Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

реферат дисертації на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук Вінниця

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 29.5.2024

Вінницький державний технічний університет

Кухарчук  Василь  Васильович

УДК 621.3:658.562

АВТОМАТИЗОВАНИЙ  КОНТРОЛЬ  

МОМЕНТНИХ  ХАРАКТЕРИСТИК  ЕЛЕКТРИЧНИХ МАШИН

Спеціальність  05.11.13 - прилади і методи контролю

Автореферат

дисертації на здобуття наукового ступеня

доктора технічних наук

Вінниця - 1999

Дисертацією є рукопис.

Робота виконана у Вінницькому державному технічному університеті Міністерства освіти України.

Науковий консультант: доктор технічних наук, професор

   Поджаренко Володимир Олександрович,

   Вінницький державний технічний університет,

   завідувач  кафедри  метрології та промислової 

автоматики.

 

Офіційні опоненти:  доктор технічних наук, професор,

   Заслужений діяч науки і техніки України

   Богаєнко  Іван  Миколайович,

Науково-виробнича корпорація «Київський

інститут автоматики», заступник   генерального

директора корпорації;

   доктор  технічних наук, професор

   Володарський   Євген  Тимофійович,

   Національний технічний університет

України «КПІ»,  професор  кафедри

автоматизації експериментальних  досліджень;

   доктор технічних наук, професор

   Скрипник  Юрій  Олексійович,

Державна академія легкої промисловості

України, завідувач   кафедри автоматизації

і  компютерних систем.

Провідна установа:  Державний університет «Львівська політехніка»

Міністерства освіти України, кафедра метрології,

стандартизації та сертифікації, м.Львів.

Захист відбудеться «30»    09   1999р. о  « 930 » годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 05.052.02 у Вінницькому державному технічному університеті за адресою: 286021, м.Вінниця, Хмельницьке шосе, 95.

 Автореферат  розісланий    « 27»  08   1999р.

Вчений секретар

  спеціалізованої вченої ради                       Юхимчук С.В.

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальність проблеми. Якість електричних машин, як і всіх інших промислових виробів, є вирішальним фактором їх конкурентноспроможності на світовому ринку. Встановлення відповідності стану параметра електричної машини нормативним документам здійснюється під час її випробування за допомогою відповідних засобів контролю в дослідах холостого ходу і короткого замикання. В теперішній час, не зважаючи на наявність сучасних приладів вимірювання електричних величин, відсутні відповідні засоби автоматизованого контролю неелектричних величин для здійснення в повному обсязі зазначених вище дослідів. Найбільш трудомістким і на сьогодні майже не автоматизованим є контроль моментних характеристик, до яких відносять: залежність пускового моменту від кутового положення ротора; залежність пускового моменту від напруги живлення; номінальний, максимальний, пусковий момент; момент інерції ротора; динамічний момент. Не зважаючи на те, що дані параметри електродвигуна є основними його характеристиками, вони досить часто не підлягають контролю в звязку з відсутністю відповідних технічних засобів. Такий стан пояснюється недосконалістю методів контролю моментних характеристик та відсутністю еталону моменту. Методи, що покладено в основу побудови сучасних напівавтоматизованих засобів контролю моментних характеристик (МХ), характеризуються низькою швидкодією і невисокою точністю. Наприклад, для отримання залежності пускового моменту від кутового положення ротора необхідно витратити 36 нормо-годин на один електродвигун. Аналогічна трудомісткість характерна і для контролю залежності пускового моменту від напруги живлення. Сучасні засоби контролю моменту інерції ротора реалізують опосередковані методи і характеризуються також низькою швидкодією (десятки хвилин на один електродвигун). Опосередкований метод контролю динамічного моменту має невисоку точність, що зумовлена похибкою диференціювання експериментальних даних цифрових тахометрів. Тому до теперішнього часу не сформована теорія контролю МХ, що не дозволяє в повному обсязі розвязати задачу аналіза даних засобів як в статичному, так і в динамічному режимах роботи, оцінити їх метрологічні характеристики, синтезувати сучасні схеми та алгоритми функціонування мікроконтролерних засобів, здійснити автоматизовану метрологічну атестацію та перевірку експериментальних і промислових зразків. Отже, на порядок денний уже сьогодні постає необхідність розробки якісно нових теоретичних підходів до контролю моментних характеристик електричних машин, створення нових методів контролю, синтезу сучасних структурних схем засобів автоматизованого контролю МХ і засобів для їх метрологічної атестації та перевірки, впровадження нового класу засобів контролю у виробництво.

Звязок роботи з науковими програмами, планами, темами. Основний зміст роботи складають результати досліджень, які проводились протягом 1989-1999 років у відповідності з тематичними планами проведення НДДКР у Вінницькому політехнічному інституті (ВПІ) та Вінницькому державному технічному університеті (ВДТУ) на госпдоговірних засадах: з Інститутом електродинаміки АН УРСР (м.Київ) (№ Ц4101 від 11.12.1989р. - «Розробка компютерно-вимірювальної системи «Момент»; з заводом «Електродвигун» (м.Ужгород) (№ 4194 від 01.08.1989р. - «Розробка і виготовлення пристрою вимірювання пускового моменту електродвигунів»; з заводом «Електродвигун» (м.Ужгород) (№ 4125 від 15.09.1993р. - «Розробка блоку спряження та програмного забезпечення для пристрою вимірювання пускового моменту електродвигунів»; з Вінницьким обласним державним підприємством «Вінницятеплокомуненерго» (м.Вінниця) (№ Р-10 від 28.10.1997р. - «Впровадження енергозберігаючих приводів змінної швидкості в системах тепловодопостачання підприємств «Вінницятеплокомуненерго»; координаційним планом науково-дослідних робіт Міністерства освіти України за фаховим напрямком «Приладобудування», затвердженим наказом Міністерства освіти України від 13.02.97р. (№ держреєстрації 0197U012881).

Результати роботи також використовуються у Вінницькому державному технічному університеті в лабораторії вимірювальної техніки на кафедрі «Метрологіії та промислової автоматики» при підготовці інженерних кадрів за спеціальністю 7.091401-01 «Компютеризовані системи управління і автоматики», 7.091401-02 «Системи управління в метрології та сертифікації». Вийшли з друку монографія «Елементи теорії контролю динамічних параметрів електрич-них машин» та навчальні посібники «Метрологические основы компьютерно-измерительной техники», «Вимірювання і компютерно-вимірювальна техніка».

