Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Народження дитини велика подія у житті родини. Чи готові ми до цього? Чи розуміємо, що свідомість дитини зароджується вже під час її перебування в утробі матері? Чи готові ми зрозуміти, що дитина не народжується вже готовою особистістю, що саме у сімї складаються її уявлення про поведінку людей, про їх співіснування, про їх спілкування, про основні правові, соціальні, етичні норми життя. Чи знаємо ми про те, як виховувати дитину, які існують фізіологічні та психологічні розбіжності між чоловіком та жінкою, що таке гендерна рівність і як вона впливає на розвиток стосунків чоловіків та жінок, як в цьому контексті виховувати хлопчиків та дівчат.
Мета цього буклету допомогти батькам, виходячи із специфіки розвитку дівчат та сучасних поглядів на рівність жінок та чоловіків, тенденцій розвитку сімейних стосунків, виховувати дівчинку, успішну як на терені активної участі у житті суспільства, так і на терені сімейного життя та реалізації її материнської функції.
Між чоловіком і жінкою, хлопчиком та дівчинкою, безперечно, існують морфологічні, фізіологічні та психологічні розбіжності. Так наприклад, у дорослих чоловіків мязова маса складає біля 40% ваги тіла, а у жінок біля 30%. Жирова тканина, навпаки, більш розвинена у жінок. По різному розвивається їх скелетно-мязова система та оволосіння. Дівчата швидше за хлопчиків просуваються до свого дорослого статусу як по морфологічним параметрам, так і по фізіологічним функціям. Ці розбіжності проявляються, а часто і підсилюються особливостями виховання ще й як психологічні розбіжності. Недарма сьогодні ми помічаємо, як часто йдеться про так званий гендер та гендерну рівність. Вважається, що стать вказує на біологічний статус людини, а гендер вказує на її соціально-психологічний статус. А гендерна рівність як раз і означає рівні можливості соціалізації для чоловіків та жінок.
Розглядаються такі характеристики особистості як маскулінність та фемінність, тобто прояви мислительної діяльності та поведінки особистості, що традиційно відносяться до ознак чоловічої поведінки (маскулінність), та відповідні прояви, що традиційно відносять до ознак жіночої поведінки (фемінність). Зрозуміло, бути жінкою ще не означає, що людина автоматично має фемінні характеристики. А бути чоловіком не означає, що людина має автоматично маскулінні характеристики.
Фахівці, що спеціально досліджували розбіжності у поведінці та соціальних ролях жінок та чоловіків, прийшли до висновку, що гендерні розбіжності чоловіків та жінок є результатом різного виховання хлопчиків та дівчаток. Джин Блок вважає, що існує багато засобів, як простих та очевидних, так і прихованих, щоб надати хлопчикам більше можливостей для самостійного вирішення проблем та пізнання дійсності. В той же час вихованню дівчат притаманний більш суворий контроль, їх досвід обмежується.
Отже в вашій сімї народилася дівчинка. Якою ми хочемо її виховати? Чи традиційно слухняною, лагідною, терплячою, хорошою матірю та господинею? Чи майбутнім президентом країни, міністром оборони, чоловіком у спідниці? Чи людиною, яка гармонійно втілила у життя те, що надала їй природа? Чи просто пливемо за течією, за традиціями, не думаємо про всілякі забаганки виховання, а робимо так, як було у нашій батьківській родині та й ще сваримось, в якій сімї, батьківській чи материнській дітей виховували більш правильно?
Важкі питання, правда? Думаю, що настав час свідомо поставитися до виховання своєї дитини, перервати соціальну естафету домашнього насильства, що найчастіше направлене на жінок, естафету меншовартості жінок у вирішенні питань, важливих для життя суспільства, для бізнесу чи виробництва, естафету соціальної нерівності жінок та їх економічної та психологічної залежності від чоловіків. Я думаю, всі ми, батьки, хочемо бачити свою дитину щасливою, самореалізованою, забезпеченою. І всі ці досягнення ми зичимо, щоб вона мала у поєднанні з чесністю, порядністю, розумністю, співчутливістю, відданістю своїй сімї…
Для реалізації всіх цих бажань давайте сформулюємо, яку людину ми хочемо виховати.
