У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

реферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук Львів ~

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 28.12.2024

28

міністерство освіти і науки україни

Львівський Національний університет імені івана франка

Лелик

Любов Іванівна

УДК 37.014: 330.11

 

Планування і регулювання освітніх послуг

та їх ефективність

в умовах трансформації економіки України

Спеціальність: 08.02.03  

Організація управління, планування і регулювання економікою

Автореферат

дисертації на здобуття наукового ступеня

кандидата економічних наук

Львів –

Дисертацією є рукопис.

Робота виконана на кафедрі економіки підприємства Львівського національного університету імені Івана Франка Міністерства освіти і науки України.

Науковий керівник: доктор економічних наук, професор

Єлейко Василь Іванович,

Львівська комерційна академія,

завідувач кафедри економетрії та статистики.

Офіційні опоненти: доктор економічних наук, професор

Кузьмін Олег Євгенович,

Національний університет „Львівська політехніка”,

завідувач кафедри менеджменту і міжнародного підприємництва, директор навчально-наукового інституту економіки і менеджменту,

заслужений працівник народної освіти України;

кандидат економічних наук, професор

Яцура Володимир Васильович,

Львівський національний університет імені Івана Франка, завідувач кафедри менеджменту.

Провідна установа: Ужгородський національний університет Міністерства освіти і науки України, кафедра економіки, менеджменту та маркетингу.

Захист відбудеться 1 жовтня 2004 р. о   13   год. на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 35.051.01 у Львівському національному університеті імені Івана Франка (79008, м. Львів-8, просп. Свободи, 18, ауд. 115).

З дисертацією можна ознайомитись у Науковій бібліотеці Львівського національного університету імені Івана Франка, м. Львів, вул. Драгоманова, 5.

Автореферат розісланий 30 серпня 2004 р.

Вчений секретар

спеціалізованої вченої ради  С.М.Панчишин

загальна характеристика роботи

Актуальність теми дослідження. В умовах прискорення науково-технічного прогресу зростає роль та значення підготовки фахівців високої кваліфікації для економіки країни, оскільки постійно змінюється сам характер праці, що пов’язано із швидкими темпами впровадження у виробництво засобів автоматизації та механізації трудових процесів, запровадженням нових прогресивних технологій та інформаційних систем.

Зміна характеру праці ставить вимоги до якості фахівців, а саме: безперервне зростання кваліфікаційних знань, навичок та досвіду роботи, оволодіння суміжними спеціальностями, операціями та новими технологіями і методами управління, знаннями з маркетингу та менеджменту.

Разом з тим сучасні умови вимагають введення випереджувальної освіти в усіх формах навчання, а це, у свою чергу, потрібно поєднувати з безперервністю, яке необхідно проводити протягом усієї трудової діяльності з метою розширення та поглиблення знань, умінь та навичок, удосконалення професійної майстерності.

У таких умовах використання традиційних методів навчання в підготовці, перепідготовці та підвищенні кваліфікації фахівців не дає можливості вирішити проблеми, які виникають при цьому. Одним з ефективних шляхів вирішення вищезгаданих проблем є вдосконалення процесів підготовки фахівців шляхом упровадження програмованого засвоєння навчального матеріалу на основі використання програм дистанційної форми навчання.

У сучасних умовах питанням розвитку освітніх послуг і запровадження дистанційної форми освіти в Україні та за кордоном приділяється велика увага як серед науковців, так і серед практиків-підприємців та громадськості.

Вивченню низки проблем, пов’язаних із наданням широкого комплексу освітніх послуг, особливо за дистанційною формою навчання і бізнес-освітою та її становленню в Україні активно сприяла наукова та науково-практична діяльність вітчизняних учених. Деякі теоретичні питання алгоритмізації і програмування в навчанні розроблено у працях вітчизняних та зарубіжних учених.

У другій половині 1990-х років особливу увагу в галузі освітніх послуг вітчизняні та зарубіжні вчені приділяли дистанційній освіті.

Однак у даний час ще не вироблено єдиної методології підготовки фахівців за дистанційною формою. В українській науковій літературі та наукових працях вітчизняних учених питання розвитку освітніх послуг та дистанційного навчання відображено недостатньо. Трансформаційні процеси у сфері освітніх послуг і дистанційної освіти ще здійснюються без достатніх науково-теоретичних та практичних обґрунтувань, які базувалися б на результатах науково-практичних досліджень та тривалих експериментах, а також світових досягненнях у цій галузі. Методичні розробки розвинутих країн, передусім в організації та методології дистанційної освіти, а також навчальних програм, їх стандартизації, акредитації закладів освіти за дистанційною формою навчання повинні бути адаптовані до реальних умов. А тому необхідно досить виважено і планомірно розширювати освітні послуги та більш оперативно запроваджувати дистанційну форму навчання.

Участь автора в численних семінарах та всеукраїнських і міжнародних науково-практичних конференціях, присвячених проблемам освіти, розвитку освітніх послуг та питанням дистанційної освіти, дозволяє зробити висновок, що в даний час спостерігається явна недостатність науково-теоретичних узагальнень цих проблем, необхідність подальшої розробки науково-методологічних аспектів, спрямованих на практичне вирішення завдань підвищення якості освітніх послуг та дистанційної освіти в умовах трансформації економіки України.

Отже, недостатня розробка механізмів планування, регулювання та надання освітніх послуг в умовах трансформації економіки, запровадження дистанційної освіти, теоретичних, методологічних та практичних її елементів, обґрунтування її ефективності, а також актуальність поставлених проблем зумовили вибір теми дисертаційного дослідження, його мету, структуру та завдання.

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційне дослідження виконано в розрізі плану науково-дослідних робіт Львівського інституту Міжрегіональної Академії управління персоналом, а саме теми „Система оперативного оцінювання, атестації та анкетування студентів і працівників” (номер державної реєстрації 0104И007786).

