У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Інститут пайовиків- місце і роль в системі споживчої кооперації

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 28.12.2024

 ЛЕКЦІЯ 3.

Тема 3. Інститут пайовиків: місце і роль в системі споживчої кооперації.

План.

  1.  Пайовики – соціальна основа споживчого кооперативу.
  2.  Формування капіталу кооперативу. Інвестування та управління. Специфіка становища пайовиків – працівників кооперативу.
  3.  Добровільне і відкрите членство у кооперативі. Гарантії дотримання прав членів кооперативу.
  4.  Турбота про освіту кооператорів.

Питання 1. Пайовики - соціальна основа споживчого кооперативу.

Пайовик – громадянин (або юридична особа), що вніс вступний  та пайовий внески і був прийнятий у члени споживчого кооперативу.

Пайовики – єдині господарі кооперативу. У їх компетенції всі питання його господарської та соціальної діяльності.

Згадаймо, як здійснюється прийом громадян у члени споживчого товариства?

  •  За їх письмовою заявою загальними зборами (зборами уповноважених) пайовиків, а також, за їх дорученням, постійно діючим органом управління споживчого товариства у визначений статутом кооперативу термін – 30 днів.
  •  Сплати вступного і пайового внесків у розмірах, визначених статутом споживчого товариства.

Вступаючий стає членом споживчого товариства після прийняття рішення про його прийом.

Згідно із Законом України „Про кооперацію” (2003р.,стаття 3), «…кооперативи призначені для задоволення економічних, соціальних та інших потреб членів...на основі поєднання їх особистих та колективних інтересів, поділу між ними ризиків, витрат і доходів, розвитку їх самоорганізації, самоуправління та контролю.”

Оформивши у встановленому порядку своє членство у кооперативі, громадянин набуває таких основних прав:

  •   рівне право участі в управлінні кооперативом;
    •   право на участь в виборах органів управління товариством і обрання до будь - якого з них;
    •   право на одержання інформації про стан справ в кооперативі. Це право передбачає публікацію щорічних звітів та статистичних даних про роботу кооперативів;
    •  право ініціативи. Висловити думку можна як в усній, так і в письмовій формі. Органи управління зобов’язані розглянути пропозицію і винести щодо неї певне рішення.
    •  право користуватися усіма без винятку, видами послуг, які надає кооператив на рівних засадах з іншими його членами;
    •  право на відповідну частку чистого доходу (кооперативного прибутку), визначену згідно з умовами, передбаченими у статуті та відповідно до рішень, прийнятих з цього приводу зборами пайовиків. Найчастіше це право реалізується як право на кооперативні виплати і дивіденди, право вийти з кооперативу і отримати свій пайовий внесок у повному обсязі.

Набуваючи прав, член споживчого кооперативу бере на себе такі відповідні моральні і матеріальні обов’язки:

  •  Обов’язок брати участь в житті кооперативу: у зборах пайовиків, обговоренні та вирішенні питань господарського чи іншого характеру, в роботі органів управління товариством ;
  •  Обов’язок солідарності. Члени кооперативу повинні усвідомлювати свою взаємозалежність та взаємопов’язаність, а також й необхідність задовольняти свої споживчі та інші потреби, насамперед у кооперативі і через кооператив;
  •  Обов’язок кооперативної дисципліни. Пайовики зобов’язані дотримуватися норм статуту, виконувати рішення зборів кооперативу, розпорядження постійно діючих органів управління;
  •  Обов’язок кооперативної пропаганди. Пайовики повинні зокрема, повсякчас дбати про залучення до своїх товариств нових членів, популяризувати кооперативну літературу, періодику, вести кооперативну агітацію та ін..;
  •  Обов’язок фінансування кооперативу. Пайовики повинні, зокрема зробити вступний та пайовий внески;
  •  Обов’язок матеріальної відповідальності за зобов’язаннями кооперативу. Така відповідальність може бути повна, коли пайовик відповідає всім своїм майном .

Для того, щоб стимулювати пайовиків до активної економічної участі в діяльності споживчих товариств, спілки їм забезпечують:

Прямі грошові доходи

дивіденд на пайовий внесок,

процент на грошовий вклад,

бонус (процент), що нараховується пропорційно до сумарної вартості купленого товару,

оплата за здану продукцію,

зарплата і преміальні виплати.