 Мета і задачі дослідження. Мета роботи спрямована на створення нових методів та автоматизованих засобів контролю моментних характеристик електричних машин з покращеними метрологічними характеристиками. Для досягнення цієї мети необхідно вирішити такі задачі:

 -проаналізувати існуючі методи і засоби контролю моментних характеристик та систематизувати відомі теоретичні підходи, що покладено в основу їх побудови;

-створити теоретичні засади автоматизованого контролю моментних характеристик електричних машин, які дозволять теоретично обгрунтувати нові методи контролю пускового моменту, моменту інерції ротора, динамічного моменту;

-розробити нові методи та автоматизовані засоби контролю залежності пускового моменту від кутового положення ротора, залежності пускового моменту від напруги живлення, моменту інерції ротора і удосконалити відомий метод прямого контролю динамічного моменту;

-розробити методику оцінки основних динамічних і статичних метрологічних характеристик засобів автоматизованого контролю моментних характеристик електричних машин та оцінити вірогідність контролю;

-удосконалити відомі та розробити нові зразкові засоби, методики, алгоритми автоматизованої метрологічної атестації і перевірки засобів контролю пускового моменту, моменту інерції ротора;

-розробити алгоритми та функціональні схеми мікропроцесорних засобів контролю пускового моменту від кутового положення ротора і напруги живлення, моменту інерції ротора, динамічного моменту;

-здійснити метрологічну атестацію створених засобів контролю і впровадити отримані результати в практику контролю.

Наукова новизна одержаних результатів. В роботі отримані такі наукові результати:

1.Вперше розроблено теоретичні засади контролю моментних характеристик електричних машин, які включають узагальнену математичну модель засобів контролю моментних характеристик, нелінійні та лінеаризовані моделі для перетворювачів пускового моменту, моменту інерції, динамічного моменту. Доведено адекватність даних моделей (похибки моделей не перевищують 10%) і необхідність використання для аналізу автоматизованих засобів контролю лінеаризованих моделей замість складних нелінійних.

2.Методи та засоби неперервного і покрокового контролю залежності пускового моменту від кутового положення ротора. Встановлено, що засоби автоматизованого контролю, в основу побудови яких покладено дані методи, характеризуються високою швидкодією (швидкодія створених засобів контролю на два порядки перевищує швидкодію відомих) і необхідною точністю (зведена похибка вимірювання залежності не перевищує 1.5%).

3.Метод прискореного контролю залежності пускового моменту від напруги живлення і засоби автоматизованого контролю з постійним, лінійно-змінним і ступінчасто-змінним вхідними сигналами. Встановлено, що засоби контролю пускового моменту із ступінчасто-зростаючою напругою живлення мають саму високу швидкодію (на два порядки перевищує швидкодію відомих) і необхідну точність (зведена похибка вимірювання залежності не перевищує 1%). Синтезовано якісно новий алгоритм контроля даної моментної характеристики.

4.Подальший розвиток методів і засобів прямого контролю моменту інерції ротора та динамічного моменту. Доведено, що прямий метод контролю моменту інерції, який засновано на вимірюванні тривалості перехідного процесу вільних коливань рухомої частини перетворювача і ротора обєкту контролю після знеструмлення обмоток статора, має на порядок вищу швидкодію порівняно з відомими опосередкованими. Встановлено, що врахування моменту інерції статора і рухомої частини перетворювача дозволяє зменшити в 1.5 рази похибку вимірювання і підвищити вірогідність контролю динамічного моменту.

5.Удосконалені методики оцінки основних динамічних і статичних метрологічних характеристик та методики автоматизованої метрологічної атестації і перевірки засобів контролю пускового моменту, моменту інерції ротора, динамічного моменту. В процесі проведення метрологічної атестації підтверджена адекватність отриманих аналітичних залежностей для статичного і динамічного режимів роботи мікропроцесорних засобів контролю моментних характеристик електричних машин.

Практичне значення одержаних результатів. Одержані наукові результати впроваджені в Інституті Електродинаміки АН УРСР (м.Київ), на заводі «Електродвигун (м.Ужгород), на підприємствах «Вінницятеплокомуненерго» (м.Вінниця). Впровадження підтверджуються відповідними актами.

Використання одержаних у роботі результатів дозволило розробити і впровадити у відділі РЕД ІЕД АН УРСР в якості експериментального зразка компютерно-вимірювальну систему «Момент» (ВПІ 1.500.001), яка забезпечує автоматизований вимірювальний контроль залежності пускового моменту від кутового положення ротора асинхронних машин з високою точністю (1.5%), високою швидкодією (10 с) і достатньою для дослідника кількістью виміряних значень (250, 500, 1000) момента за один оберт ротора електродвигуна.

Одержані наукові результати, які використані при розробці і впровадженні в лабораторії випробування електричних машин на заводі «Електродвигун» в якості експериментального зразка мікропроцесорного пристрою вимірювання пускового моменту електродвигунів (ВПІ 1.500.002), дозволили при тих же метрологічних характеристиках створити засіб контролю пускового моменту для промислових умов випробування електричних машин.

Використання одержаних у роботі результатів дозволило розробити і впровадити в лабораторії випробування електричних машин на заводі «Електродвигун» блок спряження (ВПІ 1.500.003) з ІВМ-сумісним персональним компютером мікропроцесорного пристрою (ВПІ 1.500.002) та необхідне прикладне програмне забезпечення, що дозволило значно розширити його функціональні можливості. Даний засіб забезпечує також автоматизований вимірювальний контроль залежності пускового моменту від напруги живлення, здійснює контроль мінімального і максимального пускового моменту, моменту інерції ротора.

Одержані наукові результати, які використані при розробці задавачів зразкового моменту (ВПІ 1.500.002 ПТ) і методик автоматизованої метрологічної атестації (ВПІ 1.500.002 ДІ), дозволили здійснити метрологічну атестацію і перевірку вище згаданих засобів контролю у Вінницькому державному центрі стандартизації, метрології та сертифікації і допустити їх до застосування в якості екпериментальних зразків.

