Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Міністерство науки і освіти, молоді та спорту України
Тернопільський національний економічний університет
Навчально-методичний посібник
для самостійної роботи студентів
денної форми навчання
Тернопіль 2013
УДК 3308(075.8)
ББК 65.02я73
I 90
Історія економіки та економічної думки : Навч.-метод. посіб. [для самост. роботи студ. денної форми навчання] / За ред. В.В. Козюка, Л.А. Родіонової. ― Тернопіль : ТНЕУ, 2013. ― 42 с.
Затверджено на засіданні кафедри економічної теорії ТНЕУ,
протокол № 1 від 29.08.2013 р.
Рекомендовано до видання
науково-методичною радою факультету фінансів,
протокол № 1 від 29.08.2013
Навчально-методичний посібник, призначений для самостійної роботи студентів, містить програму курсу «Історія економіки та економічної думки», предмет, мету і завдання, зміст і структуру залікового кредиту навчальної дисципліни, тематику семінарських (практичних) занять із навчальним тренінгом, завдання навчального проекту ― КПІЗ (комплексне практичне індивідуальне завдання, перелік типових питань для підготовки до модулів та іспиту, список рекомендованої навчальної літератури і першоджерел.
УДК 3308(075.8)
ББК 65.02я73
© В.В. Козюк, Л.А. Родіонова,П.М. Семенчук, М.В. Чирак.
Тернопіль, 2013
ПЕРЕДМОВА
Навчальна дисципліна «Історія економіки та економічної думки» відповідно до освітньо-професійної програми підготовки бакалавра за галузями знань 0305 «Економіка і підприємництво» (лист погодження від 02.02.2010 р.) визначена як нормативна дисципліна циклу природничо-наукової та загальноекономічної підготовки.
Робоча програма з дисципліни «Історія економіки та економічної думки» (освітньо-кваліфікаційний рівень бакалавра) розроблена на основі типової програми МОНУ (ОПП підготовки бакалавра за спеціальностями напряму 0501 «Економіка і підприємництво», наказ МОНУ від 07.06.06. № 444), розглянута і затверджена на засіданні кафедри економічної теорії Тернопільського національного економічного університету 25 серпня 2012 р., протокол № 1.
Предметом історії економіки та економічної думки є
Мета вивчення дисципліни:
Мета передбачає у свою чергу виконання таких завдань:
Зважаючи на поставлені мету та завдання дисципліни, у результаті опанування програмного матеріалу, виконання всіх елементів навчального плану, студенти повинні:
а) знати:
б) вміти:
Завдання лекційного курсу ― висвітлення теоретичного матеріалу однієї або кількох тем навчальної програми та засвоєння його студентами. Лекції викладаються проблемно у розрахунку на попередню самостійну роботу студентів над спеціально підготовленим для цього курсом лекцій.
Завданням навчального проекту (комплексного практичного індивідуального завдання (КПІЗ) є самостійне вивчання частини програмного матеріалу, систематизація, поглиблення, узагальнення, закріплення та практичне застосування знань студента з навчальної дисципліни та розвиток навичок самостійної роботи.
Предмет і методологія історії економіки та економічної думки, її основні функції та завдання. Моделі розвитку науки. Традиції вивчення історії науки. Економічний мейнстрім. Розвиток історії економіки та економічної думки як науки та навчальної дисципліни. Місце історії економіки та економічної думки в системі економічних наук загалом та економічної теорії зокрема.
Проблеми періодизації історії розвитку економіки та економічної думки. Відмінність періодизації історико-економічної науки від періодизації громадянської історії. Пошуки парадигми пізнання історико-економічного розвитку. Основні моделі, теорії та концепції всесвітньо-історичної еволюції людства. Економічні моделі суспільного розвитку.
Мета, завдання та функції навчальної дисципліни «Історія економіки та економічної думки», її структура.
РОЗДІЛ I.
ГОСПОДАРСТВО ПЕРВІСНИХ СУСПІЛЬСТВ. ГОСПОДАРСТВО ТА ЕКОНОМІЧНА ДУМКА ДОІНДУСТРІАЛЬНИХ РАННІХ І ТРАДИЦІЙНИХ ЦИВІЛІЗАЦІЙ
Тема 2. Природа та еволюція господарства общинного суспільства
Господарство первісного суспільства. Первісні основи цивілізації. Історико-економічна періодизація первісного суспільства. Привласнювальне господарство. Основні господарсько-культурні типи ранньопервісного суспільства, їх перспективи. Організація господарської діяльності родової общини ранньопервісного суспільства. Відносини реципрокного обміну.
Неолітична революція. Пізньопервісне суспільство та виробничо-відтворювальне господарство. Осілий спосіб життя. Сімя, рід, гетерогенна община, племя ― господарські одиниці пізньопервісного суспільства. Племена-вождівства. Відносини редистрибутивного розподілу. Феномен влади-власності. Внутріобщинний та міжобщинний поділ праці, первісні форми обміну, кооперації та спеціалізації. Міська революція. Початок формування східного та західного шляхів цивілізаційного розвитку людства.
Господарство та господарська діяльність первісних суспільств в історії України. Суспільства трипільської культури. Особливості їх господарської сфери. Вплив розселення індоєвропейських племен (IV − II тис. до н. е.) на господарський розвиток українських земель.
Тема 3. Господарство та економічна думка суспільств ранніх цивілізацій (межа IV−III тис. до н. е. − VIII ст. до н.е.)
Становлення господарської сфери суспільств ранніх цивілізацій. Фактори становлення ранніх (локальних) цивілізацій. Відмінності між первісними та цивілізаційними суспільствами. Ранньокласові суспільства. Влада-власність. Система редистрибуції. Періоди розвитку та загальні характеристики ранньокласових суспільств Стародавнього Сходу.
Господарський розвиток та економічна думка в Месопотамії, Стародавньому Єгипті та кріто-мікенській цивілізації. Природньо-кліматичні умови господарської діяльності. Зрошувальне землеробство як основа господарства. Роль державної влади в розвитку землеробства. Релігійні вірування в суспільстві та їх вплив на господарську сферу. Господарство Шумерської цивілізації, Аркадського та Старовавілонського царств. Закони царя Хаммурапі (XVIII ст. до н. е.) та відображення в них явищ і процесів господарського життя. Господарський розвиток Стародавнього Єгипту. Найдавніші памятки економічної думки Єгипту та відображення в них особливостей організації господарства, землекористування, обміну, рабства.
Крітські «палац-держави» та їх господарське значення. Особливості господарства мікенського суспільства.
Господарство населення доби бронзи на території України (XVIII−XII ст. до н. е.). Розвиток тваринницько-землеробського господарства. Господарство праславянських культур. Господарство скотарсько-кочівницького суспільства Кіммерії.
Тема 4. Господарський розвиток та економічна думка суспільств традиційних цивілізацій (VIII ст. до н. е. − V ст. н. е.). Становлення суспільств Східної та Західної цивілізацій
Осьовий час і формування сучасних цивілізацій. Концепція «осьового часу» К. Ясперса. «Осьовий час» як період глобальної системної трансформації духовного, політичного, технологічного, економічного життя. Формування приватної власності. Становлення і розвиток традиційних цивілізацій. Два шляхи розвитку доіндустріальних держав: східний і західний.
Східна цивілізація та її характеристика в «осьовий час» (VIII−III ст. до н. е.). Ознаки східних держав та їх господарства. Станово-класові суспільства. Система «влада-власність». Роль грошей. Рента-податок.
Господарство суспільств Стародавньої Індії. Відображення господарського життя у буддійських і брахманських релігійних трактатах. Трактат «Артхашастра». Закони Ману.
Господарство стародавнього Китаю. Роль держави у господарському житті та система розподілу. Господарські реформи. Основні течії суспільної думки: конфуціанство, легізм, даосизм, моїзм та їх господарський аспект. Трактат «Гуань-цзи».
Західна цивілізація та господарський розвиток античних держав. Греко-римська та західноєвропейська цивілізаційні системи. Політична організація та індивідуальна власність. Відокремлення влади від власності. Формування приватної власності.
Господарство Стародавньої Греції, етапи розвитку. Міста-держави (поліси), їх роль у формуванні Західної цивілізації. Два типи античних держав: Афіни та Спарта. Закони Лікурга, реформи Драконта, Солона та Клісфена, їх роль у формуванні основ Західної цивілізації. Антична форма власності. Поглиблення суспільного поділу праці. Галузевий характер господарства. Сільське господарство як основа економіки. Економічні погляди давньогрецьких мислителів Ксенофонта, Платона і Аристотеля.
Економічний розвиток Стародавнього Риму, основні етапи. Закони XII таблиць. Земельна власність та її трансформація. Основні форми організації господарства. Праці М. Катона, М. Варрона, Л. Колумели. Натуральний і товарний сектора суспільного виробництва. Криза античної системи господарства та формування протофеодальних відносин (III−V ст. н. е. ).
