Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
НАЦІОНАЛЬНИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ІМЕНІ М.П. ДРАГОМАНОВА
СІЛЬВЕЙСТР Анатолій Миколайович
УДК 371.3(07)
АКТИВІЗАЦІЯ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
УЧНІВ НА УРОКАХ ВИВЧЕННЯ НОВОГО
НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ З ЕЛЕКТРОДИНАМІКИ
З ЗАСТОСУВАННЯМ КОМПЮТЕРА
13.00.02 - теорія і методика навчання фізики
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата педагогічних наук
Київ - 2000
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Вінницькому державному педагогічному університеті імені Михайла Коцюбинського Міністерства освіти і науки України, м. Вінниця.
Науковий керівник: кандидат фізико-математичних наук, доцент
Сумський Вадим Іванович,
Вінницький державний педагогічний
університет імені Михайла Коцюбинського,
доцент кафедри фізики
Офіційні опоненти: доктор педагогічних наук, професор,
академік АПН України
Жалдак Мирослав Іванович,
Національний педагогічний університет
імені М.П. Драгоманова,
завідувач кафедри інформатики та
обчислювальної техніки
кандидат педагогічних наук
Жук Юрій Олексійович,
Інститут засобів навчання,
заступник директора
Провідна установа: Кіровоградський державний педагогічний
університет імені Володимира Винниченка,
кафедра фізики та методики її викладання,
Міністерство освіти і науки України, м. Кіровоград
Захист відбудеться “26” грудня 2000 р. о 15на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.053.03 в Національному педагогічному університеті імені М.П. Драгоманова, 01601, Київ, вул. Пирогова, 9.
З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова, 01601, Київ, вул. Пирогова, 9.
Автореферат розісланий “21”листопада 2000 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Є.В. Коршак
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність дослідження. Зі встановленням України як самостійної держави освіта стала власною справою українського народу. Розбудова системи освіти, її докорінне реформування мають стати основою відтворення інтелектуального, духовного потенціалу нації, національного відродження, виходу вітчизняної науки, техніки і культури на світовий рівень, становлення державності та демократизації суспільства.
Центральною проблемою педагогіки і психології, як і раніше залишаються пошуки факторів, що базуються на застосуванні таких типів технологій, форм, прийомів і методів навчання, які забезпечували б підвищення рівня знань учнів, зміцнювали їх уміння і навички. У кожну епоху вчені намагалися розвязати її по своєму, виходячи з надбань попередніх поколінь, із соціально-економічних умов держави.
Особливу увагу, у вирішені поставлених перед освітою важливих світоглядних та прикладних питань, відіграє курс фізики. Як навчальний предмет фізика посідає одне з провідних місць у вирішенні комплексних завдань навчання і розвитку підростаючого покоління. Вона створює сприятливі умови для формування у молоді вірних наукових уявлень про навколишній світ та фізичну його картину; формує і розвиває у дітей науковий спосіб мислення; розвиває тісний взаємозвязок науки з життям; суттєво поліпшує політехнічну спрямованість навчання.
Для підвищення ефективності уроків фізики важливе значення мають різні прийоми активізації пізнавальної діяльності учнів (проблемне навчання, демонстраційний та фронтальний експеримент, експериментальні задачі, творчі завдання, самостійні роботи учнів, програмовані завдання тощо).
Теорія і методика навчання фізики збагатилася плідними ідеями, новими методами, прийомами, ефективними засобами, організаційними формами навчання активізації пізнавальної діяльності завдяки науково-методичним розробкам О.І. Бугайова, Б.Є. Будного, О.В. Бурова, С.У. Гончаренка, В.С. Зворикіна, Л.С. Каменецкого, Є.В. Коршака, Д.Я. Костюкевича, О.І. Ляшенка, Б.Ю. Миргородського, В.Г. Нижника, В.П. Орєхова, О.В. Пьоришкіна, О.А. Покровського, Р.Г. Разумовського, М.І. Розенберга, В.Ф. Савченка, О.В. Сергєєва, А.В. Усової, М.М. Шахмаєва та інших.
Методика навчання фізики зазнала змін під впливом досвіду творчо працюючих вчителів і спеціальних досліджень, направлених на виявлення шляхів активізації пізнавальної діяльності учнів, підсилення їх самостійності, широкого використання в навчальному процесі технічних засобів навчання (ТЗН), обчислювальної техніки.
Одним з шляхів активізації навчально-виховного процесу вивчення фізики є застосування нових інформаційних технологій навчання (НІТН). Поширення інформаційних технологій дає змогу ефективніше використовувати творчий шлях фахівців, відкриває ширші можливості для реалізації їх науково-технічних задумів.