Використання одержаних у роботі результатів дозволило розробити пакет прикладних програм в середовищі символьної математики Марle V4 для моделювання моментних характеристик електричних машин, що дозволило дослідити параметри крокового і асинхронного двигуна під час синтезу оптимальних законів регулювання контурів димососа та вентилятора і впровадити енергозберігаючі приводи змінної швидкості в системах тепловодопостачання підприємств «Вінницятеплокомуненерго».

 Апробація результатів. Викладені в дисертації результати досліджень були апробовані на 40 наукових конференціях, симпозіумах, семінарах, серед них: Всесоюзна науково-технічна конференція (НТК) «Автоматизація засобів метрологічного забезпечення народного господарства» (м.Тбілісі, 1989р.); Всесоюзна НТК «Автоматизація проектування та виробництва в електромашинобудуванні» (м.Суздаль, 1989р.); Всесоюзна НТК «Інформаційно-вимірювальні системи ИИС-91» (м.Санкт-Петербург, 1991р.); Всесоюзна НТК «Мікропроцесорні комплекси для управління технологічними процесами» (м.Грозний, 1991р.); 1а Міжнародна НТК «Контроль і управління в технічних системах» (м.Вінниця, 1992р.); 1а Міжнародна НТК «Вимірювальна техніка в технологічних процесах і конверсії виробництва» (м.Хмельницький, 1992р.); 2а Міжнародна НТК «Контроль і управління в технічних системах» (м.Вінниця, 1993р.); Міжнародна НТК «Приладобудування-94» (м.Вінниця-Сімферополь, 1994р.); 2а Міжнародна НТК «Застосування коливань в технологіях. Розрахунок і проектування машин для реалізації технологій» (м.Вінниця, 1994р.); Міжнародна НТК «Приладобудування-95» (м.Вінниця-Львів, 1995р.); 3я Міжнародна НТК «Контроль і управління в технічних системах» (м.Вінниця, 1995р.); 1а Міжнародна НТК «Математичне моделювання в електротехніці й електроенергетиці» (м.Львів, 1995р.); 3я НТК «Вимірювальна та обчислювальна техніка в технологічних процесах» (м.Хмельницький, 1995р.); Міжнародна НТК «Приладобудування-96» (м.Вінниця-Судак, 1996р.); Міжнародний симпозіум «Наука і підприємництво» (м.Вінниця-Львів, 1996р.); 2nd International Scientific and Technical Conference «Unconventional  Electromechanical and electrotechnical systems» (Szczecin, Poland, 1996); 1а НТК «Сучасна контрольно-випробувальна техніка промислових виробів та їх сертифікація» (м.Київ, 1997р.); Міжнародна НТК «Приладобудування-97» (м.Вінниця-Сімеїз, 1997р.); 4а Міжнародна НТК «Контроль і управління в технічних системах» (м.Вінниця, 1997р.); 5а Міжнародна НТК «Контроль і управління в складних системах КУСС-99» (м.Вінниця, 1999р.) та ін.

Публікації. Результати дисертації опубліковані у монографії, двох навчальних посібниках, 15 статтях у наукових фахових журналах, 9 статтях у науково-технічних журналах та збірниках праць науково-технічних конференцій, 40 тезах конференцій, 18 авторських свідоцтвах, патентах на винаходи СРСР, України та Російської Федерації.

 Обсяг і структура дисертації. Дисертаційна робота складається із вступу і 6 розділів, списку використаних джерел і 16  додатків. Загальний обсяг дисертації 376 сторінок, з яких основний зміст викладений на 282 сторінках друкованого тексту, містить 32 рисунки, 17 таблиць. Список використаних джерел складається з 243 найменувань. Додатки містять результати моделювання, фрагменти програмного забезпечення та акти впровадження результатів роботи.

ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ

 

У вступі  обгрунтовується  актуальність  проблеми  досліджень, показано звязок роботи з науковими програмами, планами, темами, дається характеристика наукової новизни та практичного значення одержаних результатів, а також їх впровадження.

 У першому розділі проаналізовано відомі методи та засоби контролю моментних характеристик електричних машин та теоретичні підходи, що покладено в основу їх побудови.

Показано, що сучасні засоби контролю залежності пускового моменту від кутового положення ротора, залежності пускового моменту від напруги живлення характеризуються досить низькою швидкодією (1 виміряне значення за 10 с). Така низька швидкодія існуючих напівавтоматизованих засобів контролю пояснюється, перш за все, загальноприйнятим підходом, суть якого полягає в наступному. В досліді короткого замикання ротор обєкта контролю повинен бути загальмованим, а до обмоток його статора підводиться номінальна напруга, в результаті чого за досить короткий проміжок часу  обєкт контролю (ОК) нагрівається. Тому за час, коли температура обмоток зміниться від кімнатної до розрахункової робочої, можна здійснити тільки одне вимірювання моменту і кута повороту, або моменту і напруги живлення. Потім на протязі декількох годин ОК охолоджується, встановлюється нове кутове положення ротора (нове значення напруги живлення) і вимірювальний експеримент повторюється 18 разів.

Встановлено, що відомі методи контролю моменту інерції та динамічного моменту по своїй суті є опосередкованими і тому засоби контролю даних інформативних параметрів характеризуються також низькою швидкодією та невисокою точністю. Основними складовими похибки є вплив муфти спряження та похибка від реалізації операції цифрового диференціювання експериментальних даних цифрових тахометрів. Тому точність вимірювання моменту інерції та динамічного моменту низька . Швидкодія визначається часом вимірювання кутової швидкості в найбільш придатному для автоматизації режимі самогальмування ротора ОК в два етапи: спочатку з одним, а потім з другим зразковим моментом інерції. Дана обставина зумовлює досить низьку швидкодії . Показано також, що невисока точність засобів контролю виділених моментних характеристик пояснюється практичною відсутністю засобів відтворення зразкового моменту, а також необхідних методик метрологічної атестації і перевірки.

Доведено, що для суттєвого підвищення швидкодії і точності необхідно запропонувати принципово новий підхід і на його базі розробити нові методи і автоматизовані засоби контролю моментних характеристик електричних машин.

Крім того проведений огляд відомих методів і засобів контролю моментних характеристик електричних машин дозволив визначити мету і задачі досліджень.

 У другому розділі розроблено теоретичні засади контролю моментних характеристик електричних машин, які покладено в основу  побудови нових методів неперервного і покрокового контролю залежності пускового моменту від кутового положення ротора, методу прискореного контролю залежності пускового моменту від напруги живлення, прямого методу контролю моменту інерції ротора і динамічного моменту.

