У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

тема правових соціальноекономічних організаційнотехнічних санітарногігієнічних і лікувальнопрофілакт

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 28.12.2024

4. ОХОРОНА ПРАЦІ ТА НАВКОЛИШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА

4.1.  ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ.

Охорона праці є обов'язковим елементом організації будь-якого підприємства. Охорона праці  - це система правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних засобів і заходів, спрямованих на збереження здоров'я і працездатності людини. Законодавча  база охорони праці [2]  налічує ряд законів, основними з яких являються Закон про охорону праці, Кодекс законів про працю України, Закону України "Про загальнообов'язкове  державне  соціальне страхування від нещасного випадку  на  виробництві   та   професійного   захворювання,   які спричинили втрату   працездатності", “Про охорону здоров'я”, “Про пожежну безпеку”, “Про забезпечення  санітарного та епідеміологічного благополуччя населення”  та  прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.

Закон України "Про охорону праці" [1], що визначає основні положення по реалізації конституційного права громадян на охорону їхнього життя і здоров'я в процесі трудової діяльності, регулює взаємини між працівником і адміністрацією з питань охорони праці. Закон поширюється на усі види діяльності., крім цього, охорона праці базується на нормативних актах.

Дія Закону [1] поширюється на всіх юридичних та фізичних осіб, які  відповідно до законодавства  використовують  найману працю, та на всіх працючих. Наведені правові норми регламентують організацію роботи в галузі охорони праці на підприємствах (в установах), планування і фінансування заходів щодо охорони праці; визначають структуру служби по охороні праці; передбачають організацію нагляду і контролю за дотриманням правил охорони праці; регламентують порядок розслідування й обліку нещасливих випадків; компенсації матеріального збитку; відповідальності за порушення вимог охорони праці. У сучасних умовах рішення основних задач охорони праці тісно зв'язано з ефективністю діяльності економічних структур.

      Державна політика  в  галузі   охорони   праці   спрямована на створення належних,  безпечних і здорових умов  праці,  запобігання   нещасним   випадкам   та   професійним захворюванням. Державна політика   в   галузі  охорони  праці  базується  на принципах:

    пріоритету життя    і    здоров'я     працівників,     повної відповідальності  роботодавця  за створення належних,  безпечних і здорових умов праці;

    підвищення рівня  промислової  безпеки  шляхом   забезпечення суцільного технічного контролю за станом виробництв, технологій та продукції, а також сприяння підприємствам у створенні безпечних та нешкідливих умов праці;

    комплексного розв'язання  завдань  охорони  праці  на  основі загальнодержавної, галузевих, регіональних програм з цього питання та з урахуванням інших напрямів економічної і соціальної політики, досягнень в галузі науки і техніки та охорони довкілля;

Питання охорони праці в даному розділі розглядаються стосовно працівників офісу суспільної організації. У приміщенні працюють робітники, які виконують роботу з використанням ПЕОМ. Тому передбачаються умови праці з урахуванням санітарних норм НПАОП 0.00 - 1.28 - 10 [3], тобто норма площі на одного працюючого не менш 6м2.

На працюючих  впливають такі небезпечні виробничі фактори, як неналежне освітлення, не враховуються іноді ергономічні характеристики робочого місця, відсутність вентиляції, наявність пилу у робочих приміщеннях, наявність шуму та неіонізованих випромінень.

4.2. УПРАВЛІННЯ ОХОРОНОЮ ПРАЦІ В ЕКОНОМІЧНІЙ СТРУКТУРІ СУСПІЛЬНОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ.

