Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Теоретичні основи бюджетної політики України

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 9.11.2024

План

Вступ

Розділ 1. Теоретичні основи бюджетної політики України.

1.1 Бюджетна політика як важлива сфера діяльності держави

1.2 Завдання бюджетної політики

1.3 Напрями бюджетної політики на сучасному етапі      

Розділ 2.Аналіз бюджетної політики України: оцінка, стан та її ефективність.

Розділ 3. Шляхи вдосконалення та перспективи розвитку бюджетної політики в Україні.

Висновки

Список використаної література

Вступ

Зі становленням України незалежною країною однією з першочергових завдань постало вирішення проблеми формування ефективної державної бюджетної політики і особливо правильного вибору в її складі пріоритетів соціально-економічного розвитку. За часи незалежності України вироблено певні організаційно-правові засади і методичні підходи до формування державної бюджетної політики: щороку приймається закон про державний бюджет, який став основним фінансовим планом держави, прийнято Бюджетний кодекс України, котрий за своїм змістом є фактично бюджетною конституцією України і вирішив багато питань, пов’язаних зі становленням і поступовим покращенням бюджетної системи і бюджетного процесу, зроблено певні кроки на шляху бюджетної децентралізації.

Бюджетна політика — сукупність заходів держави щодо організації та використання фінансів для забезпечення економічного і соціального розвитку. Вона знаходить своє вираження у формах і методах мобілізації бюджетних ресурсів й використання їх на різні потреби держави, у розвитку економіки і соціального захисту населення, у бюджетному законодавстві, практичних діях у галузі бюджету різних державних структур.

Об’єктом курсової роботи є процес формування державної бюджетної політики.

Метою даної роботи є аналіз бюджетної політики в Україні як складової комплексної економічної політики держави, її функцій та обмежень, динаміки та ефективності.

Згідно з поставленою метою в роботі було визначено наступні задачі:

  •  обґрунтувати в теоретичному аспекті засади функціонування бюджетної політики країни;
  •  визначити і обґрунтувати основні реалізації бюджетної політики;
  •  дослідити практику формування державної бюджетної політики в Україні;
  •  визначити пріоритети державної бюджетної політики України;
  •  визначити засади удосконалення та перспективи розвитку бюджетної політики держави.

Розділ 1. Теоретичні основи бюджетної політики України

У 1992 році Україна сформувала самостійну бюджетну систему. Одночасно зі здобуттям цього неодмінного атрибуту державної самостійності на весь зріст постало питання здійснення відповідної бюджетної політики, спрямованої на утвердження національної незалежності, забезпечення глибинних ринкових перетворень та стійкого довгострокового розвитку національної економіки та суспільства в цілому.

Бюджетна політика — сукупність заходів держави щодо організації та використання фінансів для забезпечення економічного і соціального розвитку. Вона знаходить своє вираження у формах і методах мобілізації бюджетних ресурсів й використання їх на різні потреби держави, у розвитку економіки і соціального захисту населення, у бюджетному законодавстві, практичних діях у галузі бюджету різних державних структур.

Бюджетна політика України постійно перебуває в центрі суспільної уваги, оскільки вона є ключовою ланкою економічної політики держави. Від якості бюджету, закладених у нього параметрів залежать рівень соціального захисту громадян, інвестиційні можливості держави, ступінь впливу України на міжнародній арені, підприємницька активність суб'єктів господарювання і громадян. У бюджетній політиці найбільш яскраво висвітлюються і найбільш гостро стикаються інтереси різних суспільних груп.

Бюджетна політика як складник фінансової, тісно взаємодіючи з податковою, грошово-кредитною, обліковою, інвестиційною та валютною політикою, відіграє важливу роль у забезпеченні фінансової стабільності в державі, що є передумовою розвитку виробництва, підвищення його ефективності, підтримання підприємницької активності та підвищення добробуту населення.

Бюджетна політика поєднана нерозривно з розвитком держави. Тому важливою передумовою для розробки оптимальної моделі бюджетної політики та ефективного механізму її реалізації є необхідність врахування зовнішніх і внутрішніх чинників.

До зовнішніх чинників треба віднести залежність держави від економічних взаємовідносин з іншими державами щодо поставок палива, сировини, матеріалів, обміну технологіями, експортних можливостей самої держави, її інтеграції зі світовими системами тощо.

До внутрішніх чинників, які суттєво впливають на бюджетну політику, можна віднести: економічні - пов'язані з макроекономічними процесами, що відбуваються в сфері суспільного виробництва; соціальні - пов'язані з особливостями відтворення робочої сили та населення країни в цілому, це перш за все: кошти на освіту, охорону здоров'я, соціально-культурні заходи, соціальний захист населення, обсяг і рівень заробітної плати тощо; політичні - пов'язані із забезпеченням обороноздатності держави і підтримкою внутрішнього правопорядку, укріплення законодавчої та виконавчої влади.

Проблема взаємозв'язку між зовнішніми та внутрішніми чинниками, які впливають на бюджетну політику, полягає в тому, наскільки вони сприяють зростанню ВВП, нарощуванню та ефективному використанню фінансових ресурсів, формують ідеологію бюджетної політики.

Головне завдання бюджетної політики - сприяти динамічному економічному розвитку країни за допомогою раціонального управління державними доходами, у тому числі - оптимізації збору податків, а також державними видатками. З метою підвищення ефективності бюджетної політики бюджетна система України повинна будуватися з урахуванням принципів стабільності, економічної обґрунтованості, достовірності, соціальної справедливості (неупередженого розподілу суспільного багатства між громадянами і територіальними громадами), збалансованості, фінансової єдності, адміністративної самостійності, рівнозначності видатків, повноти, прозорості.

Зазначимо, що поряд із бюджетною політикою існує поняття "бюджетна резолюція", яку іноді ототожнюють із бюджетною політикою, яка тісно взаємодіє з бюджетною резолюцією. Остання, на відміну від бюджетної політики, визначає основні напрями бюджетної політики на наступний бюджетний рік: комплекс соціальних асигнувань, обсяг адміністративних витрат, у тому числі на утримання центральних органів влади, доходи й видатки державного бюджету, обсяг ВВП, рівень інфляції тощо.

Бюджетна політика включає такі найважливіші ланки:

  •  розроблення науково обґрунтованої концепції розвитку бюджету як важливого інструменту регулювання соціально-економічних процесів. Вона формується на основі вивчення потреб сучасного стану суспільного розвитку, всебічного аналізу стану розвитку економіки і соціальної сфери, глобальних тенденцій соціально-економічного розвитку та стратегічних пріоритетів держави;
  •  визначення основних напрямів мобілізації й використання бюджетних ресурсів на перспективу і поточний період; при цьому виходять із шляхів досягнення поставлених цілей, передбачених економічною політикою, враховуються зовнішні і внутрішні чинники, можливості зростання бюджетних ресурсів;
  •  здійснення практичних дій, спрямованих на досягнення поставлених цілей.

Бюджетна політика має реалізовуватися за допомогою двох органічних складових – бюджетної стратегії та бюджетної тактики.

Бюджетна стратегія — довготривалий курс бюджетної політики, розрахований на перспективу, що передбачає вирішення глобальних завдань, визначених економічною стратегією.

У процесі її розроблення прогнозуються основні тенденції розвитку бюджетного механізму, формуються концепції створення і використання бюджетних ресурсів, окреслюються принципи організації бюджетних взаємовідносин. Вибір довготривалих цілей і складання загальнодержавних цільових програм у бюджетній політиці необхідні для концентрації бюджетних ресурсів на стратегічних напрямах економічного й соціального розвитку.

Бюджетна тактикаметоди реалізації бюджетної політики на коротший термін, яка спрямована на вирішення завдань конкретного етапу розвитку суспільства шляхом своєчасної зміни способів організації бюджетних взаємовідносин, переорієнтації бюджетного механізму, перерозподілу фінансових ресурсів. Бюджетна стратегія повинна бути відносно стабільною, тоді як бюджетна тактика має бути гнучкою, що визначається зміною повсякденних економічних і соціальних умов.

Правову основу і конкретні напрями реалізації бюджетної політики становить бюджетне законодавство. У ньому повинна бути точно визначена компетенція всіх суб'єктів економічної системи щодо повноважень і відповідальності у бюджетній сфері. На основі чинного законодавства органи виконавчої влади видають нормативні акти для успішного втілення бюджетної політики. Ці акти покликані конкретизувати механізм її виконання. Виконавча влада постійно здійснює заходи щодо вдосконалення механізму реалізації бюджетної політики.

