Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
УДК 657.62
АНАЛІЗ ЕФЕКТИВНОСТІ КРЕДИТНИХ ОПЕРАЦІЙ БАНКУ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата економічних наук
КИЇВ - 2003
Робота виконана на кафедрі обліку в кредитних і бюджетних установах та економічного аналізу Київського національного економічного університету Міністерства освіти і науки України.
Науковий керівник доктор економічних наук, професор,
академік НАН України,
Чумаченко Микола Григорович,
Київський національний економічний університет,
завідувач кафедри обліку в кредитних і бюджетних
установах та економічного аналізу.
Офіційні опоненти: доктор економічних наук, професор,
Герасимович Анатолій Михайлович,
Київський національний економічний університет,
професор кафедри банківської справи;
кандидат економічних наук,
Карчева Ганна Тимофіївна,
Національний банк України,
Генеральний департамент банківського нагляду,
начальник управління економічного аналізу та звітності
Провідна установа Тернопільська академія народного господарства,
кафедра економіки, обліку та економічного аналізу
сфери соціальної інфраструктури, Міністерство освіти і науки України, м. Тернопіль.
Захист відбудеться “_28__” _березня__ 2003 р. о _16_ годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.006.02 Київського національного економічного університету за адресою: 03680, м.Київ, просп. Перемоги, 54/1, ауд._203__.
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Київського національного економічного університету за адресою: 03680, м.Київ, просп.Перемоги, 54/1, ауд.201.
Автореферат розісланий “27”_лютого__ 2003 р.
спеціалізованої вченої ради А.М.Поддєрьогін
1
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Банківська система в кожній країні виступає як механізм балансування, який регулює проведення грошово-кредитної політики, зміни в економічній політиці, запобігає кризам. У сучасних умовах комерційні банки намагаються відшукати нові шляхи підвищення прибутковості діяльності. Це складне завдання для банків, тому що Національний банк України як орган нагляду ставить комерційні банки у жорсткі умови діяльності, яку постійно контролює. Контроль передбачає дотримання вимог щодо обовязкового резервування, виконання економічних нормативів, зовнішній і внутрішній аудит.
Процеси формування грошово-кредитної політики держави зумовлюють складність механізмів функціонування ефективної банківської системи та визначення власної для кожного комерційного банку моделі розвитку. Суперечливість даних процесів обумовлюється відсутністю адекватної законодавчої і нормативної бази, яка б регулювала діяльність банків, не обмежуючи до мінімуму коло їх повноважень. Основною проблемою є вибір і реалізація в банках ефективної кредитної політики, яка б поєднувала елементи оптимальної відсоткової політики, політики управління кредитними ризиками і політики раціонального використання залучених коштів.
За умов високої конкуренції та нестабільності фінансових ринків проблеми аналізу та обєктивної оцінки діяльності кредитних установ стають усе актуальнішими. Одна з проблем функціонування банківської сфери України полягає в недостатньому рівні застосування методики комплексного аналізу ефективності діяльності, зокрема методики аналізу доходності та прибутковості основних операцій банку кредитних. Це обумовлює потребу розроблення і використання нових методик аналізу, побудованих на синтезі методик аналізу діяльності зарубіжних банків, у тому числі встановлення рейтингу банку, використання статистичних методів аналізу і прогнозування. Поєднання цих інструментів, створення нових, досконаліших деталізованих форм подання інформації про фінансові результати в банках дозволить отримати ефективний та дієвий механізм прибуткового вкладення кредитних ресурсів і оцінки впливу цих коштів на економіку господарюючих субєктів.
Дослідженню теоретичних проблем економічного аналізу та бухгалтерського обліку, прикладним аспектам аналізу господарської діяльності підприємств, діяльності комерційних банків присвячені праці вітчизняних і зарубіжних учених: М.І. Баканова, С.Б. Барнгольц, Ж.-К. Фігуру, В.О. Мец, Є.В. Мниха, В.М. Івахненка, Б. Едвардса, І.І. Каракоза, В.В. Ковальова, Н.П. Кондракова, С.І. Кумок, П.С. Роуза, П.І. Савичева, В.К. Савчука, В.І. Самборського, Дж.Ф. Сінкі - мл., Д. Стоуна, Р. Томаса, С.К. Татура, М.К. Фішера, К. Хітчинга, М.Г. Чумаченка, А.Д. Шеремета, О.Б. Ширинської, С.І. Шкарабана. Проблеми теорії та практики аналізу доходності і прибутковості банківських операцій, економіко-правових аспектів кредитних відносин досліджували українські вчені - А.М. Герасимович, О.В. Дзюблюк, Л.М. Кіндрацька, Г.Г. Кірейцев, А.М. Мороз, І.М. Парасій Вергуненко, Л.О. Примостка, М.І.Савлук, В.Т. Сусіденко, В.М.Суторміна, Р.І. Тиркало, В.М.Федосов, З.І. Щибиволок, В.Г.Швець, В.А. Ющенко, російські - Л.Г. Батракова, В.В. Іванов, О.І. Лаврушин, В.С. Львов, Ю.С. Масленченков, Г.С. Панова, Н.Е. Соколінська, В.Черкасов.
