У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

7 РЕФЕРАТ дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук

Работа добавлена на сайт samzan.net: 2015-07-05

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 6.4.2025

10

ХАРКІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ АГРАРНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

ім. В.В. Докучаєва

БОНДАР СВІТЛАНА ІВАНІВНА

УДК.15:333.38

РОЗВИТОК СОЦІАЛЬНОЇ ІНФРАСТРУКТУРИ СЕЛА

В РИНКОВИХ УМОВАХ

Спеціальність 08.07.02 –Економіка сільського господарства і АПК

АВТОРЕФЕРАТ

дисертації на здобуття наукового ступеня

кандидата економічних наук

Харків - 2005


Дисертацією є рукопис.

Робота виконана в Харківському національному технічному університеті сільського господарства ім. Петра Василенка Міністерства аграрної політики України

Науковий керівник:          доктор економічних наук, професор, член-кореспондент УААН

Амбросов Володимир Якович,

Харківський національний технічний університет сільського господарства ім. Петра Василенка, завідувач кафедри обліку і аудиту

Офіційні опоненти:             доктор економічних наук, професор

Амосов Олег Юрійович,

Харківський регіональний інститут Національної академії державного управління при Президентові України, заступник директора з навчальної роботи

кандидат економічних наук, доцент

Грищенко Оксана Володимирівна, 

Харківський національний технічний університет сільського господарства ім. Петра Василенка, 

доцент кафедри організації виробництва та менеджменту

Провідна установа: Об’єднаний інститут економіки НАН України, відділ соціально-економічних аспектів розвитку АПК, м. Київ

Захист відбудеться “11”_травня_2005 р. о _.30_ годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 64.803.01 в Харківському національному аграрному університеті ім. В.В. Докучаєва за адресою: навчальне містечко ХНАУ, корп. 1, к. 213, , п/в “Комуніст-1”, м. Харків, 62483.

З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Харківського національного аграрного університету ім. В.В. Докучаєва за адресою: навчальне містечко ХНАУ, корп. 1, к. 213, п/в “Комуніст-1”, м. Харків.

Автореферат розісланий “__” _квітня__ 2005 р.

Вчений секретар спеціалізованої вченої ради,

кандидат економічних наук                                                                А.В. Македонський

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальність теми. Розвиток соціальної сфери села є важливою умовою для сталого економічного розвитку агропромислового комплексу. Все більшого значення набуває реалізація на практиці тих організаційно-економічних заходів мотиваційного механізму, які пов’язані з соціальними перетвореннями на селі. Аграрна політика має перспективу й загальне визнання, а також підтримку лише тоді, коли вона стосується глибокої суті соціально-економічних інтересів не тільки селянства в цілому, а й кожного селянина зокрема.

Сьогодні на шляху формування ринкової економіки в нашій країні основним напрямом повинен стати курс на підвищення її соціальної орієнтації та послідовну переорієнтацію економіки на задоволення потреб працюючих громадян і членів їх сімей. Тобто необхідні якісні зміни у продуктивних силах і виробничих відносинах, без яких неможливо забезпечити належний рівень життя і, як наслідок, духовне збагачення та гармонійний розвиток сільського населення.

Ці та інші чинники спонукають до пошуків шляхів збереження діючих об’єктів соціальної інфраструктури й більш ефективних моделей їх функціонування, а також джерел фінансування в умовах реформування аграрного сектора економіки України.

В зв’язку з вищевикладеним, можна зробити висновок, що забезпечення функціонування та розвитку соціальної сфери села є одним з головних напрямів реформування аграрного сектора країни і розбудови соціально орієнтованої ринкової економіки.

В економічній літературі вивчення та дослідження питань підвищення ефективності функціонування та реорганізації соціальної сфери села привертає увагу багатьох вітчизняних та зарубіжних науковців. Так, теоретичні основи соціальної сфери закладені в роботах А. Маршалла, К. Маконелла, П. Самуельсона, Дж. Стігліца, М. Тодаро, проблеми розвитку досліджувались і висвітлені у роботах вітчизняних вчених: В. Амбросова, О. Бугуцького, М. Вдовиченка, М. Долішнього, В. Куценко, Г Купалової, М. Орлатого, І. Прокопи, К. Прокопишак, В. Рябоконя,    П. Саблука, Р. Тринько, Л. Шепотько, В. Юрчишина, інших відомих українських вчених і практиків. Серед відомих вчених країн СНД слід відмітити Л. Абалкіна, С. Важеніна, В. Жаміна, Ж. Тощенко та інших.