Основні завдання бюджетної політики України на сучасному етапі:

  1.  Постійне сприяння розвитку виробництва, підтримання підприємницької активності, підвищення рівня зайнятості населення. Звичайно, в умовах ринкової економіки діють саморегулювальні чинники, які забезпечують приплив і перерозподіл капіталу у сфері виробництва. Механізм ринку робить усіх учасників виробничого процесу зацікавленими у збільшенні виробництва й одержанні доходу на капітал. Ринок дає можливість успішніше розв'язувати головні проблеми економіки порівняно з іншими господарськими системами і насамперед з тими, що засновані на централізованому плануванні. Проте все ж можливості ринкової економіки обмежені. Особливо в умовах змішаної економіки або економіки перехідного періоду недооцінювати роль держави в проведенні бюджетної політики є великою помилкою;
  2.  Мобілізація і використання бюджетних ресурсів на забезпечення соціальних гарантій. Більшість соціальних гарантій має загальнодержавне значення, їх неспроможні вирішити підприємницькі структури і навіть цілі компанії. Але потребу в них відчувають усі. Такими соціальними гарантіями є освіта, оборона, охорона здоров'я, культура, дер жавне управління, єдині енергетичні й комунікаційні системи то що. Не менш важливе значення мають соціальне страхування, допомога малозабезпеченим та інші види допомоги. Сьогодні надання цих гарантій населенню є однією з найважливіших функцій держави в економіці вільної конкуренції, а фінансування їх здійснюється з державного і місцевих бюджетів. Величина соціальних гарантій значною мірою визначає розміри перерозподілу валового внутрішнього продукту через бюджет. У зв'язку з цим у бюджетній політиці держави питання фінансового забезпечення соціальних гарантій посідає одне з центральних місць;
  3.  Вплив за допомогою бюджетного механізму на раціональне використання природних ресурсів, заборону технологій, що несуть загрозу здоров'ю людини. З одного боку, держава домагається від підприємницьких структур відшкодування витрат на відновлення природного середовища, а з другого, використовуючи фінансові важелі, — закриття шкідливих виробництв і впровадження передових ресурсозберігаючих технологій. Цими інструментами є податки, штрафи та інші санкції. Тобто бюджетна політика держави має спрямовуватися на забезпечення права людини на життя в умовах здорового навколишнього середовища, яке постійно порушується в умовах планової і ринкової економіки;
  4.  сприяння процесу збалансованості макроекономічної стабілі зації та структурній перебудові економіки, подолання інфля ційних процесів;
  5.  здійснення податкової політики в напрямі стимулювання під приємницької діяльності вітчизняних виробників товарів і послуг;
  6.  здійснення структурних реформ за критерієм економічного зростання й підвищення рівня економіки в країні;
  7.  формування взаємовідносин у бюджетній системі в напрямі забезпечення самостійності місцевих бюджетів;
  8.  оптимізація рівня бюджетного дефіциту, державного боргу та пошук джерел їх реалістичного фінансування;
  9.  пошук додаткових джерел доходів бюджету.

Бюджетна політика повинна мати головну мету — підвищення добробуту народу. Цього можна досягти шляхом стабілізації фінансового становища в державі, прийняття бездефіцитного бюджету, скорочення зовнішнього і внутрішнього боргу, розмежування повноважень і фінансових ресурсів між приватним сектором і державою, між центральними і місцевими органами виконавчої влади і на цій основі зниження рівня інфляції.

Необхідно виходити з того, що бюджет — це форма обслуговування громадян за їхнім власним вибором. Тому підвищення бюджетними методами добробуту одних людей має здійснюватися без погіршення добробуту інших. У цьому зв'язку всі заходи у сфері бюджету, які не супроводжуються поліпшенням умов життя населення, є безперспективними й економічно недоцільними. Будь-які спроби окремих політичних сил ігнорувати спрямованість бюджетної політики на зростання матеріального добробуту рівнозначні їх політичному самогубству.

Розділ 2. Аналіз бюджетної політики України: оцінка, стан та її ефективність

За останні роки (2004-2010) бюджетна політика в Україні під впливом політичних та організаційних чинників зазнала значних змін. При цьому вона не відзначалася стабільністю та послідовністю. Зміни у складі урядових команд призводили не тільки до запровадження різних важелів її реалізації. Суттєві корективи вносилися також у визначення цілей та пріоритетів бюджетної політики. Це стало основою різноспрямованого її впливу на розвиток економіки та розв'язання соціальних проблем в Україні.

За допомогою бюджетної політики здійснюється цільове спрямування коштів. Важливою складовою бюджетної політики є здійснення збалансованих міжбюджетних відносин. Слід зазначити що саме ефективно побудовані міжбюджетні відносини впливають на темпи економічного зростання, що є досить актуальним на сьогоднішній день.

Ефективність бюджетної політики слід, на нашу думку, оцінювати за ступенем виконання нею належних функцій. З огляду на це, ефективність бюджетної політики повинна розглядатися, по-перше, з точки зору виконання державного бюджету (фіскальна ефективність), по-друге - з точки зору впливу на соціально-економічну динаміку в країні (стратегічна ефективність). Слід зауважити, що, якщо аналіз фіскальної ефективності бюджетної політики здійснюється в Україні останнім часом досить активно, проблеми стратегічної ефективності бюджетної політики поки що не здобули належної уваги.

Найважливішими показниками фіскальної ефективності бюджетної політики є збирання бюджетних доходів, виконання бюджетних зобов'язань, управління бюджетним дефіцитом і державним боргом . З урахуванням результативності діяльності виконавчої влади з реалізації зазначених напрямів може бути дана кількісна оцінка ефективності бюджетної політики. Критеріями ефективності бюджетної політики за цим напрямом можуть бути:

  •  рівень збирання бюджетних доходів у цілому і податків зокрема;
  •  рівень виконання бюджетних зобов'язань;
  •  величина бюджетного дефіциту, параметри та швидкість зростання державного боргу;
  •  обсяг фінансових ресурсів, що спрямовуються на обслуговування державного боргу;
  •  рівень монетизації бюджетних потоків;
  •  величина валютних резервів, що використовуються для фінансування бюджетного дефіциту;
  •  ступінь виконання законодавчих і прирівняних до них актів про бюджет;
  •  величина простроченої заборгованості з грошових виплат внаслідок відсутності бюджетного фінансування;
  •  величина простроченої заборгованості бюджетних установ через їхнє недофінансування тощо.

Критеріями стратегічної ефективності бюджетної політики є динаміка основних макроекономічних показників у співставленні з наміченими структурними пріоритетами:

  •  динаміка ВВП та обсягів виробництва;
  •  рівень інфляції;
  •  динаміка валютного курсу;
  •  рівень зайнятості та реальних доходів населення тощо.

Стратегічна ефективність бюджетної політики залежить від того, яким чином вона пов'язана з іншими складниками економічної політики і, насамперед, з грошово-кредитною політикою.

Державний бюджет — це централізований фонд фінансових ресурсів держави, який використовується для виконання покладених на неї функцій. Він перебуває в розпорядженні центральних органів влади і використовується для фінансування заходів загальнодержавного значення.

Це так звані чисті суспільні блага, до яких в економічній науці відносять державне управління, національну оборону, забезпечення охорони правопорядку тощо і які повністю оплачуються з бюджету. Ринкова система неспроможна забезпечити суспільство такими благами взагалі. Адже до них неможливо застосувати принцип винятку, притаманний приватним благам. Чисті суспільні блага характеризуються неподільністю, безальтернативністю у їх використанні. Кожен без винятку громадянин користується цими благами незалежно від свого бажання або платоспроможності.

Нормативно-правовими актами, що регулюють питання, пов’язані з Державним бюджетом України, є:

―  закон про Державний бюджет України на поточний рік;

―  Бюджетний Кодекс,

―  Конституція України,

―  iншi закони, що регулюють бюджетні правовідносини, нормативно-правовi акти Кабiнету Мiнiстрiв України,

―  нормативно-правовi акти центральних органiв виконавчої влади, прийнятi на пiдставi i на виконання цього Кодексу, iнших законiв України та нормативно-правових актiв Кабiнету Мiнiстрiв України.

Бюджет складається з дохідної та видаткової частин. Видатки бюджету кошти, що спрямовуються на здiйснення програм та заходiв, передбачених вiдповiдним бюджетом, за винятком коштiв на погашення основної суми боргу та повернення надмiру сплачених до бюджету сум. Доходи бюджету - усi податковi, неподатковi та iншi надходження на безповоротнiй основi, справляння яких передбачено законодавством України (включаючи трансферти, дарунки, гранти).

Державний бюджет відіграє важливу роль у забезпеченні перерозподілу доходів з метою підтримання сприятливого соціального клімату в державі, здійснення соціального захисту населення, соціального забезпечення найуразливіших верств населення.

Однак, Державний бюджет слід розглядати не лише як засіб акумулювання коштів, необхідних для фінансування державних заходів, як інструмент перерозподілу валового внутрішнього продукту з метою забезпечення соціальної справедливості. Бюджет є також знаряддям впливу держави на економічні, соціальні, національні, регіональні процеси, економічним важелем здійснення державної влади.

За допомогою Державного бюджету держава виконує свою регуляторну функцію. В ринкових умовах державне регулювання реальної економіки спрямовується насамперед на створення сприятливих умов для юридичних та фізичних осіб в інтересах суспільства в цілому, але не у власних інтересах окремих верств населення та осіб, з використанням таких потужних важелів, як податки та бюджетні витрати.

