У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Тема 3 Загальна характеристика облікового процесу 3

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 15.1.2025

Змістовний модуль І. Бухгалтерські документи і обліковий процес

Тема 3. Загальна характеристика облікового процесу

3.1. ПОНЯТТЯ ГОСПОДАРСЬКОГО ОБЛІКУ ТА ЙОГО ВИДИ.

Господарський облік — це кількісне відображення та якісна характеристика господарської діяльності з метою контролю й управління нею; здійснення ефективної господарської діяльності, обліку результатів роботи, контролю за ходом виробництва.

Техніка обліку передбачає кілька етапів. Це насамперед спостереження за господарськими процесами та подальше їх обчислення в певних показниках, що реєструються за заздалегідь обумовленою науково обґрунтованою системою. Процес обліку завершується узагальненням отриманих даних. Практика свідчить, що тільки з допомогою згрупованих і узагальнених відповідно до вимог матеріального виробництва, показників можна успішно управляти економічною діяльністю підприємства [13, с.15].

У нашій країні облік організовано в єдину народногосподарську систему під державним централізованим керівництвом.

Отже, облік — це насамперед кількісний відбиток і вимір господарських явищ. Господарська діяльність та процес виробництва, виходячи з різноманітності їхньої суті, потребують наявності різних вимірників для кількісного відображення [13, с.16].

У повсякденній практиці застосовують три види вимірників: натуральні, трудові і грошові.

Натуральні — довжини (сантиметри, метри та ін.); ваги (грами, кілограми та ін.); площі (квадратні метри, гектари тощо); обсягу (літри, кубічні метри та ін.).

Трудові вимірники в одиницях часу (дні, години, хвилини).

Грошові (вартісні) вимірники (гривні, копійки) — універсальні, оскільки є своєрідним спільним знаменником усіх господарських операцій і явищ, відображених раніше в натуральних та трудових вимірниках [13, с.17].Єдність системи обліку на підприємстві, в галузі, в державі забезпечується трьома нерозривно пов'язаними видами обліку: внутрішньогосподарським, статистичним та бухгалтерським [13. с.17].

Усі види обліку (статистичний, бухгалтерський, оперативний) взаємопов'язані, але кожний з них має свої конкретні об'єкти та особливості. Кількісне відображення та якісну характеристику господарської діяльності з метою контролю і їх управління забезпечує система господарського обліку, що складається з трьох елементів: статистичного, бухгалтерського, оперативного.

Статистичний облік — це планомірне збирання й вивчення інформації, яка характеризує кількісну сторону суспільних явищ з метою розкриття їх якісної своєрідності.

Оперативний облік (внутрішньогосподарський, управлінський) — це спосіб спостереження і контролю за окремими операціями та процесами з метою управління ними. Він здійснюється безпосередньо на робочому місці (цех, склад тощо). Мета управлінського обліку — швидке одержання інформації про хід виробництва, реалізації продукції (робіт, послуг).

Бухгалтерський облік — це процес виявлення, вимірювання, реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про діяльність підприємства зовнішнім та внутрішнім користувачам для прийняття рішень. Як і будь-який вид діяльності, він може бути охарактеризований за допомогою її об'єкта, предмета, методу, а також суб'єктів, що здійснюють цю діяльність. Господарські кошти та їх джерела, господарські процеси і фінансові результати діяльності організацій виступають як конкретні об'єкти бухгалтерського обліку.

Знання бухгалтерського обліку допомагають викривати різні правопорушення в господарській діяльності, викривати економічні злочини. Оскільки захисні функції бухгалтерського обліку (превентивна, слідоутворююча та охоронна) безпосередньо взаємодіють з протиправними діяннями з моменту умислу до моменту його здійснення, то працівникам правоохоронних органів необхідно знати основи бухгалтерського обліку та застосовувати їх при вивченні дисципліни «Судова бухгалтерія» та на практиці.

Виходячи з цього можна визначити предмет судової бухгалтерії: як захисні функції бухгалтерського обліку та закономірності їх використання в юридичній практиці.

Таке формулювання підкреслює нерозривний зв'язок між: об'єктивним взаємозв'язком протиправного діяння у сфері економіки і бухгалтерського обліку, який ведеться безпосередньо на підприємстві, а також безумовною необхідністю використання цього взаємозв'язку в діяльності правоохоронних органів по розслідуванню і судовому розгляду кримінальних справ і цивільно-правових спорів.

Згідно норм чинного законодавства України бухгалтерський облік представляє собою узгоджену систему збирання, реєстрації та узагальнення інформації в грошовому вираженні про майно, зобов'язання підприємств і їх рух шляхом суцільного, безперервного, документального обліку всіх господарських операцій.

У вказаному визначенні відображено п'ять основних етапів (стадій) облікового процесу:

нагляду за обліковим об'єктом;

вимірювання;

реєстрація;

подальша обробка облікової інформації (накопичення, узагальнення);

передача інформації користувачам

це основні відмінності бухгалтерського обліку від других видів обліку — статистичного і оперативного.

Предмет бухгалтерського обліку обмежується рамками господарюючого суб'єкта.

Бухгалтерський облік, що відображає господарську діяльність підприємств (рух господарських засобів у процесі розширеного відтворення), характеризується особливим, тільки йому належним методом відображення господарських явищ, який базується на загальних положеннях діалектичного матеріалізму.

Тому, щоб визначити його предмет як єдине ціле, слід дати грошову оцінку господарським засобам і процесам, потім необхідно обгрунтовано згрупувати економічно однорідні господарські засоби та операції.

Принципи оцінки та групування повинні бути єдині для всіх підприємств і відповідати вимогам узагальнення даних бухгалтерського обліку.

Об'єкти у бухгалтерському обліку обов'язково відображаються у вартісній оцінці (синтетичний бухгалтерський облік), яка не є обов'язковою для інших видів обліку.

Об'єктами або складовими частинами предмета бухгалтерського облікує:

майно (господарські засоби та власний капітал);

зобов'язання підприємства (джерела формування його майна);

господарські операції (процеси).