По-перше, нам треба прийняти нашу дитину такою, яка вона є, з тими здібностями та інтересами, які в неї проявляються, з тими фізіологічними особливостями, з якими вона народилася. Це означає, що не доцільно примусово навчати дитину у музичній школі тому, що ви вважаєте що дівчинка, майбутня мати повинна вміти грати на фортепіано чи тому, що ви завжди мріяли грати на скрипці, але вам це не вдалося, так тепер, хай дитина ці ваші мрії реалізує. Це ще означає, що коли дівчинка, виявляється, не є моделлю дівчачої лагідної поведінки, а має сильний характер, поводиться впевненно, її не треба ламати та привчати до специфічно жіночої поведінки, реалізовувати своє уявлення про справжню жінку. Це теж не означає, що, коли ви хотіли, щоб народився хлопчик, тепер ваша дочка повинна грати роль хлопчика та втілювати ваші амбіційні плани передачі їй у спадщину чи сімейного бізнесу, чи сімейної наукової чи виробничої естафети. Це також не означає, що всі дівчата зобовязані бути красунями та зразками жіночості, а батьки можуть одержувати насолоду від того, як вони свою дівчинку гарно вбирають.
Дуже важливо прийняти та любити свою дитину такою, якою вона є, приглядатися до неї та підтримувати її інтереси та здібності.
По друге, важливо виховувати дитину, у нашому контексті дівчинку, у сучасній системі соціальних та психологічних координат. Це означає, що нашим завданням є виховання свідомої, чутливої людини, яка буде відчувати себе достойною вільною людиною, знає та зможе відстояти свої права як на рівні сімї, так і на робочому місці і в суспільстві, а з іншого зможе реалізувати себе у відповідності зі своїм власним вибором чи як політична діячка, депутат, міністр, бізнеследі, вчений, чи як мати, господиня, чи зможе успішно поєднати свою карєру і сімейне життя. Треба надати дівчині можливість зробити вільний свідомий вибір, реалізувати за своїм бажанням свою економічну незалежність.
Важливо надати дівчині можливість гармонійно розвиватися, усвідомлюючи свої права як людини.
По третє, на всіх етапах розвитку дитини та функціюнування сімї треба бути чесними щодо себе та своєї дитини. Памятайте, що коли ви, знаючи основні норми порядного та чесного життя, порушуєте ці норми як виключення діти сприймають це, як норму соціальної поведінки. Намагайтеся завжди бути чесними щодо своєї дитини.
Мати та батько вирішили не говорити своїй шестирічній доньці, що її бабуся померла. Сказали, що вона десь далеко поїхала. Вони не хотіли травмувати дитину. Дочка нічого не сказала батькам, не розпитувала їх. Їм здавалося, що вона їм повірила. А через багато років дочка сказала своїй матері: “Мамо, я ж зрозуміла, що бабуся померла, але я не хотіла вас з батьком дратувати”.
Памятайте, що з нечесного поводження щодо свого партнера чи дитини розпочинається нечесне поводження вашої дитини та її розчарування у дорослих.
Отже ми виховуємо донечку. Ми, батьки, уважні до своїх стосунків та поводження, знаємо, що саме ми даємо їй приклади соціальної поведінки, які вона засвоює на все життя. Виявляється, що ми з самого початку налаштовані на різне поводження батьків щодо хлопчика та дівчинки. Так Джин Блок наводить наступні розбіжності:
Зараз, як ми вже відмічали, ситуація у суспільстві щодо ролей жінок та чоловіків суттєво змінюється жінки займають досить поважні керівні місця у суспільстві, мають право на вільний вибір способу свого життя, успішно поєднують сімейне життя та карєру, відстоюють своє право не піддаватись насильству як вдома, так і на робочому місці. Отже ми виховуємо свідому особистість. Як нам цього досягти?
Розглянемо ролі батька та матері у вихованні дочки.
Традиційно роль вихователя дівчинки відводилася, насамперед, матері. Навіть сьогодні, у телевізійній рекламі часто-густо нам продовжують навязувати два полюси сімейного життя жіночу частину (мати та дочка) та чоловічу (батько та син).
Пригадаємо рекламні роліки бульонних кубиків: мати та дочка з одного боку (“Смачно вони в нас готують!”) та батько та син з іншого - вони оцінюють вправність жіночої половини родини.
Отже батько і його донька. Результати багатьох досліджень свідчать: що вже у перші 36 годин життя дитини для неї конче важливо відчути дотики своїх батьків. Тому не вагайтеся, шановні батьки, беріть свою донечку на руки, їй це потрібно.