 

Непрямі доходи

безкоштовний транспорт для вивезення зданої продукції,

безкоштовні послуги з доставки товарів,

знижки на послуги,

сезонний розпродаж зі скидками;

надання товарів у кредит (без %),

реалізація товарів та послуг за собівартістю (у віддалених селах).

Отримавши статус члена споживчого кооперативу, кожен пайовик бере на себе такі функції:

  •  Підняти власний життєвий рівень шляхом економії при отриманні послуг і товарів.
  •  Збільшити трудовий дохід.
  •  Забезпечити собі місце праці, підвищення кваліфікації, перекваліфікацію.
  •  Отримати додаткові соціальні та культурні послуги, освіту, широкий доступ до культурної інформації.
  •  Розраховувати на допомогу та підтримку на випадок життєвих труднощів.
  •  Долучитись до активного громадського життя, до глобальних проблем людства (проблеми миру, екологічної безпеки, бідності та ін.).

Питання 2. Формування капіталу кооперативу. Інвестування та управління. Специфіка становища пайовиківпрацівників кооперативу.

Капітал кооперативу формують його члени, які вносять свою частку – пай. Як власники паю, вони мають право на дивіденди та на повернення паю в разі виходу з кооперативу.

Члени кооперативу своїми внесками формують кооперативний капітал та демократично управляють ним. Принаймні частина цього капіталу с спільною власністю кооперативу. Як правило, члени кооперативу отримують обмежену компенсацію на свої внески до кооперативного капіталу. Члени кооперативу спрямовують прибуток, отриманий кооперативом за результатами господарського року на наступні цілі: розвиток матеріально-технічної бази і створення резервів, частина яких обов'язково має бути неподільною; дивіденди та інші виплати членам кооперативу пропорційно їх участі в його діяльності; підтримка інших сфер діяльності кооперативу, схвалених його членами.

Зазначений принцип свідчить, що основною метою діяльності кооперативу є не отримання прибутків, а якнайкраще задоволення потреб своїх членів. Ця мета досягається безпосередньою активною участю та. демократичним контролем членів кооперативу за його діяльністю.

Таким чином, є всі підстави стверджувати, що існування кооперативів залежить насамперед від пайових внесків та участі членів кооперативу в його діяльності. З іншого боку кооперативи у свою чергу безпосередньо зацікавлені у створенні необхідних умов для задоволення потреб своїх членів.

Будучи власником майна та коштів кооперативу,  пайовики самі вирішують питання про розподіл чистого доходу. Більша його частина ділиться пропорційно до внеску пайовиків, це забезпечує кооперативу статус неприбуткової організації і стимулюють активність членів, працівників свого підприємства сумлінно працювати. При розподілі чистого доходу кооперативної організації 51% - направляється на виробничий розвиток, 49% - на соціальний розвиток, в тому числі до 20% нараховується на дивіденди пайовикам.

Частина чистого доходу кооперативу, як правило, не менше 2%, спрямовується на задоволення культурних потреб членів кооперативу та на кооперативну пропаганду. З цього ж доходу фінансуються й усі благодійні акції, у яких бере участь кооператив.

Споживчі товариства та спілки зацікавлені в активній економічній участі пайовиків у їхній господарській діяльності. Активна економічна участь членів забезпечує ефективну роботу кооперативних підприємств і їх доходність.

Зацікавленість пайовиків підтверджується тим, що як раз цим вони можуть найбільш повно задовольнити свої потреби в товарах та соціально - побутових і культурно – освітніх послугах.

Таким чином, економічна участь пайовиків та економічна діяльність споживчих кооперативів  має здійснюватися із врахуванням взаємних інтересів.

Механізм економічної взаємодії між пайовиками та споживчим товариством, спілкою.

Взаємовідносини , що забезпечують баланс економічних інтересів пайовиків і кооперативу регулюються чинним законодавством, статутом кооперативу та рішеннями його органів самоврядування.

В сучасних умовах одних прибутків від фінансово – господарської діяльності кооперативних організацій дуже мало. Великий відсоток прибутків сплачується у вигляді різних податків.

Тому треба спільними зусиллями шукати кошти і інвесторів. А для цього потрібно розширити коло пайовиків, збільшити пайовий внесок, залучити до споживчої кооперації людей впливових, авторитетних, спроможних допомогти, посприяти добрим словом і діловою підтримкою.

Зараз на порядку денному у кожній кооперативній організації стає проблема роботи з пайовиками.