Мета і завдання дослідження. Метою дисертаційного дослідження є формування теоретичних і практичних підходів щодо планування та регулювання освітніх послуг, дистанційної освіти, розроблення методологічних її аспектів, обґрунтування значення дистанційної освіти для стабілізації економіки та обґрунтування ефективності дистанційного навчання, аналіз її сучасного стану та перспектив розвитку в Україні, розроблення напрямів управління цією сферою в нових умовах, а також системне висвітлення зарубіжного досвіду в цій галузі і розроблення на цій основі шляхів підвищення ефективності освіти та її вплив на економічні результати підприємств, організацій та установ. Для досягнення поставленої мети потрібно вирішити такий комплекс завдань:

  •  визначити суть та розкрити економічне значення освітніх послуг, зокрема дистанційної освіти в умовах трансформації національної економіки;
  •  провести детальний та ґрунтовний аналіз стану надання освітніх послуг за дистанційною формою в Україні і показати причини її недостатньої ефективності на сучасному етапі становлення ринкових відносин;
  •  здійснити аналіз зарубіжного досвіду розвитку нових форм освітніх послуг;
  •  визначити фактори розвитку освітніх послуг та дистанційної освіти в умовах трансформації економіки;
  •  теоретично обґрунтувати необхідність розроблення та запровадження нових механізмів надання освітніх послуг та системи дистанційної освіти;
  •  спрогнозувати розвиток і надання освітніх послуг на найближчу перспективу;
  •  визначити вплив основних економічних показників на діяльність навчального закладу, якість надання освітніх послуг та кількість студентів;
  •  запропонувати напрями розвитку та поліпшення управління галуззю освітніх послуг і дистанційної освіти в Україні;
  •  визначити та сформувати об’єктивні підходи щодо оцінки ефективності освітніх послуг і дистанційної освіти.

Предметом дослідження є процес становлення та розвитку освітніх послуг і дистанційної освіти в Україні в умовах трансформації економіки, їх вплив на розвиток економіки та її галузей.

Об’єктом дослідження є вищі навчальні заклади, які запроваджують дистанційну освіту в Україні.

Теоретичну, методологічну та інформаційну основу дослідження становлять вітчизняні та зарубіжні публікації з питань освітніх послуг та дистанційної освіти, сучасні досягнення економічних та соціологічних наук із питань реформування національної освіти, сучасні теорії ринкової економіки, концептуальні підходи до проблеми розроблення економічної та фінансової стратегії розвитку дистанційної освіти у вищих навчальних закладах, аналітичні матеріали, критерії оцінки та розрахунки показників, що характеризують економічну ефективність дистанційного навчання, концепція неперервної освіти тощо.

Методологічною та інформаційною базою дослідження є: Закони України “Про освіту”, „Про національну програму інформатизації”, “Про вищу освіту”, Укази Президента України „Про основні напрями реформування вищої освіти України”, „Про заходи щодо розвитку національної складової глобальної інформаційної мережі Інтернет та забезпечення широкого доступу до неї в Україні”, Постанова Верховної Ради України “Про стан, напрями реформування і фінансування освіти в Україні”, Постанова Кабінету Міністрів України “Про ліцензування, атестацію та акредитацію навчальних закладів”, Накази Міністерства освіти і науки України ”Про створення Українського центру дистанційної освіти при Національному технічному університеті України „Київський політехнічний інститут”, „Про затвердження Положення про дистанційне навчання”, Національна доктрина розвитку освіти, Положення “Про державний вищий заклад освіти”, Програма “Освіта. Україна ХХІ століття”.

Автором у дисертаційному дослідженні використано сучасні теорії ринкової економіки та управління, методи системного підходу, структурно-функціонального аналізу, методи статистичного аналізу реального стану дистанційної освіти в Україні, економічні, порівняльні методи, соціологічний метод дослідження. Джерелами практичного матеріалу є матеріали, пропозиції та рекомендації конференцій, семінарів із питань дистанційної освіти, результати соціологічних досліджень щодо можливостей розвитку освітніх послуг та дистанційної освіти.

Соціологічні дослідження, опитування та практичні матеріали конференцій дозволили провести аналіз та зробити статистичні порівняння. Анкетне опитування 1180 студентів та 60 викладачів навчальних закладів освіти України дозволили зробити висновок, що дистанційна форма освіти повинна розвиватись і широко запроваджуватись у навчальний процес як для отримання першої освіти, так і перепідготовки та підвищення кваліфікації.

Наукова новизна одержаних результатів. Наукова новизна та цінність одержаних результатів полягає в розвитку теоретичних та практичних засад розвитку дистанційної освіти, а саме:

уперше:

  •  побудовано найпростіші моделі трендів основних показників освітніх послуг в Україні, на основі яких обчислено відповідні прогнозні оцінки на найближчі три роки. Використання таких прогнозних оцінок дасть можливість планувати освітні послуги на рівні держави і регулювати підготовку спеціалістів для національної економіки;
  •  на основі розроблених лінійних моделей регресії досліджено вплив на освітні послуги основних економічних показників, пов’язаних із наданням освітніх послуг у вищих навчальних закладах, використання яких дасть можливість закладам освіти ефективно планувати свою діяльність, розвивати нові форми освітніх послуг та якісно їх надавати;
  •  розроблено систему оперативного оцінювання, атестації та анкетування студентів і працівників навчального закладу, застосування якої суттєво вплине на рівень знань студентів, їх професійну придатність та якість викладання;

удосконалено:

  •  методику розрахунку економічної ефективності підготовки,  перепідготовки спеціалістів, підвищення їх кваліфікації за дистанційною формою навчання, яка враховує конкретні  особливості розвитку економіки, що дозволить у короткі терміни та ефективно провести перепідготовку фахівців і забезпечити окремі галузі економіки висококваліфікованими кадрами;
  •  систему факторів, які визначають економічну ефективність дистанційної освіти завдяки наявності таких позитивних сторін, як гнучкість навчального графіка, економія часу та фінансів, розширення доступу до навчання для необмеженої кількості бажаючих;

отримало подальший розвиток:

  •  обґрунтування ролі та значення освітніх послуг, розкриття їх економічного змісту як фактора ефективного розвитку економіки, що дасть можливість більш раціонально планувати підготовку спеціалістів до потреб галузей економіки.

