Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
PAGE \* MERGEFORMAT 12
ЛЕКЦІЯ 4. Менеджмент і маркетинг фірми.
Анотація
Фірми як організаційна форма мікроекономіки. Поняття фірми та її види. Поняття, рівні та принципи менеджменту фірми. Функції менеджменту. Планування як функція менеджменту. Організація як функція менеджменту. Мотивація як функція менеджменту. Контроль як функція менеджменту. Маркетинг як економічна категорія, основні поняття маркетингу. Цілі та принципи маркетингу.
СРС: Організаційні структури та структури управління фірмою [6, с.119-133].
4.1 Фірма як організаційна форма мікроекономіки. Менеджмент фірми.
Фірма - індивідуальний економічний суб'єкт ринкових відносин, один з основних агентів ринку, який є незалежним учасником відносин з іншими фірмами, підприємцями, домогосподарствами, державою.
Технологічні (класичні та неокласичні) теорії визначають фірму як виробничу одиницю (або одиницю торгівлі), перетворювальну систему, в якій на вході ресурси, а на виході продукт. Отже, згідно з технологічним підходом фірма це економічний агент, що виконує виробничу функцію, перетворює обмежені ресурси на продукт з метою максимізації прибутку.
Законом України «Про власність» регламентовано функціонування в Україні 4 форм власності, відповідно до яких функціонують і окремі види підприємств.
Державна форма власності:
державні підприємства - засновані на державній формі власності. Оскільки вона поділяється на загальнодержавну та комунальну, відповідно розрізняють загальнодержавні та комунальні підприємства.
Колективна форма власності:
колективні трудові підприємства - засновані на власності трудового колективу, їх поділяють на колективні трудові підприємства (народні підприємства), кооперативні, підприємства громадських організацій тощо (кооператив);
колективні (або акціонерні) капіталістичні підприємства - засновані на власності кількох власників капіталу, які наймають робочу силу (ко-мандитне товариство, ТОВ, ТзПВ, господарське товариство, корпорація, акціонерне товариство).
Приватна форма власності:
приватнокапіталістичні підприємства - засновані на власності окремої особи (капіталіста), яка наймає робочу силу (приватне підприємство);
індивідуальні підприємства - засновані на приватній власності фізичної особи та її особистій праці (приватний підприємець).
сімейні підприємства засновані на праці членів однієї сім'ї. -
Власність спільних підприємств, іноземних громадян та іноземних держав:
спільні (або змішані) підприємства - засновані на поєднанні різних форм власності, в тому числі із залученням іноземного капіталу. Майже 90% таких підприємств у розвинутих країнах є підприємствами з обмеженою відповідальністю.
За розміром фірми (підприємства) поділяють на малі, середні, великі.
За сферою діяльності фірми (підприємства) поділяються на одногалузеві та багатогалузеві. Перші у свою чергу мають такі різновиди: 1) фірми, що діють лише на одній стадії виробничого процесу кінцевого продукту; 2) фірми, що діють на кількох стадіях виробничого процесу кінцевого продукту; 3) фірми, що діють на всіх стадіях виробничого процесу кінцевого продукту.
Багатогалузеві фірми можуть бути комбінатами фірми, що включають підприємства різних, але технологічно тісно пов'язаних галузей; диверсифікованими фірмами фірми, які об'єднують підприємства різних галузей, але мають галузеве ядро, профілюючий вид діяльності; конгломератами фірми, які об'єднують підприємства різних галузей без чіткого технологічного зв'язку між ними, фірми, що не мають профілюючого виду діяльності. Слід також зазначити, що фірми можуть бути національними, багатонаціональними фірми, які є міжнародними за сферою діяльності та за належністю капіталу; транснаціональними фірми, що є міжнародними за сферою діяльності і національними за належністю капіталу.
Менеджмент (to manage - управляти) - це вміння досягати поставлених завдань, використовуючи працю, інтелект та мотиви поведінки інших людей, тобто мистецтво. Менеджмент - український відповідник "управління" - функція, вид діяльності, зміст якої складає керівництво підлеглими в межах функції, тобто діяльність. Менеджмент - галузь знань, що допомагає здійснити функцію "управління", тобто наука. Менеджмент - як похідна від "менеджер", це певна категорія людей, соціальний прошарок тих, хто реалізує, здійснює на практиці роботу по управлінню, тобто люди.
Отже, менеджмент - управління (планування, регулювання, контроль), керівництво, організація виробництва. Це також сукупність методів, форми засобів управління виробництвом для досягнення поставлених завдань або визначеної мети (підвищення ефективності виробництва, збільшення прибутку тощо).
