переживання психологічного комфорту і психологічного дискомфорту. Відомий український психолог С. Максименко зазначає, що психічне здоров'я - внутрішній психічний стан, який залежить від душевного комфорту, що забезпечує адекватну реакцію і поведінку [6].

За А. Ребером, термін "психічне здоров'я" часто використовується саме для характеристики тієї людини, яка функціонує на високому рівні поведінкового й емоційного регулювання, а не просто тієї, яка не є психічно хворою [15].

Дослідник проблем психології управління О. Урбанович звертає увагу на те, що від психічного здоров'я залежить процес адаптації, соціалізації та індивідуалізації. [21]. На думку Р. Поташнюка, психічне здоров'я - це стан психічної сфери, основу якого становить стан загального душевного комфорту, що забезпечує адекватну психоемоційну і поведінкову реакцію. Такий стан, вважає науковець, зумовлюється як біологічними, так і соціальними потребами, а також можливостями їх задоволення [13].

Таким чином, психічне здоров'я охоплює шляхи гармонізації людини, її бажання, амбіції, здібності, ідеали, почуття і свідомість. Воно характеризується відсутністю будь-яких виражених хворобливих змін чи станів особистості, тісно пов'язане із її внутрішнім станом організму. Психічне здоров'я забезпечується на різних рівнях функціонування: біологічному (відсутність вад особистого розвитку), психічному (здатність протидіяти стресу) і соціальному (комфортність особистості у соціумі). Психічне здоров'я забезпечує здатність людини ефективно втілювати в життя основні принципи психічної саморегуляції.

У своїх дослідженнях науковці також виділяють критерії психічного здоров'я особистості, а саме: відсутність порушення психічних функцій, причинна зумовленість і адекватність психічних явищ, почуття сталості та ідентичності переживань в однакових ситуаціях, максимальна відповідність суб'єктивних образів реальним об'єктам, узгодженість уявлень про об'єктивну реальність у даної людини та у більшості людей, а в інших наявні ті чи інші психічні розлади.

Дослідивши це явище, В. Шапарь до основних критеріїв психічного здоров'я відносить: відповідність суб'єктивних образів відображуваним об'єктам дійсності та характеру реакцій - зовнішнім подразникам, значенню життєвих подій; адекватний віковий рівень зрілості особистісної емоційно-вольової та пізнавальної сфер; адаптивність у мікросоціальних відносинах; здатність особистості до самостійного керування поведінкою, розумного планування життєвих цілей і підтримки активності в їхньому досягненні.

Аналіз наукової літератури свідчить, що стан психічного здоров'я людини визначається рівнем психічної рівноваги, органічністю організації психіки та її адаптивними можливостям. Збільшення повсякденних фізичних та психологічних навантажень у студентів під час навчально-пізнавальної діяльності, загострення почуття страху, невпевненості, розгубленості та розчарування - негативно позначається на їхньому здоров'ї загалом і на психічному здоров'ї зокрема. Критеріями психічного здоров'я студентів можна вважати адекватний до віку рівень зрілості пізнавальної, емоційно-почуттєвої та вольової сфер, здатність керувати своєю поведінкою, обирати життєві шляхи та планувати їхнє досягнення; здатність адаптуватися у соціальних відносинах; уміння отримувати задоволення від діяльності, особистого й суспільного життя; відповідність суб'єктивних образів об'єктам, що їх відображають, а характеру реакції - зовнішнім подразникам, відчуття щастя тощо.

Психологічний аспект психічного здоров'я перш за все звертає увагу на внутрішній світ особистості, її розуміння власних особливостей та можливостей. І. Дубровіна стверджує, що психологічне здоров'я - це розвиток особистісної індивідуальності людини. Воно передбачає інтерес людини до життя, свободу думки та ініціативу, активність і самостійність, відповідальність і здатність до ризику, віру в себе і повагу до інших, здатність до переживань, усвідомлення своєї індивідуальності, творчості у різних видах діяльності [18].

В. Слободчиков та О. Шувалов у своїх наукових дослідженнях зазначають, що психологічне здоров'я визначається особистісно-смисловим конструктом та характеризується новою якістю смислових ставлень людини. Дослідники виокремлюють рівень індивідуально-психологічного здоров'я, оцінка якого залежить від здібностей індивіда будувати адекватні способи реалізації смислових прагнень [19].

Слід зазначити, що в сучасній психології в більшості існує досвід використання терміна "психічне здоров'я". Термін "психологічне здоров'я" науковці розглядають більше з позиції практичної психології, надання психологічної допомоги та індивідуального психологічного консультування.

В умовах вищого навчального закладу психологічне здоров'я є дуже важливим фактором, який визначає успішність студентів у навчальній діяльності, сприяє їхньому саморозвитку та безконфліктному спілкуванню.

В. Панок та В. Острова у своїх дослідженнях наголошують на тому, що у юнацькому віці людина у найбільшій мірі потребує психологічної допомоги і підтримки. Науковець звертає увагу на те, що кардинальні зміни в розвиткові особистості породжують велику кількість психологічних проблем: проблеми адаптації, професійного становлення, міжособистісного спілкування, сімейні проблеми.

Ознаками психологічного здоров'я студентів є їхня активність, життєрадісність, спостережливість, адаптованість до умов навчальної діяльності у вищому навчальному закладі, низька тривожність, емоційна стабільність, здатність сприймати та аналізувати інформацію.

Психологічне здоров'я студентів вищих навчальних закладів залежить від педагогічних та психологічних чинників. До педагогічних чинників можна віднести: умови навчання; умови проживання; організацію навчальної діяльності; відсутність індивідуального підходу з боку викладачів; навчальне навантаження;

До психологічних чинників належать: нездатність особистості контролювати власні емоційні стани; низький рівень стійкості до стресових ситуацій; схильність до конфліктів; невпевненість особистості у собі; занижена самооцінка; недостатня комунікабельність; недовірливість.

Студентська пора є психологічно небезпечним періодом, існує велика ймовірність одержання психічної травми. Психічне здоров'я та психологічне благополуччя учасників навчально-виховного процесу ґрунтується на відчутті цінності власного "Я", здатності досягати узгодженості з найближчим оточенням.

Досліджуючи зміни психічного здоров'я, С. Саарі звертає увагу на той факт, що у студентів воно обумовлене зовнішніми стресовими факторами, а саме: зміною умов життя та самооцінкою особистості. Науковець стверджує, що самооцінка відіграє опосередковану роль у відбитті життєвих змін через посилення почуття компетентності і переживання стресу [20].

Отже, порушення психологічного здоров'я залежить від того, як сприймає особистість колектив, у якому вона працює чи навчається, від особистісних успіхів у тій діяльності, яку виконує. Як наслідок порушення психологічної рівноваги, що відчувають студенти, викладачі чи співробітники в стресових ситуаціях є порушення емоційної сфери, тривожність, агресивність, страхи тощо.

1.2 Психологічні особливості юнацького (студентського) віку

Студентство - окрема вікова категорія.  Студентський вік є особливий період життя людини. Заслуга самої постановки проблеми студентства як особливої ​​соціально-психологічної та вікової категорії належить психологічній школі Б.Г. Ананьєва. У дослідженнях Л.А. Баранової, М.Д. Прикладі Західного регіону України, 1976; Є.І. Степанової, 1975; Л.М. Фоменко, 1974; а також у роботах Ю.М. Кулюткіна, 1985, В.А. Якуніна, 1994 і ін накопичений великий емпіричний матеріал спостережень, наводяться результати експериментів і теоретичні узагальнення з цієї проблеми. 
       
