Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
ЗМІСТ
ВСТУП……………………………………………………………………
1.СУЧАСНИЙ СТАН М`ЯСОПЕРЕРОБНОЇ ГАЛУЗІ В УКРАЇНІ……
1.1Розробка стратегії розвитку м`ясопереробної галузі в Україні………
2. ТЕХНІКО-ЕКОНОМІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА ПІДПРИЄМСТВА………
2.1Загальна характеристика відкритого акціонерного товариства «Кременчукм`ясо»………………………………………………………………….
2.2Організаційна структура економічної служби та управління підприємством……………………………………………………………………...
2.3 Аналіз фінансового стану підприємства………...............................................
3.КОМЕРЦІЙНА ДІЯЛЬНІСТЬ ВІДКРИТОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «КРЕМЕНЧУКМ`ЯСО»…………………………………………
3.1Асортимент виготовляємої продукції…………………………………………
3.2Маркетингова діяльність відкритого акціонерного товариства «Кременчукм`ясо»………………………………………………………………….
3.3Конкурентноспроможність продукції підприємства…………………………
4.ОХОРОНА ПРАЦІ НА ВАТ «КРЕМЕНЧУКМ`ЯСО»………………………..
4.1Організація управління охороною праці на підприємстві……………………
4.2 Гігієна праці та виробнича санітарія………………………………………….
4.3Організація пожежної безпеки…………………………………………………..
ВИСНОВКИ ТА ПРОПОЗИЦІЇ…………………………………………………...
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ……………………………………
ДОДАТКИ
ВСТУП
Мясопереробна промисловість галузь харчової промисловості, яка здійснює заготівлю мяса та його переробку. Головним підприємством галузі є мясокомбінат, де поєднуються забій худоби, її первинна і вторинна переробка, виробництво мяса і мясопродуктів, мясних напівфабрикатів і консервів, жирів тощо. Раніше заготівлю мяса у населення на комісійних засадах здійснювала споживча кооперація, підприємства виготовляли, в основному, ковбасні вироби і копченості, мясні напівфабрикати.
У ринкових умовах господарювання всі підприємства одержали повну оперативну самостійність у визначенні, яку продукцію і скільки випускати, з ким співробітничати і кому продавати свої вироби, як організовувати і відповідно планувати всі виробничі процеси. Зрозуміло, що ця свобода дій надається для належного врахування кон`юктури ринку, його потреб і вимог.
Комерційна робота в торгівлі - це діяльність підприємства, спрямована на рішення особливого комплексу задач. Вивчення процесів їхньої реалізації- важливий елемент оперативного дослідження на рівні торгового підприємства і регіону.
Сучасні умови господарювання змушують кожне підприємство запровадити дійовий комплексний механізм управління якістю продукції та суворо дотримуватись його вимог. Економічний механізм управління якістю продукції об`єднує способи і методи, спрямовані на забезпечення виробництва та реалізації продукції високої якості. Найбільш жорстокі вимоги щодо якості містять міжнародні стандарти, розроблені Міжнародною організацією стандартизації ICO, що їх використовують для сертифікації виробів, призначених для експорту в інші країни і реалізації на світовому ринку. Нині існують міжнародні стандарти ICO серії 9000. В Україні сертифікацію на відповідність міжнародному стандарту ISO 9001-2000 мають всього декілька м'ясопереробних підприємств. Серед них і ВАТ “Кременчукм`ясо”.
Даний звіт являє собою аналіз діяльності ВАТ «Кременчукм`ясо», отриманий у процесі проходження виробничої практики. Досліджено техніко-економічну характеристику підприємства, організаційну структуру, конкурентоспроможність продукції, сфери поставки сировини й матеріалів, збутову та зовнішньо-економічну діяльність відкритого акціонерного товариства «Кременчукм`ясо».
При дослідженні фінансового стану підприємства був проведений аналіз ліквідності підприємства, аналіз прибутку та рентабельності. Актуальність даної роботи полягає в тому, що на сьогодні на внутрішньому та світовому ринку дуже ефективно просліджується роль купівлі-продажу товарів. І тому, ефективно налагоджена комерційна діяльність даного підприємства - це запорука високої рентабельності та його конкурентоспроможності. Зовнішньо економічна діяльність підприємства та шляхи її підвищення можна сміливо назвати одним з головних аспектів конкурентоспроможності та успішної комерційної діяльності даного підприємства, як на внутрішньому ринку України, так і на світовому ринку.
М'ясопереробна промисловість є однією з важливих галузей продовольчого комплексу України, оскільки вона має визначальне значення як для забезпечення стабільної соціально-економічної ситуації,займає проміжне місце в ланцюзі руху товару продукції сільського господарства до споживача, її основне завдання полягає в переробці продукції тваринництва з метою задоволення потреб населення у виробах з м'яса. При цьому в умовах ринкової трансформації економіки проблеми забезпечення ефективного управління харчовою промисловістю взагалі і м'ясопереробною промисловістю зокрема набувають особливої гостроти. Зокрема, важливим представляється рішення задач стратегічного економічного розвитку галузі, адаптованої до змін зовнішнього економічного середовища, використання і зміцнення її наявного потенціалу, що зрештою створює передумови економічного зростання, а також зростання рівня конкурентоспроможності. Досягти цього можливо за рахунок розробки і реалізації стратегічних рішень як на галузевому рівні, так і рівні підприємства.
Розробка стратегії розвитку м'ясопереробної промисловості на сучасному етапі нерозривно пов'язана з використанням відповідних правил, прийомів й методів, які забезпечують обгрунтування можливості досягнення стратегічної мети та підтримують зацікавленість всіх учасників процесу розробки і реалізації стратегічних програм.
Рішення питань стратегічного розвитку м'ясопереробної галузі полягає в розробці планів і прогнозів, оптимізації розміщення підприємств, розвитку інтеграційних процесів з постачальниками сировини та споживачами виробленої продукції, аналізі і прогнозуванні, регулюванні фінансового забезпечення, організації кредитування, підтримці малого і середнього бізнесу, зовнішньоекономічної діяльності, підготовки кадрів, науково-технічної політики на підприємствах м'ясної промисловості різних форм власності.
Стратегічне планування і визначення напрямів майбутнього розвитку м'ясопереробної промисловості повинні ґрунтуватися на аналізі фактичного стану галузі, на визначенні її конкурентних переваг і недоліків з урахуванням внутрішніх та зовнішніх обмежуючих чинників розвитку.
Аналіз стану і потенціалу розвитку м'ясопереробної промисловості, зокрема, її сильних і слабких сторін, можливостей і погроз, здійснений за допомогою методу SWOТ- аналізу, дозволяє виділити основні причини незадовільної роботи галузей харчової промисловості в цілому, і м'ясопереробної галузі зокрема:
- незабезпеченість підприємств якісною сировиною та його висока вартість;
- постійне підвищення цін на енергоносії і залізничні перевезення;
- неврегульованість питань платежів та взаємозаборгованості між постачальниками сировини, переробними підприємствами і торговими організаціями;
- висока плата за користування кредитами.
За роки здійснення реформ в результаті прорахунків в організаційній, фінансовій, кредитній і зовнішньоторговельній політиці в харчової та м'ясопереробної промисловості виявилися негативні тенденції, що привели до значного зниження обсягів виробництва продукції, погіршення забезпечення населення вітчизняними продовольчими товарами. Крім того, серед особливостей функціонування м'ясопереробної галузі України, що негативно впливають на її розвиток, слід зазначити наявність конкуренції як в аспекті продажу готової продукції, так і постачання переробних підприємств сировиною. І хоча відповідно об'єктивним ринковим законам дефіцит пропозиції продукту регулюється підвищенням його ціни, проте в даний час ціни на м'ясо для переробної промисловості достатньо стабільні. В той же час збільшення витрат на закупівлю сировини з боку м'ясопереробних підприємств незмінно викликає зростання цін на готові м'ясні вироби .