В освіті є ще багато невирішених проблем, повязаних із запровадженням нових інформаційних технологій навчання. Головні з них, як свідчать дослідження багатьох вітчизняних та зарубіжних вчених (Б.С. Гершунський, Ю.І. Машбіц, М. Буняєв, М. Лапчик, А. Борк, Г. Клейман, М.І. Жалдак та ін.), це створення високоякісного в дидактичному плані програмного забезпечення та підготовка педагогів, які б володіли методикою використання НІТН і засобами їх застосування.
Ефективність навчання з використанням компютера в значній мірі залежить від якості навчальних програм. При низькій їх якості компютер не виправдовує тих надій, на підвищення ефективності навчання, які на нього покладають.
Можливість ефективного застосування компютерів при викладанні фізики досліджує ряд авторів, серед них А.П. Балашов, П.С. Булкін, Е.С. Бурсіан, Б.І. Волков, Ю.О. Жук, В.А. Ізвозчіков, А.С. Кондратьєв, В.В. Лаптєв, П.М. Маланюк та ін.
Однак інформаційні технології значно відрізняються між собою: їх основу можуть становити різні теоретичні засади. Крім того, компютер в них виконує неоднакові навчальні функції і реалізує їх по-різному. Проте, важливою є проблема ефективного поєднання нових і традиційних технологій навчання.
Необхідність забезпечення ефективності інформатизації освіти вимагає розвязання і ряду психолого-педагогічних проблем. Психологічні основи програмованого навчання розробленні у роботах А.І. Берга, В.П Беспалько, П.Я. Гальперіна, Т.А. Ільїної, Н.Ф. Тализіної, О.К. Тихомирова, З.І. Слєпкань та ін.
Тенденція розвитку педагогічної науки, необхідність підвищення наукового рівня і практичної ефективності педагогічних досліджень вимагають все ширшого впровадження засобів сучасних інформаційних технологій у дослідницьку діяльність.
Розглянуті вище питання лягли в основу дисертаційного дослідження: “Активізація пізнавальної діяльності учнів на уроках вивчення нового навчального матеріалу з електродинаміки з застосуванням компютера”.
Мета дослідження: теоретичне обгрунтування і розробка методики уроків вивчення нового навчального матеріалу з фізики з розділу “Електродинаміка” в загальноосвітній школі з допомогою ЕОМ.
Обєкт дослідження: процес навчання фізики в загальноосвітній школі на уроках вивчення нового матеріалу з застосуванням нових інформаційних технологій.
Предмет дослідження: компютерна підтримка системи методичних прийомів і способів викладання електродинаміки в середніх закладах освіти на уроках вивчення нового матеріалу.
Гіпотеза дослідження: використання програмного забезпечення для ЕОМ в процесі викладання електродинаміки на уроках вивчення нового матеріалу повинно підвищити ефективність і якість засвоєння нових знань (понять, законів, величин, тощо), формування відповідних умінь та навичок.
Відповідно до предмету і гіпотези дослідження були визначенні його конкретні завдання:
Для реалізації конкретних завдань застосовувалися такі методи дослідження:
Педагогічний експеримент проводився в загальноосвітніх школах м. Вінниці та Вінницької області, в якому брали участь учні 10-х і 11-х класів (з 1994/95 н.р. по 1997/98 н.р.) та на кафедрі фізики Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського, в якому були задіяні студенти другого курсу фізико-математичного факультету спеціальностей “Фізика та інформатика” і “Математика та фізика”, а також студенти четвертого курсу спеціальності “Математика та інформатика”.
Теоретичне значення результатів дослідження полягає в уточнені та модифікації дидактичних можливостей застосування ЕОМ під час вивчення нового матеріалу як засобу активізації пізнавальної діяльності учнів і в обгрунтуванні педагогічних умов ефективності їх застосування.
Наукова новизна: вперше на базі нових інформаційних технологій навчання запропонована методика застосування педагогічних програмних розробок з розділу “Електродинаміка” на уроках вивчення нового матеріалу в ЗОШ.
Практичне значення дослідження становлять:
- розробленні науково-обгрунтовані педагогічні програмні розробки (ППР) та педагогічні програмні засоби (ППЗ) для використання їх під час вивчення нового матеріалу, які забезпечують ефективність засвоєння знань з фізики;
- запропонована автором методика використання педагогічних програмних розробок і методичні рекомендації для вчителів, що дає змогу забезпечити глибоке вивчення курсу електродинаміки та підвищує ефективність засвоєння нового матеріалу і призводить до збудження пізнавального інтересу учнів при вивченні фізики в загальноосвітній школі.
Достовірність та обгрунтованість результатів дослідження забезпечується відповідністю до положень дисертації основним напрямкам і рівню розвитку педагогічної науки в Україні та за кордоном. Підтверджується позитивними результатами педагогічного експерименту, повнотою і статистичною значущістю емпіричного матеріалу, всебічним аналізом, широким обговоренням отриманих результатів та висновків з науковими працівниками, методистами і вчителями-практиками.
