Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Тема. Властивості додавання раціональних чисел.
Мета. Повторити зміст законів дії додавання та відпрацювати застосування
цих законів додавання в комплексі із вивченими правилами додавання
раціональних чисел, вдосконалити вміння виконувати дію додавання
раціональних чисел;
розвивати вміння висловлювати свою думку, вміння аналізувати,
працювати в групі;
виховувати відповідальність, самостійність, справедливість в оцінюванні
власної праці і праці товаришів та інтерес до математики.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Обладнання: підручник «Математика, 6 клас» (автори Г.П. Бевз, В.Г. Бевз), картки із завданнями, протоколи гри, сертифікати, вивіски.
Девіз уроку: «Міцні знання гарантія успіху».
Епіграф: Випереди себе вчорашнього.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Вступне слово вчителя.
Доброго дня!
Мовлю за звичаєм.
Доброго дня!
Кожному зичу я.
Сьогодні у нас не зовсім звичайний урок. У нас присутні гості. Привітайтесь. (Учні кивком голови вітаються з присутніми). Девізом уроку я взяла слова «Міцні знання гарантія успіху».
А з чим у вас асоціюється слово успіх?
У уміння, уважність,
С сміливість, самостійність, співпраця,
П праця, підсумок, проблема, повторення,
І ініціатива, інформація, інтелект,
Х характеристика,
Вчитель. Вірю, що на сьогоднішньому уроці на нас чекає успіх, що ви покажете свою організованість, кмітливість, знання та вміння працювати.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Гра «Реставратор».
а) щоб додати числа -7 та 3, треба їх модулі ________________ і перед результатом поставити знак ____________ ;
б) щоб додати числа -7 та -3, треба їх модулі ________________ і перед результатом поставити знак ____________ ;
1
в) щоб додати числа 7 та -3, треба їх модулі _________________ і перед результатом поставити знак _____________ ;
г) сума протилежних чисел дорівнює _____________ .
2. Замінити пропуски знаками так, щоб рівності були правильними:
а) (… 1) + (… 0,5) = -1,5; в) (… 1) + (… 0,5) = 0,5;
б) (… 1) + (… 0,5) = 1,5; г) (… 1) + (… 0,5) = -0,5.
3. Заповнити таблицю і прочитати зашифроване слово:
а |
3 |
-2,5 |
-1,31 |
3,8 |
-0,6 12 |
b |
-7 |
-12,5 |
2,31 |
-9,4 |
11,9 -2 |
a + b |
|||||
р |
е |
и |
в |
а к |
Шифровка: Отримані відповіді розставте в порядку зростання і прочитайте отримане слово. (Еврика).
Вчитель. Повідомлення ІЦ.
Учень. Більше, як дві тисячі років тому у Сіракузах (Греція) жив цар Гієрон. Він наказав своєму ювелірові виготовити золоту корону. Коли ювелір виконав наказ і приніс корону королю, той запідозрив, що корона не з чистого золота. Тоді Гієрон запросив математика Архімеда і дав завдання перевірити, чи справді корона золота. Довго прийшлося Архімеду міркувати над розвязанням даної задачі. Якось, залізши у ванну, він звернув увагу на те, що його тіло стає легшим у воді. І з криком «еврика» Архімед побіг до царя. Так був відкритий дуже важливий закон фізики. А Архімед довів, що в короні частина золота дійсно була замінена сріблом.
Самоперевірка. Підрахуйте кількість правильних відповідей і поділіть набрані бали на 2. Виставте оцінку.
ІІІ. Тема і мета уроку.
Вчитель. Перед вами логічна схема вивчення натуральних чисел у 5 класі. Проаналізуйте її і як ви вважаєте, чим ми повинні займатися на сьогоднішньому уроці? Яка тема уроку? (Учні формулюють тему уроку).
(Учні формулюють мету уроку.)
2
ІV. Актуалізація опорних знань.
Які закони для дії додавання ви знаєте? (Переставний і сполучний).
Запишіть їх у буквеному вигляді. ( а + в = в + а; (а + в) + с = а + (в + с);).