Різниця між менеджментом та управлінням:
Термін менеджмент може застосовуватись в організаціях усіх типів, крім державних органів, тут доречніше вживати термін (public administration) державне управління.
Менеджмент, як і будь-яка складна система, розподіляється на більш прості види. Один із таких розподілів має горизонтальний характер. Згідно з цим розподілом всі управлінські працівники поділяються на три рівні: технічний (lower managment), адміністративний (middle managment), соціальних структур (top managment).
Технічний рівень управління - це нижчі ланки управління: керівники підвідділів, бригадири, майстри та інші особи, аналогічні їм за рангом. Вони займаються поточними операціями та діями, необхідними для забезпечення ефективної роботи, без зривів у виробництві продукції чи наданні послуг.
Адміністративний рівень управління - середня ланка управління. До них відносять керівників управлінь та самостійних підрозділів. Вони займаються управлінням та координацією всередині організації, узгоджують різні форми діяльності і зусилля різних підрозділів організації.
Інституційний рівень управління (соціальних структур) - вища ланка керівництва. До них належать генеральні директори та інші члени правління. Вони займаються виробленням довгострокових планів, формуванням завдань, адаптацією організації до різних змін у внутрішньому та зовнішньому середовищі, управлінням відносин із суспільством, в якому існує і функціонує організація.
За період розвитку науки менеджменту ці принципи дещо змінилися. І на сьогодні серед сучасних принципів розділяють дві великі групи: загальні і спеціальні. До загальних принципів відносять:
поєднання демократизму і доцільного економічного централізму;
досягнення високої економічної ефективності будь-якої діяльності;
принципи стимулювання;
єдиноначальність поєднанні з колегіальністю;
- принципи науковості.
До спеціальних принципів належать:
Функції менеджменту - це відносно відокремлені напрями управлінської діяльності, які забезпечують управлінську дію. Вони відображають суть і зміст управлінської діяльності на всіх рівнях управління.
Класифікація функцій може відбуватися залежно від місця, які вони посідають у менеджменті. За цією ознакою розрізняють основні (загальні) функції, тобто ті, які беруть участь у будь-яких управлінських процесах, і часткові (спеціальні), за допомогою яких здійснюються певні управлінські процеси (управління основним виробництвом, матеріально-технічне забезпечення, патентно-ліцензійною діяльністю, капітальним будівництвом). Розглянемо та детально проаналізуємо лише основні функції.
Функція планування - це управлінська діяльність, яка ставить цілі та визначає засоби їх досягнення. Функція планування повинна відповідати на наступні три питання:
Організація як функція менеджменту - це процес створення структури підприємства, яка дає можливість людям ефективно працювати для досягнення спільної мети.
Мотивація - сила, що спонукає особу до дії. Мотив - це внутрішнє спонукання, імпульс або намір, який змушує людину щось робити або поступати певним чином. Основним завданням цієї функції є створення такої мотиваційної системи, при якій персонал продуктивно виконує роботу відповідно до делегованих йому обов'язків згідно з планами організації.
Контроль - це процес забезпечення досягнення організацією своєї мети. Ця функція передбачає: 1) подолання невизначеності. При виникненні певних обставин, які протидіють досягненню поставлених цілей (зміна законів, соціальних цінностей, конкурентна боротьба) повинен існувати механізм оцінювання цих обставин та їх впливу на організацію; 2) запобігання кризовим явищам. Постійний аналіз проблем, що виникають, дозволить уникнути проблем глобального характеру. Функція контролю дозволяє виявити проблеми та скоригувати діяльність організації до того часу, поки ці проблеми переростуть у кризу; 3) підтримування успіху. Контроль допомагає виявити успішні операції та дії, що дає можливість краще адаптуватись до змін у зовнішньому середовищі.
Виходячи із функцій менеджменту, ми повинні сказати про одну із основних функцій менеджменту - організацію. Для того щоб організаційна система почала працювати, насамперед потрібно сформувати служби та виробничі підрозділи цієї системи. Формування цих служб проходить такі етапи:
1) аналіз існуючої системи менеджменту (завдань, цілей, функцій, комунікацій тощо);
Для формування та діяльності будь-якої служби на будь-якому підприємстві повинні бути розроблені такі документи:
4.2 Маркетинг як економічна категорія, маркетинг фірми
Маркетинг, як правило, пов'язують з ринковою діяльністю підприємства. Існує безліч трактувань поняття маркетингу, що зумовлено специфікою і масштабами проблем, які розв'язуються в процесі виробництва, збуту, реклами, технічного обслуговування і т. д. Найбільш поширені такі визначення: „Маркетинг - це соціальний і управлінський процес, за допомогою якого окремі особи і групи осіб задовольняють свої потреби за допомогою створення товарів і споживачів цінностей і взаємно обміну ними" (Ф. Котлер).