Теоретичне значення результатів дослідження пролягає у формуванні нових знань із питань надання освітніх послуг та запровадження дистанційної освіти, розробленні теоретично-методологічних аспектів формування, становлення та функціонування дистанційної освіти і визначення її ролі в регулюванні розвитку економіки підприємств, галузей народного господарства в умовах економічної нестабільності, невизначеності та формуванні нових відносин на перехідному етапі і в умовах розвинутих ринкових економік.

Практичне значення отриманих результатів дослідження полягає в тому, що основні положення, викладені автором у дисертації, доведено до рівня методичних розробок і прикладних рекомендацій і вже на етапі дослідження використовувалися у Львівському інституті Міжрегіональної Академії управління персоналом, зокрема –при запровадженні дистанційної форми навчання, активізації роботи з організації міжнародних обмінів студентів та викладачів, а також у процесі підготовки і реалізації низки навчальних програм та дослідних проектів, у пошуку додаткових джерел фінансування, у тому числі в міжнародних організаціях, при проведенні навчальних семінарів: менеджмент малих та середніх підприємств; управління персоналом; фінансовий менеджмент; правові основи підприємництва, які проводили Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва, Львівська обласна державна адміністрація, Львівський обласний молодіжний центр праці за підтримки Українського фонду підтримки підприємництва.

Практична цінність результатів досліджень полягає ще й у тому, що вони можуть бути використані законодавчими та місцевими органами влади при формуванні законопроектів, довгострокових програм розвитку освіти, менеджментом підприємств різних форм власності і методів господарювання, банківськими структурами та інвестиційними компаніями, а також викладачами та студентами в навчальному процесі закладів освіти, які вивчають підприємництво, інвестування, менеджмент, маркетинг та ін. Ці дослідження без застережень є корисними для підприємницьких структур.

Основні положення дисертаційної роботи використовуються в навчальному процесі у Львівському інституті МАУП, Львівському банківському інституті Національного банку України та Львівському інституті менеджменту.

Особистий внесок здобувача. Дисертація є самостійною, завершеною роботою автора, в якій викладено науковий підхід до розв’язання важливої теоретико-методологічної проблеми розвитку освітніх послуг та дистанційної освіти в умовах трансформації економіки.

Апробація результатів дисертації. Основні положення та результати роботи доповідались, обговорювались та отримали позитивну оцінку на 2-й та 5-й міжнародних міждисциплінарних науково-практичних конференціях „Сучасні проблеми науки та освіти” (м. Керч, 2001 р., м. Алушта, 2004 р.); Першій міжнародній науково-практичній конференції „Сучасні проблеми управління” (м. Київ, 2001 р.); Третій щорічній національній конференції „Розбудова менеджменту освіти в Україні” (м. Київ, 2001 р.), Всеукраїнській науково-практичній конференції „Управління в освіті” (м. Київ, 2003 р.); 1-й та 2-й міжнародних науково-практичних конференціях „Управління у державі третього тисячоліття” (м. Львів, 2003 р.).

Публікації. За результатами досліджень опубліковано 19 наукових праць загальним обсягом 18,95 д.а., у тому числі 8 –у фахових виданнях, з яких 4 належать особисто авторові.

Обсяг та структура дисертаційної роботи. Структура дисертації містить вступ, три розділи, проміжні висновки до розділів, загальні висновки, список використаних джерел. Дисертацію викладено на 182 сторінках комп’ютерного набору, вона містить 28 таблиць, 30 рисунків і 10 додатків. Список використаних джерел становить 180 найменувань.

основний зміст роботи

У вступі обґрунтовано актуальність теми дисертації, визначено предмет та об’єкт дослідження, його мету та завдання, теоретичну, методологічну та інформаційну базу, розкрито наукову новизну, підкреслено теоретичне та практичне значення роботи, зазначено ступінь апробації одержаних результатів.

У першому розділі дисертаційної роботи „Теоретико-методологічні засади надання та розвитку освітніх послуг” ґрунтовно розкрито сутність та особливості надання освітніх послуг в умовах трансформації економіки України, виявлено обставини, які впливають на якісне надання освітніх послуг та навчання спеціалістів, основні фактори, які впливають на формування нової структури освітніх послуг, вимагають зміни їх форм в умовах ринкових відносин, проаналізовано вітчизняний та зарубіжний досвід розвитку нових форм освітніх послуг, особливо дистанційної форми навчання.

У сучасних умовах, умовах переходу до ринкової економіки, народне господарство потребує підготовки висококваліфікованих спеціалістів, які б поряд із фаховими знаннями отримували знання управління виробництвом, фахові знання з правових питань та питань використання інформаційних технологій, нових прогресивних методів управління, оскільки робота управління вимагає виконання комплексу управлінських функцій: планування, організації, обліку, контролю та аналізу.

Перехід до ринкових відносин значно змінив структуру економіки, пройшла її реструктуризація, перепрофілювання виробництва та система його управління. Пройшло скорочення одних виробництв і необхідність створення нових на більш високому технологічному рівні. А це, звичайно, вплинуло на структуру як виробничого, так і управлінського персоналу. Тому на сучасному етапі завдання цілеспрямованого та безперервного навчання персоналу стало першочерговим.

Ринкові умови потребують від кожного керівника вмілого керівництва, управління фірмою, акціонерним товариством, підприємством, а це, у свою чергу, висуває потребу додаткового навчання. Тому в освітньо-професійні програми та навчальні плани потрібно вносити нові дисципліни, розширювати тематику, яка відповідала б нинішнім потребам.

Отже, це викликало зміну та розширення сфери освітніх послуг –як безоплатних, так і платних. На перший план висуваються освітні послуги щодо перепідготовки, підвищення кваліфікації кадрів та післявузівське навчання. Класифікацію освітніх послуг представлено на рис. 1.

Якісне надання освітніх послуг та навчання персоналу забезпечує відповідність професійних знань та вмінь працівника сучасному рівневі виробництва та управління.

