Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
ВОЛИНСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ІМЕНІ ЛЕСІ УКРАЇНКИ
План конспект виховної години
на тему:
«Друг це означає другий я!»
Підготувала:
студентка 43 групи
Качула Юлія Василівна
Луцьк 2011
Тема: Друг це означає другий я!
Мета: учити дітей сприймати різні життєві ситуації, аналізувати їх і знаходити шляхи виходу з них; виховувати у дітей правильне ставлення до таких понять як «друг», «дружба»; розвивати в учнів загальнолюдські чесноти.
Учитель. Сьогодні ми проводимо виховну годину на тему «Друг це означає другий я!». Ми будемо говорити про дружбу як одну із загальнолюдських чеснот, спробуємо усвідомити значущість слова «друг», з'ясувати, яке значення дружби у житті кожного з вас.
Дружба це близькі стосунки, засновані на взаємній допомозі, прихильності, спільності інтересів, смаків, поглядів, життєвих цілей. Без друзів у наш час важко жити на світі.
Учитель. Справді, знайти і мати друга це щастя. А як знати, що ця людина саме той друг, якого ти хочеш мати, що ця людина допоможе, зрозуміє, підтримає.
Дружбу кожен розуміє по-своєму. Більшість із вас погодяться з думкою, що щастя це коли тебе розуміють, і тому кожен постійно прагне знайти друга, який би зрозумів, вислухав і підтримав, став вашим дзеркалом чи двійником, вашим другим «Я». Але друзі бувають різні.
Григорій Сковорода навчав бути обачним у виборі друзів. «Немає нічого небезпечнішого, ніж підступний ворог, але немає нічого отруйнішого від удаваного друга. Жоден диявол ніколи не приносить лиха більше, ніж такі удавані друзі».
Учитель. Друзі можуть допомагати один одному у навчанні, вони проводять разом багато часу, відпочивають разом, часто бувають удома один в одного, довіряють усі таємниці. Дружба нерідко допомагає змінитися комусь на краще, друг повинен позитивно впливати на друга.
Нерідко буває таке, що дружба дійсно допомагає у житті, але друзі теж сваряться. Розглянемо деякі ситуації, де між друзями стаються різні непорозуміння.
Ситуація 1
До Ігоря додому прийшов Юрій.
Юрій. Вмикай телевізор, наші грають!
Ігор. Не можу. На завтра не підготував українську літературу.
Володя. Облиш ти свої уроки, пропустимо ж перший період!
Ігор. Вибач, Юра, але не можу. Вибач!
Юра. Бач, який ти, а ще другом називаєшся.
Учитель. Чи правильно вчинив Ігор?
А що б ви зробили на його місці?
Ситуація 2
У класі хтось розмалював парту. Коли класний керівник помітив це, почав вимагати від учня, який за нею закріплений, пояснень: хто і коли це зробив? Учень сказав: «Я знаю, хто розмалював парту, але не можу сказати тому, що не хочу зрадити друга. Я сам її вимию».
Учитель. Скажіть, як би ви вчинили на місці учня, який зробив це? Хіба справжній друг учинить так? Хто має вимити парту?
Не всім легко знайти близьких друзів, хоча дружні взаємини нам так само необхідні, як їжа і вода. В юності особливо хочеться відчувати, що ти потрібний іншим і тебе люблять, визнають і приймають однолітки. Однак знайти справжніх друзів і зберегти дружбу нелегко.
Питання до учнів.
Як ви думаєте, що почуває людина, у якої немає друзів
Учитель. Багато людей страждають від самотності, причинами якої є: непривабливий зовнішній вигляд; низький словниковий запас; брак спілкування;• теле-, відео-, комп'ютероманія; часті переїзди тощо. Щоб цього не сталося слід вести здоровий спосіб життя, правильно харчуватися, достатньо відпочивати й займатися фізкультурою. Усе це допоможе добре виглядати. А охайний, чистий, зі смаком підібраний одяг привертатиме увагу людей. Ніщо не може так прикрасити людину, як щира усмішка і тонке почуття гумору. І навпаки: песимістичний настрій, негативні емоції зроблять обличчя хижим, відлякуватимуть людей. Якщо людина хоче мати друзів, слід виявляти ініціативу, розповідати про себе, цікавитися іншими. Щоб зав'язалася дружба, важливо бути відвертим з іншими, не приховувати від них себе справжнього.
Питання до учнів.
Як ви вважаєте, мають бути таємниці від друзів?
Хочеш знайти друга сам стань другом
Учитель. Дарувати радість спілкування з друзями завжди приємно, навіть просто щиро цікавлячись у них: «Як справи? ». Не шкодуйте часу та уваги для друзів. Намагайтеся зрозуміти інших.
Усім хочеться, щоб наші друзі зважали на нашу думку і поважали наше право на свободу вибору. Але чи готові ми ставитися до них так само? Щирі друзі не виявляють власницького почуття, ревнощів, тому викорінюйте цю ваду. Якщо у ваших друзів щирі, довірчі взаємини з іншими, не ображайтеся. Нам усім потрібно розширювати коло спілкування, тому і ви повинні навчитися радіти, розширюючи коло своїх друзів.