Для підвищення швидкодії пропонується контроль МХ здійснювати в проміжку часу , коли температура обмоток статора змінюється від кімнатної до розрахункової робочої. Встановлено, що точність вимірювання залежності пускового моменту  від кутового положення  суттєво впливає на вірогідність контролю пускового моменту. З метою підвищення швидкодії і точності засобів контролю  пропонується метод неперервного контролю, суть якого полягає в наступному. Зовнішній привідний двигун, що представляє собою електричну машину з редуктором, з невеликою наперед заданою швидкістю обертає ротор обєкта контролю і одночасно вимірюється момент на його роторі та кутове положення ротора на протязі одного повного оберта ротора обєкта контролю. Швидкість обертання ротора ОК має бути такою, щоб відтворити умови досліду короткого замикання , але щоб на протязі часу контролю залежності  температура обмоток статора ОК не перевищила розрахункове робоче значення. Для здійснення даного методу пропонується структурна схема засобу автоматизованого контролю, що наведена на рис.1.

Рис.1. Структурна схема реалізації методу неперервного контролю залежності Мп=f()

Алгоритм здійснення  методу неперервного контролю полягає в наступному. Обєкт контролю встановлюють на основі вимірювального перетворювача жорстко і його ротор за допомогою муфти  МС зєднують з вихідним валом привідного двигуна ПД, а живлення ОК і ПД відбувається від електричної мережі за допомогою пускових пристроїв   ПП ОК   і ПП ПД відповідно. ПД на основі вимірювального перетворювача встановлено балансирно. Процесом вимірювального контролю керує мікропроцесорна система MPS. Перед вмиканням привідного двигуна і обєкту контролю до електричної мережі в оперативній памяті MPS встановлюється початкова адреса і довжина буфера, в якому будуть зберігатися масиви виміряних значень моменту і кута повороту ротора. Потім MPS переходить на програму запуска ОК і ПД. Привідний двигун обертає чарез муфту ротор обєкта контролю. В результаті контрольований параметр  передається з ротора ОК на муфту МС і на корпус привідного двигуна. При цьому на сенсор зусилля (СЗ) через вимірювальний важіль діє сила , пропорційна . Напруга  на виході сенсора зусилля, пропорційна , через аналого-цифровий перетворювач MPS записуюється в оперативну память. Після завершення одного повного оберта ротора ОК привідний двигун і обєкт контролю знеструмлюють, а в оперативній памяті MPS сформується масив виміряних значень сили . Причому адреса масиву виміряних значень упорядкована за кутовим положенням ротора. Після цього визначається масив результатів пускового моменту , де - прискорення вільного падіння; - довжина вимірювального важіля.

Суттєвим недоліком методу неперервного контролю залежності є часткове порушення умови виконання досліду  КЗ (S 1), що приводить  до  появи  методичної  похибки  (рис.2). З  метою вилучення методичної похибки та зменшення впливу випадкової похибки від дії дисипативних моментів замість асинхронного привідного двигуна застосовано кроковий.

Рис.2. Графічне представлення методичної похибки

Суть покрокового методу полягає  в тому, що контроль залежності пускового моменту  від  кутового  положення ротора здійснюється в покроковому режимі роботи крокового двигуна, причому вимірювання пускового моменту здійснюється в режимі зупинки у кожному кутовому положенні ротора після завершення перехідного процесу в перетворювачі. Структурна схема засобу контролю, що реалізує покроковий метод, наведена на рис.3.

Рис.3.Структурна схема реалізації методу покрокового контролю залежності

Основними її складовими є: ОК - об’єкт контролю; МС - муфта спряження; КД - кроковий двигун; ХР - хвильовий редуктор; ВВ - вимірювальний важіль з довжиною l; СЗ - сенсор зусилля; МПК - мікроконтролер; ЕВН - електронний варіатор напруги; БККД - блок керування кроковим двигуном. Метод здійснюють за таким алгоритмом. В момент часу, коли мікроконтролер через БККД встановлює на вході крокового двигуна 4-бітовий двійковий код і фіксує його в початковому кутовому положенні 1, з певною затримкою МПК формує також 8-ми бітовий двійковий код на вході електронного варіатора, в результаті чого на ОК подається номінальна напруга живлення Uкн. Після завершення перехідного процесу в перетворювачі, вимірюється пусковий момент і встановлюється за допомогою КД нове кутове положення ротора.

       В запропонованих засобах контролю на перетворювачі діють такі моменти:

електромагнітний момент  крокового двигуна, що прикладено до вхідного вала хвильового редуктора; момент  на виході ХР, що діє за допомогою МС на  вхідний вал ОК;   пусковий момент , що прикладено до вхідного вала редуктора.

Процес вимірювального перетворення засобів контролю залежності пускового моменту від кутового положення ротора описано такою системою рівнянь

     (1)

де -електромагнітний момент привідного двигуна; - контрольована величина; - момент ексцентриситету муфти спряження; -вихідна величина; - кут повороту рухомої частини перетворювача; J - момент інерції рухомої частини перетворювача;  - власна частота вільних (недемпфованих) коливань перетворювача; - ступінь заспокоєння вільних коливань; - постійна сенсора зусилля.

Отримана модель (1) є узагальненою, тому що її можна застосовувати і для аналізу засобів контролю залежності пускового моменту від напруги живлення (відсутня перша система). Модель дозволяє також теоретично обгрунтувати прямий спосіб контролю моменту інерції ротора та розвинути відомі теоретичні підходи до прямого контролю динамічного моменту.