Для дівчинки дуже важливо, щоб батько прийняв її у своє серце, визнав її та зрозумів її сподівання.
Раніше батька у сімї боялися та поважали, до дітей не допускали. Вважалося, що батько повертається з роботи втомленим, і не треба його перевантажувати дитячими проблемами та шумом. В 60-х-80-х роках минулого сторіччя, коли жінки масово прийшли на виробництво, вже неможливо було повністю відгородити батька від дітей. Жінці, яка несла на собі подвійний і, навіть, потрійний тягар, потрібна була допомога. Йшлося про розподіл домашніх та батьківських обовязків. Зараз, на жаль, у нашому суспільстві сімї почали знову повертатися до старої моделі батьківства: батько утримує сімю, це його основний обовязок, він повинен бути звільнений від домашнього клопоту.
Практика психологічного консультування показує, як молоді чоловіки сьогодні відсторонені від процесу виховання дитини, втрачають навіть відчуття батьківства.
Важливо памятати, не набуваючи чи втрачаючи відчуття батьківства, чоловіки збіднюють своє емоційне та духовне життя і наносять глибоку психологічну травму своїй дитині.
Батькові потрібно усвідомити, що, коли батько живе поза проблемами своєї сімї, дочка залишається без чоловічого виховання, без керівництва та захисту, які їй може надати тільки батько. Дочка звикає не чекати від батька якихось значних подій - ну, колись шафу збере чи цвяха прибє … Коли дівчинка підростає, в неї формуються таке ж ставлення та такі ж очікування щодо інших чоловіків.
Н., батько шестирічної Галини розповідає.
Я часто ходив з дочкою гуляти. Ми йшли до дитячого майданчика. Вона бавилася у пісочнику, а я читав газету. Мені завжди здавалося, що ми чудово проводимо час. Але зараз, коли я пригадую про це, мені стає зрозумілим, чому Галочка весь час зверталася до мене: “Подивися сюди, тато! Дивися, яку яму я викопала!”, а я погоджувався: “Угу!” і повертався до своєї газети. Її голос звучав все наполегливіше і раздратованіше, аж доки я не казав: “Все, час йти додому”. Коли я прочитав деякі книжки з виховання дітей, послухав психологів по радіо, я вирішив змінити свою поведінку. Вставши на коліна, я спробував подивитися на доччині пісчані будинки її очима. за кілька хвилин ми добудовували їх разом, і те, що я відчув неможливо передати словами. Я відчув, що між нами виникає якийсь новий дивовижний звязок. Ми разом робили щось дуже для неї важливе. Ніяких капризів. Ми були в одній команді! Потім я почав рити яму сам і не можу передати свої відчуття від піску у моїх руках. Я навіть на якийсь час забув про те, що донечка поряд зі мною. Її співучий голос повернув мене до відчуття нашої спільної команди. Ми працювали разом біля години. Час проминув як одна хвилина. Коли ми закінчили, Галинкини очі сяяли. Думаю, що і мої теж!
На жаль, небагато чоловіків розглядають батьківство як позитивну мету свого життя.
Давайте розглянемо роль батька у виховання дочки у різні періоди її зростання від народження до семи років, від восьми до дванадцяти років, від тринадцяти до сімнадцяти років…
Отже у віці до семи років дівчинка потребує багато уваги, доглядання та піклування. Татусі, які навчилися тримати дочку на руках, мити їх, баюкати, глибоко заглядати у очі дитини потім будуть часто відчувати себе щасливити так, як і їхня дочка. Такий ранній звязок з батьком додає дуже багато до тієї системи стосунків та комунікації, які дівчина створює все життя. Коли мати та батько обидва беруть участь у житті дочки з самого її народження, дівчинка пізнає і чоловічий, і жіночий способи буття.
В перші роки життя дівчинка осягає стосунки між людьми, що її оточують, в неї формуються норми поведінки, і те, як вона взаємодіє з іншими людьми, відображує повністю те, що вона бачить у своїй власній сімї між матірью та татом.