Державний бюджет є активним чинником господарських перетворень і дійовим інструментом регулювання економічних, соціальних, демографічних, екологічних процесів як на мікро-, так і на макрорівні.

Державний бюджет істотно впливає на економічний розвиток окремих регіонів. Вирівнювання бюджетної забезпеченості адміністративно-територіальних утворень в умовах ринкової економіки може здійснюватися тільки на основі перерозподілу бюджетних ресурсів через Державний бюджет.

Бюджет може складатися iз загального та спецiального фондів. Розподіл бюджету на фонди визначається законом про Державний бюджет України. Джерела формування спецiального фонду визначаються виключно законами України.

Загальний фонд бюджету включає:

1) всi доходи бюджету, крiм тих, що призначенi для зарахування до спецiального фонду;

2) всi видатки бюджету за рахунок надходжень до загального фонду бюджету;

3) фiнансування загального фонду бюджету.

Спецiальний фонд бюджету включає:

1) бюджетнi призначення на видатки за рахунок конкретно визначених джерел надходжень;

2) гранти або дарунки (у вартiсному обрахунку), одержанi розпорядниками бюджетних коштiв на конкретну мету;

3) рiзницю мiж доходами i видатками спецiального фонду бюджету.

2.2 Статті доходів Державного бюджету

Доходи державного бюджету – це частина централізованих фінансових ресурсів держави, які врегульовані відповідними нормативними актами і необхідні для виконання її функцій. Доходи бюджету відображають економічні відносини держави з підприємствами, організаціями, фізичними особами, які виникають у процесі стягнення бюджетних платежів.

На рівень доходів Державного бюджету впливають економічні, соціальні, політичні, національні фактори. Але найбільш вагомими є зовнішні та внутрішні фактори економічного спрямування.

Внутрішні фактори включають:

-  Рівень податкових ставок;

-  Рівень банківського процента;

-  Рівень податкоспроможності населення;

-  Об’єкти приватизації;

-  Курс національної валюти;

-  Рівень інфляції;

-  Рівень ВВП;

-  Внутрішній державний борг.

Зовнішні фактори включають:

-  Зовнішній державний борг;

-  Рівень інтеграції у зовнішньоекономічний простір;

-  Рівень зовнішньоекономічної фінансової допомоги від іноземних держав, міжнародних фінансових організацій;

-  Сальдо торговельного балансу.

Відповідно до Бюджетного кодексу доходи бюджету класифікуються за такими розділами:

1)  податкові надходження;

2)  неподаткові надходження - передбаченi податковими законами України загальнодержавнi i мiсцевi податки, збори та iншi обов’язкові платежі;

3)  доходи від операцiй з капiталом:

-  доходи вiд власностi та пiдприємницької дiяльностi;

-  адмiнiстративнi збори та платежi, доходи вiд некомерцiйного та побiчного продажу;

-  надходження вiд штрафів та фінансових санкцiй;

4)  трансферти – кошти, одержанi вiд iнших органiв державної влади, органiв влади Автономної Республiки Крим, органiв мiсцевого самоврядування, iнших держав або мiжнародних органiзацiй на безоплатній та безповоротній основі.

Згідно з статтею 29 Бюджетного кодексу доходи Державного бюджету України включають:

1) доходи (за винятком тих, що закрiпленi за мiсцевими бюджетами), що отримуються вiдповiдно до законодавства про податки, збори i обов'язковi платежi та Закону України "Про основи соцiальної захищеностi iнвалiдiв", а також вiд плати за послуги, що надаються бюджетними установами, якi утримуються за рахунок Державного бюджету України, та iнших визначених законодавством джерел, включаючи кошти вiд продажу активiв, що належать державi або пiдприємствам, установам та органiзацiям, а також проценти i дивiденди, нарахованi на частку майна, що належить державі в майнi господарських товариств;

2) гранти i дарунки у вартісному обрахунку;

3) міжбюджетнi трансферти з місцевих бюджетів.

Доходи Державного бюджету України за 2002 – 2006 рр. наведені в таблиці 1.1.

Таблиця 1.1. Доходи Державного бюджету України за 2002 – 2006 рр. (млн. грн.)

 

1.3 Видатки державного бюджету

Видатки державного бюджету за своєю економічною сутністю є інструментом досягнення вищого критерію справедливості і корисності для кожного члена суспільства. На досягнення цієї мети має бути зорієнтоване бюджетне законодавство - видатки бюджету повинні бути спрямовані на вирівнювання доходів окремих верств населення. Однак вирівнювання доходів виправдане тільки тоді, коли поліпшується становище найбідніших верств населення. Досягти вказаної мети можна лише за умов економічного зростання і розвинених демократичних засад. На сучасному етапі бюджетне законодавство відповідає розстановці політичних сил в Україні і стану трансформації економіки.

Видатки Державного бюджету — це витрати держави на загально державному рівні, які необхідні для виконання державою її функцій. Ці витрати виражають економічні відносини, на основі яких здійснюється використання централізованих коштів за напрямами, визначеними законом.

Напрями використання бюджетних видатків обумовлюються такими основними факторами:

-  необхідність утримання державних установ;

-  рівень розвитку регіонів держави;

-  зв'язки видатків із загального державного бюджету з видатками з місцевих бюджетів;

-  форми надання бюджетних коштів;

-  інші фактори, які можуть мати вагоме значення залежно від конкретної економічної і політичної ситуації в державі.

У статті 30 Бюджетного кодексу України передбачено, що з Державного бюджету здійснюються видатки на:

1) державне управління: законодавчу владу, виконавчу владу,

Президента України;

2) судову владу;

3) міжнародну діяльність;

4) фундаментальні та прикладні дослідження і сприяння науково-технічному прогресу державного значення, міжнародні наукові та інформаційні зв'язки державного значення;

5) національну оборону;

6) правоохоронну діяльність та забезпечення безпеки держави;

7) освіту:

-  загальну середню освіту: спеціалізовані школи (в тому числі школи-інтернати), засновані на державній формі власності;

-  загальноосвітні школи соціальної реабілітації;

-  професійно-технічну освіту (навчальні та інші заклади освіти, засновані на державній формі власності);

-   вищі навчальні заклади, засновані на державній формі власності;

-  післядипломну освіту;

-  позашкільні навчальні заклади та заходи з позашкільної роботи з дітьми, згідно з переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України;

-  інші заклади та заходи в галузі освіти, що забезпечують виконання загальнодержавних функцій, згідно з переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України;

8) охорону здоров’я:

-  первинну медико-санітарну, амбулаторно-поліклінічну та стаціонарну допомогу (багато профільні лікарні та поліклініки, що виконують специфічні загальнодержавні функції, згідно з переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України);

-  спеціалізовану, високо спеціалізовану амбулаторно-поліклінічну та стаціонарну допомогу (клініки науково-дослідних інститутів, спеціалізовані лікарні, центри, лепрозорії, госпіталі для інвалідів Великої Вітчизняної війни, спеціалізовані медико-санітарні частини, спеціалізовані поліклініки, спеціалізовані стоматологічні поліклініки, згідно з переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України);

-  санаторно-реабілітаційну допомогу (загальнодержавні санаторії для хворих на туберкульоз, загальнодержавні спеціалізовані санаторії для дітей та підлітків, спеціалізовані санаторії для ветеранів Великої Вітчизняної війни);

-  інші програми в галузі охорони здоров'я, що забезпечують виконання загальнодержавних функцій, згідно з переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України;

9) соціальний захист та соціальне забезпечення:

-  державні спеціальні пенсійні програми (пенсії військово-службовцям рядового, сержантського та старшинського складу строкової служби та членам їхніх сімей, пенсії військовослужбовцям та особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, пенсії, призначені за іншими пенсійними програмами);

-  державні програми соціальної допомоги (грошова допомога біженцям; компенсації на медикаменти; програма протезування; програми і заходи із соціального захисту інвалідів, у тому числі програми і заходи Фонду України соціального захисту інвалідів; заходи, пов'язані з поверненням в Україну кримськотатарського народу та осіб інших національностей, які були незаконно депортовані з України; щорічна разова грошова допомога ветеранам Великої Вітчизняної війни; довічна стипендія для учасників бойових дій; кошти, що передаються до Фонду соціального страхування на випадок безробіття; часткове покриття витрат на виплату заборгованості з регресних позовів шахтарів);

-  державну підтримку громадських організацій інвалідів і ветеранів, які мають статус всеукраїнських;

-  державні програми і заходи стосовно дітей, молоді, жінок, сім'ї;

-  державну підтримку молодіжних громадських організацій на виконання загальнодержавних програм і заходів стосовно дітей, молоді, сім'ї;

-  державні програми підтримки будівництва (реконструкції) житла для окремих категорій громадян;

10) культуру і мистецтво:

-  державні культурно-освітні програми (національні та державні бібліотеки, музеї і виставки національного значення, заповідники національно-го значення, міжнародні культурні зв'язки, державні культурно-освітні заходи);

-  державні театрально-видовищні програми (національні театри, національні філармонії, національні та державні музичні колективи й ансамблі та інші заклади і заходи мистецтва);

-  державну підтримку громадських організацій культури і мистецтва, що мають статус національних;

-  державні програми розвитку кінематографії;

-  державну архівну справу;

11) державні програми підтримки телебачення, радіомовлення, преси, книговидання, інформаційних агентств;

12) фізичну культуру і спорт:

-  державні програми підготовки резерву та складу національних команд і забезпечення їх участі у змаганнях державного і міжнародного значення (утримання центральних спортивних шкіл вищої спортивної майстерності, перелік яких затверджується Кабінетом Міністрів України, формування національних команд, проведення навчально-тренувальних зборів і змагань державного значення з традиційних та нетрадиційних видів спорту, підготовка і участь національних збірних команд в Олімпійських та Параолімпійських іграх, у тому числі фінансова підтримка баз олімпійської підготовки);

-  державні програми з інвалідного спорту та реабілітації (центр «Інваспорт», участь у міжнародних змаганнях з інвалідного спорту, навчально-тренувальні збори до них);

-  державні програми фізкультурно-спортивної спрямованості;

13) державні програми підтримки регіонального розвитку та пріоритетних галузей економіки;

14) програми реставрації пам'яток архітектури державного значення;

15) державні програми розвитку транспорту, дорожнього господарства, зв'язку, телекомунікацій та інформатики;

16) державні інвестиційні проекти;

17) державні програми з ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки, попередження і ліквідації надзвичайних ситуацій, та стихійного лиха;

18) створення та поповнення державних запасів і резервів;

19) обслуговування державного боргу;

20) проведення виборів та референдумів;

21) інші програми, які мають виключно державне значення.

Витрати Державного бюджету України за 2002 – 2006 рр. наведені в таблиці 1.2.

Таблиця 1.2. Витрати Державного бюджету України за 2002 – 2006 рр. (млн. грн.)

Видатки бюджету здійснюються через бюджетне фінансування. Під бюджетним фінансуванням розуміють певну систему надання коштів підприємствам, установам і організаціям на виконання заходів, передбачених бюджетом.

Бюджетне фінансування базується на наступних принципах:

1. Цільовий характер бюджетних асигнувань. Бюджетні асигнування мають використовуватися виключно за призначенням. Для установ доводяться спеціальні кошториси, де вказуються конкретні напрями використання бюджетних коштів.

2. Отримання максимального ефекту при мінімумі витрат. Це дося-гається при оптимальному фінансуванні завдань як економічного, так і соціального розвитку держави та зворотного притоку коштів від вирішення цих завдань.

3. Безповоротність бюджетних асигнувань.

4. Безоплатність бюджетних асигнувань. За користування бюджетними коштами, які передбачені затвердженими в установленому законодавством порядку, або кошторисом установа чи організація не сплачує будь-яких процентів.

2.4 Бюджетний дефіцит

Бюджет є важливим інструментом регулювання соціально-економічних процесів у державі, тому його стан визначає фінансовий стан держави і значною мірою рівень суспільного добробуту в цілому. Стан бюджету може характеризуватися трьома показниками: балансом доходів і видатків, перевищенням доходів над видатками (профіцитом) або, навпаки, видатків над його доходами, тобто бюджетним дефіцитом.

Нормальним явищем є збалансованість доходів і видатків. Перевищення доходів над видатками означає економічну і фінансову стабільність у державі. Найскладнішим явищем є бюджетний дефіцит, який притаманний бюджетам більшості країн гніту, в тому числі й високорозвиненим.

Сьогодні в більшості країн світу дефіцит бюджету становить від 2 до 15 відсотків валового національного продукту при середньосвітовій його величині 4,5 відсотка. Спостерігається тенденція до стабілізації бюджетного дефіциту в середньосвітовому вимірі в розмірі 3—5 відсотків. Слід зауважити, що розмір бюджетного дефіциту, який перевищує 3 відсотка валового національного продукту, призводить до зниження інвестиційної активності, розвитку інфляції.

Бюджетний дефіцит як економічна категорія відображає співвідношення між доходами і видатками бюджету з перевищенням видатків. Бюджетний дефіцит є наслідком певного стану економічних відносин, які виникають між учасниками суспільного виробництва в процесі використання фінансових ресурсів понад їх наявну величину. Для покриття витрат понад наявну масу фінансових ресурсів застосовують грошову емісію, внутрішні й зовнішні позики.

У зарубіжній економічній літературі розрізняють три види дефіциту бюджету.

1. Наочно-реальний. При цьому виді дефіциту його обсяг дорівнює загальним доходам від федеральних податків за вирахуванням на державні закупівлі та трансфертні платежі. Під трансфертними платежами у західних країнах розуміють фінансові ресурси, що передаються з бюджету центрального уряду до бюджетів місцевого самоврядування, а також із бюджетів територіальних одиниць вищого адміністративного рівня до бюджетів одиниць нижчого адміністративного рівня.

2. Структурний. Цей вид дефіциту являє собою різницю між федеральними доходами: витратами при діючій фіскальній політиці (рівень оподаткування і поточних витрат) та базовому рівні безробіття. Коли економічна система переживає період спаду, а рівень безробіття підвищується понад базовий, наочно-реальний дефіцит бюджету перевищує рівень структурного дефіциту, оскільки має місце виплата допомоги на випадок безробіття та за іншими соціальними програмами, а також у зв'язку з частковим падінням доходів населення.

3. Циклічний. Вираховується як різниця між наочно-реальним і структурним дефіцитами бюджетів. Циклічний дефіцит — це результат недонадходження бюджетних доходів внаслідок циклічних коливань в економіці. В загальному вираженні циклічний дефіцит є різницею між фактичним і структурним дефіцитом.

Прийняття Державного бюджету України або бюджету Автономної Республіки Крим, міського бюджету на відповідний бюджетний період з дефіцитом дозволяється у разі наявності обґрунтованих джерел фінансування дефіциту відповідного бюджету з урахуванням особливостей, визначених Бюджетним кодексом.

У ст. 15 Бюджетного кодексу визначені джерела фінансування дефіциту бюджету. Такими джерелами є:

―  державні внутрішні та зовнішні запозичення;

―  внутрішні запозичення органів влади Автономної Республіки Крим;

―  внутрішні та зовнішні запозичення органів місцевого само-врядування з дотриманням умов, визначених Бюджетним кодексом.

Бюджетний дефіцит, який планувався в Україні й був затверджений Законами про Державний бюджет у 2002-2006 рр. наведено в табл. 2.1.

Таблиця 1.3. Бюджетний дефіцит в Україні в 2002 – 2006 рр

Існують глибинні, загальні причини бюджетного дефіциту, що властиві будь-якій державі, в якій видатки бюджету перевищують доходи, і конкретні, особливі причини, що мають місце в окремій країні. Глибинними причинами бюджетного дефіциту в Україні є спад виробництва, зниження ефективності функціонування галузей економіки і підприємств, невиражена соціально-економічна політика в державі.

Конкретними особливостями розвитку економіки України, що зумовлюють дефіцит бюджету, є:

—  структурна розбалансованість економіки та несвоєчасне і неефективне проведення структурних перетворень;

—  збереження значної кількості нерентабельних державних підприємств, що одержують дотації;

—  неефективний механізм оподаткування суб'єктів господарювання;

—  значний обсяг тіньової економічної діяльності;

—  невідповідна наявним фінансовим можливостям держави структура бюджетних витрат;

—  нецільове і неефективне використання бюджетних коштів;

—  втрати, розбазарювання виробленої продукції, крадіжки, приписки тощо, що не стало об'єктом ефективного державного фінансового контролю.

Існування бюджетного дефіциту вимагає постійного пошуку шляхів його подолання і, в ідеалі, збалансування доходів і витрат бюджету. Конкретні заходи держави в цьому напрямі можуть бути різними, але в результаті зводяться до створення можливостей зростання доходів та скорочення видатків бюджету.

Основними шляхами подолання бюджетного дефіциту є:

1)  удосконалити податкову систему, забезпечити оптимальний рівень податкових вилучень для формування бюджетів усіх рівнів і створення сприятливих умов для підприємницької діяльності;

2)  посилити відповідальність суб'єктів господарювання та їхніх керівників, зокрема особисту майнову і кримінальну, за дотримання вимог податкового законодавства, своєчасність і повноту розрахунків з бюджетом та державними позабюджетними фондами;

3)  удосконалити інструменти залучення до інвестиційної сфери особистих заощаджень населення;

4)  забезпечити фінансову підтримку малого та середнього бізнесу шляхом розроблення й виконання цільових програм розвитку малого і середнього підприємництва;

5)  запровадити жорсткий режим економії бюджетних коштів;

6)  перейти від бюджетного фінансування до системи надання субсидій, субвенцій, інвестиційних позик суб'єктам господарювання;

7)  запровадити науково обґрунтовану систему прогнозування показників, що беруться за основу формування доходів і видатків бюджету, використовувати при бюджетному плануванні нормативи бюджетної забезпеченості.