Проте проблема комплексного дослідження теоретичних та практичних засад аналізу ефективності у вітчизняній теорії аналізу залишається недостатньо розробленою. Бракує фундаментальних наукових праць, в яких би комплексно розглядалися всі складові процесу ефективного управління банком аналіз ризиків, аналіз структури кредитного портфеля і доходів від кредитів, а також прогноз прибутковості банку на майбутні періоди. Немає також праць, присвячених формуванню адекватного сучасним вимогам аналітичного інструментарію з урахуванням специфіки роботи вітчизняних банків. Актуальність викладених аспектів та недостатній рівень дослідження теоретичних і методичних проблем аналізу ефективності кредитних операцій комерційних банків у сучасних економічних умовах обумовили вибір теми дисертаційного дослідження.
2
Звязок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційне дослідження виконано відповідно до плану науково-дослідних робіт кафедри обліку в кредитних і бюджетних установах та економічного аналізу Київського національного економічного університету за темою “Удосконалення бухгалтерського обліку і економічного аналізу на основі національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку в Україні” (державний реєстраційний номер 0100U006874). Особисто автором підготовлені параграфи “Аналіз ефективності кредитних операцій комерційних банків” та “Аналіз інформації з кредитної діяльності банку”.
Мета і завдання дослідження. Мета дисертаційного дослідження полягає в обґрунтуванні та поглибленні методичних підходів до економічного аналізу; розробленні практичних рекомендацій щодо удосконалення методики аналізу ефективності кредитних операцій банків за допомогою узагальнення і систематизації засад зарубіжної та вітчизняної теорії і практики аналізу кредитної діяльності.
Реалізація поставленої мети обумовила такі завдання дослідження:
Обєктом дослідження є фінансові результати кредитної діяльності комерційних банків України.
Предметом дослідження є методичний інструментарій економічного аналізу ефективності кредитних операцій комерційного банку.
Методи дослідження. Теоретичною та методологічною основою даного дисертаційного дослідження стало вивчення та творче переосмислення основних досягнень зарубіжної та вітчизняної теорії економічного і фінансового аналізу кредитних операцій та фінансових результатів банку. Для досягнення визначеної мети залежно від складності наукових завдань застосовувався комплекс загальнонаукових методів, а саме: систематизація наукової літератури за темою дослідження, класифікація, оцінювання; методи економічного аналізу метод аналітичного групування та узагальнення, динамічні ряди, графічний метод, порівняння, деталізації; статистичні методи і методи прогнозування кореляційно- регресійний метод, згладжування, аналітичне вирівнювання динамічних рядів за допомогою розрахунку середніх, оцінка сезонних коливань.
Інформаційною базою дослідження є законодавчі та нормативно-правові акти з питань реалізації грошово-кредитної політики в Україні; законодавчі та нормативні акти, інструктивні документи Національного банку України, Міністерства фінансів і Кабінету Міністрів України; статистичні матеріали Держкомстату України, Національного банку України, Міністерства фінансів; аналітичні матеріали АКБ “Промінвестбанку” (звітність), Національного банку України; рекомендації, положення та стандарти обліку і звітності. При написанні дисертації проаналізовано монографії та статті зарубіжних і вітчизняних авторів, підручники, посібники, збірники тез доповідей на конференціях з економічного і фінансового аналізу діяльності підприємств і комерційних банків, із фінансового менеджменту, прогнозування, банківської справи, теорії грошей і кредиту, теорії бухгалтерського обліку, бухгалтерського обліку в банках.
3
Наукова новизна одержаних результатів полягає в обґрунтуванні теоретичної бази аналізу кредитної діяльності та розробленні рекомендацій у формі методики комплексного аналізу ефективності кредитних операцій комерційного банку, що дозволило одержати теоретичні і практичні результати, котрі мають наукову новизну та характеризують особистий внесок автора:
Практичне значення одержаних результатів полягає в обґрунтуванні доцільності використання в комерційних банках запропонованої комплексної методики аналізу ефективності кредитних операцій. Це дозволить банку слідкувати за ризиковими сферами вкладення капіталу, спрогнозувати майбутні доходи та витрати за кредитними операціями, оцінити ефективність використання кредитів банку, одночасно визначені засоби дадуть можливість впливати на отримання додаткового доходу від основної діяльності.
