Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Вступ
Сучасний розвиток вищої освіти йде у напрямку активізації творчого потенціалу особистості майбутнього фахівця, висуває нові пріоритети - упровадження принципу індивідуалізації навчання, посилення значення самостійної роботи студентів.
"Етика бізнесу. Практикум" пропонується студентам КНТЕУ за напрямами 0501 "Економіка і підприємництво", 0502 "Менеджмент", 0503 "Торгівля", 0917 "Харчова технологія та інженерія" рівня "бакалавр". Практикум має на меті поглибити знання стосовно механізмів етичного регулювання бізнес-діяльності шляхом поєднання теорії з практикою етики бізнесу.
Дане видання не претендує на основний вид підготовки студентів, а доповнює навчальний посібник - Статінова Н.П., Радченко С.Г. Етика бізнесу: Навч. посіб. - К.: Київ. нац. торг.-екон. ун-т., 2001,-280 с.
Основне призначення практикуму - навчальне. В ньому відображені основні теми програми курсу, які подаються окремими розділами. Практикум містить завдання для самостійної роботи студентів, зокрема роботу над першоджерелами, осмислення і тлумачення текстів і джерел, ситуаційні вправи, що пропонуються для обговорення на семінарах. Це уможливлює не лише знайомство з морально- етичним досвідом людства, а й співвіднесення з персональними морально-духовними пошуками студентів шляхом дискусійного
5
зясування морально-духовних пріоритетів в осередку студентів при керівній ролі викладача або за рахунок індивідуальних консультацій. Також в практикумі поданні завдання, що спрямовані на використання прогресивних форм комунікативно-креативної педагогіки, етико- психологічні експерименти, етичні ігри, творчі письмові та усні вправи.
За структурою практикум поділяється на 7 розділів. Кожний розділ починається з короткого огляду головних аспектів певної теми, переліку ключових термінів. Розділи поділяються на завдання - це окремі блоки питань теми, доцільність яких визначається метою вивчення. Завдання вміщують вправи для опанування з обовязковою інструкцією для визначаючого. Наприкінці розділу подається тест- контроль.
Більшість завдань, що пропонується в практикумі, пройшли випробування практикою серед студентів КНТЕУ упродовж останніх пяти років з моменту введення курсу "Етика бізнесу" у навчальні програми.
На думку автора, цей практикум допоможе студентам краще пізнати різноманітний світ бізнесу та його проблем, сприятиме розвитку творчих здібностей, вмінню аналітично мислити, поєднуючи теорію з практикою: аналізувати, робити обґрунтовані висновки та приймати рішення.
Розділ І
Етика - підґрунтя сучасного бізнесу
Мораль - це один із важливіших засобів регулювання поведінки людини в суспільстві за допомогою норм, які ґрунтуються на уявленні про добро і зло, справедливому і несправедливому відношенні до інших, правильній і неправильній поведінці.
Мораль є предметом дослідження такої філософської дисципліни як етика. Етика - галузь філософії, яка займається дослідженням природи моралі і моральної оцінки, вивченням питань про те, що є добром, а що є злом, благочестю і пороком, корисним і шкідливим. Поняття "мораль" та "етика", як правило, використовуються як синоніми, але при цьому треба враховувати, що мораль - це переконання першого порядку про добро і зло, за допомогою чого ми керуємо нашою поведінкою на відміну від етики, яка є рефлективним усвідомленням моральних переконань і правил поведінки.
Крім етичних стандартів, існує багато інших норм і правил, які регулюють поведінку людей: правила етикету, правові і релігійні норми, групові, професійні і т.д.
Бізнес - ініціативна господарська діяльність, яка здійснюється за рахунок як особистих, так і взаємних коштів на свій ризик, під свою відповідальність, з метою становлення і розвитку своєї справи для досягнення прибутку і вирішення проблем підприємця, трудового колективу і суспільства взагалі.
Людина, яка займається бізнесом, повинна регулювати свою поведінку відповідно суспільним стандартам. Вона повинна знати і володіти основними механізмами формування етичної поведінки.
Як правило, у кожного індивіда формуються особисті етичні принципи. Індивіди не завжди наслідують особистим моральним принципам із-за "зовнішнього тиску", а також особистого егоїзму. Існують різні засоби виправдання неетичної поведінки, однак необхідно запобігати цього і намагатися до раціонального осмислювання етичних дилем та пошуку найбільш правильного рішення.