  •  В останні роки суттєво порідшали ряди пайовиків. Адже не секрет, що раніше було престижно отримати квиток пайовика, який давав право на придбання дефіцитних товарів в кооперативних універмагах, а зараз, коли зник дефіцит, і споживчу кооперацію заглушає приватний торговець,  споживча кооперація здає позиції на ринку товарів та послуг, частина пайовиків, розчарувавшись, залишила споживчу кооперацію.
  •  Старіє споживча кооперація і її пайовий корпус. Це симптом тривожний, цю проблему слід вирішувати найскоріше. Яким же чином?
    •  Зробити торгівлю цивілізованою. Відкривати більше маркетів, куди залучати юнаків та дівчат, які перебувають на обліку у центрах зайнятості.
    •  Привести до конкурентноспроможного стану підприємства ресторанного господарства, переробних і заготівельних підприємств.
    •  Підготовляти фахівців у кооперативних вищих навчальних закладах за цільовим направленням кооперативних організацій .
    •  Направити зусилля на розв’язання соціальних проблем молодих кооператорів:

  •  Складне завдання - закріплення молоді на підприємствах і в організаціях та створення розумного співвідношення між молодими та досвідченими працівниками.
    •  Слід також не допустити помилок при доборі кадрів і всім пайовикам і співвласникам виплачувати з прибутків дивіденди.

Питання3. Добровільне і відкрите членство у кооперативі. Гарантії дотримання прав членів кооперативу.

Аналізуючи кооперативні принципи, на яких базується діяльність кожної кооперативної організації, перший принцип – „Добровільне і відкрите членство” вказує, що кооперативи є добровільними організаціями. Люди мають можливість вивчити і зрозуміти цінності кооперативів, а потім вільно прийняти рішення щодо участі у них. Крім цього, даний принцип підтверджує, що кооперативи є відкритими для всіх, хто потребує їх послуг і бажає прийняти обов’язки членства без статевої, соціальної, расової, політичної і релігійної дискримінації.

Отже, не можна формувати кооперативну організацію за соціальною, расовою чи політичною ознакою. Відповідно до цього принципу проблематичним стає членство в кооперативах юридичних осіб. Між тим в кооперації України практикується колективне членство і воно законодавчо закріплене. Ця практика зародилася ще в 70-х роках минулого століття, коли окремі колгоспи, радгоспи та деякі сільськогосподарські організації входили до складу споживчої кооперації.

Кооператори відчувають свою єдність та розуміють необхідність діяти, виходячи з кооперативних цінностей та ідеалів, тобто є носіями спеціальної кооперативної свідомості.

Важливим кроком у вирішенні завдання захисту соціально – економічних інтересів членів споживчого товариства та забезпечення соціальних гарантій працівників стало прийняття Верховною Радою Закону України «Про кооперацію», яким споживчім товариствам надано право реалізовувати товари та послуги за цінами і тарифами, окремо для членів споживчих товариств та інших фізичних і юридичних осіб.

Керуючись нормою Закону, для реалізації цього положення загальні збори членів споживчих товариств мають право прийняти рішення про продаж пайовикам товарів за їх фактичною собівартістю.

Тому на розгляд членів Ради Укоопспілки, яка проходила 21.11.2007р. (П’яті збори Ради Укоопспілки), було внесено проект нормативного акта Укоопспілки щодо порядку придбання товарів членами споживчого товариства в об’єктах роздрібної торгівлі системи за їх фактичною собівартістю, а також обслуговування за дисконтними картками.

Впровадження зазначеного механізму вимагає від правлінь споживчих товариств, спілок провести:

  •  роз’яснювальну роботу серед населення України про перехід споживчої кооперації на продаж товарів пайовикам за їх фактичною собівартістю;
  •  забезпечити кооперативні організації і підприємства комп’ютерною та комунікаційною технікою;
  •  відпрацювати систему товаропостачання та асортиментної політики магазинів;
  •  встановити оптимальний режим роботи торгової мережі.

Питання4. Турбота про освіту кооператорів.

Кооперативи не лише суттєво впливають на систему цінностей, ставлень і пріоритетів своїх членів, вони сприяють зростанню їхнього рівня освіченості та поінформованості. Дбати про це спонукає кооперативи їхня природа.

Виходячи із принципу «Освіта, підвищення кваліфікації, інформація», кооперативи забезпечують своїм членам та їх рідним загальну освіту і поінформованість з питань кооперативного життя, навчають їх основам теорії кооперації, створюють умови для отримання необхідної працівникові кооперативу фахової освіти, готують відповідні кадри у кооперативних вищих навчальних закладах та підвищують кваліфікацію керівників, працівників, популяризують кооперативну ідею серед населення.