Дон та Джоан Елиум наводять наступний список проблем, у вирішенні яких батько повинен обовязково брати участь:
Сергій все життя мріяв мати дочку, Але коли вона народилася, не знав, як до неї підступитися. Він хотів навчитися, але пробитися крізь натовп жінок (дружина, її мати, її сестра, його мати), що миттєво утворився навкруги дитини, ніяк не міг. Приходив додому і не міг собі дати раду, відчував себе зайвим. А тут ще на роботі запропонували зайнятися новим перспективним проектом. З радістю погодився і по службі просунеться, і грошей заробить більше, і по вечорах вдома тинятися без діла не буде.
Так пройшло два роки. І раптом Сергій відчув, що з дочкою спілкування не виходить, а дружина завжди незадоволена нема від нього ані допомоги, ані розради.
Іван виріс у сімї, де виростало дві дочки, його сестри, та він, молодший син. Так повелося, що мати та сестри поралися по господарству, а вони з батьком то щось важке піднести чи пересунути допоможуть, чи цвяха прибють… Він звик, що батько ніколи не переймався проблемами своїх дочок (мати все сама з ними вирішить), і вважав, що саме так і треба ставитись до виховання доньки. А його дружина, Марійка, зростала в сімї, де батько відігравав значну роль в її вихованні і поспілкується, і порадить, і пограється з нею. Він завжди знаходив хоча б 5 хвилин, щоб заглянути дочці в очі, посміхнутись їй чи підтримати у скруті.
Коли у Івана та Марійки народилася дочка, вони ніяк не могли узгодити свої погляди щодо її виховання.
Про яку вже дисципліновану поведінку дочки можна було говорити!
Дивне питання, правда? Богдан та Світлана так любили свою донечку, що не могли їй відмовити, коли вона просида купити будь-яку іграшку. Грошей в них вистачало, і скоро кімната дівчинки перетворилася на виставку іграшок десятки ляльок, ведмедиків, собачок… Дівчинка швидко втрачала інтерес до чергової іграшки, і вони все накопичувалися, і накопичувалися. І батьки не знали, що це не тільки не розвиває її уяву, фантазію, відчуття, але й перевантажує її психіку взагалі. Не думали батьки і про те, що десь близько живуть діти, в яких нема так потрібних їм іграшок, що можна було б сформувати у донечки співчуття, вміння творити добро, коли б вона подарувала щось таким дітям. А з іншого боку, Богдан, який важко працював, і гроші на нього не падали з неба, ніколи не розповідав своїй дитині про своє життя, не демонстрував їй, що в чомусь собі можна і відмовити.
Ярослав ніколи не відмовлявся, коли дружина просила його побути з дочкою. Але гратися чи спілкуватися з нею він не вмів. Тому сідав разом з нею перед телевізором і дивився те, що йому було цікаво фільми з бійками, еротичними сценами… І думав, що це цілком безпечно для його трирічної донечки. “Що вона там розуміє? Їй це не нанесе ніякої шкоди”, заспокоював себе він. А потім Ярослав ніяк не міг збагнути, чому стільки претензій у виховательки дитячого садка до його донечки? І вдарила вона когось, і штовхнула, і обізвала.
Французьські вчені досліджували, як агресивні телевізійні передачі впливають на поведінку 6-річних дітей. Виявилося, що, коли дітям показували агресивні фільми без пояснень та обговорення з ними обставин агресії у фільмі, ці діти миттєво повторювали агресивні дії героїв фільму щодо своїх товаришів.
Як бачимо, батькам є, що обговорювати вже з перших днів життя їх донечки. І роль батька у вихованні дочки з перших років її життя дуже велика. Ми ж з вами памятаємо, що дочка засвоює саме ваші особливості спілкування, ваші цінності, ваші способи розв”язання конфліктів. І ми також памятаємо, що, виховуючи дочку, ми повинні надати їй можливість робити вільний вибір, можливість розвинути свої здібності.
Роль батька у житті дочки від 8 до 12 років
У цьому віці дівчата впевнені у собі, активні та довірливі. Їх емоції швидко розвиваються, їм все здається чи прекрасним, чи жахливим. Від того, як батько приймає участь у житті доньки в цей період залежить, як вона перейде у підлітковий вік. В цей час дівчинка потребуює від батька значної уваги до себе. Вона важко переживає, коли батько її весь час критикує, чи дуже стриманий по відношенню до неї, чи не схвально ставиться до того, як вона виражає свої почуття.
