У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

реферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук Львів ~ Дисертацією є рукоп

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 28.12.2024

31

НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ РЕГІОНАЛЬНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ

ВЕРБІВСЬКА ЛЮДМИЛА ВАСИЛІВНА

УДК 332.145:330.322 (477.85)

ФОРМУВАННЯ ІНВЕСТИЦІЙНОЇ СТРАТЕГІЇ СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ ПРИКОРДОННОГО РЕГІОНУ

Спеціальність: 08.10.01 –Розміщення продуктивних сил і регіональна економіка

Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата економічних наук

Львів –

Дисертацією є рукопис.

Робота виконана в Чернівецькому національному університеті імені Юрія Федьковича.

Науковий керівник:  доктор економічних наук, професор                                            Євдокименко В.К.,  Чернівецький національний університет                         ім. Юрія Федьковича, завідувач кафедри                          економіки   підприємства та маркетингу                      

Офіційні опоненти: доктор економічних  наук,  професор                                             Гаврилюк Олег Вікторович,                                                   Інститут світової економіки і міжнародних відносин НАН України, провідний науковий співробітник;

кандидат економічних наук, доцент                                            Мікула Надія Анатоліївна,    Інститут регіональних досліджень НАН України,    старший науковий співробітник

Провідна організація: Інститут проблем ринку та економіко-екологічних  досліджень, відділ соціально-економічного  розвитку приморських регіонів,                                          м. Одеса

Захист дисертації відбудеться 27 травня 2004 року о 11 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д35.154.01 по захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня доктора наук в Інституті регіональних досліджень НАН України за адресою: 79026, м. Львів, вул. Козельницька, 4.

З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Інституту регіональних досліджень НАН України за адресою: 79026, м. Львів, вул. Козельницька, 4.

Автореферат розісланий 27 квітня 2004 р.

Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради,
кандидат економічних наук Жовтанецький В.І.

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальність теми дослідження. Після здобуття Україною незалежності особливо актуальним стало вивчення проблем, пов’язаних з інвестуванням розвитку національної економіки країни та її регіонів. Адже саме  наявність  інвестицій обумовлює соціально-економічний розвиток територіальних суспільних систем різного ієрархічного рівня, економічну незалежність країни.

Виняткового значення набувають обґрунтування, вибір і фінансове забезпечення соціально-економічного розвитку прикордонних регіонів, які відіграють значну роль у посиленні ролі України на міжнародній арені, особливостях її входження в світову спільноту держав.

Зарубіжний і вітчизняний досвід засвідчує, що ефективний розвиток прикордонних регіональних суспільних систем вимагає вкладання належних обсягів інвестиційних ресурсів, здатних забезпечити економічну безпеку  і соціально-економічний розвиток регіонів і  держави в цілому.

На теперішній час в Україні спостерігаються суттєві регіональні  диспропорції  в обсягах інвестицій в основний капітал. Ці диспропорції сформувалися протягом останніх 13 років. Якщо у 1990 р. інвестиції, вкладені в основний капітал Дніпропетровської, Донецької, Запорізької, Київської, Луганської, Одеської,  Харківської областей та м. Києва, становили 52,3% від загального їх обсягу в Україні, то у 2001 р. частка вказаних областей разом із   м. Київ складала 63,5%. Особливо велика розбіжність має місце в сфері іноземних інвестицій, більше третини яких припадає на м. Київ. За даними Держкомстату України  різниця між окремими регіонами щодо залучення прямих іноземних інвестицій на душу населення  становить більше ніж 43 рази. Це свідчить про різну інвестиційну привабливість регіонів України, зокрема прикордонних, відсутність ефективних інвестиційних стратегій соціально-економічного розвитку регіонів та механізмів їх реалізації.

Отже, практика формування нових економічних відносин в українському суспільстві та необхідність реалізації виваженої регіональної соціально-економічної політики з метою побудови міцної і незалежної держави ставить на порядок денний питання про розробку інвестиційних стратегій соціально-економічного розвитку регіонів, в тому числі прикордонних регіонів.

Теоретичні, методичні та прикладні аспекти інвестиційної й  інноваційної діяльності, оцінки ефективності інвестиційної діяльності та інвестиційної привабливості регіону, регулювання інвестиційних процесів висвітлені в наукових працях таких українських вчених, як О.Амоша, Л.Безчасний, П.Бєлєнький, Є.Бойко, В.Войцеховський, О.Гаврилюк,  В.Геєць,  М.Герасимчук, М.Долішній,  В.Загорський, В.Євдокименко, В.Красовський,  Є.Крикавський, М.Козоріз, О.Кузьмін, Н.Мікула, А.Мокій, С.Писаренко, Я.Побурко, М.Прокопенко, І.Тивончук, І.Школа, В.Яцура та ін. Разом із тим слід відзначити недостатню розробку питань сутності, формування і реалізації інвестиційної стратегії розвитку регіону, управління інвестиційними процесами у прикордонних регіонах; необхідність більш  детального вивчення зарубіжного досвіду з цих питань для адаптації його в українських умовах. На теперішній час відсутня  загальновизнана методика формування інвестиційних стратегій соціально-економічного розвитку в регіонах України, зокрема  прикордонних. Дані питання потребують подальшого ґрунтовного дослідження з урахуванням специфічних особливостей функціонування територіальних суспільних систем різного рівня управління.  Вищенаведене обумовило  вибір теми, формування мети і завдань дисертаційного дослідження.

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційна робота є результатом наукових досліджень, проведених автором згідно із плановою науково-дослідною роботою кафедри “Економіка підприємства та маркетинг” Чернівецького національного університету            ім. Ю.Федьковича “Регіональні фактори науково-технологічної (інноваційно-інвестиційної) моделі сталого екологічно безпечного економічного розвитку” (номер державної реєстрації  0199U001897).

Мета і завдання дослідження.Метою дисертаційного дослідження є  розробка теоретичних і методичних основ формування інвестиційної стратегії соціально-економічного розвитку прикордонного регіону  та обґрунтування організаційних методів для її ефективної реалізації.

Для досягнення мети поставлені наступні завдання:

  •  уточнити понятійно-термінологічний апарат  з теми дослідження;
  •  визначити роль і фактори формування ефективної інвестиційної стратегії соціально-економічного розвитку прикордонного регіону;
  •  дослідити особливості інвестиційних процесів в Україні та проаналізувати стан інвестиційної сфери Чернівецької області в умовах трансформаційної економіки;
  •  дослідити роль іноземних інвестицій у формуванні інвестиційних процесів прикордонного регіону;
  •  дослідити сучасний стан розробки інвестиційних стратегій регіону, обґрунтувати концепцію побудови ефективної інвестиційної стратегії соціально-економічного розвитку регіону;
  •  окреслити шляхи ефективної реалізації інвестиційної стратегії регіону на підставі дослідження динаміки макроекономічних та регіональних показників інвестицій;
  •  розробити методичні рекомендації щодо формування ефективної інвестиційної стратегії соціально-економічного розвитку прикордонного регіону.