Економічні ідеї раннього християнства.
Господарський розвиток українських земель. Кіммерійська та скіфська матеріальні культури. Суспільно-економічні погляди Анахарсія. Античні міста-держави на території Північного Причорноморя. Господарство давніх словян.
Тема 5. Господарство та економічна думка суспільств середньовіччя (кінець VXV ст.)
Основні цивілізації середньовіччя: Західна (Західнохристиянська, Східнохристиянська), Східна (Мусульманська, Індійсько-Південноазійська, Китайсько-Далекосхідна).
Господарство та економічна думка держав Західнохристиянської (Західноєвропейської) цивілізації. Основні етапи розвитку та ознаки аграрно-ремісничого господарства. Корпоративний характер соціальних відносин. Роль християнства в розвитку господарського життя суспільств Європи. Економічні погляди каноністів і Томи Аквінського. Нікола Орем про суть і природу грошей.
Розвиток аграрних відносин у країнах Західної Європи. «Салічна правда». Становлення феодального землеволодіння в системі «сюзерен-васал» і феодальної залежності селянства. Еволюція форм землеволодіння (алод, бенефіцій, феод). Види землеволодіння. «Капітулярій про вілли». Організація господарства феодального маєтку в XI−XIII ст. Феодальна рента (відробіткова, натуральна, грошова). Аграрний переворот XIV−XV ст.
Міста, ремесло і торгівля у системі феодального господарства. Комунальні революції. Роль середньовічного міста у розвитку товарно-грошового господарства. Цехова система організації ремесла. Цехові регламенти як памятка економічної думки середньовіччя. Торгівля та фінансово-грошова система. «Комерційна революція» XIV−XV ст. Виникнення мануфактур.
Господарство та економічна думка держав Східнохристиянської цивілізації. Державний устрій та особливості господарського розвитку Візантії.
Давньоруська ранньофеодальна держава ― Київська Русь: господарський розвиток та памятки економічної думки. Економічний розвиток східнославянських племен (VI−IX ст.). Формування і розвиток давньоруської держави (882 р. − середина XII ст.). Адміністративно-військова реформа князя Володимира. Формування і види феодального землеволодіння. Селянське землеволодіння та правове становище селян у господарській сфері. Вотчина та селянське господарство. Давньоруське місто: спільні та відмінні риси із середньовічними містами Західної Європи. Організація ремесла та торгівлі. Формування фінансово-грошової системи. Податкова реформа княгині Ольги. Кодекс правових норм «Руська правда».
Господарство українських земель періоду феодальної роздробленості (середина XII ст. − перша половина XIV ст.). Галицько-Волинська держава, її господарський розвиток. Економічні наслідки татаро-монгольської навали та васальної залежності від Золотої Орди.
Господарський розвиток українських земель під владою Польщі та Литви та його відображення в документальних джерелах (друга половина XIV ст. − XV ст.). Феодальне землеволодіння та «ланова реформа» на українських землях у Польському королівстві. Формування феодального землеволодіння у Великому князівстві Литовському. Економіка феодального маєтку і селянського господарства. Виникнення та поширення фільваркової системи організації сільського господарства. Початок процесу закріпачення селян.
Міста і містечка. Магдебурзьке право. Формування стану міщан. Цехова система ремесла. Позацехове ремесло. Внутрішня та зовнішня торгівля. Розвиток грошово-кредитних відносин і фінансово-податкової системи.
Господарство та економічна думка суспільств Східної цивілізаційної системи середньовіччя. Відображення постулатів Корану в економічній думці арабських мислителів. Економічні погляди Ібн Хальдуна. Концепція «соціальної фізики».
РОЗДІЛ II. СТАНОВЛЕННЯ І РОЗВИТОК ІНДУСТРІАЛЬНОЇ МАКРОЦИВІЛІЗАЦІЇ (XVI кінець XX ст.). ВИНИКНЕННЯ ТА РОЗВИТОК РИНКОВОГО ГОСПОДАРСТВА У СУСПІЛЬСТВАХ ЄВРОПЕЙСЬКОЇ ЦИВІЛІЗАЦІЇ ТА ЇХ ВІДОБРАЖЕННЯ В ЕКОНОМІЧНІЙ ДУМЦІ.
Тема 6. Становлення ринкової економіки та економічної науки у країнах Європейської цивілізації
(XVI − середина XVIII ст.)
Формування Західноєвропейсько-Північноатлантичної (Європейської) цивілізації. Вплив цивілізаційних факторів на господарство країн європейської цивілізації.
Політичні фактори. Утвердження двох основних форм державно-політичного устрою ― абсолютистської та парламентської монархій. Зміни у владі-власності. Роль буржуазних революцій у становленні ринкової економіки.
Соціально-економічні фактори. Зрушення у соціальній структурі населення. Зародження нових суспільних класів: приватних власників засобів виробництва і найманих працівників. Зростання ролі міст у становленні ринкової економіки.
Духовно-культурні фактори. Епоха Відродження. Ліквідація ідеологічної монополії релігійного мислення. Реформація. Виникнення протестантської релігії, утвердження трудової етики. Розвиток науки і техніки. Перша наукова революція XVI−XVII ст. Просвітництво як ідеологічне та інтелектуальне підґрунтя становлення буржуазного суспільства.
Зовнішня експансія як наслідок функціонування абсолютистських монархій. Об'єктивна необхідність і передумови великих географічних відкриттів: економічні, політичні, науково-технічні.
Розклад феодального та становлення ринкового господарства у країнах Західної Європи. Перехід від простого до розвиненого товарного виробництва та підприємницького господарства. Початок науково-технічного прогресу (НТП). Процес так званого первісного нагромадження капіталу. Економічні наслідки Великих географічних відкриттів. Формування інститутів ринкової економіки. Розвиток торговельно-купецького та промислово-мануфактурного капіталу. Формування ринкового сільського господарства. Соціально-економічні передумови та наслідки Нідерландської революції 1566−1609 рр. Значення Англійської революції 1640−1660 рр. для економічного розвитку Великої Британії.
Розвиток меркантилістської доктрини. Меркантилізм ― перша в історії економічна теоретична концепція економічного зростання та економічної політики держави. Характеристика раннього монетарного та пізнього меркантилізму. Концепції активного грошового та активного торговельного балансу. Поява терміну «політична економія» та визначення предмета економічної науки. Особливості меркантилізму в різних країнах.
Зародження класичної політичної економії. Ідейно-теоретичні та методологічні засади класичної політичної економії, основні етапи її еволюції. Концепція економічного лібералізму ― основа класичної політичної економіки. Зародження класичної політичної економії (В. Петті, П. Буагільбер, Р. Кантільйон, Д. Юм, Ф. Галіані). Виникнення теорії трудової вартості.
Економічна школа фізіократів. Економічні погляди Ф. Кене і А. Тюрго.
Формування економічної науки у вченні А. Сміта. Методологічні засади вчення А. Сміта. Концепція економічного лібералізму. Принцип «невидимої руки». Позитивна і нормативна сторони політичної економії. Основні теорії функціонування товарного виробництва: про поділ праці, вартості та ціни, витрат виробництва, відтворення, доходів, капіталу, товарної теорії грошей, абсолютних переваг у міжнародній торгівлі. Основні положення запропонованої А. Смітом економічної політики.
Виникнення соціалістичних ідей. Економічні ідеї раннього утопічного соціалізму.
Утвердження ранньоіндустріального ринкового господарства. Індустріалізація як економічно-соціальний процес. Теорія промислового перевороту: передумови, етапи, хід та соціально-економічні наслідки. Початок процесу економічного зростання. Розвиток підприємницького сільського господарства. Формування національних моделей аграрного розвитку. Становлення національних фінансово-кредитних систем. Роль і місце національної держави в ринковій економіці. Формування світової ринкової економіки.
Розвиток теорії ринкової економіки класичною політичною економією в XIX ст. Розгалуження класичної політичної економії на окремі течії. Виникнення німецької історичної школи та соціального напряму. Розвиток соціалістичних економічних ідей. Економічні ідеї пізнього утопічного соціалізму. Економічна теорія К. Маркса.
Особливості розвитку ринкового господарства у провідних країнах Європейської цивілізації та їх відображення в економічній думці.
Утвердження ринкового господарства у Великій Британії. Промисловий переворот. Фермерська система аграрної економіки. Світове економічне лідерство. Дослідження основних проблем ринкового господарства в працях Д. Рікардо, Т. Мальтуса, Н. Сеніора, Дж. С. Мілля.
Економічний розвиток Франції. Особливості промислового перевороту. Становлення економіки лихварського типу. Парцелярне сільське господарство. Економічні погляди Ж.Б. Сея, Ф. Бастіа, Ж.Ш. Сісмонді, П.Ж. Прудона.
