Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Автомобільні перевезення - вагомий вид перевезень в єдиній транспортній системі України й у системах інших держав. Нині вони належать до найдешевших і, безперечно, найзручніших. У багатьох випадках, пов'язаних з особливостями рельєфу місцевості, автомобільний транспорт незамінний. Особливо важливою є роль автомобільного транспорту в містах. Для ефективного використання автомобілів, визначення їхньої оптимальної кількості, вдосконалення роботи, підвищення її показників потрібна постійна оптимізація державного регулювання діяльності в сфері автомобільного транспорту. Державне регулювання автомобільних перевезень залежить від видів автомобільного транспорту.
Згідно з чинним законодавством України до складу автомобільного транспорту належать:
- підприємства автомобільного транспорту, що перевозять пасажирів і вантажі;
- авторемонтні й шиноремонтні підприємства;
- рухомий склад автомобільного транспорту;
- транспортно-експедиційні підприємства;
- автовокзали й автостанції;
- навчальні заклади;
- ремонтно-будівельні організації та соціально-побутові заклади;
- інші підприємства, установи й організації незалежно від форм власності, що забезпечують роботу автомобільного транспорту.
Найбільш мобільний вид транспорту автобус і легковий автомобіль використовуються як на самостійному маршруті, так і у вигляді трансферного транспорту по доставці туристів з аеропорту ( вокзалу ) у готель і назад. Висококомфортабельні туристські автобуси використовуються також на довгих маршрутах. Відповідно до міжнародної класифікації за рядом ознак автобуси сертифікуються за категоріями чи кількістю зірок.
В правилах на надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, затвердженому Постановою Кабінетом Міністрів України , зі зміною в тексті Постановами Кабінету Міністрів України від 17 березня 2004р. № 330 зазначено :
Замовник перевезень оголошує та проводить конкурс для визначення перевізника, автобуси якого будуть обслуговувати маршрут.
Переможець конкурсу протягом строку, встановленого замовником перевезень:
- розробляє розклад руху автобусів і схему маршруту;
- складає паспорт маршруту і погоджує його з місцевим органом
Державтоінспекції;
- подає паспорт маршруту замовнику перевезень для затвердження.
Замовник перевезень присвоює маршруту номер, затверджує паспорт і повертає його пасажирському перевізнику.
Відкриття маршруту проводиться за розпорядженням замовника перевезень про початок перевезення пасажирів.
Рішення щодо продовження, скорочення маршруту, часткової зміни шляху прямування автобусів приймаються замовниками перевезень.
Форма, зміст, порядок складання та ведення паспорта маршруту визначаються Мінтрансом.
Інформація про відкриття і закриття маршруту та зміни в розкладі руху повідомляється через засоби масової інформації, розміщується на зупинках і автостанціях (автовокзалах).
Затвердження маршрутів і розкладів руху автобусів покладається на замовника перевезень. Замовником перевезень залежно від виду автобусного маршруту загального користування може бути:
- виконавчий орган сільської, селищної, міської ради - на міських автобусних маршрутах загального користування;
- районна держадміністрація - на приміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі території району;
- Рада міністрів Автономної Республіки Крим чи обласна держадміністрація - на приміських автобусних маршрутах загального користування, що виходять за межі території району, але не виходять за межі території Автономної Республіки Крим чи області, та на внутрішньообласних маршрутах загального користування;
- урядовий орган державного управління в галузі автомобільного транспорту - на міжобласних і міжнародних автобусних маршрутах загального користування.
Умови та маршрут перевезення пасажирів у приміському і міжміському сполученні (у межах Київської області), пунктом призначення якого є столиця України - м. Київ, погоджуються з Київською міською радою.
Автобусні тури й екскурсійні маршрути добре апробовані на практиці, і є устояні традиції й правила документального оформлення маршрутів. Має місце національне й міжнародне правове забезпечення автомобільних пасажирських перевезень.Такі правила закріплюються в міжнародних конвенціях і угодах, державних стандартах, генеральних правилах відомств і автобусних асоціацій, стандартах обслуговування.
Пасажирський перевізник зобов'язаний ознайомити водія з паспортом маршруту та забезпечити його схемою маршруту і розкладом рухові.