Апробація результатів: дослідження проводились в процесі викладання фізики в 10-11 класах у загальноосвітніх школах м. Вінниці та Вінницької області. Результати досліджень висвітлені в 37 публікаціях і обговорювались на міжнародних, всеукраїнських, республіканських, міжрегіональних, міжвузівських, на щорічних науково-практичних конференціях професорсько-викладацького складу ВДПУ імені Михайла Коцюбинського, семінарах НПУ імені М. Драгоманова.
На регіональному семінарі, що організований промисловим обєднанням “ІНФРАКОН” (м. Вінниця, грудень, 1993 р.), міжвузівській науково-практичній конференції “Методичні особливості викладання фізики на сучасному етапі” (м. Кіровоград, 21- 22 січня 1994 р.), виставці-ярмарку і науково-практичному семінарі “Розробка нових засобів навчання” (м. Київ, 17 - 19 травня 1994 р.), ІІ Міжнародній конференції “Компютерні програми учбового призначення” (м. Донецьк, 3 - 7 вересня 1994 р.), міжнародній школі-конференції “Передові дисплейні технології” (ADTІS - 94) (м. Львів, 1994 р.), міжнародній науково-практичній конференції “Трудове і професійне навчання: проблеми, пошуки, перспективи” (м. Вінниця, квітень, 1994 р.), науково-практичному семінарі “Створення і використання електронних приладів в лабораторному практикумі та лекційному експерименті з електрики і магнетизму” (м. Житомир, 1994 р.), І республіканській конференції “Концепція підготовки спеціалістів фізичної культури в Україні” (м. Луцьк, 1994 р.), звітній науковій конференції викладачів та студентів (м. Вінниця, березень, 1995 р.), засіданні науково-методичної комісії по новим технологіям навчання при мінвузі України (м. Вінниця, 1995 р.), ІІ Всеукраїнській конференції “Шляхи удосконалення фундаментальної і професійної підготовки вчителів фізики” (м. Київ, 24-25 травня 1995 р.), ІІ міжвузівській науково-практичній конференції “Методичні особливості викладання фізики на сучасному етапі” (м. Кіровоград, 22-23 березня 1996 р.), міжвузівській науково-практичній конференції “Методичні особливості викладання фізики на сучасному етапі” (м. Кіровоград, 3-4 квітня 1998 р.), міжнародній науково-практичній конференції “Науково-теоретичні і методичні засади конструювання змісту професійної освіти” (м. Вінниця, 19-20 травня 1998 р.), ІІІ Всеукраїнській науковій конференції “Фундаментальна та професійна підготовка фахівців з фізики” (м. Київ, 27-28 травня 1998 р.), республіканському семінарі “Актуальні питання навчання фізики в середній і вищій школі 1998/99 н. р.р.” (м. Київ, 18 листопада 1998 р.).
На захист виноситься:
Структура та обсяг дисертації. Основний зміст роботи містить 174 сторінки основного тексту, 67 рисунків, 13 таблиць, 3 діаграми та 3 графіки. Список використаних джерел містить 263 найменування. Робота складається із вступу, трьох розділів, висновків, списку використаних джерел і 22 додатків. Загальний обсяг дисертації сторінок.
ЗМІСТ РОБОТИ
У вступі обгрунтовано актуальність наукової проблеми, формулюється її мета, обєкт, предмет, гіпотеза, завдання, методи дослідження, теоретичне та практичне значення, характеризується наукова новизна, вказується сфера апробації результатів наукової проблеми, формулюються основні положення, що виносяться на захист.
У першому розділі “Теоретичні основи активізації пізнавальної діяльності учнів” зроблений аналіз літератури з проблем в педагогіці, психології та методиці викладання фізики. Розглядається активізація пізнавальної діяльності учнів як психолого-педагогічна проблема, компютер як засіб активізації пізнавальної діяльності учнів на уроках та психолого-педагогічні основи застосування ЕОМ з метою активізації пізнавальної діяльності учнів.
В розділі проводиться аналіз методів, прийомів та організаційних форм навчання, які зумовлюють активізацію пізнавальної діяльності учнів на уроках. Зробивши аналіз психолого-педагогічної літератури бачимо, що жоден з відомих методів та прийомів навчання не може бути універсальним, так як навчальний процес складний за змістом, типами та формами. Тому потрібно їх збагачувати, систематизовувати та доцільно використовувати в різних ситуаціях.
Провівши аналіз джерел, що стосується НІТН як засобів активізації пізнавальної діяльності учнів на уроках, можна стверджувати, що в першу чергу перебудову зазнає урок-лекція технічних дисциплін. Оскільки вона потребує наявності великої кількості числового, графічного та іншого візуального матеріалу, який доцільно представляти за допомогою ЕОМ. Компютер має перевагу своєю доступністю і допомагає вчителеві досягти максимального опанування нового матеріалу учнями з меншою витратою часу. Виникає можливість не тільки швидко проілюструвати практичне вживання, а і провести обчислення для достовірності того чи іншого теоретичного положення.