В етиці бізнесу, як взагалі у філософії моралі, не існує єдиного підходу до розуміння природи і характеру моральних принципів. Однак вироблені певні концепції (підходи) щодо оцінки поведінки і прийняття рішень: деонтологічна етика (теорія прав, теорія справедливості), яка віддає моральний пріоритет правильним засобам
поведінки у порівнянні з благими цілями, телеологічна етика (етичний егоїзм, утилітаризм), яка віддає перевагу благим цілям і виправдовує будь-який вчинок.
Ключові поняття:
Мораль, етика, моральні цінності, моральні категорії, моральна свідомість, моральна діяльність, моральні відносини, особистий етичний кодекс, етичні дилеми, деонтологічна етика, телеологічна етика.
Завдання 1. Формування моральної поведінки
Мета вивчення. Визначення особливостей впливу світосприйняття і моральних цінностей на поведінку та рівень розуміння етичної та неетичної поведінки.
Вправа 1. Інструкція визначаючому. Заповніть таблицю, визначивши наведені поняття: світосприйняття, моральні цінності, поведінка. Проаналізуйте, як світосприйняття і моральні цінності впливають на поведінку індивіда.
Детермінація людської поведінки
Світосприйняття |
► Моральні цінності ► Поведінка |
|
Вправа 2. Інструкція визначаючому. Виходячи з результатів виконання Вправи 1, можна уявити, що світосприйняття людини є свого роду аксіоматичною системою, де в якості аксіом виступають деякі базові знання та цінності, а в якості теорем - конкретні вчинки. В такому випадку, знаючи ті чи інші "базові установки" людини, можна прогнозувати її поведінку та керувати нею.
Однак реальна картина складніша. Справа в тому, що доволі важко знайти "аксіоми людських цінностей" або "базові елементи поведінки". Вчинки людини взагалі неможливо вивести як наслідок певних світосприйнятних аксіом. В дійсності між поглядами людини, його моральними цінностями і поведінкою існують так звані викрив- лені фактори1.
Ознайомтеся з наведеною нижче схемою "Взаємодія загальноприйнятих поглядів, цінностей і поведінки", де представлені чотири відомих джерела викривлення. Проаналізуйте, яким чином офіційна і керуюча ідеологія (1), пізнавальний моральний розвиток (2), моральна слабкість (3), міжособистісні відносини (4), впливають на реальну поведінку індивіда.
Вправа 3. Інструкція визначаючому. Спробуйте визначити співвідношення наступних висновків представленим ситуаціям.
Як би Ви вчинили, опинившись в подібній ситуації?
Висновки:
Ситуації:
Вправа 42. Інструкція визначаючому. Ще в кінці свого підліткового віку Бенджамін Франклін, майбутній американський просвітник і видатний державний діяч, визначив для себе головні завдання самовдосконалення: покращити свою мову, досягти великого мистецтва в умінні добиватися навіть від вельми обізнаних осіб таких вчинків, про наслідки яких вони б здогадатись не могли; навчитися відстоювати свої погляди, з будь-якого питання мати тверді життєві принципи, викорінити в собі погані звички, набути й зміцнити добрі навички.
Якими ж засобами Франклін сподівається цього досягти? Перш за все він складає перелік чеснот, які йому слід у собі вдосконалювати, і згодом, упродовж багатьох років, виховує себе з кожної чесноти зокрема.
Прочитайте цей список чеснот з "Автобіографії" Б. Франкліна і розставте зазначені чесноти так, як це важливо для вашого власного самовдосконалення (найбільш значущі чесноти посядуть перші місця у списку, незначні для вас - розташуються десь наприкінці його.) (1) Поясніть, які з чеснот Франкліна ви вважаєте застарілими для молоді нашої доби і якими хотіли б доповнити цей список. (2)
Комплекс чеснот Б.Франкліна Ваші власні порядкові
номери
не до спяніння.
своєчасно,
що ти вирішив здійснити.
що принесе користь іншим або тобі
самому, тобто не будь марнотратцем.
займайся чимось корисним; відмовляйся
від непотрібних справ.
справедливі думки; в розмові також
дотримуйся цього правила.
можливості зробити добру справу,
здійснювати які - твій обовязок.
образи і несправедливості.
дотримуйся охайності в одязі і житлі.