Розвиток ринкового господарства Німеччини. Особливості первісного нагромадження капіталу та промислового перевороту. Чинники економічного відставання. Аграрні реформи. Шляхи розвитку сільського господарства. Етапи розвитку так методологічні засади історичної школи. Виникнення національної політичної економії (Ф. Ліст). Теоретико-методологічні особливості вчення «старої» історичної школи (40 − 60-ті рр. XIX ст.) та її критика класичної політичної економії (В. Рошер, Б. Гільдебрант, К. Кніс).
Економічний розвиток США. Особливості промислового перевороту. Роль Громадянської війни у його завершенні. Утвердження фермерського шляху розвитку сільського господарства. Значення ліберальної економічної теорії Г.Ч. Кері в утвердженні капіталістичних відносин у країні.
Тема 8. Становлення ринкових форм господарства та економічна думка України в XVI − середині XIX ст.
Економічний розвиток українських земель у XVI ст. середині XVIII ст. Значення політичного чинника для розвитку господарства українських земель. Регіонально-територіальний характер економіки України.
Розвиток аграрної економіки. Утвердження феодально-кріпосницьких аграрних відносин у XVI половині XVII ст. на українських землях у складі Польського королівства, Великого князівства Литовського і Речіпосполитої Польської. Панування фільваркової системи та збезземелення селян.
Еволюція форм землеволодіння та станового устрою в Українській козацькій державі. Зміцнення приватної власності на землю української шляхти, козацької старшини та церкви в Лівобережній Україні (Гетьманщині). Еволюція козацької власності та стану. Відновлення феодальної залежності селянства, його повторне закріпачення.
Відновлення феодально-кріпосницької та фільварково-панщинної системи господарства в Правобережній та Західній Україні впродовж кінця XVII ст. − останньої третини XVIII ст.
Розвиток промисловості. Дрібнотоварне ремісниче виробництво. Мануфактурний період української промисловості. Виникнення нових міст і зростання міського населення. Посилення адміністративних і контрольно-регулятивних функцій Російської держави щодо економіки українських земель.
Розвиток внутрішньої та зовнішньої торгівлі. Формування національного ринку.
Фінансово-грошові системи на території України. Обєднання фінансової системи Лівобережної України з фінансовою системою Росії.
Господарство Запорізької Січі. Січове господарство. Індивідуально-трудова діяльність козаків. Фінансовий устрій. Внутрішня та зовнішня торгівля.
Економічна думка України. Економічні аспекти у творчості українських мислителів С. Оріховського-Роксолана, І. Вишенського. Економічна політика Б. Хмельницького, елементи меркантилізму в гетьманських універсалах, «стверджувальних грамотах» і міжнародних угодах. Меркантилістські погляди Ф. Прокоповича. Економічні платформи депутатів від різних верств козацтва Гетьманщини у «Колегії з укладання нового уложення» до Катерини II (1767−1768), «Торчинському маніфесті» (1767) та «Універсалі до селян» (1768). Соціально-економічні погляди Я. Козельського і Г. Сковороди.
Господарство України та суспільно-економічна думка в останній третині XVIII − середині XIX ст. Криза феодально-кріпосницької системи господарства в Російської імперії. Економічний розвиток західноукраїнських земель.
Особливості промислового перевороту в Східній та Західній Україні. Іноземний капітал в українській промисловості. Колоніальний характер української економіки.
Економіка та організація сільського господарства в першій половині XIX ст. Аграрні реформи 1848 і 1861 рр. Аграрні відносини та сільське господарство в пореформений період. Внутрішня та зовнішня торгівля. Фінансово-грошові системи на території України.
Поширення ідей економічного лібералізму в суспільно-економічній думці. Розвиток класичної політичної економії. Економічні погляди В. Каразіна, М. Балудянського, Д. Журавського, Т. Степанова, І. Вернадського, М. Вольського, Київська психологічна школа (М. Бунге). Економічні ідеї М. Драгоманова, С. Подолинського, В. Навроцького.
Тема 9. Господарство провідних країн Європейської цивілізації в умовах монополізації ринкової економіки в останній третині XIX на початку XX ст. Розвиток економічної думки
Загальні тенденції господарського розвитку країн Європейської цивілізації. Основні напрями економічної думки. Друга науково-технічної революція та її соціально-економічні підсумки (кінець XIX − початок XX ст.). Індустріальний розвиток провідних країн Європейської цивілізації. Структурні зміни в економіці. Формування ринкової структури «недосконалої» конкуренції. Зміни в соціально-економічних відносинах, організації та управлінні виробництвом. Розвиток аграрної економіки. Започаткування системи державного регулювання економіки.
Завершення формування світового господарства. Перша хвиля глобалізації.
«Маржинальна наукова революція» в економічній теорії. Методологічно-теоретичні ознаки маржиналізму, відмінності від класичної політичної економії. Субєктивно-психологічний напрям у політичній економії (У.С. Джевонс, К. Менгер, Л. Вальрас). Становлення неокласичної економічній теорії, її теоретико-методологічні засади, етапи еволюції. Запровадження терміну «економікс» як назви економічної науки.
Попередники маржиналізму (Й.Г. фон Тюнен, А. Курно, Ж. Дюпюї, Г. Г. Госсен).
Основні школи маржиналізму: австрійська школа граничної корисності (К. Менгер, Ф. Візер, Е. Бем-Баверк); математична, лозанська (У.С. Джевонс , Л. Вальрас і В. Паретто); «кембриджська» (А. Маршал, А. Пігу), «американська» (Дж. Б. Кларк).
Втрата Великою Британією світової економічної першості. Економічна теорія А. Маршалла: предмет дослідження. Методологія, теоретичні положення. Розвиток неокласичної традиції у працях А. Пігу та Р. Хоутрі. Ф. Еджуорта
Перетворення США на провідну індустріальну країну світу. Фактори зростання американської економіки. Місце США у світовому господарстві. Вчення Дж. Б. Кларка. Дослідження І. Фішера.
Економічне зростання Німеччини. Фактори економічного піднесення. Особливості промислового розвитку. Основні ідеї «нової» (Г. Шмоллер, А. Вагнер, Л. Брентано, К. Бюхер). та «новітньої» (М. Вебер, В. Зомбарт) історичної школи. Соціальний напрям у політичній економії, основні течії (Р. Штольцман, Ф. Опенгеймер, О. Шпанн,).
Економічний розвиток Франції. Уповільнення темпів економічного розвитку. Протиріччя французької господарської системи.
Тема 10. Господарський розвиток та основні напрямки економічної думки в Україні (кінець XIX початок XX ст.
Утвердження ринкової економіки в Україні. Аграрно-індустріальний характер господарства Східної України. Аграрно-сировинний характер господарства Західної України.
Структура національної економіки. Зміни у соціально-економічних відносинах, організації та управлінні виробництвом. Галузева структура промисловості. Розвиток промисловості в Східній і Західній Україні. Аграрні відносини та стан сільського господарства. Здійснення Столипінської аграрної реформи в Україні. Внутрішня торгівля в системі ринкових відносин. Зовнішньоекономічні звязки українських земель. Бюджетно-податкові та кредитно-грошові системи на території України. Кооперативний рух в історії господарства України.
Основні напрями економічної думки України на межі XIX−XX ст. Місце української економічної думки у світовій економічній теорії.
Висвітлення проблем розвитку політичної економії (теоретико-методологічних засад, класифікації, історії, кризи і виходу з неї) та ринкового господарства (акціонерного підприємництва та монополістичних тенденцій, економічної ролі держави). Київська психологічна школа (М. Бунге, Д. Піхно, О. Білімович, Р. Орженцький). Розвиток ідей маржиналізму та неокласичної теорії у творчості М.І. Туган-Барановського і Є. Є. Слуцького. П. Чомпа ― засновник економетрії. М. Яснопольський ― засновник школи територіальної фінансової економетрії. Демократична економічна думка представників Галичини М. Павлика, І. Франка.
Аграрні проблеми та кооперативні теорії у працях М. Левитського, представників харківської школи економістів-аграрників, М. Тугана-Барановського, Є Олесницького, І. Франка.
Тема 11. Ринкові економічні системи країн Європейської цивілізації в першій половині XX ст.
Світова система господарства та її вплив на економіку провідних країн Європи і США. Економічні наслідки Першої світової війни. Економічна сутність Версальсько-Вашингтонської системи. Праця Дж.М. Кейнса «Економічні наслідки Версальської угоди». Зростання державного контролю над економікою. Руйнування економічної єдності Європи, розпад світової підприємницької економіки. Дезінтеграція міжнародної економіки. Перехід до золотозливкої монетарної системи. Посилення автаркічних процесів. Теорії імперіалізму (Дж. А. Гобсон, Р. Гільфердинг, К. Каутський, В. Ленін).
Індустріальний розвиток національних економік у 1918−1929 рр. Повоєнна криза ринкової економіки (1918−1921 рр.) та основні фактори стабілізації (1924−1929 рр.). Плани Дауеса та Юнга.