Об’єктом дослідженняє процес формування інвестиційної стратегії як складової стратегії соціально-економічного розвитку регіону.

Предметом дослідженняє соціально-економічні аспекти формування інвестиційної стратегії  розвитку прикордонного регіону.

Методи дослідження. Методологічною основоюдисертаційної роботи є класичні положення економічної теорії, регіональної економіки, наукові публікації вітчизняних та зарубіжних дослідників інвестиційного менеджменту та стратегічного управління розвитком територій, чинне законодавство України в сфері інвестицій. Для дослідження регіональних інвестицій, оцінки їх впливу  на показники розвитку регіону використано методи порівняльного, ретроспективного, статистичного,  просторового та картографічного аналізу,  економіко-математичні методи обробки інформації, зокрема кореляційний  та регресійний  аналіз. Для визначення основних напрямків формування інвестиційної стратегії регіону в умовах відсутності розробленої стратегії соціально-економічного розвитку регіону використано кваліметричну оцінку потенційних можливостей виробничої сфери. У якості інформаційної бази для дослідження використані статистичні дані, аналітичні розрахунки автора, дані Internet.

Наукова новизна одержаних результатів. Відповідно до мети і завдань проведеного дослідження одержано наступні теоретичні та методичні результати, що мають елементи наукової новизни:

вперше:

  •  запропоновано інвестиційне районування у зв’язку з наявністю територіальних диспропорцій у вкладанні інвестиційних ресурсів в межах регіону. Чернівецьку область розподілено на Західний, Центральний та Східний інвестиційні райони для обґрунтування ефективної інвестиційної стратегії соціально-економічного розвитку регіону. З цією метою удосконалено методичний підхід до визначення основних напрямів формування інвестицій за допомогою кваліметричної оцінки потенційних можливостей виробничої діяльності суб’єктів підприємництва;

удосконалено:

  •  розробку ефективної інвестиційної стратегії, на відміну від існуючих підходів,  запропоновано проводити її  в два етапи, а саме: формування інвестиційних ресурсів та вкладання інвестицій. Для цього розроблено класифікацію інвестиційних ресурсів, що нагромаджуються в регіоні, та  класифікацію інвестицій за місцем вкладання;
  •  процес формування мети і завдань інвестиційної стратегії соціально-економічного розвитку регіону та на відміну від існуючих підходів обґрунтовано доцільність використання і розроблено низку моделей, що встановлюють взаємозв’язок показників інвестицій та економічних показників розвитку регіону;
  •  методичні рекомендації щодо формування ефективної інвестиційної стратегії соціально-економічного розвитку прикордонного регіону;

отримали подальший розвиток:

  •  визначення інвестиційної стратегії соціально-економічного розвитку регіону як системи короткострокових і довгострокових цілей нагромадження інвестиційних ресурсів в регіоні для здійснення інвестиційної діяльності в його межах і вкладання  в умовах впливу факторів часу, ризику і ліквідності нагромадженого капіталу в усіх його формах в конкретні об’єкти господарювання з метою отримання прибутку та інших соціальних і економічних ефектів, управління розвитком різних видів діяльності  та територіальної структури господарської системи регіону;
  •  визначення регіонального інвестиційного менеджменту, як процесу управління всіма аспектами інвестиційної діяльності в регіоні з метою забезпечення формування і реалізації ефективної інвестиційної стратегії соціально-економічного розвитку регіону, і комплекс завдань та функцій інвестиційного менеджменту прикордонного регіону.

Практичне значення одержаних результатів дослідженняполягає у розробці методичних підходів до формування ефективної інвестиційної стратегії соціально-економічного розвитку Чернівецької області з врахуванням специфіки розвитку прикордонного регіону. Основні положення та висновки дисертації використані у практичній діяльності Головного управління економіки Чернівецької обласної державної адміністрації, при розробці Концепції соціально-економічного розвитку Чернівецької області до 2011 року та при розробці програми залучення інвестицій в економіку області на 2004-2010 рр. (довідки:№ 02/206  від 20.02.2004 р.; № 08.12/39-315 від 14.04.2004р.).

Особистий внесок здобувача. Всі наукові положення, розробки,  висновки та  результати, що викладені в дисертації і виносяться на захист, виконані та отримані автором особисто. З наукових праць, опублікованих у співавторстві, в дисертаційній роботі використані лише ті ідеї й положення, які є результатом досліджень здобувача.

Апробація результатів роботи.Основні результати дослідження протягом 1997-2004 р. р доповідалися, обговорювалися і отримали позитивну оцінку на 7-ми міжнародних науково-практичних конференціях: “Інвестиційна діяльність в Україні: проблеми розвитку та регулювання” (м. Чернівці, 1997р.); “Регіональна політика України: наукові основи, методи, механізми” (м. Львів, 1998р.), “Реструктуризація економіки та інвестиції в Україні” (м. Чернівці, 1998р.), “Сучасна інноваційно-промислова політика: інвестиційні пріоритети та інфраструктура” (м. Чернівці, 1999р.), “Стратегія економічного розвитку в умовах глобалізації” (м. Чернівці, 2000р.), “Стратегії розвитку економічного потенціалу регіонів: інвестиційні пріоритети та інфраструктура” (м. Чернівці, 2002 р.); “Україна в глобальному середовищі: нові алгоритми управління економікою” (м. Чернівці,р.).

Публікації.Основні наукові положення, висновки і рекомендації автора опубліковані в 13 наукових працях, загальним обсягом 4,9 д.а., в тому числі 4,7 д.а. належить особисто автору. У фахових наукових виданнях опубліковано 7 статей, обсягом  2,7  д.а. особисто автора.

Структура і обсяг роботи.Дисертація складається зі вступу, трьох розділів, висновків, списку із 176 використаних літературних джерел, додатків. Загальний обсяг дисертації складає 200 сторінок комп’ютерного тексту, 18  рисунків, 28 таблиць, 5 додатків.

ОСНОВНИЙ ЗМІСТ ДИСЕРТАЦІЇ

У першому розділі “Теоретичні основи дослідження формування інвестиційної стратегії соціально-економічного розвитку прикордонного регіону”розглянуто сутність і вплив інвестиційної стратегії на соціально-економічний розвиток прикордонного регіону, досліджено особливості формування інвестиційних стратегій на різних рівнях управління територіальними соціальними системами, обґрунтовано принципи і методи дослідження інвестиційних процесів у регіоні.