Студентський вік, за твердженням Б.Г. Ананьєва, є сензитивним періодом для розвитку основних соціогенних потенцій людини. Вища освітамає великий вплив на психіку людини, розвиток його особистості. За час навчання у вузі, при наявності сприятливих умов у студентіввідбувається розвиток всіх рівнів психіки. Вони визначають спрямованість розуму людини, тобто формують склад мислення, який характеризує професійну спрямованість особистості. Для успішного навчання у вузі необхідний досить високий рівень загального інтелектуального розвитку, зокрема сприйняття, пам'яті, мислення, уваги, рівня володіння певним колом логічних операцій. [1
        При масовому переході на багаторівневу структуру підготовки у вузі фахівцями вузівської освіти наголошується, що для досягнення високого рівня науково-практичної підготовки студентів необхідно вирішити дві головні проблеми: забезпечити можливість отримання студентамиглибоких фундаментальних знань і змінити підходи до організації навчальної діяльності з тим, щоб підвищити якість навчання, розвинути творчіздібності студентів, їх прагнення до безперервного придбання нових знань, а також врахувати інтереси студентів у самовизначенні і самореалізації (А. Вербицький, Ю. Попов, Є. Андресюк). 
      Організація та вдосконалення системи безперервної освіти учнівської молоді неможливо без цілісного розуміння психічної та пізнавальної діяльності учня і глибокого вивчення психофізіологічних детермінант розвитку психіки на всіх щаблях навчання (Б. Г. Ананьєв, 1977; В. В. Давидов, 1978; А. А. Бодальов, 1988; Б. Б. Косов, 1991; В. П. Озеров, 1993). Найважливішим принципом при цьому є принцип комплексного підходу до вивчення здібностей студентів. При організації та вдосконалення системи безперервної освіти необхідно спиратися не тільки на знання закономірностей психічного розвитку, але і на знання індивідуальних особливостей студентів і в зв'язку з цим планомірно спрямовувати процес інтелектуального розвитку. 
2) Соціально-психологічні особливості студентського віку. 
У вітчизняній психології проблема дорослості вперше була поставлена ​​в 1928 році М.М. Рибниковим, який назвав новий розділ вікової психології, що вивчає зрілу особистість, «акмеології». Психологів протягом досить довгого часу цікавила проблема психічного розвитку дитини, і людина стала «жертвою дитинства». 
Психологія зрілих віків, до яких відноситься і студентський вік як перехідний від юності до зрілості, стала відносно недавно предметом психологічної науки. Тут юнацький вік розглядався в контексті завершення, згортання процесів психічного розвитку і характеризувався як найбільш відповідальний і критичний вік. 
       Л.С. Виготський, не розглядав спеціально 
психологію юнацького віку, вперше не включив його до дитячих віки, чітко розмежувавши дитинство від дорослості.         «Вік від 18 до 25 років становить швидше початкова ланка в ланцюзі дорослих віків, ніж заключне ланка в дитячому розвитку ...». Отже, на відміну від усіх ранніх концепцій, де юність традиційно залишалася в межах дитячих вікових груп, вона вперше була названа Л.С. Виготським «початком зрілого життя». Надалі ця традиція була продовжена вітчизняними вченими. [5] 
       Студентство в якості окремої вікової та соціально-психологічної категорії виділено в науці відносно недавно - у 1960-х роках ленінградської психологічної школою під керівництвом Б.Г. Ананьєва при дослідженні психофізіологічних функцій дорослих людей. Як вікова категорія студентство співвідноситься з етапами розвитку дорослої людини, представляючи собою «перехідну фазу від дозрівання до зрілості» і визначається як пізня юність - рання дорослість (18-25 років). Виділення студентства всередині епохи зрілості - дорослості грунтується на соціально-психологічному підході. 
       Розглядаючи студентство як "особливу соціальну категорію, специфічну спільність людей, організовано об'єднаних інститутом вищої освіти», І.А. Зимова виділяє основні характеристики студентського віку, що відрізняють його від інших груп населення високим освітнім рівнем, високої пізнавальної мотивацією, найвищою соціальною активністю і досить гармонійним поєднанням інтелектуальної та соціальної зрілості. У плані общепсіхіческого розвитку студентство є періодом інтенсивної соціалізації людини, розвитку вищих психічних функцій, становлення всієї інтелектуальної системи і особистості в цілому. Якщо розглядати студентство, враховуючи лише біологічний вік, то його слід віднести до періоду юності як перехідного етапу розвитку людини між дитинством і дорослістю.     Тому в зарубіжній психології цей період пов'язують з процесом дорослішання. 
       Період юності розглядався здавна як період підготовки людини до дорослого життя, хоча в різні історичні епохи йому надавалася різний
соціальний статус. Проблема юності хвилювала філософів і вчених здавна, хоча вікові межі цього періоду були нечіткі, а уявлення про психологічні, внутрішніх критеріях юнацького віку були наївні і не завжди послідовні. У плані наукового вивчення юність, за висловом П.П. Блонського, стала відносно пізно досягненням людства. 
      Юність однозначно оцінювалася як етап завершення фізичного, статевого дозрівання та досягнення соціальної зрілості і пов'язувалася з дорослішанням, хоч уявлення про цей період розвивалися з часом, і в різних історичних суспільствах воно було відзначено різними віковими межами. Самі подання про юність історично розвивалися. І.С. Кон зазначав, що «вікові категорії в багатьох, якщо не у всіх мовах спочатку позначали не стільки хронологічний, скільки соціальний статус, суспільне становище». Зв'язок вікових категорій з соціальним статусом зберігається і зараз, коли передбачуваний рівень розвитку індивіда даного хронологічного віку визначає його суспільне становище, характердіяльності, соціальні ролі. Вік відчуває на собі вплив соціальної системи, з іншого боку, сам індивід в процесі соціалізації засвоює, приймає нові і залишає старі соціальні ролі. К.А. Абульханова-Славська, вказуючи на соціальну обумовленість зрілих віків, вважає, що періодизація життєвого шляху особистості, починаючи з юності, перестає збігатися з віковою і стає особистісною. [9]
       Психологічний зміст юності пов'язано з розвитком самосвідомості, вирішення завдань професійного самовизначення і вступу у доросле життя. У ранній юності формуються пізнавальні та професійні інтереси, потреба у праці, здатність будувати життєві плани, громадська активність, затверджується самостійність особистості, вибір життєвого шляху. У молодості людина стверджує себе у вибраній справі, знаходить професійну майстерність і саме в молодості завершується професійна підготовка, а, отже, і студентська пора. 
       А.В. Толстих підкреслює, що в молодості людина максимально працездатна, витримує найбільші фізичні і психічні навантаження, найбільш здатний до оволодіння складними способами інтелектуальної діяльності. Найлегше купуються всі необхідні в обраній професії знання, вміння і навички, розвиваються необхідні спеціальні особистісні та функціональні якості (організаторські здібності, ініціативність, мужність, винахідливість, необхідні в ряді професій, чіткість і акуратність, швидкість реакцій і т.д.). 
       Студент як людина певного віку і як особистість може характеризуватися з трьох сторін: 
1) з психологічної, яка являє собою єдність 
психологічних процесів, станів і властивостей особистості. Головне в психологічної стороні - психічні властивості (спрямованість, темперамент, характер, здібності), від яких залежить перебіг психічних процесів, виникнення психічнихстанів, прояв психічних утворень; 
2) з соціальної, у якій втілюються суспільні відносини, якості, породжувані приналежністю студента до певної соціальної групи, національності; 
3) з біологічної, яка включає тип вищої нервової діяльності, будову аналізаторів, безумовні рефлекси, інстинкти, фізичну силу, статуру і т. д. Ця сторона в основному зумовлена ​​спадковістю і вродженими задатками, але у відомих межах змінюється під впливом умов життя. 
     Вивчення цих сторін розкриває якості й можливості студента, його вікові та особистісні особливості. Якщо підійти до студента як до людини певного віку, то для нього будуть характерні найменші величини латентного періоду реакцій на прості, комбіновані і словесні сигнали, оптимум абсолютної та різницевої чутливості аналізаторів, найбільша пластичність в утворенні складних психомоторних та інших навичок. Порівняно з іншими віками в юнацькому віці відзначається найвища швидкість оперативної пам'яті і переключення уваги, вирішення вербально-логічних завдань. Отже, студентський вік характеризується досягненням найвищих, «пікових» результатів, що базуються на всіх попередніх процесахбіологічного, психологічного, соціального розвитку. 
     Якщо ж вивчити студента як особистість, то вік 18-20 років - це період найбільш активного розвитку моральних і естетичних почуттів, становлення і стабілізації характеру і, що особливо важливо, оволодіння повним комплексом соціальних ролей дорослої людини: громадянських, професійно-трудових та ін З цим періодом пов'язаний початок "економічної активності», під якою демографи розуміють включення людини в самостійну виробничу діяльність, початок трудової біографії та створення власної сім'ї. Перетворення мотивації, всієї системи ціннісних орієнтації, з одного боку, інтенсивне формування спеціальних здібностей у зв'язку з професіоналізацією - з іншого, виділяють цей вік у якості центрального періоду становлення характеру і інтелекту. Це час спортивних рекордів, початок художніх, технічних і наукових досягнень. 
     Студентський вік характерний і тим, що в цей період досягаються оптимуми розвитку інтелектуальних і фізичних сил. Але часто «проявляються« ножиці »між цими можливостями і їх дійсною реалізацією. Безперервно зростаючі творчі можливості, розвиток інтелектуальних і фізичних сил, які супроводжуються і розквітом зовнішньої привабливості, приховують в собі і ілюзії, що це зростання сил триватиме «вічно», що вся краще життя ще попереду, що всього задуманого можна легко досягти ». 
Час навчання у вузі співпадає з другим періодом юності або першим періодом зрілості, який відрізняється складністю становлення особистісних рис (роботи Б. Г. Ананьєва, А. В. Дмитрієва, І. С. Кона, В. Т. Лісовського та ін.) Характерною рисою морального розвитку у цьому віці є посилення свідомих мотивів поведінки. Помітно зміцнюються ті якості, яких не вистачало в повній мірі в старших класах - цілеспрямованість, рішучість, наполегливість, самостійність, ініціатива, вміння володіти собою. Підвищується інтерес до моральних проблем (цілі, способу життя, обов'язку, любові, вірності та ін.) 
       Разом з тим фахівці в області вікової психології і фізіології відзначають, що здатність людини до свідомої регуляції своєї поведінки в 17-19 років розвинута не в повній мірі. Нерідкі невмотивований ризик, невміння передбачити наслідки своїх вчинків, в основі яких можуть бути не завжди гідні мотиви. Так, В.Т. Лісовський зазначає, що 19-20 років - це вік безкорисливих жертв і повної самовіддачі, але і нерідких негативних проявів.

Юність - пора самоаналізу і самооцінок. Самооцінка здійснюється шляхом порівняння ідеального «Я» з реальним. Але ідеальне «Я» ще не вивірене і може бути випадковим, а реальне «Я» ще всебічно не оцінений самою особистістю. Це об'єктивне протиріччя в розвитку особистості молодої людини може викликати у нього внутрішню невпевненість у собі і супроводжується інколи зовнішньої агресивністю, розв'язністю або почуттям незрозумілості. 
Вивченням студентства як соціальної групи займалася лабораторія соціологічних досліджень ЛДУ під керівництвом В.Т. Лісовського.     Студентство об'єднує молодих людей, що займаються одним видом діяльності - навчанням, спрямованим на спеціальну освіту, мають єдині цілі і мотиви, приблизно одного віку (18-25 років) з єдиним освітнім рівнем, період існування яких обмежений часом (у середньому 5 років). Його відмінними рисами є: характер їхньої праці, що полягає в систематичному засвоєнні та оволодінні новими знаннями, новими діями і новими способами навчальної діяльності, а також у самостійному «добуванні» знань; його основні соціальні ролі і приналежність до великої соціальної групи - молоді в якості її передовий і численної частини. 
         Специфічність студентства як соціальної групи полягає в однаковому відношенні до всіх суспільних форм власності, його ролі в громадській організації праці та частковому участь у продуктивному і непродуктивну працю. Як специфічна соціальна група вона характеризується особливими умовами життя, праці та побуту; соціальною поведінкою і системою ціннісних орієнтації. В якості основних рис, що відрізняють студентство від інших груп, виділяються соціальний престиж, активна взаємодія з різними соціальними утвореннями і пошук сенсу життя, прагнення до нових ідей і прогресивним перетворенням. 
3) Психологічні новоутворення студентського віку. 
Для цього віку характерно завершення процесу зростання, що приводить, в кінцевому підсумку, до розквіту організму, що створює підстави не тільки для особливого становища молодої людини у вченні, але і для оволодіння іншими можливостями, ролями і домаганнями. З точки зору вікової психології, в студентському віці змінюються риси внутрішнього світу і самосвідомості, еволюціонує і перебудовуються психічні процеси і властивості особистості, змінюється емоційно-вольової лад життя. 
       Юність - період життя після отроцтва до дорослості (вікові межі умовні - от15-16 до 21-25 років). Це період, коли людина може пройти шлях від невпевненого, непослідовного отрока, домагається на дорослість до дійсного подорослішання. 
В юності у молодої людини виникає проблема вибору життєвих цінностей.
 Юність прагне сформувати внутрішню позицію по відношенню до себе («Хто Я?», «Яким Я маю бути?"), По відношенню до інших людей, а також до моральних цінностей. Саме в юності молода людина свідомо відробляє своє місце серед категорій добра і зла. «Честь», «гідність», «право», «обов'язок» і інші характеризують особистість категорії гостро хвилюють людини в юності. У юності молода людина розширює діапазон добра і зла до граничних меж і відчуває свій розум і свою душу в діапазоні від прекрасного, піднесеного, доброго до жахливого, незмінного злого. Юність прагне відчути себе у спокусах і сходженні, в боротьбі й подолання, падінні і відродженні - у всьому тому різноманітті духовного життя, яке властиве стану розуму і серця людини. Знаменно для самого юнака і для всього людства, якщо молода людина вибрала для себе шлях духовного зростання й успіху, а не спокусився пороком і протистоянням громадським чеснот. 
Як би дивно не була спрямована юність на пошук свого місця в світі, як би не була вона інтелектуально готова до осмислення всього сущого, багато чого вона не знає - ще немає досвіду реальної практичної і духовного життя серед близьких людей («Якби молодість знала ...» ). Крім того, саме в юності по-справжньому пробуджується дане 
природою прагнення до іншої статі. Це прагнення може затьмарювати, незважаючи на розуміння, знання, переконання і вже сформовані ціннісні орієнтації молодої людини. Юність - період життя, коли над іншими почуттями може домінувати всепоглинаюча пристрасть до іншої людини. 
        Розпочавши в отроцтві творення своєї особистості, почавши свідомо будувати способи 
спілкування, молодик цей шлях вдосконалення значущих для себе якостей в юності. Проте в одних - це духовне зростання через ідентифікацію з ідеалом, а в інших - вибір для наслідування антигероя та пов'язані з цим наслідки розвитку особистості. 
У цей період життя людина вирішує, в якій послідовності він прикладе свої здібності для реалізації себе у праці і в самому житті. 
       Юність - період життя людини, розміщений онтогенетично між отроцтвом і дорослістю, рання молодість. Саме в юності відбувається становлення людини як особистості, коли молода людина, пройшовши складний шлях онтогенетичної ідентифікації уподібнення іншим людям, привласнив від них соціально значущі властивості особистості, здатність до співпереживання, до активного морального відношенню до людей, до самого себе і до природи; здатність до засвоєнню конвенціональних ролей, норм, правил поведінки в суспільстві та ін 
У юності отримує новий розвиток механізм ідентифікації відокремлення. Також для цього віку характерні свої новоутворення. 
Вікові новоутворення - це якісні зрушення в розвитку особистості на окремих вікових етапах. У них виявляється особливості психічних процесів, станів, властивостей особистості, що характеризують її перехід на більш високу ступінь організації та функціонування. Новоутворення юнацького віку охоплюють пізнавальну, емоційну, мотиваційну, вольову сфери психіки. Вони виявляються і в структурі особи: в інтересах, потребах, схильностях, у характері. 
Центральними психічними процесами юнацького віку є розвиток свідомості та самосвідомості. Завдяки розвитку свідомості у старшокласників формується цілеспрямоване регулювання його відносин до навколишнього середовища і до своєї діяльності, провідною ж діяльністю періоду ранньої юності є навчально-професійна діяльність. 
         До новоутворенням юності І. Кон відносить розвиток самостійного логічного мислення, образної пам'яті, індивідуального стилю розумової діяльності, інтерес до наукового пошуку. [9] 
        Найважливішим новоутворенням цього періоду є розвиток самоосвіти, тобто самопізнання, а суть його - установка по відношенню до самого себе. Вона включає пізнавальний елемент (відкриття свого «Я»), понятійний елемент (подання про свою індивідуальність, якостях і сутності) і оціночно-вольовий елемент (самооцінка, самоповага). Розвиток рефлексії, тобто самопізнання у вигляді роздумів над власними переживаннями, відчуттями і думками обумовлює критичну переоцінку раніше сформованих цінностей і сенсу життя - можливо, їх зміна і подальший розвиток. 
         Сенс життя - це найважливіше новоутворення ранньої юності. І. Кон відзначає, що саме в цей період життя проблема сенсу життя стає глобально всеосяжно з урахуванням ближньої і дальньої перспективи. 
        Також важливим новоутворенням юності є поява життєвих планів, а в цьому виявляється установка на свідоме побудова власного життя як прояв початку пошуку її сенсу. 
         В юності людина прагне до самовизначення як особистість і як людина, включена в суспільне виробництво, в трудову діяльність. Пошук професії - найважливіша проблема юності. Знаменно, що в юності деяка частина молоді починає тяжіти до лідерства як майбутньої діяльності. Ця категорія людей прагне навчитися впливати на інших і для цього вивчає соціальні процеси, свідомо Рефлексуючи на них. 
        Юність, знаходячи потенціал особистості, що входить у пору другого народження, починає відчувати звільнення від безпосередньої залежності тісного кола значимих осіб (рідних і близьких людей). Ця незалежність приносить найсильніші переживання, захльостує емоційно і створює величезну кількість проблем. Для того щоб дійти до розуміння відносності будь-якої незалежності, для того щоб цінувати родинні зв'язки та авторитет досвіду старшого покоління, юності належить духовний шлях біблійного блудного сина через важкі, нестерпно важкі переживання відчуження від кола значущих людей, через глибинні рефлексивні 
страждання і пошук справжніх цінностей до поверненню в новій іпостасі - тепер уже як дорослого, здатного проідентифіковано себе зі значимими близькими і тепер вже остаточно прийняти їх як таких. Саме дорослий, соціально зріла людина несе в собі постійність світогляду, ціннісних орієнтацій, органічно поєднують у собі не тільки «незалежність», а й розуміння необхідності залежності - адже особистість несе в собі буття суспільних відносин. 
4) Специфіка навчальної мотивації студента. 
          Загальне системне уявлення мотиваційної сфери людини дозволяє дослідникам класифікувати мотиви. Як відомо, в загальній психології види мотивів (мотивації) поведінки (діяльності) розмежовуються за різними підставами, наприклад, в залежності: а) від характеру участі в діяльності (що розуміються, знані і реально діючі мотиви, по А. Н. Леонтьєву), б ) від часу (протяжності) обумовлення діяльності (далека - коротка мотивація, за Б. Ф. Ломову); в) від соціальної значущості (соціальні - вузкоособисті, по П. М. Якобсону); г) від факту включеності в саму діяльність або перебувають поза її (широкі соціальні мотиви і вузкоособисті мотиви, по Л. І. Божович); д) мотиви певного виду діяльності, наприклад, навчальної діяльності, і т.д. [8] 
        В якості класифікаційних засад можуть розглядатися і схеми Х. Мюррея, М. Аргайла, А. Маслоу та ін П. М. Якобсону належить заслуга розмежування мотивів по характеру спілкування (ділові, емоційні). Згідно А. Н. Леонтьєву, соціальні потреби, що визначають інтеграцію і спілкування, можна грубо розділити на три основні типи; орієнтованих на: а) об'єкт або мета взаємодії; б) інтереси самого 
комунікатора; в) інтереси іншої людини або суспільства в цілому. 
      До визначення домінуючої мотивації її діяльності доцільно також підійти і з позиції особливостей інтелектуально-емоційно-вольової сфери самої особистості як суб'єкта. Відповідно вищі духовні потреби людини можуть бути представлені як потреби (мотиви) морального, інтелектуально-пізнавального і естетичного планів. Ці мотиви співвідносяться з задоволенням духовних запитів, потреб людини, з якими нерозривно пов'язані такі спонуки, по П. М. Якобсону, як «відчуття, інтереси, звички і так далі». Іншими словами, вищі соціальні, духовні мотиви (потреби) умовно можуть бути розділені на три групи: 1) мотиви (потреби) інтелектуально-пізнавальні, 2) морально-етичні мотиви; і 3) емоційно-естетичні мотиви. 
У системі «повчальний - учень» студент є не тільки об'єктом управління цієї системи, але і суб'єктом діяльності. 
      Розглядаючи мотивацію навчальної діяльності, необхідно підкреслити, що поняття 
мотив тісно пов'язано з поняттям мета і потреба. В особистості людини вони взаємодіють і отримали назву мотиваційна сфера. У літературі цей термін включає в себе всі види спонукань: потреби, інтереси, цілі, стимули, мотиви, схильності, установки. 
Навчальна мотивація визначається як приватний вид мотивації, включений в певну діяльність, - у даному випадку навчальну діяльність. Як і будь-який інший вид, учбова мотивація визначається низкою специфічних для тієї діяльності, в яку вона включається, факторів. По-перше, вона визначається самою освітньою системою, освітнім закладом, по-друге, - організацією освітнього процесу, по-третє, - суб'єктними особливостями того, хто навчається, по-четверте, - суб'єктивними особливостями педагога і, перш за все, системи його відносин до учня, до справи, по-п'яте, - специфікою навчального предмета. 
 