Так, перш за все, необхідним є формування місії галузі, що повинне бути здійснено на державному рівні в рамках проведення державою економічної політики. Також необхідним є проведення аналізу соціально-економічного стану та розвитку м'ясопереробної галузі за останні 10 років та на його грунті і за результатами опитування керівництва підприємств галузі, оцінки зовнішніх і внутрішніх чинників їх розвитку визначити стратегічні цілі перспективного розвитку м'ясопереробної промисловості та опрацювання поетапного плану дій і механізмів реалізації розробленої стратегії розвитку на найближчі 10 років з подальшим корегуванням її положень у відповідності з результатами експертизи і моніторингу виконаня стратегії.
Таким чином, м'ясопереробна промисловість України - одна з важливих галузей економіки, покликана забезпечувати безперебійне постачання населення необхідними якісними продуктами харчування (Додаток ).
Тому для забезпечення стратегічного розвитку м'ясопереробної промисловості необхідно вирішити комплекс питань як на рівні держави, так і рівні галузі, включаючи:
- розробку схем розвитку виробництва сільськогосподарської сировини і сільськогосподарських товарів з урахуванням специфіки регіонів;
Моніторинг виконання стратегії
Поетапний платі дій і механізм реалізації стратегії розвитку галузі до 2015 р.
- послідовну децентралізацію інвестиційного процесу на основі розвитку різних форм власності;
- розміщення обмежених централізованих капітальних вкладень в державному фінансуванні інвестиційних проектів виробничого призначення відповідно програмам стратегічного розвитку держави;
- забезпечення державного регулювання експорту й імпорту сільськогосподарської сировини та продовольства;
- стимулювання постачань дефіцитних імпортних видів сировини;
- здійснення заходів щодо використання частини коштів, отриманих від сплати імпортних й експортних митних зборів
на підтримку сільгоспвиробників і переробних підприємств;
- формування і експлуатація єдиної інформаційної системи в галузях харчової та переробної промисловості, доступної для користувачів будь-якого рівня, зокрема іноземних;
- здійснення заходів щодо організації фінансування прикладних наукових і експериментальних розробок;
- державне управління і контроль за якістю вироблюваної продукції;
- підтримку розвитку малих і середніх підприємств, які є постачальниками та споживачами продукції м'ясопереробної промисловості;
- координацію робіт з підготовки і перепідготовки кадрів для м'ясної і м'ясопереробної промисловості.При цьому перспективи подальших досліджень можуть бути пов'язані з аналізом умов забезпечення ефективності функціонування і розвитку м'ясопереробної промисловості на основі формування відповідної моделі планування з урахуванням ступеня оптимізації розміщення підприємств, інтеграції з виробниками сировини і споживачами готової продукції, модернізації виробництва і реалізації інноваційно- інвестиційиих проектів з використанням матричних методів, а також розробки оптимальної виробничої програми в умовах безлічі установок і процесів переробки сировини.
2. ТЕХНІКО-ЕКОНОМІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА ПІДПРИЄСМТВА
Відкрите акціонерне товариство «Кременчукм`ясо» має давню історію. Ще в 1913 році в передмісті Кременчука була побудована беконна фабрика. У наступні роки її реконструювали в м'ясокомбінат, що стабільно працював тривалий час.
Історія ВАТ «Кременчукм`ясо» своїми коріннями йде в початок минулого століття. Перше згадування ставиться до 1913 року. У цей період на території нинішнього підприємства діяла невелика бойня, що належить приватній особі й перебуває в підпорядкуванні міської управи. Після революції інтерес до ковбасної справи не пропав. И в 1925 році на місці колишньої міської бойні була побудована й здана в експлуатацію беконна фабрика, площа якої прирівнювалася до 100 десятин.
Зробивши ставку на досвід і професіоналізм фахівців попереднього колективу, підприємство за короткий час відновило випуск продукції. Потужність комбінату становить 900 т мя`соковбасних виробів на місяць.
14 липня 1998 року після декількох років розладу колектив комбінату продовжив свою виробничу біографію в новому акціонерному товаристві «Кременчукм`ясо» під керівництвом Олега Мейдановича Бабаєва (Додаток ).
Сьогодні ВАТ «Кременчукм`ясо» випускає більше 400 найменувань різних м'ясних виробів, які провадяться винятково з натуральної сировини без харчових добавок і консервантів. На підприємстві діє акредитована в УкрСЕПРО лабораторія, що забезпечує біологічний, хімічний, радіологічний і токсикологічний контроль. 12 червня 2003 року ВАТ «Кременчукм`ясо» одержало міжнародний сертифікат системи менеджменту якості, що регламентується міжнародним стандартом ISO 9001:2000.
Велику увагу керівництво приділяє переустаткуванню підприємства сучасними імпортними лініями. Це встаткування придбане за допомогою таких відомих фірм як Матімекс, Шаллер, Інтермік.
Саме завдяки застосуванню найсучаснішого встаткування, постійному пошуку нових технологій і рецептур, забезпечується висока якість виробленої продукції. У м. Кременчуці ВАТ «Кременчукм`ясо» має саму широку, серед виробників, мережа фірмової торгівлі за назвою «М'ясна лавка». Це 20 магазинів і 10 фірмових відділів, у яких можна придбати не тільки фірмові м'ясні й ковбасні вироби, але й всі інші необхідні продукти.
Підприємство постійно бере участь у національних ярмарках і виставках, які проходять на Україні й закордоном. Відповідно до підсумків 2002 року ВАТ «Кременчукм`ясо» стало переможцем Національного рейтингу «Краща торговельна марка України 2002 року».В 2003 році підприємство відзначило своє п'ятиліття створенням нової торговельної марки ФАРРО - символ успіху й удачі. ВАТ «Кременчукм`ясо» - постійний учасник всеукраїнських міжрегіональних виставок, на яких висока якість і витончений смак нашої продукції підтверджується численними нагородами 1999 рік
Загальнонаціональний конкурс «Вища проба»- за випуск високоякісної продукції й різноманітний асортименти.
2000 рік. Перший національний дегустаційний конкурс 9-ой національної виставки-ярмарку «Продукти України 2000». Перше місце за кращий продукт - Українську із сиром, Молочну варену в натуральній оболонці, Сервелат варено-копчений, Балик Дарницький сирокопчений, Шинку Альми, Невську сирокопчену, Краківську напівкопчену. Диплом за найкращі смакові якості - Шинка білоцерківська свиняча,
міжнародна спеціалізована виставка ПродЕкспо Україна 2000: бронзова медаль - Ковбаса Московська варено-копчена.
2001 рік. Національний рейтинг «Краща торговельна марка України». Золоті медалі за ковбаси Докторську варену в натуральній оболонці, Московську варено-копчену.
2002 рік. Національний рейтинг «Краща торговельна марка України». Медалі одержали Карбонат східний, Браушвейгска сирокопчена, Окіст Слов'янський, Грудинка з печінкою, Балик особливий
свинячий, Свинина пікантна, Сосиски дитячі, Ковбаски мисливські, Сервелат варено-копчений, Аматорська, Екстра сиров'ялена, Президентська.
Лауреат конкурсу «Слобожанська весна». Краща м'ясна продукція в номінації «Виробник кращої продукції».
2003 рік. Переможець національного рейтингу «Краща торговельна марка України 2002 року». Золоті медалі за Сосиски Росіяни, Кальміуську варену в натуральній оболонці, Останкінську варену, Шийку Королівську сирокопчену, Окіст Чорний ліс сирокопчений, Балик Гурман, Шинку Ніжну.
18 міжнародний бізнес-форум «Слов'янський базар». Лауреат конкурсу «Краща м'ясна продукція 2003». Номінація «Кращий виробник продукції».