По складу і характеру використання майна підприємства його розділяють на дві групи:

необоротні активи (основний капітал);

оборотні активи (оборотний капітал).

Необоротні активи включають в себе: основні засоби, обладнання, нематеріальні активи, амортизацію основних засобів, дохідні вкладення у матеріальні цінності тощо.

Основні засоби приймають участь у процесі виробництва великий проміжок часу, зберігаючи при цьому натуральну форму. їх вартість переноситься на виробляєму продукцію не повністю, а частинами, по мірі зношування .

Нематеріальні активи -»- це об'єкти довгострокового користування, які не мають фізичної основи, але які мають вартісну оцінку та приносять дохід: право користування земельною ділянкою, природними ресурсами, патенти, ліцензії, «ноу-хау», програмні продукти, монопольні права та привілеї тощо.

Капітальні вкладення — це витрати на будівельно-монтажні роботи, придбання обладнання, інструменту тощо.

Фінансові вкладення — це інвестиції підприємства в цінні папери (облігації, паї, акції, боргові цінні папери тощо), надані позички тощо. Фінансові вкладення до 1 року називаються короткостроковими, а більше одного року — довгостроковими.

Оборотні активи (оборотний капітал) складається із матеріальних оборотних засобів, грошових коштів, короткострокових фінансових вкладень, засобів на поточних рахунках тощо.

До складу матеріальних оборотних засобів входят: сировина, матеріали, паливо, напівфабрикати, незавершене виробництво, тварини на відгодівлі, витрати майбутніх періодів, готова продукція на складі тощо.

Грошові кошти складаються із залишків готівки в касі підприємства, на розрахунковому рахунку, валютному рахунку та інших рахунках у банківських установах.

Власний капітал — це чиста вартість майна, яка визначається як різниця між вартістю активів (майна) та його зобов'язаннями. Власний капітал складається із статутного, додаткового, резервного, страхового капіталу, власних акцій (долі), нерозподіленого прибутку (непокритих збитків), цільового фінансування (по видам фінансування).

Засоби у розрахунках включають різні види розрахунків: з постачальниками і підрядниками, з покупцями і замовниками, по короткострокових та довгострокових позичках, з різними дебіторами і кредиторами, по оплаті праці, по податках, зборах і обов'язкових платежах.

2.2. ПРЕДМЕТ ТА МЕТОД БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ

Предметом бухгалтерського обліку є господарські засоби за їх складом і розміщенням, джерела утворення та їх цільове призначення, господарські процеси, що відображаються в результаті виробництва продукції, кошти організацій, джерела формування цих коштів, їх рух в процесі здійснення господарських процесів.

Система спеціальних прийомів, за допомогою яких здійснюється спостереження за господарською діяльністю підприємства, називається методом бухгалтерського обліку. Основними елементами методу бухгалтерського обліку є: документація, оцінка, подвійний запис, рахунки бухгалтерського обліку, калькуляція, баланс і звітність, інвентаризація. Використання кожного з цих елементів регулюється відповідними положеннями, інструкціями, затвердженими Кабінетом Міністрів України, Міністерством фінансів України, Національним банком України, Законом України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні» № 996-ХІУ, 1999 р. (зі змінами та доповненнями), Положеннями(Стандартами)Бухгалтерського Обліку.

Документація являє собою спосіб первинного відображення об'єктів бухгалтерського обліку, за допомогою якого здійснюється безперервне спостереження за ними. Основою первинного відображення об'єктів бухгалтерського обліку є документація, яка говорить про те, що кожна господарська операція обов'язково відображається в первинному бухгалтерському документі. Документація дозволяє організувати суцільне і безперервне спостереження за рухом майна і зобов'язань, забезпечити юридичну достовірність даних бухгалтерського обліку.

Інвентаризація дозволяє шляхом перевірки активів, у тому числі матеріальних цінностей, основних засобів та грошових коштів в натурі виявити їх наявність і фактичний стан. Інвентаризація — це спосіб перевірки фактичної наявності товарно-матеріальних цінностей і грошових коштів шляхом підрахунку, зважування, обмірювання й оцінки всіх залишків активів і їх зіставлення з даними бухгалтерського обліку.

Оцінка — це спосіб грошового вимірювання товарно-матеріальних цінностей та основних засобів. Під оцінкою розуміють відображення об'єктів бухгалтерського обліку в єдиному грошовому вимірі з метою узагальнення їх у цілому по підприємству. Ресурси та господарські операції, що відображаються в бухгалтерському обліку й документах звітності, оцінюються в національній грошовій одиниці України.

Калькуляція — це обчислення витрат на виготовлену продукцію, виконані роботи та послуги, з метою обчислення собівартості. Собівартість є базовим чинником для визначення ціни виробленої продукції, виконаних робіт та наданих послуг.

Бухгалтерський рахунок — це спосіб економічного групування однорідних господарських операцій для щоденного їх відображення в обліку. На рахунках бухгалтерського обліку на основі відповідної первинної документації відображаються господарські операції. Рахунки відкриваються на кожний об'єкт обліку (на кожний вид активів, зобов'язань, власного капіталу), практично на кожну статтю балансу. Графічно бухгалтерський рахунок представляє собою таблицю, яка відображає — назву рахунку, дві частини: ліву — дебет, праву — кредит. По дебету і по кредиту відображаються збільшення і зменшення об'єктів обліку. Підсумки записів по дебету і по кредиту називаються оборотами. Різниця між сумами оборотів по дебету і по кредиту називається залишком (сальдо). Сальдо по кожному рахунку визначається з урахуванням змін на рахунку на кінець звітного періоду.

Метод подвійного запису полягає в тому, що господарські операції відображаються на рахунках двічі: по дебету одного рахунку і по кредиту другого рахунку в однаковій сумі. Цей метод діє по принципу тотожного відображення господарських операцій на рахунках бухгалтерського обліку, що забезпечує рівність оборотів по дебету і кредиту. Рахунки бухгалтерського обліку тісно зв'язані з бухгалтерським балансом. Подвійний запис обумовлений економічною суттю відображення операцій. Кожна господарська операція зумовлює однакові зміни в активах і власному капіталі з зобов'язаннями. Записи господарських операцій методом подвійного запису в бухгалтерському обліку дозволяють досягти рівності активу і пасиву бухгалтерського балансу.