Вивчення зарубіжних і вітчизняних розробок з формування регіональних стратегій показало наступне. Стратегії регіону у сфері інвестицій є ефективними, якщо: 1. Містять цілі діяльності, істотні елементи інвестиційної політики, які визначають поле діяльності, послідовність досягнення цілей, передбачають еволюцію цілей. 2. Розвиваються навколо кількох ключових концепцій і напрямів. 3. Передбачають та враховують дію невідомих факторів. 4. Передбачають ієрархію стратегій. Для формування ефективних стратегій регіону необхідно враховувати залежність між величиною стратегічного поля та параметрами об’єкта розробки стратегії, особливості процесу інвестування в регіоні.

На думку автора, формування ефективної інвестиційної стратегії соціально-економічного розвитку регіону повинно проходити в два етапи: формування інвестиційних ресурсів і вкладання інвестицій(рис. ).

Рис. 1. Етапи формування ефективної інвестиційної стратегії соціально-економічного розвитку регіону

У роботі окреслено відмінність інвестиційної стратегії регіону та інвестиційної стратегії соціально-економічного розвитку регіону. Результатом реалізації інвестиційної стратегії соціально-економічного розвитку регіону повинно бути підвищення ефективності функціонування територіальної суспільної системи “регіон”, поліпшення умов життєдіяльності та підвищення рівня життя населення. Інвестиційна стратегія регіону орієнтована на отримання прибутків у результаті інвестування в окремі об’єкти, галузі, види діяльності та локальні територіальні утворення регіону.

Інвестиційну стратегію соціально-економічного розвитку регіону запропоновано розглядати як систему короткострокових і довгострокових цілей  нагромадження інвестиційних ресурсів в регіоні для здійснення інвестиційної діяльності в його межах, а також вкладання в умовах впливу факторів часу, ризику і ліквідності нагромадженого капіталу в усіх його формах в конкретні об’єкти господарювання з метою отримання прибутку та інших соціальних і економічних ефектів, управління розвитком різних видів діяльності та територіальної структури господарської системи регіону.

Інвестиційна стратегія соціально-економічного розвитку регіону (надалі інвестиційна стратегія) є стратегією другого порядку відносно стратегії соціально-економічного розвитку регіону, але є основою її ефективної реалізації. Це свідчить про важливість формування ефективної інвестиційної стратегії на підставі її належного теоретико-методологічного обґрунтування та вироблення механізмів реалізації.

Автором визначено особливості прикордонних регіонів, що впливають на формування інвестиційних стратегій. Для Чернівецької області особливостями прикордонного регіону, що сприяють розвитку інвестиційної діяльності, визнано наступні: наявність кордону і необхідність його облаштування,  різнобічне спілкування населення сусідніх держав та необхідність узгодження планів просторового облаштування суміжних територій; можливість співробітництва в прикордонній торгівлі між юридичними і фізичними особами, що мають постійне місце проживання на прикордонній території;  необхідність розвитку комунікаційної інфраструктури (транспортних мереж, зв’язку), значно вище навантаження на всю інфраструктуру регіону за рахунок транзиту; можливість співробітництва щодо здійснення інвестиційних проектів і виробничо-технічного співробітництва, розвитку і впровадження передових технологій; необхідність співробітництва у сфері раціонального використання природних ресурсів і охорони навколишнього середовища та спільного вирішення проблем екологічної безпеки; необхідність співробітництва у сфері регулювання міграції населення і ринку праці; співпраця у правоохоронній діяльності; наукове і гуманітарне співробітництво, розвиток ринкових інфраструктур.

У роботі обґрунтовано принципи вибору методів оцінки інвестиційних процесів з метою побудови ефективної інвестиційної стратегії,  а саме: науковості(передбачає використання методів, які дозволяють виявляти реальні взаємозв’язки, явища, процеси),комплексності(всебічне вивчення об’єкту дослідження за допомогою сукупності методів),специфічної конкретності(застосуванняконкретних методів для вивчення специфічних ознак), пріоритетності(надання переваги методу, який найповніше відображає об’єкт вивчення),офіційної відповідності(використання методів, що базуються на даних офіційної статистики в рамках чинного в Україні нормативно-законодавчого поля), системності(застосування сукупності методів, які дозволяють висвітлити системні особливості об’єкту), новизни(застосування сучасних методів з використанням комп’ютерних технологій).

Для дослідження інвестиційних процесів у регіоні автором запропоновано використовувати дві групи методів, а саме: загальні –для вивчення соціально-економічних процесів в регіоні, спеціальні –для дослідження інвестиційних процесів у регіоні. Акцент зроблено на методах другої групи. У зв’язку з тим, що більшість методів є складними для широкого використання на практиці, пропозиції автора орієнтовані на використання методів із інформаційно забезпеченими показниками.

У другому розділі “Аналіз та обґрунтування формування інвестиційної стратегії як складової стратегії соціально-економічного розвитку прикордонного регіону (на прикладі Чернівецької області)”проведено оцінку впливу інвестицій на економіку регіону; проаналізовано територіальну структуру інвестицій в регіоні і визначено показники для її обґрунтування, досліджено структуру інвестицій за видами економічної діяльності, існуючі підходи до обґрунтування структури інвестицій; проаналізовано стан розробки і місце інвестиційних стратегій в програмах соціально-економічного розвитку регіону.

Для формування цілей інвестиційної стратегії соціально-економічного розвитку регіону досліджено динаміку інвестицій в основний капітал у взаємозв’язку із макроекономічними показниками (табл. ).

Таблиця 1

Динаміка показників соціально-економічного розвитку Чернівецької області

Роки

Населення всього,тис. осіб

Індекс фізичного обсягу ВДВ ,
%до попер. року

Інвестиції в основний капітал, всього,
млн. грн.

В томучислі

Індекс продукціїпромисловості,
% до 1990 р.

Інвестиції в основний промисловості,   млн. грн.

Інвестиції восновний капітал будівництва,млн. грн.

Інвестиції в основний капітал сільського господарства,
млн. грн.

виробничогопризначення,
млн. грн.

невиробничогопризначення,
млн. .грн.грн.

