Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

Подписываем
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Предоплата всего
Подписываем
Письменники кінця 19-початку 20 століття залишили дуже яскравий слід у світовій літературі. Це письменники часів великих змін, страшних сторінок в історії людства. Грандіозні революції, запеклі війни, масові епідемії. Все це сприяло виникненню нових тенденцій у мистецтві. В літературі з'явилися нові течії-екзистенціалізм і модернізм. Їх яскравим представником у Франції став А.Камю
Центром своєї філософської системи він визначає особистість. Людина самотня в світі, вона змушена робити свій вибір в «межовій» ситуації. Свобода це не благо, а тяжкий тягар, який несе людина. Можна вибрати повне злиття з суспільством, а можна бути самим собою, вибрати розвиток своєї особистості і протиставити себе суспільству. Психологію людини у ситуації вибору і досліджує А. Камю в романі «Чума».
Чума повільно приходить і охоплює щасливе південне місто незалежно від волі людей. Спочатку жителі не дуже турбуються ситуацією і сподіваються, що біда мине, що чума як прийшла, так і піде сама. Але поступово чума перетворюється на форму існування людей.
Епідемія не тільки ставить людей перед моральним вибором, а й ставить перед ними болісні питання, змушує переглядати колишні погляди на життя. Один з мешканців Орана, священик-ортодокс Панлю - спочатку трактує чуму, як справедливу божу кару. «Брати мої, вас спіткала біда, і ви її заслужили, брати ... Якщо чума нині торкнулася вас, значить, прийшов час задуматися. Праведним нема чого боятися, але нечестиві справедливо тремтять від страху.»
Але, дивлячись на вмираючих дітей, яким немає за що відповідати, він вже не може з колишньою упевненістю у власній правоті спростувати слова доктора Ріє, який навіть до Бога у відчаї вигукує у відповідь на слова священика про любов: «Ні, батько мій ... У мене особисто інше уявлення про кохання. І навіть на смертному одрі я не прийму цей світ божий, де катують дітей ». Однак, чума в художньому світі роману Камю не може бути переможена розумною волею людини.
Навіть коли у фіналі чума йде сама собою, останні рядки роману звучать як грізне попередження: «Вслухаючись в радісні крики, що йдуть з центру міста, Ріє згадав, що будь-яка радість перебуває під загрозою. Бо він знав те, чого не відала ця радісна юрба і про що можна прочитати в книжках, - що мікроб чуми ніколи не вмирає, ніколи не зникає»
Саме в безплідній боротьбі з чумою герої роману виявляють свою індивідуальність, своє «Я», саме в боротьбі з чумою вони виправдовують своє існування. Вільний і усвідомлений вибір на користь опору чумі роблять доктор Ріє і молодий журналіст Рамбер. Він внутрішньо відбивається від пророкування доктора Ріє: «З відомого моменту, на жаль, ви теж станете місцевим». Спочатку, в очікуванні можливості виїхати, він скоріше просто від нудьги набирає дружину по боротьбі з епідемією, втягується в роботу - і не помічає, як поступово теж стає місцевим, як чужа чума поступово стає його чумою. Усвідомлює він свою невідривно від зачумленого міста лише в той момент, коли у нього з'явилася можливість вирватися. І він раптово робить вибір - залишитися: «Я раніше вважав, що чужий у цьому місті і що мені тут у вас нічого робити. Але тепер, коли я бачив те, що бачив, я відчуваю, що я тежмісцевий, хочу я того чи ні. Ця історія стосується однаково всіх нас »
Якщо дивитися на історію, розказану в романі очима наших сучасників, я б у першу чергу погодився з тим, що "чума" нікуди не зникає. Вона чекає, а потім вражає людей нищівною силою. Наша сучасність тому яскравий приклад. І знову всі ми повинні робити свій особистий вибір між добром і злом, зрадою і чесністю. Але для мене головною ідеєю роману Камю є слова Ріє. : «Те, що вірно щодо недуг світу цього, вірно і щодо чуми. Можливо, дехто й стане краще. Однак, коли бачиш, скільки горя і біди приносить чума, треба бути божевільним, сліпим або просто мерзотником, щоб примиритися з чумою ».