У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

реферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук1

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 26.12.2024

7

НАЦІОНАЛЬНИЙ АГРАРНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

Іванюта Павло Васильович

УДК 657.4 : 338.43

ВНУТРІШНЬОГОСПОДАРСЬКИЙ ОБЛІК У ВИРОБНИЧИХ

ПІДРОЗДІЛАХ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ПІДПРИЄМСТВ

08.06.04 –бухгалтерський облік, аналіз та аудит

Автореферат

дисертації на здобуття наукового ступеня

кандидата економічних наук

Київ - 2005

Дисертацією є рукопис

Робота виконана в Полтавській державній аграрній академії Міністерства аграрної політики України

Науковий керівник         кандидат економічних наук, доцент

 Шатковська Людмила Станіславівна,

 Національний аграрний університет, доцент

 кафедри бухгалтерського обліку та аудиту

Офіційні опоненти:            доктор економічних наук, професор, заслужений 

 діяч науки і техніки України

 Бутинець Франц Францович,

 Житомирський державний технологічний

 університет, завідувач кафедри бухгалтерського 

 обліку і контролю

 кандидат економічних наук, професор

 Верига Юстина Андріївна,

 Полтавський університет споживчої кооперації 

 України, кафедра бухгалтерського обліку та аудиту

Провідна установа         Харківський національний університет

ім. В.Н.Каразіна Міністерства освіти і науки України,

 кафедра статистики та аудиту, м. Харків

Захист відбудеться „19травня 2005 р. о 12 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К26.004.01 у Національному аграрному університеті за адресою: 03041, м. Київ-41, вул. Героїв оборони, 15, навчальний корпус 3, аудиторія 65

З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Національного аграрного університету за адресою: 03041, м. Київ-41, вул. Героїв оборони, 13, навчаль-ний корпус 4, к.41

Автореферат розісланий „    ” _____________ 2005 р.

Вчений секретар

спеціалізованої вченої ради                                                            Балановська Т. І.

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

 Актуальність теми. Важливою умовою переходу аграрних формувань до ринкових принципів підприємницької діяльності є повсюдне та активне застосування економічних методів управління. Вирішення даної проблеми ускладнюється у зв’язку з не зовсім вдалим реформуванням бухгалтерського обліку в Україні та погіршенням інформаційного забезпечення аграрного менеджменту. Облік є основною функцією управління. Він відображає витрати виробництва, обігу та розподілу. Його інформація забезпечує обґрунтованість управлінських рішень і дозволяє контролювати їх виконання.

Після реформування обліку в Україні і введення Положень (стандартів) бухгалтерського обліку (П(С)БО) значну увагу у наукових дослідженнях приділено фінансовому обліку, орієнтованому на потреби податкової служби, але вкрай недостатньо – внутрішньогосподарському обліку.

Внутрішньогосподарський облік, зорієнтований головним чином на управління витратами підприємства, сприяє успішній адаптації до зміни зовнішнього середовища, науковому підходу до вирішення обліково-аналітичних завдань, реалізації можливостей управляти витратами на різних стадіях процесу економічного відтворення, застосуванню ефективних методів оптимізації витрат, оперативному відображенню економічної інформації, контролю за впровадженням нової техніки і прогресивних технологій.

Розвитку теорії і практики організації внутрішньогосподарського обліку сприяють праці українських вчених: О.С.Бородкіна, Ф.Ф.Бутинця, Ю.А.Вериги, С.Ф.Голова, Г.Г.Кірейцева, М.Ф.Кропивко, М.В.Кужельного, А.М.Кузьмін-ського, В.О.Ластовецького, В.Г.Лінника, В.П.Моссаковського, М.Ф.Огійчука, М.С.Пушкаря, В.В.Сопка, В.К.Савчука, Л.К.Сука, Л.С.Шатковської, Д.М.Фесе-нка, М.Г.Чумаченка, і зарубіжних - Т.Джонсона, К.Друрі, Р.Каплана, В.Ф.Палія, С.С.Сатубалдіна, С.М.Стукова, Ф.Тейлора, В.І.Ткача, Дж.Хіггінса.

Незважаючи на значні наукові напрацювання, недостатньо уваги приділено проблемам організації внутрішньогосподарського обліку, аналізу та контролю за витратами у виробничих підрозділах сільськогосподарських підприємств. Наукові дослідження за вказаною тематикою проводяться в галузях легкої промисловості та торгівлі, але захищені лише дві дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук в сільсько-господарській галузі, предметом дослідження яких була організація управлін-ського  обліку  в  рослинницькій  галузі  (Н.М.Погребняк  „Організація  і методи управлінського обліку в рослинництві”, 2003р.) та в овочівництві (К.В.Лихацька „Організація і методи управлінського обліку виробництва продукції овочівництва захищеного ґрунту”, 2003р.).