Турбота про освіту членства зумовлена потребою об’єднання у високій ефективності рішень, які приймаються його членами як керівниками. Вона випливає також  з мети кооперативних організацій забезпечувати не лише соціально – економічні, а й культурні потреби членів.

Будучи добровільною і відкритою спільнотою, кооперативна організація не може не дбати про повноцінне й багате духовне життя людей, згуртованих навколо ідей його існування. Тому  кооперативні організації мають загальноосвітні школи, вищі навчальні заклади, відкривають для потреб місцевих громад бібліотеки, читальні, будинки культури (клуби), заклади для здорового відпочинку й занять спортом, тощо.

Вони також поширюють кооперативні знання та досвід кооперації через власні періодичні видання, національну пресу, радіо, телебачення, кіно. При цьому громадяни залучаються до культурного кола, в якому відбувається активний обмін кооперативними ідеями та пропозиціями щодо вирішення суспільних проблем, у тому числі і глобальних проблем людства, духовними надбаннями різних культур.

Турбота про освіту кооператорів завжди була в центрі уваги Правління Укоопспілки в реалізації кадрової політики в системі споживчої кооперації.

В Стратегії розвитку споживчої кооперації України (2004 – 2015рр.), відзначено, що успішна реалізація кадрової політики вимагає постійного вдосконалення кооперативної освіти. («Стратегія» р.4.)

/ По яким направленням вона реалізовуватиметься, дивіться «Стратегію» р.5/

Запитання та завдання для самоперевірки.

1.Хто такі пайовики?

2.Докажіть, що пайовики – єдині господарі кооперативу.

3.Яких прав набуває особа, отримавши статус члена споживчого кооперативу?

4.Яким чином стимулюються пайовики до активної економічної участі в діяльності кооперативної організації?

5.Яким чином і хто формує капітал кооперативу?

6.Хто приймає участь у розподілі чистого доходу кооперативної організації?

7.Яка специфіка становища пайовиків – працівників кооперативу на сучасному етапі?

8.Поясніть суть принципу – добровільне і відкрите членство у кооперативі.

9. Як вирішується головне завдання захисту інтересів і соціальних гарантій членів і працівників споживчого товариства?

10. Які напрями вдосконалення кооперативної освіти передбачає Стратегія розвитку споживчої кооперації України (2004 – 2015 рр.)?

PAGE  25


Належні умови праці

Забезпечення житлом

Гідна заробітна плата

Баланс

інтересів

Товари та послуги

Робочі місця

Зарплата

Кооперативні виплати

Соціальний захист

Споживче

товариство,

спілка

Пайовики

Чинне законодавство, норми статуту, рішення органів  самоврядування

Попит на товари, послуги

Праця

Чистий дохід

Паї

Вступні внески, пожертви

Вклади

Постачання




1. тема; некоммерческие институциональные организации
2. тема зеленых насаждений современного города формируется для оздоровления окружающей среды обогащения внеш
3. тема нац. Счетов система взаимосвязанных статистических показателей построенных в виде счетов и таблиц для
4. Поняття та предмет галузі конституційного права2
5. Біопрогнозування надзвичайних ситуацій
6. на тему- ФОРМЫ ГОСУДАРСТВА Научный руководитель- Доцент Е
7. Характеристика газоперерабатывающего завод
8. тема Пролог Ариетта Снегурочки Пролог
9. Про бабушку Много есть друзей вокруг но считаю но считаю я Что мой самый лучший другбабушка м
10. Развитие стран средней Азии после распада СССР
11. Курсова робота з дисципліни Маркетинг за темою Інтернет маркетинг
12. Келли; Автором теории когнитивного диссонанса является Л
13. Поскреби русского и найдешь татарина
14. Контрольна робота Вариант 1 Модуль 5 Запишите уравнение гармонического колебательного движения точк
15. Комплексная программа «Возрождение и развитие села» и её реализация Проблемы, перспективы, состояние
16. Место и роль философии в культуре
17. тематизировать имевшиеся сведения о лечебных травах
18. здорового образа жизни утверждающие о безусловной пользе бессолевой диеты
19. Проблемы развития социально-экономической сферы России в 90-е годы
20. Предмет и вербальные средства создания комического в играх КВН