Навчальна мотивація, як і будь-який інший її вигляд, системна, характеризується спрямованістю,стійкістю і динамічність. 
Відповідно, при аналізі мотивації стоїть складне завдання визначення не тільки домінуючого спонукача (мотиву), але і обліку всієї структури мотиваційної сфери людини. Розглядаючи цю сферу стосовно до навчання, А. К. Маркова підкреслює ієрархічність її будови.
Так, в неї входять: потреба в навчанні, сенс вчення, мотив навчання, мета, емоції, відношення і інтерес. 
        Характеризуючи інтерес (в загальпсихологічним визначенні - це емоційне переживання пізнавальної потреби) як один з компонентів навчальної мотивації, необхідно звернути увагу на те, що в повсякденному побутовому, так і в професійному педагогічному спілкуванні термін «інтерес» часто використовується як синонім учбової мотивації. Про це можуть свідчити такі вислови, як «у нього немає інтересу до навчання», «необхідно розвивати пізнавальний інтерес» і т.д. Такий зсув понять пов'язано, по-перше, з тим, що в теорії навчання саме інтерес був першим об'єктом вивчення в області мотивації (І. Герберт). По-друге, воно пояснюється тим, що сам по собі інтерес - це складне неоднорідне явище. 
Необхідна умова для створення у студентів інтересу до змісту навчання і до самої навчальної діяльності - можливість проявити в навчанні розумову самостійність і ініціативність. Чим активніше методи навчання, тим легше зацікавити ними студентів. 
       Велику роль у формуванні інтересу до навчання відіграє створення проблемної ситуації, зіткнення студентів з трудністю, яку вони не можуть вирішити за допомогою наявного в них запасу знань; стикаючись з трудністю, вони переконуються в необхідності отримання нових знань або застосування старих в новій ситуації. Цікава тільки та робота, яка вимагає постійного напруження. Подолання труднощів у навчальній діяльності - найважливіша умова виникнення інтересу до неї. Труднощі навчального матеріалу і навчальної завдання призводить до підвищення інтересу лише тоді, коли ця трудність посильна, переборна, у противному випадку інтерес швидко падає. 
     Навчальний матеріал і прийоми навчальної роботи повинні бути достатньо (але не надмірно) різноманітні. Різноманітність забезпечується не тільки зіткненням учнів з різними об'єктами в ході навчання, але і тим, що в одному і тому ж об'єкті можна відкривати нові сторони. Новизна матеріалу - найважливіша передумова виникнення інтересу до нього. Проте, пізнання нового повинно спиратися на вже наявні у студента знання. Використання раніше засвоєних знань - одна з основних умов появи інтересу. 
       Встановлено (на достовірному рівні значущості) позитивний зв'язок мотиваційних орієнтацій з успішністю студентів. Найбільш щільно пов'язаними з успішністю виявилися орієнтації на процес і на результат, менш щільно - орієнтація на «оцінку викладачем». Зв'язок орієнтації на «уникнення неприємностей» з успішністю слабка. 
      Істотне, але неоднозначний вплив на навчання надає потреба в спілкуванні і домінуванні. 
Встановлено також надзвичайно важливе для організації навчальної діяльності положення про можливість і продуктивності формування мотивації через цілепокладання навчальної діяльності. Особистісно-значимий смислотворчий мотив у юнаків може бути сформований і що цей процес реалізується в послідовності становлення його характеристик. 
     Спочатку учбово-пізнавальний мотив починає діяти, потім стає домінуючим і набуває самостійності і лише після усвідомлюється, тобто першою умовою є організація, становлення самої учбової діяльності. При цьому сама дієвість мотивації, краще формована при напрямі на способи, ніж на «результат» діяльності. У той же час вона по-різному проявляється для різних вікових груп в залежності, як від характеру навчальної ситуації, так і від жорсткого контролю викладача. 
Психологічна 
стійкість визначається, як здатність підтримувати необхідний рівень психічної активності при широкому варіюванні чинників, що діють на людину. Стосовно учбової мотивації її стійкість - це така динамічна характеристика, яка забезпечує відносну тривалість і високу продуктивність діяльності, як у нормальних, так і в екстремальних умовах. Встановлено, що до психологічних детермінант стійкості відносяться: 
- вихідний тип мотиваційної структури; 
- особистісна значимість предметного змісту діяльності; 
- вид навчального завдання; 
- найбільш сильними є внутрішні чинники: домінування мотиваційної орієнтації,

- особливості внутрішньоструктурної динаміки і психологічнийзміст мотиваційної структури. 
          Навчальна мотивація, як особливий вид мотивації, характеризується складною структурою, однією з форм якої є структура внутрішньої (на процес і результат) і зовнішньої (нагорода, уникнення) мотивації. Істотні такі характеристики навчальної мотивації. Як її стійкість, зв'язок з рівнем інтелектуального розвитку і характером навчальної діяльності. 

1.3 Особистісне ставлення студентів до власного здоровя

Життєдіяльність людини як складної живої системи забезпечується на різних , але взаємопов'язаних між собою рівнях функціонування ( біологічному, соціальному, психологічному ) . Питання здоров'я на психологічному рівні пов'язані з особистісним контекстом розгляду , в рамках якого людина постає як психічне ціле.

Найважливішою психологічною характеристикою поведінки людини є характер мотивів, які спонукають його до того чи іншого вчинку , дії. Отже , суттєво важливим при вивченні рівня культури є виявлення мотиваційної основи поведінки людей в природі і соціумі.[2]

« Ведучими мотивами поведінки людини є усвідомлені мотиви , серед яких центральне місце займають переконання, як спонукання до діяльності , безпосередньо пов'язані з світоглядом людини. « Погляди і переконання складають основні структурні одиниці цілісного світогляду ». Світогляд являє собою складне утворення , пов'язане з найрізноманітнішими сторонами особистості людини. Так Н.А. Менчинская вважає , що світогляд є системоутворюючим компонентом структури особистості , а основна закономірність його формування полягає в спрямованості до все більш і більш широкому синтезу , органічного злиття різних компонентів світогляду - знань , відносин , готовності діяти. Стержень світогляду , його головний елемент складають переконання » .

Одним з найважливіших якостей переконання є глибока впевненість людини в істинності своїх знань , відносин , ідеалів , на підставі якої будується вся система його поведінки . Так Г.Є. Залеський визначає переконання як «... стійке властивість особистості , що виражає її готовність до застосування знань (понять , норм , оцінок) як регуляторів своєї свідомості і поведінки». Переконання можуть перебувати на різних рівнях сформованості : життєві і наукові ( емпіричні та теоретичні ) переконання.

У більшості досліджень переконання розглядається як складне системно - структурне утворення , в якому виділяють інтелектуальний , емоційно - почуттєвий і дієво -практичний елементи ( А.Г. Здравомислов , Є.В. Золотухіна - Аболина , В.М. Лейбин , А.В. Сухарєв , В.А. Ядов та ін.) Елементи переконання тісно взаємозалежні, і їх дослідження має бути побудовано на підставі системно - структурного підходу . Його основною вимогою є розгляд цілісного предмета як єдності взаємопов'язаних компонентів і як елемента структури більш високого порядку . Такий підхід до аналізу явищ визнаний в психології .

Незважаючи на деяке розходження в підходах до системного дослідження особистості загальною думкою є уявлення про нерозривному зв'язку та ієрархічної залежності всіх підструктур особистості та їх елементів .

Для нашого дослідження це положення є принципово важливим , так як ціннісне ставлення ми розглядаємо як елемент переконань , які в свою чергу входять в систему потребностно - мотиваційної сфери особистості . Специфіка переконань визначається шляхом аналізу особливостей , складових їх елементів : інтелектуального , емоційно -чуттєвого і практично - дієвого , а також характеру поєднання цих особливостей . Як зазначалося вище , психологічним показником поведінки людини є те , які мотиви спонукають його до тих чи інших вчинків.

Отже , предметом даного дослідження є психологічні особливості ціннісного ставлення до здоров'я і механізми формування установки на здоровий спосіб життя. У підході до вивчення цього предмета ми базувалися на основних положеннях сучасної психології про розвиток психіки і на теорії відносин .