звичних та неминучих подій.
зашкоджуй своїй або чужій репутації.
Прочитайте методику морального самовдосконалення, яке створив для себе Бенджамін Франклін. Напишіть на її підставі свою, для власного самовиховання, з урахуванням реальностей сучасного життя, тих спокус і труднощів, які нелегко здолати молодій людині. (1) Обгрунтуйте свої думки. (2)
Методика морального самовдосконалення Б. Франкліна.
Перше правило. Не можна виховати у себе одразу всі потрібні чесноти: помірність, мовчазність, дотримання порядку, рішучість, бережливість, старанність, щирість, справедливість, стриманість, охайність, спокій, цнотливість, скромність. Потрібно впродовж певного часу зосередити свою увагу лише на одній чесноті; коли ж нею оволодієш - переходити до іншої і так далі й далі.
Друге правило - потрібно постійно контролювати себе: я завів книжку, в якій відвів кожній чесноті по сторінці, а потім чорним чорнилом відзначав порушення кожного дня.
Третє правило - постійне самовладання. Цьому допомагає внутрішнє заохочення своїх дій, яке підкріплюється системою самообмежень, читанням афоризмів, навіюванням впевненості в своїх силах.
Четверте правило: все потрібно спланувати не тільки на довгий строк, планувати необхідно кожен день.
Вправа 5. Інструкція визначаючому. Ознайомтеся із ситуацією та виконайте завдання наприкінці.
В американських школах бізнесу майбутнім підприємцям інколи розповідають таку притчу. Якось до старого, мудрого і авторитетного володаря крупної фірми прийшов молодий і азартний бізнесмен- початківець із пропозицією здійснити його проект, який принесе, поза сумнівом, мільйонні прибутки.
Чому старий бізнесмен не зацікавився самою ідеєю, що може принести великий прибуток? Чи справедливіш є призначений ним важкий "іспит", який змушений буде скласти бізнесмен-початківець? (Зробіть, розглядаючи ситуацію, необхідні етичні висновки).
Завдання 2. Етичні особливості типу особистості
Мета вивчення. Визначення етичного типу особистості.
Вправа 1.
Американські вчені Крегер і Тьюсон, спираючись в своїх дослідах на типологію особистостей Юнга та праці Майерс і Бріггс, видали книгу "Типи людей і бізнес", в якій повязали типи людей, фактори і умови, що сприяють досягненню успіхів в роботі.
Інструкція визначаючому. Уважно розгляньте кожну пару типологічної моделі особистості, визначте, який опис з двох відображає Вашу поведінку в найбільшому відсотку і складіть свій тип особистості з чотирьох літер, наприклад /5Т/, £ЛКР тощо. Цю ж роботу (безтестовий метод) можуть зробити експерти, які достатньо добре знають Вас і можуть перевірити Вашу думку.
Ключові слова опису поведінки типів особистостей1
Тип Е - екстраверсія |
Тип І - інтроверсія |
Комунікабельність |
Замкнутість |
Взаємодія |
Зосередження |
Зовнішні |
Внутрішнє життя |
Широчінь |
Глибинність |
Екстенсивне |
Інтенсивне |
Широкі звязки |
Обмежені звязки |
Витрачання енергії |
Збереження енергії |
Зовнішні прояви емоцій |
Внутрішня реакція |
Спочатку говорять, потім думають |
Спочатку думають, потім говорять |
Не люблять самотності |
Люблять самотність |
Люблять отримувати публічне схвалення |
Схвалення насторожує |
Тип 8 - сенсорний, реальний |
Тип N - інтуїтивний |
Закономірний |
Випадковий |
Сьогодення |
Майбутнє |
Реалістичний, конкретний |
Концептуальний, глобальний, загальний |
Важка робота |
Натхнення |
Факти |
Теорії взаємозвязки |
Земний |
Що витає в небесах |
Точний |
Оригінальний |
Є реальні факти - є предмет для |
Що було б, якщо б |
обговорення |
|
Тип Т - мислячий |
Тип Р - чутливий |
Обєктивний |
Субєктивний |
Твердий |
Мякосердий |
Закони |
Обставини |
Стояти на своєму |
Переконання |
Справедливий |
Гуманний |
Чіткість |
Гармонія |
Аналітичний |
Чуйний |
Установка |
Загальнолюдські цінності |
Неупереджений |
Причетний |
' Спивак В.А. Современньїе бизнес-комуникации. - СПб.: Питер, 2002, с. 62-63.