На основі узагальненої моделі (1) розроблено нелінійні математичні моделі засобів контролю залежності пускового моменту від кутового положення ротора з асинхронним і кроковим приводом шляхом заміни моделі узагальненої електричної машини моделями асинхронного, або крокового двигуна. Дані нелінійні моделі прівняно з відомими більш адекватно описують фізичні процеси, які протікають у вимірювальному перетворювачі, тому що вони враховують операції перетворення вимірювальним важелем і сенсором зусилля. Виділені метрологічні операції описано лінійним неоднорідним диференційним рівнянням другого порядку з постійними коефіцієнтами (останнє диференційне рівняння), отримано його аналітичний розвязок для періодичного вхідного сигналу. Дана обставина привела до збільшення тривалості перехідного процесу, неврахування якої було причиною суттєвого спотворення вимірювальної інформації. Встановлено, що на протязі перехідного  процесу у даному засобі контролю динамічна похибка може досягати 300%, яка суттєво спотворить дійсні значення. Тому для підвищення вірогідності контролю інформацією, що  отримано  на  протязі перехідного процесу, необхідно знехтувати. Після завершення перехідного процесу (у статичному режимі роботи засобу контроля) запропоновані  математичні моделі з високою точністю відтворюють фізичні процеси, що протікають у засобах контролю (похибка моделі не перевищує 8%). Суттєвим недоліком таких нелінійних моделей є складність процесу моделювання з використанням чисельних методів розвязку жорстких систем нелінійних диференційних рівнянь та неможливість отримання аналітичних залежностей для оцінки основних динамічних і статичних метрологічних характеристик. Тому виникла необхідність в розробці лінеаризованих моделей засобів контролю залежності пускового моменту від кутового положення ротора.

Нелінійним елементом в засобі неперервного контролю є асинхронна машина (АМ), що через редуктор повільно  обертає ротор обєкта контролю і тим самим практично виконується умова короткого замикання (). При цьому кутова швидкість обертання ротора асинхронної машини близька до номінальної . Тобто АМ працює на лінійній ділянці статичної механічної характеристики. Для даної задачі доведена можливість заміни нелінійної моделі асинхронної машини {перші шість рівнянь в моделі (1)} лінеаризованим диференційним рівнянням другого порядку та отримано його аналітичний розвязок в середовищі символьної математики Maple V. Аналогічною процедурою за методикою Т.Кеніо нелінійну модель крокового приводу замінено лінеаризованим диференційним рівнянням другого порядку і отримано його аналітичний розвязок.

Порівняльна характеристика результатів моделювання нелінійних та лінеаризованих моделей дозволяє дійти таких висновків: тривалість перехідного процесу, визначеного в результаті моделювання нелінійної  і лінеаризованної  моделі, не перевищує 1.5 с.; форма перехідного процесу дещо відрізняється, але дана обставина не обмежує галузь застосування лінеаризованної моделі, тому що під час контролю залежності  на протязі перехідного процесу вимірювання не здійснюють; під час перехідного процесу динамічна похибки вимірювання може досягати 300%, а після його завершення не перевищуює 8%-10%; лінеаризована модель засобу контролю даного інформативного параметра значно простіша, але в даному випадку виникає похибка лінеаризації. Доведено, що в залежності від обєкта контролю похибка  лінеаризації змінюється в межах від 1%  до 3.5% на протязі перехідного процесу. Після завершення перехідного процесу похибка лінеаризації не перевищує 1.5%, що є досить задовільним результатом.

У третьому розділі розроблено метод прискореного контролю залежності пускового моменту від напруги живлення і засоби автоматизованого контролю з постійним, лінійно-змінним і ступінчасто-змінним вхідними сигналами, методи прямого контролю моменту інерції ротора і динамічного моменту.

Суть методу прискореного контролю залежності пускового моменту  від напруги живлення  полягає в тому, що ротор обєкта контролю загальмовано за допомогою вимірювального важіля і сенсора зусилля, до обмоток його статора підводиться напруга живлення  від електронного варіатора, а контроль залежності  здійснюється шляхом вимірювання поточних значень моменту і напруги живлення в проміжок часу , коли температура обмоток статора змінюється від кімнатної до розрахункової робочої. Структурна схема засобу контролю, що реалізує запропонований метод, наведена на рис.4.

Рис.4.Структурна схема реалізації методу  прискореного контролю залежності Мк=f(Uк) 

Обєкт контролю встановлено на основі жорстко. Обмотки статора заживлені від електронного варіатора напруги, а ротор ОК загальмовано вимірювальним важелем ВВ через сенсор зусилля СЗ, аналоговий вихід якого зєднано з входом аналого-цифрового перетворювача мікропроцесорної системи MPS, під керуванням якої виконуються вимірювання пускового моменту і зміна напруги живлення на обмотках ОК. Метод прискореного контролю здійснюють за таким алгоритмом. Задають від електронного варіатора початкову напругу живлення на обмотки статора обєкта контролю. В результаті цього на роторі ОК створюється обертальний момент, що за допомогою вимірювального важіля діє на сенсор зусилля. Після завершення перехідного процесу СЗ перетворює неелектричну величину зусилля в напругу , а на виході АЦП формується двійковий код , який записується в оперативну память мікропроцесорної системи. Потім ЕВН встановлює нову величину напруги живлення на обмотки статора ОК і виконуються вимірювання відповідного їй пускового моменту. Тривалість даного вимірювального експерименту не повинна перевищити проміжку часу, за який температура обмоток статора змінюється від кімнатної до розрахункової робочої. В наведеній схемі досить важливим елементом є електронний варіатор. Тому актуальною є задача дослідження законів зміни напруги живлення (напруги короткого замикання) та визначення параметрів цієї напруги.

Оскільки під час вимірювального контролю залежностей пускового моменту від напруги живлення в досліді КЗ привідний двигун відсутній, то в узагальненій моделі (1)  мають бути відсутніми рівняння, що описують фізичні процеси електромеханічного перетворення в привідному двигуні. Тому модель (1) трансформується до диференційного рівняння, що описує процес руху рухомої частини перетворювача під час заживлення обмотки статора напругою короткого замикання від варіатора.

Розглянемо випадок, коли обертальний момент представляє собою міні-мальний пусковий момент, що є сумою постійної та змінної складової

,           (2)

де K - постійна складова моменту, що обчислюється за формулою Клосса для S=1:  ; ;- коефіцієнти змінної складової моменту;- фіксоване значення напруги живлення короткого замикання із можливого діапазону її зміни [], що  формується електронним варіатором напруги.

Скориставшись результатами попередніх досліджень (1), матимемо диференційне рівняння, що описує процес руху рухомої частини перетворювача

.                (3)

Якщо в якості сенсор зусилля застосувати, наприклад, тензорезистивний давач, то за рахунок пружних властивостей його мембрани  створюється протидійний момент переміщенню вимірювального важіля. В результаті цього момент перетворюється в кут повороту . З урахуванням функції перетворення сенсора зусилля розвязок (3) матиме вигляд

=.  (4)

Аналіз результатів моделювання (4) показав, що під час дії вхідної величини на перетворювач в ньому виникає перехідний процес (рис.5). Тому отримано аналітичну залежність для визначення тривалості перехідного процесу  для даного типу вимірювальних перетворювачів та визначені числові характеристики для різних типів електричних машин

,      (5)

де ; - нормоване значення абсолютної похибки, при якому завершується перехідний процес у вимірювальному перетврювачі.