Національний рейтинг «Краща торговельна марка України» - переможець у номінації «Кращий виставочний стенд». Золоті медалі в дегустаційному конкурсі за Балик дарницький, Ностальгію, Ковбаски краківські курячі.
2004 рік. Національний рейтинг «Краща торговельна марка України. 2003 року - диплом Переможця. Золоті медалі на Всеукраїнському дегустаційному конкурсі одержали ковбаса «Докторська» варена в натуральній оболонці вищого сорту, ковбаса «Столична» варена в натуральній оболонці вищого сорту, ковбаса варена «Шинково-рубана» першого сорту, салямі «Кременчуцька» варено-копчена вищого сорту, ковбаса «Московська» сирокопчена вищого сорту, «Бекон фарширований» копчено-варений, балик «Монастирський» сирокопчений вищого сорту. Спеціалізована виставка «Продекспо Україна 2004» м. Донецьк ВАТ «Кременчукм`ясо» одержало Гран При «Вибір Донбасу» у номінації за якість продукції.17-а спеціалізована виставка продукції підприємств харчової промисловості «Продукти України». Диплом переможця дегустаційного конкурсу галузевого рейтингу «Кращий виробник року» за високу якість продукції - Бастурма сирокопчена «Кавказька», Ліверна «По домашньому». Зіркою якості нагороджена - ковбаса «Докторська» вищого сорту , сосиски «Шкільні» вищого сорти, ковбаса «Сервелат» вищого сорту, філей «Київський» копчено-варений без оболонки вищого сорту , шейку запечена «Дніпровська шпигована» вищого сорту, сальтисон «Домашній».(Додаток ) За підсумками національного проекту «Промисловість і підприємництво України ВАТ «Кременчукм`ясо» нагороджено дипломом у номінації «Лідер промисловості й підприємництва України 2004 року та фіналіст всеукраїнського конкурсу якості продукції (товарів,робіт,послуг) «100 кращих товарів України-2004 р.(Додаток ).
2.2 Організаційна структура економічної служби та управління підприємством
Під структурою керування підприємством розуміється сукупність лінійних і функціональних органів керування, а так само система їхніх зв'язків і взаємодії. Формування окремих органів і апарата керування в цілому ґрунтується на наявності визначених функцій , їхньому обсязі, масштабі керованості й особливостях об'єкта керування.
Проектування структури повинне базуватися на стратегічних планах організації. Стратегія визначає структуру, це означає, що структура організації повинна бути такий, щоб могла забезпечити реалізації її стратегії.
Організаційна структура повинна задовольняти наступним вимогам:
Розглянемо організаційну управлінську структуру.
ВАТ «Кременчукм`ясо», дана структура є класичною або функціональною трьохрівневою. Суть даної організаційної структури полягає в тім, що організація поділена на окремі елементи, кожний з яких має свою чітко визначену конкретну задачу і свої обов'язки, тобто відділи побудовані по функціональній ознаці. Дана структура має ряд переваг:
1. стимулювати ділову і професійну спеціалізацію;
2. зменшує дублювання зусиль і споживання матеріальних ресурсів у функціональних областях;
Однак ця структура має і свої недоліки:
Як ми бачимо, АТ очолює голова правління, що згідно закону України « Про господарчі товариства» вибирається загальними зборами акціонерів і діє від імені АТ. Йому безпосередньо підкоряються технічний директор, завідувач виробництвом, комерційний директор, начальник служби безпеки, головний бухгалтер, начальник ОПВК, начальник ППО, начальник штабу ЦО, нач. відділу кадрів, юрисконсульт, нач. АХО , нач. відділу цінних паперів.
Далі технічному директору підкоряється:
У завідувача виробництвом перебуває в підпорядкуванні:
Комерційний директор очолює:
Головний бухгалтер керує і контролює роботу бухгалтерії.
Роботу відділів очолює начальник відділу.
Основа діяльності кожного підприємства складає виробничий процес. Відповідно до особливостей виробничого процесу будується і виробнича структура, що складається з цехів. У цехах так само мається апарат керування. Кожен цех очолює начальник цеху, що підкоряється зам. голови правління. В управлінський апарат цеху так само входять технологи, що підкоряються головному технологу і майстра, на яких покладене керування ділянками. Число працівників ділянки не повинне перевищувати 25 чол.. Усі цехи взаємозалежні між собою відповідно до технологічного процесу. Функціональні відділи заводоуправління не мають права самостійно, минаючи зам. голови правління віддавати розпорядження начальнику цеху і цеховому управлінському персоналу.
До складу економічних служб підприємства входять :
Планово-економічний відділ. Основною функцією планово-економічного відділу є планування обсягів виробництва й випуску виробів, що виготовляються на даному підприємстві, здійснення контролю за дотриманням у плині року планових показників і їхнє коректування залежно від фінансових можливостей підприємства, ситуації на ринку збуту, попитом на вироблену продукцію. Також у функції планово-економічного відділу входить визначення витрат на виробництво й можливе зниження витрат за рахунок економії коштів і впровадження нових виробничих технологій.
Відділ бухгалтерського обліку й контролю. У функції бухгалтерії входить здійснення обліку фінансово-господарської діяльності підприємства, складання річної й квартальної фінансової звітності, здійснення розрахунків з постачальниками й покупцями продукції, визначення величини балансового прибутку, оподатковування підприємства, збір і аналіз даних оперативного, статистичного й бухгалтерського обліку.
Відділ постачання. У завдання відділу постачання входить забезпечення комбінату сировиною й матеріалами
Відділ зовнішньоекономічних зв'язків. Відділ зовнішньоекономічних зв'язків здійснює зовнішньоекономічні взаємини між ВАТ «Кременчукм`ясо» і його закордонними партнерами в країнах СНД, Європи із приводу поставки сировини й матеріалів, технологічного встаткування, відвантаження готової продукції на експорт, навчання й стажування співробітників за кордоном.
Відділ капітального будівництва. Даний відділ займається питаннями планування й будівництва об'єктів виробничого призначення як безпосередньо комбінатом, так і в співробітництві з іншими підприємствами міста.
Відділ маркетингу. З організацією на комбінаті відділу маркетингу шляхом злиттям відділу збуту й торговельного відділу, цей відділ вирішує питання, пов'язані з реалізацією й відвантаженням готової продукції, проведенням взаємозаліків.
Слід зазначити, що всі відділи економічної служби підприємства тісно взаємодіють як один з одним, так з іншими службами підприємства, оскільки все разом забезпечують нормальну й безперебійну діяльність комбінату. Саме ці відділи вирішують питання, пов'язані з поставкою сировини, матеріалів і встаткування, оплати праці працівників і виробничих видатків, реалізації готової продукції, здійснення фінансової й інвестиційної діяльності.