13
Тип і - вирішувальний |
Тип Р - сприймаючий |
Урегулювання |
Не вирішення |
Вирішення |
"Поживемо - побачимо" |
Незмінюючий |
Гнучкий |
Управляти |
Адаптуватися |
Закритість |
Відкритість |
Спланований |
Неокончательний |
Структура |
Потік |
Визначений |
Орієнтований |
Останній строк |
"Що ще за строк?" |
Обробка та аналіз результатів:
Оскільки висновки, характеристики, моделі складних систем мають імовірний характер, визначені дані, то параметри, скоріш за все, говорять про те, що Ви більш за все є представником одного, а не іншого типу. Наприклад, Ви вважаєте, що належите до екстраверта більш ніж до інтроверта, але ця перевага може бути незначною, а іноді протилежною тому, що Ви думаєте про себе. Крім того, ці параметри знаходяться в складній взаємодії один з одним та їх сумісний вплив може перекрутити модель і зробити прогноз поведінки ненадійним.
Імовірний характер типологічної моделі особистості - це не завжди точно по відношенню до поведінки (враховуючи так звані "викручені фактори" завд. 1 впр. 2), але це в черговий раз доводить, якою є складною, неповторною, унікальною кожна особистість. Більшість фахівців з психології та етики тим не менш вважають, що членам будь-якої групи, що взаємодіє, слід ознайомитися з типологією особистостей, зробити аналіз і ознайомити з результатами всіх для того, щоб в процесі комунікації кожний міг врахувати особливості сприйняття і поведінки іншого. Це робить спілкування більш продуктивним і сприяє залагодженню конфліктів.
Вправа 2. Інструкція визначаючому. На підставі представлених моделей етичної поведінки кожного типу особистості визначте гіпотетично етичну поведінку для свого типу, який отримали в результаті виконання вправи 1 завдання 2. За дослідженням вчених представники кожного типу особистості інтерпретують етику, мораль, цінності та їх сукупність по-своєму:
Обробка результатів: Після отримання складеної гіпотетичної
моделі поведінки свого типу проаналізуйте результати за таблицею
"Рекомендації з етики ділових відносин"', що подається нижче.
Рекомендації з етики ділових відносин
Якщо Ви - Тип Е, то необхідно вислухати людину, не перебиваючи, не втручатись в суперечку, не поспішати давати поради зверхньо |
Якщо інший - Тип Е, допоможіть йому визначитись, поставивши конкретні питання |
Якщо Ви - Тип Л, проявіть повагу до переживань іншого, поспівчувайте, але не приймайте чужі проблеми на себе, не переживайте їх на самоті |
Якщо інший - Тип Л, памятайте, що йому важко ділитись думками. Треба йому допомогти розкритися, створити відповідну атмосферу. Якщо екстраверт схильний до перебільшень, то інтроверт - до применшувань. |
Закінчення таблиці
Якщо ви - Тип 8, не давайте іншим уклонятися вбік, вимагайте подробиць, фактів, переконайтеся, що питання можна вирішити, а проблема - у Вашій компетенції |
Якщо інший - Тип 8, то він може сприйняти етичну ситуацію поза контекстом, не вловити варіантів, інтерпретувати ситуацію негативно. Завдання - показати, що не все так погано, повернути його на твердий грунт |
Роль Типу N - звертати увагу на масштабні явища, бачити долю компанії (фірми, організації) в перспективі та у звязку з тим визначати можливі варіанти. Ті, шо належать до інтуїтивного типу поведінки - перетворювачі світу, можуть бачити вихід у безнадійній (на думку інших) ситуації |
Якщо інший - Тип N. то імовірно, він уже багато чого вигадав навколо проблеми, і треба дати йому можливість розібратися, отримати додаткову інформацію для того, стати на реальний грунт, спростити ситуацію |
Якщо Ви - Тип Т, допоможіть іншим розібратись, у чиїй компетенції ця етична проблема, а також зберегти обєктивність, логічність, реалізм |
Якщо інший - Тип Т, то слід йому нагадати, якими наслідками для інших може обернутись його рішення, як він сам відчував себе в подібному положенні, щоб він сам краще замислювався щодо наслідків |