Для оптимізації навчального процесу перепідготовки та підвищення кваліфікації потрібно впроваджувати нові технології навчання. Запровадження інтерактивних методів та інноваційних технологій у процес післядипломного навчання та галузь підвищення кваліфікації передбачає широке використання інформаційно-комп’ютерних технологій.


d0. 1.

На сучасному етапі розвитку економіки та технологій навчання однією з таких форм є дистанційне навчання, яке досить активно, починаючи з 2002 року, запроваджується у вищих навчальних закладах освіти та різного роду інститутах і центрах підвищення кваліфікації кадрів.

Дистанційна форма навчання як для отримання першої вищої освіти, так і для післядипломного навчання (отримання другої вищої освіти та підвищення кваліфікації) поширена та популярна в усьому світі.

Суть дистанційного навчання полягає в тому, що студенти можуть спілкуватися з викладачами (кураторами навчальної дисципліни) та отримувати знання на відстані (дистанції), навіть не покидаючи дому, чи шляхом відвідування навчально-ресурсних чи навчально-інформаційних центрів, які зручно розташовані до місця проживання студента.

Переваги дистанційної форми навчання для студентів та роботодавців –безсумнівні. Для студентів вона означає: доступність програми навчання; повну свободу, оскільки вони можуть здобувати знання в будь-який час і в будь-якому місці; гнучкість системи освіти –короткі модульні програми, висока ступінь засвоєння навчального матеріалу; індивідуальну швидкість, оскільки студент має можливість засвоїти знання швидше або повільніше.

Переваги для роботодавців: за відносно короткий період часу здобуває або вдосконалює знання велика кількість персоналу; забезпечується узгодженість стандартів освіти в усій країні та відповідність міжнародним стандартам; задовольняються вузькі спеціальні потреби, які не можуть бути враховані в загальних навчальних програмах; вирішується проблема розкиданості працюючих студентів по всій країні та їх відсутності на робочому місці; ефективніше витрачаються фінансові ресурси.

Упровадження дистанційної форми навчання в навчальному закладі дає йому можливість: використати нові джерела фінансування; забезпечити навчання для більшої кількості студентів без відповідного збільшення витрат; скоротити обсяг аудиторних годин на існуючих курсах; підвищити імідж навчального закладу завдяки міжнародному визнанню кваліфікації.

Більш професійний рівень підготовки персоналу будь-якого підприємства та установи забезпечить йому вищий рівень ефективності і створить кращий імідж професійності.

Цьому значною мірою сприятиме входження України в Болонський процес, який ставить за мету уніфікацію освіти і ґрунтується на визнанні дипломів та сертифікатів іншими державами, членами цього процесу, а також систему працевлаштування в будь-якій європейській країні.

У другому розділі дисертаційної роботи „Розвиток нових форм освітніх послуг дистанційної освіти в період трансформації економіки України” проаналізовано особливості сучасного стану розвитку дистанційної освіти, планування і регулювання навчального процесу в умовах дистанційної освіти та вплив дистанційної освіти на розвиток підприємництва.

Динаміка трансформаційних процесів в економіці країни ставить посилені вимоги до підготовки управлінських кадрів. Серед шляхів удосконалення бізнес-освіти та менеджмент-освіти найвагомішими вважаються: започаткування навчання основ бізнесу в початковій школі; розширення кількості предметів підприємницького напряму в середній школі; ширше використання нових методик викладання прикладного характеру у вищих навчальних закладах; формування комплексної програми підвищення кваліфікації викладачів і вчителів; диверсифікація бізнес-освітніх послуг тощо. Тільки комплексний підхід до вирішення цих проблем дозволить поліпшити ситуацію, стимулюватиме розвиток бізнесу як головного замовника бізнес-освіти.

В умовах обмежених фінансових ресурсів та можливостей щодо навчання із відривом від виробництва отримати хорошу освіту, змінити професію та підвищити свою кваліфікацію можна за дистанційною формою навчання.

Ефективне та якісне навчання за цією формою буде тоді, коли буде правильно, якісно і ґрунтовно сплановано та відрегульовано навчальний процес.

Для успішного завершення структурної перебудови економіки, підвищення ефективності всіх господарських процесів в Україні існує потреба в управлінцях, які мислять по-новому, які змогли б ефективно керувати організаціями, установами, підприємствами, банками зокрема та економікою в цілому.

Але оскільки економіка в умовах перехідних процесів набуває принципово нового і більш комплексного характеру, відбувається зростаюча глобалізація економічної діяльності, загострюється конкуренція, розподіляють ринки збуту продукції, тому знання й інформація стають дедалі більш важливим елементом у процесі виробництва в умовах трансформації економіки, ніж раніше.

Головним засобом ефективного розвитку підприємництва окремих регіонів зокрема та економіки країни в цілому є формування висококваліфікованих кадрів, підвищення їх кваліфікації і їх адаптація до нових умов розвитку економіки. Але і розвиток трудових ресурсів: робочих кадрів, спеціалістів, менеджерів та управлінських кадрів, у свою чергу, зумовлюють і появу нових вимог до системи підготовки, перепідготовки кадрів, підвищення їх кваліфікації зокрема та системи освіти в цілому.

У третьому розділі дисертації „Удосконалення планування, оцінювання та регулювання освітніх послуг” запропоновано методику розроблення модулів та навчальних програм для дистанційного навчання, систему оперативного оцінювання, атестації та анкетування студентів і працівників навчального закладу, розроблено основні підходи щодо оцінювання економічної ефективності підготовки фахівців за дистанційною формою навчання, а також на основі економетричного моделювання спрогнозовано підготовку спеціалістів вищими навчальними закладами і визначено вплив основних економічних показників на діяльність навчального закладу, якість надання освітніх послуг та кількість студентів.

Проведений у дисертації аналіз показує, що упровадження інноваційних технологій у сфері освіти вимагає не тільки якісного рівня підготовки спеціалістів, а й значного спрощення самого процесу навчання. Цьому сприяє запровадження дистанційної форми навчання, а в очній та заочній формах навчання –електронної підтримки навчання.

Звичайно, електронна підтримка та дистанційна форма навчання потребують нових підходів щодо розроблення електронних підручників, модулів, тестів, інформаційних та методичних матеріалів і особливо навчальних програм.