Важливість та необхідність розробки теоретико-методологічних і практичних аспектів, створення та функціонування системи внутрішньогосподарського обліку у виробничих підрозділах сільськогосподарських підприємств, необхідність їх впровадження в практику зумовили актуальність даного дослідження та вибір теми дисертації.

 Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисерта-ційна робота виконана відповідно до наукової тематики Полтавської державної аграрної академії за комплексною темою Організаційно-економічний механізм забезпечення конкурентоспроможності підприємств АПК” (номер державної реєстрації 0104U002550). У межах наукової програми автором виконані дослідження, пов’язані з удосконаленням організації внутрішньогосподар-ського обліку у виробничих підрозділах сільськогосподарських підприємств.

Мета та задачі дослідження. Метою дисертаційного дослідження є обґрунтування теоретичних і методологічних засад організації внутрішньогосподарського обліку у виробничих підрозділах сільськогосподарських підприємств та розробка практичних рекомендацій по удосконаленню формування організаційно-економічного механізму управління витратами господарюючих суб’єктів України.

Для реалізації сформульованої мети поставлені наступні задачі:

розкрити сутність внутрішньогосподарського обліку, його взаємозв’язок з бюджетуванням, аналізом, контролем та визначити його роль і місце в системі управління;

 дослідити теоретико-методологічні засади функціонуючої системи внутрішньогосподарського обліку у виробничих підрозділах та визначити їх відповідність сучасним вимогам застосування інформаційних систем та комп'ютерних технологій;

встановити придатність первинної документації в системі внутрішньо-господарського обліку для оприбуткування сільськогосподарської продукції за якісними параметрами та запропонувати варіанти щодо її удосконалення;

узагальнити та систематизувати теоретичні положення економічних категорій операційно-технологічної, виробничої та повної собівартості;

  виявити нові можливості системи внутрішньогосподарського розра-хунку, застосування різних форм контролю за виробничими витратами з метою більш ефективного використання їх у сучасних сільськогосподарських підприємствах;

 розробити основні принципи формування центрів витрат, доходів, відповідальності при організації бюджетування та обліку;

 деталізувати економічні елементи виробничих витрат „Матеріальні затрати” та „Інші операційні витрати”;

  визначити порядок розподілу загальновиробничих витрат та витрат на незавершене виробництво;

  удосконалити методику визначення точки беззбитковості, маржиналь-ного доходу, операційного важеля.

Об’єктом дослідження є процес організації внутрішньогосподарського обліку у виробничих підрозділах сільськогосподарських підприємств.

Предметом дослідження є теоретичні, методологічні та практичні аспекти організації внутрішньогосподарського обліку у виробничих підрозділах сільськогосподарських підприємств.

Методи дослідження. Для досягнення поставлених в дисертаційній роботі задач використовувались методи діалектичного пізнання при вивченні еволюції концепцій внутрішньогосподарського обліку. В процесі досліджень застосовувались методи статистики та фінансово-економічного аналізу: ряди динаміки – при визначенні рівня виробництва сільськогосподарської продукції Полтавської області за 1940-2003 роки з метою виявлення можливостей  системи внутрішньогосподарського розрахунку; відносних величин – при вивченні структури операційних та виробничих витрат, а також рейтингової оцінки фінансового стану підприємств; економіко-математичного моделювання при розподілі загальновиробничих витрат; графічні методи – при визначенні точки беззбитковості і маржинального доходу. На етапі спостереження за господарськими операціями, збору, вимірювання, оформлення, реєстрації, систематизації і обробки інформації для проведення досліджень був використаний індуктивний метод, а у процесі теоретичного осмислення проблеми – дедуктивний.  Метод причинно-наслідкового зв’язку та абстрактно- логічний метод використовувалися при розробці пропозицій щодо удосконалення внутрішньогосподарського обліку у виробничих підрозділах сільськогосподарських підприємств.

Інформаційною базою досліджень слугували законодавчі та нормативні акти України, дані статистичної звітності України та Полтавської області зокрема, результати виробничо-фінансової діяльності сільськогосподарських підприємств, результати анкетувань керівників і спеціалістів, матеріали міжнародних науково-практичних конференцій, наукові праці українських та зарубіжних авторів.

