Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Голі або Голак

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 9.11.2024

Cценарій

Виховна година “Перше квітня”


Звичай обманювати в день першого квітня існує майже в усій Європі й Азії. Початок цього звичаю губиться в сутінках старовини.

Індійці напередодні весняного рівнодення, що припадає на початок квітня за стародавнім літочисленням Вед, святкують — чи святкували — народження богині Сіти (або бога Шиви). Це свято називається у них «Голі» або «Голак». Святкуючи «Голак», індійці влаштовували сценічні вистави, а в тих виставах обманювали один одного. Стародавні індійці вірили, що обманюючи, вони цим умиротворяють своє божество.

Римський ритор і філософ Апулей (II століття по Христі) першоквітневий обман виводив з римського свята на честь божества сміху — Risus. Це свято відбувалося навесні, коли дні робилися довші. Апулей пише: «Забави (ігри), які кожного року ми влаштовуємо на честь Сміху, завжди мають яку-небудь нову вигадку. Ми — єдиний з усіх народів, що уласкавлюємо забавами, веселощами та жартами божество, яке називається Сміхом».

Ісландські саги кажуть, що звичай обманювати в день першого квітня введений асами (богами) в пам'ять Скадеї, дочки Тіясса. Цей звичай дуже поширений у Данії, Швеції Норвегії.

В Англії перше квітня — це день усіх дурнів all fools day»). Обманутий в цей день називається квітневим дурнем (aprilfool). У Шотландії першоквітневий обман називається «гонити шуліку» hunting the gowk»).

У французів обман у день першого квітня називається квітневою рибою — «poisson d'avril». Походить ця дивна назва ніби від того, що в день першого квітня втік із в'язниці Людовик XIII. Він переодягнувся в одяг селянина і переплив річку, «як риба». Але таке пояснення викликає сумнів, бо звичай обманювати в день першого квітня значно старший у Франції, ніж перша половина XVII століття, коли жив Людовик XIII (1610-1643). Деякі дослідники вважають слово «poisson» зіпсованим «passion» — страждання і надають йому релігійного значення: страждання Ісуса Христа. Який це має стосунок до обману — невідомо.

У німців існує звичай в день першого квітня посилати хлопця до сусідів чи знайомих, щоб він побачив або попросив те, чого неможна ані побачити, ані попросити. Наприклад: голос якогось птаха або свист диявола. Це у них називається «in den April schicken» (посилати в квітень). Обманутий таким способом називається «Aprilnarr».

Походження цього звичаю пояснюється тим, що за середньовіччя в країнах Європи любили вистави сцен св. Письма. Зокрема навесні, напередодні Великодня, темою вистав були Страсті, а там водять Ісуса Христа від Кайяфи до Пілата, а від Пілата до Ірода. Це ніби дало підставу до виникнення німецької приповідки: «Jemanden vom Pilatus zum Herodes schikken». Вживається ця приповідка тоді, як хочуть сказати: «Послати когось даремно».

У чехів і словаків кажуть: «Poslati koho s Aprilem». Цей же звичай відомий і в Польщі, і в Литві під назвою «Primaprilis». В цій назві є вказівка на римське походження цього звичаю, бо по-польськи «квєцень», а не апріль. Це дає підставу думати, що звичай обманювати на перше квітня прийшов до Європи з Риму разом з назвою місяця — «априль».

Якби ми мали більше відомостей про релігійні обряди дохристиянського періоду, нам було б легше встановити джерело — довідатися, звідкіля походить цей звичай. Більшість дослідників погоджується з тим, що обманювати в день першого квітня — поганий звичай, а до християнства він приплетений лише штучно.

У нас, в Україні серед сільського населення цей звичай зовсім невідомий. Міське населення його знає. Імовірно, до наших міст цей звичай принесли німці не раніше, як у XVII столітті. В наших фольклорних матеріалах звичай обманювати в день першого квітня зовсім не занотований.




1. Статья- От Хамовников к Новодевичьему
2. на тему- Разработка проекта по совершенствованию организационной структуры на примере Муниципального об
3. Коломенский медицинский колледж Учебная сестринская история болезни стационарного б
4. Управление персоналом в организации
5. Геологічна будова Сумської області
6. Информационные жанры телевидения[1] более четверти века назад разработал классификацию жанров телевидения.
7. 151 ; Book 6 Vereshchgin Lesson 4 Ex
8. установленное Уставом размещение военнослужащих подразделений и частей для их совместных действий в пешем
9. 1Макроглии и 2Микроглии 1Макроглия-аАстроцитылучистые глиоцитыболигодендроциты А-астр
10. Условная вероятность события
11. Инфляция и антиинфляционное регулирование
12. Альфа ПРИКАЗ 1 об утверждении учетной политики на 2014 год г
13. Исследование электромагнитной индукции взаимоиндукции самоиндукции
14.  Осень Славная пора Любит Осень детвора Сливы груши виногр
15. Економічна сутність державного кредиту Держава для фінансування своїх потреб може мобілізувати фінансов
16. Проктит
17. Мы не можем изменить то откуда мы пришли
18. Секс и интернет клинические аспекты
19. Эффективность производства продукции скотоводства
20. Социальная статистика Статистический анализ динамики состава населения Выполнила- Xxx