Баланс — це спосіб групування майна підприємства по складу і джерелах їх формування в грошовому вираженні на звітну дату, це звіт про фінансовий стан підприємства, який відображає на певну дату його активи, зобов'язання та власний капітал.

Фінансова звітність — це така бухгалтерська звітність, яка містить інформацію про фінансове становище, результати діяльності та рух грошових коштів підприємства за звітний період. Звітний період для складання фінансової звітності — календарний рік. Фінансова звітність підприємства включає в себе: баланс, звіти про фінансові результати, про рух грошових коштів, про власний капітал, примітки до звітів. Форми фінансової звітності і порядок їх заповнення встановлюються МФУ за погодженням з Державним комітетом статистики України.Таким чином, метод бухгалтерського обліку — це система способів суцільного, безперервного, взаємопов'язаного відображення та узагальнення в грошовому вимірюванні господарських засобів підприємства з метою контролю за господарською діяльністю підприємства та збереженням власності.

У цілях дисципліни можна виділити наступні методи практичної діяльності щодо використання економічної інформації в правоохоронній сфері: а) ревізійного аналізу, заснованого на використанні прийомів документальної і фактичної перевірки для виявлення й дослідження документальних слідів економічних злочинів; б) бухгалтерського аналізу, заснованого на використанні захисних функцій елементів методу бухгалтерського обліку; в) економічного аналізу, заснованого на застосуванні прийомів перевірки достовірності й аналізу звітності підприємства для ефективного розв'язання завдань виявлення і розслідування злочинів.

Основні господарські процеси промислового підприємства — це процеси постачання, виробництва та реалізації продукції.

Процеси складаються із окремих господарських операцій, змістом яких є рух засобів, зміна однієї форми майна на другу. Наприклад, при реалізації готової продукції майно підприємства змінює товарну форму на грошову.

У підприємства можуть бути і інші господарські операції, наприклад, по ремонту основних засобів, капітальному будівництву тощо. Однак основний зміст його роботи складають операції процесів постачання, виробництва та реалізації готової продукції.

Вони взаємопов'язані, доповнюють один одного та є об'єктами бухгалтерського обліку.

Бухгалтерський облік дає вичерпну характеристику господарської діяльності підприємства, фіксуючи усі господарські операції і процеси, у тому числі й негативні. Як відомо, злочини, скоєні в економічній сфері, здебільшого мають завуальований характер, отже їх викриття неможливе без копіткого вивчення облікової документації.

При аналізі господарської діяльності підприємства важливо враховувати таку особливість бухгалтерського обліку, як взаємозв'язок усіх його складників. Використання з метою приховування злочину окремих елементів обліку обов'язково спричиняють зміни інших елементів. Ця обставина, з одного боку, сприяє викриттю розкрадань та інших корисливих злочинів, а з іншого боку, вимагає від працівників органів внутрішніх справ, які ведуть боротьбу зі злочинними проявами в економічній сфері, високого професіоналізму, неможливо без знань з економіки, зокрема без володіння технологією облікового процесу.

2.3. БУХГАЛТЕРСЬКИЙ БАЛАНС В ГОСПОДАРСЬКІЙ ДІЯЛЬНОСТІ ТА ЙОГО ЗНАЧЕННЯ В ЮРИДИЧНІЙ ПРАКТИЦІ

Бухгалтерський баланс це спосіб економічного групування та узагальненого відображення у грошовій оцінці стану господарських засобів і джерел їх утворення на певну дату. Зміст, форма балансу та загальні вимоги до розкриття його статей визначаються Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 2, затвердженим Наказом Міністерства фінансів України від 31 березня 1999 р. № 87.

Види бухгалтерського балансу:

вступний складається на початку діяльності підприємства;

періодичний складається протягом календарного року за звітний період;

річний відображає стан капіталу підприємства розміщеного в активах і пасивах на початок наступного року а також результати діяльності за попередній рік;

об'єднувальний складається в разі злиття кількох підприємств;

розподільний складається при реструктуризації великих підприємств;

санований призначений для коригування контрактивних та контрпасивних статей балансу;

ліквідаційний складається в разі ліквідації підприємства, яке має статус юридичної особи;

зведений складається на підприємстві, до складу якого входять реструктуризовані підприємства чи господарства, виділені на самостійний баланс;

консолідований передбачає включення до його складу всіх підприємств однієї компанії, фірми, концерну з правом юридичної особи.

Структура бухгалтерського балансу підприємства, рекомендована Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 2 «Баланс», є типовою. Бухгалтерський баланс як спосіб відображення майнового стану підприємства являє собою двосторонню таблицю, одна сторона якої іменується активом, інша — пасивом. Актив і пасив балансу складаються з окремих статей.

Стаття балансу — це показник, який відображає величину певного економічного однорідного виду засобів, джерел їх утворення та коштів у грошовому вираженні на певну дату. Грошове вираження називається оцінкою статті. Статті балансу, складені за певною системою відповідно до чинного законодавства, поєднують у розділи активу та пасиву.

Актив показує склад, розміщення, ступінь рухомості майна, предметний стан майна підприємства (ступінь ліквідності, можливість мобілізувати засоби (активи), які є в наявності для оплати боргів (пасивів) у встановлені строки).

Пасив джерела формування і цільове призначення однієї і тієї ж сукупності коштів, які має в своєму розпорядженні підприємство на момент складання балансу. Актив і пасив мають власну структуру в них можуть розрізнюватися розділи, а також статті або, як їх іноді називають, «балансові рахунки». Ці положення універсальні, однак кількість і зміст статей балансу для різних підприємств можуть бути неоднакові.

Актив і пасив балансу складаються також з певних розділів. Актив:      необоротні активи; оборотні активи; витрати майбутніх періодів. Пасив:       власний капітал;

забезпечення наступних витрат і платежів; довгострокові зобов'язання; поточні зобов'язання; доходи майбутніх періодів. Господарські операції здійснюються на підприємстві щодня і у великій кількості, але все це викликає лише наступні чотири типи змін балансу:

1. Зміни в активі балансу:

А+С-С = П,

де А — актив балансу, П — пасив балансу, С — сума операцій.