- Усний рахунок: Знайти суму числа -15 і чисел, що розміщені в зовнішніх кружечках.
- Задача. (усно)
1. Борошняні комахи витримують температуру -19 градусів, а жуки древоточці на 1,4 градуса нижчу. Яку температуру вони витримують? (-20,4 град.)
2. Гілки смородини витримують температуру -195 градусів, а після загартування можуть витримати на 58 градусів нижчу. Яку температуру зможе витримати гілка смородини? (-253 град.)
V. Засвоєння знань. Вироблення вмінь.
Робота в групах.
а) -7 + (-8) = а) -8 + (-7) =
б) 5 + (-9) = б) -9 + 5 =
Проаналізуйте отримані результати і зробіть висновок. (Учні роблять висновок, що переставний закон справджується).
2. Знайти значення виразу:
а) (-10 + 3) + (-9) =
б) -10 + (3 + (-9)) =
в) (-10 + (-9)) + 3 =
Проаналізуйте отримані результати і зробіть висновок. (Учні роблять висновок, що і сполучний закон також справджується). 3
Робота з підручником. Відкрили підручники на сторінці 222. Прочитали другий абзац від слова «Використовуючи….» до слів «Для будь-яких…».
Складіть алгоритм знаходження суми трьох і більше раціональних чисел.
(Учні складають план і зачитують його).
- А для чого ми застосовуємо закони дії додавання?
- Для спрощення обчислень.
VІ. Фізкультхвилинка.
Вчитель. Що ж, мабуть, прийшла пора трохи відпочити
Тому хочу я на фізкультхвилинку всіх вас запросити.
Руки за голову ставимо сміло
І повертаємось вправо і вліво,
І вправо, і вліво.
Двічі уліво, двічі управо
Щоби мати гарну поставу.
VІІ. Застосування умінь.
Гра «Математична біржа».
Вчитель. А зараз ми з вами відправимося на біржу. Хто скаже, що таке біржа?
Учень. Біржа це ринок незвичайний, на біржі можна купити не тільки продукти чи товари, а й цінні папери акції.
Вчитель. На початку 90-х кількість різних бірж нестримно збільшувалася. Тому зявилася поки що малознайома для широких верств населення професія брокер. Хто пояснить, що означає слово брокер?
Учень. У перекладі з англійської слово брокер означає посередник.
Вчитель. А в чому полягає зміст цієї професії?
Учень. Брокер це торговий посередник, який допомагає встановити контакт між продавцем і покупцем. Брокер надає послуги при укладанні комерційних угод, які здійснюються на біржах.
Учень. Брокери обєднуються у брокерські компанії чи контори, які працюють на товарних, валютних та інших біржах або на підприємствах різних галузей господарства незалежно від форм власності. Брокер отримує винагороду у вигляді певного відсотка від суми біржової операції.
4
Вчитель. Але наша біржа математична. Ми «купуватимемо» акції і обміняємо їх на оцінку. Керівники груп зараз виконуватимуть обовязки «брокерів». Він перевіряє завдання в кінці кожного етапу, підраховує кількість зароблених балів і результати заносять до протоколу.
ІІ. Гра «Математична біржа».
На кожному етапі роботи біржі ви розвязуєте завдання певного рівня. Якщо завдання вам незрозуміле, то ви піднімаєте букву «С», тобто кличете на допомогу «спонсора» - вчителя. Якщо із завданням справилися, карточку здаєте брокеру. Якщо не справилися, то після пояснення вчителя на наступному етапі продовжуєте працювати із завданнями попереднього рівня. Але їх ціна зменшиться у два рази.
І етап. № 1160 (а, б).
а) 38 + (-27) + (-83) + 42 = 38 + 42 + (-27) + (-83) = 80 + (-110) = - (110 - 80) = -30;
б) (-19) + 47 + (-29) + 53 = 47 + 53 + (-19) + (-29) = 100 + (-48) = 100 48 = 52.
ІІ етап. № 1179 (а).