.0

.0

,8

-

.0

.0

.0

.0

.3

.8

.5

,5

,0

,0

,0

,6

,3

,1

,6

,4

.1

.2

.1

.1

.0

.2

.9

.5

,3

.8

.8

.0

.8

.6

.0

.1

.4

,0

-

.0

-

-

55.6

-

-

-

,7

-

.0

-

-

-

-

-

-

Примітка. За даними Статистичного щорічного Чернівецької області за 2002 рік –Чернівці: Чернівецьке обласне управління статистики, 2003. – с.  

За результатами кореляційного аналізу впливу показників інвестицій на макроекономічні показники розвитку економіки регіону підраховано наступне. Для досягнення Чернівецькою областю темпів розвитку, характерних для народногосподарського комплексу України, необхідно збільшити щорічний приріст інвестицій в 1,-1,5 рази. Якщо для забезпечення зростання ВВП України на 10% необхідно збільшувати інвестиції в основний капітал у 2-4 рази, то для забезпечення аналогічного розвитку економіки Чернівецької області потрібне щорічне збільшення інвестицій в 3-5 разів.

Формування ефективної інвестиційної стратегії вимагає обґрунтування територіальної структури інвестицій регіону, яку автор трактує як їх розподіл за функціонально відмінними, спеціалізованими територіальними частинами області –адміністративними районами, спеціалізованими зонами, вузлами. За результатами оцінки показників інвестицій територію Чернівецької області поділено на три інвестиційні райони: Східний, Центральний та Західний. Перші два характеризуються малим діапазоном розбіжностей обсягів освоєних капітальних інвестицій: Східний район –тис. грн. (40,6% від загального обсягу), Центральний –тис. грн. (55,6% від загального обсягу) за наявності інвестиційних центрів (міста Чернівці та Новодністровськ). Для Західного інвестиційного району характерні найнижчі показники освоєних капітальних інвестицій –тис. грн. (3,8% від загального обсягу). Передумовою існування трьох інвестиційних районів є особливості територіальної організації господарства регіону, які повинні  враховуватись при розробці інвестиційної стратегії соціально-економічного розвитку регіону.

Чернівецька область, як прикордонний регіон, має певні переваги щодо інвестування: вигідне економіко- та транспортно-географічне розташування (вона є складовою частиною Карпатського економічного регіону, єврорегіону “Верхній Прут”,  участь у міжнародному поділі праці); високий рівень освіти населення та фаховий рівень персоналу; ресурси для розвитку аграрного сектору економіки, промисловості, туристично-рекреаційного комплексу регіону, деревообробної промисловості та ін.; значний  науково-технічний потенціал. Виходячи з цього, основними пріоритетами розвитку Чернівецької області повинні бути такі: створення центрів певного спрямування, а саме: науково-технічного (м. Чернівці і прилеглі до нього території), аграрно-промислового (східні райони області), рекреаційного (західні райони області); створення полюсів росту на основі  підтримки розвитку перспективних секторів економіки (деревообробної промисловості, машинобудування, агропромислового комплексу та ін.); розвиток наукомістких виробництв інноваційного спрямування; активний розвиток транскордонного співробітництва у різних сферах економічної діяльності (торгівлі, промисловості, сільському господарстві, розвитку туристичної індустрії та ін.).  

Для промисловості Чернівецької області характерна деформація розвитку провідних галузей, яка проявилася втратою багатьма підприємствами значної частини виробничого потенціалу (насамперед підприємствами машинобудування та металообробки). Деформація не може бути призупинена у зв’язку із недостатністю інвестиційних ресурсів і буде поглиблюватися у найближчі роки за відсутності інвестицій; зростання інвестицій в основний капітал в галузях, в яких, за відносно невеликою кількістю інвестиційних ресурсів, забезпечується приріст випуску продукції і зростання прибутків (переробка овочів та фруктів, виробництво хліба, цукру, кондитерських виробів та інших харчових продуктів).

Для обґрунтування ефективної структури інвестицій в роботі запропоновано їх класифікувати за такими ознаками: форма власності –державні та приватні інвестиції; форма вкладання –грошові, фінансові, матеріальні та нематеріальні інвестиції; форма вкладання за специфікою галузі –динамічні, нові, пропульсивні, комплексні, лідерні, профілюючі, допоміжні, інфраструктурні інвестиції; територіальна форма вкладання –внутрішні та зовнішні інвестиції; призначення інвестицій –пошуково-проектні, будівельні, трудоресурсні, технологічні інвестиції; форма відтворення капітальних вкладень –інвестиції на нове будівництво, розширення виробництва, реконструкцію, технічне переустаткування, відновлення функцій підприємств. Поглиблене вивчення напрямів вкладання інвестицій дозволить більш ефективно використовувати наявні інвестиційні ресурси.

Дослідження програм соціально-економічного розвитку територіально-суспільних систем на макроекономічному і локальному рівнях управління показало наступне: інвестиційні стратегії, як такі, відсутні, є окремі елементи стратегії, які не стикуються поміж собою в різних програмах,цілі та завдання інвестиційного розвитку слабо окреслені або не визначені, плануються “від досягнутого“;  більшість положень програм декларується.

Проведені автором дослідження показали, що у промисловому комплексі Чернівецької області за відсутності інвестиційних стратегій переважають тенденції до втрати виробничого потенціалу спеціалізованих галузей. Ліквідація таких тенденції вимагає суттєвого збільшення інвестицій в розвиток інноваційних процесів в обробній промисловості. У 2002 р. інноваційну діяльність здійснювало 20% підприємств. Продукцію, вперше освоєну в Україні, виробляло менше 10% підприємств. Лише 4% поставляли продукцію на експорт.

У третьому розділі “Організаційні методи розробки  і реалізації інвестиційної стратегії соціально-економічного розвитку регіону”надано методичні рекомендації щодо обґрунтування структури інвестицій прикордонного регіону за джерелами  інвестування, розвитку регіонального інвестиційного менеджменту, формування інвестиційної стратегії соціально-економічного розвитку регіону.

Розробка інвестиційної стратегії потребує систематизації інвестиційних ресурсів регіону.  У роботі інвестиційні ресурси пропонується розглядати як форми капіталу, який залучається із зовнішніх та внутрішніх джерел для вкладання в об’єкти інвестування.

Для формування ефективної інвестиційної стратегії автором запропоновано систематизувати інвестиційні ресурси, що нагромаджуються, за 4-ма ознаками: форма власності (державні, приватні), форма залучення (грошові, фінансові, матеріальні, нематеріальні), територіальна форма залучення (внутрішні, зовнішні), тривалість залучення (коротко-, середньо- та довгострокові).

Збільшити обсяги іноземних інвестицій у прикордонному регіоні, на думку автора, можна за рахунок реалізації комплексу заходів. Для Чернівецької області такими заходами повинні бути представлені на рис.2.