2. Зміни в пасиві балансу збільшення однієї і зменшення іншої
статті:

А = П + С-С.

3. Зміни в активі і пасиві балансу у бік збільшення:

А + С = П + С.

4. Зміни в активі і пасиві балансу у бік зменшення:

А-С=П-С.

На основі викладеного можна зробити наступні висновки: 1) будь-яка господарська операція торкається одночасно двох статей балансу і викликає в ньому один з чотирьох перерахованих видів змін;рівність підсумків активу і пасиву балансу зберігається після будь-якої операції;

  1.  зміна підсумків активу і пасиву балансу має місце у випадках, коли господарська операція торкається одночасно активної і пасивної частини балансу.

В бухгалтерський баланс підприємства злочинці можуть заносити неправдиві дані, тобто дані бухгалтерського балансу можуть бути сфальсифіковані.

Способів фальсифікації бухгалтерського балансу багато, наведемо приклади деяких з них:

завищення (заниження) підсумкової суми розділів активу і пасиву баланса;

занесення бездоказових записів в бухгалтерський баланс;

не відображення здійснених господарських операцій, оформлених первинними обліковими документами, в бухгалтерському балансі;

відображення в балансі господарських операцій згідно недоброякісних (підроблених) документів та записів на бухгалтерських рахунках і в облікових регістрах;

неправильна кореспонденція бухгалтерських рахунків (облікових регістрів) та балансових статей;

фальсифікація балансу шляхом заниження (завищення) залишків на початок звітного періоду розділів, балансових статей активу та пасиву балансу;

фальсифікація балансу шляхом нерівності господарських засобів підприємства джерелам їх формування;

фальсифікація балансу шляхом записів не на відповідних балансових статтях тощо.

Працівники правоохоронних органів повинні знати способи фальсифікації, які часто зустрічаються на практиці, та володіти методами (навичками) їх виявлення.

2.4. БУХГАЛТЕРСЬКІ РАХУНКИ: ПОНЯТТЯ ТА ВИДИ

Правильне використання в обліку тих чи інших рахунків, уміння аналізувати відображенні на них господарські операції багато в чому залежить від чіткого уявлення про їх економічний зміст, призначення та структуру. Тому виникає необхідність класифікувати їх за різними ознаками.

На протязі місяця підприємство здійснює велику кількість господарських операцій. Тому необхідно мати поточні дані про зміни, які виникають після господарських операцій. Такі дані про рух засобів одержують за допомогою системи бухгалтерських рахунків. Групування економічно однорідних об'єктів обліку, яке відображається на бухгалтерських рахунках, дозволяє одержати про них підсумкові, узагальнені показники. Таким чином, бухгалтерські рахунки — це проміжна ланка між бухгалтерським балансом та первинною документацією в обліковому процесі.

Бухгалтерські рахунки — це спосіб економічного групування, поточного відображення та контролю за господарськими засобами підприємства, джерелами їх формування та господарськими процесами.

За призначенням та структурою розрізняють рахунки для обліку господарських ресурсів і джерел їх формування та рахунки для обліку господарських процесів.

Серед рахунків, що відображають облік господарських засобів та їх джерел, виділяють основні та регулюючі.

І. Основні рахунки поділяються на:

а) Інвентарні рахунки, призначені для обліку й контролю за станом і рухом матеріальних цінностей (« Основні засоби» , «Виробничі
запаси»).

б) Грошові рахунки відображають готівку в касі та грошові кошти
підприємства на рахунку в банках, (вони бувають тільки активними).

в) Рахунки капіталу та зобов'язань призначені для обліку джерел
господарських ресурсів, виділених підприємству для здійснення господарської діяльності («Пайовий капітал», «Нерозподілений прибуток», «Страхові резерви»). Усі ці рахунки є пасивними.

г) Розрахункові рахунки призначені для обліку розрахунків з різними підприємствами та особами. Розрахункові рахунки бувають активними, пасивними й активно-пасивними. До активних належать «Розрахунки з підзвітними особами». До пасивних розрахункових рахунків належать «Розрахунки по оплаті праці», «Розрахунки з постачальниками» тощо. До активно-пасивних відносять «Розрахунки з дебіторами
і кредиторами».

П. Регулюючі рахунки призначенні для уточнення та коректування оцінки засобів або джерел їх формування в поточному обліку. Таким рахунком, наприклад, є пасивний «Знос необоротних активів».

Рахунки, які використовуються для обліку господарських процесів та результатів виконання плану, поділяються на розподільні, калькуляційні та порівняльні.

а) Розподільні рахунки призначені для контролю за витратами підприємства і забезпечення правильності їх розподілу. Вони поділяються на:

б) Калькуляційні рахунки використовуються для обліку всіх витрат,
пов'язаних з виробничим процесом, з подальшим визначенням фактичної собівартості виготовленої продукції. Вони завжди активні. До цієї
групи відноситься рахунок «Виробництво».

в) Порівняльні рахунки призначені для контролю за господарськими операціями і для виявлення фінансових результатів господарської діяльності підприємства. Вони поділяються на:

г) Регулювальні рахунки коригують показники основних рахунків
та окремих статей балансу (контрольні і додаткові).

д) Контрольні рахунки застосовують для регулювання підсумків
активних і пасивних основних рахунків (контрактивні, контр-пасивні).

є) Додаткові коригують сальдо основних рахунків (активні, пасивні).

ж) За економічним змістом {активні, пасивні) у зв'язку з розташуванням на балансі.

з) Балансові рахунки — усі вище вказані рахунки, оскільки вони
групуються у балансі.

і) Позабалансові рахунки — сальдо цих рахунків показують після підсумку балансу.

Для одержання різнобічної інформації, необхідної для управління та контролю, велике значення має застосування науково обґрунтованого Плану рахунків. План рахунків це систематизований перелік найменувань і кодів рахунків та субрахунків бухгалтерського обліку, які використовують для відображення діяльності підприємства, установи, організації.