а) 67 + (-87,5) + 56,8 + (-46,9) + (-28,7) = 67 + 56,8 + (-87,5) + (-46,9) + (-28,7) =
= 123,8 + (-163,1) = - (163,1 123,8) = - 39,3.
ІІІ етап. Завдання творчого характеру.
Логічна вправа. Розмістити числа -3; -2; -1; 0; 1; 2 на сторонах трикутника так, щоб сума на кожній стороні дорівнювала -1.
0
1
-3
-2
-1
2
5
VІІІ. Підсумок уроку.
А хто придбав на суму меншу 7 балів?
Ви, по бажанню, можете обміняти свій сертифікат у вчителя на оцінку. Якщо оцінка вас не влаштовує, ви можете покласти свої заощадження до банку. І вже наступного разу можете купити вищу оцінку. Але банк бере комісію в розмірі 1%, а після вивчення теми заощадження взагалі знищуються. Зрозуміло. Попрацювали гарно, але торги закінчено, біржа закривається.
Чи задоволені ви своєю роботою на уроці?
Що сподобалося ?
ІХ. Домашнє завдання. Параграф 34 ст.222. Середній рівень: №1161;
Достатній рівень: №1178;
Високий рівень: №1195;
Із повторення: №1196 (а).
Дякую за урок. До побачення.
6
Протокол гри «Математична біржа»
|
Прізвище брокера |
І етап (6 балів) |
ІІ етап (3бали) |
ІІІ етап (3бали) |
Всього |
|
Прізвище учня |
Бец Анатолій |
№ 1160 (а) (б) |
№ 1179 (а) |
Логічна вправа |
||
1. |
Х |
|||||
2. |
Х |
|||||
3. |
Х |
|||||
4. |
Х |
|||||
5. |
Х |
|||||
6. |
Х |
|||||
Всього: |
|
х |
х |
х |
х |
Винагорода за роботу: 20%
Протокол гри «Математична біржа»
|
Прізвище брокера |
І етап (6 балів) |
ІІ етап (3бали) |
ІІІ етап (3бали) |
Всього |
|
Прізвище учня |
Лагода Тетяна |
№ 1160 (а) (б) |
№ 1179 (а) |
Логічна вправа |
||
1. |
Х |
|||||
2. |
Х |
|||||
3. |
Х |
|||||
4. |
Х |
|||||
5. |
Х |
|||||
6. |
Х |
|||||
Всього: |
|
х |
х |
х |
х |
Винагорода за роботу: 20%
Гра «Реставратор».
а) щоб додати числа -7 та 3, треба їх модулі ________________ і перед результатом поставити знак ____________ ;
б) щоб додати числа -7 та -3, треба їх модулі ________________ і перед результатом поставити знак ____________ ;
в) щоб додати числа 7 та -3, треба їх модулі _________________ і перед результатом поставити знак _____________ ;
г) сума протилежних чисел дорівнює _____________ .
2. Замінити пропуски знаками так, щоб рівності були правильними:
а) (… 1) + (… 0,5) = -1,5; в) (… 1) + (… 0,5) = 0,5;
б) (… 1) + (… 0,5) = 1,5; г) (… 1) + (… 0,5) = -0,5.
3. Заповнити таблицю і прочитати зашифроване слово:
а |
3 |
-2,5 |
-1,31 |
3,8 |
-0,6 12 |
b |
-7 |
-12,5 |
2,31 |
-9,4 |
11,9 -2 |
a + b |
|||||
Гра «Реставратор».
а) щоб додати числа -7 та 3, треба їх модулі ________________ і перед результатом поставити знак ____________ ;
б) щоб додати числа -7 та -3, треба їх модулі ________________ і перед результатом поставити знак ____________ ;
в) щоб додати числа 7 та -3, треба їх модулі _________________ і перед результатом поставити знак _____________ ;
г) сума протилежних чисел дорівнює _____________ .
2. Замінити пропуски знаками так, щоб рівності були правильними:
а) (… 1) + (… 0,5) = -1,5; в) (… 1) + (… 0,5) = 0,5;
б) (… 1) + (… 0,5) = 1,5; г) (… 1) + (… 0,5) = -0,5.
