Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

Подписываем
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Предоплата всего
Подписываем
3
PAGE 3
ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
До проекту Закону України
Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту прав споживачів
1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту Закону
Зазначений законопроект спрямований на удосконалення законодавчих засад захисту прав споживачів.
З практики застосування норм процесуального та матеріального права часто вбачаються порушення прав споживачів, а саме, при виникненні у споживача заборгованості договором про надання споживчого кредиту кредитор звертається до нотаріуса про вчинення виконавчого напису. При вчиненні виконавчого напису безпосередніми учасниками є нотаріус і кредитор, однак, відсутній споживач щодо власності якого нотаріус вчиняє виконавчий напис, тому споживач-власник майна є непоінформований про дату та час вчинення напису та фактично позбавлений можливості захистити свої права в момент вчинення виконавчого напису.
Тільки нотаріус та кредитор при вчиненні виконавчого напису вирішують питання щодо майна споживача, незважаючи на те, що споживач-власник відсутній, бо не повідомляється нотаріусом.
Внаслідок вчинення виконавчого напису, споживача-власника майна фактично позбавляють власності без його відома, що є неприпустимим.
Проте, Конституція України стоїть на захисті прав усіх субєктів даних правовідносин. Зокрема, стаття 13 передбачає, що: «Держава забезпечує захист прав усіх субєктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки», стаття 41 вказує на те, що: «Кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю… Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним», стаття 47 закріплює, що: «Кожен має право на житло… Ніхто не може бути примусово позбавлений житла інакше як на підставі закону за рішенням суду», стаття 48 передбачає: «Кожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сімї, що включає достатнє харчування, одяг, житло», стаття 123 передбачає: «Правосуддя в Україні здійснюється виключно судами. Делегування функцій судів, а також привласнення цих функцій іншими органами чи посадовими особами не допускаються. Юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі».
Як вбачається з вищезазначеного, держава чітко стоїть на захисті прав субєктів даних правовідносин, проте не чіткість в окремих нормативно-правових актах призводить до частих порушень прав споживачів за договорами про надання споживчих кредитів.
За умови вирішення судом питання щодо стягнення заборгованості за простроченим договором про надання споживчого кредиту, всі сторони такого договору кредитор та споживач є безпосередніми учасниками розгляду справи, мають рівні процесуальні права передбачені Цивільним процесуальним Кодексом Українита споживач, власник майна, повідомляється про розгляд справи щодо його майна, що перебуває в заставі (іпотеці). В даному випадку суд зобовязаний враховувати всі обставини та причини невиконання основного зобовязання, а також відповідні умови договорів тощо.
Таким чином, вирішення судом питання щодо стягнення заборгованості за простроченим договором про надання споживчого кредиту забезпечить сторін права на участь у правосудді, а також приведе у відповідність Конституції способи позбавлення права власності споживача в примусовому порядку, з дотриманням статтей 13, 41, 47, 48 та 124 Конституції України.
Окрім цього, в рамках імплементації Європейського законодавства, потрібно окремо зазначити, що у жодній європейській країні не існує такого способу звернення стягнення на предмет застави (іпотеки), як вчинення виконавчого напису нотаріусом, тому така норма не відповідає Євроінтеграційним прагненням нашої держави.
Всі ці проблеми є нагальними та потребують вирішення, так як, направлені на унеможливлення та недопущення порушення прав споживачів на їх власність за договорами про надання споживчих кредитів.
Запровадження зазначених норм надасть змогу припинити випадки позбавлення права власності на майно споживачів поза участю власника такого майна.
2. Цілі і завдання прийняття проекту Закону
Метою проекту є удосконалення правових механізмів звернення стягнення із споживачів за договорами про надання споживчих кредитів і конкретизація способу стягнення із споживачів - в судовому порядку та визнання нікчемними виконавчих написів нотаріусів на документах, що встановлюють заборгованість за договорами про надання споживчих кредитів та/або їх забезпечувальнихми договорами.
Для досягнення цієї мети пропонується законодавчо вирішити наступні завдання: визначення чітких норм, які б не допускали вчинення виконавчих написів нотаріусів на документах, що встановлюють заборгованість за договорами про надання споживчих кредитів та/або їх забезпечувальними договорами та, в той же час, не виключали можливості вчинення виконавчих написів нотаріусів на документах, що встановлюють заборгованість за іншими правочинами, де стороною не виступає споживач та які не відносяться до договорів про надання споживчих кредитів та/або їх забезпечувальних договорів.
3. Загальна характеристика і основні положення проекту Закону
Законопроектом до Закону України «Про захист прав споживачів» пропонується:
Законопроектом до Закону України «Про нотаріат» пропонується:
Законопроектом до Закону України «Про заставу» пропонується:
Законопроектом до Закон України «Про іпотеку» пропонується:
4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання
Зазначене питання регулюється: Цивільним Кодексом України, Законом України «Про нотаріат», Законом України «Про заставу», Законом України «Про іпотеку».
Прийняття Закону потребує внесення змін до інших Законів України, зокрема, до Закону України «Про нотаріат», Закону України «Про заставу», Закону України «Про іпотеку», оскільки, не виключає можливості вчинення виконавчих написів нотаріусів на документах, що встановлюють заборгованість за іншими правочинами, де стороною не виступає споживач та не відносяться до договорів про надання споживчих кредитів та/або їх забезпечувальних договорів.
5. Фінансово-економічне обґрунтування проекту Закону
Реалізація положень проекту Закону не потребуватиме додаткових фінансових витрат із Державного бюджету України та місцевих бюджетів.
6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту Закону
Запровадження зазначених норм надасть змогу уникати випадків позбавленння права власності на майно споживача поза участі власника в такій процедурі, що призведе до дотримання Конституційних гарантій недоторканості права власності та позбавлення власності виключно за рішенням суду у випадках передбачених законом.
Народний депутат України |
С.В.Баландін (реєстр. №) |