Паспорт автобусного маршруту є документом, що характеризує маршрут, трасу, стан дорожнього покриття, наявність дорожніх споруджень, зупинних площадок або площадок для відпочинку, відстаней між ними, розрахунок часу руху автобуса, витрата палива й інших. Формуляри, їхня детальність і оформлення залежить від відомчої приналежності автобусного підприємства й туристської фірми й місцевих норм.
ВИЗНАЧЕННЯ:
Перевізник будь-яка особа, що як професійному перевізникові зобов'язується на виконання індивідуального або колективного договору перевезення перевезти одне або трохи особи і їхній багаж.
Пасажир будь-яка особа, що на виконання договору перевезення, укладеного від його шимени або їм самим перевозиться за плату або безплатно.
Транспортний засіб будь-який автомобіль( автобус), службовець і використовуваний для виконання договору перевезення, за умови, що він призначений для перевезення пасажирів.
Міжнародне перевезення перевезення пасажирів і у відповідних випадках їхнього багажу транспортними засобами, якщо перевезення здійснюється, по крайній мірі, по території двох держав, а пункт відправлення й пункт призначення або той і іншої разом перебувають на території держав , учасників даної міжнародної угоди або конвенції.
2. Типовий договір на перевезення туристів
За договором Перевезення пасажирський перевізник зобов'язується безпечно перевезти пасажира до пункту призначення, а в разі здавання ним багажу - доставити до пункту призначення багаж та видати його пасажиру або уповноваженій ним особі, а пасажир зобов'язується внести установлену плату за проїзд, а в разі здавання багажу - плату за його перевезення. У разі здавання громадянином посилки пасажирський перевізник зобов'язується доставити її до пункту призначення і видати уповноваженій громадянином особі, а громадянин зобов'язується внести установлену пасажирським перевізником плату.
Пасажирський перевізник здійснює перевезення пасажирів за квитками, форма яких затверджується в установленому законодавством порядку.
Перевізник повинен забезпечити режим праці та відпочинку водіїв згідно із законодавством.
Максимально дозволена кількість пасажирів для перевезення в автобусі визначається у паспорті заводу-виготовлювача та нормативно-правовими актами Мінтрансу.
Пасажири повинні одержувати чітку і своєчасну інформацію про назви зупинок, можливі пересадки, оплату проїзду тощо.
У салоні автобуса розміщується така інформація:
- витяг із цих Правил; позначення входу та виходу;
- напис про розмір штрафу за безквитковий проїзд і перевезення
неоплаченого багажу;
- позначення місць розташування аварійних виходів із зазначенням
пособу їх відкривання, вогнегасника, аптечки та кнопки екстреної зупинки;
- написи «Не палити», «Місця для пасажирів з дітьми та інвалідів» (на
міських та приміських маршрутах);
- відомості про пасажирського перевізника та страховика
(найменування адреса, телефон); нумерація місць при здійсненні
міжміських і міжнародних перевезень.
Обов'язки та права пасажира
Пасажир зобов'язаний:
- мати при собі квиток на проїзд, на перевезення багажу, а за наявності права на пільги щодо оплати проїзду - відповідне посвідчення. Квиток на міські перевезення повинен бути закомпостований пасажиром після посадки в автобус. За перевезення багажу міськими маршрутами компостується один квиток.
Особи, які користуються пільгами в здійсненні оплати поїздки міжміськими маршрутами, звертаються у квиткову касу автостанції для внесення відповідної • відмітки до касової відомості та одержання безоплатного квитка, а в разі відсутності квиткової каси - до водія;
- займати зазначене у квитку місце, зберігати квиток до кінця поїздки і пред'являти в розгорнутому вигляді на вимогу осіб, що мають право контролю;
- додержуватись вимог цих Правил і не порушувати громадський порядок;
- здійснювати посадку (висадку) лише після зупинки автобуса;
- завчасно подати сигнал водієві відповідним дзвінком або усно у разі виходу на зупинці «На вимогу»;
- у разі дорожньо-транспортної пригоди подати можливу допомогу потерпілим і повідомити про це органи міліції;
- повідомити водія про виявлені забуті речі, документи та цінності.