3. Заповнити таблицю і прочитати зашифроване слово:
а |
3 |
-2,5 |
-1,31 |
3,8 |
-0,6 12 |
b |
-7 |
-12,5 |
2,31 |
-9,4 |
11,9 -2 |
a + b |
|||||
Гра «Реставратор».
а) щоб додати числа -7 та 3, треба їх модулі ________________ і перед результатом поставити знак ____________ ;
б) щоб додати числа -7 та -3, треба їх модулі ________________ і перед результатом поставити знак _____________ ;
в) щоб додати числа 7 та -3, треба їх модулі _________________ і перед результатом поставити знак _____________ ;
г) сума протилежних чисел дорівнює _____________ .
2. Замінити пропуски знаками так, щоб рівності були правильними:
а) (… 1) + (… 0,5) = -1,5; в) (… 1) + (… 0,5) = 0,5;
б) (… 1) + (… 0,5) = 1,5; г) (… 1) + (… 0,5) = -0,5.
3. Заповнити таблицю і прочитати зашифроване слово:
а |
3 |
-2,5 |
-1,31 |
3,8 |
-0,6 12 |
b |
-7 |
-12,5 |
2,31 |
-9,4 |
11,9 -2 |
a + b |
|||||
Гра «Реставратор».
а) щоб додати числа -7 та 3, треба їх модулі ________________ і перед результатом поставити знак ____________ ;
б) щоб додати числа -7 та -3, треба їх модулі ________________ і перед результатом поставити знак ____________ ;
в) щоб додати числа 7 та -3, треба їх модулі _________________ і перед результатом поставити знак _____________ ;
г) сума протилежних чисел дорівнює _____________ .
2. Замінити пропуски знаками так, щоб рівності були правильними:
а) (… 1) + (… 0,5) = -1,5; в) (… 1) + (… 0,5) = 0,5;
б) (… 1) + (… 0,5) = 1,5; г) (… 1) + (… 0,5) = -0,5.
3. Заповнити таблицю і прочитати зашифроване слово:
а |
3 |
-2,5 |
-1,31 |
3,8 |
-0,6 12 |
b |
-7 |
-12,5 |
2,31 |
-9,4 |
11,9 -2 |
a + b |
|||||
Гра «Реставратор».
а) щоб додати числа -7 та 3, треба їх модулі ________________ і перед результатом поставити знак ____________ ;
б) щоб додати числа -7 та -3, треба їх модулі ________________ і перед результатом поставити знак ____________ ;
в) щоб додати числа 7 та -3, треба їх модулі _________________ і перед результатом поставити знак _____________ ;
г) сума протилежних чисел дорівнює _____________ .
2. Замінити пропуски знаками так, щоб рівності були правильними:
а) (… 1) + (… 0,5) = -1,5; в) (… 1) + (… 0,5) = 0,5;
б) (… 1) + (… 0,5) = 1,5; г) (… 1) + (… 0,5) = -0,5.
3. Заповнити таблицю і прочитати зашифроване слово:
а |
3 |
-2,5 |
-1,31 |
3,8 |
-0,6 12 |
b |
-7 |
-12,5 |
2,31 |
-9,4 |
11,9 -2 |
a + b |
|||||
Гра «Реставратор».
а) щоб додати числа -7 та 3, треба їх модулі ________________ і перед результатом поставити знак ____________ ;
б) щоб додати числа -7 та -3, треба їх модулі ________________ і перед результатом поставити знак ____________ ;
в) щоб додати числа 7 та -3, треба їх модулі _________________ і перед результатом поставити знак _____________ ;
г) сума протилежних чисел дорівнює _____________ .
2. Замінити пропуски знаками так, щоб рівності були правильними:
а) (… 1) + (… 0,5) = -1,5; в) (… 1) + (… 0,5) = 0,5;
б) (… 1) + (… 0,5) = 1,5; г) (… 1) + (… 0,5) = -0,5.