На основі Програми реформування системи Бухгалтерського обліку із застосуванням міжнародних стандартів Міністерство Фінансів України наказом від ЗО листопада 1999 р. № 291 затвердило Інструкцію про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств та організацій.

План рахунків бухгалтерського обліку є переліком рахунків і схем реєстрацій та групування на їх основі фактів фінансово-господарської діяльності в бухгалтерському обліку. У ньому для визначення кодів (номерів) рахунків застосовується десяткова система. Синтетичні рахунки є рахунками першого порядку, субрахунки — другого. Перша цифра коду визначає клас рахунків, друга — номер синтетичного рахунка, третя — номер субрахунку. Наприклад, у коді 121 перша цифра «1» вказує на клас «Необоротні активи», цифра «2» — синтетичний рахунок «Нематеріальні активи», друга цифра «1» — субрахунок «Права користування природними ресурсами».

Окремим класом «0» представлені позабалансові рахунки та субрахунки до них 01 «Орендовані необоротні активи». Рахунок бухгалтерського обліку — групування руху засобів підприємства їх джерел, а також господарських процесів. Рахунки, згруповані в активі балансу, називаються активними, а рахунки у пасиві балансу — пасивними.

Активні рахунки — групування руху, змін та засобів підприємства.

Пасивні рахунки — групування руху та змін їх джерел.

Оборот — це сума усіх господарських операцій, які протягом деякого часу перебувають на рахунку, якщо по дебету — дебетовий, а якщо по кредиту — кредитовий.

Активні рахунки —дебетовий оборот.

Пасивні рахунки —кредитовий оборот.

Але при складанні рахунків необхідно встановити, через які рахунки проходять кошти та якими ці рахунки є активними чи пасивними. На основі цієї схеми і складають рахунки. Тобто:

Сальдо початкового залишку — сума, яка вказується до операції.

Збільшення суми дебетовий чи кредитовий оборот — це сума, яка надходить на рахунок.

Зменшення суми — це сума, яка вибуває з рахунку.

Сальдо кінцевого залишку — кінцеві результати після операції.

Активний рахунок

Пасивний рахунок

Дебет

Кредит

Дебет

Кредит

Сальдо початкового залишку

Зменшення суми

зменшення суми

Сальдо початкового залишку

Збільш. Суми

Збільш. Суми

Дебетовий оборот

Кредитовий оборот

Сальдо   кінцевого   залишку

Сальдо кінцевого залишку

Подвійний запис — це запис, що ведеться на двох рахунках. Усі господарські операції на бухгалтерських рахунках відображаються за допомогою методу подвійного запису. Суть його полягає в тому, що кожна господарська операція відображається на рахунках двічі — по дебету одного і по кредиту іншого, причому завжди в рівних сумах.

Необхідність застосування методу подвійного запису випливає з економічної суті господарських операцій, що відображаються на рахунках. Кожна операція викликає зміни у двох видах активів, або у двох видах джерел, або в одному виді активів (і в тому самому розмірі) та відповідному виді джерел засобів чи коштів [26, с.42]

Метод подвійного запису має велике значення для цього рівняння контролю за правильністю відображення господарських операцій на бухгалтерських рахунках, оскільки кожна операція відображається по кредиту і дебету рахунків в однаковій сумі.

Основою запису на рахунках бухгалтерського обліку є документ. Взаємозв'язок між рахунками бухгалтерського обліку при реєстрації господарської операції способом подвійного запису називається кореспонденцію рахунків, а рахунки, що беруть участь у цьому взаємозв'язку, — кореспондуючими [26, с.44]

Кореспонденція рахунків позначається у рахунках відповідним записом — проводкою, яка може бути простою і складною. При простій проводці між собою пов'язані два рахунки, тобто операція відображається по дебету одного і кредиту іншого рахунку. Складним записом є такий, при якому дебетується два або кілька рахунків, а кредитується один або навпаки. При цьому повинен зберігатися принцип подвійного запису, тобто загальна сума на одному боці кількох рахунків повинна дорівнювати сумі, записаній на протилежному боці кореспондуючого рахунку [26, с.44]

З метою вуалювання злочинів злочинці (частіше працівники бухгалтерії) можуть фальсифікувати записи на бухгалтерських рахунках. Але захисні якості бухгалтерських рахунків, такі як правило «подвійного запису», правила виправлення помилкових записів на бухгалтерських рахунках, дебетове сальдо в активних рахунках, кредитове сальдо в пасивних рахунках тощо, мають велике значення для практики боротьби з економічною злочинністю. Наприклад, коли в активних рахунках встановлюється кредитове сальдо, або, навпаки, в пасивних рахунках — дебетове сальдо, то це стає доказом скоєного злочину.

Вказане правило має важливе доказове значення при розслідуванні під час слідства та у суді по кримінальних справах про крадіжки, привласнення та посадові злочини. Тому необхідність та значення знань теорії бухгалтерського обліку для працівників правоохоронних органів дуже велика.

Наведемо деякі способи фальсифікації записів на бухгалтерських рахунках та методи їх виявлення:

  1.  збільшення (заниження) залишку на кінець звітного періоду (сальдо) в рахунках — необхідно зробити арифметичну перевірку;
  2.  неправильне перенесення (запис) залишку на початок звітного періоду (сальдо) нового рахунку зі старого — провести взаємний контроль нового та старого рахунку та арифметичну перевірку кінцевого сальдо старого рахунку;
  3.  виконання бездокументальних записів (проводок) на рахунках — провести взаємний контроль первинних облікових документів та записів на бухгалтерських рахунках;
  4.  не відображення господарських операцій, які підтверджені первинними обліковими документами, на рахунках — взаємний контроль первинних облікових документів та записів на бухгалтерських рахунках;
  5.  неповне відображення господарських операцій, оформлених первинними обліковими документами — взаємний контроль первинних облікових документів та записів на бухгалтерських рахунках;
  6.  підчистки, витирання, виправлення записів не по правилах, виправлення записів на рахунках — формальна перевірка рахунків; проведення почеркознавчої експертизи рахунків;
  7.  порушення правил кореспонденції рахунків, неправильна кореспонденція рахунків (дуже складно це виявити) — залучення спеціаліста бухгалтера; призначення судово-бухгалтерської експертизи;
  8.  проведення записів на рахунках по фальсифікованих або частково фальсифікованих первинних облікових документах — встановлення фальсифікованих первинних документів; взаємний контроль первинних облікових документів (в тому числі і фальсифікованих) та бухгалтерських рахунків;
  9.  недостатня деталізація аналітичного обліку на відповідних рахунках для не відображення крадіжок за рахунок пересортування товарно-матеріальних цінностей — призначення судово-бухгалтерської експертизи; залучення спеціаліста-бухгалтера; відновлення аналітичного обліку по матеріальним цінностям;
  10.  свідома відмова від ведення аналітичного обліку по рахунку «Розрахунки з різними дебіторами та кредиторами» — призначення судово-бухгалтерської експертизи; залучення спеціаліста-бухгалтера; відновлення аналітичного обліку розрахунків з різними дебіторами та кредиторами;
  11.  виконання незаконних операцій на рахунках та їх завуалюван-ня шляхом складних бухгалтерських проводок — залучення спеціаліста-бухгалтера; взаємний контроль первинної облікової документації та бухгалтерських рахунків; проведення документальних ревізій.

КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ

1. Дати характеристику судової бухгалтерії, її призначення та структури.

2. Дати визначення господарського обліку та його
складових.

  1.  Що є об'єктом та предметом бухгалтерського обліку?
  2.  Назвіть елементи методу бухгалтерського обліку.
  3.  Дайте визначення завдань судової бухгалтерії.
  4.  Назвіть зміни в балансі під впливом господарських операцій.

  1.  Що відображається в плані рахунків бухгалтерського обліку?
  2.  Які документи регулюють організацію та ведення бухгалтерського обліку в Україні.

8. Назвати законодавчі документи які регулюють складання фінансової звітності.

9. Дати визначення кожному спеціальному методу бухгалтерського обліку: документація, бухгалтерський
рахунок, подвійний запис, калькуляція, інвентаризація, баланс, оцінка, звітність.

  1.  Дати характеристику кореспонденції бухгалтерських рахунків.
  2.  Яка структура активу балансу?
  3.  Яка структура пасиву балансу?
  4.  Назвіть основну властивість бухгалтерського балансу.
  5.  В чому полягає взаємозв'язок між системою рахунків і бухгалтерським балансом?
  6.  Що є підставою відображення господарських операцій в бухгалтерському обліку?
  7.  Якими способами здійснюється виправлення помилок у бухгалтерському обліку?
  8.  Як використовуються знання судової бухгалтерії в юридичній практиці?

РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА

Нормативно-правові акти:

  1.  Конституція України 28 червня 1996 року №254К/ 96-ВР // Відомості Верховної Ради України. – 1996. - №30.
  2.  Господарський кодекс України: чинне законодавство зі змінами та допов. станом на 1 верес. 2008 р.: (відповідає офіц. текстові). – К.: Вид. Паливода А.В., 2008. – 192 с.
  3.  Кримінальний кодекс України від 5 квітня 2001 р. № 2341 // Відомості Верховної Ради (ВВР). – 2001 № 25-26. – Ст.131
  4.  Про аудиторську діяльність: Закон України від 14 березня 1995 року №3125 – XII // Відомості Верховної Ради України. – 1995. – № 23. – Ст.244
  5.  Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні: Закон України від 16.07.99. № 996- ХІV // Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1999, N 40, ст.365
  6.  Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні: Закон України від 26 січня 1993 року // ВВР України. – 1993. –  №13. – Ст.110
  7.  Про державну податкову службу в Україні: Закон України від 04 грудня 1990 р. (у ред. від 24.12.1993 р.) № 509 // Відомості Верховної Ради України – 1994.– № 15. – Ст. 84.
  8.  Про міліцію: закон України N 565-XII від 20.12.1990 р.// Відомості ВРУ1991 N 4. – Ст. 20
  9.  Про оперативно-розшукову діяльність: Закон України N 2135-XII від 18.02.1992 р. // Відомості ВВР-1991. N 22. – Ст. 303
  10.  Про судову експертизу: Закон України № 4048-ХІІ від 25.02.1995 р. // Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1994, N 28, ст.232
  11.  Інструкція НБУ «Про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах»// Затв. постановою Правління НБУ від 12.11.2003 № 492 // Офіційний вісник України вiд 02.01.2004-2003 р., № 51, том 1, стор. 316, стаття 2707.
  12.  Інструкція про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті: Затв. наказом Правління НБУ від 21.01.2004 N 22 // Офіційний вісник України вiд 16.04.2004 - 2004 р., № 13, стор. 110, стаття 908.
  13.  Положення про ведення касових операцій в народному господарстві України: Постанова Правління НБУ від 21.02.95 N 21, із змінами № 337 від 13.10.97 р.
  14.  Порядок координації проведення планових виїзних перевірок фінансово-господарської діяльності суб’єктів підприємницької діяльності контролюючими органами / Постанова КМ України № 1625 від 15.10.2003р.
  15.  Про встановлення граничної суми готівкового розрахунку// Постанова правління НБУ від 09.02.05., №32.
  16.  Про затвердження Порядку взяття на облік Державним департаментом фінансового моніторингу фінансових операцій, що підлягають обов’язковому фінансовому моніторингу./ Постанова КМ України № 644 від 26.04.2003р.
  17.  Про затвердження Порядку реєстрації фінансових операцій суб’єктами первинного фінансового моніторингу// Постанова КМ України № 646 від 26.04.2003р.
  18.  Про положення про Державний комітет фінансового моніторингу //Указ Президента України 24.12.04, № 1527.