Якщо Ви - Тип Р, намагайтеся не спасати іншого від етичної проблеми, не брати все на себе, не навязувати свою систему цінностей, але і не відмовлятися від неї. Слід намагатися залишатися обєктивним і відстороненим, але сказати, як би Ви себе почували на його місці, і що Ви можете йому допомогти |
Якщо інший - Тип Р, то в ситуації етичної проблеми він може бути протирічним, вносити багато особистого. Слід допомогти йому розібратися, з ким із близьких це повязано, бути тактовним, але твердим |
Якщо Ви - Тип і, запобігайте намагань розібратися з ситуацією та винними швидко. Краще продумайте і сплануйте, як поступово це зробити |
Якщо інший - Тип Л, то він прийде 3 готовим планом, пакетом рішень. Слід подискутувати з ним, розглянути інші варіанти і обставини |
Якщо Ви - Тип Р, не давайте іншим "рубить с плеча", покажіть можливі альтернативи, але своєчасно вмійте зупинитися, дайте висловитись іншим |
Якщо інший - Тип Р, то він подасть етичну проблему туманно, розмито, можливо змішуючи її з іншими проблемами. Слід допомогти йому зібратися з думками на істинній проблемі, бути визначеним і послідовним, довести справу до кінця, проконтролювати виконавця |
Вправа 33. Інструкція визначаючому. Які моральні якості є найхарактернішими для капіталіста-бізнесмена в сучасних демократичних суспільствах? (Виділіть потрібні судження і розкрийте їх зміст).
Орієнтація на гонитву за прибутком, що виявляється в прагненні володаря капіталу постійно його збільшувати за допомогою отримання усталено високого прибутку.
Вправа 4. Інструкція визначаючому. Виділіть моральні чинники підприємництва і поясніть, яким чином здійснення цих настанов має забезпечити моральні чесноти і щастя. (1) Чи придатні ці давні поради Б.Франкліна для підприємців-початківців України? (2)
Американський підприємець і просвітник Б.Франклін радив молодим американським підприємцям:
"Памятайте, що час - це гроші".
"Памятайте, що кредит - це гроші".
"Досягнення добробуту - це також забезпечення чеснот".
"Памятайте, що гроші мають властивість розмножуватися".
"Не забувайте залишити пенс, коли підраховані й оплачені всі твої витрати; і ти досягнеш щастя, і незалежність стане твоїм захистом, твоїм шоломом і короною".
Завдання 3. Етична дилема
Мета вивчення. Ознайомлення з моделями рішення етичних дилем та їх використання до конкретних ситуацій.
Пізнавальні дані:
Етична дилема - це ситуація, при якій індивід повинен прийняти рішення, яким чином себе поводити; це вимушений вибір між альтернативними стилями поведінки.
Моральний розрахунок (вигода) - це засіб раціонального визначення правильного з точки зору моралі рішення в конкретній ситуації.
Вправа 1. Інструкція визначаючому. Відомо, що з ЗО рр.
XX ст. почали зявлятися моделі раціонального вирішення ситуації, які дозволяють зробити послідовний етичний аналіз вчинку або прийнятого рішення.
Вам пропонується три найбільш розповсюджені моделі рішення етичних дилем4.
Познайомтесь з кожною моделлю рішення етичних дилем. Проаналізуйте, які нормативні моральні теорії (телеологічна, деон- тологічна етика) є основою кожної з перерахованих моделей?
І. Модель рішення етичних дилем, автором якої є Лаура Неш, проф. Гарвардського університету.
Вправа 2і. Інструкція визначаючому. Оберіть будь-який варіант із моделей вирішення етичних дилем, поданих у вправі 2. Керуючись цією моделлю, проаналізуйте і знайдіть рішення у запропонованій нижче ситуації етичної дилеми.
Етична дилема 1
Ви - керівник неурядової організації, одним з напрямів діяльності якої є екологія. До Вас звернувся представник дуже потужної паливно-енергетичної компанії з проханням дати позитивний відгук про діяльність цієї компанії в пресі. Ця компанія раніше не працювала у Вашому регіоні, тому Ви майже нічого не знаєте про неї окрім того, що вона планує будівництво мережі автозаправних станцій у Вашому місті і що вона дійсно дуже потужна у фінансовому аспекті структура.