Формування ставлення людини до природи , навколишнього світу , до себе є одним з аспектів розвитку особистості . У вітчизняній психології духовне , психічне розвиток трактується як процес перетворення індивіда в соціальну істоту , в особистість. Л.С. Виготський називав цей процес культурним розвитком дитини , вростанням в цивілізацію. Він вважав , що «... при входженні в культуру дитина не тільки бере щось від культури , засвоює щось , прищеплює собі щось ззовні , а й сама культура глибоко переробляє природний склад поведінки дитини і перекроює абсолютно по -новому весь хід його розвитку ».

Формування ставлення до світу постійних речей починається з раннього дитинства шляхом оволодіння дитиною функціональним значенням створених предметів і становлення розуміння необхідності дбайливого поводження з ними. В результаті , у дитини виробляється ціннісне ставлення до навколишнього світу .

Визнано, що цілісна система відносин людини включає в себе цілий ряд складових : ставлення до праці , до інших людей , до самого себе і т.д. У позначенні аспекту , пов'язаного з відношенням до себе , в літературі немає термінологічної визначеності і концептуальної спільності досліджень . У вітчизняній психології це і самоповагу , і самопринятие , і самоцінність , і емоційно - ціннісне ставлення до себе, і самолюбство і т.п.

Проблема емоційно - ціннісного ставлення до себе , свого здоров'я є значущою для сучасної психології. У нашій культурі тривалий час існувала заборона на себелюбство , коли любити інших - добродійно , а себе - грішно. І ці два сенсу - любов до себе і любов до інших досить довго протиставлялися , коли « інтереси кожного підпорядковані інтересам всіх» , а «громадська думка вище особистого ». «Якщо добродійно - любити ближнього як людська істота , то доброчесного , а не порочної повинна бути і моя любов до самого себе , раз я теж людська істота . Ідея , виражена в біблійної заповіді « люби ближнього як самого себе » , має на увазі , що повага до своєї власної цілісності та унікальності , любов до себе і розуміння свого Я невіддільні від поваги , любові і розуміння іншої людини ».

Ряд авторів стверджує, що лише високий рівень самоприйняття обумовлює позитивне ставлення до інших. Самолюбство , як вважає К. А. Абульханова -Славська , виступає як деяке інтегральне особистісне утворення , яке одночасно висловлює рушійну силу « Я» , його активну сторону , але не замкнуту « в собі» і «для себе» , а як спосіб співвіднесення особистості з соціальним світом , іншими людьми. Самолюбство як індикатор , критерій взаємодії зі світом відіграє важливу роль у розвитку ціннісно -моральної сфери особистості . Це один з дієвих джерел підвищення ( зниження) мотивації , придбання ( втрати) сенсу життя. [16]

Фрейд 3 . , виходячи з уявлення про обмеженість запасів лібідо , приходить до висновку , що позитивне ставлення до себе негативно пов'язано з позитивним ставленням до людей. Тобто, чим більше любові Я віддає мі- ру нестямі , тим менше йому залишається любові до самого себе і навпаки. На противагу цій позиції К. Хорні , Е. Фромм , X. Салліван і інші представники неофрейдистской напрямки , вважаючи здатність до любові здатністю розвивається , стверджують , що позитивне ставлення до себе не тільки не перешкоджає позитивному відношенню до інших людей , але і є його необхідним умовою. Відношення до самого себе є тією базою , на якій будується ставлення до інших людей.

Крім того , відсутність самоповаги , що виявляється в конформності людини, її залежності від оцінок оточуючих , втрати почуття власної гідності , тривожності , відчутті себе скривдженим , знехтуваних , хто утиски , беззахисним , незначним , переживанні почуття провини і жалю ( застрявання на них) є ознакою невротичної особистості . Готовність до спілкування , вибір партнера , та й сам характер спілкування багато в чому залежать від того , належить людина до себе зі спокійним достоїнством , або сповнений свідомістю своєї винятковості , або відчуває себе нікчемним і жалюгідним . Очевидно , що для кожної особистості надзвичайно важливо відчувати себе самоцінною , «... перебувати у злагоді з собою , для чого людина повинна бути тим , чим він може бути». Саме високий рівень самоприйняття створює хороші умови для спілкування , роблячи людину більш сензитивним до достоїнств інших людей і толерантним до їхніх недоліків .

Слідом за Сатир В. , Пантилеева С.Г. , Столін В.В. та ін можна визначити самоцінність як відчуття цінності власної особистості , почуття власної гідності , сили свого «Я» , що характеризується довірою сво- їм власним почуттям , вірою в себе і свої можливості , відкритістю. [14]

Безумовне прийняття є найважливішою умовою розвитку особистості в навчанні , воно також сприяє і гармонізації відносин людини з власним « Я». Це пов'язано з тим , що в систему цінностей , на думку К. Роджерса , входять переконаність в особистісному гідність кожної людини , у значимості для кожної особистості здатності до вільного вибору і відповідальності за його наслідки . І такий тип навчання , який спрямований на засвоєння смислів як елементів особистісного досвіду , К. Роджерс називає вільним на відміну від примусового , безособистісного , интеллектуализировать .

А.В. Мудрик , аналізуючи значення проблеми ставлення до себе , стверджує , що нарівні з відношенням до навколишнього світу , а також з аспектами і способами самореалізації , воно є головним результатом виховного процесу . Ставлення до себе і ставлення до іншого взаємно впливають один на одного. Причому , ставлення до себе з дорослішанням стає ведучим. Так вибудовується логічний ланцюжок: для оптимального розвитку дитини необхідно його позитивне ставлення до себе , що припускає почуття власної гідності , відчуття цінності свого « Я» , віра в свої сили і можливості (тобто самопринятие ) . А процес самопринятия дитини обумовлений прийняттям його особистості дорослим - батьком , педагогом. Але прийняття учня вчителем детерміновано самоприйняття педагога . Внутрішня можливість надання собі права бути таким , як є , дозволяє і сприяє щирому надання іншому « бути » без будь-яких умов.

Проблемі позитивного емоційно - ціннісного ставлення до себе приділяли увагу багато авторів . Складність феномена емоційно - ціннісного ставлення до себе пояснює В.В. Столін , виділяючи такі аспекти:

- Це інтегральна характеристика особистості , інтегральний особистісний сенс , воно має важливе значення для підтримки психологічного комфорту та здоров'я особи , отже , надзвичайно великий ризик усвідомлення свого негативного ставлення до себе , воно пов'язане з пізнанням інших людей і взаємин з ними , причому , з віком ступінь розвитку самосвідомості визначає зміст пізнання інших . Як кажуть , «не пізнати нам в інших того , що в собі не пізнали" ,

- Це відношення пов'язано з оцінками , відносинами оточуючих - як конкретних людей , так і узагальнених " інших " у вигляді суспільних норм і цінностей , воно проявляється не тільки безпосередньо як переживання свого " Я " , а й опосередковано - у вигляді відношення до інших і очікуваних відносин інших до себе.

У зв'язку з проблемою генезису емоційно - ціннісного ставлення особистості до себе розглядаються питання обумовленості цього явища різними факторами . Дослідниками виділено такі фактори:

- Соціальна ситуація розвитку особистості ( об'єктивні обставини життя , соціальні ролі , реалізують соціальну позицію людини ) ;

- Умови виховання , становище дитини в сім'ї;

- Ставлення інших людей до даної людини ;

- Ступінь відкритості своєму досвіду переживань , здатність " почути" і назвати для себе пережиті почуття ;

- Пізнання себе , самоаналіз , осмислення себе ( в тому числі власних ін- тересов і способів їх задоволення ) ;

- Пізнання інших людей і взаємин з ними ;

- Здатність до саморегуляції ;

- Власні досягнення особистості , її успішність в самореалізації ;

- Атмосфера прийняття , довіри , відкритості в микросоциуме ;

- Відкрите діалогічне спілкування .

Якщо всі вищеназвані фактори залежно від ступеня вираженості і своєї позитивної спрямованості можуть надавати різний - як негативне , так і позитивний вплив на емоційно - ціннісне ставлення особистості до себе , то виділений Хорні К. фактор - тривожність ( не ситуативна , а як особистісна характеристика) впливає на це відношення тільки руйнівно , негативно .

До характеристик динаміки процесу формування емоційно - ціннісного ставлення особистості до себе можна віднести різну ступінь усвідомленості , стабільності і стійкості , інтенсивності переживань , спонукальної- мотиваційної сили і тривалості ціннісного процесу .

Аналіз теоретичної розробленості феномену здоров'я і проблеми здоровьесбереження дітей і підлітків і підходів до їх дослідження дозволяє зробити наступні висновки.

 Здоров'я не є природним феноменом , це соціальний факт , нерозривно пов'язаний з соціальними ( медичними ) технологіями . Здоров'я і ставлення до здоров'я в медицині не поєднуються. Величезну роль , яку відіграють медичні установи в збереження і забезпечення здоров'я , індивід , звертаючись до медицини , відокремлений від неї проблемами свого здоров'я численними суспільно опосередкованими зв'язками .

Висновок 

З огляду на викладене зауважимо, що поняття «здоров'я», «психічне здоров'я», «психологічне здоров'я» не можна вважати сьогодні концептуально визначеними і однозначними.

Здоров'я - це найбільша цінність людини, яка характеризує не лише її стан, але й стратегію життя. Психологічне здоров'я людини залежить не лише від способу її життя, стану навколишнього середовища, а також від ставлення самої особистості до свого здоров'я, медицини і взагалі від усіх факторів, які впливають на її здоров'я.

Критеріями психологічного здоров'я студентів можна вважати адекватний до віку рівень зрілості пізнавальної, емоційно-почуттєвої та вольової сфер, здатність керувати своєю поведінкою, обирати життєві шляхи та планувати їхнє досягнення; здатність адаптуватися у соціальних відносинах; уміння отримувати задоволення від діяльності, особистого й суспільного життя; відповідність суб'єктивних образів об'єктам, що їх відображають, а характеру реакції - зовнішнім подразникам, відчуття щастя тощо.

Ознаками психологічного здоров'я студентів є їхня активність, життєрадісність, спостережливість, адаптованість до умов навчальної діяльності у вищому навчальному закладі, низька тривожність, емоційна стабільність, здатність сприймати та аналізувати інформацію.

Порушення психологічного здоров'я залежить від того, як сприймає особистість колектив, у якому вона працює чи навчається, від особистісних успіхів у тій діяльності, яку виконує. Як наслідок порушення психологічної рівноваги, що відчувають студенти, викладачі чи співробітники в стресових ситуаціях є порушення емоційної сфери, тривожність, агресивність, страхи тощо.

Розділ 2.

ДІАГНОСТИКА ОСОБИСТІСНОГО СТАВЛЕННЯ СТУДЕНТІВ ДО ВЛАСНОГО ЗДОРОВЯ

Анотація

Психологія здоров'я особливу увагу приділяє визначенню «ціни», яку платить людина в ситуаціях підвищених вимог, психічних навантажень і перевантажень. Поза сумнівом, студентське середовище належить до таких, в яких ці перевантаження і вимоги виступають у всьому різноманітті. З іншого боку, саме в цей період формується майбутній професіонал, стан психічного здоров'я якого безпосередньо впливає на успішність діяльності та стиль життя в цілому і, отже, набуває високого суспільного значення. В період гострих соціально-економічних перетворень зі всією силою виявляється ще один додатковий чинник ризику по відношенню до збереження психологічного здоров'я - соціальна та професійна невизначеність майбутнього фахівця та адаптаційні фактори студента в учбовому середовищі і необхідність пошуку свого місця в житті, відповідного рівню освіти та підготовки також самоусвідомлення себе як особистість.

2.1.Огляд і обґрунтування вибору методик

Проблема підготовки професіоналів є на сьогоднішній день надзвичайно актуальною. Сучасне студентство готується до висококваліфікованої діяльності допомогою одержання вищої освіти. Одне з важливих завдань вузу на сучасному етапі - підвищення ефективності навчальної діяльності . Якість підготовки випускника вузу закладається на всіх етапах його навчання. У цьому зв'язку для забезпечення якості підготовки випускника необхідно системне психологічне забезпечення його навчальної діяльності на всіх етапах професіоналізації в рамках вищого навчального закладу. Велику роль при цьому відіграє етап адаптації студента до вузу . Початок навчання у вузі - одне з найбільш значущих подій в житті молодої людини.

Перебудовується структура життєвих відносин: змінюється місце в системі суспільних відносин , з'являються нові обов'язки. Процес навчання у вузі пов'язаний з великими емоційними та інтелектуальними навантаженнями і стресовим станом. Серед причин, що викликають такі перевантаження, слід назвати сам характер навчального процесу у ВНЗ , необхідність засвоєння великого потоку інформації, новий спосіб життя та інші чинники. Освітній простір в період навчання у вузі стає ареною взаємодії внутрішніх , суб'єктивних особливостей студента та особливостей соціального середовища.