Важливо також враховувати, що вашому другу іноді хочеться побути самому. Тому не слід зловживати гостинністю, проводячи надто багато часу з друзями, щоб не набриднути і не дратувати одне одного.
Нехай навіть ви рідко бачитеся, підтримуйте з другом зв'язок і будьте в курсі того, що відбувається в його житті. Ніколи не залишайте друзів сам на сам із труднощами, будьте поруч з ними. Щиру дружбу не можуть зруйнувати навіть непорозуміння, тому що друзі швидко їх вирішують і прощають одне одного.
В друзів має бути багато спільного, збігатися смаки, захоплення. Вони підтримують один одного у скрутну, хвилину, дають поради, діляться досвідом і застерігають від багатьох помилок, заряджаючи своєю бадьорістю й ентузіазмом.
Віддана стара дружба це рідкісний дарунок долі. Вона заслуговує на те, щоб ми цінували її понад усе.
Учитель. А тепер поговоримо про вас. Скільки у вас друзів? За що ви їх називаєте друзями? Скільки повинно бути справжніх друзів? Коли вам друг приходив на допомогу? А що ви робите для своїх друзів? Ви самі ніколи не зраджували друга? Чи легко знаходити друзів? Що робитимеш, якщо два твої найкращі друга(подруги) посваряться і доведеться обирати одного з них? Скількох людей тебе можуть назвати справжнім другом? Яких немає у тебе якостей, які ви назвали, описуючи справжнього друга? Яка різниця між такими поняттями як друг, приятель ( товариш, хороший знайомий )?
Учитель. Друзі у вас є. Важливим для вас у дружбі є надання підтримки у будь-якій ситуації. Найважливішими рисами для зародження дружних стосунків мають бути вірність, щирість, сумісність характерів, розум. Ви радо допоможете своєму другові в біді. Але вашій дружбі бракує взаємопідтримки, дехто з ваших друзів просто використовує вас, необхідно зважити на цю обставину і спробувати знайти собі справжніх друзів. У цьому допоможе книга Д.Карнегі «Як придбати друзів і впливати на людей».
Книга дає поради, які мають нам допомогти у виборі друзів.
1. Частіше всміхайтеся, ви маєте зустрічати людей з радістю, якщо хочете, щоб і вони раділи зустрічі з вами.
2. Пам'ятайте, що кожна людина вважає своє ім'я найкращим. Тому під час розмови частіше називайте ім'я співрозмовника.
3. Умійте уважно слухати співрозмовника, заохочуйте його говорити про себе.
4. Прагніть дати людині можливість відчути її неповторність. Робіть це щиро.
5. Розпочинайте розмову на тему, що цікавить вашого співрозмовника.
6. Кажіть компліменти.
7. Ставтесь з розумінням до його думок і мрій.
8. Робіть маленькі свята, вручайте подарунки.
Спробуємо перевірити себе з допомогою тестів. Тільки умова: на всі питання відповідати щиро. Це тільки для себе. Своїх відповідей нікому не показуйте. Головне, щоб кожен побачив себе, зрозумів і оцінив. На кожне з поставлених нижче запитань вибирайте й записуйте одну відповідь, наприклад: 1 б; 2 а і т. д.
Тести
1. Що вас найбільше приваблює в тому, кого вважаєте своїм другом?
а) врода, гарний одяг, акуратність;
б) щедрість;
в) тактовність, делікатність;
г) відвертість, правдивість.
2. Чим ви вмотивуєте свій вчинок, коли даєте списувати?
а) вважаю, що це по-товариськи;
б) знаю, що це неправильно, але боюсь образити;
в) не даю, бо це ведмежа послуга;
г) він мені віддячить чимось іншим.
3. Якщо ви посварились з другом, як ви себе почуваєте?
а) мені прикро, самотньо;
б) я думаю над причинами сварки;
в) хай не буде такий мудрий!
г) знайду собі іншого друга.
4. Ви будете чекати поки друг першим прийде миритись, чи вибачитесь самі?
а) він винен, хай і вибачається;
б) очевидно ми винні обидва, постараюсь порозумітись;
в) визнаю себе винним, аби лише помиритись;
г) побачу, як буде поводитись далі.
5. Якщо в друга з'явилась річ, якою він дорожить, а вам її дуже-дуже хочеться. Як ви вчините?
а) попрошу помінятись за щось або продати мені;
б) попрошу, щоб дав покористуватись;
в) не буду просити, щоб не ставити його в незручне становище;
г) зроблю вигляд, що мене це не цікавить.
6. Якщо друг вам у чомусь відмовив, як ви відреагуєте?
а) ображусь, але не викажу себе;
б) перестану з ним дружити;
в) спробую зрозуміти, чому він відмовив;
г) іншим разом відплачу йому тим самим.
