Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

Подписываем
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Предоплата всего
Подписываем
икладач: Берковська К.В. Інформатика
ЛАБОРАТОРНА РОБОТА № 1
Вікна. Програми менеджери файлів. Дії з обєктами Windows. Обслуговування дисків компютера. Архівування файлів.
Мета:
Обладнання:
Література:
ТЕОРЕТИЧНІ ВІДОМОСТІ
CТРУКТУРА персонального комп'ютера.
Клавіатура комп'ютера
Клавіатура - це пристрій, призначений для введення інформації в комп'ютер.
Розкладка клавіатури - закріплення символів національного алфавіту за клавішами клавіатури.
Приклади розкладок клавіатури: українська, російська, англійська, німецька, французька тощо. Для перемикання розкладки клавіатури (українська, російська, англійська тощо) використовуються пара клавіш <Ctrl+Shift>, <Alt+Shift> тощо (в залежності від настройки).
Операційна система Windows.
Засоби роботи у Windows
Обєкти Windows
Під обєктами у Windows розуміють майже все, з чим може працювати операційна система. Вираз «працює з обєктами» означає, що операційна система виконує над обєктами дії. Наприклад, Робочий стіл, файл, піктограма, ярлик, вікно, папка, тощо обєкти Windows. Всі обєкти характеризуються властивостями. Для доступу до властивостей використовується контекстне меню обєкта (викликається натисканням правої кнопки миші на обєкті). Не існує обєктів без властивостей. Всі обєкти відрізняються один від одного своїми властивостями. Властивості кожного обєкта унікальні, тобто не існує двох різних обєктів з усіма однаковими властивостями.
Кожний обєкт наочно зображується за допомогою значка або ярлика.
Значок це наочне графічне представлення обєкта. Працюючи зі значками ми фактично працюємо з обєктами, які вони представляють.
Ярлик вказівка на обєкт, різновид значка. Він не представляє обєкт, а тільки на нього вказує. Обєкт може мати тільки один значок та будь-яку кількість ярликів. Значок знаходиться тільки там, де фактично розташовується обєкт. Ярлики розміщують там, де це зручно, і використовують для швидкого звернення до обєктів. На відміну від значка, ярлик у своєму зображенні має стрілку.
Елементи управління Windows
Основними елементами управління Windows є Панель задач, кнопка Пуск та контекстне меню.
Рис.1. Панель задач Windows.
Контекстне меню
Контекстне меню обєкта це набір команд, які можна виконати з обєктом. Склад команд контекстного меню залежить від обєкта. Кожний обєкт має власне контекстне меню. Контекстне меню відкривається натисканням на обєкті правою кнопкою миші. У контекстному меню завжди є пункт Свойства, за допомогою якого можна отримати інформацію про властивості обєкта та змінювати їх.
СТРУКТУРА ТИПОВОГО ВІКНА WINDOWS. РОБОТА З ВІКНАМИ
Робота з вікнами
Вікна це обєкти Windows, призначені для відображення на екрані інших обєктів, інформації та елементів управління та інформації. Уся робота з інформацією відбувається у вікнах. Вікна відкриваються на екрані при відкритті папок, документів, при завантаженні програм, здійсненні діалогу користувача з компютером тощо. У середовищі Windows існує 5 типів вікон:
вікна папок;
вікна документів;
вікна довідкової системи;
вікна програмних додатків;
діалогові вікна.
Таблиця 2. Типи вікон та їхнє призначення
Тип вікна |
Що містить вікно |
Для чого використовується вікно |
Вікна папок |
Значки інших обєктів Windows та елементи керування вікном |
Пошук, вибір та завантаження додатків та документів |
Вікна програмних додатків |
Інформація, завантажена у додаток у вигляді документа, а також елементи керування додатком |
Робота з документами та з інформацією, що в них зберігається. |
Вікна документів |
Інформація, дані, елементи керування документом. Існують всередині вікон програмних додатків. |
Робота з документами та інформацією, що в них зберігаються. В повноекранному режимі стають частиною вікна додатка. |
Діалогові вікна |
Елементи керування, за допомогою яких керують операційною системою та її додатками. |
Налагодження операційної системи або її додатків. |
Вікна довідкової системи |
Допоміжна довідкова інформація про роботу з операційною системою та додатками; елементи керування довідковою системою. |
Отримання довідкової інформації |
Вікна папок, вікна програмних додатків та вікна документа мають три варіанти представлення:
повноекранний вікно розгорнуте і займає весь екран (Робочий стіл);
нормальний вікно займає частину екрана (Робочого стола);
піктограма вікно згорнуте у піктограму.