Розділ 3. Шляхи вдосконалення та перспективи розвитку бюджетної політики України в сучасних умовах розвитку

Досягнення головної мети бюджетної політики передбачає збільшення реальних доходів громадян, поліпшення якості товарів і послуг, що надаються населенню, створення належних умов для здобуття освіти, охорони здоров’я, підвищення культури, захисту конституційних прав, охорони навколишнього природного середовища та ін. Для розв’язання таких завдань потрібно забезпечити поступальний розвиток підприємницької діяльності, прискорення економічного зростання, досягнення повної зайнятості, стримування інфляції, активізацію інвестиційної діяльності тощо.

Зрозуміло, що бюджетна політика не спроможна розв’язати всі перелічені проблеми. Тому основними напрямами бюджетної політики держави на сучасному етапі є [3]:

·  створення соціально - орієнтованої ринкової економіки;

·  стабілізація економічного середовища як передумови розвитку бізнесу;

·  досягнення довготривалого економічного зростання;

·  підвищення життєвого рівня населення.

Нині в Україні одним із надзвичайно важливих завдань у галузі бюджетної політики є не допущення подальшого зниження рівня життя найменш забезпечених і найуразливіших верств населення. Держава має гарантувати, що життєвий рівень населення не впаде нижче від прожиткового мінімуму. В умовах дефіциту коштів для забезпечення потреб у соціальній сфері необхідне жорстке нормування розподілу наявних у державі фінансових ресурсі, що має ґрунтуватися на об’єктивній системі показників державних соціальних стандартів і соціальних норм, розрахованих з огляду на мінімальні потреби та можливості суспільства на конкретному етапі розвитку.

Важливим завданням бюджетної політики у сфері розвитку економіки є створення умов для активізації інвестиційної активності. Це стосується, насамперед, збільшення обсягу інвестиційної діяльності держави, а також недержавних вітчизняних та зарубіжних інвесторів. Ще одне завдання, яке потребує вирішення, - запровадження в Україні середньострокового бюджетного планування, що дасть змогу складати реальніші плани інвестиційної діяльності держави з розподілом за ними відповідних ресурсів для повного забезпечення їх реалізації. Розробка та прийняття таких планів є переходом до вищого ступеня бюджетного планування, тому вона потребує детального обґрунтування та узгодження середньострокових планів із поточними [6, С.87].

Від виваженого вибору напрямів розвитку бюджетної політики значною мірою залежить загальний соціально - економічний розвиток держави.

Політика діяльності держави на міжнародних фінансових ринках повинна формуватися з урахуванням пріоритетності необхідності погашення зовнішнього державного боргу, а не залучення нових запозичень. Усі види довгострокових позик органів державної влади, включаючи запозичення на ринку державних цінних паперів і єврооблігацій, повинні направлятися на збільшення інвестицій, тим самим має бути створена основа для повного і своєчасного обслуговування державного зовнішнього боргу. В свою чергу доцільно щоб розмір внутрішніх запозичень визначався виходячи з оптимального варіанту запозичень на зовнішньому ринку і з урахуванням необхідності зменшення навантаження на внутрішній фінансовий ринок з метою спрямовування вільних коштів суб'єктів господарювання в реальний сектор і створення умов для активізації інвестиційного процесу.

Перехід на якісно новий рівень управління видатками державного бюджету передбачає підвищення ефективності витрат бюджетних коштів, оптимізацію бюджетних дотацій та субвенцій, підвищення соціальної спрямованості видатків. Тому бюджетна політика в області видатків повинна здійснюватися з урахуванням подальшої оптимізації бюджетних асигнувань. Обов'язковою є реалізація принципу пріоритетності напрямків соціально-економічного розвитку, тому державні ресурси повинні спрямовуватися у пріоритетні галузі, від яких залежить соціальна захищеність населення, національна безпека, реалізація структурних перетворень. Важливо при цьому, щоб державні інвестиції спрямовувалися на підтримку перспективних напрямків, здатних забезпечити переорієнтацію вітчизняної промисловості із сировинної на високотехнологічну. За цих умов витрати бюджету в цілому сприятимуть реалізації структурних перетворень щодо [10, С.26]:

·  реформування соціальної сфери, яка включає проведення пенсійної реформи, модернізацію освіти, а також перетворення в системі охорони здоров'я та у сфері культури;

·  реформування армії і правоохоронних органів;

·  модернізації економіки шляхом створення сприятливого інвестиційного і підприємницького клімату, проведення стимулюючої економічне зростання макроекономічної політики, а також здійснення структурної перебудови економіки;

·  формування цивілізованого ринку нерухомості;

·  здійснення реформи природних монополій.

Проведення скоординованої економічної і фінансової політики Уряду і місцевих органів влади, а також посилення централізації в прийнятті рішень з державних фінансів дозволить підвищити керованість і ефективність фінансових потоків, що перерозподілятимуться через зведений бюджет.

З огляду на це міжбюджетні відносини будуватимуться в напрямку забезпечення єдиної, спрямованої на підвищення збалансованості бюджетів з урахуванням змін щодо адміністративно-територіального устрою державної бюджетної політики через:

·  безумовне дотримання положень законодавства, виконання угод, що укладаються між державою і суб'єктами місцевого самоврядування;

·  недопущення нарощування бюджетної кредиторської заборгованості;

·  посилення бюджетного адміністрування власних доходів бюджетних установ;

·  якісне удосконалення казначейської системи виконання бюджетів, передусім місцевого самоврядування.

Посилення ролі бюджетного планування повинне відбуватись шляхом розробки середньострокових бюджетних планів, узгоджених з завданнями державних цільових програм та стратегічних річних планів діяльності органів виконавчої влади за окремими напрямками. Усі бюджетні програми повинні виконуватись в рамках бюджетних призначень головних розпорядників бюджетних коштів.

Посилення ролі державного фінансового контролю за повнотою надходження і цільовим характером витрат бюджетних коштів передбачає введення порядку обов'язкової публікації звітів про виконання бюджетів усіх рівнів і забезпечення відкритості процедур розміщення державних замовлень. Для реалізації поставленої задачі продовжиться розвиток органів Державного казначейства і контрольно-ревізійної служби України. Водночас має бути запроваджений жорсткий контроль державних фінансів, який відповідав би принципам і нормам фінансового контролю в країнах ЄС [13].

Для посилення державного регулювання бюджетної політики слід створити окремий закон який би регламентував засади формування єдиної бюджетної політики держави.

Застосування таких засобів здійснюється відповідно до етапів формування бюджетної політики, що регламентуються Бюджетним кодексом. Технологія ж бюджетної політики повинна знайти своє відображення в окремому законодавчому документі на зразок закону і мати свої витоки в концепції економічного і соціального розвитку держави. Поки що такого комплексного документу, в якому б визначалась економічна стратегія України з урахуванням основних перспективних напрямків розвитку фінансових відносин в системі зведеного бюджету, як основної ланки державних фінансів, не розроблено [18, С.356].

На сьогодні основним завданням уряду є стимулювання інвестиційної активності підприємців і населення, створення сприятливих умов для зародження нового бізнесу й активізації грошових доходів через фінансово-кредитний ринок. У цей період особливо важливо об'єднати цілі бюджетної, фіскальної і грошово-кредитної політики з ідеологією і пріоритетами соціально-економічної політики держави. На нашу думку, дієвість цього підходу, а відповідно й ефективність бюджетної політики, залежатиме від виконання таких умов:

1) централізація й відповідальність влади, що дає змогу виключити політичний популізм як чинник прийняття й реалізації, можливо, непопулярних, але необхідних заходів щодо економії всіх бюджетних витрат, їх реструктуризації з позицій досягнення макроекономічного ефекту;

2) законодавче закріплення програми виходу із кризи та отримання урядом від суспільства, політичних партій, опозиції лага довіри на період подолання кризових явищ;

3) прийняття до реалізації науково обґрунтованої, з реальними довгостроковими загальнодержавними проектами, стратегії соціально-економічного розвитку країни та бюджетної стратегії;

4) оптимізація структури доходів і видатків державного бюджету, обсягів дефіциту державного бюджету й державного кредиту з позицій реалізації наслідків економічної кризи та водночас цільових проектів і пріоритетів бюджетної стратегії;

5) розроблення механізму системи дієвого фінансового контролю та персональної відповідальності за цільовий характер і ефективність використання бюджетних коштів.