Активізація інвестиційного співробітництваяк вид міжнародних економічних відносин має спрямовуватися на раціональний розподіл ресурсів, досягнення державою вищих результатів в економічній діяльності завдяки перевагам від участі в міжнародному поділі праці. Пріоритетним повинно бути інвестиційне співробітництво через прямі регіональні зв’язки. Розширення міжнародної торгівліважливе для області, яка торгує з 50-ма країнами, тому актуальна співпраця митних і прикордонних служб. Залучення іноземних інвестицій на охорону довкілля:першочерговим слід визнати створення системи техногенно-екологічної безпеки і забезпечення сталого розвитку регіону. Визначення пріоритетів іноземних інвестицій:заохочення припливу інвестицій в певні галузі, контроль діяльності об’єктів інвестицій,  яка може суперечити національним і регіональним інтересам.

Рис. 2. Заходи щодо зростання іноземних інвестицій у прикордонному регіоні (на прикладі Чернівецької області)

Регіональний інвестиційний менеджмент запропоновано розглядати як процес управління всіма аспектами інвестиційної діяльності в регіоні з метою забезпечення формування і реалізації ефективної інвестиційної стратегії соціально-економічного розвитку регіону.До завдань інвестиційного менеджменту віднесено такі: формування цілей регіонального інвестиційного менеджменту, розробку і реалізацію інвестиційної стратегії, нагромадження інвестиційних ресурсів регіону за рахунок диверсифікації та вибору надійних інвестиційних джерел, максимізацію прибутку від інвестиційної діяльності, мінімізацію регіональних інвестиційних ризиків, адаптацію інвестиційної стратегії до змін соціально-економічної стратегії розвитку регіону.

Відповідно до вказаних завдань інвестиційний менеджмент виконуватиме наступні функції: аналітичну, прогностичну, стратегічну, конструктивну, організаційну, спостережну,  координаційну.

Для координації інвестиційної діяльності доцільно створювати госпрозрахункову науково-виробничу, інвестиційну структуру, яка б надавала послуги суб’єктам господарювання щодо розробки інвестиційних проектів, залучення інвестицій, створення привабливого інвестиційного іміджу регіону, проведення рекламної діяльності. На залучення інвестицій та їх ефективне використання значний вплив має стиль і методи діяльності владних структур, рівень розвитку бізнес-середовища, співробітництво місцевої влади, бізнесу і наукових установ, наявність перспективних для інвестування об’єктів, доступність інформації про інвестиційний потенціал території.

Для забезпечення ефективного управління інвестиціями, на відміну від існуючих підходів, коли інвестиційні проблеми розглядаються як другорядні стосовно розвитку регіону, інвестиційну стратегію пропонується розглядати з наступних позицій: у складі двох основних частин –формування інвестиційних ресурсів і вкладання інвестицій; як органічний і самостійний елемент стратегії соціально-економічного розвитку регіону. Послідовність розробки інвестиційної стратегії представлено на рис. .

Рис. 3. Послідовність розробки інвестиційної стратегії соціально-економічного розвитку регіону

Автором запропоновано підхід до визначення основних напрямків формування інвестиційної стратегії, який базується на кваліметричній оцінці потенційних можливостей виробничої діяльності суб’єктів підприємництва.Підхід включає 5 блоків оцінки: 1) використання наявних резервів потужностей та активізації виробничої діяльності; 2) залучення інвестицій; 3) наявних інвестиційних проектів; 4) здійснення інвестиційної, зокрема інноваційної діяльності; 5) резервів потужностей будівельної бази. Оцінку запропоновано проводити за трьохбальною системою: високі потенційні можливості –бали, середні –бали, низькі –бал. Сума у 18 балів свідчить про найвищу привабливість напрямку інвестування, віднесення його до основних у розробці ефективної інвестиційної стратегії. Результати проведеноїоцінки показано на прикладі міст і районів Чернівецької області (табл. 2) .

По першому блоку оцінені традиційні та нетрадиційні  для регіону джерела інвестицій. По другому блоку оцінку проведено за показниками фактичного обсягу продукції та резервів потужностей на незадіяних підприємствах, виходячи з наступних припущень: а) із зростанням обсягів виробництва легше залучати інвестиції (найбільший потенціал має м. Чернівці (3 бали),  середні –м. Новодністровськ (2 бали), низькі –всі райони області); б) чим більше підприємств не виготовляє продукцію, тим вищими є потенційні потреби у залученні інвестицій (високий потенціал - 3 бали мають райони із 40% незадіяних підприємств, середні -2 бали мають 30-40%, низькі  - 1 бал має до 30% підприємств). По третьому блоку оцінки зроблено припущення, що райони з більшим обсягом валових інвестицій в основний капітал є потенційно сприятливішими для залучення інвестицій у перспективі. В області розподіл відбувся по двох групах: 3 та 1 бали. По четвертому блоку оцінка інвестиційних пропозицій підприємств показала, що переважна кількість інвестиційних проектів є у м. Чернівці і спрямована на промислові об’єкти харчової  та легкої промисловості. Це поглиблює територіальні диспропорції у розміщення продуктивних сил.  По п’ятому блоку оцінку проведено за показниками обсягу продукції будівельних підприємств (оцінку в 3 бали отримали міста Чернівці та Новодністровськ, райони із розпорошеними потужностями віднесено до територій з низьким інвестиційним потенціалом –бал) та резервівпотужностей на незадіяних підприємствах (райони поділено на дві групи з оцінками 2 і 1 бали).

Таблиця 2

Підсумкові бальні оцінки інвестиційних можливостей міст і районів Чернівецької області

Міста та райони області

Оцінки інвестиційних можливостей виробничої діяльності за:

Загальна оцінка

резервами потужностей всіх економічних об’єктів

обсягом виробленої продукції (послуг)

матеріальними витратами

поточними витратами

обсягом інвестицій  

наявністю інвестиційних проектів

обсягом будівельно-монтажних робіт

резервами потужностей будівельних організацій

м. Чернівці

м. Новодністровськ

Вижницький

Герцаївський

Глибоцький

Заставнівський

Кельменецький

1

Кіцманський

Новоселицький

Путильський

Сокирянський

Сторожинецький

Хотинський

Для визначення темпів вкладання інвестицій у різні види діяльності та їх впливу на показники розвитку регіону використано розроблені автором математичні моделі (табл. 3).Темпи вкладання інвестицій в розвиток Чернівецької області, щоби вивести її із кризового стану, повинні бути більшими за темпи по Україні у 2  і більше рази.