Від партнерської екологічної організації з регіону, де ця компанія діяла впродовж останнього року, були певні критичні зауваження щодо її діяльності (стосовно використання застарілих методів транспортування палива). За словами представника компанії, автозаправні станції, які вона будуватиме, будуть станціями європейського зразка: екологічно чистими, архітектурно довершеними, озелененими і, окрім виконання свого функціонального призначення, будуть ще й окрасою Вашого міста. Якщо вони на цей ринок не увійдуть, то його займе той, хто не зможе стільки інвестувати в цю мережу. Представник компанії просить згоди на публікацію короткого інтервю з Вами з позитивним відгуком про діяльність компанії у найвпливовішій і найбільшій газеті Вашого регіону; це інтервю дуже важливе для їхньої структури, яка хоче донести до населення інформацію про свої наміри і сформувати свій позитивний імідж. За його словами, наша організація має великий авторитет у місті, і для багатьох мешканців Ваша підтримка цього проекту буде в значній мірі визначальною.
Представник компанії чітко дав Вам зрозуміти, що у випадку позитивного рішення компанія готова перерахувати для потреб Вашої організації 10000 доларів США.
Ця фінансова підтримка була б дуже доречною і дуже своєчасною для Вашої організації, оскільки сьогодні вранці ви були буквально "нокаутовані" звісткою про те, що спонсор, який обіцяв виділити кошти на проведення щорічної екологічної експедиції по головній річці регіону і з яким була підписана умова про це, повідомив, що через певні обставинами не може зараз виділити ці кошти. Дана експедиція є дуже важливою акцією регіонального масштабу і її результати мають велике значення для покращення екологічної ситуації в регіоні. Вона повинна вирушати через тиждень і перенесення термінів її проведення абсолютно неможливе.
Ви не маєте часу отримати детальнішу інформацію про цю організацію, оскільки інтервю повинно зявитись у завтрашньому номері газети.
Ви опиняєтесь перед дилемою - підтримати проект цієї компанії, про яку Ви не маєте повної інформації, отримавши при цьому кошти на екологічну експедицію і, можливо, навіть посприяти покращенню екологічної ситуації в місті чи відмовитись від цього інтервю.
Питання для обговорення
Етична дилема 2
Сергій Соколов потрапив у безвихідне становище на роботі. Він більше двох років працював на одній і тій же посаді, але його фірма постійно воліла наймати людей з боку, а не просувати власних співробітників. Сергій був амбіційний і прагнув до більш складної і цікавої роботи, тому він вирішив зайнятися пошуками роботи.
Перше, чим йому довелося зайнятися, було відновлення свого резюме, у яке він в останні два роки навіть не заглядав. Йому потрібно було додати інформацію про свою поточну роботу, курси підвищення кваліфікації і громадську діяльність. Він також вважав, що формат і фрази, якими була викладена стара інформація, мають потребу в поліпшенні. Він звернувся за допомогою до своєї подруги Лізи, яка була фахівцем з людських ресурсів. У цій якості вона знайомилася із сотнями резюме щорічно, і її вважали експертом у цій сфері. Вона давала поради багатьом зі своїх друзів.
Одержавши резюме Сергія, Ліза визнала його прийнятним, але потребуючим доопрацювання. По-перше, вона порадила йому змінити стиль викладу, зробити його динамічнішим. Вона також порадила частіше користуватися активними дієсловами замість пасивних. Після таких стандартних змін Ліза і Сергій стали обговорювати, як описати його поточну роботу.
Він розповів про свої обовязки Лізі, і вона виклала їх мовою, що підходить для резюме. Вона передала написане Сергієві. Коли він прочитав його, то побачив свою власну роботу в новому світлі. Хоча він допомагав менеджеру відділу майже у всьому, він відчув незручність від слів "помічник менеджера відділу". У його компанії не існувало такої посади, і він не вважав за можливе так називати свою роботу. Він також не був упевнений у правильності деяких слів, використаних для характеристики його діяльності.
Він поділився з Лізою своїми побоюваннями, і вона сказала: "Не турбуйся про це. Ніхто і не очікує, що у своєму резюме ти будеш абсолютно правдивий. Намагайся справити враження на людей. Я завжди вважаю, що половина прочитаного мною є перебільшенням. Сергію, скромністю ти нічого не досягнеш". Сергій став міркувати про це і про своє майбутнє. Він дійсно шукав кращу роботу. Може бути, Ліза була права? Зрештою, вона була фахівцем. Сергій відчув себе в пастці. Щоб ви зробили на його місці?