Світова економічна криза 1929−1933 рр. і становлення різних систем макроекономічного регулювання в 1930-ті рр. Вплив економічної кризи на розвиток країн Європейської цивілізації. Ліберально-реформістський і націонал-соціалістичний варіанти антикризових програм. Становлення етатистської системи господарських відносин. «Новий курс» Ф. Рузвельта, використання економічних, організаційно-правових та організаційно-інституціональних методів державного регулювання економіки. План економії Дж. Мея. Економічна політика «Народного фронту» у Франції. Нацистський варіант реформування економіки.
Основні напрями економічної думки в 20 − 40-х рр. XX ст. Розвиток неокласики. Теорії ринків «недосконалої» конкуренції (Дж. Робінсон, Е. Чемберлін). Теорія економіки добробуту (А. Пігу).
«Кейнсіанська революція» в економічній теорії. Економічне вчення Дж. Кейнса, його відмінності від неокласичної економічної теорії.
Зародження інституціонального напряму економічної думки як обгрунтування суспільного контролю над економікою. Традиційний і сучасний інституціоналізм. Ранній інституціоналізм, його методологічно-теоретичні засади та течії (Т. Веблен, Дж. Коммонс, В. Мітчел, Дж. Гобсон). Економічні ідеї пізнього (позитивістського) інституціоналізму (А. Берлі, Г.Мінз, Дж. М. Кларк, С. Чейз). Інституціональна (неортодоксальна) теорія А. Шумпетера. Виникнення соціологічної школи інституціоналізму.
Виникнення, сутність та методологічні основи неолібералізму. Формування основних шкіл: німецької (В. Ойкен, В. Репке, А. Рюстов), французької (Ж. Рюеф, М. Алле), неоавстрійської (Л. Мізес. Ф. Хайєк).
Економічний розвиток європейських країн та США в період Другої світової війни та її вплив на структуру народного господарства. Економічні підсумки війни: матеріальні, демографічні, соціальні, політичні. План Маршалла та його значення для відбудови економіки європейських країн.
Тема 12. Еволюція ринкових систем господарств провідних країн світу та основні напрями економічної думки у 50 − 80-ті рр. XX ст.
Загальні тенденції розвитку господарства та економічної думки суспільств Європейської цивілізації.
Системоутворювальні фактори розвитку світової системи господарства та національних економік. Стабілізація та трансформація фінансово-грошової системи. Формування та розвиток Бреттон-Вудської монетарної системи. Ямайська валютна економічна система. Створення міжнародних економічних організацій (МВФ, МБРР та ін.), світових фінансових центрів.
Інтернаціоналізація господарського життя, основні форми. Міжнародна економічна інтеграція. Функціонування регіональних інтеграційних обєднань. Утворення та розвиток ЄЕС. Дослідження проблем економічної інтеграції (Дж. Вайнер, Я. Тінберген, Г. Мюрдаль тощо).
Вплив сучасної науково-технічної революції (СНТР) на розвиток світового господарства та національних економік. Завершення індустріалізації сільського господарства. Дослідження суті НТР в економічній думці. Соціально-індустріальні технократичні концепції (П. Друкер, Д.К. Гелбрейт, Р. Тібольд, С. Малле, А. Турен, Ж. Фурастьє, Р. Арон, В. Ростоу, Д. Белл, Е. Тофлер).
Корпоратизація економіки, її висвітлення в економічній думці. (П. Друкер, Дж. Гелбрейт). Типологізація корпорацій Основні моделі корпорацій (американська, європейська. японська). Розвиток транснаціональних корпорацій (ТНК) як домінуючого фактора формування світової економіки як єдиного цілого.
Економічне зростання та особливості національних змішаних економічних систем, їх відображення в економічній думці.
Головні цілі та основні фактори досягнення економічного зростання. Перехід від екстенсивного до переважно інтенсивного типу економічного зростання. Економічне зростання в індустріально розвинених країнах світу. «Економічне диво» Німеччини. «Економічне диво» Японії. Економічний розвиток США та Великої Британії. Економічна політика голлізму у Франції.
Теорії економічного зростання як особливий напрям економічної думки. Неокейнсіанські теорії економічної динаміки та зростання (О. Домар, Р. Харрод, Дж. В. Робінсон). Неокласичні моделі економічного зростання (Р. Солоу і Дж. Міль, Е. Денісон). Інституціональна теорія економічного зростання С. Кузнеця. Неокейнсіанська теорія циклічних коливань і заходи державної антициклічної політики (Р. Харрод, Е. Хансен, П. Семюелсон, Дж. Хікс). Кейнсіансько-неокласичний синтез, його хвилі. Дискусія навколо «кривих Філліпса».
Посткейнсіанство: витоки, методологія, зміст. Англійське, ліве посткейнсіанство (Дж.В. Робінсон). Монетарне посткейнсіанство (Х. Ф. Мінскі, А. Лейонхуфвуд).
Формування та сутність змішаної економічної системи, напрями державного регулювання. Становлення та утвердження національних моделей ринкової економіки. Змішані економічні системи в економічній думці. Теорії системної трансформації капіталізму (Дж. Гелбрейт, А. Берлі, Г. Мінз, Дж. М. Кларк, Р. Арон)..
Неоліберальні теорії модифікації ринкової економіки. Ліберальні традиції у вченні «нової австрійської» школи (Л. Мізес, Ф. Гайєк). Особливості та методологічні засади німецького неолібералізму (В. Ойкен, В. Рьопке, А. Мюллер-Армак, А. Рюстов, Л. Ерхард) та теорія «соціального ринкового господарства». Особливості французького неолібералізму (Ж. Л. Рюеф, М. Алле).
Економічний розвиток у 1970 першій половині 1980-х рр. та антикризова політика у реформуванні господарств країн Західної Європи. Актуалізація неокласики.
Циклічність економічної динаміки. Явище стагфляції. Причини та наслідки економічних криз у 70 першій половині 80-х рр. XX ст. та їх відображення в економічній думці.
Криза кейнсіанської макроекономічної теорії та політики. Розвиток неокласичної економічної теорії: формування нової класичної теорії («неокласичне відродження»). Теорія монетаризму та рецепти стабілізації економіки М. Фрідмена. Теорія економіки пропозиції (А. Лаффер, Р. Мандел, М. Боскін). Теорія раціональних очікувань або нова класична макроекономіка (Дж. Мут, Р. Лукас, Т. Сарджент, Н. Уоллес). Теорія реального бізнес-циклу.
Неоконсервативні реформи державного регулювання: «тетчеризм» у Великій Британії та «рейганоміка» у США.
Тема 13. Господарство України в 1917 − 1991 рр.
та його трактування в економічній думці
Господарство України у міжвоєнний період в умовах ринкової економіки. Вплив Першої світової війни на економіку України. Економічні програми національних урядів України (Центральної ради, Гетьманату, Директорії, ЗУНР), їх реалізація в 1917−1921 рр. Економічний розвиток Західної України в 1920−1930-х рр.
Господарство Радянської України в 1917 − 1991 рр. та його відображення в економічній думці. Характерні ознаки радянської соціалістичної економіки, її періодизація.
Пошуки моделі соціалістичної системи господарства. Становлення радянської системи господарювання (1917 р. − березень 1921 р.). Політика «воєнного комунізму» в Україні (1919−1921 рр.). Реалізація «нової економічної політики» як системи регульованої ринкової економіки (1921−1928 рр.). Початок соціалістичної індустріалізації народного господарства (1925−1928 рр.). Дискусії в українській економічній літературі щодо проблем соціалістичних перетворень.
Розвиток економіки та економічної думки в умовах адміністративно-командної економічної системи (КАС). Становлення КАС в процесі економічних реформ 1930-х рр. Індустріальний розвиток у роки першої та другої пятирічки. Голодомор в Україні в 1932 − 1933 рр. Підсумки соціально-економічного розвитку України за перехідний період від ринкової до соціалістичної економіки (1917 − 1937 рр.).
Завершення формування адміністративно-командної економічної системи (1938−1953 рр.). Господарство України в роки Другої світової війни та повоєнної відбудови. Індустріалізація західноукраїнських земель. Утвердження офіційного напрямку в економічній науці. Характер і зміст теоретичних досліджень (проблеми планування, дії закону вартості в умовах соціалізму, визначення основного економічного закону соціалізму тощо), сучасна їх оцінка.
Розвиток національної економіки в 1950−1960-х рр. Реформування промислової та аграрної економіки. Економічна реформа 1965 р.: теоретичне обґрунтування та практична реалізація .
Нагромадження кризових явищ в економіці України в 1971 − 1985 рр. Зниження ефективності командно-адміністративної економічної системи. Висвітлення питань вдосконалення господарського механізму як основного напрямку наукових досліджень.