Таблиця 3

Математичні залежності для оцінки темпів вкладання інвестицій при формулюванні цілей інвестиційної стратегії (приклади)

Показники

Україна

Чернівецька область

Співвідношення між інвестиціями в основний капітал у житлове будівництво та введенням в експлуатацію житлових будинків

Е=0,81

Е=0,40

Співвідношення між інвестиціями в основний капітал та індексами фізичного обсягу валової доданої вартості

Е=0,45

Е=-0,27

За отриманими математичними залежностями зроблено наступні висновки:

) Щоб вийти на загальнодержавний рівень по різних показниках  у Чернівецькій області, потрібно таке:  по показнику “валова додана вартість” -  здійснювати щорічне інвестування основного капіталу на рівні не меншому ніж 110,7 млн. грн.; по показнику “індекс продукції промисловості” –щорічне інвестування основного капіталу на рівні не меншому ніж 89,4 млн. грн.; по показнику “обсяг будівельно-монтажних робіт” - в будівництво Чернівецької області щорічно необхідно вкладати не менше ніж 1,88 млн. грн. За проведеними розрахунками, якщо тенденція зростання обсягу будівельно-монтажних робіт в цілому по Україні збережеться, то у 2002 р. інвестиції в будівництво Чернівецької області  повинні були б становити  2,06 млн. грн., у 2003 р. –,27 млн. грн., у 2004 р.  –,5 млн. грн.

) По Україні фізичний обсяг виробленої сільськогосподарської продукції у 2001 р. порівняно з 1990 р. становив: по Україні - 58,8%, у Чернівецькій області –,5%.  Це, а також динаміка зростання продукції у 1999-2001 рр., дозволяють зробити висновок про краще, ніж у цілому по Україні, становище сільського господарства Чернівецької області. Проте розрахунки вказують на те, що на Буковині ефективність інвестицій у сільське господарство у 1,66 рази гірша, ніж в цілому по Україні.

Ефективна інвестиційна стратегія соціально-економічного розвитку регіону (ІССРР) повинна враховувати соціально-економічні процеси, що відбуваються в країні, регіональну та інвестиційну політику уряду, встановлений законодавством порядок й ієрархію відносин влади, позитивні та негативні фактори формування відносин із сусідніми регіонами та країнами. Для побудови ефективної ІССРР запропоновано схему послідовності формування ІССРР, що складається з наступних етапів: описово-аналітичний(характеристика стану інвестиційного клімату та основних проблем в інвестиційній сфері регіону), визначення інвестиційного іміджу регіону (визначення потреб регіону в інвестиціях), характеристика інвестиційних переваг та обмежень регіону (діагностика стартових умов та оцінка факторів розвитку інвестиційної діяльності),  прогноз можливих змін впливу факторів на розвиток інвестиційної діяльності(зміни у вкладанні та використанні інвестиційних ресурсів для формування альтернативних стратегій) ( розробка альтернативних інвестиційних стратегій та комплекс стратегічних цілей інвестиційної діяльності), розробка альтернативних ІССРР, вибір ефективної ІССРР,  розробка механізмів реалізації ефективної ІССРР (програми та угоди інвестиційного забезпечення розвитку регіону), моніторинг реалізації ефективної ІССРРта стратегічне управління інвестиціями в регіоні.

Визначено сильні та слабкі сторони інвестиційного розвитку Чернівецької області. Запропоновано комплекс заходів органів місцевої виконавчої влади і місцевого самоврядування щодо ефективної реалізації ІССРР, основними з яких є такі: формування позитивного інвестиційного іміджу регіону, інформаційне забезпечення просування інвестиційного іміджу регіону, залучення сторонніх експертів та спеціальних закладів, що працюють у сфері інвестиційного консалтингу, створення “групи партнерів” по залученню інвестицій, лобіювання інтересів регіону в різних сферах на основі регулярних контактів з членами “групи партнерів”, постінвестиційний супровід проектів.

Дотримання основних положень запропонованих методичних рекомендацій сприятиме підвищенню обґрунтованості розробки інвестиційної стратегії регіону та забезпеченню його соціально-економічного розвитку необхідними інвестиційними ресурсами.

ВИСНОВКИ

. Ефективний розвиток прикордонних регіональних суспільних систем вимагає вкладання належних обсягів інвестиційних ресурсів, здатних забезпечити економічну безпеку і соціально-економічний розвиток регіонів  та держави в цілому. В Україні мають місце суттєві  регіональні диспропорції в обсягах інвестицій в основний капітал. Це свідчить про різну інвестиційну привабливість регіонів, зокрема прикордонних, відсутність ефективних інвестиційних стратегій соціально-економічного розвитку регіонів та механізмів їх реалізації.

Формування ефективної інвестиційної стратегії повинно проходити в два етапи: формування інвестиційних ресурсів + вкладання інвестицій. Для забезпечення обґрунтованості підходів до формування ефективної інвестиційної стратегії уточнено зміст понять „інвестиційна стратегія соціально-економічного розвитку регіону”. “прикордонний регіон”, “інвестиційна стратегія регіону”, “інвестиційні ресурси регіону”, “регіональний інвестиційний менеджмент”.

. Процес розвитку і нагромадження нових знань щодо теорії та методології формування інвестиційних стратегій різними школами  представлений в роботі двома якісно відмінними періодами: розробка окремих елементів інвестиційних стратегій, розробка основ формування інвестиційних стратегій та їх використання в управлінні макроекономічними процесами.

Для вибору методів оцінки стану інвестиційних процесів у регіоні обґрунтовано комплекс принципів: науковості, комплексності, специфічної конкретності, пріоритетності, офіційної відповідності, системності, новизни, що забезпечить формування ефективної інвестиційної стратегії розвитку регіону.

. Для побудови ефективної інвестиційної стратегії соціально-економічного розвитку регіону доцільно класифікувати інвестиційні ресурси на такі, що нагромаджуються в регіоні,  та за місцем вкладання.

Можливості збільшення обсягів інвестицій у Чернівецькій області, як прикордонному регіоні, пов’язані з активізацією інвестиційного співробітництва прикордонних територій, розширенням міжнародної (прикордонної) торгівлі, залученням іноземних інвестицій на охорону довкілля, визначенням пріоритетів іноземних інвестицій.

. На основі дослідження ефективності й динаміки інвестицій в основний капітал регіону зроблено висновок про реальні перспективи досягнення Чернівецькою областю темпів розвитку, характерних для народногосподдарського комплексу України, за  наступних обсягів інвестицій: в основний капітал  - не менше ніж 110,7 млн. грн. щорічно; у промисловість –не менше ніж 89,4 млн. грн. щорічно;  в тому числі в будівельну галузь промисловості: у 2002 р. – 2,06 млн. грн. , у 2003р. –,27 млн. грн. , у 2004 р. –,5 млн. грн.