Під час розроблення навчальних матеріалів для дистанційного навчання, особливо модулів, кожна тема повинна бути викладена коротко, стисло, у тексті повинно бути акумульовано максимально інформації, щоб студентові було потрібно якнайменше часу для вивчення теми і засвоєння матеріалу. При цьому, наприклад, необхідно надавати більше графічного матеріалу, схем, діаграм, які б чітко і детально розкривали зміст теми, яку вивчає студент.

У дистанційному модулі спочатку подається план лекції, потім ґрунтовно подаються тлумачення основних понять і термінів, як правило, із посиланням на законодавчі та інформаційні документи, які містять ці терміни і їх суть, а лише далі наводяться схеми, які розкривають суть питання, класифікацію та характеристику.

Важливим завданням при формуванні навчальної програми є визначення, для яких цілей її буде застосовано: для підготовки, перепідготовки, підвищення кваліфікації чи лише для ознайомлення з одним із проблемних питань в якійсь галузі –це і буде визначати структурну схему навчальної програми. Як правило, навчальна комп’ютерна програма повинна включати три категорії носіїв: інформаційні (ті, що навчають), операційні зі зворотним зв’язком та оцінювальні (контрольні).

Крім цього, для ефективної реалізації освітніх послуг має бути досить чітка і оперативна оцінка знань студентів, а також атестація працівників навчального закладу. Адже від кваліфікації спеціалістів, які поповнюють персонал підприємства, організації та установи, залежать їх техніко-економічні та фінансові показники.

Система оперативної оцінки, атестації та анкетування студентів і працівників навчального закладу, яку запропоновано в роботі, використовується з метою оцінювання знань студентів та оцінки виконання працівниками закладу обов’язків і завдань, покладених на них.

В умовах ринкових відносин масштаби і складність вирішення економічних та соціальних завдань пред’являють підвищені вимоги до ефективності суспільного виробництва. Максимальна економія трудових, матеріальних та фінансових ресурсів, забезпечення високих якісних показників стали найважливішими умовами розвитку національної економіки.

А тому, розглядаючи систему дистанційного навчання, на наш погляд, доцільно враховувати два аспекти: перший –це ефект від запровадження дистанційної форми навчання в порівнянні з традиційними (очною та заочною формами) і другий –отримання ефекту від роботи персоналу (робочих кадрів, менеджерів, працівників та інших спеціалістів виробничих структур і організацій).

При визначенні річного економічного ефекту економія від запровадження дистанційної форми навчання може бути розрахована безпосередньо в річному розрізі по окремих елементах витрат (заробітна плата, матеріали, амортизація та інші) за наявності необхідних вихідних даних.

Порівнюючи дистанційну форму навчання з очною та заочною формами, бачимо, що дистанційна форма навчання може охопити значно більшу кількість студентів (слухачів), оскільки не потрібно великих аудиторій, кабінетів, а також зменшуються інші витрати, такі як витрати на опалення, водопостачання, освітлення, господарські витрати та інші.

Отже, виходячи із вищерозглянутого, річний економічний ефект (економія приведених затрат ) у гривнях буде розраховуватись за формулою:

 , (1)

де і –затрати на навчання за очною (заочною) () та дистанційною () формами навчання, грн;

–число студентів, які навчатимуться за дистанційною формою, чол.;

нормативний коефіцієнт економічної ефективності (величина, обернена нормативному строку окупності);

одноразові затрати, що пов’язані із розробленням та запровадженням дистанційного навчання, грн.

Із урахуванням поділу поточних витрат на умовно-змінні та умовно-постійні формула розрахунку річного економічного ефекту (1) буде такою:

, (2)

де  поточні затрати на одного студента по статтях умовно-змінних витрат у загальних затратах навчання на очній (заочній) та дистанційній формах, грн;

yрічна сума умовно-постійних витрат у загальних затратах очної (заочної) форми навчання, грн;

 чисельність студентів очної (заочної) форми навчання, чол.

Зарубіжний та вітчизняний досвід показують, що дистанційна форма навчання досить ефективна та доцільна.

Регулювання й підтримка надання освітніх послуг та підготовка, перепідготовка і підвищення кваліфікації спеціалістів повинні базуватися на відповідних розрахунках і прогнозах, ураховуючи потребу у кваліфікованих робітниках та спеціалістах різних галузей економіки, їх стратегію і тактику.

На основі економетричного моделювання та даних про кількість учнів у вітчизняних загальноосвітніх і професійно-технічних навчальних закладах, а також студентів у вищих навчальних закладах освіти І-ІІ і ІІІ-IV рівнів акредитації за 1990/91 –/04 навчальні роки побудовано моделі трендів і обчислено відповідні прогнозовані та нормативні середні оцінки кількості учнів та студентів (табл. 1, рис. 2) на найближчі три роки.

Таблиця 1

Оцінки прогнозних значень освітніх послуг

(на початок навчального року, тис. осіб)

Показник

Навчальні роки

/05

/06

/07

Прогнозована середня оцінка сукупної  кількості осіб у навчальних закладах:

- загальноосвітніх

5904,0

,6

,3

- професійно-технічних

501,0

,3

,7

- ВНЗ І-ІІ рівнів акредитації

608,5

,3

,1

- ВНЗ ІІІ-ІV рівнів акредитації

2044,9

,3

,1

ea , .

  •  ea - , .
  •  ea - , .
  •  ea -V , .

Рис. 2. Динаміка освітніх послуг

Відомо, що надання освітніх послуг вимагає від вищих навчальних закладів певних матеріальних і фінансових витрат.

У роботі на основі конкретних даних Львівського інституту Міжрегіональної Академії управління персоналом про кількість студентів (Х), фонду заробітної плати (Х), основних засобів (Х), оренди і комунальних послуг (Х), бібліотечних фондів (Х) і реклами (Х) за 1999 –роки побудовано відповідні парні і множинні рівняння регресії залежності кількості студентів від впливу основних економічних показників, пов’язаних із наданням освітніх послуг.