Питання для обговорення
Завдання 4. Прийняття рішень в конкретних ситуаціях
Мета. Залучення до прийняття рішень на підставі нормативних теорій етики.
Інструкція визначаючому. Дотримуючись схеми, крок за кроком, виконайте завдання.
Крок 1. Ознайомитися з моделями прийняття рішень утилітаристської та деонтологічної етики.
Модель прийняття рішень на основі утилітаризму складається з наступних етапів:
Модель прийняття рішень на підставі деонтологічної етики (теорія прав) виглядає наступним чином:
Крок 2. Керуючись наданими моделями прийняття рішень, проаналізувати ситуації.
Ситуація I5.
Виробник літаків витратив великі суми грошей на розробку нової моделі авіалайнера. Внаслідок чого опинився в критичному фінансовому стані: для подальшого функціонування компанії гостро необхідна готівка. Якщо не вдасться швидко отримати крупні замовлення компанії, прийдеться зупинити частину виробництва. Наслідки такого будуть мати катастрофічний характер не тільки для робітників (залишаться без роботи), а й для міста (крадіжки, бандитизм тощо).
Президент компанії намагається вирішити ситуацію. Він звертається до керівництва певної іноземної держави з метою отримання крупного замовлення. Але законним шляхом це зробити не вдається. Однак він дізнається, що міністр цієї країни, який має вплив на рішення - гравець, який заборгував. Президент компанії встановлює з ним конфіденційний звязок: пропонує хабар в $ 1млн готівкою за надання його компанії контракту на будівництво пяти літаків. Гроші взяті. Контракт заключний. Президент впевнений, що він вчинив правильно: підприємство працює; робочі на місцях; місто не потерпає від занепаду і бандитизму. Міністр отримав можливість розвязатися з боргами; іноземна держава отримала необхідні їй літаки. Отже, користі від угоди більше, ніж шкоди від дачі хабара міністру.
Питання для обговорення
Ситуація 2. С.Коваленко проти Уоіуо6
Реклама концерну "Уоіуо" спеціально наголошувала на безпечності цієї моделі, яку машині повинні були надавати чотири подушки безпеки. Після продажу автомобіль було поставлено на гарантійне та сервісне обслуговування у компанії "Уікіп§ Моїогз".
На новій іномарці Сергій проїздив трохи більше трьох місяців і 20 червня 1998 р. на кримській трасі потрапив у аварію. Жодна з подушок не спрацювала, і аварія ледве не скінчилася трагедією. Машину було повністю зруйновано. Сергій отримав черепно-мозкову травму і чотири місяці провів в нейрохірургічному відділенні Сімферопольської лікарні. Тоді Сергієві виповнилося лише 34 роки. Через наслідки травми він отримав другу групу інвалідності довічно, втратив сімю і можливість займатися бізнесом. З червня 1998 року він став непрацездатним і змушений постійно лікуватися.
За висновком судово-технічної експертизи, якби подушки безпеки спрацювали, такої серйозної шкоди здоровю водія не було б завдано. Експертиза також підтвердила, що подушки не спрацювали в результаті технічної несправності у системі приводу їх у дію.
Спочатку Сергій та його адвокат намагались вирішити проблеми мирним шляхом, повідомивши "Уікіп§ Моїогз" та виробника "Уоіуо Саг Іпіетаїіопаї АВ" про аварію та про факт відмови подушок безпеки. Через два з половиною роки, у січні 2001 року Сергій
Коваленко констатував, що весь цей час "Уоіуо", "Уікіпе Моіогк" і "Форд", новий власник шведського концерну, роблять усе, аби уникнути переговорів. Він розповів: "Нам жодного разу не сказали, що ми неправі, або наші вимоги безпідставні. Виглядає це так, що ці компанії проводять політику ігнорування інтересів українського споживача, потерпілого через брак їхньої продукції. І саме це ігнорування, зрештою, змусило нас звернутися до суду". Згодом "Уоіуо" письмово підтвердило своє небажання надати експертів для проведення спільної експертизи автомобіля. Єдиним наслідком запитів стало проведення оцінки шкоди, яку було завдано автомобілю, на базі технічного обслуговування авторизованого лідера "Уікіп§ МоЮгз". Згідно з висновками цієї оцінки, "вартість відновлення перевищила реальну вартість автомобіля", тобто автомобіль відновленню не підлягав.
