Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
1 Методика «Що тут зайве?»
Мета: дослідження процесів образно - логічного мислення, розумові операції аналізу та узагальнення дітей з 4 років, дозволяє виділити рівень розвитку понятійного мислення, вміння оперувати образами предметів і спроможність віднесення їх до визначеного класу понять.
Стомлений матеріал: серія картинок, на яких представлені різні предмети (3 - з однієї серії класифікації, 1 - з іншої).
Опис методики: дитині пропонується серія картинок в супроводі наступної інструкції: «На кожній з цих картинок один з чотирьох предметів є зайвим. Уважно подивися на картинки і визнач, який предмет і чому є зайвим ». Час обстеження: 3 хвилини.
Інструкція обробки: 10 балів (дуже високий рівень розвитку) - дитина вирішила поставлене перед ним завдання за час, менший ніж 1 хвилини, назвавши зайві предмети на всіх картинках і правильно пояснивши, чому вони є зайвими.
8 - 9 балів (високий рівень розвитку) - дитина правильно розв'язав задачу за час від 1 до 1, 5 хвилини.
6 - 7 балів (норма) - дитина впорався із завданням за час від 1, 5 до 2 хвилини.
4 - 5 балів (середній рівень розвитку) - дитина вирішила задачу за час від 2 до 2, 5 хвилини.
2 - 3 бали (низький) - вирішив задачу за час від 2, 5 до 3 хвилин.
0 - 1 бал (дуже низький) - дитина за 3 хвилини не впоралася із завданням.
2 Тест "Класифікація"
Мета: Дослідження логічного мислення.
дозволяє виділити рівень розвитку понятійного мислення, вміння оперувати образами предметів і спроможність віднесення їх до визначеного класу понять
Стомлений матеріал: набір карток, що включають в себе різні групи: спорт,овочі,транспорт,тварини.
Дитині пропонується розкласти картки (попередньо перемішані) по групам, далі надається повна свобода. Після виконання дитина повинна пояснити, чому вона розклала картки саме так (часто діти складають разом тварин або зображення кухонних меблів і посуду, або одяг і взуття, в такому випадку запропонуйте розділити ці картки.)
Високий рівень виконання завдання: дитина розклала картки правильно по групах, зуміла пояснити, чому і назвати ці групи ("домашні тварини", "дикі тварини", "овочі", "транспорт")
3 ТЕСТ «Знайди відмінності»
Виявляє рівень розвитку спостережливості.
Приготуйте два однакових малюнка, що відрізняються один від одного 5 -10 деталями (такі завдання зустрічаються в дитячих журналах, в розвиваючих книгах-прописах).
Дитина розглядає малюнки1-2 хвилини, потім розповідає про знайдені нею відмінності.
Інструкція обробки: 10 балів (дуже високий рівень спостережливості) - дитина найшла усі десять відмінностей на усіх картинках за час, менший ніж за 1,5 хвилини.
8 - 9 балів (високий рівень розвитку) - дитина найшла усі десять відмінностей на усіх картинках за час, від 1,5 до 2 хвилин.
6 - 7 балів (норма) - дитина найшла усі десять відмінностей на усіх картинках за час, від 2 до 2,5 хвилини.
4 - 5 балів (середній рівень розвитку) - дитина найшла усі десять відмінностей на усіх картинках за час, від 2,5 до 3 хвилин.
2 - 3 бали (низький) - дитина найшла усі десять відмінностей на усіх картинках за час, від 3 до 3,5 хвилин.
0 - 1 бал (дуже низький) - дитина за 3,5 хвилини не впоралася із завданням.
Аналіз по 3 методикам:
1 та 2 методики (карточки по группам и лишний)
Марія, абсолютно одразу зрозуміла інструкції (що саме слід робити), почала вірно обєднувати картки по групам. На першому етапі практично без утруднення збирає потрібні групи, однак зазнає труднощі в назві зібраних груп, а також нерідко використовує при обєднанні несуттєві ознаки.
При ускладненні рівня узагальнення (т.е. при розкладанні 9-15 карток) зростає число привлекаємих конкретно-ситуативних звязків, збільшується випадки опори на мало суттєві ознаки. У цьому відношенні найбільш показательним є групи «рослини» і «речі». Таким чином, допомога Марії ограничилася в основному підказками в називанії зібраних груп, легкою корекцією ситуативних звязків и повним розясненням на групі «???? Где у неее там біли сложности в разборке карточек».
По 3 методиці (відмінності опиши сама, как она себя вела и с чем не разобралась)
у Марії недостатньо розвинута увага, що можливо обумовлено недостатньо розвинутою самостійністю і впевненістю у тому, що вона робить (є прагнення зробити, як найшвидше, але при цьому втрачає уважність).
Висновок:
Іванченко Марія Ігорівна, 03.04.2004 року народження, навчається у 4 класі спеціальної середньої загальноосвітньої школи інтернат № 9 для дітей зі зниженим слухом. Діагноз хронічна двобічна сенсоневральна приглухуватість 2 ступеню. У спеціальному закладі навчається другий рік, до цього навчалась у загальній школі. Проживає у повній сімї (мати, батько, брат), де члени сімї чуючи.
У Марії є проблеми у сфері словесно-логічного мислення. Порушення слухових сприймань викликає неможливість зрозуміти почуте, що приводить до скутої поведінки, однак при більш близькому знайомстві дитина розкривається і починає діяти більш впевнено, однак при зауваженнях на неточність виконання завдання втрачає впевненість, а отже неадекватно оцінює свою діяльності (що зробила? Чого навчилася? Як виявила себе?).
Марії необхідно формувати уміння і навички, необхідні для самостійного життя, вчитися спілкуватися.
Батькам дитини потрібно формувати у неї психологічного стану, коли вона сприймає свій дефект (ваду) як одну зі своїх якостей, що виокремлюють її індивідуальність від інших, і не більше того. Тобто, дорослим не можна надмірно опікуватися дитиною, проявляти жалість, знижувати вимоги, а для цього створити сприятливі умови для досягнення життєвих цілей: навчити спілкуватися; визначити життєві цінності;
навчити досягати поставленої мети; навчити жити, не перебуваючи у залежності від здорових; викоренити споживацьку психологію та замінити її умінням отримувати радість; навчити поважати бажання інших, їхні інтереси.