«Перебудова» як спроба переходу до регульованої ринкової економіки (1985 − 1991 рр.). Економічна політика пришвидшення соціально-економічного розвитку країни та радикальної реформи управління економікою (перебудови). Україна в народногосподарському комплексі СРСР.
РОЗДІЛ III. НАЦІОНАЛЬНІ ГОСПОДАРСТВА ПРОВІДНИХ КРАЇН СВІТУ В ГЛОБАЛЬНОМУ ЕКОНОМІЧЕНОМУ СЕРЕДОВИЩІ
Тема 14. Функціонування національних господарств у системі глобальної економіки (90-ті роки XX − початок XXI ст.)
Глобалізація та її вплив на національні господарства. Глобалізація як панівна тенденція сучасного періоду розвитку економіки та суспільства. Основні етапи та історичні типи економічної глобалізації. Актуальні глобальні проблеми сучасності. Основні теоретичні напрями дослідження глобалізації. Міжнародний регіоналізм глобальної економіки.
Вплив на світове та національні господарства технологічно-інформаційної революції кінця ХХ початку ХХІ ст. Формування глобального інформаційного суспільства. Нова економіка.
Загальні тенденції розвитку сервісно-інформаційної економіки у країнах Європейської цивілізації. Економічний розвиток США, Великої Британії, Франції, Німеччини, Японії.
Сучасні економічні теорії. Становлення нової парадигми економічної теорії в умовах інформаційної економіки. Теорії постіндустріалізму. Економічні погляди М. Кастельса як провідного теоретика інформаційної ери. Теорія постекономічного суспільства Вл. Іноземцева.
Нове кейнсіанство, пріоритети теоретичного аналізу та макроекономічної політики. Еволюція моделей економічного зростання у 90-х роках ХХ ст. на початку ХХІ ст.
Сучасний інституціоналізм та зростання його значення під впливом змін у господарській практиці. Методологічні особливості та структура сучасного інституціоналізму. Основні теорії неоінституціональної економікс: теорія прав власності, теорія трансакційних витрат, основні етапи її розвитку (Р.Коуз, К. Ерроу, А. Алчіан, Г. Демсетц, О. Вільямсон). Теорія суспільного вибору (Дж. Бюкенен). Нова економічна історія (кліометрія) Д. Норта і Р. Фогеля. Основні теорії нової інституціональної теорії: теорія ігр, теорія угод, еволюційна теорія, інституціональна компаративістика. Становлення теорії цивілізаційного розвитку.
Наукові досягнення Нобелівських лауреатів з економіки.
Транзитологія як складова сучасної економічної теорії. Економічний розвиток постсоціалістичних країн. Базові моделі трансформації у постсоціалістичних країнах. Проблеми співвідношення індустріального та постіндустріального розвитку.
Тема 15. Економіка незалежної України
Формування основ національної системи господарства (1991 1999 рр.). Проголошення суверенітету (16.06.1990) та незалежності (24.08.1991) України. Державна економічна політика, її роль у становленні ринкової економіки. Ринкова трансформація національної економіки. Етап трансформаційної рецесії. Приватизація, структурна перебудова та формування ринкових інститутів. Розвиток промисловості. Аграрна реформа, її завдання, етапи та результативність. Вдосконалення ринкового інституційного середовища.
Проблеми перебудови української економіки та їх оцінка в економічній літературі. Пошук теоретичних засад радикального реформування..
Стабілізація ринкової трансформації економіки України (2000 2008 рр.). Проголошення курсу на державно регульовану, соціально спрямовану економіку. Досягнення економічної стабілізації. Перехід до інвестиційно-інноваційного розвитку.
Україна у світовій економічній кризі (осінь 2008 2011 рр.). Програма економічних реформ на 20102014 рр.
Місце та перспективи України у світовій економіці. Теоретичні основи та практичні проблеми трансформації економіки України у світове господарство.
Основні напрямки теоретичних розробок українських науковців. Монетарні та інституціональні концепції формування української моделі ринкової економіки, обґрунтування їх застосування українськими економістами (В. Геєць, А. Чухно, В. Бодров, С. Біла, А. Гальчинський, С. Єрохін, І. Лукінов, В. Мамутов, В. Мунтіян, О. Онищенко). Внесок українських вчених у теорію транзитології. Співвідношення транзитивних економічних систем в умовах перехідного періоду та перспективи формування постіндустріального суспільства в Україні.
Розвиток економічної думки і наукових досліджень в Тернопільському національному економічному університеті.
4. СТРУКТУРА ЗАЛІКОВОГО КРЕДИТУ КУРСУ
«Історія економіки та економічної думки»
Денна форма навчання 36 18 4- 123 год.
Теми курсу |
Кількість годин |
|||
Лекції |
Практ. / Семінарські |
Індивідуальна робота |
Самост. робота |
|
Змістовий модуль І. |
||||
Тема 1. Вступ. Предмет і метод історії економіки та економічної думки |
1,5 |
- |
1 |
3 |
Тема 2. Природа та еволюція господарства общинного суспільства |
0.5 |
- |
1 |
2 |
Тема 3. Господарство та економічна думка суспільств ранніх цивілізацій (межа IV−III тис. до н. е. − VIII ст. до н. е.) |
1 |
2 |
- |
2 |
Тема 4. Господарський розвиток та економічна думка суспільств традиційних цивілізацій (VIII ст. до н. е. − V ст. н. е.). Становлення суспільств Східної та Західної цивілізацій |
1 |
- |
4 |
|
Тема 5. Господарство та економічна думка середньовічча (кінець V − XV ст.) |
2 |
2 |
- |
6 |
Тема 6. Становлення ринкової економіки та економічної науки у країнах Європейської цивілізації (ХVІ − середина ХVІІІ ст.) |
2 |
- |
- |
10 |
Тема 7. Утвердження ринкового господарства та його особливості в окремих країнах Європейської цивілізації. Економічна думка про суть та функціонування ринкової економіки (кінець ХVІІІ − 70-ті рр. ХІХ ст.) |
4 |
2 |
- |
12 |
Тема 8. Становлення ринкових форм господарства та економічна думка України в ХVІ − середині ХІХ ст. |
2 |
- |
1 |
10 |
Змістовий модуль ІІ. |
||||
Тема 9. Господарство провідних країн Європейської цивілізації в умовах монополізації ринкової економіки в останній третині ХІХ − на початку ХХ ст. Розвиток економічної думки |
4 |
2 |
- |
12 |
Тема 10. Господарський розвиток та основні напрямки економічної думки в Україні (кінець ХІХ − початок ХХ ст.) |
2 |
2 |
- |
10 |
Тема 11. Ринкові економічні системи країн Європейської цивілізації в першій половині ХХ ст. |
2 |
2 |
- |
10 |
Тема 12. Еволюція ринкових систем господарств провідних країн світу та основні напрями економічної думки у 50−80-х роках XX ст. |
4 |
2 |
- |
12 |
Тема 13. Господарство України в 1917−1991 рр. та його трактування в економічній думці |
2 |
- |
- |
10 |
Тема 14. Функціонування національних господарств у системі глобальної економіки (90-ті роки ХХ − початок ХХІ ст.) |
4 |
2 |
- |
12 |
Тема 15. Економіка незалежної України |
4 |
2 |
- |
8 |
ВСЬОГО |
36 |
18 |
3 |
123 |
5. ТЕМИ СЕМІНАРСЬКИХ / ПРАКТИЧНИХ ЗАНЯТЬ з ДИСЦИПЛІНИ
«Історія економіки та економічної думки» (18 годин)
Змістовий модуль І
Заняття 1 (2 год.)
Тема 3. Господарство та економічна думка суспільств ранніх цивілізацій (межа IV−III тис. до н. е. − VIII ст. до н. е.).
Тема 4. Господарський розвиток та економічна думка суспільств традиційних цивілізацій (VIII ст. до н. е. − V ст. н. е.). Становлення суспільств Східної та Західної цивілізацій
Основні поняття і терміни:
Цивілізація. Ранні цивілізації. Ранньокласове суспільство. Станово-класове суспільство. Влада-власність. Реципрокна господарська система. Редистрибутивна господарська система. Державно-палацово-храмове господарство. Державно-громадське господарство. Державницький спосіб виробництва. Умовно-службове землеволодіння. Другий і третій суспільні поділи праці. Домашня промисловість. Ремесло. Патріархальне рабство. Державне рабство.
«Осьовий час». Традиційні регіональні цивілізації. Проста кооперація праці. Азійський спосіб виробництва. Патріархальне і класичне рабство. Поліс. Автаркія. Антична власність на землю. Вілла. Латифундія. Сальтус. Домен. Пекулій. Евфітевтична оренда. Патронат. Комендація. Колон. Колонатна система. Фіаси. Аграризація економіки. Причини піднесення римської економіки. Криза рабовласницької римської економіки.