Рис. 2 Структура типового вікна Windows
Вікна в нормальному варіанті та у вигляді піктограми можна пересувати по екрану (Робочому столу). Для зміни варіанта представлення вікна застосовуються кнопки управління вікном, розташовані у правій частині рядка заголовка вікна або відповідні команди системного меню вікна.
Активне вікно
У будь-який момент користувач може працювати тільки з одним вікном. Таке вікно має назву активного. Активне вікно завжди розташовується понад усіма іншими вікнами, його заголовок виділений іншим кольором (більш яскравим). Усі команди сприймає саме активне вікно. Будь-яке вікно можна активізувати, натиснувши па ньому мишею або, використовуючи комбінацію клавіш Alt+Tab, Tab, Tab (Alt тримати), здійснити послідовний перебір всіх відкритих вікон. Натискати Tab припиняємо, коли активним стає потрібне вікно.
Діалогові вікна
Діалогові вікна виводяться на екран програмним додатком. Вони призначаються для введення інформації, необхідної для подальшої роботи додатка. Діалогові вікна не змінюють своїх розмірів і мають тільки нормальний варіант представлення на екрані (тобто займають частину екрана). Діалогове вікно це запит на введення інформації. Діалогові вікна стандартизовані завдяки тому, що в них використовуються типові елементи управління.
Діалогові вікна бувають модальні та немодальні. Модальні вікна блокують роботу додатка. Необхідно завершити усі операції з цим вікном і закрити його, щоб повернутися у вікно додатка (документа). Немодальне вікно не зупиняє роботу додатка. Не закриваючи таке вікно можна натисканням миші перейти у вікно додатка (документа), працювати з ним, а потім, натиснувши мишею, повернутися у діалогове вікно.
ФАЙЛОВА СИСТЕМА WINDOWS.
Файл - зареєстрована операційною системою послідовність байтів, що має власне ім'я. Вся інформація на комп'ютері (документи, програми тощо) зберігається у файлах. Файлова система - схема запису інформації, що міститься у файлах, на фізичний диск.
Папка - загальний термін Windows для визначення контейнера, який може містити інші об'єкти. Папки можуть бути вкладені одна в одну. Папка - це розділ файлової системи, який може містити файли та вкладені папки. Коренева папка - папка найвищого рівня на поточному диску. Всі інші папки вважаються вкладеними в кореневу у вигляді багаторівневої ієрархічної структури.
Ієрархічна структура даних - структура даних, в якій кожний елемент визначається шляхом, який веде до цього елемента від елемента найвищого рівня («кореня» або «верхівки»).
Навігація по файловій структурі - процес перегляду вмісту папок та дисків комп'ютера.
Шлях до файла вказує, де саме на комп'ютері знаходиться потрібний файл. Крім власне імені файла, шлях містить ім'я диска (A:,В:, С:, D:….), яке закінчується двокрапкою, та імена всіх вкладених папок, які необхідно відкрити, щоб знайти цей файл (розділяються символом \ слеш). Ім'я файла зазвичай закінчується розширенням, яке складається не більше ніж з трьох символів та визначає тип файла. Наgр., файли, імена яких мають розширення *.ехе є програмами, а файли з розширенням *.txt - текстовими документами.
Логічний диск - розділ (частина) фізичного жорсткого диска, що розглядається операційною системою як незалежний пристрій.
Для керування файловою системою персонального комп'ютера призначаються програма Проводник та система вікон Мой компьютер.
Загальні відомості про програму Проводник
Програма Проводник є основним інструментом для операцій з файлами та папками в операційній системі Windows. Проводник Windows одночасно відображає як структуру вкладеності папок, що знаходяться у комп'ютері (ієрархію), так і вміст виділеної папки. Вікно програми Проводник містить дві панелі:
ліва панель - панель папок,
права панель - панель вмісту папки, відкритої на лівій панелі (поточної папки).