У дитини часто виникають не тільки позитивні почуття (на них спрямоване часто виховання дівчинки), але й такі почуття, як гнів. Ми знаємо, що дівчаткам часто не дозволяють виражати гнів. Їй багато разів пояснюють, що гнів почуття заборонене, воно може призвести до насильства. Дівчата звикають думати, що гнів треба замінити на інше почуття, наприклад, на сум, тому багато жінок, коли сердяться, починають плакати.
Дівчинка пробує виражати свій гнів не прямим способом, наприклад, вона намагається розповісти батькові, як вона гнівається на свою подругу. Але далеко не всі батьки розуміються у тонкощах доччиних переживань. Їх дратують додаткові емоції, яких вимагає від них спілкування з дочкою. Дівчинка звикає до того, що батько її не розуміє, що звертатись до нього важко, не знаєш, як він прореагує, може, взагалі, вижене з кімнати. Такі проблеми у стосунках з батьком породжують у дівчини труднощі у спідкування з чоловіками.
Юля, 24 років розповідає.
Я завжди памятала, що з батьком треба бути лагідною та милою. Він не з тих, хто з жінками, а особливо з дівчатами сентименти розводить. Ми з мамою ніколи не знали, що він думає про себе, про свою роботу, про своє дитинство… Щоб його про щось попросити мені треба було добре себе поводити, викликати його задоволення. А потім спробуй попросити… Що буде після мого прохання я ніколи не знала чи вижене мене з кімнати, чи не зверне на мене уваги, чи, може, й зробить те, про що я прошу.
А тепер я почуваюся дуже невпевненою щодо чоловіків, не можу терпіти, коли на мене кричать, намагаюся робити все, що їм від мене потрбно.
Для дівчинка у віці від 8 до 12 років дуже важливо усвідомлювати, що батько готовий її підтримати, прийде на допомогу у важкий момент. Їй потрібна увага батька до її навчання, розуміння її труднощів.
Тарас, батько десятирічної Оксанки, завжди добре вчмвся, особливо йому вдавалися математика та фізика. А от у Оксани виникають весь час труднощі з математикою. Дружина йому пропонує: “Допоможи дитині, тобі ж це не важко! Тарас, відчуваючи свою відповідальність, сідає поряд з дочкою і починає її “підтягувати”. А вона, така дурна, таких простих речей не розуміє. Тарас швидко починає сердитися, називає дочку недотепою, тупою… дитина плаче, жінка сердиться… Вся сімя відчуває себе нещасною.
До болю знайома картинка, чи не так? Так було з вами чи з вашою сестрою, так буває з вашою дочкою.
Треба памятати, що є багато причин, чому дитина не засвоює якийсь предмет у школі може, пропустила вивчення деяких розділів через хворобу, може, не підготовлена була перед школою до сприйняття цього предмету, може, здібності в неї не такі, як в батька, може, з вчителем не так пощастило, як батькові… А, може, голова у дитини зараз болить? А може вона шалено боїться батька, і взагалі поряд з ним, чекаючи на незадоволення, взагалі нічого не розуміє?
Батькові не слід вважати, що дитина автоматично все розуміє, миттєво з вдячністю підхоплює його думки та поради! Приймайте дитину, якою вона є. Намагайтеся зрозуміти, чому в неї щось не виходить, Коли не можете розібратися самі, зверніться за порадою до фахівців.
Але ніколи не застосовуйте насильницькі методи навчання крик, приниження, обзивання, фізичні покарання. Від всього цього у вашої дочки посилюється невпевненість у собі, зневіра у своїх власних силах, страх перед батьком…
Дівчинка у перехідному віці хоче ввійти у батьківський світ. Коли батько запрошує дочку піти погуляти, пограти у мяч, піти у кафе, вона це дуже ціеує, відчуває себе щасливою.
А ще батько може допомгти дочці у цьому віці розібратися у світі грошей. Дівчинці до 8 років цікаво складати гроші у скарбничку. Дівчинка 8-12 років відчуває себе задоволеною, коли може порахувати накопичені нею гроші, виконати доручення батьків про закупи, може скласти рахунок та відзвітувати, як вона витратила гроші. Важливо при цьому пояснювати дівчинці, як гроші заробляються, як треба планувати їх витрачання.
Роль батька ужитті дочки у віці від 13 до 17 років.
Період статевого дозрівання важливий і нелегкий період у житті дівчинки. В цей час у дівчинки часто формується негативне ставлення до самої себе. Це повязане зі значними змінами її тіла. Вона не впевнена в тому, як її сприймають ті, хто її оточує, в тому, як повинна змунитися її поведінка. Батько й цей період також відчуває деяку еквпевненість “Що з нею таке? Чому вона така дратівлива?”