Рис.5. До питання дослідження перехідного процесу у вимірювальному перетворювачі

Встановлено, що параметр  для асинхронних машин малої та середньої потужності не перевищує 50 mS. З урахуванням об’єкта контролю отримано аналітичну залежність  для визначення кроку квантування h, з величиною якого необхідно змінювати напругу живлення ОК за допомогою електронного варіатора напруги

 ,                   (6)

де - кімнатна температура обмоток статора; - розрахункова робоча температура обмоток статора.

Доведено, що за допомогою даного перетворювача можна виміряти 1001000 значень моменту на протязі в той час, коли існуючі перетворювачі спроможні вимірювати одне значення моменту за той же проміжок часу. 

Рівняння (4) дозволяє змоделювати вимірювальне перетворення вхідної величини у вихідну тільки для постійного вхідного моменту. Тому дану модель доцільно застосовувати під час синтезу напівавтоматизованих засобів контролю, що характеризуються невисокою швидкодією.

На основі  параметрів  і  h пропонується напругу живлення  змінювати в межах від до  за лінійним законом на протязі часу  за допомогою електронного варіатора, що має бути спряжений з мікропроцесорною системою. Для автоматизованих засобів контролю процес руху рухомої частини вимірювального перетворювача описано лінійним неоднорідним диференційним рівняння другого порядку з постійними коефіцієнтами

.           (7)

З урахуванням функції перетворення сенсора зусилля аналітичний розвязок (7) має вигляд

(8)

Встановлено, що дана модель з високою точністю відтворює фізичні процеси контролю залежності пускового моменту від напруги живлення (похибка моделі не перевищує 5%). Похибка дискретизації, що виникає під час аналого-цифрового перетворення пускового моменту в двійковий код, не перевищує 5%. Кількість виміряних значень пускового моменту і напруги живлення в залежності від обєкту контролю становить 200...2000. Отже, запропонований засіб контролю має значно кращі метрологічні характеристики, ніж відомі.

Доведено, що для зменшення похибки дискретизації електронний варіа-тор повинен формувати на обмотки статора ОК ступінчасто-змінну напругу. Диференційне рівняння, що описує фізичні процеси в перетворювачі під час зміни вхідного сигналу за ступінчасто-змінним законом подано у вигляді

,                          (9)

де - сталі моменту, що визначаються зміною напруги живлення від варіатора;

- значення моменту від напруги живлення .

Встановлено, що в даному засобі контролю залежності пускового моменту від напруги живлення, відсутня похибка дискретизації. Отриманий результат пояснюється тим, що електронний варіатор формує на обмотки ОК ступінчасто-змінну напругу, а вимірювання пускового моменту здійснюється після завершення перехідного процесу у перетворювачі. Дана позитивна якість одержана за рахунок зменшення швидкодії порівняно з попереднім засобом контролю. За проміжок часу, коли температура обмоток змінюється від кімнатної до розрахункової робочої даним засобом контролю можна отримати мінімум 100 значень пускового моменту і напруги живлення, що на два порядки більше, ніж у відомих напівавтоматизованих засобах контролю, але на порядок менше ніж у засобах контролю з лінійно-змінним вхідним сигналом.

Якщо на обмотки статора сформувати імпульс напруги прямокутної форми при загальмованому роторі, тривалість якого перевищує час перехідного процесу заживленого обєкта контролю сумісно з рухомою частиною вимірювального перетворювача, то виникає можливість створення прямого методу контролю момента інерції ротора. Суть методу полягає в тому, що в момент підключення напруги живлення на роторі обєкта контролю створюється обертальний момент , який через вимірювальний важіль діє на сенсор зусилля. Оскільки СЗ є пружним елементом, то в даний момент часу виникає перехідний процес, тривалість якого дорівняє . Після закінчення перехідного процесу  обєкт контролю знеструмлюють  і момент на виході перетворювача, внаслідок  інерційних властивостей СЗ, зменшується від величини  до нуля на протязі проміжку часу .  Оскільки ротор ОК здійснює вільні затухаючі коливання, тривалість яких зумовлена величиною моменту інерції ротора  і жорсткістю  сенсора, то, вимірявши величини  і  та знаючи , стає можливим знаходження величини моменту інерції ротора обєкту контролю.

Структурна схема для здійсненя методу прямого контролю моменту інерції ротора наведена на рис.6. 

Рис.6. Структурна схема реалізації методу прямого контролю моменту інерції ротора

Скориставшись результатами попередніх досліджень вимірювального перетворення пускового моменту,  отримано диференційне рівняння, що описує фізичні процеси в перетворювачі під час заживлення та знеструмлення обмоток обєкту контролю з загальмованим ротором 

,                          (10)

- стала моменту; - моменти інерції ротора ОК та вимірювального важіля відповідно.

Із розвзку (10) отримано функцію перетворення даного засобу контролю

,                                       (11)

де - коефіцієнт заспокоєння рухомої частини перетворювача; - жорсткість сенсора зусилля. 

Статична характеристика засобу контролю моменту інерції лінійна  в діапазоні зміни інформативного параметру для електричних машин малої та середньої потужності. Оцінено вплив жорсткості , моменту інерції  та похибки  на тривалість перехідного процесу .  Поверхні, що характеризують вплив виділених параметрів , є також також лінійними, що потенційно спрощує апаратно-програмну реалізацію засобу вимірювального контролю . Запропонований метод реалізує методологію неруйнівного контролю, а засіб для його здійснення має значно вищу швидкодію (5 сек) та меншу похибку вимірювання (0.5%) в порівнянні з відомими.