Працями цих та багатьох інших вчених створений належний методологічний фундамент для пошуку обґрунтованих відповідей на багато питань, які породжені сучасним станом. Однак по багатьох з них, в тому числі і таких, які мають виключно важливе значення для розвитку соціальної інфраструктури, продовжують існувати великі розбіжності між поглядами як наукових працівників, так і практиків. Крім того, значна більшість вітчизняних вчених розглядала ці проблеми стосовно умов командно-адміністративної економіки, а зарубіжні вчені –розвиненої ринкової економіки. Проте сьогодні, в умовах трансформаційних змін та переходу на ринкові умови господарювання необхідно по-новому розглядати ці проблеми, які вимагають подальшого вивчення та опрацювання. Таким чином, і в теперішній час велике коло питань, які відносяться до даного розділу наукових знань, не отримали остаточного вирішення.

Все вищевикладене і зумовило актуальність вибраної теми, її наукову і практичну цінність.

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Обраний нами напрямок є частиною науково-дослідної теми факультету менеджменту Харківського національного технічного університету сільського господарства ім. П. Василенка „Адаптація організаційно-економічного механізму агропромислового комплексу до ринкових умов” (номер державної реєстрації 0103U008436).

Мета і завдання дослідження. Метою дисертаційного дослідження є розробка обґрунтованих організаційно-економічних пропозицій, практичних рекомендацій щодо регулювання розвитку соціальної інфраструктури села та підвищення ефективності її функціонування в ринкових умовах.

Вказана мета обумовила наступні завдання:

- висвітлити економічну суть, роль і особливості функціонування соціальної інфраструктури села в умовах трансформації сільськогосподарських підприємств та утвердження приватної власності;

- систематизувати теоретичні розробки з питань класифікації соціальної інфраструктури села в умовах ринкових відносин;

- проаналізувати рівень розвитку соціальної інфраструктури в сільській місцевості та встановити його основні вимоги на перспективу;

- визначити необхідність державного регулювання розвитку соціальної інфраструктури села;

- дати оцінку формам організації соціальної інфраструктури села і обгрунтувати найбільш доцільні на перспективу;

- визначити пріоритетні напрями розвитку (та знайти резерви підвищення економічної ефективності ) системи управління об’єктами соціальної інфраструктури в інтересах товаровиробників різних форм власності та господарювання.

Предметом дослідження є процес формування організаційно-економічних напрямків розвитку соціальної інфраструктури села.

Об’єктом дослідження є соціальна інфраструктура сільської місцевості Харківської області.

Методи дослідження. Теоретичною та методологічною основою дослідження є наукові розробки вітчизняних та зарубіжних провідних вчених економістів-аграрників з проблем соціального розвитку сільських територій та формування сталого розвитку. Вибір методів дослідження визначався потребами практичного характеру, оскільки соціальний розвиток села є предметом вивчення різноманітних наук –економіки, права, соціології, географії та інших.

У процесі дослідження використано: абстрактно-логічний, аналізу і синтезу (для дослідження та виявлення закономірностей, тенденцій та особливостей розвитку соціальної інфраструктури області), статистико-економічний (для вивчення суті та реальних наслідків реформувальних процесів, що мали місце в сільській місцевості), монографічний (для детального вивчення рівня соціально-економічного розвитку районів області), економіко-математичний, порівнянь, співставлень (при вивченні зарубіжного досвіду та можливостей його використання в умовах області), та інші методи проведення економічних досліджень.

Інформаційною основою є статистичні збірники і бюлетені Харківського обласного управління статистики і Державного Комітету статистики України, матеріали наукових та інформаційно-публіцистичних видань, результати соціологічного опитування, авторські спостереження.

Наукова новизна одержаних результатів полягає в наступному:

вперше:

обґрунтовано пропозиції по пріоритетності розвитку окремих видів соціальної інфраструктури на основі запропонованої класифікації, яка розглядається як цілісна система в умовах ринку, впливає на підвищення продуктивності праці та сприяє гармонійному розвитку людини.

удосконалено:

класифікацію об’єктів соціальної інфраструктури регіону, а саме: соціальної інфраструктури, що підвищує комунікації та інформаційну свідомість, соціальної інфраструктури, що сприяє стабілізації та підвищенню якості життя та соціальної інфраструктури, що сприяє фізичному та духовному розвитку людини.

дістали подальший розвиток:

- узагальнення вимог до економічних форм організації об’єктів соціальної інфраструктури;

- механізм державної підтримки розвитку соціальної інфраструктури в сільській місцевості, який містить нові підходи щодо фінансової підтримки державою реалізації стратегії розвитку соціальної сфери села;

- розвиток форм співробітництва держави і приватного сектору, що переслідує загальні довгострокові цілі на взаємовигідних умовах місцевої влади та підприємницьких структур;

- організаційна структура управління та її функції при реалізації соціальних завдань.

Практичне значення одержаних результатів полягає в тому, що рекомендації автора щодо перспективного розвитку соціальної інфраструктури села та удосконаленню організаційної структури управління були використані Валківською районною радою Харківської області при розробці Програми соціально-економічного розвитку Валківського району до 2010 року (дов. № 43 від    14.04.2004 р.).