Важливо, щоб батько у цей період не віддалився від дочки. Він стривожений її сексуальністю, яка неочікувано підкралася, не знає, як з нею поводитись. А вона чекає від такого важливого в її житті чоловіка підтвердження того, що те, що з нею відбувається є нормальним, що батько рахується з її дорослістю, що він завжди її підтримає.
Володимир, батько 14-річної Марічки, завжди знаходив з нею спільну мову. А от коли, в неї почалася менструація, вона почала швидко дорослішати, він розгубився, відсторонився від неї, все виховання “перекинув” на матір. Раптом він помітив, що стосунки з улюбленою донечкою звелися до того, що дочка все частіше звертається до нього по гроші, а він, відчуваючи себе винним за те, що не розуміє її і мало звертає на неї уваги, не може їй відмовити. Володимира це дратувало, дочка все менше і менше йому подобалася. Вони швидко віддалялися один від одного.
Що ж робити? Коли вашій дочці 13-17 років, обовязково знайдіть можливість показати, що ви пишаєтесь нею, визнаєте її дорослість, що вона може на вас завжди розраховувати.
Роль матері у житті дочки
У житті дівчинки мати грає винятково важливу роль. Суспільство ще й досі звично делегує матері виховання дитини, а мати приймає у більшості сімей цю соціальну естафету і передає дитині всі звичні системи стосунків між людьми, аж до нерівноправя статей та добровільного виконання вдома всієї найважчої роботи, а на работі не найбільш престижних обовязків. От і виникають у дочки труднощі спілкування та створення своєї власної сімї, небажання жити, як її мати.
Прийшов час зрозуміти роль матері у житті сучасної дівчинки, повернути їх обличчям одну до одної та разом долати соціальну естафету домашнього насильства та комплекси жіночої меншовартості щодо політичної, бізнесової, наукової карєри жінок, впевненість багатьох в тому, що карьєра заважає жінці бути хорошою матірю та дружиною.
Щоб сформувати нормальні стосунки з дочкою, жінці необхідно усвідомити, хто вона є для свого чоловіка, для своїх друзів, для свого начальника, для своєї дочки, для самої себе.
Давайте уявимо звичні жіночі ролі:
У житті мати часто грає кілька ролей, одні виражені, інші менш.
Коли в вас народилася дитина, важливо усвідомити свої цілі, цінності, мрії, труднощі, недосконалості у спілкування з іншими людьми. Оскільки у матері формується нерозривний звязок з дочкою, усвідомлення цих основних моментів своєї життєвої позиції допоможе зробити цей звязок позитивним та багатогранним.
Хочуть цього дівчата, чи ні, але багато в собі формують як щось схоже на свою мати.
Існує безліч каналів, через які дівчинка отримує від матері безліч важливої інформації. Від того, наскільки рівноправні стосунки між татом і мамою, як вони домовляються між собою, спілкуються, розподіляють обовязки, залежить, яку життєву позицію сформує для себе дівчинка.
Якось до мене по психологічну допомогу звернулася жінка років 40. Все її подружнє життя на протязі 15 років протікало напружено. Вона часто відчувала себе ображеною, проігнорованою, приниженою. Час від часу чоловік бив її. Так і жили. Раптом вона прочитала в газеті, потім почула по радіо про домашнє насильство і зрозуміла, що вона потерпає всі ці 15 років. Прийшла до психолога. Я її питаю: “Ваш батько принижував вашу мати, бив її?” Вона відповіла: “Так”.
Ось і сформувалася у дівчинки впевненість, що у сімейному житті звичним є приниження, образи, побиття. Вона й терпіла.
Якою б не була ваша сімя повною з батьком, чи неповною з однією матірю, завдання жінки, матері показати дівчинці всі можливості, що розкриває перед нею життя, сприяти її повноцінному розвитку, усвідомленню своїх прав та можливостей.
Ті ролі жінки у сімї, які ми перерахували вище, можуть спровокувати деякі викривлення у вихованні дочки. Коли мати вчить дочку бути привітною, поступливою, мовчазною, ми вже привчаємо її не бути відкритою, правдивою. Нам дуже зручно жити з людиною. Яка походжується з нами, “не виступає”, не питає про зайве. Але, коли дівчинка зростає позбавленою свого особистого “голосу”, вона позбавляється чогось особливо важливого для себе.