У методичному відношенні компютерні проекції роблять будь-яке явище доступнішим для розуміння та допомагають більш легкому опануванню і запамятовуванню фактів. Це зумовлено великим значенням зорової та звукової інформації.
У шкільному курсі фізики ілюстрації не є доповненням до словесного викладання курсу, а є його невідємною частиною, яка займає значне місце під час вивчення нового матеріалу. Найкращий ефект досягається коли викладання та ілюстрації за допомогою ЕОМ проводяться паралельно. Вони неначе зливаються у спільний логіко-неперервний процес. За допомогою ЕОМ, що зкомутована з класною телесистемою, спрощується демонстрація явищ, які важко показати в шкільному експерименті, а також проілюструвати приклади застосування фізичних явищ в техніці при допомозі мультимедійних засобів.
Аналіз стану та перспективи удосконалення методики навчання фізики показує, що запровадження компютерної техніки у навчальний процес є актуальною проблемою сьогодення. Вона виступає як одна із прогресуючих тенденцій подальшого розвитку освіти в цілому і фізичної освіти зокрема. При цьому, на відміну від навчального кіно, вчитель залишається центральною фігурою навчального процесу, бо має можливість керувати процесом відображення інформації.
Значну увагу при вивчені фізики, із застосуванням ЕОМ під час викладання нового матеріалу, фахівці звертають на імітаційне моделювання. Саме цей напрямок найбільш перспективний при використанні ЕОМ в курсі фізики.
Компютерне моделювання, стимулює поглиблене вивчення фізики, дає можливість проникнути щоразу в суть проблеми, розвиває творче мислення учнів. Однак потребує обдумування різних шляхів її розвязків, знань основ аналізу розмірностей і подібностей.
Для забезпечення вказаних цілей, створюються педагогічні програмні засоби (ППЗ) та педагогічні програмні розробки (ППР). Функціональні особливості їх полягають у тому, що вони орієнтовані на роботу з ЕОМ, які мають високо розвинуте програмне забезпечення, здійснюють сталий оперативний звязок учнів з компютером, з учителем, учителя з кожним учнем, мають у своєму складі різні типи програмних продуктів (навчаючих, моделюючих, ігрових програм, текстових і графічних редакторів, тренажерів, тощо).
Оскільки навчально-виховний процес це, передусім, процес формування особистості, то до розробок ставляться особливі вимоги. Вони повинні розроблятися на основі системного підходу, враховуючи логіку навчання, наступність у вивченні шкільних предметів, при цьому слід дотримуватися техніко-педагогічних і санітарно-гігієнічних норм, а також техніки безпеки.
Дидактичні вимоги до ППЗ та ППР включають забезпечення надійної роботи зворотного звязку, самоконтролю, індивідуалізації та диференціації процесу навчання, а саме: при вивченні теоретичного матеріалу й закріпленні його за допомогою розвязання контрольних завдань та вправ.
Методичні вимоги до ППЗ та ППР передбачають послідовну компютеризацію всього навчального процесу, видачу на екран дисплея високоякісної, обємної та наочної інформації, яка сприятиме якісній роботі учнів, заохочуючи до праці кожного, формуючи впевненість у своїх знаннях і вміннях.
Провівши аналіз застосування ЕОМ як засобу навчання, стає зрозумілим, що застосування компютера у різних дисциплінах, а особливо в фізиці, як у школах, так і у вузах, на різних видах занять є доцільним. Хоча і потребує чимало зусиль науковців для створення методики використання ЕОМ для конкретних дисциплін, видів занять та певного контингенту учнів.
Розглядаючи погляди педагогів, психологів, науковців, котрі займаються проблемами компютеризації в школі, можна підкреслити наступне: компютер істотно збагатив уяву про навчальну взаємодію. Оскільки його застосування дозволило значно розширити коло задач, що використовуються в навчанні, а також змінилися психологічні параметри навчальних задач, їх складність. При побудові навчальних програм різного типу доводиться розвязувати різні психолого-педагогічні проблеми, причому в міру збільшення числа навчальних функцій, що передаються компютеру.
У другому розділі “Методика застосування ЕОМ на уроках з фізики” обгрунтовується необхідність побудови методичної системи застосування компютера на уроках вивчення нового навчального матеріалу з електродинаміки в загальноосвітній школі. Розглядаються дидактичні засоби для забезпечення уроків вивчення нового матеріалу, методика застосування ЕОМ, розробка педагогічних програмних засобів (ППЗ) та педагогічних програмних розробок (ППР) і впровадження їх в навчальний процес загальноосвітньої школи з метою активізації пізнавальної діяльності учнів.
Розвязання поставленої проблеми щодо застосування нових інформаційних технологій навчання під час вивчення нового матеріалу зосереджується на двох аспектах: технічному і методичному.