 У відповідності ст. 13 [1] роботодавець зобов'язаний   створити   на  робочому  місці  в кожному  структурному  підрозділі  умови   праці   відповідно   до нормативно-правових  актів,  а  також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці. З цією метою він забезпечує  функціонування  системи управління охороною праці, а саме:

    створює відповідні  служби  і  призначає посадових осіб,  які забезпечують вирішення конкретних питань охорони праці, затверджує інструкції   про   їх  обов'язки,  права  та  відповідальність  за виконання  покладених  на  них  функцій,  а  також  контролює   їх додержання;

    розробляє за  участю  сторін колективного договору і реалізує комплексні  заходи  для  досягнення  встановлених  нормативів   та підвищення існуючого рівня охорони праці;

    забезпечує виконання    необхідних   профілактичних   заходів відповідно до обставин, що змінюються;

    впроваджує прогресивні   технології,   досягнення   науки   і техніки,  засоби механізації та автоматизації виробництва,  вимоги ергономіки, позитивний досвід з охорони праці тощо;

    забезпечує належне утримання будівель і  споруд,  виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом;

    забезпечує усунення   причин,   що   призводять  до  нещасних випадків,  професійних захворювань,  та здійснення  профілактичних заходів,  визначених  комісіями  за  підсумками  розслідування цих причин;

    організовує проведення  аудиту  охорони  праці.

З цією метою работодавець забезпечує функціонування системи керування охороною праці, для чого в офісі:

створює службу з охорони праці і призначає посадових осіб;

розробляє і реалізує  комплексні заходи для досягнення встановлених
нормативів по охороні праці;

забезпечує усунення причин, що викликали нещасніі випадки;

організує проведення досліджень умов праці, атестацію робочих місць
на відповідність нормативним актам про охорону праці;

- розробляє і затверджує положення , інструкції, інші нормативні акти з охорони праці, що діють в офісі суспільної організації;

здійснює   постійний   контроль   за   дотриманням   працівниками   правил
звертання з обчислювальною технікою;

організовує пропаганду безпечних методів праці.

Схема управління охороною праці в офісі суспільної організації «Орден “Орден”» приведена на рис .4.1.

                                

Рис.4.1 Схема управління охороною праці в офісі суспільної організації «Орден “Орден”»

4.3. Промислова санітарія

Умови праці на робочих місцях мають важливе значення для здоровя і працездатності менеджера.

4.3.1. Мікроклімат

Метеорологічні   умови   або   мікроклімат   визначають   наступні   параметри: температура (°С), рухливість повітря (м/с), відносна вологість повітря (%) і інтенсивність теплового випромінювання.

З урахуванням параметрів мікроклімату метеоумови в приміщенні поділяються на оптимальні та допустимі. У відповідності до ГОСТ 12.1.005-88 [4] встановлюються оптимальні умови, при виборі яких враховується пора року та категорія важкості роботи.

За затратами енергії робота характеризується напруженою розумовою працею (сидяча робота, і потребує до 119 ккал/год. затрат енергії)  та згідно [4] визнається, як категорія важкості - 1а.

Оптимальні параметри мікроклімату  наведені у таблиці 4.1.

Таблиця 4.1 -  Оптимальні параметри мікроклімату

Категорія роботи по енергозатратам

Пора року 

Температура повітря,

°С

Відносна

вологість

повітря,

%

Швидкість руху повітря,

м/с

легка 1а 

Холодна 

22-24 

40-60 

0,1 

Тепла 

23-25 

4.3.2 Вентиляція та опалення

Для забезпечення прийнятих умов мікроклімату у приміщені, відповідно до вимог СНиП 2. 04. 0 5 -92 [6], передбачені кондиціонері, які забезпечують температурний режим та відносну вологість  повітря.

Вміст озону  у робочому приміщенні не повинен перевищувати    0,1 мг/м3,    пилу -  4 мг/м3,  оксидів азоту -  5 мг/м3..

Система  опалення у зимовий період централізована, носієм тепла є вода. Водозабезпечення відбувається за рахунок міського водопроводу. Діє господарчо-фекальна каналізація.

4.3.3  Виробниче освітлення

При освітленні виробничих приміщень використовується сумісне освітлення, що складається з природнього, яке створюється світлом неба (пряме і відбите) та штучне. Штучне прийняте комбіноване, що складається з загального та місцевого.