У лівому вікні програми Проводник відображено структуру папок поточного диску, у правому - вміст поточної папки. Щоб змінити відносні розміри лівого та правого вікон, слід перетягти мишею межу, що їх розділяє. Для перегляду вмісту лівої та правої панелей використовуються смуги гортання.
Пошук об'єктів
Пошук - це процедура, яка дозволяє відшукати у файловій структурі комп'ютера файли, папки або інші об'єкти за неповною про них інформацією.
Для здійснення процедури пошуку слід:
1. Завантажити програму пошуку, для чого виконати одну з наступних дій:
виконати команду Головного меню Пуск-Найти-Файлы и папки;
виконати команду мелю програми Проводиик-Сервис- Найти-Файлы и папки;
натиснути F3.
2. У діалоговому вікні Найти встановити необхідні пошукові параметри. Дозволяється визначати пошукові параметри одночасно на декількох вкладниках.
а) вкладника Имя и размещение використовується для пошуку об'єктів, про яких відомо ім'я або його частина. При визначенні імені дозволяється використовувати символі «*» та «?». Символ «*» замінює довільну послідовність символів; символ «?» замінює один будь-який символ;
б) вкладника Дата изменения використовується для пошуку об'єктів, створених або змінених у певний період часу;
в) вкладника Дополнительно використовується для пошуку об'єктів за тином, розміром або фрагментом текст, який міститься в ньому.
У нижній частині вікна відкриється додаткова область з імена) ми знайдених об'єктів. Подвійне клацання мишею на імен об'єкта дозволяє відкрити (активізувати, завантажити) цей об'єкт.
Поняття диска. Будова диска.
Інформація на диску записується вздовж концентричних кіл доріжок, поділених на сектори.
Рис. 3. Розмітка диска
Диск це носій зовнішньої памяті компютера, що має відповідний розмір та ємність.
Доріжка концентричне коло, вздовж якого записуються дані. Доріжка поділена на сектори.
Сектор це мінімальна одиниця читання і запису даних на диску. Розмір сектора вказує, скільки байтів може бути записано в сектор. Ємність диска залежить від кількості доріжок на диску, кількості секторів на доріжці, від розміру сектора.
Кластер мінімальна одиниця розміщення інформації, яка включає один або декілька секторів (група логічно послідовних секторів на диску). Всі файли на диску зберігаються у вигляді ланцюжків кластерів.
Утиліти це обслуговуючі(сервісні) програми для догляду за компютером.
Таблиця розміщення файлів (File Allocation Table, FAT) це список кластерів диска, за яким ОС знаходить всі частини необхідного файла. Для надійності на диску знаходяться дві однакові таблиці розміщення файлів.
Дискові сервісні програми (програми обслугОВУВАННЯ дисків)
Швидкість розв'язання багатьох задач, а іноді і принципова можливість їх розв'язання, залежать від стану зовнішніх запам'ятовуючих пристроїв. Для перевірки стану дисків і поліпшення їх якості у Windows використовується сервісні програми:
Форматування диска.
Перед першим застосуванням диск форматують.
Форматування (FORMAT) процес розмічання диска на сектори і доріжки за допомогою операційної системи. Під час форматування відбувається як фізичне розмічання диска, так і логічне.
Форматування диска процес нанесення на його поверхню спеціального магнітного сліду, за яким здійснюється записування або читання даних.
Під час форматування диск поділяється на концентричні кола доріжки (треки), а доріжки на сектори. Позначаються на ньому і дефектні місця, їх позиції заносяться в таблицю розподілу (розміщення) файлів FAT (File Allocation Table). Таблиця розміщення файлів (File Allocation table, FAT) це список кластерів диска, за якими ОС знаходить всі частини необхідного файлу. Для надійності на диску знаходяться дві однакових таблиці розміщення файлів.
Форматування диска застосовується для:
підготовки до використання жорсткого або логічного диска, розміщеного на жорсткому диску;
підготовки дискети, з якої можна завантажувати ОС (системної дискети);
очищення дискети від інформації та виділення дефектних ділянок.