Можливість висловити свої власні думки та погляди, поділитися страхами та сумнівами сприяє формуванню у дівчинки адекватної самооцінки, сміливості. Мати може продовжувати лінію мовчання та потакання, жіночої залежності, передаючи це у спадок своїй донці.
Коли ми хочемо виховати дочку, яка відчуває себе рівною та повноцінною особою, ми повинні надати їй можливість сказати “Ні”. Відстояти свої права, висловитись проти несправедливості, не терпіти насильство.
Мати повинна памятати, що дочка виробляє свою життєву позицію та стиль поведінки в значній мірі на основі саме дій та вчинків матері.
Великий вплив на формування особистості дівчинки мають стосунки її матері зі своєю матірю. В багатьох жінок, на жаль складаються болячі стосунки з своїми матерями. Вони багато разів говорили собі: “Я ніколи не буду так поводитись зі своєю дочкою!” А потім помічають, що вони повторюють у своїх стосунках з дочкою ті ж самі стереотипи поведінки всоєї матері. Моделі сімейної поведінки мають особливість повторюватись від покоління до покоління. І тільки, коли ми свідомо починаємо їх долати, ми можемо допомогти своїм дітям стати більш щасливими.
Роль матері, як і роль батька, різна на різних стадіях розвитку дочки.
Роль матері у житті дівчини у віці від 0 до 7 років.
Народження дочки породжує тісний звязок, взаємовідносини, страхи, упередження…
Далеко не всі матусі мають уявлення, як виховувати доньку, як налагодити тісні взаємовідносини і в той же час дати дочці можливість усвідомити саму себе, відчути себе окремою особистістю, віднайти своє власне призначення у житті.
Коли мати до народження дочки активно працювала, а тепер повністю зосередилася на догляданні дитини, вона може відчувати своєрідний шок від такого звуження сфери свого життя. У перші місяці життя дитини підтримки батька потребує не тільки дитина, а й підтримки чоловіка потребує жінка. В організму матері йде величезна перебудова. Треба пристосуватися до своїх фізіологічних змін, а також до змін у сімейних стосунках.
Наступає час, коли треба зрозуміти, яку систему виховання ми будемо застосовувати, яку участь в цьому буде приймати мати, батько дитини і всі члени родини.
Ольга та Роман довго чекали дитину, мріяли про неї. Через 5 років подружнього життя в них народилася донечка, Ніна. Радощів не було кінця. Ольга, успішний менеджер, залишила роботу, цілком зосередилася на своїй любій дочці. Як організована людина, вона все робила “по науці” вчасно і доброякісно годувала Ніночку, вчасно гуляла з нею. Вчасно вкладала спати. А щасливий батько багато працював, часто приходив додому пізно, вже не мав сил слухати дружину про успіхи донечки, бавитися з дитиною.
Пройшло 2 роки. Ніночка вже була більш-менш самостійною, в Ольги зявився час на осмислення їх сімейного життя. І тут вона зрозуміла, що вони з чоловіком страшенно віддалилися один від одного. Вона не знає, чим живе він. А в ін не знає, чим живе вона. Виявилося, що навіть про основи виховання їх власної доньки вони не можуть не те що домовитись, навіть поговорити.
Це типова пастка для сімї. Чоловікові здається, що дружина нічим особливим не займається. Вона ж вдома сидить… З іншого боку, він все робить для родини гроші заробляє. А жінка, яка повністю поглинула у доглядання дитини, і не помітила, як перебрала на себе і батьківські, і материнські обовязки. Не помітила і того, що чоловік еавіть не відчув себе батьком, не відчуває батьківства.
Отже на цьому етапі виховання дитини матері важливо не втратити себе, не поставити себе і дочку у підлегле щодо чоловіка і батька становище. Жінці в цей час вистачає функцій, які їй треба виконувати щодо дочки. Партнерські стосунки між батьками створюють умови для формування в дівчинки високої самооцінки, вміння піклуватися про себе та про інших.
Роль матері у житті дівчинки у віці від 8 до 12 років
Самовпевненість та впевненість у своїх силах, що формуються у дівчаток цього віку, шокують та лякають мати. Вона турбується про безпеку дочки, її лякають лідерські тенденціїї в поведінці дочки, її зацікавленість не домашньою роботою, а якимось дослідженнями, мандрівками. Мати лякає, що зі своїми проблемами дочка скоріше звертається дбатька, ніж до неї. Буває, що мати боляче сприймає таку поведінку дочки, навіть ревнує дочку до батька.