Фінансовий стан підприємств можна оцінити з погляду його короткострокової та довгострокової перспектив. У короткостроковій перспективі критерієм оцінки фінансового стану підприємства є його ліквідність і платоспроможність, тобто здатність своєчасно і в повному обсязі розрахуватися за короткостроковими зобов'язаннями. Ліквідність підприємства це його спроможність перетворювати свої активи на гроші для покриття всіх необхідних платежів. Найліквіднішою є готівка (або сальдо балансового рахунка 311 «Поточні рахунки в національній валюті»). Дебіторська заборгованість теж ліквідний актив, оскільки передбачається, що дебітори оплатять рахунок у найближчому майбутньому. Найменш ліквідним поточним активом є запаси, бо для перетворення їх на гроші спочатку треба їх продати. Теоретично достатнім значенням для коефіцієнта абсолютної ліквідності є співвідношення 0,2:1. На практиці фактичні середні значення коефіцієнтів ліквідності бувають значно нижчими, але це ще не дає підстави висновувати про неможливість підприємства негайно погасити свої борги, бо малоймовірно, щоб усі кредитори підприємства одночасно пред'явили йому свої боргові вимоги. Показники наведені в таблиці 2.2.1
Таблиця 2.2.1
Аналіз показників ліквідності
Показник |
2008 р. |
2009 р. |
2010 р. |
Відхилення 2009 р. від 2008 р., % |
Відхилення 2010 р. від 2009 р., % |
1.Загальний коефіцієнт ліквідності (коеф.покриття, коеф.поточної ліквідності) |
1,56 |
1,746 |
1,96 |
111,9 |
112,2 |
2.Коефіціент швидкої ліквідності |
0,87 |
1,362 |
1,89 |
156,5 |
138,8 |
3.Коефіціент абсолютної ліквідності |
0,262 |
1,036 |
1,503 |
395,4 |
145,08 |
Зростання коефіцієнта ліквідності у 2009 році на 11,9% та у 2010 році на 12,2% свідчить про те, що ВАТ «Кременчукм`ясо» стало більш ліквідним порівняно з попередніми роками, про це свідчить також і підвищення коефіціента швидкої ліквідності на 56,5% та 38,8% відповідно.
Кінцевим позитивним результатом господарської діяльності підприємства є прибуток. Прибуток це грошовий дохід, утворений у результаті виробничо-господарської діяльності. Прибуток виконує такі основні функції:
невиробничою сферою);
Таблиця 2.2.2
Аналіз прибутку від реалізації продукції, тис грн.
Показник |
2008 р. |
2009 р. |
2010 р. |
Відхилення 2009 р.від 2008 р., % |
Відхилення 2010 р. від 2009 р., % |
Виручка від реалізації продукції |
81589,8 |
124326,7 |
160449,1 |
152,3 |
129,0 |
Собівартість реалізованої продукції |
65599,6 |
101319,2 |
134579,8 |
154,4 |
132,8 |
Прибуток |
15980,2 |
23007,5 |
25869,3 |
143,9 |
112,4 |
За даними таблиці 2.2.2 можна зробити висновок, що в 2009 р. прибуток збільшився на 43,9%, а в 2010 р. на 12,4%. Це свідчить про те, що продукція ВАТ “Кременчукм`ясо” користується попитом. Навіть, при збільшенні собівартості продукції отримує прибуток. Зменшення відсотку росту прибутку у 2010р. зумовлено підвищенням цін на сировину.
Одним з найбільш розповсюджених показників ефективності діяльності підприємства є показник рентабельності. Аналіз показників рентабельності продукції та підприємства наведено в таблиці 2.2.3
Таблиця 2.2.3
Аналіз рентабельності реалізованої продукції, тис. грн.
Показник |
2008 р. |
2009 р. |
2010 р. |
Відхилення 2009 р. від 2008 р., % |
Відхилення 2010 р. від 2009 р., % |
Виручка від реалізації продукції |
81589,8 |
124326,7 |
160449,1 |
152,3 |
129,0 |
Собівартість реалізованої продукції |
65599,6 |
101319,2 |
134579,8 |
154,4 |
132,8 |
Рівень рентабельності,% |
24,4 |
22,7 |
19,3 |
93,0 |
85,1 |
Аналіз даних таблиці свідчить, що найбільшою рентабельність продукції підприємства була у 2008 році. У 2009 році порівняно з 2008 рентабельність продукції підприємства зменшилась на 7% абсолютного значення, а у 2010 році на 14,9% порівняно з 2009.
На підприємстві застосовується журнально-ордерна система обліку з використанням комп'ютерних програм бухгалтерського обліку. За розпорядженням головного бухгалтера затверджена додаткова система субрахунків і регістрів аналітичного обліку для повної й реальної картини здійснюваних господарських операцій і їхніх результатів.
Журнали-Ордери й інші облікові регістри складаються щомісяця. Роздруківки з комп'ютерних програм підписує оператор-виконавець і бухгалтер, відповідальний за складання облікового документа. Дані журналів-ордерів, інших облікових регістрів і додаткових довідок головному бухгалтерові відображають у Головній книзі підприємства, що є підставою для складання Балансу підприємства.
Відповідно до Закону про бухгалтерський облік підприємство надає у відповідні органи підготовлену фінансову звітність.
Фінансова звітність, відповідно до пункту 6 П(З)БУ 1, повинна забезпечувати інформаційні потреби користувачів відносно:
Причому якщо до складу квартальної фінансової звітності включена тільки форма № 1 «Баланс» і форма № 2 «Звіт про фінансові результати», та річна звітність передбачає ще додатково форму № 4 «Звіт про власний капітал» і зовсім нову форму № 3 «Звіт про рух грошових коштів», а також примітки до звітів.
У примітках до фінансових звітів висвітлюється облікова політика підприємства, представляється інформація, не наведена безпосередньо у фінансових звітах, а також інформація, що містить додатковий аналіз статей звітності, необхідний для забезпечення її зрозумілості, доречності.
Сировину підприємству постачають переважно «рідні» агрофірми, а також аграрії Кіровоградської, Черкаської, Дніпропетровської та Сумської областей. Постачання мяса на підприємство проводиться договором купівлі-продажу. Сторони даного договору несуть матеріальну відповідальність за належне виконання умов договору відповідно до чинного законодавства України. Всі спори, що виникають в результаті виконання умов даного договору, вирішуються шляхом переговорів, а при належності передаються на розгляд господарського суду Полтавської області. У разі невиконання або неналежного виконання сторонами зобов'язань, та сторона, яка визнана винною повинна компенсувати іншій спричинені збитки у відповідності до чинного законодавства України.
Жодна відповідальність не може бути наслідком невиконання будь-яких положень даного договору, якщо це невиконання явилося наслідком причини, що знаходиться поза сферою контролю сторони, не виконує, подібних стихійним лихам, екстремальним погодним умовам, пожежам, війнам, страйкам, військовим діям, втручання владних структур, ембарго на період, що починається з моменту об'явлення стороною, яка не виконує, вжила заходів, які б вона могла вжити до виходу з форс-мажору. Якщо ж виникають форс мажорні обставини, то строк виконання договору продовжується, а якщо ці обставини тривають більше шести місяців, то будь-яка із сторін перервати дію договору.
Даний договір складений в двох примірниках, які мають однакову юридичну силу, по одному для кожної сторони. Зміни та доповнення до договору висяться за згодою сторін, оформлюються додаткам до нього, підписуються уповноваженими представниками сторін та являються його невід'ємною частиною.
Сторони даного договору несуть матеріальну відповідальність за належне виконання умов договору відповідно до чинного законодавства України. Всі спори, що виникають в результаті виконання умов даного договору, вирішуються шляхом переговорів, а при належності передаються на розгляд господарського суду Полтавської області. У разі невиконання або неналежного виконання сторонами зобов'язань, та сторона, яка визнана винною повинна компенсувати іншій спричинені збитки у відповідності до чинного законодавства України.
3.КОМЕРЦІЙНА ДІЯЛЬНІСТЬ ВІДКРИТОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «КРЕМЕНЧУКМ`ЯСО
3.1Асортимент виготовляємої продукції
Асортимент товарів це сукупність їх видів, різноманітності і сортів, які обєднані конкретною ознакою. ВАТ «Кременчукм`ясо» випускає більш 400 найменувань ковбасних виробів. Технологами підприємства ведеться велика робота з розширення асортименту. Ведеться тісне співробітництво з такими фірмами, як «Шаллер», «Могунція», «Рапс», «Вікос», чиї імена відомі усьому світу. Закуплене устаткування фірми «Шаллер» дозволить збільшити вихід готової продукції. У процесі виробництва використовуються як імпортні так і вітчизняні спеції, що додають незвичайний смак.