Після запуску програми форматування диску відкривається діалогове вікно «Форматирование», що містить такі параметри (Windows XP):
Перевірка диска
Перевірка диску (SCANDISK) це перевірка диску на наявність фізичних та логічних помилок, з метою їх виправлення.
Програми для діагностики та корекції дисків використовуються:
Параметри перевірки диска:
Дефрагментація диска
Фрагментація явище, за якого в процесі вилучення й пере записування файлів на диску через якийсь час утворюється багато порожніх кластерів, а також багато файлів, записаних у кластерах на різних ділянках диска. Дефрагментація (DEFRAG) оптимізація дискового простору, упорядкування кластерів, які належать до одного файла.
Параметри перевірки диска:
Очищення диска.
Очищення диска це видалення з диску непотрібних, тимчасових, однакових файлів („файлового сміття”).
Очищення диска дозволяє звільнити місце на жорсткому диску до пари сотень Мб. Програма очищення диска перевіряє диск і виводить перелік тимчасових файлів, файлів, що завантажуються з Інтернету, а також непотрібних програмних файлів, що не шкода видалити.
Сміття:
резервні копії документів і програмних файлів;
резервні копії, що створюються під час роботи у Word з розширенням wbk.
Збереження змісту „втрачених кластерів” ці файли мають розширення chk.
Програмні файли, які лишаються після некоректного чи неповного знищення програм.
Запуск програми очищення диска:
Пуск®Программы®Стандартные®Служебные®Очистка диска®Вибір диска.
Відновлення інформації на дисках
Під час вилучення файла на диску з каталога вилучаються відомості про нього (витирається перший символ імені), а ланцюжок кластерів в FAT помічається як вільний. При цьому сама інформація в секторах не знищується. Це дає можливість відновити відомості в каталозі і в FAT і завдяки цьому відновити вилучений файл. Для відновлення файлів в операційній системі Windows є спеціальна папка «Корзина» на робочому столі. Якщо інформація не видалена із корзини, то дані можна відновити.
Архівація даних
Архівація даних це стиснення інформації з метою економії дискового простору.
Стиснення це таке подання інформації, при якому вона займає менший обсяг у байтах. Процес стиснення називається архівацією, стиснена інформація архівом. Зворотний щодо стиснення процес називається розархівацією або розпакуванням.
Запуск програми:
Пуск®Программы®Стандартные®Служебные®Архивация данных.
АРХІВАЦІЯ ФАЙЛІВ
Архівація даних це злиття кількох файлів чи каталогів до єдиного файла архіву.
Програми архівування файлів (архіватори) служать для стиснення файлів, що дозволяє зберігати їх на менших дискових обсягах.
Стиснення це таке подання інформації, при якому вона займає менший обсяг у байтах (усунення надлишкової інформації). Процес стиснення називається архівацією, стиснена інформація архівом. Зворотний щодо стиснення процес називається розархівацією або розпакуванням.
Програми-архіватори не є складовою операційних систем. Їх треба придбати і встановити на комп'ютер окремо. Найбільш поширені програми-архіватори: ARJ, WinRAR, WinZIP, 7-zip.
Архівні формати: ARC, Zip, RAR, LZH, ARJ, ICE.
Методи стискання даних: стиснення із втартами(аудіо, відео) і стиснення без втрат(текстові, програмні файли).
Алгоритми стискання даних без втрат:
Сучасні архіватори надають користувачеві повний спектр послуг для роботи з архівами:
Завдання архівації:
ХІД РОБОТИ
Завдання №1
Завдання №2
При виконанні завдання всі операції необхідно робити за допомогою програми Провідник:
Завдання №3
При виконанні завдання всі операції необхідно робити за допомогою програми Total Commander:
Примітка: для створення текстових файлів використовуйте програму Блокнот.
Увага! Покличте викладача для перевірки виконання завдань, описаних у пп. 12-19.
Завдання №4
На вимогу програми виконайте реєстрацію: уведіть своє прізвище і ініціали. Натисніть кнопку Продовжити.
В автоматично відкрившийся папці Мій комп'ютер знайдіть диск С:.
Виконайте швидке форматування диска С:
• Виконайте повне форматування диска С:
Завдання №5 *
~ 13 ~