Питання і завдання для самоперевірки та контролю засвоєння знань
Навчальні завдання для самостійної роботи
Скласти таблиці: «Порівняльний аналіз економічного розвитку 1) ранніх цивілізацій Месопотамії та Египту, 2) традиційних цивілізацій Староданьої Греції та Стародавнього Риму» за такими критеріями: а) основні періоди, їх хронологічні межі; б) організація влади, економічна роль держави; в) соціальні відносини, значення рабства в господарстві; г) розвиток сільського господарства, промисловості, сфери обігу.
Заняття 2 (год.)
Тема 5. Господарство та економічна думка суспільств середньовіччя (кінець V XV ст.)
Основні поняття і терміни:
Генезис феодального господарства. Романський тип генезису економіки феодалізму. Общинногенний тип генезису феодалізму. Зріле феодальне господарство. Феодальне господарство. Романський і общинногенний феодалізм. Алод. Громада-марка. Аграрний переворот VIIIIX ст. Одержавлення земель. Бенефіцій. Феод. Феодальна власність на землю. Фолькленд. Бокленд. Імунітет. Комендація. Прекарні відносини. Сеньйорально-васальна відносини. Феодальна залежність населення. Феодальна рента. Кріпосне право. Феодальний маєток. Сеньйорія. Манор. Майорат. Баналітет. Сервітути. Альєнди. Серв. Віллан. Фригольдер. Комутація і рекомутація ренти. Цензива. Копігольдерське землеволодіння. Організація сільського господарства на німецькому праві. Корпоративний характер феодальної економіки.
Комунальні революції. Реміснича майстерня. Ремісничий цех. Торгова гільдія. Ганзейська спілка. Левантинська торгівля. Лихварський кредит. Комерційний кредит. Ломбард. Податки. Казначейство.
Громада-верв. «Жизнь». Дворище. Окняжіння земель. Обоярювання земель. Вотчина. Кормління. Смерд. Закуп. Рядович. Боярин. Данина. Шляхта. Селяни данники. Селяни тяглі. Селяни службові. Ланова реформа. Феодально-кріпосницька економіка. Фільварково-відробіткова система організації сільського господарства. Юридика. Ремісники-партачі. Складське право. Гривня. Акциз.
Питання і завдання для самоперевірки та контролю засвоєння знань
Навчальні завдання для самостійної роботи
1. Описати модель організації господарства феодального маєтку та середньовічного міста (цехового устрою ремесла, торгових гільдій) в умовах зрілої феодальної економіки (XIXIII ст.).
3. Порівняти організацію сільськогосподарського виробництва, ремісничої промисловості та торгівлі в умовах феодальної економіки на українських землях та країнах Західної Європи.
Заняття 3 (2 год.)
Основні поняття і терміни:
Ранньоіндустріальна економіка. Промисловий переворот. Національні моделі розвитку аграрної економіки. Міжнародна економіка. Світове господарство. Міжнародні економічні відносини. Міжнародний поділ праці.
Економічний лібералізм. Економіка вільної ринкової конкуренції. Фритредерство. Ринкова рівновага. «Економічна людина». Ринковий механізм. Принцип «природного порядку». Принцип «вихідної категорії». «Невидима рука ринку» А. Сміта. Трудова теорія вартості. Продуктивна та непродуктивна праця. Споживна вартість. Мінова вартість. «Парадокс Сміта». Теорія витрат виробництва. Капітал. Основний капітал. Оборотний капітал. Товарна теорія грошей. Валовий дохід. «Догма Сміта». Прибуток. Додана і необхідна вартість. Золотий стандарт. Рентоутворюючі фактори. Економічна рента. Диференційна земельна рента. Абсолютна перевага у міжнародній торгівлі. Пропорційність, визначеність, зручність, необтяжливість оподаткування.
Трудова теорія вартості Д. Рікардо. «Абсолютна вартість». «Відносна вартість». Ціна. Абсолютні та відносні порівняльні переваги у міжнародній торгівлі. Закон народонаселення Т. Мальтуса. Закон спадної віддачі ресурсів Т. Мальтуса. «Залізний закон заробітної плати» Т. Мальтуса. Диференційна рента I. Диференційна рента II. Теорія «третіх осіб» Т Мальтуса. Концепція «гармоній інтересів» Г.Ч. Кері.
«Закон ринків» або «закон Сея». Теорія трьої факторів виробництва Ж.Б. Сея. Критичний напрям у політичній економії. Теорія «послуг» Ф. Бастіа. Концепція «помилки в рахунках» П. Прудона. Теорія «конституційної вартості» П. Прудона.
Національна політична економія. Теорія «національної економії» Ф. Ліста. Історичний метод дослідження. Стара історична школа. «Національний дух». Економічний націоналізм. Теорія національних продуктивних сил Ф. Ліста. Концепція стадій економічного розвитку Ф. Ліста. Політика «виховного протекціонізму». «Індустріальне виховання нації».
Питання і завдання для самоперевірки та контролю засвоєння знань
Навчальні завдання для самостійної роботи
Навчальні завдання для самостійної роботи
Проаналізуйте вчення А. Сміта за планом: трактування предмета і завдання політичної економії; основні положення методології; розроблення питань функціонування товарного виробництва (трудова теорія вартості, про продуктивну і непродуктивну працю, природу, походження та функції грошей, про капітал, його структуру та відтворення); трактування проблем економічної політики (організація землеробства, результати фінансової та протекціоністської діяльності). Яка роль А. Сміта та його вчення в історії економічної думки?
Змістовий модуль II
Заняття 4 (2 год.)
Тема 9. Господарство провідних країн Європейської цивілізації в умовах монополізації ринкової економіки в останній третині XIX на початку XX ст.
Розвиток економічної думки.
Основні поняття і терміни:
Друга НТР. Індустріально розвинена ринкова економіка. Структурні зміни в економіці. Ринок недосконалої конкуренції. Акціонерна власність. Кооперативна власність. Муніципальна власність. Монополія. Картель. Синдикат. Трест. Концерн. Диверсифікація. Етатична система господарювання. Державно-монополітичний механізм господарювання. Економічний дирижизм. Перша хвиля глобалізації.
Маржиналізм. Маржинальна революція. Субєктивно-психологічна течія політичної економії. Теорія граничної корисності. Австрійська школа маржиналізму. Математична школо. Неокласичний напрям економічної теорії. Економікс. Метод робінзонад. Методологічний індивідуалізм. Граничний аналіз. Кембриджська школа неокласики. Американська школа неокласики.
Теорія граничної продуктивності факторів виробництва. Економічна рівновага. Закон попиту. Закони Госсена. Благо. Товар. «Таблиця Менгера». Теорія субєктивних витрат Ф. Візера. Граничний продукт. Закон витрат виробництва («Закон Візера»). Концепція «приватного господарського порядку» Ф. Візера. Адитивний метод визначення загальної корисності запасу благ. Субєктивна цінність. Обєктивна цінність. Концепція процента E. Бем-Баверка. Загальна економічна рівновага. Модель загальної рівноваги Вальраса. Ординалістська (порядкова) теорія граничної корисності. Кардиналістсьтка (кількісна) теорія граничної корисності. «Оптимум Парето». Закон Парето. Теорія ринкової рівноваги А. Маршалла.. «Хрест Маршалла». «Рівняння обміну» І. Фішера. Закон спадної продуктивності праці і капіталу Дж.Б. Кларка.
Нова (молода) історична школа. Новітня історична школа. Консервативна і ліберальна течії молодої історичної школи. Теорія «організованого капіталізму». Теорія державного соціалізму. «Закон Вагнера». «Дух капіталізму» та концепція «соціального плюралізму» В. Зомбарта. Теорія ідеальних типів В. Вебера. Соціальний напрям у політичній економії. Катедер-соціалізм.
Питання і завдання для самоперевірки та контролю засвоєння знань
Навчальні завдання для самостійної роботи
1. Скласти аналітичну таблицю «Аналіз економічного лідерства провідних країн світу в останній третині XIX − на початку XX ст.» за такою схемою: макроекономічна динаміка; структурні зрушення в національній економіці; особливості процесу акціонування, формування монополій та фінансового капіталу; розвиток промисловості, сільського господарства та послуг; позиції у світовому господарстві; чинники, що сприяли або гальмували економічне зростання.
2. Дайте порівняльну характеристику різних шкіл маржиналізму:
Показники |
Школи |
|||
Австрійська |
Кембриджська |
Американська |
Математична Лозанська |
|
Представники |
||||
Предмет дослідження |
||||
Методологічний інструментарій |
||||
Вихідний пункт економічного аналізу |
||||
Основні теорії |
||||
Джерело формування вартості |
||||
Основні теоретичні здобутки вчених |
Заняття 5 (2 год.)
Тема 10. Господарський розвиток та основні напрямки економічної думки України в кінці ХІХ − на початку ХХ ст.