Одержані результати щодо механізму державного фінансування соціальної інфраструктури села враховані в практичній діяльності відділення Державного казначейства у Валківському районі Харківської області (дов. № 01-06/124 від 14.04.2004 р.).

Пропозиції, одержані в результаті використання методики ранжування сільських населених пунктів за рівнем розвитку їх соціальної інфраструктури були враховані Головним управлінням сільського господарства і продовольства при коригуванні перспектив розвитку галузі у відповідності з прийнятою “Стратегією соціально-економічного розвитку Харківської області на період до 2011 року” (дов. № 11/1-82 від 12.07.2004 р.).

Результати дисертаційних досліджень використані в навчальному процесі Харківського державного технічного університету сільського господарства ім. П. Василенка при викладанні курсів “Економіка підприємств”, для студентів економічних спеціальностей (довідка № 173 від 12.08.2004 р.).

Особистий внесок здобувача. Наукові результати, які викладені в дисертації та виносяться на захист, отримано автором особисто. Їх значення полягає в подальшому розвитку наукової теоретико-методологічної бази функціонування соціальної інфраструктури села в ринкових умовах.

Апробація результатів дисертації. Науковий зміст основних результатів дослідження та їх практичне застосування обговорювалися на науково-практичних конференціях: “Проблеми ефективного функціонування АПК в умовах нових форм власності та господарювання” (Харків, 2001); “Механізм господарювання і економічна динаміка в АПК” (Харків, 2001); Всеукраїнська наукова конференція студентів, магістрів та аспірантів “Ринкова трансформація економіки: стан, проблеми, перспективи” (Харків, 2003); “Бюджет та фінансовий контроль у державному управлінні” (Харків, 2003), ХХХІІ науково-теїхнічна конференція викладачів, аспірантів та співробітників Харківської національної академії міського господарства, присвячена 350-річчю м. Харкова (Харків, 2004).

Публікації. Основні результати досліджень викладено в 14 статтях у наукових журналах, збірниках наукових праць та матеріалах науково-практичних конференцій, з них 11 статей - у наукових фахових виданнях; загальний обсяг публікацій становить 2,5 обл..-вид. арк.

Обсяг і структура дисертаційної роботи. Дисертація складається зі вступу, трьох розділів, висновків, списку використаних джерел та додатків.

Робота викладена на 175 сторінках комп’ютерного тексту; містить 26 таблиць,

14 рисунків, 6 додатків. Список використаних джерел нараховує 201 найменування на 17 сторінках. Додатки займають 6 сторінок.

ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ

У Вступі обгрунтовується актуальність теми, формулюється мета та завдання дослідження, визначаються його предмет, об’єкти, методологічна основа та методи дослідження, відображається наукова новизна та практична цінність дослідження, апробація та реалізація його результатів.

У першому розділі „Теоретичні основи формування соціальної сфери села в умовах трансформації сільськогосподарських підприємств та утвердження приватної власності” висвітлено сутність, теоретичні та методологічні аспекти розвитку соціальної інфраструктури села.

Аналізуючи соціально-економічні процеси розвитку суспільства, приходимо до висновку, що соціальні теорії трансформуються в окрему сферу, яка визначає процеси відтворення людини, –соціальну. В науковій літературі зустрічається різне трактування терміну „соціальна інфраструктура села”. Під соціальною інфраструктурою села розуміємо економічну категорію, що включає в себе сукупність об’єктів, які опосередковано впливають на ефективність виробництва в залежності від типу ролі, яку вони відіграють в задоволенні потреб населення.

Аналіз категорії „соціальна інфраструктура села” дав можливість диференціювати її за видами та запропонувати класифікацію в залежності від типу ролі, яку вона виконує, шляхом виділення її структурних підвидів, а саме: соціальна інфраструктура, що підвищує комунікації та інформаційну свідомість, соціальна інфраструктура, що сприяє стабілізації та підвищенню якості життя, соціальна інфраструктура, що сприяє фізичному та духовному розвитку людини (рис. 1).

b2

b2

d1

c2

d1

cf




1.  Теоретические предпосылки Сопротивление теплопередаче следует принимать равным экономически целесоо
2. Правила использования юмора руководителем
3. Множинні і сумісні травми
4. курсова робота Дана робота присвячена темі мотивованості навчання
5. Тема Наблюдение за свежевыпавшем снегом Цели формировать представление о зиме; вызывать эстетическо
6. славяне Крупными восточнославянскими племенными группами были древлянекривичиполянеполовчанесев
7. Курсовая работа- Привод ковшового элеватора
8. организованное целенаправленное фиксируемое восприятие психических явлений с целью их изучения в определ
9. Основные причины возникновения стресс
10. Разработка программы поиска минимального пути в лабиринте1