Велика увага приділяється упакуванню, для цього закуповують яскраві оболонки. В даний час велика частина продукції виготовляється в клішированій оболонці з товарним знаком підприємства. Великим попитом користаються варені ковбаси в натуральній оболонці.
З огляду на низьку купівельну спроможність, регулюються ціни на різні види ковбасних виробів. Для більш багатого шару покупців виробляється великий асортимент копченостей, варено-копчених і сирокопчені ковбас. Для средньозабеспеченных і малозабезпечених шарів населення виготовляються варені і субпродуктовые ковбаси.
Ковбасні вироби виготовляються по традиційній українській технології з вивченням досвіду міжнародної мясопереробної промисловості. Працівники ковбасного виробництва розробляють свої рецепти нових видів продукції, що успішно реалізуються в магазинах міста: Ковбаски Лассо с/к в/с, Салямі Міланська в/к, Ковбаса Лікарська фірмова варена в/с поліамідна оболонка. Вивчення попиту дозволяє впливати на розширення асортименту (табл.3.1.1).
Таблиця 3.1.1
Вид продукції |
2008 |
2009 |
2010 |
Відхилення |
|||
2009 від 2008, +/- |
2010 від 2009, +/- |
2009 від 2008, % |
2010 від 2009, % |
||||
Варені |
29000,7 |
34145,1 |
33695,8 |
+5144,4 |
-449,3 |
+17,7 |
-1,3 |
Сосиски |
18245,9 |
15346,9 |
19236,2 |
-2899,0 |
+3889,3 |
-15,9 |
+25,3 |
Напівкопчені |
4592,3 |
7026,3 |
6981,3 |
+2434,0 |
-45,0 |
+53,0 |
-0,7 |
Варено-копчені |
9256,4 |
12362,0 |
13001,3 |
+3105,6 |
+639,3 |
+33,5 |
+5,1 |
Копченості |
39126,3 |
55967,5 |
68963,5 |
+16841,2 |
+12996,0 |
+43,0 |
+23,2 |
Напівфабр. |
900,0 |
1374,2 |
4120,6 |
+474,2 |
+2746,4 |
+52,6 |
+199,8 |
Асортимент продукції ВАТ “Кременчукм`ясо”,( тис. грн..)
Серед багатішого асортименту продукції ВАТ "Кременчукм'ясо" постійним лідером продаж за останні роки є ковбаса варена "Докторська" вищого сорту в натуральній оболонці.(Додаток )
Цей продукт виготовляється протягом восьми років по традиційній рецептурі, відповідно до вимог існуючого стандарту ГОСТ 23670-79 "Колбасы вареные, сосиски и сардельки, хлебы мясные Технические условия", по технологічній інструкції, затвердженої в установленому порядку, з дотриманням санітарних правил для підприємства, встановлених МОЗ.
На сьогоднішній день продукція підприємства може задовольнити будь-який смак.(Додаток ) Великою популярністю користаються варені ковбаси з додаванням червоної і зеленої паприки, напівкопчена ковбаса з твердим сиром. Є структурні ковбаси, що залучають покупця своїм красивим видом на зрізі, так, наприклад: варена Любительська. Можна помітити, що вибирається технологами не тільки рецептура, але і назви виробів: Ароматна, Слов'янська, Сімейна і т.д. А це теж не мало важливий фактор для покупців. З недорогих ковбас випускається цілий ряд паштетів: Печіночний, Ліверний.
Усі вони виготовляються в дуже зручній для споживачів упакуванню. Упакування грає дуже важливу роль в успіху реалізації.
Зовнішній вигляд продукції відповідає сучасному дизайну і вимогам споживачів. Дуже рідко, але все-таки спостерігається повернення продукції, в основному через прострочений термін реалізації.
В даний час закуплена оболонка, що дозволяє збільшити термін реалізації виробів до 30 діб (маються на увазі варені ковбаси, термін придатності яких до 5 днів).
При розробці нових видів виробів постійно враховуються запити і побажання споживачів, що дозволяє потім знайти їм ринок збуту. Перед виробниками і збутовим відділом поставлена задача - «нуль дефектів», що в принципі здійсненно.
Відмітною рисою продукції ВАТ «Кременчукм`ясо» від виробів аналогів, що випускаються іншими підприємствами це, насамперед якість. Хоча не усі види продукції так чудові, як цього хотілося б. Так, наприклад, напівкопчені ковбаси виходять гірше, ніж на Полтавському м'ясокомбінаті (табл. 3.1.2).
Таблиця 3.1.2
Обсяги виробництва та реалізації товарної продукції
Показники |
2008 р. |
2009 р. |
2010 р. |
Відхилення 2009 р. від 2008 р., % |
Відхилення 2010р. від 2009 р., % |
Річний обсяг товарної продукції, тис. грн |
101121,6 |
126222,0 |
145998,7 |
124,8 |
115,7 |
Річний обсяг реалізації, тис.грн |
102341,8 |
128331,0 |
146557,9 |
125,4 |
114,2 |
В 2008 р. річний обсяг товарної продукції збільшився на 24,8%, а реалізація на 25,4% у порівнянні з 2009 р.; в 2009 р. на 15,7% і на 14,2% відповідно з 2010 р. Збільшення обсягів виробництва відбулося завдяки збільшенню асортименту продукції.
З великою любов'ю відносяться технологи до своєї продукції, може бути, тому вона користується попитом від маленьких до дорослих. Більш 30% варених ковбас відноситься до групи дитячого харчування. Не забуті і наші вихованці. У фірмових магазинах можна придбати фарш, для годівлі тварин, кісткові напівфабрикати.
Важливим елементом комерційної роботи по збуту являється формування оптимального асортименту товарів в магазинах. Він знаходиться у прямій залежності від типу та спеціалізації підприємства.
Основними критеріями для ковбасної продукції є якість і ціна, що знаходить висвітлення в продукції підприємства. Жителі Кременчука дають високу оцінку якості ковбасних виробів, що дозволяє розширювати ринки збуту. Збут продукції здійснюється: через фірмові магазини, число яких досягло вже 20. мережу міських магазинів оптової торгівлі; шляхом відвантаження за кордон (Росія, Грузія, Молдова, Польща і т. д.) і за межі області. Федеральна служба з ветеринарного та фітосанітарного нагляду РФ (Россільгоспнагляд) тимчасово заборонила ВАТ "Кременчукм'ясо" ввозити з 12 березня 2010 року продукції в Росію у зв'язку з виявленням при моніторингових дослідженнях заборонених і шкідливих речовин.
Велику допомогу робить реклама. У кожнім конкретному випадку складання договору розглядається ціна й асортимент. Ціна ковбасних виробів варіює як для споживача середнього рівня, так і більш високого.
Продукція (м'ясо усіх видів, ковбасні вироби, м'ясні напівфабрикати і т.д.) реалізується, в основному, через організації і підприємства торгівлі. Підприємство укладає договір з торговими організаціями, у яких з урахуванням попиту населення конкретизується обсяг, асортимент і умови постачання відповідної продукції.
Тільки завдяки великому вибору продукції ВАТ «Кременчукм`ясо» залучає до себе своїх споживачів. Великим оптовим покупцем надається знижка на продукцію. У залежності від попиту міняється обсяг і структура продукції, що випускається. Звичайно, у споживачів мається можливість купити аналогічну продукцію в конкурентів, що значно ускладнює задачу збуту. Тому, дуже часто, приходиться йти на різні поступки.
ВАТ «Кременчукм`ясо» реалізує свою продукцію в містах: Київ, Харків, Дніпропетровськ, Одеса, Черкаси, Дніпродзержинськ, Комсомольск, Полтава, Чернігів, міста Криму й ін. Крім цього є постачальником м'ясної продукції найбільших вітчизняних і закордонних супермаркетів таких як Білла, Фоззі, Велика Кишеня, Метро, Сільпо, Амстор.