4
Матеріали дисертаційного дослідження використані акціонерним банком “Брокбізнесбанк” із питань удосконалення форм подання аналітичної інформації за кредитними операціями (довідка №776/011-02 від 20.05.2002 р.), філією комерційного банку “Приватбанк” Васильківського відділення з питань проведення аналізу прибутку банку в розрізі окремих складових (довідка №05.00.0.0. 03/14 від 22.05.2002 р.), філією комерційного банку “Приватбанк” Млинівського відділення в Рівненській області з питань удосконалення методики аналізу ефективності банківської діяльності (довідка №15 від 12.06.2002 р.). Науково-методичні підходи до аналізу ефективності діяльності банку також використані у вищих навчальних закладах у навчальному процесі при викладанні курсів “Аналіз банківської діяльності”, “Облік в банках” при підготовці спеціалістів із банківської справи, аналізу банківської діяльності, обліку в банках у Київському національному економічному університеті (довідка від 19.06.2002 р.), при викладанні курсів “Економічний ризик”, “Основи банківської справи” і в навчально-методичному забезпеченні курсів “Бухгалтерський облік в банках” і “Внутрішньобанківський контроль” у Київському славістичному університеті при підготовці спеціалістів з обліку і аудиту, фінансів (довідка №86/7 від 15.05.2002 р.).
Апробація результатів дисертації. Основні теоретичні, практичні та методичні положення й результати дисертаційного дослідження доповідалися автором на 5 конференціях: Міжнародній науково-практичній конференції “Удосконалення обліку та аналізу господарської діяльності на основі впровадження нових положень (стандартів) бухгалтерського обліку в Україні” (м.Київ, КНЕУ, 16-18 жовтня 2000 р.); Міжнародній науковій конференції “Розвиток науки про бухгалтерський облік” (м.Житомир, ЖІТІ, 23-24 листопада 2000 р.,); V Міжнародній науково-практичній конференції “Наука і освіта-2002“ (м.Дніпропетровськ, 5-7 березня 2002р.); Міжнародній науково-практичній конференції “Трансформація курсу “Економічний аналіз діяльності підприємства” (м.Київ, КНЕУ, 16-17 травня 2002 р.); Науково-методичній конференції “Навчальні інновації та їх вплив на якість університетської освіти” (м.Київ, КНЕУ, 29 січня 2003 р.).
Публікації. Основні положення, результати та висновки дисертації знайшли відображення у 8 публікаціях загальним обсягом авторського матеріалу 2 друк.арк., з яких 4 статті, надруковані в наукових фахових виданнях.
Структура і обсяг дисертації визначається метою та завданнями дослідження. Робота складається зі вступу, трьох розділів, висновків, списку використаних джерел із 155 найменувань та додатків. Загальний обсяг дисертаційної роботи становить 237 сторінок. Дисертація вміщує 12 таблиць на 13 стор., 17 рисунків на 23 стор., 29 додатків на 44 стор.
ОСНОВНИЙ ЗМІСТ ДИСЕРТАЦІЇ
У вступі обґрунтовано актуальність теми дисертації, визначено мету, завдання, предмет і обєкт дослідження, розкрито наукову новизну та практичне значення отриманих результатів.
Розділ 1 “Теоретичні основи аналізу кредитної діяльності комерційних банків” присвячено науковому обґрунтуванню напрямів удосконалення теоретичних засад аналізу ефективності кредитної діяльності банківських установ. У розділі розглянуто такі поняття, як предмет аналізу, обєкт, завдання та функції аналізу, принципи аналітичного дослідження доходів і витрат від кредитних операцій.
На основі системного підходу до аналізу банківської діяльності, в дисертації побудовано теоретичну модель аналітичного процесу з урахуванням специфіки кредитної діяльності банку. Для аналізу ефективності кредитних операцій банку виділено VI етап “Аналіз доходів від кредитних операцій” та VII етап “Аналіз ефективності кредитної діяльності та впливу факторів, що її обумовлюють”, що різняться глибиною дослідження, рівнем деталізації обєктів аналізу та аналітичних процедур, змістом і кількістю аналізованих показників, спрямованістю та інструментарієм аналізу (рис.1).
5