7. Якщо ваш друг не сподобався вашим батькам, як ви поведетесь?
а) послухаю батьків;
б) не буду запрошувати його до себе;
в) доведу батькам, що він вартий моєї дружби;
г) не послухаюсь батьків.
8. Кого ви вважаєте лідером: себе чи друга?
а) себе;
б) друга;
в) ми рівні;
г) не думав над цим.
9. Якщо вашого друга хвалять, ви не заздрите?
а) ні;
б) заздрю;
в) трохи;
г) я радію за нього і пишаюсь ним.
10. Якщо ваш товариш пропонує вам списати задачу, як ви це сприймаєте?
а) із вдячністю, як прояв товариськості;
б) як борг, за який треба віддячити;
в) як приниження, недооцінку моїх здібностей;
г) списую, не, задумуючись.
11. Якби ви з другом попались на якомусь необдуманому, поганому вчинку, ініціатором якого був друг, як ви поведетесь?
а) скажу правду, що я не винен;
б) подивлюсь, як він себе поведе;
в) візьму на себе його вину;
г) відповідатиму разом з ним.
12. У вас дві цукерки: одна дорога і дуже смачна, а друга дешевша і не дуже смачна. Яку ви даєте другові?
а) якщо немає порівну, то краще не показувати; '
б) дам першу;
в) дам другу, а першу з'їм, щоб він не бачив.
г) розділю обидві на половини.
13. Чого б ви не вибачили своєму другу?
а) зверхності, зневаги;
б) скупості;
в) зради;
г) все б вибачив.
Ви вибрали й записали собі варіанта відповідей? Тепер напроти кожної поставте бали і підсумуйте.
1) а 4; б 5; в 3; г 1;
2) а 1; б 2; в 3; г 5;
3) а 1; б 3; в 4; г 5;
4) а 5; б 3; в 4; г 4;
5) а 5; б 3; в 1; г 4;
6) а 3; б 5; в 2; г 5;
7) а 5; б 4; в 3; г 3;
8) а 5; б 1; в 4; г 4;
9) а 2; б 5; в 4; г 1;
10) а 2; б 4; в 3; г 1;
11) а 5; б 4; в 1; г 3;
12) а 5; б 1; в 5; г 3;
13) а 3; б 5; в 3; г 1;
Додайте всі 13 цифр, визначте суму.
Найбільша кількість набраних балів (від 52 до 65) свідчення егоїзму. Така людина найбільше любить себе, у дружбі шукає вигоди для себе, знає собі ціну, не любить критики. Вона любить мати поряд слабшого, менш яскравого, непоказного, щоб на його фоні підкреслювати свої переваги. Врешті-решт, така людина приречена на самотність, бо, розкусивши її, ніхто з нею не захоче дружити.
Взаємини тих, хто набрав від 39 до 51 бала, скоріше можна назвати співдружністю, ніж дружбою: вони готові відповідати добром на добро, але не захочуть жертвувати безкорисливо; їхнє ставлення до вас залежить від того, як ви ставитесь до них.
Вимогливі до друзів і до себе ті, хто мають 26-38 балів. Вони здатні піти вам назустріч, зрозуміти й допомогти, але спочатку подумають, чи варто, чи корисно і розумно це; пожаліють слабшого, але не стануть потурати тому, хто не старається стати сильнішим. Вони поважають вас, але вимагають поваги й до себе.
І найщиріші, найвідданіші в дружбі ті, хто мають найменшу кількість балів. Це люди милосердні, здатні вибачати, жертвувати власними інтересами заради друга.
Мати такого друга прекрасно, але треба вміти його цінувати. Розчаруватись у ближньому, втратити друга для таких людей це важкий удар.
А тепер порівняйте своє "Я" із поданими характеристиками. Чи подобається вам бути таким? Звичайно, жодна із цих характеристик не стосується безпосередньо когось із вас. Але, вибравши ті чи інші варіанти відповідей на питання, ви цим виявили свої погляди, своє розуміння дружби.
У житті ми не завжди аналізуємо свої вчинки, слова, не вміємо чи не хочемо подивитись на себе збоку, запитати у себе, чого ми варті.
Якщо ви захочете мати ідеального друга, вам буде дуже важко його знайти. Бо у кожної людини є недоліки. Але подумайте, чи їх немає у вас. Чи маєте право вимагати ідеального, якщо самі не ідеальні? Приймай друга таким, який він є, сприяй тому, щоб він ставав кращим, сам прагни бути кращим.
Учитель. Пам'ятайте, що запорука щастя, як і дружби це ваша готовність жертвувати собою, своїм часом. Щоб мати справжніх друзів, мало лише хотіти, чекати цього. Встановлювати дружні взаємини це те саме, що й учитися їздити на велосипеді. Лише знання тут не допоможуть. Важливо намагатися застосовувати їх і не впадати у відчай, навіть якщо вас спіткає невдача. І якщо ви уже вирішили знайти справжніх друзів, тоді виявляйте безкорисливість і самі будьте другом.
Щасти вам!