Технічний аспект повязаний з дидактичними засобами сучасного класу, які можна використовувати для вивчення матеріалу за новою інформаційною технологією, а методичний із програмними продуктами, які необхідні для нормального і методично виправданого використання компютера під час вивчення нового матеріалу.
Аналіз літератури з даної проблеми показує, що технічний фактор найменш охоплений увагою методистів, фахівців. На нашу думку, більш доступним для будь-якої загальноосвітньої школи може бути використання замкнутої телевізійної системи. Так як у багатьох школах такі системи є, але вони в більшості випадків використовуються лише для обслуговування загальношкільних заходів. Така телевізійна система може служити дидактичним засобом для забезпечення ЕОМ під час вивчення нового матеріалу.
Компютер з телесистемою передбачає використання двох або більше телевізорів, які служать моніторами. Кількість телевізорів, які необхідно використовувати, залежить від числа слухачів. Для класів, де число учнів не перевищує 40 осіб доцільно використовувати в шкільному фізичному кабінеті два телевізори.
Потрібно відмітити, що компютер зкомутований з телевізійною системою під керівництвом вчителя, може виконувати наступні функції:
Успішне засвоєння змісту матеріалу, що вивчається, залежить від широкого застосування дидактичних прийомів, що активізують пізнавальну діяльність учнів. До них відносять прийоми співставлення і порівняння понять, явищ, закономірностей, що мають властивість подібності, застосування аналогій і моделей.
Нами запропоновано цілий ряд розробок з розділу “Електродинаміка”, що охоплюють теми уроків: “Заряджені тіла. Електризація тіл”, “Закон збереження електричного заряду”, “Діелектрики в електростатичному полі”, “Електроємність”, “Електрорушійна сила”, “Закон Ома для повного кола”, “Електричний струм у рідинах”, “Електричний струм у газах. Несамостійний і самостійний розряд. Поняття про плазму. МГД-генератор”, “Електричний струм у вакуумі. Електронна емісія. Вакуумний діод. Електронні пучки та їх властивості. Електронно-променева трубка”, “Електричний струм у напівпровідниках. Електрична провідність напівпровідників при наявності домішок. Електронно-дірковий перехід. Напівпровідниковий діод”, “Дія магнітного поля на рухомий заряд. Сила Лоренца”, “Електромагнітні коливання”, які вивчаються в 10-х та 11-х класах загальноосвітньої школи. Таких педагогічних програмних розробок розроблено 16 штук.
ППР вміщує матеріал, який вивчається за програмою в навчальному закладі. Це книжечка, де повністю написано розширений текст прослуханого уроку, який супроводжує ЕОМ, з усіма зображеннями, таблицями і навіть числами, що відтворюються на телемоніторах компютера. До складу ППР входить також дискета або кілька дискет чи компакт-диск, на яких записано програму для компютера, за якою він працює на уроці і якою можна скористатися при самостійному опрацюванні матеріалу. Обєм інформації, яка записана на дискетах або компакт-дисках в десятки і сотні раз перевищує інформацію в книзі, адже на них записані основні досліди, автобіографії з портретами вчених, про які йде мова, мультимедійні анімації, енциклопедичні дані і просто кадри з навчальних науково-популярних фільмів.
Учитель або учень може, з допомогою ЕОМ, яка працює за програмою, не просто відтворити зображення, що показані на рисунках педагогічних програмних розробок, а і вводячи свої числові дані, отримувати нові результати, які можуть слугувати підтвердженням того чи іншого закону. Деякі ППР містять набір слайдів.
Крім того, кожна ППР має у своєму тексті короткі рекомендації по роботі з програмою (де є назва і опис програми). Тут також є вказівка про позначення, якими необхідно користуватися і яку вони виконують функцію. В електронній програмі для ЕОМ закладена можливість використовувати покажчик, а в ППР подається детальний опис користування ним при вивченні нового матеріалу. Так, наприклад у момент зупинки ЕОМ висвічується цифра в лівому кутку монітора, керуючи курсором (з клавіатури або маніпулятором “миша”) покажчик підводять у ту частину екрана, де потрібна концентрація уваги слухачів.
До кожного ППР, нами розроблені картки супроводу. Поміщений матеріал розбитий на розділи. Кожний розділ містить вибрану підбірку матеріалу, яка описує той чи інший процес. При необхідності викликати конкретний розділ, потрібно натиснути клавішу “R”. Внизу монітора зявиться запит ”Розділ №?”. Вказавши номер розділу, програма почне працювати з вказаного місця.
Відмітимо, що учні, в яких є власні ЕОМ, або вони мають доступ до компютера, можуть використовувати ППР для опрацювання прослуханого матеріалу, відпрацювання практичного заняття або як виконання домашнього завдання. Учитель може використовувати ППР і для підготовки до уроку.