У приміщенні використовується бічне природне освітлення, що здійснюється крізь бічні вікна. Воно забезпечується коефіцієнтом природної освітленості (КПО) не нижче 1,5%   ДБН В. 2.5-28-2006   [7].

Згідно з [7] для 4-го кліматичного поясу знаходимо КПО за формулою: 

=    m  c ,

   де: m -  коэффициент світового клімату і приймається  m = 0,9,

с - коэффициент сонячності клімату і дорівнює   с = 0,9,

При боковому освітленні КПО    = 1, 6

Тоді       =  1, 6  0,9  0,9  = 1,296,    приймаємо  = 1,3

Розряд зорової роботи, працюючих з використанням ПЕОМ, приймається виходячи із мінімального роздивляючого об’екту від 0,5 до 1 мм та згідно [7] відноситься до IY розряду. Характеристики освітлення подано у таблиці 2.

Таблица  2 - Характеристика  освітлення

Наименування приміщень

Розряд

зорової 

роботи

Площа підлоги,

м2

Освітлення

Природне

Штучне

вид освітлення

КПО,%

Нормоване

освітлення, лк

Операційний

зал

IY

55, 0

боковое

1,3

350

Для освітлення приміщення використовують світильники типу ЛПО з люмінісцентними лампами  ЛБ.  Для місцевого освітлення використовують лампи накалювання. робоче місце, забезпечити безпеку праці і зниження втомлюваності робітників.

4.3.4 Виробничий шум та вібрація

У приміщеннях, обладнаних ПЕОМ, рівні звукового тиску, рівні звуку та еквівалентні рівні звукового тиску на робочих місцях повинні відповідати вимогам ГОСТ 12.1.003-83 [8]. Рівні шуму на робочих місцях осіб, що працюють з відеотерміналами та ЕОМ, визначені ДСанПін 3.3.2-007-98 [9] та не перевищують 65 дБА. Нормованій рівень вібрації  становить 92 дБ по віброшвидкості і 33 дБ по віброприскоренню [9].

Для забезпечення нормованих рівнів шуму у виробничих приміщеннях та на робочих місцях застосовуються шумопоглинальні засоби, вибір яких обгрунтовується спеціальними інженерно-акустичними розрахунками.

Організаційними та технічними заходами для зниження шуму є:

  •  Застосування шумопоглинаючих матеріалів (негорючі або важкогорючі спеціальні перфоровані плити, панелі, мінеральна вата з максимальним коефіцієнтом звукопоглинання в межах частот 31,5 - 8000 Гц);
  •   Акустична обробка приміщень;
  •   Розташування джерел шуму в ізольованих приміщеннях;
  •  Заміна матричних принтерів на лазерні;
  •  Проведення акустичних замірів шуму та вібрації з розробкою режимів праці і відпочинку.

2.6 Рівні іонізації  повітря приміщень при роботі  на відеотермінілах ( ВДТ)

Відповідно до [11] кількість аеронів в 1 см3 повітря  при оптимальному значенні повинно дорівнювати  наступним значенням:  n+ 1500 – 3000;  n-  3000 – 5000. Для підтримки оптимальних значень концентрації позитивних та негативних іонів необхідно  установлювати прилади зволоження або штучної іонізіції повітря.

Значення напруженості електростатичного поля на робочих місцях з ВДТ( як у зоні екрана монітору, так і на поверхні обладнання, клавіатури, друкувального пристрою) не перевищують гранично допустимих  - 20 кВ/м. Існує декілька типів випромінювання від ПЕОМ відповідно [11], у тому числі: гамма, рентгенівське, радіочастотне, мікроволнове, видиме, ультрафіолетове й інфрачервоне випромінювання. Рівні цих випромінювань достатньо низькі та не перевищують діючих норм.  Так іонізуючі випромінення на відстані 0,05 м від екрана не перевищує еквівалентну дозу 0,1 мбер/год.

