Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

Подписываем
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Предоплата всего
Подписываем
1.Розкрийте зміст та сутність джерел нестійкості плану.
Будь-яка економічна система функціонує у постійній взаємодії з зовнішнім середовищем. Цю взаємодію можна описати наявністю певних потоків (матеріальних та інформаційних) між власне системою, зовнішнім середовищем та деяким плануючим органом - плануючою системою (рис. 1.1). Хоча, такий орган може бути складовим елементом самої економічної системи. В будь-якому разі плануючий орган не є безпосереднім
JlC J множини допустимих способів переходу для планового періоду можна звести до обмеження допустимих -при цьому відмінностей у способах функціонування, тобто, до встановлення такої області подібності, всередині якої можливий маневр: * •> 4" *
0<Ал<Л^, . (1.1)
де А'] - нормоване значення граничної віддалі, на яку можна віддалитися при маневруванні від вихідного способу функціонування у, включеного в план. Нормована віддаль є зростаючою функцією часу. З метою спрощення цю функціональну залежність можна лінеаризувати:
Л)=а)Т або А)=А)0+а]Т , (1.2)
і тоді вся задача нормування області допустимого маневрування способами зводиться до нормування «швидкостей» ( Ду, а] ) зміни віддалі з часом.
Можна також змінювати інтенсивності використання способів функціонування. Наприклад, при постановці огітимізаційних задач планування для них вказують деяку область існування розв'язку. Це може бути:
а) вимога не-від'ємності змінних X] > 0;
.. ........... , «^.^ц.,, .. ....
б) одночасне встановлення верхніх меж існування розв'язку 0<Х;<Х^ , де хі - можливі граничні значення інтенсивностей;
.і,' • аЧі:' ...(.;
в) встановлення двосторонніх обмежень Ь]<хі<х] .
Відзначимо, що область можливого маневрування після прийняття планового рішення щодо 'величини'"інтенсивності значно звужується по відношенню до області існування Хі.
Міру маневреності М прийнятого варіанту можна визначйти такою композицією: ' ' .
м=(і.з)
де ~ вект0Ри граничних маневреностей відповідно в бік збільшення і зменшення інтенсивностей по об'єктах і способах, що увійшли в структури та ефективності науково-технічного прогресу, механізму функціонування об'єкта, технологічної та організаційної структури плану.
2.Опишіть сутність процесу взаємодії економічної системи і середовища.
Впливає на надійність плану і зміна кількості та складу внутрішніх і зовнішніх зв'язків економічної системи за різними варіантами плану. При взаємному накладанні й взаємодії всіх згаданих і деяких інших факторів і виникає суттєва різнонадійність варіантів плану, яка особливо збільш^ , ирн розгляді систем з принципово відмінними внутрішніми і зовнішніми зв'язками. Наведені міркування дозволяють вирізними такі фактори надійності: ресурсне забезпечення рішень;
*к технологічні рішення;
ік організаційні рішення;
інформаційне забезпечення;
лг зовнішні та внутрішні зв'язки системи.
Очевидно, що ступінь надійності плану можна підвищити, враховуючи наведені фактори. Одним зі шляхів є резервування ресурсів. Інший шлях - проведення додаткових досліджень, що дозволяє зменшити невизначеність інформації, на якій базується побудова плану. Третім шляхом є проведення додаткового обґрунтування технічних рішень плану, особливо тих, які пов'язані з використанням нетрадиційних технологій.
Взаємодія зовнішнього середовища і керованої економічної системи. Тому у випадку цілеспрямованого управління ентропія системи підлягає нерівності
Н{<2)>Н(ЗС)+Нзс(и)-Н{и) , (5.8)
де Нзс(и) - умовна ентропія різноманітності управлінь 11 залежно від станів зовнішнього середовища ЗС.
Зокрема, якщо керуюча система однозначно реагує на кожен зовнішній вплив ЗС, то її умовна ентропія дорівнює нулю, і нерівність (5.8) набуває вигляду
Н(а)>Н(ЗС)-Н(и) . (5.9)
Отже, нерівність (5.9) показує, що різноманітність управлінь, що компенсують вплив зовнішнього середовища на систему, моє бути тим більше, чим більша різноманітність зовнішніх впливів і чим більше визначеним є стан системи.
3.Основні функціональні характеристики планів.
Основними характеристиками плану, що описують його стабільність, у літературі розглядають його еластичність і надійність. При ньому під еластичністю розуміють ступінь досягнення кінцевих цілей плану при зміні умов його реалізації, а під надійністю ймовірність виконання закладених у план показників ефективності. У перелік найважливіших характеристик плану входить також його напруженість, яку представляють як обернену до надійності плану.
4.Зобразіть та деталізуйте графічну інтерпретацію поняття маневреності плану.
Міра маневреності М є керованою категорією. Головні можливості управління цією мірою пов'язані з вибором відповідного складу об'єктів і способів та встановлення їх інтенсивностей у плані.
Якщо умови реалізації плану "не змінюються, то здійснений вибір оптимальної траєкторії функціонування системи є обґрунтованим (рис. 1.2). При зміні умов відбувається додаткова -, структуризація вихідної множини траєкторій, згідно з якою для кожної з можливих траєкторій плану утворюють певну підмножину допустимих переходів на інші траєкторії всередині області можливого маневрування.
5.Способи характеристики та керування еластичності планів.
В;'загальному' випадку від еластичністю плану розуміють його здатність 'до певних «деформацій» без суттєвих втрат можливості реалізації кінцевих цілей. Існують різні способи характеристики еластичності планів. Один з них полягає в оцінці ступеня впливу забезпеченості якимось ресурсом на випуск продукції. При відомому механізмі формування надійністю аналогічні до керування еластичністю7~з"додаванням можливості управління ймовірностями недопоставок.
Можливі різні способи характеристики еластичності плану. Один з них полягає в оцінюванні ступеня впливу забезпеченості деяким ресурсом на випуск продукції.
Питання забезпечення ресурсами при розв'язанні оптимізаційної задачі тісно пов'язане з питанням визначення надлишків ресурсів. Ступінь надлишковості ресурсу можна охарактеризувати величиною коефіцієнта резерву по ресурсу
• (2ЛЗ)
Надлишковість всіх ресурсів характеризується вектором И=\Крі\ .
Якщо вектор К заданий, то це означає, що заданий спосіб резервування ресурсів.
Опишемо один зі способів виходу на задану норму еластичності, так званий евристичний алгоритм.
Для кожного з варіантів формуються і розв'язуються задачі перевірки плану на еластичність.