3. Заповнити таблицю і прочитати зашифроване слово:
а |
3 |
-2,5 |
-1,31 |
3,8 |
-0,6 12 |
b |
-7 |
-12,5 |
2,31 |
-9,4 |
11,9 -2 |
a + b |
|||||
Гра «Реставратор».
а) щоб додати числа -7 та 3, треба їх модулі ________________ і перед результатом поставити знак ____________ ;
б) щоб додати числа -7 та -3, треба їх модулі ________________ і перед результатом поставити знак _____________ ;
в) щоб додати числа 7 та -3, треба їх модулі _________________ і перед результатом поставити знак _____________ ;
г) сума протилежних чисел дорівнює _____________ .
2. Замінити пропуски знаками так, щоб рівності були правильними:
а) (… 1) + (… 0,5) = -1,5; в) (… 1) + (… 0,5) = 0,5;
б) (… 1) + (… 0,5) = 1,5; г) (… 1) + (… 0,5) = -0,5.
3. Заповнити таблицю і прочитати зашифроване слово:
а |
3 |
-2,5 |
-1,31 |
3,8 |
-0,6 12 |
b |
-7 |
-12,5 |
2,31 |
-9,4 |
11,9 -2 |
a + b |
|||||
Гра «Реставратор».
а) щоб додати числа -7 та 3, треба їх модулі ________________ і перед результатом поставити знак ____________ ;
б) щоб додати числа -7 та -3, треба їх модулі ________________ і перед результатом поставити знак ____________ ;
в) щоб додати числа 7 та -3, треба їх модулі _________________ і перед результатом поставити знак _____________ ;
г) сума протилежних чисел дорівнює _____________ .
2. Замінити пропуски знаками так, щоб рівності були правильними:
а) (… 1) + (… 0,5) = -1,5; в) (… 1) + (… 0,5) = 0,5;
б) (… 1) + (… 0,5) = 1,5; г) (… 1) + (… 0,5) = -0,5.
3. Заповнити таблицю і прочитати зашифроване слово:
а |
3 |
-2,5 |
-1,31 |
3,8 |
-0,6 12 |
b |
-7 |
-12,5 |
2,31 |
-9,4 |
11,9 -2 |
a + b |
|||||
Гра «Реставратор».
а) щоб додати числа -7 та 3, треба їх модулі ________________ і перед результатом поставити знак ____________ ;
б) щоб додати числа -7 та -3, треба їх модулі ________________ і перед результатом поставити знак _____________ ;
в) щоб додати числа 7 та -3, треба їх модулі _________________ і перед результатом поставити знак _____________ ;
г) сума протилежних чисел дорівнює _____________ .
2. Замінити пропуски знаками так, щоб рівності були правильними:
а) (… 1) + (… 0,5) = -1,5; в) (… 1) + (… 0,5) = 0,5;
б) (… 1) + (… 0,5) = 1,5; г) (… 1) + (… 0,5) = -0,5.
3. Заповнити таблицю і прочитати зашифроване слово:
а |
3 |
-2,5 |
-1,31 |
3,8 |
-0,6 12 |
b |
-7 |
-12,5 |
2,31 |
-9,4 |
11,9 -2 |
a + b |
|||||
Гра «Реставратор».
а) щоб додати числа -7 та 3, треба їх модулі ________________ і перед результатом поставити знак ____________ ;
б) щоб додати числа -7 та -3, треба їх модулі ________________ і перед результатом поставити знак ____________ ;
в) щоб додати числа 7 та -3, треба їх модулі _________________ і перед результатом поставити знак _____________ ;
г) сума протилежних чисел дорівнює _____________ .
2. Замінити пропуски знаками так, щоб рівності були правильними:
а) (… 1) + (… 0,5) = -1,5; в) (… 1) + (… 0,5) = 0,5;
б) (… 1) + (… 0,5) = 1,5; г) (… 1) + (… 0,5) = -0,5.