Ефективність соціально-економічної, бюджетної політики в Україні в умовах загострення політичних суперечностей в першу чергу залежить від політичної волі керівництва країни, усвідомлення пріоритетності загальнодержавних, загальнонаціональних інтересів і створення ефективного механізму їх реалізації через існуючі інститути фінансової системи, наявності відповідного правового поля й відповідальності кожного урядовця насамперед перед громадянами України. На сьогодні нам необхідно передусім подолати період політичного хаосу й безвідповідальності, зберегти та зміцнити державність. Саме такий підхід повинен бути визначальним у процесі подолання суперечностей у реалізації бюджетної політики держави.

Висновки

Отже, в умовах наростання ризиків погіршення економічної ситуації у світі, що знизить потужність зовнішніх чинників економічного зростання України, бюджетна політика в середньостроковій перспективі має стати інструментом реалізації внутрішнього потенціалу зростання. Реформування бюджетної системи має бути продовжено відповідно до Програми економічних реформ та включати як імплементацію нових рішень, так і роботу щодо виправлення помилок, які були допущені під час реалізації першого етапу реформ. На сьогодні повинно проводитись формування та впровадження такої концепції бюджетної політики, яка б обов'язково враховувала економічні, соціальні, політичні, інституційні фактори розвитку держави.

Ключовими заходами розбудови ефективної бюджетної політики, впровадження яких має стати пріоритетом у 2013 р., на наш погляд, мають стати:

1. У сфері політики - створення умов для реалізації державної політики у сфері зовнішніх відносин та міжбюджетних відносин; поглиблення міжнародної економічної інтеграції України у напрямку співпраці з Євросоюзом; забезпечення ефективності діяльності політичних організацій, фракцій на місцевому рівні, гармонізація національного законодавства із законодавством ЄС, формування стабільної нормативно-правової бази з урахуванням напрямків реформування системи міжбюджетних відносин.

2. У сфері економіки - створення сприятливих умов для розвитку виробництва, стимулювання сталої економічної розбудови держави; розвиток інноваційної моделі економіки, модернізація інфраструктури й базових секторів економіки, реалізація виваженої боргової політики.

3. У сфері інновацій - посилити роль стратегії та 3-5-річних планів у сфері досліджень, розробок та інновацій в Україні шляхом визначення конкретних пріоритетів (а не лише загальних, як це представлено нині), системи скоординованих та гармонізованих програм, системи урядової координації діяльності міністерств і відомств, механізмів державної підтримки, обсягів фінансування та системи моніторингу; побудова ефективної системи моніторингу та оцінки інноваційного розвитку.

4. У соціальній сфері - надання послуг для задоволення суспільних потреб, виходячи з принципу достатності реальних державних ресурсів, поступове підвищення соціальних стандартів, проведення реформування міжбюджетних відносин з метою забезпечення стабільного розвитку регіонів.

Таким чином, враховуючи наявність значних ризиків сповільнення економічної динаміки, які можуть перейти в активну фазу, при формуванні бюджетної політики слід розробити превентивний пакет заходів, впровадження яких дозволить стримати розростання дисбалансів в системі державних фінансів України. Окрім раціоналізації видатків бюджету, він має містити низку фіскальних заходів, що забезпечать у випадку необхідності додаткове зростання бюджетних доходів без посилення фіскального навантаження на доходи незаможних верств населення та діяльність технологічних галузей економіки.

Пріоритетними завданнями у бюджетній сфері мають стати: продовження реформ в системі державних фінансів; підвищення ефективності бюджетної політики та перегляд її окремих пріоритетів; впровадження стимулюючих заходів, спрямованих на пожвавлення економічної діяльності.

Бюджетна політика, спрямована на стимулювання інноваційного розвитку, сприятиме зміцненню конкурентоспроможності національної економіки, підвищенню якості людського капіталу, зростанню рівня добробуту населення.

Список використаної літератури

1.  Закон України "Про державний бюджет України на 2008 рік"

2.  Бюджетний кодекс України

3.  Базілінська О.Я. Макроекономіка: Навч. посіб. – К.: Центр навчальної літератури, 2005. – 422 с.

4.  Василик О.Д., Павлюк К.В. Бюджетна система України: Навч. посіб. Для студ. Вузів. – К., 2004. – 544 с.

5.  Єпіфанов А.О., Сало І.В., Д'яконова І.І. Бюджет і фінансова політика України: Навч. посіб. – К.: Наукова думка, 1997. – 303 с.

6.  Мельникова В.І., Климова Н.І. Макроекономіка: Навч. посіб. 2-е видання, виправлене і доповнене – К.: ВД"Професіонал", 2005. – 400с.

7.  Пасічник Ю.В. Бюджетна система України та зарубіжних країн: Навч. посіб. – К.: Знання-Прес, 2002. – 495 с.

8.  Савченко А.Г. Макроекономічна політика: Навч. посіб. – К., 2001. – 166с.

9.  Україна у цифрах у 2006 році: Статистичний довідник. За ред.. Осауленка О.Г. – К.: Консультант, 2007.

10.  Юрій С.І, Бескид Й.М. Бюджетна система України: Навч. посіб. – К.: НІОС, 2000 – 400с.

11.  Урядовий кур’єр – 2007 26 липня Державний борг у дзеркалі статистики 4

12.  Фінанси України 2004 №4 Дроздовська О.С. Теоретичні засади організації бюджетного устрою України 23-29 с.

13.  Фінанси України 2004 №5 Сова О.Ю. Проблема дефіцитності державного бюджету та шляхи її розв’язання 83-87 с.

14.  Фінанси України 2005 №8 Жибер Т.В. Бюджетна політика України 7-9с.

15.  Фінанси України 2005 №9 Сова О.Ю. Сутність та види дефіциту Державного бюджету 20-24 с.

Йййй

Й

Й

Й

АНАЛІЗ ПРОЕКТУ ДЕРЖБЮДЖЕТУ УКРАЇНИ НА 2014 РІК

«Про основні соціально-економічні  аспекти проекту  

Державного бюджету України на 2014 рік (реєстр. № 3000)

(експрес-висновки)»

 Відповідно до ст.153 Закону України «Про Регламент Верховної Ради України» (від 10.02.2010 р. №1861-ІV), проект закону про Державний бюджет України на наступний рік має бути розроблений з дотриманням вимог Основних напрямів бюджетної політики на наступний бюджетний період.

Основними напрямами бюджетної політики України на 2014 рік (схвалено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 27.03.2013 №213-р, проте так і не розглянуто Верховною Радою України) передбачено, зокрема, прогноз номінального ВВП у розмірі 1694,8 млрд. грн., а індексу споживчих цін (грудень до грудня попереднього року) – 108,3%.

У пояснювальній записці до проекту Закону України про Державний бюджет України на 2014 рік зазначено, що для розрахунку показників проекту Держбюджету-2014 використано уточнені макропоказники, зокрема:

прогноз номінального ВВП – 1653 млрд. грн.;

прогнозні темпи зростання реального ВВП – 103%;

індекс споживчих цін (у середньому до попереднього року) – 104,3%.

Разом з тим, Кабінетом Міністрів України 18 грудня 2013 року схвалено наступні Основні прогнозні макропоказники економічного і соціального розвитку України на 2014 рік:

 

Показник

Основні прогнозні макропоказники економічного і соціального розвитку на 2014 рік

(схвалені КМУ 18.12.2013) 

Для порівняння бюджет-2013 сформовано з урахуванням

ПКМУ від 28.11.2012 №1125 

ВВП: 

 

 

% до попереднього року

103

103,4 

номінальний, млрд. грн.

1 653

1 576 

Індекс споживчих цін (грудень до грудня попереднього року), % 

108,3

 

104,8 

Індекс цін виробників (грудень до грудня попереднього року), % 

108,6

105,5 

Фонд оплати праці найманих працівників і грошового забезпечення військовослужбовців, млрд. грн. 

511,6*

482,3

 

 

Номінальна середньомісячна заробітна плата працівників, грн.

3 575**

3334 

Середньомісячна заробітна плата працівників, скорегована на індекс споживчих цін, % до попереднього року

102,8

103,3 

* Передбачено збільшення фонду оплати праці найманих працівників і грошового забезпечення військовослужбовців в порівнянні з 2013 роком на 6,08%, що на 2,22 відсоткових пункти менше величини прогнозного індексу споживчих цін. Разом з тим, викликає занепокоєння невідповідність росту показника фонду оплати праці найманих працівників і грошового забезпечення військовослужбовців з прогнозом росту показників індексу споживчих цін (8,3%) та базового тарифного розряду ЄТС (5,7%), що містить приховану загрозу скорочення чисельності працівників у бюджетній сфері.

