Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Угрупо́вання комплекс видів живих організмів, що входять до складу однієї екосистеми.
БІОЦЕНОЗ об'єднання сумісно мешкаючих живих організмів. Поняття "біоценоз" умовне, оскільки поза середовищем пробування організми жити не можуть, але ним зручно користуватися у процесі вивчення екологічних зв'язків поміж організмами
Екосистема це єдиний природний комплекс, утворений живими організмами та їх середовищем пробування, у якому усі компоненти пов'язані обміном речовин та енергії. Наприклад, екосистема лісу, озера, пню, моря. Термін "екосистема" запропонував А.Теслі у 1935 році.
Компоненти екосистеми
З біологічної точки зору в складі екосистем виділяють такі компоненти:
1. Неорганічні речовини (кисень, азот, вуглекислий газ, вода, фосфор, вуглець і ін.), що вступають у кругообіги.
2. Органічні сполуки (вивірки, вуглеводи, ліпіди та ін.).
3.Повітряне, водне і субстрактне середовище, яке включає кліматичний режим і інші фізичні чинники.
4. Продуценти - автотрофні(тобто ті, що харчуються самостійно) живі організми, в основному зелені рослини, що можуть створювати біомасу з простих хімічних елементів шляхом фотосинтезу. Макроконсументи - гетеротрофні (ті, що харчуються не самостійно) організми, в основному, це тварини (фаготрофи).
5. Мікроконсументи або редуценти - гетеротрофні організми (бактерії, грибки...), що одержують енергію або при розкладанні мертвих тканин продуцентів, або макроконсументів, або шляхом поглинання розчиненої органічної речовини (ці організми ще називаються сапротрофами).
У функціональному плані виділяють такі компоненти:
1. Потоки енергії.
2. Кругообіги речовини.
3. Живі організми.
4. Керуючі ланцюги зворотних зв'язків.
5. Інформаційні потоки.
Компоненти екосистеми знаходяться у визначених взаємозв'язках і взаємодії, що і являє собою структуру екосистеми. Структура зв'язує компоненти системи, надаючи їм спільність і цілісність.
Консорція (від англ. сonsortium - співучасть, співтовариство) - ценотична популяція вільноживучої зеленої рослини разом з усіма пов'язаними з нею популяціями інших організмів (тварини, бактерії, гриби і т.і.).
ЕДИФІКАТОРИ. (лат. aedificator будівник) домінантні (провідні) види рослин, що панують в рослинних угрупованнях (фітоценозах) і зумовлюють їх фітосередовище.
Едифікатори види, визначають структуру біоценозу і специфічні умови існування в ньому (ступінь затінення, умови росту, характер процесів кругообігу)
В угрупуваннях існує міжвидова конкуренція, тобто боротьба за ресурси всередині угрупування.
Існують наступні типи взаємодії двох популяцій в угрупуваннях:
1.Нейтралізм, при якому асоціація двох популяцій не відбивається на жодній з них.
2. Взаємне конкурентне придушення, при якому обидві популяції активно придушують одна одну.
3. Конкуренція за загальний ресурс, при якій кожна популяція посередньо негативно впливає на іншу в боротьбі за функціональний ресурс. (Більшість видів існує саме так, а не як 2).
4. Аменсалізм, при якому одна популяція придушує іншу, але сама не зазнає заперечного впливу.
5. Паразитизм (особини паразити менші за особин хазяїна) і хижацтво (особини хижаки звичайно більше особин жертв), при яких одна популяція несприятливо впливає на іншу, нападаючи безпосередньо на неї, але, тим не менше, сама залежить від об'єкта свого нападу.
6. Коменсалізм, при якому одна популяція витягає пожиток з об'єднання, а для іншої це об'єднання байдуже.
7. Протокооперація, при якій обидві популяції одержують від асоціації пожиток, але ці стосунки не обов'язкові.
8. Мутуалізм, при якому зв'язок популяцій сприятливий для зростання і виживання обох, причому в природних умовах не одна з них не може існувати без іншої.
Трофічна структура передбачає розподіл організмів на продуценти, консументи та редуценти, які в конкретних екосистемах формуються за рахунок популяцій багатьох видів. Основу трофічної (харчової) структури біогеоценозу складають ланцюги живлення.
Автотрофний компонент (організми, які отримують первинну енергію для існування з фото- і хемосинтезу або продуценти)
Гетеротрофний компонент(організми, що одержують енергію з процесів окислення органічної речовини - консументи і редуценти).
Умовою існування й нормального функціонування будь-якої екосистеми є наявність усіх ланок трофічного ланцюга (тобто ланцюга живлення). В екосистемах необхідним є співвідношення не тільки між популяціями, але й між екологічними компонентами, а також між даною екосистемою і її положенням у надсистемі, у всій її ієрархії. Біорізноманіття на кожному із трофічних рівнів є необхідним для підтримки стабільного функціонування екосистем у мінливих умовах
ТРОФИЧЕСКИЕ СВЯЗИ форма связей между популяциями в биоценозе, проявляющихся в питании особей одного вида за счет живых особей др. вида, продуктов их жизнедеятельности или их мертвых остатков.
Трофічний рівень (від грец. troph? «їжа») характеристика організмів, що описує їх положення у харчовому або трофічному ланцюжку певної екосистеми, тобто яких організмів поїдає даний вид та для яких він сам служить їжею. Найніжчі рівні відповідають автотрофним та сапротрофним організмам, а найвищі великим хижакам, що не мають інших видів, які ними харчуються.