3. Заповнити таблицю і прочитати зашифроване слово:
а |
3 |
-2,5 |
-1,31 |
3,8 |
-0,6 12 |
b |
-7 |
-12,5 |
2,31 |
-9,4 |
11,9 -2 |
a + b |
|||||
Гра «Реставратор».
а) щоб додати числа -7 та 3, треба їх модулі ________________ і перед результатом поставити знак ____________ ;
б) щоб додати числа -7 та -3, треба їх модулі ________________ і перед результатом поставити знак ____________ ;
в) щоб додати числа 7 та -3, треба їх модулі _________________ і перед результатом поставити знак _____________ ;
г) сума протилежних чисел дорівнює _____________ .
2. Замінити пропуски знаками так, щоб рівності були правильними:
а) (… 1) + (… 0,5) = -1,5; в) (… 1) + (… 0,5) = 0,5;
б) (… 1) + (… 0,5) = 1,5; г) (… 1) + (… 0,5) = -0,5.
3. Заповнити таблицю і прочитати зашифроване слово:
а |
3 |
-2,5 |
-1,31 |
3,8 |
-0,6 12 |
b |
-7 |
-12,5 |
2,31 |
-9,4 |
11,9 -2 |
a + b |
|||||
Гра «Реставратор».
а) щоб додати числа -7 та 3, треба їх модулі ________________ і перед результатом поставити знак ____________ ;
б) щоб додати числа -7 та -3, треба їх модулі ________________ і перед результатом поставити знак ____________ ;
в) щоб додати числа 7 та -3, треба їх модулі _________________ і перед результатом поставити знак _____________ ;
г) сума протилежних чисел дорівнює _____________ .
2. Замінити пропуски знаками так, щоб рівності були правильними:
а) (… 1) + (… 0,5) = -1,5; в) (… 1) + (… 0,5) = 0,5;
б) (… 1) + (… 0,5) = 1,5; г) (… 1) + (… 0,5) = -0,5.
3. Заповнити таблицю і прочитати зашифроване слово:
а |
3 |
-2,5 |
-1,31 |
3,8 |
-0,6 12 |
b |
-7 |
-12,5 |
2,31 |
-9,4 |
11,9 -2 |
a + b |
|||||
Гра «Реставратор».
а) щоб додати числа -7 та 3, треба їх модулі ________________ і перед результатом поставити знак ____________ ;
б) щоб додати числа -7 та -3, треба їх модулі ________________ і перед результатом поставити знак _____________ ;
в) щоб додати числа 7 та -3, треба їх модулі _________________ і перед результатом поставити знак _____________ ;
г) сума протилежних чисел дорівнює _____________ .
2. Замінити пропуски знаками так, щоб рівності були правильними:
а) (… 1) + (… 0,5) = -1,5; в) (… 1) + (… 0,5) = 0,5;
б) (… 1) + (… 0,5) = 1,5; г) (… 1) + (… 0,5) = -0,5.
3. Заповнити таблицю і прочитати зашифроване слово:
а |
3 |
-2,5 |
-1,31 |
3,8 |
-0,6 12 |
b |
-7 |
-12,5 |
2,31 |
-9,4 |
11,9 -2 |
a + b |
|||||
Гра «Реставратор».
а) щоб додати числа -7 та 3, треба їх модулі ________________ і перед результатом поставити знак ____________ ;
б) щоб додати числа -7 та -3, треба їх модулі ________________ і перед результатом поставити знак ____________ ;
в) щоб додати числа 7 та -3, треба їх модулі _________________ і перед результатом поставити знак _____________ ;
г) сума протилежних чисел дорівнює _____________ .
2. Замінити пропуски знаками так, щоб рівності були правильними:
а) (… 1) + (… 0,5) = -1,5; в) (… 1) + (… 0,5) = 0,5;
б) (… 1) + (… 0,5) = 1,5; г) (… 1) + (… 0,5) = -0,5.
3. Заповнити таблицю і прочитати зашифроване слово:
а |
3 |
-2,5 |
-1,31 |
3,8 |
-0,6 12 |
b |
-7 |
-12,5 |
2,31 |
-9,4 |
11,9 -2 |
a + b |
|||||