** Середня заробітна плата працівників у жовтні 20013 року (факт) складає 3283 гривень.

 З вищенаведеного рисунка слідує, що в 2014 році:

  •  доходи Державного бюджету збільшаться на 5,9% в порівнянні показником, закладеним в закон України про Держбюджет України на 2013 рік, та складуть 23,7% прогнозного  ВВП (зазначимо, що прогноз доходів Зведеного бюджету на 2014 рік – 498,9 млрд. грн. (або 30,2% прогнозного ВВП)  (порівняно із затвердженими показниками 2013 року (зі змінами) збільшуються на 5,7%), а прогноз видатків –562,9 млрд. грн. (або 34,05% прогнозного ВВП));
  •  видатки Державного бюджету збільшаться на 6,5% в порівнянні показником, закладеним в закон України про Держбюджет України на 2013 рік, та складуть 27,06% прогнозного ВВП;
  •  граничний обсяг дефіциту Державного бюджету України в порівнянні з попереднім роком зросте майже на 9 млрд. грн. та складе близько 3,6% ВВП  (примітка: в закон України про Держбюджет України на 2013 рік закладено 50,5 млрд. грн., що становить 3,2% ВВП);
  •  граничний обсяг державного боргу на 31 грудня 2014 року зросте на 96,99 млрд. грн. в порівнянні показником, закладеним в закон України про Держбюджет України на 2013 рік, та становитиме 35,1% прогнозного ВВП проти  30,7% у 2013 році. Враховуючи структуру державних запозичень у 2013 році та прогнозних запозичень у 2014 році на кінець 2014 року частка внутрішнього боргу становитиме близько 57,3 % від обсягу державного боргу, а частка зовнішнього боргу – близько 42,7 %.

Видатки на обслуговування державного боргу збільшено до 44,9 млрд. гривень, що на 9,9 млрд. гривень більше, ніж передбачалося у 2013 році. Таке зростання планується переважно за рахунок збільшення державного боргу та зумовлене необхідністю фінансування дефіциту державного бюджету.

Загальні виплати за державним боргом, що мають бути здійснені у 2014 році за рахунок коштів державного бюджету, оцінюються на рівні 140 336,5 млн. грн., з яких 64,4% або 90 399,9 млн. грн. – виплати за внутрішнім боргом та 35,6% або 49 936,6 млн. грн. складають виплати за зовнішнім боргом.

З метою реалізації пріоритетних проектів інвестиційного характеру, що мають загальнодержавне значення, передбачено надання державних гарантій в обсязі 50 млрд. гривень.

 Соціальні стандарти та гарантії

В проекті Державного бюджету України на 2014 рік передбачено на січень–червень планового року«замороження» розмірів соціальних стандартів та гарантій на рівні грудня 2013 року, їх збільшення ж відбудеться двічі: з 1 липня та 1 жовтня, чим продовжено практику 2013 року коли збільшення відбулося з 1 січня та 1 грудня (за винятком базового тарифного розряду ЄТС), тоді як в 2012 році зміна зазначених показників в сторону збільшення відбулася п’ять разів.

Щодо прожиткового мінімуму

 

 

 

Прожитковий мінімум, грн.

на одну особу в розрахунку на місяць

для дітей віком до 6 років

для дітей віком від 6 до 18 років

для працездат-них осіб

для осіб, які втратили працездатність

Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік»

 з 1 січня

1108

972

1210

1147

894

 з 1 грудня

1176

1032

1286

1218

949

Середній на рік

1113,7

977

1216,3

1152,9

898,6

Стаття 7 проекту закону України про Держбюджет на 2014 рік

 з 1 січня

1176

1032

1286

1218

949

 з 1 липня

1207

1059

1320

1250

974

 з 1 жовтня

1256

1102

1373

1301

1014

Середній на рік

1203,75

1056,25

1316,25

1246,75

971,5

Темпи росту у 2014р. порівняно з 2013р.

108,1 

108,1 

108,2 

108,1 

108,1 

 Як і в попередніх роках прожитковий мінімум для основних соціальних і демографічних груп населеннярозрахований без урахування оновлених наборів продуктів харчування, непродовольчих товарів та послуг, а також суми податку на доходи фізичних осіб (тим самим не враховано позицію профспілок).

Темпи зростання вартісної величини прожиткового мінімуму по всім соціальним і демографічним групам населення протягом 2014 року  перевищать прогнозний рівень інфляції 4,3%, який покладений в основу розрахунків проекту Держбюджету-2014 (згідно пояснювальної записки). Проте, якщо порівнювати з прогнозним рівнем інфляції 8,3%., визначеним в основних макропоказниках, схвалених Урядом 18.12.2013, то відбудеться зменшення реальної вартості прожиткового мінімуму.

Так, в середньому за рік прожитковий мінімум для працездатних осіб зросте на 8,1% порівняно з аналогічним періодом 2013 року. Вартісна величина прожиткового мінімуму для працездатних осіб в грудні 2014 року складе 1301 грн., що на 83 грн. або на 6,8% вище, ніж у грудні 2013 року (в 2013 році в порівнянні з 2012 роком показник збільшився на 8,1%), а для пенсіонерів  прожитковий мінімум збільшується до 1014 грн., тобто на 65 грн. або на 6,8% (в середньому за рік – на 8,1%).

$ В законопроекті знову передбачено «рівень забезпечення прожиткового мінімуму», що є ще одним негативним аспектом. ФПУ наполягала на забезпеченні використання виключно базового державного соціального стандарту – прожитковий мінімум при визначенні права на надання та розмірів соціальної допомоги, відмінивши показник «рівень забезпечення прожиткового мінімуму».

Разом з тим, рівень забезпечення прожиткового мінімуму для призначення допомоги для дітей збільшивсяпорівняно з 2013 роком на 10% і складає 85%.

 Щодо розмірів мінімальної заробітної плати та базового тарифного розряду ЄТС

 

Дата

Тариф 1 розряду за ЄТС, грн. 

Мінімальна заробітна плата,грн 

Розрив

Тариф 1 розряду ЄТС/МЗП

ПКМУ від 27.03.2013 № 197

Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік»

01.01.2013

852

1147

295

01.12.2013

852

1218

366

Середньозважений річний показник

852

1152,9

300,9

Темпи росту середньозваженого річного показника в порівнянні до попереднього року

6,5 % á 

5% á 

0,97% á 

 

Відповідно до пояснювальної записки до проекту Держбюджету-2014

Стаття 8 проекту закону про Держбюджет на 2014 рік 

 

01.01.2014

852

1218

366

01.07.2014

890

1250

360

01.10.2014

1011

1301

290

Середньозважений річний показник

901,25

1247

345,5

Темпи росту середньозваженого річного показника в порівнянні до попереднього року

5,7% á

8,1% á

14,8% á

Примітка: у пояснювальній записці до законопроекту зазначено, що проект Держбюджету - 2014 розроблений з урахуванням прогнозного індексу інфляції - 4,3%. Разом з тим, 18.12.2013 Кабмін схвалив прогнозний показник індексу споживчих цін на 2014 рік - 8,3%.

Звертаємо увагу, що у щорічному Посланні Президента України до Верховної Ради України «Про внутрішнє та зовнішнє становище України в 2013 році» визначено, що бюджетна політика у 2014 році має забезпечувати економічно обґрунтовану й виважену політику щодо підвищення мінімальної заробітної плати та посадового окладу працівника І тарифного розряду Єдиної тарифної сітки з урахуванням прогнозних індексів інфляції та рівня продуктивності праці.

 $ Відповідно до проекту Держбюджету-2014 в черговий раз передбачено збереження розміру мінімальної заробітної плати на рівні штучно заниженого прожиткового мінімуму для працездатних осіб, чим не враховано наступні пропозиції профспілкової сторони щодо:

- забезпечення випереджального зростання мінімальної заробітної плати порівняно з іншими мінімальними соціальними гарантіями з метою забезпечення відтворення трудового потенціалу працівника;

- встановлення мінімальної заробітної плати у розмірі не нижче фактичного прожиткового мінімуму, з урахуванням податку на доходи фізичних осіб.

Закладені до проекту Державного бюджету тенденції провокують зниження співвідношення розмірів мінімальної заробітної плати та фактичного прожиткового мінімуму (на початок 2013 року це співвідношення складало 96,4% (фактичний прожитковий мінімум – 1190 грн.), а станом на листопад п.р. воно зменшилося до 92,4% (фактичний прожитковий мінімум – 1242грн.)). І це без врахування податку на доходи фізичних осіб.

Враховуючи рішення Конституційного Суду від 22.05.2008 № 10-рп/2008 щодо збільшення прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які відповідно до законодавства підлягають обов’язковому державному соціальному страхуванню, на розмір ставки податку з доходів фізичних осіб, ситуація виглядає ще гірше.Співвідношення розміру мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму з урахуванням податку на початок 2013 року складало 89,1% (1288 грн.), а на листопад 2013 року – 85,3% (1345 грн.).

$ Що стосується оплати праці працівників бюджетної сфери за ЄТС, то ЗАГОСТРЮЄТЬСЯ питання скорочення грошового розриву між розмірами посадового окладу (тарифної ставки) працівника І тарифного розряду ЄТС та мінімальної заробітної плати.

Так, згідно з пояснювальною запискою до проекту закону України про Держбюджет-2014 фактично запропоновано легалізацію «заморожування» росту базового тарифного розряду ЄТС протягом січня–червня 2014 року у розмірі 852 грн. (його розмір не переглядався з 1 січня 2013 року)зростання цього показника передбачається лише з 1 липня 2014 року – до 890 грн., з 1 жовтня 2014 року – 1 011 гривень.