Основні терміни та поняття
Аграрно-індустріальна країна. Індустріалізація. Структура народного господарства. Галузева структура промисловості. Аграрна реформа 1848 р. Аграрна реформа 1861 р. Фермерська та відробіткова системи організації сільськогосподарського виробництва. Кооперативний рух. Кооператив. Кооперація. Парцеляція. Хутір. Відруб. Столипінська аграрна реформа. Київська економічна школа. «Математична» течія українського маржиналізму. Теорема цінності Туган-Барановського. Теорія економічної конюнктури М. Туган-Барановського. Математична теорія споживання Є. Слуцького.Ефект Слуцького. Соціальна теорія розподілу М. Туган-Барановського. Школа територіальної фінансової економетрії М, Яснопольського. Харківська школо економістів-аграрників.
Контрольні запитання і завдання
Навчальні завдання для самостійної роботи
1. Порівняйте погляди українських і західноєвропейських вчених з проблем: а) предмета політичної економії; б) розвитку ідей маржиналізму.
2. Порівняйте стан індустріального розвитку економіки України на 1913 р. та однієї (за вибором) промислово-розвинутої європейської країни.
Заняття 6 (2 год.)
Тема 11. Ринкова економічна система країн Європейської цивілізації
в першій половині XX ст.
Основні поняття і терміни:
Чиста монополія. Монопсонія Абсолютна монополія. Монополістична конкуренція. Недосконала конкуренція. Теорія олігополії. Олігополія. Нецінова конкуренція. Монопольний прибуток.
«Кейнсіанська революція». Теорія Дж.М. Кейнса. Макроекономічна теорія Кейнса. Макроекономічний метод. Сукупний попит. «Ефективний сукупний попит». Теорія ефективного попиту. Сукупна пропозиція. Виробничий попит. «Головний психологічний закон» Дж.М. Кейнса. Принцип мультиплікатора. Мультиплікатор інвестицій Кейнса. Мультиплікатор доходу. Принцип акселерації.
Традиційний та сучасний інституціоналізм. Інституція (інститут). Інституційні зміни. Методологія традиційного інституціоналізму. Ранній критичний інституціоналізм. Пізній позитивістський інституціоналізм. Абсентеїстська власніть. Корпоративна революція. Технократія «Революція менеджерів». «Ефект Веблена». «Економіка колективних дій». Теорія соціальних конфліктів. Теорія угод. Теорія економічного розвитку Й. Шумпетера. Соціальна школа інституціоналізму.
Питання і завдання для самоперевірки та контролю засвоєння знань
Навчальні завдання для самостійної роботи
1. Порівняти «Новий курс» Ф. Рузвельта, програму виходу з економічної кризи Дж. Мея у Великій Британії, економічну політику уряду Народного фронту у Франції, економічну політику нацистської Німеччини, як варіанти виходу з економічної кризи 19291933 рр. Визначити національні особливості економічної політики провідних країн світу.
Заняття 7 (2год.)
Тема 12. Еволюція ринкових систем господарств провідних країн світу та основні напрями економічної думки у 50−80-х роках XX ст.
Основні поняття і терміни:
Німецьке економічне диво. Змішана економічна система. Економічне зростання. Кейнсіанство. Неокейнсіанство. Неокейнсіанські теорії ціклу, економічної динаміки та зростання. Кейнсіансько-неокласичний синтез. Ортодоксальне кейнсіанство. Фактори економічної динаміки. Криза кейнсіанської макроекномівчної теорії. Посткейнсіанство.
Економічнем зростання. Теорії економічного зростання. Фактори економічного зростання. Кейнсіанська доктрина економічного зростання. Модель Р. Харрода. Модель О. Домара. Неокласична виробнича функція. Модель економічного зростання Р. Солоу. «Золоте правило» нагромадження капіталу. Теорія циклічних коливань Е. Хансена. Модель мультиплікатора-акселератора СемюелсонаХікса. Кейнсіансько-неокласичний синтез: чотири хвилі.
Змішана ринкова економіка. Теорія народного капіталізму. Теорія «колективного капіталізму». Теорія «суспільства достатку». Теорія «соціального партнерства». Теорія соціального ринкового господарства. Ордолібералізм. Спонтанний порядок. Неотатистська модель змішаної економіки. Неоліберальна модель змішаної економічної системи. Вільноринковий капіталізм змішаної економіки.
Нове класичне відродження. Економічний неоконсерватизм. Монетаризм. Крива Філліпса. Слампфляція. Теорія «економіки пропозиції». Крива Лаффера. Теорія раціональних очікувань. Раціональні очікування. Теорія реального бізнес-ціклу. Рейганоміка. Тетчеризм.
Питання і завдання для самоперевірки та контролю засвоєння знань
Заняття 8 (2 год.)
Тема 14. Функціонування національних господарств у системі глобальної економіки
(90-ті роки XX початок XXI ст.).
Основні поняття і терміни:
Ознаки постіндустріальної економіки. Інформаційна економіка. Економіка знань, нова економіка. Глобалізація. Етапи та типи економічної глобалізації. Технологічно-інформаційна НТР. Економіка знань. Нова економіка.
Сучасний інституціоналізм. Формальні інститути. Неформальні інститути. Неоінституціональна економікс. Теорія трансакційних витрат. Трансакційні витрати. «Теорема Коуза» Теорія прав власності. Теорія раціонального вибору. Теорія суспільного вибору. Опортуністична поведінка. Нова економічна теорія (кліометрія). Нова інституціональна теорія. Теорія ігор. Теорія угод. Еволюційна теорія. Інституціональна компаративістика. Нове кейнсіанство. Постіндустріальна корпорація. Сталий економічний розвиток.
Питання і завдання для самоперевірки та контролю засвоєння знань
Навчальні завдання для самостійної роботи
Напрями / методологічні засади |
Неокласичний |
Кейнсіанський |
Інституціональний |
Неоліберальний |
Предмет дослідження. |
||||
Метод дослідження |
||||
Обєкт(и) дослідження |
||||
Економічна роль держави |
||||
Роль неекономічних чинників |
||||
Фактори економічного зростання |
||||
Інші теоретико-методологічні засади |
2. Використовуючи статистичні дані, порівняти основні тенденції економічного розвитку провідних країн світу в умовах інформаційно-глобальної економіки за такою схемою: динаміка і темпи економічного розвитку; структурні зміни у національних економіках, розвиток сфер і галузей господарства; роль державного сектора та державного регулювання, напрями економічних реформ; позиції у світовому господарстві.
Заняття 9 (2 год.)
Тема 15. Формування ринкової системи господарства в Україні
(1991 р. початок XXI ст.)
Основні поняття і терміни:
Перехідний період від радянської соціалістичної системи до ринкової. Трансформація економіки. Вашингтонський консенсус. Основні етапи транзитивної економіки. Етап трансформаційної рецесії. Стабілізація економіки. Етап відновлювального зростання. Інноваційно-інвестиційна економіка. Роздержавлення. Приватизація. Лібералізація економіки. Гривня. «Програма надзвичайних заходів». Програма «Шляхом радикальних економічних реформ». Програми українських урядів. Структурні зрушення. Аграрна реформа.
Питання і завдання для самоперевірки та контролю засвоєння знань
Навчальні завдання для самостійної роботи
Підготувати реферати та виступи з питань семінарського заняття.
ЗАВДАННЯ ДЛЯ САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ СТУДЕНТІВ (123 год.)
Тематика самостійної роботи
Змістовий модуль І
Тема 1. Вступ. Предмет і метод історії економіки та економічної думки
РОЗДІЛ I. ГОСПОДАРСТВО ПЕРВІСНИХ СУСПІЛЬСТВ. ГОСПОДАРСТВО ТА ЕКОНОМІЧНА ДУМКА СУСПІЛЬСТВ РАННІХ І ТРАДИЦІЙНИХ ЦИВІЛІЗАЦІЙ
Тема 2. Природа та еволюція господарства общинних суспільств
Тема 3. Господарство та економічна думка суспільств ранніх цивілізацій
(межа IV−III тис. до н. е. − VIII ст. до н. е.)
Тема 4. Господарський розвиток та економічна думка суспільств традиційних цивілізацій (VIII ст. до н. е. − V ст. н. е.). Становлення суспільств Східної та Західної цивілізацій
Тема 5. Господарство та економічна думка суспільств середньовіччя
(кінець V ст. XV ст.)
РОЗДІЛ II. СТАНОВЛЕННЯ І РОЗВИТОК ІНДУСТРІАЛЬНОЇ МАКРОЦИВІЛІЗАЦІЇ (XVI кінець XX ст.). ВИНИКНЕННЯ ТА РОЗВИТОК РИНКОВОГО ГОСПОДАРСТВА У СУСПІЛЬСТВАХ ЄВРОПЕЙСЬКОЇ ЦИВІЛІЗАЦІЇ ТА ЇХ ВІДОБРАЖЕННЯ В ЕКОНОМІЧНІЙ ДУМЦІ
Тема 6. Становлення ринкової економіки та економічної думки у країнах Європейської цивілізації (XVI − середина XVIII ст.)