Зокрема, багатофакторна модель регресії залежності кількості студентів від впливу вищенаведених факторів є такою:

 (3)

;  ,

де   –коефіцієнт множинної детермінації;

–коефіцієнт множинної кореляції.

Таким чином, найбільший вплив на кількість студентів мають вартість бібліотечних фондів і витрати на рекламу, крім того, між кількістю студентів і досліджуваними чинниками існує досить тісний внутрішній сукупний кореляційний зв’язок.

Висновки та пропозиції

У дисертації викладено теоретичні узагальнення щодо планування та регулювання освітніх послуг і науково обґрунтовано практичні рекомендації вирішення їх завдань в умовах трансформації економіки України.

Проведений аналіз особливостей планування і регулювання освітніх послуг, основних критеріїв їх ефективності та оцінювання, а також регулювання освітніх послуг за допомогою економетричного моделювання в умовах трансформації економіки дає можливість зробити і сформулювати такі висновки і пропозиції.

1. Аналіз розвитку економіки України, економічних відносин підприємницьких структур, динаміки підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації спеціалістів, а також огляд вітчизняних та зарубіжних наукових праць, практичних розробок, присвячених дослідженню розвитку освітніх послуг, дає підстави стверджувати, що теоретична база планування і регулювання взаємовідносин між виробничими структурами та навчальними закладами у сфері підготовки кадрів, особливо її організаційна база, перебуває у стадії становлення. З метою прискорення ефективної реалізації освітніх послуг повинні бути спроектовані досконалі механізми планування та регулювання освітніх послуг, удосконалена нормативна та законодавча база.

2. Досить багато труднощів щодо запровадження дистанційної форми навчання було зумовлено досить пізнім прийняттям нормативно-правової бази, у зв’язку з чим навчальні заклади не змогли застосувати всі переваги дистанційної освіти і використовували методи дистанційної освіти як доповнення до очної та заочної форм навчання, а також використовували її як електронну підтримку навчання, особливо на заочному відділенні. Це, звичайно, стало гальмом у розробленні механізмів, форм та методів дистанційного навчання, а також широкого розроблення дистанційних курсів і модулів.

. Кожна галузь економіки повинна розробляти свою концепцію підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації фахівців, у якій чітко визначати стратегічні напрями формування кваліфікаційного кадрового потенціалу, включати основні принципи його підготовки і, що особливо важливо, зазначати джерела фінансування на основі системи планування та регулювання підготовки кадрів, виходячи із потреб галузі.

. Державні органи управління повинні сприяти збільшенню фінансування на підвищення кваліфікації кадрів, а приватним підприємствам, які власні кошти спрямовують на підготовку кадрів та підвищення їх кваліфікації, надавати відповідні пільги.

. Взаємозв’язки між навчальними закладами та виробничим сектором економіки мають ще не досить виражений характер. Ще не створено ефективних механізмів щодо якісної підготовки фахівців, особливо для конкретних “галузей і виробничих процесів”. Потребують удосконалення механізми фінансування якісної освіти та підготовки спеціалістів для конкретних виробництв, установ, організацій та підприємств.

6. Встановлено значні переваги системи дистанційної освіти: студент менше часу проводить у навчальному закладі, оскільки він користується навчальними матеріалами в електронній формі і може фактично в будь-який час навчатись, не обмежуючись у часі, а це суттєво знижує фінансові витрати; програми дистанційного навчання є досить гнучкими і чутливими до зміни як нормативного характеру, так і конкретних професійних знань, які потрібні при запровадженні новітніх технологій та нового обладнання тощо.

7. Реорганізація освітніх закладів в умовах трансформації української економіки та необхідності входження в міжнародний освітній простір –це насамперед процес їх адаптації до ринкових умов та вимог міжнародних стандартів освіти. У зв’язку з цим реструктуризація є своєрідною реакцією на вимоги зовнішнього середовища, спрямованою на поліпшення стратегічної позиції школи на ринку освітніх послуг, підвищення професійної підготовки випускників та досягнення потрібних для успішного функціонування економічних і соціальних результатів діяльності.

8. Перспективами розвитку дистанційної освіти є:

- удосконалення навчальних програм, планів та графіків навчального процесу, а також системи контролю знань студентів і слухачів;

- розширення мережі надання освітніх послуг;

- постійне оновлення існуючої бази навчально-методичних матеріалів;

- створення мультимедійних підручників, аудіо- та відеоматеріалів тощо;

- використання дистанційних матеріалів для перепідготовки та підвищення кваліфікації спеціалістів різних галузей економіки.

. Одержані в роботі оцінки прогнозних значень кількості учнів та студентів можуть бути використані Міністерством освіти і науки України, навчальними закладами і місцевими органами під час планування підготовки кваліфікованих робітників та спеціалістів.

. Побудовані в дисертації регресійні моделі залежності кількості студентів від впливу основних економічних показників можуть бути використані навчальними закладами під час планування своєї діяльності і надання якісних освітніх послуг.

Список опублікованих праць

за темою дисертації

У фахових виданнях:

  1.  Лелик Л. І. Стратегія розвитку бізнес-освітнього закладу: Збірник матеріалів першої Міжнародної науково-практичної конференції „Сучасні проблеми управління" (м. Київ, 30 листопада –грудня 2001 р.) / МОН України, НТУУ „КПІ”, МАУП; Уклад.: Б. В. Новиков, В. А. Гайченко та ін. –К.: ІВЦ „Політехніка", 2001. –С. 228–.
  2.  Приймак В. І., Твердохліб І. П., Лелик Л. І. Аналіз цілей реформування вищої школи України у контексті світових освітніх тенденцій // Актуальні проблеми підготовки фахівців в умовах реструктуризації органів регіонального управління (Збірник наукових праць): Вісник Рівненського державного технічного університету. Економіка; Редкол.: Наук. ред. акад. Академії наук вищої школи України  та  Академії  економічних  наук України Е. А. Зінь. –Рівне, 2001. –Вип. 2 (9). –С. 67–.
  3.  Мойсеєнко І., Лелик Л. Розвиток партнерських відносин у бізнес-освіті // Вісник ЛДАУ,  Економіка  АПК:  Наук.  вид.;  Редкол.: Відп. ред. д-р ф.-м.н. М. С. Сявавко. –Львів, 2002. –№ 9. –С. 135–.
  4.  Лелик Л. І. Удосконалення реформування вищої школи // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Інноваційний розвиток економіки (Збірник наукових праць) / НАН України. Інститут регіональних досліджень; Редкол.: Відп. ред. акад. НАН України М. І. Долішній.–Львів, 2003. –Вип. 6 (XLIV): У 4-х ч. –Ч. 4. –С. 127–.
  5.  Лелик Л. І., Поплавський В. Т. Економічні аспекти інноваційного розвитку // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Механізми реалізації регіональної політики (Збірник наукових праць) / НАН України. Інститут регіональних досліджень; Редкол.: Відп. ред. акад. НАН України М. І. Долішній. – Львів, 2003. –Вип. 2 (XL). –Ч. 2. ––С. 268–.
  6.  Лелик Л. І., Сухомлин Л. Є. Особливості організації навчального процесу у вищих навчальних закладах (досвід США –Університет Міссурі Канзас-Сіті) / Науково-методичний центр вищої освіти Міністерства освіти і науки України // Науково-методичний збірник. –. –Вип. № 37. –С. 33-36.
  7.  Лелик Л. І. Особливості розроблення модулів та навчальних програм для дистанційного навчання // Вісник Львівського національного університету. –(Серія економічна). –Львів: ЛНУ імені Івана Франка, 2004. –Вип. 33. –С.122-128.
  8.  Лелик Л. І. Основні аспекти використання різних видів навчальних програм при дистанційному навчанні // Вісник Львівського національного університету. –(Серія економічна). –Львів: ЛНУ імені Івана Франка, 2003. –Вип. 32. –С. 231-238.

В інших виданнях:

  1.  Реверчук С. К., Вовчак О. Д., Ковалюк О. М., Крупка М. І., Лелик Л. І. та інші. Інтернет-економіка: бізнес, фінанси, безпека: Навч. посібник / За ред.  д-ра екон. наук, проф. С. К. Реверчука. –Львів: ВПВ ЛвЦНТЕІ, 2002. –с.
    1.  Яворський М. С., Лелик Л. І. Співпраця центру науково-технічної і економічної інформації та вищого навчального закладу // Всеукраїнська науково-практична конференція „Управління в світі”: Тези доповідей. –Львів: Національний університет „Львівська політехніка”, 2003. –С. 6162.
    2.  Мойсеєнко І., Гинда О., Лелик Л. Основи підприємництва. Курс „АВС підприємництва”: Навчальні модулі. Львів, 2002. 63 с.
    3.  Мойсеєнко І., Лелик Л. Напрямки реорганізації закладів бізнес-освіти // Матеріали Третьої щорічної національної конференції „Розбудова менеджмент-освіти в Україні”. –К.: Консорціум із удосконалення менеджмент- освіти в Україні, 2001. –С. 121124.
    4.  Лелик Л. І. Організація виробничих практик для студентів бізнес-освіти // Міжнародна наукова конференція „Розвиток підприємницької діяльності на Україні: Історія і сьогодення”. –Тернопіль: Інститут економіки і підприємництва, 2003. –С. 52.
    5.  Кульчицький І. І., Лелик Л. І., Яворський М. С. Проект інформаційно-освітнього регіонального порталу в мережі Інтернет на базі ЛВ ЦНТЕІ –ЛФ МАУП // Сучасні проблеми науки та освіти: Матеріали 5-ї Міжнародної міждисциплінарної  науково-практичної  конференції,  27 червня –липня 2001 р., м. Керч. –Харків: Українська Асоціація „Жінки в науці та освіті”, Харківський  національний  університет  імені  В. Н.  Каразіна,  2001. –Ч. 1. –С. 198199.
    6.  Коваль У. О., Лелик Л. І., Яворська І. Ю. Сучасні методики освіти: особливості різноманітних моделей, плюси і мінуси // Матеріали Міжнародної міждисциплінарної науково-практичної конференції „Сучасні проблеми науки та освіти”. –Харків: Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна, Харківський інститут управління, 2001. –Ч. 2. –С. 2324.
    7.  Лелик Л. І., Огірко О. В. Проблеми батьків і дітей // II Міжнародна науково-практична конференція „Управління у державі третього тисячоліття”. –Львів: Львівський інститут МАУП, Львівський ЦНТЕІ, 2003. –С. 8791.
    8.  Лелик Л. І., Огірко О. В. Моральність людських вчинків // I Міжнародна науково-практична конференція „Управління державою третього тисячоліття”. –Львів: Львівський центр науково-технічної і економічної інформації, Львівський інститут МАУП, 2002. –С. 187191.
    9.  Лелик Л. І. Сучасні вимоги до підготовки кадрів для ринкової економіки // Материалы Международной научно-практической конференции “Постсоветское пространство начала XXI века: основные тенденции развития (Научное издание). Тирасполь: Московская академия экономики и права, Тираспольский филиал НОУ МАУП, 2002. –С. 122124.
    10.  Григор’єв М. А., Турко Ф. М., Чаплига В. М., Лелик Л. І. Система електронної підтримки розвитку персоналу // Сучасні проблеми науки та освіти: Матеріали 5-ї Міжнародної міждисциплінарної науково-практичної конференції, 30 квітня –травня 2004 р., м. Алушта. –Харків: Українська Асоціація „Жінки в науці та освіті”, Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна, 2004. –С. 213.

АНОТАЦІЯ

Лелик Л. І. Планування і регулювання освітніх послуг та їх ефективність в умовах трансформації економіки України. –Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.02.03 –Організація управління, планування і регулювання економікою / Львівський національний університет імені Івана Франка. –Львів, 2004.

У дисертації досліджуються проблеми та перспективи планування і регулювання освітніх послуг, їх ефективність та особливості надання освітніх послуг в умовах трансформації економіки. Аналізується вітчизняний та зарубіжний досвід розвитку нових форм освітніх послуг, особливо дистанційної форми навчання. Особливу увагу приділено впливу дистанційної освіти на розвиток галузей економіки та підприємництва.

