У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

реферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук Дніпропетровськ ~

Работа добавлена на сайт samzan.net: 2016-06-20

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 3.2.2025

ПРИДНІПРОВСЬКА ДЕРЖАВНА АКАДЕМІЯ

БУДІВНИЦТВА ТА АРХІТЕКТУРИ

На правах рукопису

Ашрам Махмуд Ніхад

УДК 624.131.524

НАБУХАЮЧІ ҐРУНТИ ЯК ОСНОВИ

ФУНДАМЕНТІВ БУДІВЕЛЬ ТА СПОРУД

У ПІВНІЧНО-СХІДНИХ РЕҐІОНАХ СІРІЇ

05.23.02 –Підвалини та фундаменти

Автореферат

дисертації на здобуття наукового ступеня

кандидата технічних наук

Дніпропетровськ –

Дисертацією є рукопис.

Робота виконана в Харківській державній академії міського господарства, Міністерство освіти і науки України.

Науковий керівник    – кандидат технічних наук, доцент Рудь Олександр Григорович, Харківська державна академія міського господарства, завідувач кафедри механіки ґрунтів, підвалин та фундаментів

Офіційні опоненти:

доктор технічних наук, професор Зоценко Микола Леонідович, Полтавський державний технічний університет імені Юрія Кондратюка, завідувач кафедри підвалин та фундаментів

кандидат технічних наук, доцент Захваткін Микола Павлович, Придніпровська  державна академія будівництва та архітектури, доцент кафедри основ та фундаментів

Провідна установа: Донбаська державна академія будівництва та архітектури, кафедра залізобетонних конструкцій, підвалин та фундаментів, Міністерство освіти і науки України, м. Макіївка.

Захист відбудеться 22 березня 2001 р. о 15 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д.08.085.01 при Придніпровській державній академії будівництва та архітектури за адресою: 49600, м. Дніпропетровськ, вул. Чернишевського, 24а, ауд. 202 .

З дисертацією можна ознайомитись в бібліотеці Придніпровської державної академії будівництва та архітектури за адресою: 49600, м. Дніпропетровськ, вул. Чернишевського, 24а.

Автореферат розісланий  19 лютого 2001 р.

Вчений секретар спеціалізованої вченої ради      Баташева К.В.

1

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальність теми. У перспективних для будівництва північно-східних реґіонах Сірії, що охоплюють Алеппське плато та Євфратську рівнину, розташовані площадки, що мають набухаючі ґрунти. Відомості про будівельні властивості та особливості цих ґрунтів як основ фундаментів будівель та споруд практично відсутні. Наявні розрізнені інженерно-геологічні дані, отримані при зведенні окремих будівельних об’єктів, являють собою в основному загальнобудівельні характеристики ґрунтів.

Як показують спостереження, будинки, споруджені на набухаючих ґрунтах Сірії, набувають в процесі експлуатації пошкодження, що потребують додаткових витрат на відновлення їх експлуатаційних якостей.

В дисертаційній роботі поставлене актуальне завдання дати оцінку набухаючим ґрунтам, що використовуються в будівельних цілях як основи будівель та споруд у північно-східних реґіонах Сірії, при цьому виявити основні закономірності, властиві цим ґрунтам, встановити можливість визначення характеристик набухання в залежності від фізичних властивостей ґрунтів.

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Робота виконана в рамках державної програми розвитку будівництва в Сірії.

Мета і задачі дослідження. Метою даної роботи було визначити будівельні властивості набухаючих ґрунтів, що використовуються в якості основ фундаментів у північно-східних реґіонах Сірії, дати їм оцінку, встановити взаємозв’язок між характеристиками набухання та фізико-механічними показниками зазначених ґрунтів, скласти рекомендації для практичного використання отриманих результатів.

Для досягнення цієї мети були поставлені наступні задачі:

  •  зробити відбір і систематизацію ґрунтів, що набухають;
  •  виконати дослідження і виявити закономірності, що пов’язують характеристики набухання із іншими фізико-механічними властивостями ґрунтів;
  •  отримати залежності для визначення величини вільного набухання, тиску та вологості набухання ґрунтів по їх фізичним характеристикам;
  •  виконати оцінку способів дослідження набухаючих ґрунтів приладами різних конструкцій, що застосовуються у лабораторіях Сірії;
  •  встановити можливість обладнання пальових фундаментів у  набухаючих ґрунтах Сірії за результатами моделювання.

Об’єктом дослідження є набухаючі ґрунти як основи будівель та споруд у північно-східних реґіонах Сірії.

Предметом дослідження є властивості набухаючих ґрунтів.

Методи дослідження прийняті лабораторні та польові з використанням спеціально виготовлених приладів та установок, а також геотехнічних приладів заводського виготовлення.

2

Наукова новизна отриманих результатів:

  •  визначено раніше не вивчені будівельні характеристики набухаючих ґрунтів у перспективних для будівництва реґіонах Алеппського плато і Євфратської рівнини;
  •  отримані надійні рівняння регресії, що дозволяють визначати в Сірії будівельні властивості набухаючих ґрунтів;
  •  складено рекомендації для практичного використання результатів досліджень;
  •  отримано порівняльні дані, що дозволяють оцінити результати визначень характеристик набухання різними приладами, присутніми в ґрунтових лабораторіях Сірії;
  •  запропоновано спосіб визначення величини анкерної зони паль у  ґрунтах, що набухають, за допомогою моделювання.

Практичне значення отриманих результатів.

Отримані автором кореляційні залежності між характеристиками набухання та фізичними властивостями ґрунтів дозволяють спростити і прискорити проектування підвалин будівельних об'єктів, зменшити трудомісткість і вартість інженерно-геологічних досліджень. Оскільки знайдені закономірності розвитку набухання і усадок мають реґіональний характер, їх врахування дозволить уникнути помилок при плануванні будівництва в північно-східних реґіонах Сірії.