Тема 8. Становлення ринкових форм господарства та економічна думка України в XVI − середині XIX ст.
Змістовий модуль II
Тема 9. Господарство провідних країн Європейської цивілі-зації в умовах монополізації ринкової економіки в останній третині XIX − на початку XX ст. Розвиток економічної думки
Тема 10. Господарський розвиток та основні напрямки економічної думки України
в кінці XIX − на початку XX ст.
Тема 11. Ринкова економічна система країн Європейської цивілізації
в першій половині XX ст.
Тема 12. Еволюція ринкових систем господарств провідних країн світу та основні напрями економічної думки у 50−80-х роках XX ст.
Тема 13. Господарство України в 19171991 рр.
та його трактування в економічній думці
Тема 14. Функціонування національних господарств в системі глобальної економіки
(90-ті роки XX початок XXI ст.)
Тема 15. Економіка незалежної України
7. Навчальний проект КПІЗ
(комплексне практичне індивідуальне завдання)
(3 год.)
Комплексне практичне індивідуальне завдання (КПІЗ) з дисципліни «Історія економіки та економічної думки» виконується на основі вільного вибору рекомендованих тем дослідження в межах навчальної програми, реалізується у формі наскрізного практичного завдання, опрацювання якого потребує успішного засвоєння змісту дисципліни та отримання навиків застосування набутих знань шляхом аналізу, обґрунтування, систематизації, узагальнення, моделювання, складання структурно-логічних схем. КПІЗ виконується впродовж семестру у відповідності до встановленого графіка, дотримання якого є передумовою допуску до здачі змістових модулів.
Теми КПІЗ в академічній групі теми не повинні повторюватися. Студенти мають змогу виступити з повідомленнями на семінарських заняттях, студентській тематичній конференції на лекційному потоці, засіданнях наукового гуртка і університетських студентських конференціях.
Комплексне практичне індивідуальне завдання є одним з обовязкових модулів залікового кредиту, оцінюється за стобальною шкалою і складає 15% підсумкового бала з дисципліни.
Тематика комплексного практичного завдання (КПІЗ)
з дисципліни «Історія економіки та економічної думки»
МЕТОДИ ОЦІНЮВАННЯ
У процесі вивчення дисципліни «Історія економіки та економічної думки» використовуються наступні методи оцінювання навчальної роботи студента
поточне тестування та опитування;
підсумкове тестування по кожному змістовому модулю;
ректорська контрольна робота;
оцінювання виконання КПІЗ;
письмовий екзамен.
Підсумковий бал (за 100-бальною шкалою) з дисципліни «Історія економіки та економічної думки» визначається як середньозважена величина, в залежності від кожної складової залікового кредиту.
Заліковий модуль 1 |
Заліковий модуль 2 (ректорська контрольна робота) |
Заліковий модуль 3 (підсумкова оцінка за КПІЗ) |
Заліковий модуль 4 (письмовий екзамен) |
Разом |
15% |
25% |
20% |
40% |
100% |
69 тиждень |
1617 тиждень |
18 тиждень |
Екзаменаційна сесія |
Шкала оцінювання
За шкалою ТНЕУ |
За національною шкалою |
За європейською шкалою ECTS |
90 100 |
«Відмінно» |
«А» (Відмінно) |
85 89 |
«Добре» |
«B» (Дуже добре) |
75 84 |
«C» (Добре) |
|
65 74 |
«Задовільно» |
«D» (Задовільно) |
60 64 |
«E» (Достатньо) |
|
35 59 |
«Незадовільно» |
«FX» (Незадовільно з можливістю перескладання) |
1 34 |
«F» (Незадовільно з обовязковим повторним курсом) |
КРИТЕРІЇ ОЦІНКИ ЗНАНЬ
Оцінка «відмінно» виставляється за таких умов:
Оцінка «добре» виставляється тоді, коли студент:
Оцінка «задовільно» виставляється за умови, що студент:
Оцінка «незадовільно» виставляється тоді, коли студент:
НАВЧАЛЬНА ЛІТЕРАТУРА
Базові підручники
Першоджерела
Додаткова навчальна література
Статті з історії економіки та економічної думки друкуються в журналах:
Формування інформаційної культури студентів
одна з головних функцій бібліотеки ТНЕУ
Працівники бібліотеки ТНЕУ навчають правильно користуватися бібліотекою та її фондами:
Адреса бібліотеки: вул.. Бережанська 4, м. Тернопіль
Директор бібліотеки
54-999 ( kasio@ukr.net )
Інформаційно- технічний відділ
54-997 ( nadya_savka@ukr.net)
Довідково-бібліографічний відділ
54-994 (valeria_g74@mail.ru )
Здійснення пошуку документів в програмі УФД/Бібліотека.
Для того, щоб почати роботу в Системі УФД/Бібліотека слід зареєструватись та скористатись меню для вибору тих чи інших форм або функцій. Запуск форми реєстрації: в полі « База даних»введіть назву Library, в полі «Імя» st, пароль « 111». Після вводу імені та пароля натисніть кнопку «Ok».
Пошук документів можна здійснити за кількома напрямами:
Відбір документів за умовами
Відбір здійснюється з табличної форми "Каталог документів" (пункт меню "Форми/Каталог документів") шляхом введення умов вибору. Для цього виберіть пункт меню "Таблиця/Умови вибору..." або натисніть кнопку на лінійці інструментів. З'явиться діалогова форма "Вибірка", в якій треба ввести відомі дані про документ.
Відбір документів в каталозі документів здійснюється за полями бібліографічного опису. Наприклад, треба відібрати документи деякого автора або знайти документ з конкретною назвою.
Після того, як відомі дані про документ були введені, натисніть кнопку . Тепер у формі "Каталог документів" будуть встановлені умови вибору. Далі слід натиснути кнопку і в табличній формі будуть відображені лише ті документи, які задовольняють умовам вибору. Якщо визначених в формі “Вибірка” умов достатньо (одночасна вибірка за темами не планується) зручніше натиснути кнопку , що рівнозначно натисканню послідовно кнопок і . Якщо серед вибраних документів немає потрібних, перевірте умови вибору. Можливо, десь при вводі даних була допущена помилка. При введенні нових умов вибору часто забувають прибрати попередні. Щоб прибрати всі умови вибору і почати спочатку, слід натиснути кнопку . Якщо вибраних документів дуже багато, спробуйте ввести додаткові обмеження.
Комбінований відбір
Комбінований відбір є просто поєднання відбору за атрибутами та відбору за темами. В правому верхньому полі форми "Каталог документів" відображуються як умови вибору за атрибутами, так і умови вибору за темами.
Зняти відповідні умови можна окремо для атрибутів (кнопка на панелі форми) і для тем (кнопка на панелі форми).
Слід зауважити, що при комбінованому відборі слід спочатку встановити умови вибору за атрибутами (форма “Вибірка”, але не вибирати (натиснути кнопку , а не ), а далі вибирати за темами, не прибираючи встановлені умови вибору за атрибутами.
Пошук теми
Альтернативою послідовного перегляду каталогу тем з метою знаходження теми є контекстний пошук теми. При контекстному пошуці ви можете відібрати всі теми, назва яких містить вказаний текст. Щоб виконати контекстний пошук, виберіть пункт меню "Форми/Пошук теми". В цьому випадку відкриється форма "Пошук теми". Введіть текст, який повинен бути знайдений в назві теми, в полі "Контекст" і натисніть кнопку . Якщо, наприклад, ввести текст "забруднення", результат пошуку може бути таким:
У списку "Теми:" виводиться перелік тем, які відповідають умовам пошуку. В полі "Шлях в каталозі тем" виводиться повний шлях до активної теми від початку каталогу тем. Щоб зробити активною іншу тему, наведіть на неї курсором миші і натисніть ліву кнопку миші. Якщо тема зустрічається в каталогах кілька разів, відповідно існує і кілька шляхів до теми. За допомогою кнопок та можна переглянути відповідно наступний або попередній шлях до вибраної теми. Для того щоб перейти до вибраної теми в каталозі тем, натисніть кнопку .
Кнопки , та мають ті самі функції, що і відповідні кнопки у формі каталога тем.
За більш детальною інформацією інформаційно-пошукових сервісів бібліотеки (УФД/Бібліотека ) звертайтесь за адресою: вул. Бережанська, 4., або на власну web-сторінку бібліотеки ТНЕУ : http://library.tneu.edu.ua/.
Навчальне видання
Авторський колектив:
Козюк Віктор Валерійович
Родіонова Лариса Андріївна
Семянчук Петро Михайлович
Чирак Микола Володимирович
Навчально-методичний посібник
для самостійної роботи студентів
денної форми навчання
PAGE
PAGE 38
PAGE 2
PAGE 73