Користуючись ППР, учитель сам може визначити рівень викладання залежно від того, чи подається цей матеріал у загальноосвітній школі загального типу, чи в навчальному закладі з поглибленим вивченням фізики, чи навіть у навчальному закладі різного ступеня акредитації.
Програмне забезпечення для запропонованих педагогічних програмних розробок розроблено під графічне середовище DOS та Windows 95, 98.
Відмітимо, що застосування ЕОМ на уроці змінює стан слухачів від інертного бездіяльного до робочого. Компютер дає можливість учням разом з учителем стати безпосереднім учасником демонстраційного експерименту.
Результати проведення шкільних уроків в спеціалізованому класі, підтверджують позитивне і зацікавлене відношення до нетрадиційної форми викладання нового матеріалу.
У третьому розділі “Ефективність застосування компютера під час вивчення нового матеріалу” наводиться організація і проведення педагогічного експерименту та обробка і аналіз його результатів.
Велику увагу в дослідженні приділено питанням активізації навчання з використанням нових інформаційних технологій, в основі яких є використання ЕОМ.
У відповідності до основних факторів і вимог проведення педагогічного експерименту нами були проведені експериментальні уроки (уроки-лекції).
Мета педагогічного експерименту полягала у перевірці ефективності методики проведення уроків із застосуванням ЕОМ у процесі вивчення нового навчального матеріалу з розділу “Електродинаміка” в загальноосвітній школі. Педагогічний експеримент проводився в ЗОШ №20 м. Вінниці, Михайлівській ЗОШ Вінницької області та ПТУ №4 м. Вінниці і проходив в три етапи.
Перший етап включав: аналіз науково-методичної літератури, програм та шкільних підручників; вибір навчальних закладів (сільська школа, міська і спеціалізована); підбір технічного обладнання (наявність компютерних класів, ЕОМ в фізичному кабінеті, спеціалізованих кабінетів для проведення занять з фізики); підбір вчителів і контингенти учнів, бесіди з вчителями, учнями; аналіз даних з фізики за попередні чверті і роки; розробка педагогічних програмних засобів (ППР); анкетування.
На другому етапі проводилася розробка методичного апарату і проходив пошуковий етап навчального експерименту у вибраних класах.
Результати пошукового етапу експерименту дозволили скоректувати структуру, зміст уроків і контрольних робіт, а також питання застосування ЕОМ в навчальному процесі. Конструювалися і формулювалися завдання, відбирався необхідний навчальний матеріал з підручника в комплексі з іншими навчальними засобами.
Третій етап навчаючий експеримент (1996-1998 рр.), в процесі якого проходила експериментальна перевірка методики застосування ЕОМ на уроках вивчення нового матеріалу з фізики та проводився аналіз отриманих результатів.
Дослідження проводились у формі експериментальних уроків. В ході експерименту здійснювались педагогічні спостереження, поточний і підсумковий контроль в експериментальних і контрольних класах для перевірки ефективності застосування НІТН.
Основним критерієм результативності методики застосування ЕОМ в навчальному процесі ми вважали різницю в результатах виконання контрольних робіт школярів експериментальних і контрольних класів.
Експеримент почався в 1995/96 н.р., тобто де вперше на уроках з фізики застосовувалася ЕОМ, а стартові умови для експериментальних класів були взяті з даних успішності за 1994/95 н.р. В ньому брали участь учні Вінницької загальноосвітньої школи №20, Михайлівської загальноосвітньої школи Вінницької області та професійно-технічного училища №4 м. Вінниці. Оскільки в Михайлівській ЗОШ 10 клас був один, то і в інших навчальних закладах читалася фізика за новими інформаційними технологіями в усіх відповідних учнівських колективах без поділу на контрольні і експериментальні. А тому дані успішності повязані із застосуванням нових інформаційних технологій порівнювалися з попереднім навчальним роком, в якому фізика читалася за традиційною методикою.
Для того, щоб вияснити вплив засвоєних знань за новою технологією на результат вивчення фізики, була підрахована підсумкова успішність з цього предмету і зроблений порівняльний аналіз, який наведений на діаграмі 1.
Діаграма 1.
Порівняння показників якості знань, умінь і навичок
підсумкової успішності учнів з фізики
Із діаграми видно, що показник якості навчальної діяльності з фізики (число учнів, які навчаються на “4” і “5”) в 1995/96 навчальному році у всіх досліджуваних навчальних закладах підвищився. В загальноосвітній школі №20 м. Вінниці якість навчальної роботи підвищився на 24,6%, в професійно-технічному училищі №4 м. Вінниці на 9,5%, в Михайлівській загальноосвітній школі Вінницької області на 4%.
Статистичний аналіз успішності учнів, зроблений на основі підсумків навчання за 1994/95 навчальний рік (коли ЕОМ при вивченні фізики не використовувалось) і підсумків навчання за 1995/96 (коли ЕОМ при вивченні фізики застосовувались).