Українсько-швейцарська страхова компанія "Гарант" виплатила Коваленку страхову суму в 500.000 доларів США і предявила претензію "Уікіп§ Моіогк" на ту ж суму. На претензію не було жодної реакції. Тоді "Гарант" підготувала позов до арбітражного суду проти "Уікіп§ Моїогз" на суму страхування.
Розчарування у "Уоіуо" Сергій оцінив у 70 млн доларів - саме така сума вказана у судовому позові, який він подав.
22 грудня 2000 року до Залізничного суду м. Сімферополя. Матеріальна шкода - втрата автомобіля та бізнесу - оцінена в 20 млн доларів, моральна - втрата сімї та інвалідність II групи - у 50 млн доларів. Відповідачами по справі виступають шведський автомобільний концерн "Уоіуо Саг Іпіетайопаї АВ" та дочірнє підприємство в Україні - автомобільна компанія "Уікіп§ Моїогз".
Питання для обговорення
Тест. "Множинний вибір"
Мета вивчення. Визначення норм, цінностей, категорій мо^„і
Інструкція визначаючому. На запропоноване питання оберіть одну правильну відповідь.
а) не мають механізму примусу;
б) мають історичний характер;
в) мають загальновизнаний характер;
г) б) і в) правильно.
а) пунктуальність;
б) повага;
в) дотримання правил дорожнього руху;
г) дотримання правил граматики.
а) діловий етикет;
б) совість;
в) громадянський кодекс;
г) все перераховане неправильно.
а) ефективності;
б) справедливості;
в) законності;
г) ввічливості.
а) "Сім разів відмір, один відріж".
б) "Тихіше їдеш, далі будеш".
в) "У семи няньок дитина без догляду".
г) Все перелічене правильне.
а) вседозволеності та безкарності;
б) егоїстичних інтересів;
в) короткострокових вигод;
г) б) і в) правильно.
а) етична теорія Канта;
б) теорія справедливості Ролса;
в) утилітаризм І. Бентама, Мілля;
г) все перераховане правильне.
а) утилітаризму;
б) етичного егоїзму;
в) категоричного імперативу Канта;
г) а) і б) правильно.
а) етичного релятивізму;
б) етичного абсолютизму;
в) все перераховане правильно.
а) вчинку;
б) мети вчинку;
в) мотиву вчинку;
г) а) і б) правильно.
а) "Без труда не спіймаєш і рибку із ставка".
б) "Мета виправдовує засоби".
в) "В чужий монастир зі своїм статутом не ходять".
г) Все перелічене правильно.
а) етичний егоїзм;
б) психологічний егоїзм;
в) утилітаризм;
г) теорію справедливості.
*
1 Вправи 3-4, Степаненко В.Ф. Етика в проблемах і аналітичних задачах: Навч.посіб. - К.: Лібра, 1998, с. 223-224.
16
1 Петрунин Ю.Ю., Борисов В.К. Зтика бизнеса: Учеб.пособие 2-е узд. - М.: Изд.-во "Дело", 2001., с. 32-33.
№
2 Вправи 4-5 за Степаненко В.Ф.Етика в проблемах і аналітичних задачах: Навч.
посіб. -К.: Лібра, 1998, с. 168-170.
3 Кибанов А.Я., Захаров Д.К., Коновапов В.Г. Зтика деловьіх отношений: Учебник / Под ред. А.Я. Кибанова. - М.: ИНФРА, 2003, с. 33-34.
4 Гурова И.П. Зтика международньїх зкономических отношений: Учеб. лосо- бие. - М.: Дело, 2004, с. 20-21.
18 ' Етична дилема 1-2. Бірюкова Н., Котусенко В. Етика бізнесу. Метод, матер. літнього ін-ту Консорціуму із удосконалення менеджмент освіти в Україні. - К.: СЕУМЕ, 2001, с. 48-50.
5 Джордж Р.Г. Де. Деловая зтика / Пер. с англ. Р.Н. Столпера - СПб., "Зконо- мическая школа", М. Изд. гр. "Прогресе", 2001, Т. І, с. 100-101.
6 Іванченко Ю. Український споживач-король... у вигнанні? // Політика і культура, 4 (87), 8-12 лютого 2001, с. 28-29.
24