Результати досліджень були використані при усуненні аварійного стану, що виник на складі комбінату “Рассвет”, фундаменти якого були виконані на  набухаючому ґрунті.

Особистий внесок здобувача полягає в наступному:

  •  виконано експериментальні дослідження ґрунтів і аналіз отриманих результатів;
  •  визначено закономірності набухання та усадки досліджуваних ґрунтів;
  •  отримано багатофакторні кореляційні залежності характеристик набухання від фізичних властивостей ґрунтів;
  •  із сукупності отриманих рівнянь регресій виділено рівняння з найбільш високою тіснотою зв’язку, які рекомендуються до практичного використання;
  •  

3

виконано перевірку результатів випробувань набухаючих ґрунтів за допомогою різних геотехнічних приладів і складено рекомендації по використанню цих приладів;

  •  методом моделювання встановлена можливість визначення розмірів анкерної зони (зони гальмування) паль у ґрунтах, що набухають.

Апробація результатів дисертації.

Основні положення виконаної роботи повідомлені на:

  •  міжнародній конференції “Актуальные проблемы ликвидации подтопления грунтовыми водами территорий городов и поселков городского типа Украины” (Харків, жовтень 1998 р.);
  •  29-й науково-технічній конференції викладачів, аспірантів та співробітників Харківської державної академії міського господарства (Харків, травень 1998 р.);
  •  30-й науково-технічної конференції викладачів, аспірантів і співробітників Харківської державної академії міського господарства (Харків, травень 2000 р.).

Публікації.

За темою дисертації опубліковано 9 наукових праць, з яких 5 є фаховими.

Структура та обсяг дисертаційної роботи.

Дисертаційна робота складається з вступу, чотирьох розділів, загальних висновків, списку використаних джерел і додатку. Об’єм роботи складає 147 стор. машинописного тексту, малюнків 77, таблиць 30, список використаних джерел містить 111 найменувань.

ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ

У вступі обґрунтована актуальність теми, відзначені новизна і практичне значення роботи, а також дана її загальна характеристика.

В першому розділі виконано короткий огляд інженерно-геологічних і кліматичних умов Сірії. Набухаючі ґрунти у північно-східних реґіонах Сірії, що використовуються в якості підвалин споруд, недостатньо вивчені. Експлуатація будинків, збудованих тут без врахування особливостей ґрунтів, що набухають, ускладнюється ушкодженнями і вимагає, як показали обстеження, частих відновлювальних ремонтів. Виходячи з цього, зроблено висновок про актуальність задачі та цілей, поставлених у дисертації.

4

Дослідження в галузі фізико-механічних та фізико-хімічних процесів у ґрунтах, що набухають, проводили А.М.Васильєв, М.М.Герсеванов, І.М.Горькова, Б.М.Гуменський, М.Я.Денисов, Б.В.Дерягін, А.А.Мустафаєв, Г.І.Покровський, Є.М.Сергеїв, К.Терцаги, К.Чепмен та інші. В працях цих та інших дослідників розроблено теоретичні основи складних явищ, що відбуваються при взаємодії глинистих часток із водою.

Будівельні властивості ґрунтів, що набухають, вивчали С.Г.Айроян, С.С.Бабицька, В.Б.Бердишев, М.Н.Гольдштейн, Дж. Синг Джейн, М.Л.Зоценко, Р.Кристиансен, В.С.Леута, Ч.Ледд, Т.Лембл, С.Р.Месчан, Д.Мохан, Є.А.Сорочан, М.А.Хархута та інші. В Сірії дослідження набухаючих ґрунтів виконував Ісса Коуса.

Розробкою методів визначення набухання та усадки займалися Т.Акройд, А.М.Васильєв, Д.І.Знаменський, А.Г.Кир’янова, Ф.Ф.Лаптев, І.М.Літвінов, Д.М.Сідері, Б.А.Снежкін, Є.А.Сорочан, В.С.Шаров та інші.

В роботах зазначених авторів знайшли своє відображення результати досліджень будівельних властивостей набухаючих ґрунтів різного мінерального і гранулометричного складу, різного генезису. Територіально площадки відокремлювалися значними відстанями, ґрунти формувалися в різних умовах залягання. Тому, маючи окремі подібні ознаки, що виявляються в процесі набухання, такі ґрунти відрізняються багатьма властивостями і потребують індивідуального підходу при їхньому вивченні. Визначення характеристик набухання трудомісткі та тривалі. Тому пошуки способів, що спрощують випробування, наприклад, на основі можливих взаємозв’язків між фізичними властивостями і характеристиками набухання ґрунтів заслуговують на увагу. На відміну від Державних будівельних норм України, нормативна документація Сірії не має чітко обумовлених правил визначення властивостей ґрунтів, що набухають. У випробуваннях можуть застосовуватися компресійні прилади, що відрізняються своїми параметрами.

Ці та інші питання, прямо чи побічно пов’язані із будівництвом на набухаючих ґрунтах в умовах Сірії, потребують розв’язання.

5




1. профессиональные тренеры под руководством Виктора Панченко обучают участников открытых и корпоративны
2. Гражданское право сделки
3. Генератор испытательных сигналов для телевизионных приемников
4. Topic.phpt5151 Перевод ~ Euphony
5. Теория музыки в историческом развитии Темпы в музыке
6. Ковалець М
7. Кримінальна відповідальність за хуліганство (ст 296 КК України)
8. Социально-культурный сервис и туризм
9. Реферат- Рекреационная архитектура
10. Ощущения и восприятие