Наукова новизна одержаних результатів. Наукові результати, що одержані автором і виносяться на захист, полягають в наступному:

вперше:

- обґрунтовані методологічні підходи до комп’ютерної технології обліку виробничих витрат в умовах чекової форми контролю та при визначенні рейтингової оцінки фінансового стану підприємства з використанням локальних комп’ютерних мереж, що дозволяє проводити оперативну обробку інформації в автоматизованому режимі, здійснювати внутрішньогосподарський облік та забезпечувати ефективність прийняття управлінських рішень (С.13);

- запропоновано систему показників якісних параметрів в обліку при оцінці сільськогосподарської продукції, що дає можливість оцінити продукцію за сучасною ринковою вартістю та дозволяє контролювати надходження доходів у відповідності з кількістю і якістю реалізованої продукції (С.13).

 удосконалено:

- деталізацію економічних елементів витрат „Матеріальні затрати” та „Інші операційні витрати” з виділенням таких витрат, як „Насіння і посадковий матеріал”, „Мінеральні і органічні добрива”, „Корми”, „Податки”, „Витрати послуг допоміжних та обслуговуючих підприємств, залучених зі сторони”, „Витрати послуг допоміжних та обслуговуючих власних підрозділів” з метою ефективного проведення аналізу та здійснення контролю за формуванням собівартості продукції та використанням матеріальних ресурсів підприємства (С.10);

- методику поділу витрат на умовно-змінні і умовно-постійні при складанні бюджетів, визначенні точки беззбитковості, маржинального доходу, операційного важеля на базі даних за тривалий період з врахуванням індексації цін та сукупної енергетичної оцінки витрат (С.14);

- порядок розподілу загальновиробничих витрат, який передбачає розподіл їх пропорційно обсягу виробленої продукції тваринництва і переробних галузей, оціненої за операційно-технологічною собівартістю та по періодах виконання робіт у рослинництві за внутрішньогосподарськими нормативами загальновиробничих витрат з коригуванням їх в кінці року до фактичних, що забезпечить більш ефективне управління витратами (С.14);

- методичні рекомендації по калькуляції операційно-технологічної, виробничої та повної собівартості основної, побічної та супутньої продукції з метою обґрунтованого формування трансфертних цін на сільськогосподарську продукцію (роботи, послуги) та визначення фінансових результатів по кожному виду продукції (С.14).

отримало подальший розвиток:

- визначення суті внутрішньогосподарського обліку, як підсистеми бухгалтерського обліку, що забезпечує спостереження, вимірювання, оформлення, реєстрацію, обробку, зберігання і подання первинної та поточної інформації про виробничі витрати при формуванні планової і фактичної собівартості продукції (робіт, послуг) для проведення аналізу, бюджетування і контролю з метою ефективного прийняття управлінських рішень (С.7);

- обґрунтування використання нових можливостей системи внутрішньо-господарського розрахунку і чекової форми контролю за виробничими витратами, як механізму адаптації до умов ринкових перетворень для оперативного контролю за використанням ресурсів (С.11);

- визначення принципів організаційно-логічної побудови центрів витрат, доходів, відповідальності на базі науково-обґрунтованих норм і нормативів, чіткого руху і розподілу інформації при формуванні бюджетів, координації та узгодженні економічних інтересів між виробничими підрозділами, а також  для організації системи матеріального стимулювання за кінцеві результати (С.14).

 Практичне значення одержаних результатів полягає в уточненні та доповненні методологічної бази внутрішньогосподарського обліку в виробничих підрозділах сільськогосподарських підприємств, спрямованої на: раціональне використання матеріальних, трудових та інших виробничих ресурсів; забезпечення своєчасного аналізу і контролю за формуванням собівартості окремих видів продукції; здійснення оперативного впливу на причини, які призводять до відхилень від діючих бюджетів у розрізі центрів витрат, відповідальності і доходів. Результати дисертаційної роботи впроваджені в господарську практику окремих сільськогосподарських підприємств Полтавської області, зокрема, у СБК „Україна” та СБК „Росія” Зіньківського району (довідка № 352 від 3 серпня 2004 р.) та Полтавській філії Агентства з питань банкрутства (довідка № 156 від 17 листопада 2004 р.). Крім того результати дисертаційних досліджень використовуються в навчальному процесі Полтавської державної аграрної академії при проведенні практичних занять із предмету: „Управлінські інформаційні системи в аналізі та аудиті”.