Удосконалено метод контролю динамічного моменту, що на відміну від існуючих, дозволяє врахувати вплив моменту інерції статора обєкту котролю і рухомої частини перетворювача. Метод здійснюють за таким алгоритмом. Спочатку ротор ОК загальмовують і подають напругу живлення до обмоток статора. Після завершення перехідного процесу в перетворювачі  знеструмлюють статор електродвигуна та вимірюють тривалість   перехідного процесу вільних коливань рухомої частини перетворювача і статора та визначають момент інерції . Після даних вимірювальних процедур звільнюють ротор і виконують вимірювання динамічного моменту перетворювачем за реакцією статора.

Доведено, що даний метод дозволяє підвищити точність вимірювання динамічного моменту порівняно з відомими опосередкованими в 1.5 рази за рахунок врахування моменту інерції статора і рухомої частини вимірювального перетворювача за реакцією статора обєкта контролю.

Практичне застосування отриманих результатів дозволяє суттєво зменшити загальний час випробування електричних машин в досліді короткого замикання (з 24 н/г до 0.5 н/г). Крім того, знаючи оптимальну тривалість  проведення досліду КЗ для кожного типу електричних машин, стає можливим здійснення прискорених випробувань з нормованою похибкою за рахунок збільшення кроку , або високоточних вимірювань за рахунок зменшення даного параметра. Тому галузь застосування таких засобів вимірювального контролю - як під час  випробовування електричних машин в умовах промислового виробництва, так і в науково-дослідних лабораторіях в процесі розробки, дослідження та модернізації нових зразків електричних машин.

 В четвертому розділі досліджено основні динамічні і статичні метрологічні характеристики засобів контролю моментних характеристик електричних машин, розроблено зразкові засоби задавачів зразкового моменту, оцінено по милки першого і другого роду під час контролю пускового моменту, моменту інерції ротора.

Теоретичною базою для отримання основних динамічних і статичних метрологічних характеристик засобів контролю МХ електричних машин є лінеаризовані математичні моделі засобів контролю залежності пускового моменту від кутового положення ротора і лінійні неоднорідні диференційні рівняння другого порядку, що описують процес руху рухомої частини вимірювального перетворювача під час контролю залежності пускового моменту від напруги живлення та моменту інерції ротора.

Отримано аналітичні залежності для визначення перехідної  і імпульсної характеристик засобу контролю залежності пускового моменту від кутового положення ротора, що реалізує неперервний метод контролю. Встановлено, що під час дії функцій Дірака і Хевісайда в перетворювачах виникає перехідний процес, тривалість якого досягає 1.5 с. Тому досліджено функції впливу параметрів сенсора зусилля () на форму перехідної характеристики і тривалість перехідного процесу. Доведено, що жорсткість сенсора  суттєво впливає на форму перехідного процесу, а коефіцієнт  на його тривалість. Найбільш прийнятними числовими величинами даних параметрів є такі: ; . Даним вимогам задовільняють тензорезистивні і ємнісні перетворювачі, що виготовляють провідні вітчизняні і зарубіжні фірми.

В статичному режимі роботи вимірювального перетворювача одержано функцію перетворення  для даного класу засобів вимірювального контролю

,                  (12)

де - ковзання привідного двигуна; - передатне число і коефіцієнт корисної дії редуктора; - постійна часу для привідного двигуна;- коефіцієнт крутизни для статичної характеристики привідного двигуна; - зведений момент інерції ротора ОК і муфти спряження до привідного двигуна; - синхронна кутова швидкість обертання ротора привідного двигуна; - кількість пар полюсів; - вхідна і вихідна величини відповідно.

Статична характеристика лінійна (рис.7),   чутливість постійна, шкала рівномірна. Отриманий результат є суттєвим, тому що значно спрощується програмна підтримка вимірювальної процедури як під час контролю інформативного параметра, так і в процесі метрологічної атестації засобів контролю залежності .

Рис.7.Статична характеристика

Отримано аналітичні залежності для визначення перехідної і імпульсної характеристик засобу контролю залежності , що реалізують покроковий метод контролю. В результаті порівняльного аналізу отриманих характеристик засобів контролю з  асинхронним  і кроковим приводом  показано, що перехідний процес в засобі контролю з кроковим приводом менший в часі, ніж в засобі контролю з асинхронним приводом. Тому галузь застосування таких засобів - вимірювальний контроль залежності пускового моменту від кутового положення ротора для асинхронних машинах малої потужності (кВт).

Оскільки під час контролю залежності пускового моменту від напруги живлення привідний двигун знеструмлений, то для отримання імпульсної

                   (13)

і перехідної характеристик

   (14)

в якості вихідного вибрано останнє диференційне рівняння в моделі (1).

Отримано аналітичну залежність для визначення похибки дискретизації засобів контролю з лінійно-змінним вхідним сигналом

,                                (15)

де -- крок дискретизації.

Встановлено, що відносна величина цієї похибки в діапазоні зміни вхідного сигналу від 1 до 5 [] на нижній межі вимірювання може досягати 5%, що є досить великою величиною. Даний недолік відсутній в засобах контролю з ступінчасто-змінним вхідним сигналом.

Знайдено функцію перетворення засобу вимірювального контролю залежності  в статичному режимі роботи

.                               (16)

Встановлено, що статична характеристика даного засобу контролю лінійна  при виконанні умови .

Отримано часові динамічні метрологічні характеристики засобу контролю моменту інерції: диференційне рівняння; перехідна характеристика; імпульсна характеристика.

Залежність, що описує процес перетворення вхідного сигналу у вихідний, представлено у вигляді системи диференційних рівнянь:

,             (17)

де - постійні часу; - електромагнітний момент.

Перше ріняння представляє собою лінеаризовану математичну модель асинхронної машини, момент інерції якої необхідно визначити; друге рівняння описує процес руху рухомої частини вимірювального перетворювача під час дії прямокутного сигналу для реалізації методу прямого контролю моменту інерції ротора.

Змодельовано перехідний процес в засобі контролю під час заживлення обмоток обєкта контролю і після його знеструмлення. Порівняльний аналіз зміни моменту в часі в результаті розвязку нелінійної моделі і лінеаризованої (17) підтверджує, що величина тривалості перехідного процесу вільних коливань ротора для електричних машин одного типу співпадають.

Одержано також аналітичні залежності для визначення перехідної  і імпульсної характеристик засобу контролю моменту інерції ротора, які є вихідними під час синтезу алгоритма та структурної схеми пристрою.

Оскільки статичні характеристики розглянутих засобів контролю лінійні, то запропоновано їх метрологічну атестацію здійснити комплектно (за методом зразкових мір).