„Маркетинг являє собою процес планування і втілення задуму, ціноутворення, просування і реалізацію ідей, товарів і послуг за допомогою обміну, що задовольняє мету окремих осіб і організацій" (Американська асоціація маркетингу).
„Маркетинг - це соціальний процес, спрямований на задоволення потреб і бажань людей і організацій шляхом забезпечення вільного конкурентного обміну товарами і послугами, що становлять цінність для покупця" (Ж.-Ж. Ламбен).
„Маркетинг - це аналіз, планування, реалізація і контроль за втіленням комплексу маркетингових рішень щодо продукту фірми, його ціни, системи просування і розподілу, а також надій і сподівань фірми, тобто це ключ до досягнення цілей і завдань, що виникають перед фірмою, яка прагне завоювати цільовий ринок" (А. Павленко, В. Войчак).
Основні поняття маркетингу:
нестаток - це почуття недостачі , що відчувається людиною;
потреба - відсутність чого-небудь для забезпечення життєдіяльності людини, суспільства;
запити - потреби людини, підкріплені її купівельною спроможністю;
попит - бажання і можливість споживача купити товар або послугу у певний час і в певному місці;
товар - це сукупність атрибутів, за допомогою яких покупець може задовольнити певну потребу через купівлю-продаж і використати для споживання;
послуга - нематеріальний вид суспільно корисної діяльності, здійснюваної за певну плату (консультації, навчання, перевезення пасажирів тощо);
споживча цінність - це оцінне судження покупця про здатність товару задовольнити його потреби; визначається як різниця між загальною цінністю продукту і його загальними витратами. Загальна цінність для споживача - це сукупність вигод, які він очікує одержати, здобуваючи продукт. Загальні витрати - сума витрат, які понесе споживач при покупці і використанні продукту;
задоволення споживача - сукупність збігу властивостей товару, які об'єктивно сприймає клієнт, з очікуваннями, пов'язаними з цим товаром.
купівля - процес придбання товару чи послуги на ринку, що включає дві основні операції: обмін і угоду. Це результат придбання права власності на товар або послугу, що цікавлять покупця;
обмін - акт одержання від будь-кого бажаного об'єкта з пропозицією чого-небудь натомість;
угода - це торговельна операція між зацікавленими сторонами у здійсненні процесу купівлі-продажу товару або послуги; комерційний обмін цінностями між зацікавленими сторонами;
ринок - сукупність існуючих або потенційних продавців і покупців, які здійснюють операції з купівлі-продажу певних товарів або послуг;
ринок продавця - має місце тоді, коли попит значно перевищує пропозицію, а організація збуту не потребує значних витрат. Фірма в цих умовах орієнтується на свої виробничі потужності і робить товар, який не відображає вимог покупців щодо якості, сервісу і дизайну товару;
ринок покупця являє собою таку ситуацію на ринку, коли покупець формує умови взаємодії з продавцем (виробником), що змушує виробника докладати зусиль для реалізації виробленої продукції, звертати увагу на асортимент, інновацію, якість, дизайн і умови постачання, до- і після-реалізаційне обслуговування покупця товару.
Провідний американський теоретик з проблем управління П. Друк-кер підкреслював, що мета маркетингу - зробити зусилля щодо збуту непотрібними. Його мета - так добре пізнати й зрозуміти клієнта, що товар або послуга будуть обов'язково потрібні останньому і продаватимуть самі себе.
Основні принципи маркетингу:
всебічне і глибоке пізнання ринку, зростаючих запитів споживачів;
пристосування до ринку, випуск товарів, що відповідають попиту;
вплив на ринок, активне формування попиту через рекламу;
виготовлення нових товарів „створення" споживачів.
Цілі маркетингу поєднуються у п'ять груп:
Маркетингова фірма всю свою діяльність підпорядковує задоволенню потреб клієнтів (покупців), одержуючи прибуток саме завдяки створенню і підтриманню споживацького попиту.
Таким чином, основою для досягнення цілей фірми - одержання прибутку - є орієнтація всієї господарської діяльності на потреби споживача та їх задоволення.