Досить цікаві роботи, спрямовані на створення експрес - діагностичних методик оцінки здоров'я . Їх перевага пов'язана з прискореною діагностикою, заснованої на нормативному підході до оцінки здоров'я . У зміцненні і збереженні свого здоров'я визначальну роль відіграє сама людина. З цим пов'язано і її вміння оцінювати складність свого здоров'я. Водночас ефективність самооцінки здоров'я безпосередньо залежить від знання себе .

Отже, можна говорити що адаптація студентів до ВУЗу, або до учбового процесу є важливим фактором в здоровязбережувальному аспекті. Непристосованість до процесу навчання є наслідком порушення психо-емоційного фактору що подальшому призводить до хвороботворного стану. Щоб показати студентові його стан здоров’я на сьогодення та забезпечення подальшу активності для збереження або укріплення здоров’я й була запропонована методика самоаналізу здоровя на різнорівневих етапах що формують цілісну здорову особистість.

2.2. Методика для оцінки рівня розвитку адаптаційної здатністі особистості Степанов

Багаторівневий особистісний опитувальник « Адаптивність » ( МЛО ) спрямований для вивчення адаптаційних можливостей індивіда за допомогою оцінки деяких психофізіологічних і соціально-психологічних характеристик особистості , які відображають інтегративні особливості психічного та соціального розвитку. Використовується для вирішення завдань професійного психологічного відбору та психологічного супроводження професійної діяльності в екстремальних умовах , а також для прогнозування наслідків впливу , що чиниться психотравмуючими факторами екстремальних ситуацій на психічне і соматичне здоров'я людей.

Багаторівневий особистісний опитувальник ( МЛО ) - інструмент спеціалістів з різним рівнем підготовки. Залежно від цього інтерпретуються результати тестування - від найпростіших суджень ( « придатний - не придатний » ) до докладної особистісної характеристики . Теоретичною основою тесту виступає уявлення про адаптацію , як у постійному процесі активного пристосування індивіда до умов фізичного і соціального середовища , що зачіпає всі рівні функціонування організму і особистості . Процес адаптації надзвичайно динамічний. Його успіх багато в чому залежить від цілого ряду об'єктивних і суб'єктивних умов , а також від функціонального стану , соціального досвіду, життєвої установки та ін. Однак можна виділити ряд особистісних характеристик , які відрізняються відносною стабильністю і визначають успіх процесу адаптації в найрізноманітніших умовах діяльності . На підставі аналізу даних наукової літератури та думки фахівців - експертів у галузі психодіагностики , а також за результатами експериментальних досліджень до таких характеристик можуть бути віднесені : рівень нервово - психічної стійкості і поведінкова саморегуляція ; комунікативні якості; ступінь орієнтації на загальноприйняті морально - етичні норми поведінки. Кожна людина по- різному ставиться до одних і тих же подій , а один і той же впливаючий стимул у різних людей може викликати різну відповідну реакцію. Разом з тим можна виділити деякий інтервал відповідних реакцій індивіда , який буде відповідати уявленням про психічні норми , а також визначати « відносний інтервал » відносин людини до того чи іншого явища , що стосуються категорій загальнолюдських цінностей , що не виходить за рамки загальноприйнятих моральних норм . Ступінь відповідності цього інтервалу психічної та соціально -моральної нормативності і забезпечує ефективність процесу соціально -психологічної адаптації , визначає особистісний адаптаційний потенціал - найважливішу інтегративну характеристику психічного розвитку . Характеристику особистісного потенціалу адаптації можна отримати , оцінивши рівень поведінкової регуляції , комунікативні здібності та рівень моральної нормативність.

Поведінкова регуляція - це поняття, що характеризує здатність людини регулювати свою взаємодію з середовищем . Вона здійснюється в поєднанні енергетичних , динамічних і змістовно - смислових аспектів. Основні елементи поведінкової регуляції - & самооцінка , рівень нервово- психічної стійкості , а також наявність соціального схвалення (соціальної підтримки ) з боку оточуючих. Всі ці структурні елементи не є першоосновою регуляції поведінки . Вони лише відображають співвідношення між потребами, мотивами, емоційним фоном настрою, самоусвідомленням, Я - концепцією та ін. Тому система регуляції - це складна , ієрархічне освіта , а інтеграція всіх її рівнів в єдиний комплекс і забезпечує стійкість процесу регуляції поведінки .

Іншою характеристикою, що визначає ефективність процесу соціально -психологічної адаптації і виступає в якості однієї з основних складових особистісного адаптаційного потенціалу , являються комунікативні якості людини. Оскільки людина практик тично завжди знаходиться в соціальному оточенні , її діяльність сполучена з умінням будувати відносини з іншими людьми. Коммуникативні можливості (або вміння досягти контакту і взаєморозуміння з оточуючими ) у всіх людей різні . Вони визначаються наявністю досвіду і потреби в спілкуванні , а також рівнем конфліктності. Не менш важливою стороною процесу адаптації виявляється дотримання моральних норм поведінки , що забезпечують здатність індивіда адекватно сприймати пропоновану для нього певну соціальну роль. У даному тесті питання, що характеризують рівень моральної нормативності індивіда , відображають два основниі компоненти процесу соціалізації - сприйняття морально - етичних норм поведінки та ставлення до вимог безпосереднього соціального оточення.

Багаторівневий особистісний опитувальник ( МЛО ) « Адаптивність » ( Додаток 1) складається з 165 питань і має 4(Додаток1,2.3,4,5,6,7) структурних рівня , що дозволяє отримати інформацію різного обсягу та характеру . Шкали 2 -го , 3-го і 4 - го рівнів конструктивно пов'язані між собою. Шкали 1 -го рівня є самостійними і відповідають базовим шкалами MMPI . У даних методичних вказівках розглядаються тільки два рівня - 3-й і 4 -й , так як для здійснення професійного психологічної вибірки (оцінки боєздатності ) і вирішення завдань психологічного супроводження цих характеристик цілком достатньо.

Обробку результатів доцільно розпочинати з 3-го рівня. Для цього необхідно мати 4 набори ключів , відповідних шкалами: достовірність , поведінкова регуляція (ПР) , комунікативний потенціал (КП) , моральна нормативність ( МН) . ( Додаток 8,9)

 На кожне питання тесту обстежуваний може відповідати або "так" , або "ні". Тому при обробці результатів враховується кількість відповідей, що співпали з ключем. Кожне збіг відповіді з ключем оцінюється в 1 бал.

Шкала достовірності оцінює ступінь об'єктивності відповідей . У випадку , якщо загальна кількість балів перевищує 10 , отримані результати доцільно вважати необ'єктивними, оскільки випробуваний прагне якомога «більше» відповідати соціально бажаному особистісному типу.

« Сирі » бали шкал « поведінкова регуляція » , « комунікативний потенціал », «моральна нормативність » підсумовуються , що відповідає значенню шкали 4 -го рівня «Особистісний потенціал адаптації». Отримані значення переводяться за таблицею в Стен, і визначається група психічного здоров'я.

Для отримання більш докладних відомостей про психологічні особливості постраждалих необхідно «сирі » значення шкал 3-го рівня перевести в стен . При цьому слід мати на увазі, що значення в 4-6 стенів є середнім. Перевищення цих значень свідчить про високий розвиток даної  якості , а більш низькі значення - про недостатність  розвитку розглянутої характеристики . Якщо відсутня достатня кількість часу (наприклад , необхідно обстежити велику кількість людей в найкоротші терміни ) , процедура визначення групи психічного здоров'я на основі оцінки особистістного потенціалу адаптації може бути прискорена. Для цього необхідно мати 2 комплекти ключів : для шкали достовірності і для шкали 4 -го рів-ня , так як шкала 4 -го рівня об'єднує ВОПР ( шкал 3-го рівня , що прискорює обробку результатів , але не дозволяє отримати додаткову інформацію про психологічні особливості обстежуваних.[21]

2.3.Самооцінка фізичного , психічного і соціального здоров'я Г. С. Нікіфоров, Л. І. Августової

Одне з основних питань психології здоров'я - визначення критеріїв оцінки та самооцінки фізичного, психічного і соціального здоров'я . Відповідно до принципу ієрархічності людина являє собою складну живу систему, життєдіяльність якої забезпечується взаємопов'язаними рівнями функціонування. Можна виділити три рівня здоров'я людини - біологічний , психологічний і соціальний , кожен з яких має свою специфіку.

На біологічному рівні сутність здоров'я розглядається як динамічна рівновага роботи всіх внутрішніх органів та їх адекватне реагування на вплив навколишнього середовища. Різні види серйозних органічних порушень призводять до змін у психіці, особистісному статусі та соціальному поведінці людини. Чим важче захворювання організму, тим сильніше воно впливає на стан психічного і соціального здоров'я . Самооцінка фізичного здоров'я виявляє міру благополуччя у функціонуванні організму.

Психологічний рівень розгляду здоров'я пов'язаний з особливим комплексом, в рамках якого людина постає як психічне ціле. Серед критеріїв психічного здоров'я особливо значимі такі, як інтегрованість особистості, її гармонійність, врівноваженість, духовність, орієнтація на саморозвиток.

Перехід від психологічного до соціального рівня вельми умовний. Однак у другому випадку людина сприймається як істота суспільна, і тут найбільш важливими представляються питання впливу соціуму на здоров'я особистості, а також виконання людиною своіх соціальних функцій. Соціальне здоров'я визначається кількістю і якістю міжособистісних зв'язків індивіда і степенню його участі в житті суспільства. Порушення в сфері соціального здоров'я може бути обумовлена домінуванням певних особистісних властивостей ( конфліктністю , егоцентризмом і т. д.).

Для самооцінки кожного з рівнів розгляду здоров'я можна використовувати спеціальні методики самооцінки фізичного, психічного і соціального здоров'я .

Самооцінка фізичного здоров'я (Додаток 10)

Методика . Самооцінка стану фізичного здоров'я проводиться за методикою , розробленою С. Степановим.

Хід роботи. Випробуваному пропонується оцінити своє фізичне здоров'я по ряду найбільш важливих показників .

Обробка та інтерпретація результатів . Підраховується загальна сума балів за всіма показниками. Отриманими результатами відповідають наступним рекомендаціям:

• Не більше 20 балів : доцільно звернутися до лікаря , щоб перевірити своє здоров'я , а також спробувати скинути зайву вагу , переглянути свої звички , почати займатися фізичноми вправами.

• 21-60 балів : слід приділити серйозну увагу боротьбі з притаманними вам факторами ризику ( зайвою вагою , курінням , малою фізичною активністю ) .

• 61-100 балів : результат непоганий, не знижуйте інтенсивності, розвиваючи витривалість.

• Понад 100 балів : ваше здоров'я відмінне, у вас хороші резерви витривалості і опірності хворобам. Продовжуйте в тому ж дусі.

Самооцінка психічного здоров'я. (Додаток 11)

Методика . Для самооцінки психічного здоров'я використовується методика визначення душевної рівноваги , розроблена С. Степановим, у відповідь лист, «ключ».

Хід роботи. Випробуваному пропонується визначити ступінь своєї врівноваженості , спокою і душевної гармонії , віджповівши на питання відповідно до інструкції.

Обробка та інтерпретація результатів . Підраховується набрана кількість балів відповідно до «ключа» :

• 0-17 балів: ви дуже спокійна, врівноважена людина, обдарована внутрішньою гармонією, до якої інші люди прагнуть все своє свідоме життя . Не втрачайте свого гарного душевного та фізичного стану , продовжуйте і далі приділяти достатньої уваги своєму здоровю.

• 18-35 балів: щось непомітно порушує ваше душевне благополуччя. Хоча ви ще зберігаєте психічний баланс, все ж таки постарайтеся розібратися, що пригнічує вашу душу. Тільки тоді ви знайдете внутрішню гармонію.

• 36-50 балів: ви подібні вулкану, готовому ось-ось звергнутись. Для вас має особливе значення продумана програма оздоровлення організму, його фізичного і психічного стану. Ви дратуєтесь через дрібниці, приймаючи близько до серця всі малоприємні моменти стресових буднів. Не втрачайте можливість привести свою нервову систему в порядок, інакше може бути пізно.

Самооцінка соціального здоров'я (Додаток 12)

Для самооцінки соціального здоров'я використовується методика визначення ступеню конфліктності , розроблена С. Степановим, у відповідь лист.

Хід роботи . Випробуваному пропонується відповісти на питання відповідно до інструкції.