.  Для сталого і ефективного розвитку народного господарства, збереження виробничого потенціалу провідних галузей та їх розвитку необхідно не тільки суттєвого збільшити інвестиції в основний капітал промисловості, але й змістити акценти при їх вкладанні, зокрема спрямовувати інвестиції на розвиток обробної промисловості. Територіальні диспропорції у вкладанні інвестиційних ресурсів у межах Чернівецької області в розрізі локальних територіальних суспільних систем обумовлюють необхідність інвестиційного районування області на три інвестиційні райони: Західний, Східний і Центральний та використання даного розподілу при розробці інвестиційної стратегії соціально-економічного розвитку регіону.

6. Запропонована в дисертації концепціярозробки інвестиційної стратегії соціально-економічного розвитку регіону передбачає такий порядок: 1) розробка в попередньому варіанті першої частини інвестиційної стратегії –формування інвестиційних ресурсів; 2) порівняння ресурсів з цілями стратегії соціально-економічного розвитку регіону для виявлення можливостей її реалізації; 3) прийняття рішень про вкладання інвестиційних ресурсів, тобто розробка другої частини інвестиційної стратегії. На концептуальному рівні розкрито підходи дорозробки інвестиційної стратегії Чернівецької області. Для визначення основних напрямків формування інвестиційної стратегії запропоновано використовувати кваліметричну оцінку  потенційних можливостей суб’єктів підприємництва та їх віднесення до основних урозробці інвестиційної стратегії.

. Управління всіма аспектами інвестиційної діяльності  в регіоні з метою забезпечення формування і реалізації ефективної інвестиційної стратегії соціально-економічного розвитку регіону потребує відповідної організації регіонального інвестиційного менеджменту. З цією метою в роботі сформульовані його обов’язкові завдання та основні функції.

. Для формування інвестиційної стратегії соціально-економічного розвитку регіону як складової регіональної стратегії розвитку розроблено відповідні методичні рекомендації, запропоновано схему та охарактеризовано етапи її формування. Визначено стратегічні цілі, завдання і підходи, комплекс заходів органів місцевої виконавчої влади та місцевого самоврядування щодо ефективної реалізації інвестиційної стратегії соціально-економічного розвитку регіону. Процес її формування показано на прикладі Чернівецької області. Запропоновані методичні рекомендації сприяють підвищенню обґрунтованості інвестиційної стратегії регіону та забезпеченню програмсоціально-економічного розвитку області необхідними ресурсами.

Список опублікованих праць за темою дисертації

Фахові видання:

  1.  Вербівська Л.В. Форми та джерела інвестиційних потоків на сучасному етапі структурної перебудови України //Науковий вісник Чернівецького університету. - Вип. 26. - Чернівці, 1998. –С.86-91 (0,2 д.а.).
  2.  Вербівська Л.В. Інвестиційна діяльність та ефективність відтворювальних процесів у виробничій сфері України //Науковий вісник Чернівецького університету. - Вип.54. –Чернівці, –. –С. 12-18 (0,4д. а.).
  3.  Вербівська Л.В. Методологічні основи визначення інвестиційної привабливості об’єктів інвестування //Науковий вісник ЧТЕІ КНТЕУ. - Вип.ІІ. - Ч.2. Чернівці, 2002. –С. 311-318 (0,4 д.а.).
  4.  Вербівська Л.В. Оптимізація забезпечення інноваційної складової економічного зростання в Україні //Науковий вісник Чернівецького університету. - Випуск 139.  –Чернівці, 2002. - С.71-75 (0,3 д.а.).
  5.  Вербівська Л.В., Кравчук Р.В. Проблеми формування сприятливого інвестиційного клімату регіону //Науковий вісник ЧТЕІ КНТЕУ: Вип. ІІ.–Чернівці,  2003. - С. 273-285. (особистий внесок автора: визначення основних факторів формування сприятливого інвестиційного клімату досліджуваного регіону - 0,5 д.а.).
  6.  Вербівська Л.В. Інвестиційна стратегія соціально-економічного розвитку регіону: зміст і структура //Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Інноваційний розвиток економіки (Збірник наукових праць). Вип. 6 (XLIV). –Ч.ІІ. –Львів, 2003. –С. 3-14 (0,4 д.а.)
  7.  Вербівська Л.В., Кравчук Р.В. Особливості формування інвестиційної стратегії розвитку прикордонного регіону //Науковий вісник ЧТЕІ КНТЕУ: Вип. IV. –Чернівці, 2003. –С. 84-99 (особистий внесок автора: визначення специфіки формування інвестиційної стратегії соціально-економічного розвитку прикордонного регіону –,7 д.а.).

     Інші видання:

  1.  Вербівська Л.В. Розвиток системи регулювання інвестиційної діяльності в Україні //Наукові доповіді міжн. наук.-практ. конф. ”Інвестиційна діяльність в Україні: проблеми розвитку та регулювання”. - Ч.1. –Чернівці, 1997. –С.169-173  (0,2 д. а.).
  2.  Вербівська Л.В. Необхідність та проблеми формування регіональної соціально-економічної політики //Збірник наукових праць за матеріалами доповідей міжн. наук.-практ. конф. “Регіональна політика: наукові основи, методи, механізми. - Ч.1. –Львів, 1998. С.200-204 (0,2 д. а.).
  3.  Вербівська Л.В. Реструктуризація економіки та інвестиційна політика //Наукові доповіді міжн. наук.-практ. конф. “Реструктуризація економіки та інвестиції в Україні”. - Ч.2. –Чернівці, 1998. –С.7-13 (0,4 д. а.).
  4.  Вербівська Л.В. Інноваційна діяльність та розвиток науково-технічного прогресу //Матеріали міжн. наук.-практ. конф. “Сучасна інноваційно-промислова політика України: інвестиційні пріоритети та інфраструктура”. - Т.1. Чернівці, 1999. –С. 256-261 (0,4 д.а.).
  5.  Вербівська Л.В.Інвестування виробництва як фактор становлення  науково-технологічної моделі сталого економічного розвитку //Матеріали міжн. наук.-практ. конф. “Стратегія економічного розвитку в умовах глобалізації. - Т.2. Чернівці,  2000. –С.68-74 (0,4 д.а.).
  6.  Вербівська Л.В.Інноваційна діяльність в Україні та забезпечення ефективності підприємницьких проектів //Матеріали міжн. наук.-практ. конф. “Україна в глобальному середовищі: нові алгоритми управління економікою. –Чернівці, 2002. –С. 334-340 (0,3 д.а.).