Також були обраховані дисперсія, середньоквадратичне відхилення та коефіцієнт варіації (V).
З проведених обрахунків випливає, що в двох випадках успішність піднялась майже на високий ступінь V=10,2% (10-А клас ЗОШ №20); V=10, 7% (10-Б клас ЗОШ №20), в двох випадках - вище середнього V=14,2% (група 6 ПТУ №4); V=14,2% (11-Б клас ЗОШ №20) і в двох випадках - на середньому рівні V=18,2% (10 клас Михайлівська ЗОШ) і V=18,8% (група 23 ПТУ №4). Нижче середнього рівня немає, і якщо порівняти з V, то підвищення успішності у всіх класах (групах) було без винятку.
Для підтвердження одержаних результатів з вересня 1996 р. по травень 1998 р. в ЗОШ №20 м. Вінниці проведено контрольний експеримент, стосовно застосування ЕОМ при навчанні фізики. В якості експериментальної групи були взяті класи 10-Б 1996/97 н.р. та 10-Б 1997/98 н.р., а в якості контрольної групи 10-А 1996/97 та 10-А 1997/98 н.р.
По завершенню вивчення тем (як в тих, так і в інших групах), були проведені контрольні роботи, за результатами яких був зроблений порівняльний математично-статистичний аналіз і обрахований коефіцієнт кореляції.
Статистичний аналіз показав в більшості випадків (чотири із шести) високу ступінь кореляції і двічі яскраво виражену кореляцію.
Важливим показником для дослідження ефективності навчання з допомогою ЕОМ порівняно із традиційною методикою, є не тільки співставлення різних критеріїв для експериментальної і контрольної групи між собою, але і спостереження динаміки цих критеріїв протягом всього навчального року. З цією метою нами обраховані середній бал учнів експериментальних і контрольних груп, за зрізами отримані рівняння регресії і обчислені необхідні коефіцієнти.
Отже, можна стверджувати, що дані, які були отримані на попередньому етапі в 1995/96 н.р. повністю підтвердилися контрольним експериментом в 1996/97 н.р. Звідси можна зробити висновок, що порівняльний аналогічний експеримент в ПТУ №4 м. Вінниці та Михайлівській ЗОШ Вінницької області показав, що викладання з допомогою ЕОМ дає кращі результати, ніж за традиційною методикою.
Щоб показати, що вивчення нового матеріалу з фізики з застосуванням компютера є ефективним, нами був обрахований коефіцієнт ефективності для експериментального класу 10-Б 1997/98 н.р. в загальноосвітній школі №20 м. Вінниці за методикою, яку запропонував Мархель І.І. та Авакімян А.О.
Запропонований критерій ефективності може бути використаний для визначення як ефективності навчального процесу, що відбувається, так і в порівняні ефективності різних методів, засобів і форм організації навчання. Якщо ж коефіцієнт ефективності вважається меншим 0,6, то процес вважається неефективним. У нашому ж випадку коефіцієнт ефективності дорівнює 0,68, що і є підтвердженням ефективності застосування даної методики під час вивчення нового матеріалу з фізики в ЗОШ.
Всі показники експерименту, проведеного в ході навчального процесу, підтверджують якісний вплив застосування компютера і програмного забезпечення. В ході експерименту підтвердилась універсальність ЕОМ і можливість їх застосування для проведення занять і з інших предметів.
У висновках узагальнено результати дослідження та сформульовано основні науково-практичні рекомендації щодо активізації пізнавальної діяльності учнів на уроках вивчення нового навчального матеріалу з “Електродинаміки” із застосуванням компютера в загальноосвітній школі.
Проведені дослідження підтвердили правильність висунутої гіпотези і дозволяють сформулювати такі висновки:
На наш погляд, дослідження варто продовжувати в таких напрямках:
Робота висвітлена в 37 публікаціях, частина з яких наводиться нижче.
Використані в дисертації ідеї та розробки з опублікованих праць належать автору, співавтори брали участь у їх обговорені та впроваджені.
АНОТАЦІЯ
Сільвейстр А.М. Активізація пізнавальної діяльності учнів на уроках вивчення нового навчального матеріалу з електродинаміки з застосуванням компютера. Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук із спеціальності 13.00.02 теорія і методика навчання (фізики). Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова, Київ, 2000.
Робота присвячена розробці методичної системи, яка приводить до активізації пізнавальної діяльності учнів на уроках вивчення нового навчального матеріалу з електродинаміки з застосуванням компютера. Розроблений та запропонований технічний та методичний аспекти застосування ЕОМ для уроків вивчення нового навчального матеріалу в загальноосвітній школі. Захищається розроблена методична система педагогічних програмних засобів (ППЗ) та педагогічних програмних розробок (ППР), що реалізуються на базі ЕОМ під час вивчення нового матеріалу з фізики з розділу “Електродинаміка” в ЗОШ. Запропоновані методичні розробки стимулюють підвищення активізації пізнавальної діяльності учнів при вивчені фізики.