Матері у цей час нетреба турбуватися через таке зближення дівчинки з батьком. Для дочки це час випробування чоловічої частини її душі. Для дівчинки цього віку важливо розвивати в цей час свої здібності спілкування з іншою статтю, випробувати себе у вирішенні завдань, які вважаються чоловічими, усвідомити себе сильною повноцінною особистістю.
Мати в цей період відіграє значну роль у житті дівчинки. Дочка завжди розраховує на те, що мати завжди вислухає її, коли вона чогось не розуміє, чи відчуває розчарування, чи її образили. Дівчинка, багато спілкуючись у цьому віці з батьком, спирається на життєвий досвід та увагу і любов матері.
Роль матері у житті дівчинки від 13 до 17 років.
Підлітковий вік може стати і прекрасним, і страхітливим для дівчинки і для її матері. Для дівчини є дуже важливим, щоб мати уважно вислухала її, прийняла її переживання, думки, сумніви, страждання.
Руслана зростала розумною, ввічливою, легко знаходила спільну мову і з батьками, і з друзями. Раптом все змінилося. В дівчинки зявилося безліч сумнівів чи приваблива вона, чи досить розумна, чи подобається хлопцям… Вона вперше закохалося у хлопчика з сусіднього класу. Її мучили сумніви: “Що мені робити? Раптом я йому не подобаюся! Він зовсім не звертає на мене уваги! Я тепер така незграбна, товста. Кому я можу сподобатись?
Руслана звикла свої справи обговорювати з мамою. Мати вміла вислухати, підбадьорити. Якось, коли вони залишилися вдома самі, мати почала її розпитувати про її справи, і Руслана сама не помітила, як поділилася з матірю своїми стражданнями та сумнівами. Мати уважно слухала її. Час від часу вона казала: “Так, я тебе добре розумію. Зі мною таке було. Я добре розумію, що ти маєш на увазі”. Руслана непомітно для себе заспокоїлась, вона відчула спільність їх з мамою душ, поради матері були слушними, а розуміння повним.
Саме мати допомагає дівчині у підлітковому віці знайти себе, розібратися у своїх відчуттях та почуттях, розказує про небезпеки, що її підстерігають.
Коли такого контакту у матері та дочки немає, дівчинка відчуває себе зрадженою та покинутою. Вона залишається сам на сам зі своїми сумеівами та почуттями, з пропозиціями оточення: “Всі вже переспали з хлопцями! А ти в нас єдина така цнотлива! Всі вже курили маріхуану, і нічого з ними не сталося!”, і багато, чого іншого.
Такі питання, як сексуальність, стосунки між чоловіком та жінкою, небезпеки випадкових статевих відносин, наркотики… Хто на них відповість, хто допоможе дівчині навчитися казати “Ні!”, не боятися бути не такою, як всі, мати свої власні переконання та погляди. Головну роль в цьому відіграють батьки і, насамперед, мати.
Дочка почує свою мати у цей період настільки, наскільки мати є чесною з нею і успішною у вирішенні своїх аналогічних питань. Так що цей період життя дочки є досить серьозним випробуванням для її матері це стимул для наведення порядку у своїх думках та вчинках. Мати,
яка в цей час знову знайшла себе, є самодостьатньою впевненою у собі жінкою, яка може себе захистити, знає свої права і знайшла себе, має надію, що зможе допомогти своїй дочці успішно пройти цей вуажкий підлітковий період. Хоча думка однолітків має великий вплив на дівчину, вона в цей час має неабиякий інтерес до того, чим займається мати, який вплив вона має за межами сімї, взагалі, яке становище жінки у суспільстві? Чого я зможу, як жінка добитися у цьому світі?
Чим ближче стосунки матері і дочки у цей період, тим більше у вас шансів стати з дочкою друзями.
Шановні батьки! Це далеко не всі важливі моменти розвитку вашої дочки. Ми хотіли допомогти вам визначити основні засади виховання дівчинки, наштовхнути вас на відчуття радості батьківства, сприяти творчому розвитку стосунків між членами вашої сімї.
Щасти вам!
11
PAGE 1