Запропоновано та обґрунтовано основні підходи щодо оцінювання економічної ефективності підготовки фахівців, підвищення їх кваліфікації за дистанційною формою навчання; систему оперативного оцінювання, атестації та анкетування студентів і працівників; основні принципи регулювання освітніх послуг за допомогою економетричного моделювання.

Досліджено вплив на освітні послуги основних економічних показників, пов’язаних із наданням освітніх послуг у вищих навчальних закладах. Побудовано моделі трендів основних показників освітніх послуг, на основі яких обчислено прогнозні оцінки на найближчу перспективу.

Ключові слова: планування, регулювання, освітні послуги, ефективність, навчальні заклади, дистанційна освіта, дистанційне навчання.

АННОТАЦИЯ

Лелык Л. И. Планирование и регулирование образовательных услуг и их эффективность в условиях трансформации экономики Украины. –Рукопись.

Диссертация на соискание научной степени кандидата экономических наук по специальности 08.02.03 –Организация управления, планирования и регулирования экономики / Львовский национальный университет имени Ивана Франко. –Львов, 2004.

В диссертации иследуются проблемы и перспективы планирования и регулирования образовательных услуг, их эффективность и особенности предоставления образовательных услуг в условиях трансформации экономики.

В первом разделе диссертационной работы “Теоретико-методологические основы предоставления и развития образовательных услуг”раскрыты сущность и особенности образовательных услуг в условиях трансформации экономики Украины, выявлены обстоятельства, которые отрицательно влияют на качество предоставления образовательных услуг и обучения специалистов, основные факторы, которые влияют на формирование новой структуры образовательных услуг, требуют изменения их форм в условиях рыночных отношений. Проанализирован отечественный и зарубежный опыт развития новых форм образовательных услуг, в особенности дистанционной формы обучения.

Подробно раскрыты преимущества дистанционной формы обучения как для студентов, так и для работодателей, а также учебных заведений.

Во втором разделе диссертации “Развитие новых форм образовательных услуг дистанционного образования в период трансформации экономики Украины”проанализированы особенности современного состояния развития дистанционного образования, планирования и регулирования учебного процесса в условиях дистанционного образования и его влияние на развитие предпринимательства.

В третьем разделе диссертационного исследования “Усовершенствование планирования, оценивания и регулирования образовательных услуг”предложены методика разработки модулей и учебных программ для дистанционного обучения, система оперативного оценивания, аттестации и анкетирования студентов и работников учебного заведения, разработаны и обоснованы основные подходы относительно оценки экономической эффективности подготовки специалистов, повышения их квалификации по дистанционной форме обучения; система оперативного оценивания, аттестации и анкетирования студентов и работников; основные принципы регулирования образовательных услуг, а также на основе эконометрического моделирования спрогнозирована подготовка специалистов высшими учебными заведениями и определено влияние основных экономических показателей на деятельность учебного заведения, качество предоставления образовательных услуг и количество студентов.

Построены модели трендов основных показателей образовательных услуг, на основе которых вычислены прогнозные оценки на ближайшую перспективу.

Ключевые слова: планирование, регулирование, образовательные услуги, эффективность, учебные заведения, дистанционное образование, дистанционное обучение.

THE SUMMARY

Lelyk L. I. Planning both regulation of educational services and their efficiency in conditions of transformation of economy of Ukraine. –Manuscript.

The dissertation for obtaining scientific degree of the candidate of economic sciences in speciality 08.02.03 - Оrganization of management, planning and regulation by economics / Ivan Franko National University. –Lviv, 2004.

In the dissertation the problems both prospects of planning and regulation of educational services, their efficiency and features of granting of educational services in conditions of transformation of economy are investigated. The domestic and foreign experience of development of the new forms of educational services, in particular of remote form training is analyzed. The special attention is given influences of remote education on development of areas of economy and business.

Is offered and the increase of their qualification under the remote form of training is proved the basic approaches rather estimate of an economic efficiency of preparation of the experts; system operative estimate, certification and questionnaire of the students and workers; the basic principles of regulation of educational services with the help economic modeling.

The influence on educational services of the basic economic parameters connected to granting of educational services in higher educational institutions is investigated. Is constructed models of the trends of the basic parameters of educational services, on the basis of which calculated predicted of an estimation on the nearest prospect.

Key words: planning, regulation, educational services, efficiency, educational institutions, remote education, remote training.

Підписано до друку 05.07.2004. Формат 60х90/.

Папір друкарський. Друк офсетний. Гарнітура Times New Roman.

Умовн. друк. арк. 1,0.

Тираж 100 прим. Зам. № 119

Видавничий центр Львівського інституту Міжрегіональної Академії управління персоналом,

79058, м. Львів, просп. В. Чорновола, 57, тел./факс: (0322) 297-88-36.  




1. Йогурт. Как ни странно на первом месте йогурты
2. СОГЛАСОВАНО Заведующий учебным отделом Ярославского филиала ЛГУ им
3. Тематическое развлечение Рассказ про одежду Музыкальный руководитель- Румянцева Св
4. Лабораторная работа 3
5. Контрольная работа- Международные торги и консорциумы
6. тематика лекция доц
7. Тема- Жизнь как она есть Василий Чернышов
8. 2014 о~у жылы Философияны~ ~андай б~лімі адам м~селесін зерттейді Антропология ~леуметтік философия
9. Региональные международные организации как субъекты международного права
10. задание 8 Гаджиновой Серафимы
11. ru Все книги автора Эта же книга в других форматах Приятного чтения Как заработать большие ден
12. Витебский государственный технологический университет КАСАЕВА Т
13. графическая модель иллюстрирующая проблему выбора
14. географическое положение1
15. Лабораторная работа 4 Исследования трехфазной цепи при соединении фаз приемника по схеме звездаrdquo;
16. Статья 1081 Право регресса к лицу причинившему вред 1
17. КОНТРОЛЬНАЯ РОБОТА I
18. правовые формы предприятий
19. Організація гарнізонної та караульної служби
20. Земская реформа