Наприкінці лютого у Києві відбулося вручення Національної премії «Made-in-Ukraine-2010»: кращий виробник України. Експертна рада визначила переможця серед компаній продуктової групи, виробничі потужності яких розташовані на території України. В категорії "М'ясні продукти" номінувалися торгові марки "Ятрань", "Ювілейна" і "Фарро". Переможцем у номінації визнано Відкрите акціонерне товариство "Кременчук'мясо" ТМ "Фарро" (Додаток ).
Дана премія заснована на виборі роздрібних мереж України, анкетування яких проводилося протягом двох місяців. З іншого боку, свою оцінку діяльності виробників дали дослідницькі компанії.
Ним стало відкрите акціонерне товариство «Кременчукмясо» ТМ «Фарро». Взагалі було обрано кращих виробників у 18-ти номінаціях. Упродовж 2-х місяців експерти проводили анкетування в роздрібній мережі та визначали ті бренди, що користуються найбільшим попитом серед покупців. У результаті переможцем стало ВАТ «Кременчукмясо» ТМ «Фарро», випередивши інших трьох номінантів.
23 січня в Полтаві відбулося традиційне свято сала. Участь у конкурсі "Полтавське сало - найкращий делікатес" взяли п'ять виробників. Поважна комісія на чолі із мером Полтави, продегустувавши продукцію, визначила переможців конкурсу.
ТМ " Фарро" від ВАТ "Кременчукм'ясо" одержала дипломи у номінації "За любов до сала" та "Сало - найкраща закуска".ВАТ "Кременчукм'ясо" у рейтингу журналу "Фокус" - "30 найпопулярніших брендів України". 19 листопада журнал "Фокус" надрукував рейтинг популярних брендів України, в які увішли найулюблініші та признані торгові марки.
"Фокус" оцінював бренди на основі інформації, наданої самими виробниками, а також використовуючи відкриту фінансову звітність компаній. По частині брендів спеціально для "Фокусу" експертну оцінку роздрібних продажів, грунтуючись на долях ринку, а також на долях брендів в портфелях компаній, провели "Міжнародна Маркетингова Група Україна" і фінансово-аналітична компанія Pro-Consulting.
ТМ Фарро увійшла в двадцятку кращих і змогла обійти не менш відомі бренди. На початку жовтня Голова правління Ірина Дроздова, отримала подяку від Прем'єр-міністра України Юлії Тимошенко, трудовому колективу ВАТ "Кременчукм'ясо" за значний внесок у забезпечення розвитку харчової промисловості, реалізації державної політики у продовольчій сфері регіону та високі трудові досягнення.(Додаток ).
З семінарів та виставок фахівці ВАТ «Кременчукмясо» привезли не один диплом. На підприємстві відведено цілу кімнату, де зібрано всі трофеї переробників нагороди «Вища проба», «Краща торгова марка України», диплом державного конкурсу якості «Сто кращих товарів України». І здобуті вони не на яскравих шоу, а на закритих дегустаційних заходах, де якість ковбас та мясних делікатесів оцінювали кращі технологи мясопереробної галузі. Навіть конкуренти визнають, що, наприклад, такої смачної «Лікарської» ковбаси, яку виготовляють у Кременчуці, деінде годі знайти. Кременчуцькою ковбаскою та делікатесами охоче ласують мешканці не лише Полтавщини, а й інших міст та регіонів країни. Виробнича потужність до 70 тонн на добу. Загальна площа 14 га. Цех первинної переробки живності має пропускну можливість до 50 голів/годину свиней, до 40 голів/годину великої рогатої худоби. На комбінаті проведена повна реконструкція цехів і підрозділів. Продукція виготовляється лише з натуральної екологічно чистої вітчизняної сировини.Продукція випускається під ТМ «Фарро» (Додаток ).
Продукція ТМ «Фарро» від ВАТ «Кременчукмясо» представлена в усіх регіонах України. Функціонують Торгові дома та торгові представництва в Києві, Харкові, Одесі, Донецьку, Львові, Рівному, Дніпропетровську, Запоріжжі, Житомирі, Кіровограді, Черкасах, Миколаєві, Кривому Розі, Полтаві, Луганську, Вінниці, АР Крим.
Доставка по регіонам здійснюється силами підприємства. Автомобільний парк налічує більше 100 одиниць транспорту. Авто для доставки продукції оснащені спеціальним холодильним обладнанням. Використання оснащених автомобілів та нових технологій упаковки дозволяє зберегти якість продуктів при доставці в регіони.
Ковбасу та делікатеси торгової марки «Фарро» можна знайти у багатьох торговельних мережах країни. Проте кременчужани мають і власну мережу унікальні «мясні бутики» під назвою «Мясна лавка»(Додаток ).
Відвідувачів приємно вразить вишуканий асортимент, котрий поповнюється кілька разів на добу, інтерєр у європейському стилі, привітні продавці та гостинна атмосфера.
ВАТ «Кременчукм`ясо» працює в тяжких умовах конкуренції і завойовування ринків збуту своєї продукції.
Основними конкурентами є м'ясокомбінати з Полтави, Миргорода, Лубен, Мелітополя і ряд приватних малих ковбасних цехів. Основними конкурентами ВАТ «Кременчукм`ясо», що випускаються аналогічну продукцію є: КП «Полтавський м'ясокомбінат», ВАТ «Черкаський м'ясокомбінат», ВАТ «Лубенский м'ясокомбінат», ВАТ «Кіровоградський птицекомбінат», а також ряд міні ковбасних цехів, що знаходяться в межах міста і його околиць.
Нараховується шість міні ковбасних цехів, що випускають аналогічну продукцію. Невеликий обсяг продукції, що випускається цими цехами, а також якість, що не завжди відповідає вимогам більшого числа покупців говорить про те, що міні цехи не є значними й основними конкурентами.
Аналізуючи обсяг продукції, що випускається, її асортимент і якість, до найбільш важливих конкурентів варто віднести КП «Полтавський м'ясокомбінат» і ВАТ «Лубенский м'ясокомбінат».
Коротка характеристика конкурентів:
Колективне підприємство «Полтавський м'ясокомбінат»
Виробнича потужність цехів:
ВАТ «Лубенский м'ясокомбінат»
Для порівняльного аналізу конкурентних позицій використовуємо таблицю, де під Конкурентом 1 маємо на увазі КП «Полтавський м'ясокомбінат», а під Конкурентом 2 ВАТ «Лубенский м'ясокомбінат».
Використовуємо кількісну оцінку від 1 до 10, де 1 відповідає найменш важливому фактору, а 10 найбільш важливому (табл. 3.3.3).
Таблиця 3.3.3
Конкурентні позиції КП «Полтавського м'ясокомбінату», ВАТ «Лубенського м'ясокомбінату». ВАТ «Кременчукм`ясо»
Найменування фактору |
Максимальна кількість балів |
Конкурент 1 |
Конкурент 2 |
ВАТ «Кременчукм`ясо» |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
1.Якість товару |
10 |
9 |
8 |
10 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
2.Низькі ціни |
9 |
9 |
9 |
8 |
3.Асортименти |
10 |
10 |
5 |
8 |
4.Місцезнаходження |
8 |
5 |
4 |
8 |
5.Умови доставки |
7 |
7 |
6 |
7 |
6.Технологія |
8 |
7 |
8 |
8 |
7.Наявність реклами |
5 |
5 |
3 |
5 |
8.Торгівельна мережа |
5 |
5 |
5 |
3 |
9.Популярність підприємства |
3 |
3 |
3 |
3 |
10.Політика кредитів |
3 |
1 |
3 |
2 |
Загальна кількість балів |
68 |
61 |
54 |
63 |
Аналізуючи таблицю 3.3.3 можна відзначити, що конкурентні позиції ВАТ «Кременчукм`ясо досить високі. Зважаючи на те, що підприємство провадить і реалізує харчові продукти, якість товару грає найважливішу роль у факторній оцінці. У ході опитування й анонімного анкетування покупців, службою збуту було встановлено, що якість випускається продукции, перебуває на досить високому рівні.