4.4. ОРГАНІЗАЦІЯ БЕЗПЕЧНИХ УМОВ ПРАЦІ

Робоче місце - це простір, оснащений необхідними технічними засобами (відображення інформації, органами управління та інше).

Конструктивні можливості цих засобів повинні узгоджуватись з  антропометричними, біологічними, психологічними можливостями людини, дотриманням гігієнічних норм і вимог,  з урахуванням заходів безпеки. Так, висота поверхні робочого столу, де розташовано комп'ютер, дорівнює 800 мм; робочий стіл повинен мати простір для ніг висотою не  менше600 мм, підставка для ніг на ширину понад 300 мм. Робоче сидіння повинно бути підйомно-поворотним та регулюватись за висотою. Екран  ВДТ та клавіатура розташовуються від очей на відстані 600 мм.

При виникненні аварійної ситуації ПЕОМ негайно відключається від електричної мережі.

Для забезпечення електробезпеки  відповідно до   нормативних документів використовують систему організаційних і технічних заходів та засобів, згідно з  ПУЭ [ 6 ] . Приміщення,де розташовані ПЕОМ, по небезпечності ураження людини електричним струмом  є   приміщеннями без підвищеної небезпеки. Незважаючи на це, використовують технічні і організаційні заходи захисту  користувачів ПЕОМ від ураження електричним струмом. До технічних заходів відносяться:

- порядок підготовки робочого місця, який вимагає при цьому зняття напруги, слід вжити у вказаному порядку таких технічних заходів:

необхідні відключення і вжиття заходів, що перешкоджають помилковому або  самочинному ввімкненню комутаційної апаратури;

перевірка відсутністі напруги на струмоводах;

заземлення обладнання для захисту людей від ураження електричним струмом;

занулення або  захисне відключення обладнання;

огородження, за необхідності, робочих місць або струмовідних частин, що залишилися під напругою, і вивішення на огородженнях плакатів безпеки.

До організаційних заходів відносяться:

- затвердження переліку робіт, що виконуються за нарядами, розпорядженнями;

- призначення осіб, відповідальних за безпечне про ведення робіт;

оформлення робіт нарядом, розпорядженням .

Засоби  захисту забезпечують зниження  інтенсивності електромагнітних випромінювань на робочих місцях до санітарних норм. В залежності від умов дії електромагнітних полів можуть бути використані наступні способи і методи захисту:

• захист часом;

• захист відстанню;

• зниження інтенсивності випромінювання самого джерела;

• екранування джерела випромінювання;

• захист робочого місця від випромінювання;

• екранування персоналу шляхом використання індивідуальних засобів захисту;

• всі екрани повинні ретельно заземлятися;

Працівники офісу проходять періодичні медичні огляди з періодичність 1 раз у два роки.

4. 5. ПОЖЕЖНА БЕЗПЕКА

Пожежна безпека - стан об'єкта при якому із установленою ймовірністю виключається можливість виникнення і розвитку пожежі, а також забезпечується захист матеріальних цінностей.

Причинами, що можуть викликати пожежу у цьому помешканні, є:

несправність електропроводки і приладів;
коротке замикання електричних ланцюгів;

перегрів апаратури;

Приміщення кредитного відділу з пожежонебезпечної категорії відноситься до категорії – “В”, згідно з НАПБ Б 07.005-86 [13], тому що в обігу знаходяться тверді горючі речовини і матеріали. Ступінь вогнестійкості будинку, відповідно, до ДБН В 1.1-7-02 [14] – ІІ, помешкання, відповідно, до ПУЭ [20] по вибухонебезпечній зоні класу – 20, по пожежонебезпечній зоні класу – 20 .

Пожежна безпека відповідно до ГОСТ 12.1.004-91 [15] забезпечується системами запобігання пожежі, пожежного захисту, організаційно-технічними заходами.

Система, запобігання пожежі:

контроль і профілактика ізоляції;

наявність плавких вставок і запобіжників в електронному устаткуванні;

для захисту від статичної напруги використовується заземлення;

захист від блискавок будівель і устаткування.