Ключові слова: активізація, діяльність, уроки вивчення нового матеріалу, нові інформаційні технології навчання, педагогічні програмні засоби, педагогічні програмні розробки, компютерні технології.
АННОТАЦИЯ
Сильвейстр А.Н. Активизация познавательной деятельности учащихся на уроках изучения нового учебного материала по электродинамике с применением компьютера. Рукопись.
Диссертация на соискание научной степени кандидата педагогических наук по специальности 13.00.02 теория и методика обучения (физики). Национальный педагогический университет имени М.П. Драгоманова, Киев, 2000.
Работа посвящена разработке методической системы, которая приводит к активизации познавательной деятельности учащихся на уроках изучения нового учебного материала по электродинамике с применением компьютера. Разработан и предложен технический, методический аспекты применения ЭВМ для уроков изучения нового учебного материала в общеобразовательной школе.
Предложенный технический аспект, включает дидактические средства, которое можно использовать для изучения материала по новой информационной технологии. К нему мы относим компьютер, который соединён с замкнутой классной телевизионной системой, где каждый телевизор в этом случае выступает как монитор. Компьютер соединённый с классной телевизионной системой даёт возможность наблюдать изображения на мониторе всем ученикам класса одновременно.
Разработан методический аспект, который включает педагогические программные продукты и методику использования их в учебно-воспитательном процессе. Программные продукты, которые разработанные и изготовленные в виде педагогических программных средств (ППС) и педагогических программных разработок (ППР) для обслуживания уроков средствами ЭВМ с их рекомендациями, могут быть использованы и при самостоятельному изучению материала. Описанные программно-методические разработки, дополняют систему физического эксперимента средствами компьютерного моделирования и позволяют повысить уровень и качество изучения физических процессов.
Приводятся функции, которые выполняет ЭВМ под руководством учителя в процессе изложения нового учебного материала на уроке:
Показано, что применение методов компьютерного моделирования подносит процесс восприятия и осознания большого количества физических явлений, даёт свой вклад в повышение интереса учащихся при изучении физики. Компьютерное моделирование отображает более существенные характеристики оригиналу, что ускоряет процесс усвоения учениками новых понятий, законов, примеров, которые их делают более доступными и понятными.
Обращается внимание на то, что изучение и использование предложенной методики студентам, преподавателям вузов, учителям школ обогатит их методическую базу, что касается активизации учебно-познавательной деятельности учеников в процессе изучения физики.
Проведённые исследования показали, что использование компьютерной поддержки вовремя изучения нового учебного материала открыло новые организационные формы и разнообразило методы обучения физики. А также исследования показали, что очень эффективным есть применение компьютера на уроках, где есть потребность выполнять моделирование, проводить исчисления, строить графики.
Эффективность этой методики даёт лучший результат, если её применять во всех разделах физики, а в общеобразовательных школах постепенно применять при изучении других предметов.
Защищается разработанная методическая система педагогических программных средств (ППС) и педагогических программных разработок (ППР), которые воплощаются на базе ЭВМ в процессе изучения нового материала по физике с раздела “Электродинамика” в общеобразовательной школе. Предложенные методические разработки стимулируют активизацию познавательной деятельности учащихся при изучении физики.
Предложена нами компьютерная поддержка доступна для использования в материальном плане для общеобразовательных школ.
Ключевые слова: активизация, деятельность, уроки изучения нового материала, новые информационные технологии обучения, педагогические программные средства, педагогические программные разработки, компьютерные технологии.
ANNOTATION
Silveystr A.M. Activization of studentsknowledge activity at the lessons of learning new educational material on electrodynamic, using the computer.- Manuscript.
Dissertation on the acquisition of scientific degree of Candidate of Pedagogic University named after M.P. Dragomanov, Kyiv, 2000.
The work is devoted to the working metodical basis, which leads to activization of studentsknowledge activity at the lessons of learning new educational material on electrodynamic, using the computer. Technical and methodical aspects of using the computer for learning new educational material at the lessons in the secondary school are worked out and suggested. The worked out methodical system of the pedagogic program means (PPM) and the pedagogic program workings (PPW), which are realized on the computer base during learning new material on Physics from the section of “Electrodynamics” at the secondary school is defended. The suggested workings stimulate the increase of activization of stydentsknowledge activity during learning of Physics.
Key words: activization, activity, lessons of learning new material, new informative technologies of learning, pedagogic program means, pedagogic program workings, computer technologies.
Підписано до друку 27.09.2000 року.
Формат 6084/16
Виготовлено з оригінал-макету в Вінницькому державному педагогічному університеті імені Михайла Коцюбинського. 21100, м. Вінниця, вул. Острозького, 32
Зам. № _______. Наклад 100.