Однак, проводячи більше детальний аналіз впливу кожного з факторів на формування купівельної спроможності й збільшення обсягу продажів, можна відзначити деякі переваги конкуруючих підприємств по ряду факторів.
Так, наприклад, більше низькі ціни на продукцію ВАТ «Лубенский м'ясокомбінат» залучають багатьох покупців нашого регіону, однак, з огляду на видатки на транспортування через далеку відстань, перевага віддається місцевої продукції. Тим більше, що в умовах доставки продукції ВАТ «Лубенский м'ясокомбінат» не передбачений доставка транспортом підприємства (рис. 2.1).
Всі три аналізовані підприємства складаються в асоціації «Укрмясо», тому є реальна можливість ознайомитися з оглядом показників роботи підприємств і асортиментами продукції, що випускається ними.
Найбільш широкі асортименти за видами ковбасних виробів може запропонувати КП «Полтавський м'ясокомбінат».На підприємстві є можливість досягти найбільших переваг у цьому питанні, завдяки співробітництву із закордонними фірмами й розробці нових технологій.Розширюючи власну торговельну мережу за межами регіону й, рекламуючи продукцію шляхом участі у виставках, організації дегустації, а також, проводячи рекламу за допомогою засобів масової інформації, підприємство завойовує все більшу популярність серед споживачів.
Управління охороною праці - це підготовка, прийняття та реалізація рішень щодо здійснення організаційних, технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів, спрямованих на забезпечення здоров'я та працездатності людини під час праці. Система управління охороною праці (СУОП) є складовою частиною загальної системи керування підприємством. При автоматизованій системі управління, управління охороною праці є її складовою частиною, або підсистемою. Управління охороною праці передбачає участь в цьому процесі практично всіх служб і підрозділів підприємства. Об'єктом управління є діяльність структурних підрозділів, яка спрямована на створення безпечних і здорових умов праці. Управління охороною праці на підприємстві в цілому здійснює його керівник (власник), а в підрозділах (цехах, відділах, службах) - їх керівники або головні фахівці. Координує всю цю діяльність служба охорони праці. Задачі служби охорони праці та її функції викладені в "Типовому положенні про службу охорони праці", яке затверджено наказом Комітету Держнаглядохоронпраці від 3 серпня 1993 р. № 73.
Служба охорони праці створюється на підприємствах, установах, організаціях незалежно від форми власності та видів діяльності для виконання правових, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних, соціально-економічних і лікувально-профілактичних заходів, спрямованих на запобігання нещасним випадкам, професійним захворюванням і аваріям в процесі праці.
Для здійснення вищезазначених цілей служба охорони праці повинна вирішувати такі завдання:
а) забезпечувати безпеку виробничих процесів, устаткування, будівель і споруд;
б) забезпечувати працюючих засобами індивідуального та колективного захисту;
в) здійснювати професійну підготовку і підвищення кваліфікації працівників з питань охорони праці, вести пропаганду безпечних методів праці;
г) забезпечувати оптимальні режими праці і відпочинку працюючих;
д) вимагати професійного добору виконавців для певних видів робіт.
Служба охорони праці створюється на підприємствах, установах та організаціях із числом працюючих 50 чоловік і більше. В організаціях з меншою кількістю працюючих цю службу може представляти інженер, призначений за сумісництвом. При кількості працюючих на підприємстві 50 чоловік і більше, чисельність служби охорони праці визначається згідно з "Рекомендацією щодо структури та чисельності служби охорони праці", що є доповненням до типового положення про службу охорони праці. Працівники служби охорони праці повинні мати вищу спеціальну освіту з охорони праці, а також практичний досвід у відповідній галузі виробництва. За важливістю діяльності та оплатою праці вони прирівнюються до працівників провідних відділів та служб підприємства або установи. Підпорядковується служба охорони праці безпосередньо керівнику підприємства (власнику).
У системі управління охороною праці підприємства (СУОП), яку здійснює служба охорони праці разом з керівництвом підприємства, основними чинниками є: законодавство України про охорону праці і про працю, міжгалузеві і галузеві нормативні акти про охорону праці і "Положення про службу охорони праці".
Положення про матеріальне заохочення розробляється службою охорони праці і затверджується керівником підприємства (власником). Працівники служби охорони праці не можуть залучатися до виконання функцій, не передбачених Законом "Про охорону праці" і "Типовим положенням про службу охорони праці".
4.2 Гігієна праці та виробнича санітарія
Головним, завданням не тільки харчової, але й будь-якої галузі промисловості є збільшення продуктивності праці. Разом з тим продуктивність праці обумовлена також здатністю працівників фізично, фізіологічно та психофізіологічно виконувати поставлені задачі, тобто продуктивність праці нерозривно пов'язана з умовами праці, розробкою та впровадженням заходів до попередження впливу шкідливих факторів на здоров'я людини.
Прогрес в різних галузях науки і техніки, досягнення медико-біологічних наук сприяли не тільки розширенню і поглибленню знань про вплив праці на людину, але й посиленню уваги суспільства до наукових і практичних проблем оздоровлення праці.Автоматизація і механізація виробничих процесів, впровадження нових технологій, хімізація народного господарства, інтенсифікація праці і розвиток нових форм вимагають обов'язкової участі гігієністів на всіх стадіях утворення нових виробництв і їх експлуатації. Науково-технічний прогрес створює великі можливості в рішенні задач гігієни праці, але вона не знижує гостроти багатьох проблем.
Гігієна праці - галузь профілактичної медицини, яка розробляє наукові основи і практичні заходи до забезпечення покращення виробничих умов з метою збереження здоров'я працівників, високого рівня працездатності, запобігання виникненню травматизму, професійних захворювань та інших негативних наслідків, які можуть бути пов'язані з трудовою діяльністю людини.Гігієна праці є комплексною наукою, тісно пов'язаною з теоретичними і клінічними дисциплінами. Для рішення задач, що стоять перед нею, гігієна використовує різнобічні методи. При вивченні навколишнього середовища на виробництві гігієна праці опирається в основному на фізичні і хімічні методи, пристосовані для санітарно-гігієнічних досліджень. Для оцінки виливу процесу праці і різних факторів виробничого середовища на організм застосовують фізіологічні і біохімічні методи. Широко використовується дослідницький метод при вивченні впливу на організм хімічних речовин, фізичних факторів середовища, при обгрунтуванні нормативів.
Для харчової промисловості раціональний гігієнічний режим та виконання вимог виробничої та особистої гігієни запобігають зниженню гігієнічної якості продукції і сприяють профілактиці захворювань та отруєнь населення харчовими продуктами. Виробнича санітарія - це комплекс заходів, спрямованих на оздоровлення умов праці робітників, усунення негативно діючих на здоров'я шкідливих факторів і попередження професійних захворювань, що сприяє підвищенню продуктивності праці і якості продукції. В реальних умовах виробництва працюючі можуть піддаватись впливу одночасно кількох шкідливих і небезпечних виробничих факторів.
Для встановлення пріоритету в проведенні оздоровчих заходів використовується "Гігієнічна класифікація праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу", затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я від 31 грудня 1997 р. № 382.
Умови праці на ВАТ “Кременчукм`ясо” можна віднести до 2 класу, при яких рівень небезпечних і шкідливих виробничих факторів не перевищує встановлених гігієнічних нормативів на робочих місцях, а можливі функціональні зміни, викликані трудовим процесом, відновлюються під час регламентованого відпочинку протягом робочого дня чи домашнього відпочинку до початку наступної зміни і не чинять несприятливої дії в найближчі і віддалені періоди на стан здоров'я працюючих і їх покоління.