АНОТАЦІЯ

Вербівська Л.В. Формування інвестиційної стратегії соціально-економічного розвитку прикордонного регіону. –Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.10.01 - Розміщення продуктивних сил і регіональна економіка. –Інститут регіональних досліджень НАН України, Львів, 2004.

Дисертація присвячена дослідженню інвестиційних процесів в регіональних суспільних системах та особливостей формування інвестиційної стратегії соціально-економічного розвитку прикордонного регіону.

Доведено необхідність розробки інвестиційної стратегії соціально-економічного розвитку регіону з двох частин - формування і вкладання інвестицій, описано етапи формування  стратегії. Досліджено інвестиційні процеси регіону на прикладі Чернівецької області. Розкрито підходи до розробки інвестиційної стратегії соціально-економічного розвитку Чернівецької області. Розраховано співвідношення між макроекономічними і регіональнимипоказниками, які слід враховувати при формулюванні цілей інвестиційної стратегії регіону. Розроблено методику визначення основних напрямків формування інвестиційної стратегії прикордонного регіону, запропоновано напрями удосконалення регіонального інвестиційного менеджменту прикордонного регіону, сформульовано його завдання і функції.

Ключові слова:інвестиції, інвестиційні ресурси, інвестиційна стратегія соціально-економічного розвитку прикордонного регіону, регіональний інвестиційний менеджмент.

АННОТАЦИЯ

Вербивская Л.В. Формирование инвестиционной стратегии социально-экономического развития приграничного региона. –Рукопись.

Диссертация на соискание ученой степени кандидата экономических наук по специальности 08.10.01 - Размещение производительных сил и региональная экономика. –Институт региональных исследований НАН Украины, Львов, 2004.

Диссертация посвящена изучению инвестиционных процессов  в региональных системах и решению теоретических, методологических и организационных вопросов  формирования  эффективной инвестиционной стратегии социально-экономического развития приграничного региона.

В работе определена сущность и влияние  инвестиционной стратегии  на  социально-экономическое развитие приграничного  региона, изучены особенности формирования инвестиционных стратегий на различных уровнях управления территориальными общественными системами, обоснованы принципы и методы исследования инвестиционных процессов  в регионе.

Доказана необходимость разработки инвестиционной стратегии социально-экономического развития региона из двух частей: формирование инвестиционных ресурсов и вложение инвестиций. В работе определены отличия инвестиционной стратегии региона  и стратегии его социально-экономического развития.   Изучены инвестиционные процессы региона  на примере Черновицкой области. Определены особенности приграничного региона, которые влияют  на формирование инвестиционных стратегий. Раскрыты подходы к разработке инвестиционной стратегии социально-экономического развития Черновицкой области.

Проведена оценка влияния инвестиций на экономику региона, проанализирована территориальная структура инвестиций в регионе и определены показатели для ее обоснования. Исследованы инвестиции по видам экономической деятельности  и подходы к обоснованию их структуры, проанализировано состояние разработки и место инвестиционных стратегий  в программах социально-экономического развития региона.

Рассчитаны соотношения между макроэкономическими и региональными показателями, которые следует учитывать  при формировании целей инвестиционной стратегии региона. Сделаны рекомендации по обоснованию структуры инвестиций приграничного региона. Определены меры по увеличению объема иностранных инвестиций в приграничном регионе. Разработана методика определения основных параметров формирования инвестиционной стратегии приграничного региона, предложены направления усовершенствования регионального инвестиционного менеджмента, сформулированы его основные задачи и функции. Определены стратегические цели, задания, подходы,  последовательность  и этапы формирования эффективной инвестиционной стратегии развития региона. Выделены базовые конкурентные преимущества и ограничения изучаемого региона на основе  диагноза стартовых условий развития  инвестиционной деятельности в регионе.

Основные положения, сформулированные в работе, могут быть использованы для формирования  эффективной стратегии социально-экономического развития приграничного региона.

Ключевые слова: инвестиции, инвестиционные ресурсы, инвестиционная стратегия социально-экономического развития приграничного региона, региональный инвестиционный менеджмент.

ANNOTATION

Verbivska L.V. The formation of investment strategy of the social-economic development of the frontier region. Manuscript.

Thesis for a scientific degree of Doctor of Philosophy (Ph.D.) in Economics in speciality 08.10.01 –The arrangement of productive forces and regional economics.  – The Regional Research Institute of the National Academy of Science of Ukraine, Lviv, 2004.

The thesis is dedicated to the research of investment processes in regional social systems and the peculiarities of formation of the investment strategy of social-economic development of frontier region.

The necessity of elaborating the investment strategy of social-economic development of region in two parts has been proved: formation of resources and investment, stages of strategy formation. The investment processes of the region have been investigated: Chernivtsi region taken as an example. The approaches to the elaborating of investment strategy of social-economic development of Chernivtsi are revealed.  The correlation between the macroeconomic and regional indices, which mast be taken into account while formulating the goals of investment strategy of the region, has been calculated. The methods of determination of the main directions of investment strategy formation of frontier region have been worked out, the directions of improving the regional investment management of frontier region have been offered, its tasks and functions have been formulated.

Key words:investments, investment resources, frontier region, investment strategy of social-economic development of the frontier region, regional investment management.




1. Лабораторная работа по математической статистике
2. а простих і б складних відсотків якщо річна ставка 13 а періоди нарощування 90 днів 180 днів 1 рік 4 роки 8 рок.
3. Корпоративная культура Малая группа Литера- Состав по решению преподават
4. і При автоматизації машини вже не тільки замінюють фізичну працю людини але і виконують функції управління
5. Реферат на тему- Этика сотрудников органов внутренних дел
6. досвід- це такий рівень знання зміст якого в основному одержано з досвіду -зі спостережень та експерименті
7. гинеколог Муратовой Айгуль Расиховны ф
8. Солнечные пятна и психозы (гелиопсихология)
9. Льянос Ориноко
10. тема Смазочная система Система охлаждения
11. Надежность изделий.html
12. Управление затратами, их сущность и классификация
13. застою Опозиція в 6070х роках Українська Гельсінкська група
14. Вариант1 1 Суть в том что собрав генеалог
15. . Локальные акты регламентирующие деятельность юридической службы предприятия 5 2.
16. рефератыИ диплом напишем без проблемВсе предметы знаем книги мы читаемСдать экзамен вам почтем за честь
17. нибудь геометрической фигуры
18. Особенности умственного труда
19.  Личность императора Александра Николаевича и первые годы его царствования
20. тема вентиляції суміщеної з кондиціюванням