Обробка та інтерпретація результатів . Підраховується загальна кількість балів , при цьому за відповідь « а » дається 4 бали , «б» - 2 , «в» - 0 балів :

• 22-32 бали : ви тактовні і миролюбні, спритно йдете від суперечок і конфліктів, уникаєте критичних ситуацій на роботі і вдома. Вислів «Платон - мені друг, але істина дорожча» ніколи не було вашим девізом. Може бути, тому вас іноді називають пристосуванцем . Наберіться сміливості, і якщо обставини склалися так , щоб ви висловили свою думку, повідомте її, незважаючи на оточення.

• 12-21 бал: ви славитесь як конфліктна людина. Але насправді конфліктуєте лише тоді , коли немає іншого виходу і інші засоби вичерпані. Ви твердо відстоюєте свою думку , не думаючи про те , як це відіб'ється на вашому службовому положенні або дружніх відносинах . При цьому не виходите за рамки коррекності , не принижувати до образ . Все це викликає до вас повагу.

• До 10 балів: суперечки і конфлікти - це повітря, без якого ви не можете жити. Любите критикувати інших, але, якщо чуєте зауваження на свою адресу, можете «з'їсти живцем». Ваша критика - заради самої критики , а не для користі справи. Дуже важко доводиться тим , хто опиняється поруч з вами на роботі і вдома. Ваша нестриманість і грубість відштовхують людей. Чи не тому у вас немає справжніх друзів? Словом , постарайтеся перебороти свій безглуздий характер! [21]

Висновок

Особливий інтерес викликають дослідження, пов'язані з вивченням різних індивідуальних стратегій подолання кризових ситуацій як ознак психологічно здорової особистості. Самі по собі кризові події не викликають негативних наслідків для організму: між подією та її наслідком існує перемінна переживання, подолання, те, як людина ставиться до того, що трапляється, тобто те, що диференціює психологічне здоров'я та нездоров'я.За допомогою методики для оцінки рівня розвитку адаптаційної здатністі особистості та методики самооцінки фізичного , психічного і соціального здоров'я Г. С. Нікіфоров, Л. І. Августової ми можемо діагностувати стан людини на даному етапі життя надати рекомендації щодо подолання труднощів які спонукають до пригніченого психо-фізичного стану особистості та надати рекомендації які
можуть покращити духовне благополуччя людини, яке виступає умовою її гармонійного розвитку, творчої активності та самореалізації, гарантом її цілісності та збереженості як міри впливу людини на людину та на саму себе, усвідомлення власного буття, психологічного життя.

ВИСНОВКИ

З огляду на викладене зауважимо, що поняття "здоров'я", "психічне здоров'я", "психологічне здоров'я" не можна вважати сьогодні концептуально визначеними і однозначними.

Здоров'я - це найбільша цінність людини, яка характеризує не лише її стан, але й стратегію життя. Психологічне здоров'я людини залежить не лише від способу її життя, стану навколишнього середовища, а також від ставлення самої особистості до свого здоров'я, медицини і взагалі від усіх факторів, які впливають на її здоров'я.

Критеріями психологічного здоров'я студентів можна вважати адекватний до віку рівень зрілості пізнавальної, емоційно-почуттєвої та вольової сфер, здатність керувати своєю поведінкою, обирати життєві шляхи та планувати їхнє досягнення; здатність адаптуватися у соціальних відносинах; уміння отримувати задоволення від діяльності, особистого й суспільного життя; відповідність суб'єктивних образів об'єктам, що їх відображають, а характеру реакції - зовнішнім подразникам, відчуття щастя тощо.

Ознаками психологічного здоров'я студентів є їхня активність, життєрадісність, спостережливість, адаптованість до умов навчальної діяльності у вищому навчальному закладі, низька тривожність, емоційна стабільність, здатність сприймати та аналізувати інформацію.

Порушення психологічного здоров'я залежить від того, як сприймає особистість колектив, у якому вона працює чи навчається, від особистісних успіхів у тій діяльності, яку виконує. Як наслідок порушення психологічної рівноваги, що відчувають студенти, викладачі чи співробітники в стресових ситуаціях є порушення емоційної сфери, тривожність, агресивність, страхи тощо.

Особливий інтерес викликають дослідження, пов'язані з вивченням різних індивідуальних стратегій подолання кризових ситуацій як ознак психологічно здорової особистості. Самі по собі кризові події не викликають негативних наслідків для організму: між подією та її наслідком існує перемінна переживання, подолання, те, як людина ставиться до того, що трапляється, тобто те, що диференціює психологічне здоров'я та нездоров'я.За допомогою методики для оцінки рівня розвитку адаптаційної здатністі особистості та методики самооцінки фізичного , психічного і соціального здоров'я Г. С. Нікіфоров, Л. І. Августової ми можемо діагностувати стан людини на даному етапі життя надати рекомендації щодо подолання труднощів які спонукають до пригніченого психо-фізичного стану особистості та надати рекомендації які
можуть покращити духовне благополуччя людини, яке виступає умовою її гармонійного розвитку, творчої активності та самореалізації, гарантом її цілісності та збереженості як міри впливу людини на людину та на саму себе, усвідомлення власного буття, психологічного життя.

Таким чином, проблема психологічного здоров'я особистості є надзвичайно актуальною та гострою саме у сучасному суспільстві, оскільки охоплює різноманітні боки життєдіяльності особистості - від фізіологічної ідентифікації до стратегій побудови життєвих планів та подолання внутрішньоособистісних криз.

ЛІТЕРАТУРА

1. Ананьев Б. Г. До психофізіологі студентського віку. // Сучасні психологічні проблеми вищої школи. – Л., 1974. – Випуск 2.

2. Ветрова В.В.Уроки психологического здоровья. – М.,200.- 192с.

3. Вітенко І. С. Психологічні основи лікувально – профілактичної діяльності та підготовки лікаря загальної практики – сімейного лікаря. Х.,2002. – 392 с.

4. Еникеев М. И. Психологический энциклопедический словарь. – 2009. – 560 с.

5. Захарова Л.М. Особистісні особистості, стилі поведінки й тити, професійної само ідентифікації студентів педагогічного вузу// Питання психології,1998. - №2.

6. Загальна психологія. – Вінниця, 2004. – 704 с.

7. Личко А.Е. Психопатии и акцентуации характера у подростков. – Л., 1983. – 122 с.

8. Леонтьев О.М. Діяльність. Свідомість. Особистість. - М., 1977. – 304 с.

9. Кон  І. С. Психологія юнацького віку: Проблеми формування особистості. – М.,1977. 304 с.

10. Краткий словарь по социологии. – М., 1989. – 478 с.

11. Никифоров Г. С. Практикуп по психологии здоровья. – М., 2009. 350с.

12. Психология. Учебное пособие.- М., 1990. – 494 с.

13. Поташнюк Р.З. – Психогігієна.- Луцьк, 2000. – 62 с.

14. Практическая психология образования/ Под. ред И. В. Дубровиной: Учебник для студентов высших и средних специальных учебных заведений. – М.,1997. 528 с.

15. Ребер А. большой толковый психологический словарь. – М., 2010. – 591 с.

16. Основы здорового образа жизни: Учебное пособие/ В. А. Бондаренко, В.Н. Люберцев, Л.А. Рапорт/  Екатеринбург., 1999. 410 с.

17. Современный психологический словарь. – М.,2007. 490 с.

18. Словарь психолога – практика. – М., 2001. – 976 с.

19. Слободчиков В.И. Антропологический поход к решению проблемы психологического здоровья детей/ В. И. Слободчиков, А. В. Шувалов // Вопросы психологии. – 1996. - №5. – с 54-78.

20. Саари С. Опосредование стрессовых факторов через внутриличностные факторы// Психология личности и образа жизни. – М., 1987. – с 59 – 62.

21. Урбанович А.А. Психология управления. – Минск, 2001. 640 с.

22. Шапарь В.Б.  Психологічний тлумачний словник. – Х. 2004. – 640с.

ДОДАТКИ

Додаток 1.

Текст опитувальника. Багаторівневий особистісний опитувальник «Адаптивність»

Інструкція . Зараз вам буде запропоновано ряд питань, на які ви повинні відповісти тільки «так»  або «ні». Питання стосуються безпосередньо вашого самопочуття, поведінки або характеру. «правильних» або «неправильних »відповідей тут бути не може, тому не намагайтеся довго їх обмірковувати або радитися з товаришами, відповідайте виходячи з того, що більше відповідає вашому стану або поданням про самого себе. Якщо у кого-небудь виникнуть питання,піднімітьруку.