Основна література:

  1.  Бухгалтерський облік та судово-бухгалтерська експертиза: навч.-метод. посіб. / В.М. Шарманська; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. – К., 2006. – 257 с.
  2.  Грабова Н.М. Теорія бухгалтерського обліку: Підручник / За ред. М.В.Кужельного. – Київ: А.С.К., 2008. – 266 с.
  3.  Грабова Н.Н. Бухгалтерский учет в производственных и торговых предприятиях: Учеб. пособ. для вузов / Под ред Н.В.Кужельного. – Киев: А.С.К., 2003. – 624 с.
  4.  Дікань Л. В. Контроль і ревізія: Навч. посібн.. – 2-ге вид., переробл. і доп. – К. : Знання, 2007. – 327с. : рис. – Бібліогр.: с. 322-327.
  5.  Живко З.Б., Франчук В.І., Живко М. О. Контрольно-ревізійна діяльність. Конспект лекцій. Модуль 1 і 2: навч. посібник. – К. : Алерта, 2008. – 443с.
  6.  Загородній А.Г. Бухгалтерський облік: основи теорії та практики: Навчальний посібник. – Київ: Знання, 2004. – 377 с.
  7.  Лишиленко О.В. Бухгалтерський облік: Підручник для вузів. – Київ: Центр навчальної літератури, 2009. – 632 с.
  8.  Лишиленко О.В. Теорія бухгалтерського обліку: Навчальний посібник для вузів. – Київ: Центр навчальної літератури, 2009. – 215 с.
  9.  Судова бухгалтерія: навч. посіб. / В.І. Лазуренко, Н.І. Новікова; Донец. юрид. ін-т Луган. держ. ун-ту внутр. справ ім. Е.О.Дідоренка. –  Донецьк: Вебер, 2008. – 302 c.
  10.  Судова бухгалтерія: навч.-метод. посіб. / Д.В. Кравцов; Одес. нац. юрид. акад. – О.: Юрид. л-ра, 2008. – 136 c.
  11.  Судова бухгалтерія: підруч. / В.М. Глібко, О.П. Бущан. – К.: Юрінком Інтер, 2007. – 223 с.
  12.  Судова бухгалтерія: Підруч. / М.І. Камлик; Нац. акад. внутр. справ України. – 4-е вид., доповн. та переробл. – К.: Атіка, 2003. – 592 с.
  13.  Усач Б.Ф. Контроль і ревізія: Підручн. для вузів. – К.: Знання-Прес, 2008. – 253 с.
  14.  Шарманська В.М., Шарманська С.О., Головко І.В. Судова бухгалтерія. Навчальний посібник. – К.: Центр учбової літератури, 2008. – 454с.

Додаткова література:

  1.  Александров В.Т. Планування, облік, звітність, контроль у бюджетних установах, державне замовлення та державні закупівлі: Інтегрований комплекс: Навчальний посібник. – Київ: АВТ, 2004. – 593 с.
  2.  Бондаренко Н.О. Аудит суб'єктів підприємницької діяльності: Навчальний посібник для вузів. – К.: Центр навчальної літератури, 2004. – 299с.
  3.  Верига Ю. Захист інформації в комп'ютерних інформаційних системах бухгалтерського обліку // Бухгалтерський облік і аудит. – 2004. – № 5. – С.59-65.
  4.  Галушка Є.О. Казначейська справа: Навчальний посібник для вузів. – Чернівці: Книги – ХХІ, 2009. – 248 с.
  5.  Глібко, В.М. Основи фінансово-господарського контролю і документальної ревізії / В.М. Глібко. // Проблеми законності / Мін.освіти і науки Укр., Національна юридична академія України ім. Ярослава Мудрого. – Харків, 2006. Вип. 84. – С. 209-216.
  6.  Гольцова С.М. Звітність підприємств (фінансова, статистична, консолідована та до фондів соціального та пенсійного страхування): Навч. посіб. – К.: Центр навч. літ., 2004. – 291 с.
  7.  Даньків Й.Я. Стандартизація обліку і аудиту: Навч. посібник. – Київ: Знання, 2004. – 310 с.
  8.  Житний П. Обліково–аналітичні проблеми використання виробничого потенціалу і шляхи їх вирішення // Бухгалтерський облік і аудит. – 2004. – № 1. – С.41-50.
  9.  Завгородний В.П. Бухгалтерский учет в Украине с использованием национальных стандартов: Учебное пособие для вузов. – Киев: А.С.К., 2003. – 847 с.
  10.  Зайцева В. Вибір методів і принципів бухгалтерського обліку як передумова достовірності фінансової звітності // Вісник законодавства України. – 2004. – № 39. – С.41-43.
  11.  Івахненков С.В. Інформаційні технології в організації бухгалтерського обліку та аудиту: Навчальний посібник. – Київ: Знання, 2004. – 348 с.
  12.  Кім Г. Бухгалтерський облік: первинні документи та порядок їх заповнення: Навчальний посібник для вузів. – Київ: Центр навчальної літератури, 2004. – 440 с.
  13.  Користін, О. Ревізія як форма фінансового контролю / О. Користін, А. Клименко // Право України / Міністерство юстиції України; Конституційний Суд України та ін.. - Київ, 2007. № 2. - С. 62-66.
  14.  Косміна Р. Деякі дискусійні питання сучасного бухгалтерського обліку в Україні // Бухгалтерський облік і аудит. – 2009. – № 3. – С. 16-18.
  15.  Ластовецький В. Облік і контроль технологічної та виробничої собівартості // Бухгалтерський облік і аудит. – 2004. – № 5. – С.17-19.
  16.  Лишиленко О.В. Бухгалтерський управлінський облік: Навчальний посібник для вузів. – Київ: Центр навчальної літератури, 2004. – 254 с.
  17.  Ловінська Л. Гроші в сучасній системі бухгалтерського обліку // Економіка України. – 2004. – № 2. – С.12-21.
  18.  Моссаковський В. Інтеграція господарського обліку // Бухгалтерський облік і аудит. – 2004. – № 6. – С.16-24.
  19.  Моссаковський В. Концепція обліку в Україні // Бухгалтерський облік і аудит. – 2004. – № 11. – С.8-13.
  20.  Нишенко Л. Порівняльний аналіз і перспективи розвитку міжнародних систем бухгалтерського обліку // Бухгалтерський облік і аудит. – 2004. – № 8. – С.32-36.
  21.  Охрамович О. Напрями вдосконалення нормативно-правового забезпечення бухгалтерського обліку в Україні // Бухгалтерський облік і аудит. – 2005. – № 4. – С. 48-52.
  22.  Охрамович О. Реформування бухгалтерського обліку країн СНД у нових умовах господарювання // Бухгалтерський облік і аудит. – 2004. – № 9. – С.47-53.
  23.  Павлюк І. Бухгалтерський облік зменшення та відновлення корисності основних фондів // Бухгалтерський облік і аудит. – 2004. – № 8. – С.21-24.
  24.  Павлюк І. Бухгалтерський облік переоцінки основних засобів // Бухгалтерський облік і аудит. – 2004. – № 7. – С.3-10.
  25.  Пантелійчук Л. Формування облікової політики підприємства // Бухгалтерський облік і аудит. – 2004. – № 12. – С.25-28.
  26.  Пархоменко В. Документальне забезпечення основ бухгалтерського обліку // Бухгалтерський облік і аудит. – 2005. – № 3. – С. 10-15.
  27.  Практикум з бухгалтерського обліку на сільськогосподарських підприємствах за національними стандартами: Навчальний посібник для вузів // За ред. М.Ф.Огійчука. – Київ: Вища освіта, 2003. – 464 с.
  28.  Пуховкіна М.Ф. Центральний банк і грошово-кредитна політика: Навчально-методичний посібник для самостійного вивчення дисципліни. – Київ: КНЕУ, 2003. – 180 с.
  29.  Рудницький В.С. Організація первинного обліку та економічного аналізу на прикладі підприємств торгівлі: Навч. посіб. для вузів. – Київ: Професіонал, 2004. – 480 с.
  30.  Сажинець С. Про уніфікацію обліку довгострокових малоцінних необоротних матеріальних активів на підприємствах// Бухгалтерський облік і аудит. – 2004. – № 8. – С.25-31.
  31.  Сікора І. Нормативне регулювання бухгалтерського обліку оборотних активів // Бухгалтерський облік і аудит. – 2005. – № 2. – С. 30-35.
  32.  Сікора І. Проблемні аспекти гармонізації бухгалтерського обліку оборотних активів до вимог міжнародних стандартів // Бухгалтерський облік і аудит. – 2005. – № 4. – С.36-
  33.  Сухорукова Т. Методологічні засади відображення в бухгалтерському обліку доходів і витрат підприємств, предметом діяльності яких є виконання функцій замовника будівництва // Економіка. Фінанси. Право. – 2004. – № 2. – С. 34-39.
  34.  Ткаченко Н.М. Бухгалтерский финансовый учет на предприятиях Украины: Учебник для вузов. – Киев: А.С.К., 2009. – 869 с.
  35.  Усач Б.Ф. Теорія бухгалтерського обліку: Навч. посіб. – К.: Знання, 2004. – 301 с.
  36.  Чайка В. Порівняльна характеристика світових моделей бухгалтерського обліку та фінансової звітності // Бухгалтерський облік і аудит. – 2005. – № 3. – С.49-54.
  37.  Чернявський О.П. Організація і методика податкових перевірок: Навчальний посібник для вузів / За ред. О.П. Чернявського. – Київ: Центр навч. літератури, 2004. – 288 с.
  38.  Чи подобаються українським бухгалтерам міжнародні стандарти фінансової звітності (МСФЗ)? // Бухгалтерський облік і аудит. – 2005. – № 3. – С.64-65.
  39.  Чиж В. Щодо вдосконалення викладання бухгалтерського обліку для економістів та правознавців у вищих навчальних закладах України // Бухгалтерський облік і аудит. – 2004. – № 10. – С.36.
  40.  Шарманська В.М. Первинна документація і регістри бухгалтерського обліку: Навчальний посібник. – Київ: Знання-Прес, 2003. – 268 с.
  41.  Ширягіна О.Е. Методика аналізу фінансових результатів підприємства // Формування ринкових відносин в Україні. – 2004. – № 5. – С.60-64.

Електронні джерела 

  1.  www.byhgalter.com – бухгалтерський облік в Україні. Практична бухгалтерія доступно та зрозуміло
  2.  www.dkrs.gov.ua/kru/uk - Головне контрольно-ревізійне управління України.
  3.  www.kmu.gov.ua – Кабінет Міністрів України
  4.  www.nbu.gov.ua – Національний банк України
  5.  www.pravoznavec.com.ua – Електронна бібліотека юридичної літератури «Правознавець»
  6.  www.rada.gov.ua – Верховна Рада України
  7.  www.sta.gov.ua –Державна податкова адміністрація України
  8.  www.stat.gov.ua – Державний комітет статистики України
  9.  www.vobu.com.ua – всеукраїнська професійна газета «Все про бухгалтерський облік»




1. Дворцы Петербурга
2. Д Спилбергера ЮЛ
3. Контрольная работа- Государственное регулирование национальной экономики
4. Настя Её могли скорее назвать Айлу или Ийнелик но назвали странным чужим и глубоким именем Настя
5. А Первородящая Д.html
6. Этапы формирования конституционализма в России
7. Секс-шпионаж
8. . Описание проблемной ситуации
9. а 1
10. Анализ финансово-хозяйственной деятельности предприятия
11. Реферат Отчет состоит из 18 страниц 3 глав и одного приложения состоящего из договора и заявки
12. Беру кусок жизни грубой и бедной и творю из него сладостную легенду ибо я поэт
13. расследование причин острых отравлений оценка эффективности работы вентиляции для гигиенической
14. вариант 1 Отметьте имена прилагательные
15. Вариант 3 1 Какое из указанных событий произошло в XV в
16. Ааліз зовнішньої торгівлі за допомогою статистичних методів
17. . Понятие виды и классификация таможенных процедур.
18. Комплексная механизация молочной фермы ООО АПФ Хотьково
19. Формирование личности в младшем школьном возрасте
20. ошибочно превознося и преувеличивая силы ума мы не ищем для него надлежащих пособий