Особистий внесок здобувача. Одержані наукові результати дослідження є особистими розробками автора. Їх використання в практичній діяльності сільськогосподарських підприємств сприятиме підвищенню ефективності управління витратами у виробничих підрозділах. З наукових праць, опублікованих у співавторстві, в дисертації використані лише ті пропозиції, що є результатом особистої роботи здобувача, зокрема, це стосується організаційно-логічної побудови бюджетів.

Апробація результатів дисертації. Основні положення та результати дослідження, викладені в дисертації, знайшли відображення в наукових статтях, опублікованих у фахових та інших виданнях, а також доповідалися та обговорювалися на міжнародних і всеукраїнських науково-практичних конференціях: “Ринкова трансформація економіки економіки: стан, проблеми, перспективи” (м. Київ, ІАЕ УААН, 2003 р.); „Економіка і підприємництво: організаційно-методологічні аспекти обліку, фінансів, аудиту та аналізу” (м. Полтава, ПДАА, 2003 р.); „Проблеми розвитку фінансової системи України і Криму” (м. Сімферополь, 2003 р.).

Публікації. За результатами дисертаційного дослідження у фахових виданнях опубліковано 5 наукових статей, з яких 4 – одноосібні, загальним обсягом 1,6 друк. арк., 3 тези доповідей загальним обсягом 0,8 друк. арк.

Структура і обсяг дисертації. Дисертація складається із вступу, трьох розділів, висновків, списку використаних джерел і додатків. Основний зміст викладено на 198 сторінках друкованого тексту. Робота містить 19 таблиць, 46 рисунків та 14 додатків. Список використаних джерел налічує 168 найменувань.

ОСНОВНИЙ ЗМІСТ

У вступі обґрунтована актуальність теми дослідження, викладений стан вивчення проблем внутрішньогосподарського обліку, сформульовані мета і задачі, об’єкт і предмет дослідження, розкрита наукова новизна та висновки щодо практичної цінності одержаних результатів, їх апробація та особистий внесок здобувача.

У першому розділі Теоретико-методологічні засади виникнення та розвитку внутрішньогосподарського обліку” досліджена еволюція обліку, зокрема його методологічні аспекти, розглянутий світовий досвід обліково-аналітичного забезпечення господарюючих суб’єктів, визначені концептуальні підходи до формування внутрішньогосподарського обліку, його місце і роль в загальній організації бухгалтерського обліку. В результаті проведених досліджень автор прийшов до висновку, що внутрішньогосподарський облік – це підсистема обліку, яка забезпечує спостереження, збір, вимірювання, оформлення, реєстрацію, обробку, зберігання і подання первинної та поточної інформації, пов’язаної з деталізацією виробничих витрат та калькулюванням як планової, так і фактичної собівартості продукції (робіт, послуг), для аналізу і контролю з метою ефективного прийняття управлінських рішень (рис.1).

d6

cf

c2

ca

b2

ce




1. Поверхностное улучшение природных лугов в лесной зоне
2. Операції банку з платіжними картками та напрями підвищення їх ефективності
3. Глагол спорить имеет очень широкое значение означая всяческие выступление против чьихлибо взглядов пол
4. вывод от приложения на одной машине передаче его на другую машину выполнения запроса на удаленной машине и
5. Теплоэнергетические генераторы и радиоизотопные источники энерги
6. Организация коммерческой деятельности на предприятиях сферы услуг
7. Существуют несколько точек зрения на то что является предметом исследования социальной психологии..
8. томографии личностной мотивации
9. Общие характерные особенности русского народногокостюма
10. Учет косвенных расходов
11. Тематика курсовых работ по дисциплине Стратегический менеджмент Формирование деловой стратегии предп
12. Реферат- Экономическое обоснование разработки программного продукта
13. Т 311312314 Que- Выберите нужное окончание- мы читаем ns- legunt ns- legimus ns- legit ns- legit Corr- 2 Pnt- 1 Que- Согла
14. Лекция 11. СТРУКТУРА ПОДГОТОВЛЕННОСТИ СПОРТСМЕНОВ СТОРОНЫ ПОДГОТОВЛЕННОСТИ ОПРЕДЕЛЯЮЩИЕ УРОВЕНЬ СПОРТИВНЫ
15. П Полякова аспирант ЧГПУ им И
16. ~а~тар 2014 ж Махамбет к~п бейінді ауыл шаруашылы~ колледжіні~ директоры Р
17. Реферат- Управленческое воздействие
18. Задание 115 Задание 217 Зад
19. Тема- Неорганические соединения и их свойства
20. . Механизм мотивации Мотивация ~ управленческий термин предполагающий установление соответствия между мо