Система пожежного захисту:

- аварійне відключення і переключення апаратури;

наявність первинних засобів пожежегасіння, вогнегасників ОП-5, тому що
вуглекислота має погану електропровідність, або порошкових вогнегасників. У даному приміщенні знаходиться 3 вогнегасника типу  ВВК-5;

система оповіщення, світлова і звукова сигналізація;

захист   легкозаймистих    частин    устаткування,    конструкцій   захисними
матеріалами;

використання негорючих матеріалів для акустичної обробки стін і стель;

у помешканнях, де немає робочого персоналу, встановлена автоматична система пожежного захисту,

Для успішної евакуації персоналу при пожежі розміри дверей робочого помешкання повинні бути наступними: ширина дверей не менше 1,5 м., висота дверей не менше 2,0 м., ширина коридору 1,8 м.; робоче помешкання повинно мати два виходи; відстань від найбільше віддаленого робочого місця не повинне перевищувати 100 м.

В офісі суспільної організації «Орден “Орден”» провадиться навчання персоналу правилам пожежної безпеки. На видних місцях  розвішені необхідні інструкції, плакати, план евакуації персоналу у
випадку пожежі.

4. 6. ОХОРОНА НАВКОЛИШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА

Стан навколишнього середовища в Україні викликає серйозне занепокоєння, оскільки є результатом економічних помилок та екологічних прорахунків, оскільки уже не можливе самовідновлення і самоочищення  природного  середовища, іде активна деградація і небезпечне знищення запасів природних ресурсів.

У звязку з цим сформульовані основні шляхи виходу України із тяжкої екологічної кризи:

  •  розробка комплексних програм по охороні природи на основі моніторингових спостережень;
  •  збільшення витрат на охорону природи та прискорення темпів будівництва природоохоронних обктів
  •  заборонення відступу від проектів, що наносять шкоду навколишньому середовищу та інше.

Оскільки, в основному,  джерелами забруднення навколишнього середовища є технологічні процеси та недосконале  очищення відходів від цих процесів, основним завданням являється розробка безвідходних  або маловідходних технологій, використання сучасних транспортних  засобів, впровадження організаційних заходів з екологічної безпеки, таких, наприклад, як плата за викиди в атмосферу та гідросферу, продаж квот на викиди в навколишнє середовище,  раціональне розміщення підприємств, з урахуванням щільності населення та інше.

На сучасному етапі  при масовому використанні моніторів і комп'ютерів не можна не враховувати  також їх  вплив на навколишнє середовище на всіх стадіях: при виготовленні, експлуатації й після закінчення їхнього терміну служби. Сьогодні діють екологічні стандарти., які визначають вимоги до виробництва й матеріалів, використовуваним у конструкції приладів. Вони не повинні містити фреонів, хлоридів, бромідів (ВS 7750) ТСО 95.

У стандартах ТСО '99 закладено обмеження з кадмія у світлочутливому шарі екрану дисплея та ртуті в батарейках. Апарати, тара й документація повинні проходити нетоксичну переробку після використання.

Робота на ПК типу ІВМ РС/АТ не робить шкідливого впливу на навколишнє середовище. Після витікання терміну служби він повністю підлягає вторинній переробці, а також апарати, тара, документація повинні допускати нетоксичну переробку після використання.

Офіс за специфікою роботи, крім відпрацьованих моніторів має  відходи  люмінесцентних ламп,  побутові відходи та відходи паперу. Відпрацьовані лампи люмінесцентні складують у відведених місцях та направляють на спеціалізовану переробку від ртуті. Папір подрібнюють і відправляють на утилізацію. Побутові відходи комунальні служби вивозять на полігон.