Пасажир має право на:
- безпечне і якісне перевезення;
- висунення вимог до перевізника щодо виконання ним умов договору перевезення;
- безоплатне провезення однієї дитини дошкільного віку без надання їй окремого місця;
- безоплатне провезення ручної поклажі;
- перевезення із собою собаки в наморднику і з повідком за плату згідно з тарифом, дрібних звірів і птахів у клітках;
- перевезення в автобусах, не обладнаних багажним відсіком, багажу в кількості одного місця, а за наявності багажного відсіку - в кількості двох місць з оплатою згідно з тарифом;
- оголошення цінності багажу, посилки;
- компенсацію заподіяної йому шкоди
Пасажиру може бути відмовлено у перевезенні:
Пасажир не має права:
- під час руху відволікати увагу водія від керування автобусом;
- відчиняти двері автобуса до повної його зупинки;
- перешкоджати зачиненню дверей;
- здійснювати поїздку автобусом без оплати її вартості;
- робити виправлення у квитку і передавати його іншому пасажиру;
- перевозити багаж та ручну поклажу на сидінні;
- користуватись аварійним обладнанням автобуса без потреби;
- порушувати громадський порядок;
- палити в салоні автобуса.
Обов'язки та права пасажирського перевізника
Пасажирський перевізник зобов'язаний:
- забезпечити додержання персоналом вимог законодавства про
автомобільний транспорт;
- забезпечувати проведення контролю стану здоров'я водіїв;
- мати паспорт маршруту для здійснення перевезень;
- ознайомити водія з паспортом маршруту, перед поїздкою
- забезпечити його схемою маршруту, розкладом руху, таблицею вартості
проїзду, дорожнім листом, книгою обліку розрахункових операцій, дозволом
замовника на перевезення та реєстраційними документами на транспортний засіб;
- Утримувати автомобільні транспортні засоби у належному технічному і
санітарному стані, забезпечувати їх своєчасне подання для посадки
пасажирів та відправлення;
- здійснювати перевезення громадян, яким законодавством надано пільги
плати за проїзд;
- запропонувати пасажиру додаткові послуги; організувати попередній
продаж квитків; компенсувати шкоду, заподіяну здоров'ю та майну
пасажира; здійснювати обов'язкове страхування пасажирів, багажу,
вантажу згідно із законодавством.
Пасажирський перевізник має право:
обставини, які він не міг передбачити і яким не міг запобігти,
повернувши пасажирам кошти, сплачені ними за перевезення;
лиха, епідемії, епізоотії або іншої надзвичайної ситуації:
пошкодження, або відмовитись від їх перевезення у разі заперечення
пасажира щодо такого зазначення. У разі коли багаж, посилку
прийнято перевізником без відмітки, вважається, що вони були
прийняті в належному стані та належній упаковці;
перевезень за регульованими збитковими тарифами та від
перевезень пасажирів, яким згідно з законодавством надано пільги на
здійснення оплати поїздки.
Міжнародні перевезення пасажирів
Міжнародні регулярні, нерегулярні і маятникові перевезення пасажирів автомобільним транспортом загального користування повинні здійснюватися згідно із законодавством України, міжнародними договорами України та законодавством держав, на території яких вони здійснюються.
Двосторонні та транзитні міжнародні перевезення пасажирів здійснюються згідно з міжнародними договорами України про автомобільні перевезення:
Урядовий орган державного управління в галузі автомобільного транспорту розглядає подані у заяві пропозиції та надає перевізникові право на підготовку документів на відкриття маршруту:
Перевізник:
Державтоінспекції;
затверджує паспорт маршруту;
На міжнародних маршрутах нерегулярних перевезень пропуск автобусів з пасажирами через державний кордон здійснюється в порядку загальної черги.
Обов'язки та права пасажира
Крім обов'язків, визначених пунктом 26 цих Правил, пасажир зобов'язаний додержуватись вимог прикордонного, митного та інших видів контролю. Крім прав, визначених пунктом 27 цих Правил, пасажир має право:
Обов'язки та права пасажирського перевізника
Обов'язки та права пасажирського перевізника на території України під час перевезення на міжнародних маршрутах перевезень визначаються пунктами 31 і 32 цих Правил.
Обов'язки та права водія
Крім обов'язків, передбачених пунктом 33 цих Правил, водій повинен:
Перевезення туристів