Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Самостійне заняття №2: «Економічні потреби і виробничі можливості суспільства»
1.Безмежність потреб та обмеженість ресурсів.
Розвиток виробництва має межі. Вони обумовлені тим, що в кожен момент часу суспільство володіє тільки певним обсягом виробничих ресурсів, миттєве збільшення яких є нереальним. Через обмеженість ресурсів суспільство завжди стоїть перед проблемою, як розподілити їх таким чином, щоб досягти якнайкращого результату, тобто створити таку кількість споживчих благ, що дозволило б найбільш повно задовольнити потреби;
Виробничі ресурси поділяються на відтворювані й не відтворювані.
До відтворюваних виробничих ресурсів належить ті, котрі створюються й відтворюються природою (ґрунт, вода, повітря, ліс) і суспільством (засоби виробництва). До відтворюваних одночасно і природою, і суспільством належать трудові ресурси (людина з'являється на світ як біологічна істота і здобуває в суспільстві необхідні знання й навички для виробничої діяльності).
До не відтворюваних виробничих ресурсів належать корисні копалини, що використовуються як сировина. Крім того, період відтворення деяких ресурсів настільки тривалий, що їх можна віднести до не відтворюваних. Мова йде, зокрема, про знищені чорноземи, вирубані ліси, забруднені водоймища.
Виробничі ресурси обмежені ,одні відносно, інші абсолютно,
Відносна обмеженість пояснюється тим, що потреби випереджають можливості виробництва, обмежені наявними ресурсами. Обмеживши потреби, можна відносно зменшити й обмеженість ресурсів. Але таке пояснення причин обмеженості ресурсів стосується тільки однієї сторони проблеми. Інша ж полягає в тому, що деякі види ресурсів, і насамперед не відтворюваних, обмежені самою природою, отже, рано або пізно настане час їхнього вичерпання.
Як би не складалося співвідношення окремих видів ресурсів, які В зміни всередині кожного з них не відбувалися, суспільство завжди зіштовхується з обмеженістю землі, капіталу, праці й підприємницьких здібностей. Отже, якщо обмеженість ресурсів не дозволяє задовольнити всі потреби, то перед людством постійно стоїть проблема вибору. Є два головні шляхи розподілу ресурсів. Абсолютно домінуючим у світі є шлях ринкового розподілу. Однак істотна частина ресурсів розподіляється за допомогою рішень, що приймаються владою (державний розподіл ).У ринковій системі ресурси розподіляються відповідно до бажання платити за них, а в державній системі відповідно до рішення влади. В обох випадках існує конкуренція за доступ до ресурсів. Однак у ринковій системі її головними факторами є мінімізація витрат і пропозиція нових продуктів і технологій. Навпаки, при державному розподілі конкуренція набуває форм, абсолютно не пов'язаних із Виграшем суспільства загалом і кожного споживача зокрема;
2. Крива виробничих можливостей.
Крива виробничих можливостей (КВМ) це сукупність точок, координати яких позначають можливі набори продуктів із наявних ресурсів. КВМ визначає межу виробництва засобів виробництва й предметів споживання при наявних ресурсах. Рухаючись вздовж кривої, спостерігаємо різні варіанти комбінації ресурсів. Точки на КВМ являють собою точки повної зайнятості факторів і ефективного виробництва. Але суспільство може вибрати лише одну точку на КВМ. Наприклад, у точці В ресурси розподіляються таким чином, що з них буде зроблено 55 тис. умовних одиниць засобів виробництва і 10 тис. умовних одиниць предметів споживання. Для збільшення обсягу виробництва предметів споживання з 10 тис. умовних одиниць до 20 тис. необхідно відмовитися від виробництва 10 тис. умовних одиниць засобів виробництва; на графіку це виглядає як перехід із точки В у точку С, Виходить, що заради додаткової одиниці певного виду продукції суспільству доводиться відмовлятися від виробництва певної кількості продукції іншого виду.
Економічний закон зростаючих витрат говорить, що в міру збільшення виробництва однієї продукції альтернативні витрати для виробництва додаткової одиниці, виражені в можливостях виробництва іншої продукції, зростають. Тому і крива виробничим можливостей має вигнуту форму.