Список   джерел   інформації до розділу 4

  1.  Закон України "Про  охорону праці" з змінами та доповненнями, 2002.
  2.  Законодавство України про охорону праці.
  3.  ДНАОП 0.03-3.01-71. Санитарные норми проектирования промышленных
    предприятий (СН 245-71),
  4.  ГОС'Г 12.1.005-88 ССБТ. Общие санитарно-гигиенические требования к
    воздуху рабочей зоны. - Введен 01.01.89.
  5.  Долин ПА. Справочник по технике безопасности . М: Знергоатомиздат,
    1984.
  6.  СНиП   2.04.05-92. Нормы  проектирования. Отопление, вентиляция и
    кондиционирование воздуха. - М.: Стройиздат, 1992.
  7.  ДБН В. 2.5-28-2006   Природне і штучне освітлення - К.: Мінбуд України, 2006.
  8.  ГОСТ 12.1.003-83. ССБТ. Шум. Общие требования безопасности. - Введен
    01.07.89.
  9.  ДСанПіН 3.3.2.007-1998. Державні санітарні правила і норми роботи з
    візуальними     дисплейними     терміналами     електронно-обчислювальних
    машин, - Київ, 1998,

10. ГОС'Т   17.1.3.03-77.   Правила   выбора  и оценка   качества   источников
централизованного хозяйственно-питьевого водоснабжения.

11. НПАОП 0.00-1.28-10.    Правила    охорони    праці   при    експлуатації
електронно-обчислювальних машин. – Київ, 2010.

12. НПАОП 40.1-1.21-98 „Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів”.

13.НАПБ Б. 07.005-86. Визначення категорії будівель і споруд по вибухопожежній і пожежній безпеці. - К. Будіздат,  1987

  1.  ДБН   В   1.1-7-02. - "Захист   від   пожежі.   Пожежна   безпека   об'єктів
    будівництва".    К.: 2003. – 41с.
  2.  ГОСТ 12.1.004-91. ССБТ. Пожарная безопасность. Общие требования. -
    Введен 01.07.91.
  3.  Закон України "Про охорону навколишнього середовища” от 25.06.91.
  4.  ДСТУ. Система управління навколишнього середовища. ISО 14001-97 - К.: Держстандарт України, 1997.

18. НПАОП 40.1-1.32-01 “Правила будови електроустановок. Електрооблад-нання спеціальних установок”.

19.  В.В. Березуцький. Основи охорони праці. -Харків, Факт, 2005, с. 280  




1. Юриспруденция Комплекс рассчитан на 240 часов; из них 68 часов ~ лекции 68 ~ семинарские занятия 104 часа ~ на с
2. Налоги на прибыль организаций
3. Задание 1 Проанализировать динамику мирового промыслового рыболовства на основании данных табл
4. Становление и развитие библиотек в России
5. ЛЕВИЗНЫ В КОММУНИЗМЕ ПОСВЯЩЕНИЕ Посвящаю эту статью высокопочтенному мистеру ЛлойдуДжорджу в изъяв
6. Цикорий обыкновенный
7. I. О различии между чистым и эмпирическим познанием II
8. Преобразования в области культуры в первой четверти XVIII века1
9. . Укажите выражение значение которого является наименьшим 2.
10. Маркетинговые войны- Питер; СПб; 2004 ISBN 5947238667 0070527261 Оригинал- ldquo;Mrketing Wrfrerdquo; Перевод- Жильцов
11. Первичный это реализация кредитного проекта и погашение срв за счет движя оборотн.
12. ЛФ Рижук Методичні рекомендації щодо організації самостійної позааудиторної роботи студентів з україн
13. финансовые институты- типы и специфика деятельности Функции денег как средства обращения Эволюция б
14. тема трудового виховання- а трудове навчання; б різноманітні види дитячої праці умови її ефективності;.
15. парламентаризма
16. Динамические законы и механический детерминизм
17. Лекция ИСТОРИЯ СТРАН ЕВРОПЫ И АМЕРИКИ В 16001815 гг
18. Студенческая наука и здоровье
19. Внешнеторговые операции без паспорта сделки
20. ТАСС 15 ноября 2012 года 15-32 Министерство обновило выпущенный всего полгода назад прогноз до 2030 года