  1.  Бывает, что я сержусь.
  2.  Обычно по утрам я просыпаюсь свежим и отдохнувшим.
  3.  Сейчас я примерно так же работоспособен, как и всегда.
  4.  Судьба определенно несправедлива ко мне.
  5.  Запоры у меня бывают очень редко.
  6.  Временами мне очень хотелось покинуть свой дом.
  7.   Временами у меня бывают приступы смеха или плача, с которыми я никак не могу справиться.
  8.  Мне кажется, что меня никто не понимает.
  9.  Считаю, что, если кто-то причинил мне зло, я должен ему ответить тем же.
  10.  Иногда мне в голову приходят такие нехорошие мысли, что лучше о них никому не рассказывать.
  11.  Мне бывает трудно сосредоточиться на какой либо задаче или работе.
  12.  У меня бывают очень странные и необычные переживания.
  13.  У меня отсутствовали неприятности из-за моего поведения.
  14.  В детстве я одно время совершал мелкие кражи
  15.  Бывает, у меня появляется желание ломать или крушить все вокруг
  16.  Бывало, что я целыми днями или даже неделями ничего не мог делать, потому что никак не мог заставить себя взяться за работу.
  17.   Сон у меня прерывистый и беспокойный.
  18.  Моя семья относиться с неодобрением к той работе, которую я выбрал.
  19.  Бывали случаи, что я не сдерживал своих обещаний.
  20.  Голова у меня болит часто.
  21.  Раз в неделю или чаще я без всякой видимой причины внезапно ощущаю жар во всем теле.
  22.  Было бы хорошо, если бы почти все законы отменили.
  23.  Состояние моего здоровья почти такое же, как у большинства моих знакомых (не хуже).
  24.  Встречая на улице своих знакомых или школьных друзей, с которыми я давно не виделся, я предпочитаю проходить мимо, если они со мной не заговаривают первыми.
  25.  Большинству людей, которые меня знают, я нравлюсь.
  26.  Я человек общительный.
  27.  Иногда я так настаиваю на своем, что люди теряют терпение.
  28.  Большую часть времени настроение у меня подавленное.
  29.  Теперь мне трудно надеяться на то, что я чего-нибудь добьюсь в жизни.
  30.  У меня мало уверенности в себе.
  31.  Иногда я говорю неправду.
  32.  Обычно я считаю, что жизнь — стоящая штука.
  33.  Я считаю, что большинство людей способны солгать, чтобы продвинуться по службе.
  34.  Я охотно принимаю участие в собраниях и других общественных мероприятиях.
  35.  Я ссорюсь с членами моей семьи очень редко.
  36.  Иногда я сильно испытываю желание нарушить правила приличия или кому-нибудь навредить.
  37.  Самая трудная борьба для меня — это борьба с самим собой.
  38.  Мышечные судороги или подергивания у меня бывают крайне редко (или почти не бывают).
  39.  Я довольно безразличен к тому, что со мной будет.
  40.  Иногда, когда я себя неважно чувствую, я бываю раздражительным.
  41.  Большую часть времени у меня такое чувство, что я сделал что-то не то или даже что-то плохое.
  42.  Некоторые люди до того любят командовать, что меня так и тянет делать все наперекор, даже если я знаю, что они правы.
  43.  Я часто считаю себя обязанным отстаивать то, что нахожу справедливым.
  44.  Моя речь сейчас такая же, как всегда (ни быстрее и ни медленнее, нет ни хрипоты, ни невнятности).
  45.  Я считаю, что моя семейная жизнь такая же хорошая, как у большинства моих знакомых.
  46.  Меня ужасно задевает, когда меня критикуют или ругают.
  47.  Иногда у меня бывает такое чувство, что я просто должен нанести повреждение себе или кому-нибудь другому.
  48.  Мое поведение в значительной мере определяется обычаями тех, кто меня окружает
  49.  В детстве у меня была такая компания, где все старались стоять друг за друга.
  50.  Иногда меня так и подмывает с кем-нибудь затеять драку.
  51.  Бывало, что я говорил о вещах, в которых не разбираюсь.
  52.  Обычно я засыпаю спокойно, и меня не тревожат никакие мысли.
  53.  Последние несколько лет я чувствую себя хорошо.
  54.  У меня никогда не было ни припадков, ни судорог.
  55.   Сейчас мой вес постоянен (я не худею и не полнею).
  56.  Я считаю, что меня часто наказывали незаслуженно.
  57.   Я легко плачу.
  58.  Я мало устаю.
  59.  Я был бы довольно спокоен, если бы у кого-нибудь из моей семьи были неприятности из-за нарушения закона.
  60.  С моим рассудком творится что-то неладное.
  61.  Чтобы скрыть свою застенчивость, мне приходится затрачивать большие усилия.
  62.  Приступы головокружения у меня бывают очень редко (или почти не бывают).
  63.  Меня беспокоят сексуальные (половые) вопросы.
  64.  Мне трудно поддерживать разговор с людьми, с которыми я только что познакомил
  65.  Когда я пытаюсь что-то сделать, то часто замечаю, что у меня держат руки.
  66.  Руки у меня такие же ловкие и проворные, как и прежде.
  67.  Большую часть времени я испытываю общую слабость.
  68.  Иногда, когда я смущен, я сильно потею, и меня это раздражает.
  69.  Бывает, что я откладываю на завтра то, что должен сделать сегодня!
  70.  Думаю, что я человек обреченный.
  71.  Бывали случаи, что мне было трудно удержаться от того, чтобы что-нибудь не стащить у кого-либо или где-нибудь, например в магазине.!
  72.  Я злоупотреблял спиртными напитками.
  73.  Я часто о чем-нибудь тревожусь.
  74.  Мне бы хотелось быть членом нескольких кружков или обществ.
  75.  Я редко задыхаюсь, и у меня не бывает сильных сердцебиений.
  76.  Всю свою жизнь я строго следую принципам, основанным на чувстве долга.
  77.  Случалось, что я препятствовал или поступал наперекор людям просто из принципа, а не потому, что дело было действительно важным.
  78.  Если мне не грозит штраф и машин по близости нет, я могу перейти; улицу там, где мне хочется, а не там, где положено.
  79.  Я всегда был независимым и свободным от контроля со стороны семьи,
  80.  У меня бывали периоды такого сильного беспокойства, что я даже не мог усидеть на месте.
  81.  Зачастую мои поступки неправильно истолковывались.
  82.  Мои родители и [или] другие члены моей семьи придираются ко мне больше, чем надо.
  83.  Кто-то управляет моими мыслями.
  84.  Люди равнодушны и безразличны к тому, что с тобой случилось
  85.  Мне нравиться быть в компании, где все подшучивают друг над другом.
  86.  В школе я усваивал материал медленнее, чем другие.
  87.  Я вполне уверен в себе.
  88.  Никому не доверять—самое безопасное.
  89.  Раз в неделю или чаще я бываю очень возбужденным и взволнованным.
  90.  Когда я нахожусь в компании, мне трудно найти подходящую тему для разговора.
  91.  Мне легко заставить других людей бояться меня, и иногда я это делаю ради забавы.
  92.  В игре я предпочитаю выигрывать.
  93.  Глупо осуждать человека, обманувшего того, кто сам позволяет себя обманывать.
  94.  Кто-то пытается воздействовать на мои мысли.
  95.  Я ежедневно выпиваю много воды.
  96.   Счастливее всего я бываю, когда один.
  97.  Я возмущаюсь каждый раз, когда узнаю, что преступник по какой-то причине остался безнаказанным.
  98.  В моей жизни был один или несколько случаев, когда я чувствовал, что кто-то посредством гипноза заставляет меня совершать те или иные поступки.
  99.  Я очень редко заговариваю с людьми первым.
  100.  У меня никогда не было столкновений с законом.
  101.  Мне приятно иметь среди своих знакомых значительных людей, это как бы придает мне вес в собственных глазах.
  102.  Иногда безо всякой причины у меня вдруг наступают периоды необычной веселости.
  103.  Жизнь для меня почти всегда связана с напряжением.
  104.  В школе мне было очень трудно говорить перед классом.
  105.  Люди проявляют по отношению ко мне столько сочувствия и симпатии, сколько я заслуживаю.
  106.  Я отказываюсь играть в некоторые игры, потому что это у меня плохо получается.
  107.  Мне кажется, что я завожу друзей с такой же легкостью, как и другие.
  108.  Мне неприятно, когда вокруг меня люди.
  109.  Как правило, мне не везет.
  110.  Меня легко привести в замешательство.
  111.  Некоторые из членов моей семьи совершали поступки, которые меня пугали.
  112.  Иногда у меня бывают приступы смеха или плача, с которыми я никак не могу справиться.
  113.  Мне бывает трудно приступить к выполнению нового задания или начать новое дело.
  114.  Если бы люди не были настроены против меня, я достиг бы в жизни гораздо большего.
  115.  Мне кажется, что меня никто не понимает.
  116.  Среди моих знакомых есть люди, которые мне не нравятся.
  117.  Я легко теряю терпение с людьми.
  118.  Часто в новой обстановке я испытываю чувство тревоги.
  119.  Часто мне хочется умереть.
  120.  Иногда я бываю так возбужден, что мне бывает трудно заснуть.
  121.   Часто я перехожу на другую сторону улицы, чтобы избежать встречи с тем, кого я увидел.
  122.  Бывало, что я бросал начатое дело, так как боялся, что я не справлюсь с ним.
  123.  Почти каждый день случается что-нибудь, что пугает меня.
  124.  Даже среди людей я обычно чувствую себя одиноким.
  125.  Я убежден, что существует лишь одно единственное правильное понимание смысла жизни.
  126.  В гостях я чаще сижу где-нибудь в стороне или разговариваю с кем-нибудь одним, чем принимаю участие в общих развлечениях.
  127.  127    Мне часто говорят, что я вспыльчив.
  128.  Бывает, что я с кем-нибудь посплетничаю.
  129.  Часто мне бывает неприятно, когда я пытаюсь предостеречь кого-либо от ошибок, а меня понимают неправильно.
  130.  Я часто обращаюсь к людям за советом.
  131.  131    Часто, даже тогда, когда для меня складывается всё хорошо, я чувствую что мне все безразлично.
  132.  Меня довольно трудно вывести из себя.
  133.  Когда я пытаюсь указать людям на их ошибки или помочь они часто понимают меня неправильно.
  134.  Обычно я спокоен, и меня нелегко вывести из душевного равновесия.
  135.  Я заслуживаю сурового наказания за свои проступки.
  136.  Мне свойственно так сильно переживать свои разочарования, что я не могу заставить себя не думать о них.
  137.  Временами мне кажется, что я ни на что не пригоден.
  138.  Бывало, что при обсуждении некоторых вопросов я, особо не задумываясь, соглашался со мнением других.
  139.  Меня весьма беспокоят всевозможные несчастья.
  140.  Мои убеждения и взгляды непоколебимы.
  141.  Я думаю, что можно, не нарушая закон, попытаться найти в нем лазейку.
  142.  Есть люди, которые мне настолько неприятны, что я в глубине души радуюсь, когда они получают нагоняй за что-нибудь.
  143.  У меня бывали периоды, когда из-за волнения я терял сон.
  144.  Я посещаю всевозможные общественные мероприятия, потому что это позволяет побывать мне среди людей.
  145.  Можно простить людям нарушение тех правил, которые они считают неразумными.
  146.  У меня есть дурные привычки, которые настолько сильны, что бороться с ними просто бесполезно.
  147.  Я охотно знакомлюсь с новыми людьми,
  148.  Бывает, что неприличная или даже непристойная шутка у меня вызывает смех.
  149.  Если дело идет у меня плохо, то мне сразу хочется все бросить.
  150.  Я предпочитаю действовать согласно собственным планам, а не следовать указаниям других.
  151.  Люблю, чтобы окружающие знали мою точку зрения.
  152.   Если я плохого мнения о человеке или даже презираю его, я мало стараюсь скрыть это от него,
  153.  Я человек нервный и легко возбудимый.
  154.  Все у меня получается плохо, не так, как надо.
  155.  Будущее кажется мне безнадежным.
  156.  Люди довольно легко могут изменить мое мнение, даже если до этого оно казалось мне окончательным.
  157.  Несколько раз в неделю у меня бывает такое чувство, что должно случиться что-то страшное.
  158.  Большую часть времени я чувствую себя усталым.
  159.  Я люблю бывать на вечерах и просто в компаниях.
  160.  Я стараюсь уклониться от конфликтов и затруднительных положений.
  161.  Меня очень раздражает то, что я забываю, куда кладу вещи.
  162.  Приключенческие рассказы мне нравятся больше, чем о любви.
  163.  Если я захочу сделать что-то, но окружающие считают, что этого делать не стоит, я могу легко отказаться от своих намерений.
  164.  Глупо осуждать людей, которые стремятся ухватить от жизни все, что могут.
  165.  Мне безразлично, что обо мне думают другие.

Додаток 2

Ключи многоуровнего личностного опросника

«Адаптивность»

Шкалы

«Да»

«Нет»

Достоверность

1  10,19,31, 51 69,78,92, 101,116, 128,138,148

Поведенческая регуляция [ПР] и нервно-психическая устойчивость (НПУ)

4,6,7,8,11,12,15,16,17,18,20,21 28, 29, 30, 37 39, 40, 41, 47, 57 60, 63, 65, 67, 68, 70, 71, 73, 80, 82, 83, 84, 86, 89, 94, 95, 96, 98, 102, 103, 108,109,110,111  112,113,115, 117 118,119,120,122,123,124, 127 129,131  135,136,137,139, 143,146, 149, 153, 154,155, 156, 157,158,161  162

2, 3, 5, 23, 25, 32, 38, 44, 45, 49, 52, 53, 54, 55, 58, 62, 66, 75,87,105, 132,134,140

Коммуникативный потенциал (КП)

9,24,27,33,43,46,61 64,81,88,90, 99,104,106,114,121  126,133,142, 151,152

26,34,35,48, 74,85,107 130, 144, 147 159

Морально-нравственная нормативность (МН)

14, 22, 36,42, 50, 56, 59, 72, 77, 79, 91, 93, 125, 141,145, 150, 164,165

13,76,97, 100,160,163

Додаток 3

Переклад в стандартні бали (Стен) результатів,

отриманих за шкалою 4-го рівня тесту МЛО.

Стэны

ЛАП, баллы

Группа психического здоровья *

1

102->

III

2

82-102

3

73-80

II

4

60-72

5

51-59

6

45-50

7

36-44

I

8

31-35

9

20-30

10

До 22

* Примітка. Наведені значення для осіб, які постраждали від дії психотравміруючих факторів екстремальної обстановки. При вирішенні завдань професійного психологічного відбору для діяльності в екстремальнихних умовах слід орієнтуватися на наступні показники: група I - до 33 «сирих» балів; група II-від 34 до 61 бали; група III - від 62 і більше.

Додаток 4

Переведення в стандартні бали результатів, отриманих за шкалами 3-го рівня тесту МЛО «Адаптивність»

Стэны

Шкалы

ПР

КП

МН

1

>46

27-31

>18

2

38-45

22-26

15-17

3

30-37

17-21

12-14

4

22-29

13-16

10-11

5

16-21

10-12

7-9

6

13-15

7-9

5-6

7

9-12

5-6

3-4

8

6-8

3-4

2

9

4-5

1-2

1

10

0-3

0

0

 Додаток 5

Коротка інтерпретація шкал 3-го рівня

Наименование шкалы

Интерпретация низких значений, стэны

Интерпретация высоких значений, стэны

ПР

Низкий уровень поведенческой регуляции, определенная склонность к нервно-психическим срывам, отсутствие адекватности самооценки и адекватного восприятия действительности

Высокий уровень нервно-психической устойчивости и поведенческой регуляции, высокая адекватная самооценка, адекватное восприятие действительности

КП

Низкий уровень коммуникативных способностей, затруднение в построении контактов с окружающими, проявление агрессивности, повышенная конфликтность

Высокий уровень коммуникативных способностей, легко устанавливает контакты с окружающими, не конфликтен

МН

Низкий уровень социализации, не может адекватно оценить свое место и роль в коллективе, не стремится соблюдать общепринятые нормы поведения

Высокий уровень социализации, адекватно оценивает свою роль в коллективе, ориентируется на соблюдение общепринятых норм поведения


Додаток 6

Ключі до базових шкалами СМИЛ в тесті «Адаптивність»:

(шкали 1-го рівня)

Шкала

Номера вопросов с ответом «Да»

Номера вопросов с ответом «Нет»