За таких умов, грошовий розрив між розмірами посадового окладу працівника І тарифного розряду ЄТС та мінімальної заробітної плати протягом І півріччя 2014 року складатиме 366 гривень, з 1 липня 2014 року скоротиться на 6 гривень та становитиме 360 гривень, а з 1 жовтня 2014 року – 290 гривень.

!!! Вищевикладене свідчить про свідоме грубе порушення впродовж 9 місяців 2014 року виконання п. 2.22 чинної Генеральної угоди в частині зменшення грошового розриву між посадовим окладом (тарифною ставкою) працівника І тарифного розряду Єдиної тарифної сітки та мінімальною заробітною платою.

 Крім того, невирішеним залишається питання оплати праці оплаті праці державних службовців середньої ланки органів виконавчої влади, так як 19 грудня ц.р. Парламентом прийнято рішення про ВІДТЕРМІНУВАННЯ ЩЕ НА РІК введення в дію нового Закону України «Про державну службу», що безумовно негативно позначиться на матеріальному становищі та мотивації праці державних службовців нижчої та середньої ланок.

 Слід відмітити, що пунктом 7 Прикінцевих положень законопроекту передбачено доручення Уряду на основі моніторингу виконання Держбюджету за підсумками I півріччя 2014 року внести пропозиції щодо підвищення соціальних стандартів та їх фінансового забезпечення.

 Звертаємо увагу на деякі інші негативи проекту Держбюджету-2014:

1) Проектом (зокрема, пунктами 3-6 Прикінцевих положень) продовжена багаторічна негативна практика призупинення законом про Державний бюджет України дії чинних актів законодавства або внесення до них змін, що суперечить численним рішенням Конституційного Суду України (від 9 липня 2007 р. № 6-рп/2007, від 22 травня 2008 р. № 10-рп/2008 та від 30 листопада 2010 р. № 22-рп/2010).

Пунктом 5 Прикінцевих положень аналізованого законопроекту передбачається зупинення дії окремих статей нового Закону України «Про державну службу» (в частині оплати праці та виплати пенсій).

Також призупинено дію норм Податкового кодексу України щодо зниження ставки податку на додану вартість з 20 до 17%; скасовано пільгове оподаткування ПДВ операцій з ввезення на митну територію України природного газу; відтерміновано з 2014 року на 2015 рік зниження ставки податку на прибуток підприємств з 19 до 16 відсотків.

2) У проекті на 2014 рік зменшено суму з 25 000 тис. грн. до 22 216,3 тис. грн. відведену для надання роботодавцям дотацій та компенсацій для забезпечення молоді першим робочим місцем.

3) На 2014 рік не передбачено коштів на реєстрацію державною службою зайнятості трудових договорів, укладених між працівниками та фізичними особами. У 2013 році для цього було виділено 2 200 тис. грн.

4) Видатки за бюджетною програмою «Щорічна разова грошова допомога ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань» на виплату у 2014 році разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань передбачено у сумі 819 011,6 тис. грн., що на 2 284,9 тис. грн. менше, ніж у 2013 році (821 296,5 тис.грн.).

5) Надання пільг та виплату компенсацій та допомог громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, передбачені за бюджетною програмою «Соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у обсязі 2 623 153,5 тис. грн., що на 44,6 тис. грн. менше, ніж у 2013 році (2 623 198,1 тис.грн.).

6) За бюджетною програмою «Вдосконалення системи соціальної допомоги» передбачені видатки (грант) за спеціальним фондом – 2 613,2 тис. грн., що на 19 639,1 тис.грн. менше, ніж у 2013 році (22 252,3 тис.грн.).

7) За бюджетною програмою «Санаторно-курортне лікування ветеранів війни, осіб, на яких поширюється чинність законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», «Про жертви нацистських переслідувань та інвалідів» передбачено видатки в загальній сумі 109 560,2 тис. грн., що на 4 472,3 тис. грн. менше, ніж у 2013 році (114 032,5 тис. грн.).

8) Не визначеною залишається сума коштів для продовження погашення зобов’язань держави по знецінених грошових заощадженнях громадян в установах Ощадного банку СРСР, оскільки в додатку 3 Державного бюджету України на 2013 рік загальним обсягом (а не окремим кодом) передбачено кошти на обслуговування державного боргу та заходи щодо поступової компенсації громадянам втрат від знецінення грошових заощаджень в сумі 44 856 221,2 тис. гривень.

9) На рівні 2013 року залишився розмір видатків у 2014 році для надання державної підтримки для будівництва (придбання) доступного житла (50 млн. грн.), хоча відповідно до Указу Президента України від 08.11.2007 №1077 «Про заходи щодо будівництва доступного житла в Україні та поліпшення забезпечення громадян житлом» при підготовці проекту Держбюджету щорічно Уряд в обов’язковому порядку зобов’язаний передбачати видатки на будівництво житла в обсязі не менше 0,5% ВВП, тобто 826,5 млрд. гривень.

10) Ігноруючи Указ Президента України від 12.06.2013 №329 «Про проведення у 2014 році в Україні Року учасників бойових дій на території інших держав» та відзначення 25-ї річниці виведення військ колишнього СРСР з Республіки Афганістан у проекті державного бюджету на 2014 рік  не передбачено коштів на проведення заходів з підготовки і проведення Року учасників бойових дій на території інших держав, зокрема, заходів щодо відзначення Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав і 25-ї річниці виведення військ колишнього СРСР з Республіки Афганістан та щодо підвищення рівня соціального захисту і медичного обслуговування учасників бойових дій на території інших держав, членів сімей загиблих, а також коштів на забезпечення житлом воїнів-інтернаціоналітів (Держбюджетом-2013 для забезпечення  житлом воїнів-інтернаціоналітів було передбачено видатки у розмірі 95,6 млн. гривень).

11) Не передбачено фінансування Загальнодержавної соціальної програми поліпшення стану безпеки, гігієни праці та виробничого середовища на 2014—2018 роки, затвердженої Законом України від 04.04.2013 № 178-VII.

До позитивів законопроекту можна віднести:

1)    передбачення фінансування нової бюджетної програми «Компенсація роботодавцю частини фактичних витрат, пов’язаних зі сплатою єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» у сумі 8 800 тис. грн.;

2)    передбачення коштів на реалізацію Загальнодержавної цільової програми «Питна вода України» в розмірі 180,0 млн. гривень;

3)    встановлення у 2014 році ставки податку на прибуток на рівні 18 % (зниження на 1%);

4)    пролонгацію окремих пільг з ПДВ:

 Крім того, з метою сприяння індивідуальному житловому будівництву на селі і спорудженні інженерних мереж для поліпшення житлово-побутових умов сільського населення, покращення соціально-демографічної ситуації, стимулюванню закріплення молоді на селі та збільшення випуску сільгосппродукції і зайнятості сільського населення на 2014 рік передбачається надання кредитів за рахунок спеціального фонду за бюджетною програмою «Державне пільгове кредитування індивідуальних сільських забудовників на будівництво (реконструкцію) та придбання житла» в обсязі 48 млн. гривень.

 Що стосується фінансування державних програм, то детально ознайомитися з передбаченням бюджетних видатків на їх реалізацію  у 2014 році можна в додатку «Перелік державних цільових програм, які виконуються в межах бюджетної програми у 2014 році» (додається).




1. Социально-экономическая сущность налогов в современном обществе
2. The Development of personlity
3. реферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук Львів 2002 Дисерт
4. Мёртвые души 1984 ТОМ ПЕРВЫЙ Предлагаемая история как станет ясно из дальнейшего произошла несколько в
5. аденогипофиз а задняя обозначается как нейрогипофиз
6. I. ФАМИЛИСГИЧЕСКИЕ ПРОЦЕССЫ И СТРУКТУРЫ
7. О внесении изменений в Уголовнопроцессуальный кодекс Российской Федерации и Федеральный закон
8. Связь учений Макиавелли и Макиавелизма со современностью Макиавеллизм как явление современного общества
9. Архангельск
10. Потребительский выбор
11. Реферат Основные методики занятий физкультурными упражнениями
12. Тема- Составление схемы вокзала по конкретному образцу постройки Задачи- закреплять умение анализиро
13. Возникновение жизни на Земле
14. имеют обобщенное значение предметности и отвечают на вопросы кто или что; 2 бывают собственными или нари
15. Вопросы на получение карты поляка
16. ПЕТЕРБУРГСКАЯ ГОСУДАРСТВЕННАЯ МЕДИЦИНСКАЯ АКАДЕМИЯ Кафедра инфекционных болезней Зав
17. Парадокс Кондорсе
18. Методические рекомендации по оценке инвестиционных проектов -Минэкономразвитие России
19. за государственное регулирование экономики Знание сила
20. Организация и управление на предприятиях для студентов технических специальностей заочного факультет