Важливе значення на підприємстві має дотримання робітниками правил особистої гігієни, що значною мірою обумовлює якість виготовленої продукції. Особиста гігієна працівників полягає в старанному догляді за шкірою, особливо на руках, за порожниною рота; у дотриманні правил використання спеціального одягу, взуття та засобів індивідуального захисту, правил поведінки; у регулярному проходженні відповідних періодичних медичних оглядів і профілактичних щеплень.
Робітники підприємства повинні кожен день після закінчення роботи приймати теплий душ, вмиватися з милом і мочалкою. Після миття посилюється дихання шкіри, самопочуття людини покращується, зменшується почуття втоми. Роздягальні кожного цеху на ВАТ “Кременчукм`ясо” оснащені душовими кабінами.
Руки найчастіше забруднюються і засіваються різними мікроорганізмами, які потім переносяться на харчову сировину і продукцію. Тому в ковбасному цеху підприємства знаходитися спеціальне обладнання, де робітники миють взуття та руки. Руки спочатку миють теплою водою, а потім дезінфікують розчином хлорного вапна. Деякі процеси передбачать роботу у спеціальних куравичках. Всі працівники, що працюють у безпосередньому контакті з охолодженою харчовою сировиною, роблять масаж рук та приймають ультрафіолетове опромінення та теплові ванни.
При отриманні порізів рук і наявності на них гнійних захворювань повідомляються представники адміністрації цеху. До заживання шкіри робочих переводять на операції, що не пов'язані з безпосередньою обробкою харчових продуктів, і не допускають до обробки сировини.
Правильний догляд за нігтями має важливе значення в особистій гігієні робітників підприємства. Нігті треба коротко підрізати і слідкувати за їх чистотою - під нігтями можуть накопичуватися мікроорганізми та яйця глистів. Наносити на нігті лак не дозволяється, допускається періодичний виробничий манікюр.
Робітники підприємства перед початком роботи одягають санодяг так, щоб він повністю закривав домашній одяг. При одяганні санодягу не можна допускати, щоб кінці зав'язок, пасів вільно звисали. Волосся слід підбирати під ковпаки чи хустинки.
Під час роботи робітники підприємства застосовують засоби індивідуального захисту - непромокальні фартухи, гумові чоботи і рукавички, респіратори, окуляри, протишумові навушники та ін. Забороняється працювати в мокрому одязі та вологих рукавицях. В туалетах біля умивальників є мило, рушник, дезинфікуючий розчин для рук, вішалки для халатів, повітряні рушники. Туалети обладнані унітазами з педальним зливом води; перед входом лежать половик для дезінфекції взуття.
Категорично забороняється палити у виробничих приміщеннях для запобігання попаданню недопалків, сірників, попелу в продукцію. Для паління на ВАТ відведено спеціальне місце, яке знажодиться на вулиці. Відповідальність за санітарний стан підприємства несе директор, за санітарний стан цехів, відділів - начальник цеху, зміни - майстер зміни, за санітарний стан робочого місця, обладнання - робітник.
Всі робітники проходять навчання зі складанням іспитів із санітарного мінімуму із занесенням результатів до санітарного журналу чи книжки.
4.3 Організація пожежної безпеки
Пожежі наносять суспільству велику матеріальну шкоду, приводять до травм і загибелі людей, тому що супроводжуються виникненням небезпечних факторів, таких як відкритий вогонь, підвищена температура, токсичні речовини, дим, недостаток кисню, пошкодження і порушення будівель, споруд, вибухи технічного обладнання тощо. Тому виконання правил пожежної безпеки на підприємствах є обов'язковим для всіх посадових осіб та громадян. Пожежна безпека починається на стадії проектування підприємства, будівлі, споруди, планування технологічного процесу, встановлення обладнання, тобто враховується інженерно-технологічними заходами, які представлені в проектах при розробці проектної документації на будівництво, і вимагає суворого виконання протипожежних вимог в процесі експлуатації.
Пожежна безпека підприємства - це такий стан промислового об'єкта, при якому виключається можливість пожежі, а у разі її виникнення запобігається вплив на людей небезпечних факторів та забезпечується захист матеріальних цінностей. Пожежна безпека промислових підприємств складається із системи запобігання пожежам та системі пожежного захисту.
Система запобігання пожежам - це комплекс організаційних і технічних засобів, спрямованих на виключення можливості виникнення пожежі, на запобігання утворенню горю чого і вибухонебезпечного середовища шляхом регламентації вмісту горючих газів, парів та пилу у повітрі, а також виключення можливості виникнення джерел запалювання або вибуху; забезпечення пожежної безпеки технологічних процесій, обладнання, електроустаткування, систем вентиляції, зберігання сировини та інших матеріалів.
Запобіганню пожежам сприяє герметизація виробничого обладнання, заміна горючих речовин на негорючі, які застосовуються в технологічних процесах, обмеження обсягів речовин, що застосовуються і зберігаються; контроль за концентрацією речовин у повітрі в приміщеннях і технологічному обладнанні; застосування робочої і аварійної вентиляції; відведення, горючого середовища в спеціальні пристрої і безпечні місця; застосування інгібіруючих і флегматизуючих домішок; вибір безпечних швидкісних режимів руху і середовища та ін.
Система пожежного захисту забезпечується застосуванням вогневідсічних пристроїв на технологічних комунікаціях, в системах вентиляції, повітряного опалення і кондиціювання повітря.
Щодо пожежної безпеки технологічного обладнання на ВАТ “Кременчукм`ясо” керуються такими вимога: дотримання режиму роботи обладнання і установок відповідно паспортним даним і технологічному регламенту; застосування обладнання та установок відповідно до категорій приміщень за вибухопожежонебезпекою; оснащення обладнання, установок і споруд контрольно-вимірювальною апаратурою та іншими автоматичними пристроями, які виключають можливість появи небезпечної ситуації або сигналізують про небезпеку; надійна герметизація обладнання, установок, апаратури, резервуарів і трубопроводів; встановлення на обладнанні граничних норм завантаження, швидкості переробки, танспортування і оснащення його автоматичним контролем цих параметрів, пристроями сигналізації і зупинки при перевантаженнях; дотримання правил безпеки при зупинці обладнання на огляд і ремонт; дотримання своєчасного проведення оглядів, профілактичного випробування і планово-попереджувального ремонту.
Запобіганню пожежній небезпеці електричних установок на підприємстві сприяє виконання таких організаційних і профілактичних заходів: наявність принципових, робочих і оперативних схем електромереж; систем захисту, блокування автоматики; мереж заземлення; попереджувальних плакатів і написів; контроль, профілактичний ремонт і випробування електрообладнання; протипожежний інструктаж, навчання і атестація обслуговуючого персоналу.
Ні підприємстві застосовується центральне опалення, де теплоносієм є нагріта вода і пара. Воно найбільш пожежобезпечне, тому що має невелику температуру теплоносія, можливість регулювання параметрів теплоносія, малу кількість вогневих місць.
Пожежна небезпечність опалення заключається в тому, що тепло, яке виділяється, при певних умовах може запалювати горючі речовини і матеріали, а також котельні з вогневими топками.
На території підприємства організовані пожежні пости, які забепечують розміщення переносних вогнегасників та пожежного інветаря. Вони розміщуються на спеціальних щитах, у комплект яких повинні входити:
1. вогнегасники пінні 2 шт.;
2. вогнегасники вуглекислотні 1 шт.;
3. ломи чи багри пожежні 2 шт.;
4. сокири пожежні 2 шт.;
5. цебра пожежні 2 шт.;
6. лопати чи совки 2 шт.;
7. шухляда з піском 1 шт.
В цілому рівень забезпечення пожежної безпеки на підприємстві відповідає вимогам нормативних документів.