L

1, 10, 19,31,51,69,78,92, 101,116,128,138,148

F

4,8,11,18,20,22,37,41,

47,60,72,82,84,86,91,

96,98,103,115,153

2,25,43,44,53

К

35

15,46, 48, 64.73, 90,102,151

Hs

17 67

2,3,5,23,38,53,55,58,62,75, 93

D

16,17 30,39,46

5,14, 23, 26, 27, 32,34, 50, 52, 53,54,55,67 68,77 102

Ну

11   17,20,21 28,65,67

2,3,23,33,38,42,45,48,53, 58, 61, 62, 64, 75, 88, 90, 95, 97, 99

Pd

6,8,11,12,14,41,42,56,

72,81,82,91  114

13,35,45,48,55,79,90,97 100,102

Mf

63,66,73

9,43, 50,74,86,87

Pa

4,7,8,10,18,39,43,46, 48,98,104,125,150,152

33,42,84,137 145,155

Pt

7,10,12,28,30,37,41,67, 73,80,89,103,104,124, 110,117 121  122,123

2,52

Sc

4,6,7,8,10,11,12,14,16, 21 24,36,39,56,60,63, 70,80,89,98,103,105, 106,108,111,119,123, 124

13,38,44,66,107

Ma

6,7,27,36,42,49,56,59, 76,77 80,89,90,93,95

40,43,64, 96

Si

64,85,126,160,163

12,49, 90, 74,144,147,159

Додаток 7

Перекладу «сирих» балів базових шкал MMPI тесту МЛО

«Адаптивний» в стандартні Г-бали

Г-баллы

L

F

К

Hs

D

Ну

Pd

Mf

Pa

Pt

Sc

Ma

Si

25

26

27

0

0

28

29

30

0

0

31

1

1

32

0

33

1

0

34

35

0

1

0

1

0

0

2

0

36

2

2

1

37

0

1

38

2

2

39

1

1

3

3

2

1

40

1

1

3

2

41

3

42

2

4

3

4

3

43-

2

4

3

2

44

4

0

45

2

3

5

4

2

5

46

5

4

47

3

5

3

6

4

3

48

4

5

6

49

4

7

6

5

50

6

1

3

5

51

5

5

7

4

52

4

8

6

7

6

53

7

8

6

54

6

9

55

2

7

4

8

7

9

7

5

56

5

8

6

10

57

7

8

10

8

58

7

9

59

9

5

9

11

6

60

6

3

8

11

8

61

10

12

62

10

12

9

9

63

8

6

10

11

13

64

7

7

65

11

4

9

9

13

10

12

14

66

67

8

11

11

13

15

68

14

10

8

69

12

12

16

70

5

10

10

15

14

71

9

7

12

17

11

72

13

73

13

16

15

18

9

74

11

13

12

75

6

11

17

14

19

76

10

14

16

77

12

20

13

10

78

18

15

8

14

79

15

17

21

80

7

12

13

14

81

11

16

15

22

82

16

19

18

11

83

14

23

15

84

17

16

85

17

8

13

20

19

24

86

15

16

12

87

12

18

17

25

88

18

9

20

89

16

21

26

17

90

14

19

91

19

9

18

21

27

92

17

18

93

20

22

28

94 95

13

20

15

18

22

19

29

19

96

21

23

97

21

30

98

19

20

99

22

24

31

100

22

16

23

20

101

14

32

102

23

25

103

23

33

104

105

17

20

24

24

26

34

21

106

24

107

15

35

108

25

27

109

25

36

22

110

18

21

111

25

37

112

26

28

113

38

I

114

115

29

39

23

116

27

117

40

118

26

30

119

28

41

24

120

42

Примітка. Для перекладу в Г-бали використовується те ж правило, що й при роботі з шкалами тесту MMPI

Додаток 8

Регистрационный бланк к тесту МЛО

ФИО

Дата обследования:

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35

36

37

38

39

40

41

42

43

44

45

46

47

48

49

50

51

52

53

54

55

56

57

58

'59

60

61

62

63

64

65

66

67

68

69

70

71

72

73

74

75

76

77

78

79

80

81

82

83

84

85

86

87

88

89

90

91

92

93

94

95

96

97

98

99

100

101

102

103

104

105

106

107

108

109

110

111

112

113

114

115

1.16

117

118

119

120

121

122

123

124

125

126

127

128

129

130

131

132

133

134

135

136

137

138

139

140

141

142

143

144

145

146

147

148

149

150

151

152

153

154

155

156

157

158

159

160

161

162

163

164

165

 Додаток 9

ПР

Кп

Мн

ЛАП

Группа

профессиональной

пригодности

Баллы

Стэны

L

F

К

Hs

D

Ну

Pd

Mf

P

Pt

Sc

Ma

Si

Баллы

Стэны

Додаток 10

МЕТОДИКА « ФІЗИЧНЕ ЗДОРОВ'Я» ( ЕКСПРЕС - АНАЛІЗ )

Інструкція . Спробуйте самостійно , без допомоги лікаря , поставити собі хоча б приблизний діагноз , оцінити свій фізичний со ¬ стояння по ряду важливих показників .

1 . Вік . Кожен рік дає один бал. Якщо вам 40 років, ви отримуєте 40 балів.

2 . Вага . Нормальна вага умовно дорівнює росту в сантиметрах мінус 100 . За кожен кілограм нижче норми додається 5 балів , за кожен кілограм вище норми віднімається 5 балів. Припустимо , що при зрості 176 см ви важите 85 кг , тоді за другим показником ви маєте мі ¬ нус 45 балів.

3 . Куріння . Некурящий отримує плюс 30 балів. За кожну викурили ¬ ву сигарету віднімається 1 бал. Якщо ви викурюєте в день 20 сига ¬ рет , то ваш третій показник становить мінус 20 балів.

4 . Витривалість . Якщо ви щодня протягом не менше 12 хв виконан ¬ вується вправи на розвиток витривалості ( бігаєте в рівномірному темпі , плаваєте , гребете , катаєтеся на лижах або на велосипеді , тобто де ¬ гавкаєте вправи , які найбільш ефективно зміцнюють серцево ¬ но- судинну систему) , ви отримуєте 30 балів. Вправляючись 4 рази на тиждень , ви набираєте 25 балів , 4 рази - 20 , 2 рази - 10 і один раз - 5 балів. За інші вправи ( комплекс ранкової гимнасти ¬ ки , прогулянка , різні ігри ] в цьому тесті бали вам не нараховуються. Якщо ж ви взагалі не займаєтеся фізкультурою , то із загальної суми віднімається 10 балів. Якщо до того ж ви ведете малорухливий про ^ раз життя , то втрачаєте ще 20 балів.

5 . Пульс у стані спокою. Якщо число серцевих скорочень в со ¬ стоянні спокою у вас менше 90 уд. / Хв , то за кожен удар пульсу з цієї різниці ви отримуєте один бал. Наприклад , при частоті пульсу 72 уд. / Хв - 18 балів.

6 . Відновлення частоти пульсу після навантаження. Після 2 - хвилин ¬ ного бігу ( можна на місці ) відпочиньте 4 хв лежачи. При частоті пульсу , перевищує початкову цифру всього на 10 ударів , ви отримуєте 30 балів , на 15 ударів - 15 балів , а на 20ударов і більше бали не нараховуються.

Додаток 11

МЕТОДИКА «душевної рівноваги»

Інструкція. Вам пропонується відповісти на 7 питань і вибрати той ва ¬ ріант відповіді, який найбільшою мірою відповідає вашим чув ¬ ствам і вашої поведінки. Обраний варіант відповіді відзначте в від ¬ ветном аркуші.

1.Злитесь ли вы иногда из-за глупости или неловкости другого человека?

  1.  Да, довольно часто.
  2.  Нечасто. Стараюсь по возможности терпимее относиться к другим людям.
  3.  Почти никогда. Злость неблагоприятно сказывается на цвете лица, а я отношусь к жизни почти с буддистским терпением

2,   Иногда вы просыпаетесь посреди ночи с сильным сердцебиением?

а) Нет, ни разу.

б) Да, если меня беспокоят какие-нибудь проблемы.

в) Очень часто. Я давно уже не сплю так хорошо, как раньше.

3. Можете ли вы прибегнуть к силе своего голоса, чтобы отстоять свою точку зрения?

а) Могу, но пользуюсь этим очень редко.

б) Нет, хотя сдерживаться иногда бывает трудно.

в) Ясное дело, могу. Время от времени такой окрик помогает человеку сбросить всю накопившуюся в нем злость.

4. Вы довольны своей фигурой?

а) Нет, раньше она мне нравилась больше.

б) В общем, да, за исключением некоторых деталей.

в) Да, мне не хотелось бы ничего менять.

Если ваши отношения с партнером потерпят крах, у вас есть свободный выбор среди нескольких новых кандидатов? (Если вы одиноки в данный момент, был бы у вас выбор среди кандидатур, если бы вы стремились к новому партнерству?)

а) Нет, мне требуется довольно длительное время, чтобы познакомиться с подходящим человеком.

б) Есть некоторые знакомства, но они меня не устраивают.

в) Огромный выбор.

6. Как часто вам снятся страшные сны?

а) Почти никогда.

б) Иногда.

в) Не менее одного раза в месяц.

7. У вас есть надежный круг хороших друзей?

а) Да, безусловно.

б)В основном приятели.

в) Нет, я стремлюсь полагаться только на самого себя.

 Ответный лист

1. а, б, в

5. а, б, в

2. а, б, в

6. а, б, в

3. а, б, в

7. а, б, в

4. а, б, и

 «Ключ»

Вопрос

а

б

в

1

10

5

0

2

0

3

7

3

5

8

0

4

5

2

0

5

5

3

0

6

0

5

10

7

0

3

5

Додаток 12

МЕТОДИКА «конфліктними»

Інструкція. Вам пропонується відповісти на 8 запитань і вибрати той ва ¬ ріант відповіді, який найбільшою мірою відповідає вашому по ¬ відання. Обраний варіант відповіді відзначте у відповідному листі.

1. В общественном транспорте начался спор на повышенных то
нах. Ваша реакция?

а) Не принимаете участия.

б) Кротко высказываетесь в защиту стороны, которую считаете правой.

в) Активно вмешиваетесь, чем «вызываете огонь на себя».

2. Выступаете ли вы на собраниях с критикой руководства?

а)          Нет.

б) Только если имеете для этого веские основания.

в) Критикуете по любому поводу не только начальство, но и тех, кто его защищает.

3. Часто ли спорите с друзьями?

а) Только если это люди необидчивые.

б) Лишь по принципиальным вопросам.

в) Споры — ваша стихия.

4. Очереди, к сожалению, прочно вошли в нашу жизнь. Как вы реагируете, если кто-то попробует пройти без очереди?

а) Возмущаетесь в душе, но молчите: себе дороже.

б) Делаете замечание.

в) Проходите вперед и начинаете наблюдать за порядком.

5. Дома на обед подали недосоленное блюдо. Ваша реакция?

а) Не будете поднимать бучу из-за пустяков.

б) Молча возьмете солонку.

в) Не удержитесь от едких замечаний и, быть может, демонстративно откажетесь от еды.

6.  Если на улице, в транспорте вам наступили на ногу, как вы поступите?

а) С возмущением посмотрите на обидчика.

б) Сухо сделаете замечание.

в) Выскажетесь, не стесняясь в выражениях.

7. Если кто-то из близких купил вещь, которая вам не понравилась, что вы сделаете?

а) Промолчите.

б) Ограничитесь коротким тактичным комментарием.

в) Устроите скандал.

8. Не повезло в лотерее. Как вы к этому отнесетесь?

а) Постараетесь казаться равнодушным, но в душе дадите себе слово никогда больше не участвовать в ней.

б) Не скроете досаду, но отнесетесь к происшедшему с юмором, по обещав взять реванш.

в) Проигрыш надолго испортит настроение.

Ответный лист

1. а, б, is

5. а, б, в

2. а, б, в

6. а, б, в

3. а, б, в

7. а, б, в

4. а, б, в

8. а, б, в




1. Этика приветствия в деловом мире
2. О категориях запасов и ресурсов
3. сотрясения воздуха началась в 1864 году когда Максвелл обнародовал свою теорию электромагнитных колебаний
4.  конечный объект цепи энергоснабжения который представляет собой энергетическую нагрузку или энергоустано
5.  Введение 2 История декоративной и растительной косметики 3
6. Выдающийся портрет античности Сократ
7. ГК по ФКСиТН В Плешкова Муниципальное бюджетное учреждение Городской комитет по физической культуре с
8. Прикладной информатики и операторов ЭВМ Зам директора по УМР Протокол
9. Держава Домінуючими суб~єктами цивільних правовідносин є люди які йменуються терміном ldquo;фізичні особ
10. ПО ТЕМЕ КЛЕТОЧНОЕ ДЫХАНИЕ Клеточное дыхание ~ процесс при котором происходит образование и накопление э