В якості задавача зразкового моменту використано пристрій, що має у своєму складі зразковий тягар, який підвішено на металевій струні. Розроблено математичну модель, що враховує деформацію в металевій струні та зменшення її ваги в процесі намотування на диск. Деформація струни носить гармонічний характер, що приводить до коливань моменту і є джерелом виникнення похибки, зведене значення якої може досягати 1.5%. Зменшення ваги металевої струни в процесі її намотування на диск викликає систематичну складову похибку. Тому даний задавач можна застосовувати під час метрологічної атестації засобів контролю, зведена похибка яких . Фізичне моделювання виконувалось за допомогою задавача зразкового моменту з такими параметрами : радіус стальної струни - 2мм; радіус зразкового диска - 99,9 мм; величина зразкового тягара - (від 0,1 Н м до 10 Н м); матеріал струни - сталь ( модуль Юнга Е = 20,6.1010 Н/м2; об’ємна вага = 7,8 г/см3).

Розроблено пристрій для метрологічної атестації знакозмінного моменту. В якості такого задавача пропонується вимірювальний важіль (з довжиною l), який однією стороною закріплюється до вихідного валу редуктора привідного двигуна, а на протилежній стороні знаходиться зразковий тягар .

Математична модель даного пристрою є системою таких диференційних рівнянь:

       (18)

де l- зразковий обертальний момент.

Перше рівняння представляє собою лінеаризовану модель асинхронної машини, а друге рівняння - лінійне неоднорідне диференційне рівняння другого порядку з періодичною функцією в правій частині. Розвязок (18), отриманий в середовищі символьної математики Maple V4, наведено на рис.8.

Рис.8. Результати моделювання задавача зразкового моменту

Порівняльна характеристика попереднього задавача зразкового моменту і даного показує, що в даному пристрої відсутня випадкова складова похибки за рахунок впливу коливань моменту. До систематичної складової похибки від впливу на результати контролю муфти спряження додається систематична похибка, що створює вимірювальний важіль в процесі свого обертання навколо вісі ротора привідного двигуна. Дану обставину необхідно врахувати під час синтезу алгоритму функціонування засобу вимірювального контролю, запропонувавши такий, що зменшує вплив даних систематичних похибок (наприклад, метод дворазових спостережень). Крім того, в момент включення привідного двигуна виникає перехідний процес, тривалісь якого в діапазоні зміни зразкового моменту може досягати на верхній межі вимірювання  1.5 с.

В цьому проміжку часу вихідний сигнал суттєво відрізняється від зразкового, що може викликати суттєву динамічну похибку . Тому вимірювальною інформацією, що отримують на протязі перехідного процесу необхідно знехтувати.

Функція перетворення пристрою для метрологічної атестації засобів автоматизованого контролю пускового моменту має вигляд

.                (19)

Статична характеристика засобу для метрологічної атестації лінійна, що значно спрощує методику метрологічної атестації і перевірки засобів контролю пускового моменту.

В результаті прийнятого припущення, що закони розподілу похибки вимірювання і контрольованої величини нормальні, отримано сумісний закон розподілу  і розраховано номограми  для визначення помилок першого і другого роду для різних математичних очікувань ( в діапазоні зміни середнього квадратичного відхилення від 0.01 до 0.1.

В пятому розділі  розроблено: функціональні схеми мікропроцесорних засобів та алгоритми автоматизованого контролю залежності пускового моменту від кутового положення ротора, що здійснюють неперервний і покроковий методи контролю; функціональну схему та синтезовано алгоритм автоматизованого контролю залежності пускового моменту від напруги живлення для здійснення методу прискореного контролю; функціональні схеми та алгоритми роботи засобів прямого контролю моменту інерції ротора та динамічного моменту електричних машин.

Для програмно-апаратної реалізації синтезованих алгоритмів контролю моментних характеристик електричних машин розроблено функціональну схему мікропроцесорної системи на основі мікроконтролера 80С196KR фірми Intel, апаратні засоби якої є спільними для всіх пристроїв. Відмінності полягають в алгоритмах роботи і програмній підтримці мікропроцесорних засобів контролю.

Розроблено функціональну схему і алгоритм роботи мікропроцесорного засобу контролю залежності  з кроковим приводом (покроковий метод контролю), в якому відсутня методична складова похибки. Дана позитивна якість має місце тому, що кроковий привід обертає ротор обєкту контролю в покроковому режимі, причому перехід з попереднього кутового положення в наступне здійснюється після закінчення перехідного процесу в перетворювачі.

Розроблено функціональну схему і алгоритм роботи мікропроцесорного засобу контролю залежності  з асинхронним приводом (неперервний метод контролю) більш високої точності за рахунок зменшення впливу систематичної складової похибки від дії моменту ексцентриситету муфти спряження. Позитивний ефект досягнено тим, що вимірювальний контроль здійснюють не за один, а за два оберти привідного двигуна.

Порівняльна характеристика засобів контролю, що реалізують неперервний і покроковий методи контролю, наведена в табл.1.

 Таблиця 1.   Порівняльна характеристика засобів вимірювального контролю

Метод

контролю

Кількість вимі-ряних значень

Наявність мето-

дичної похибки

Наявність сенсора кута      повороту

Неперервний

250...2500

Є

Покроковий

25...30

Відсутня

Відсутній

Встановлено, що за кількістю виміряних значень засоби вимірювального контролю залежності з асинхронним приводом мають суттєву перевагу порівняно з засобами контролю з кроковим приводом, але в останніх відсутня методична складова похибки. Крім того, в засобах контролю пускового моменту з кроковим приводом відсутній сенсор кута повороту. Тому, поєднавши переваги кожної із запропонованих схем, можна отримати  достаню кількість виміряних значень і досягти необхідної точності.

Розроблено функціональну схему і синтезовано якісно новий алгоритм роботи мікропроцесорного засобу контролю залежності . Отримано аналітичні залежності  для визначення часу накопичення температури в обмотках статора від дії ступінчасто-змінної напруги  короткого замикання асинхронних машин, які обгрунтовують можливість контролю залежності пускового моменту від напруги живлення на протязі  проміжку часу зростання температури обмоток статора від кімнатної до розрахункової робочої.

Величина часу  накопичення температури в обмотках статора для ступінчасто-зростаючої напруги живлення  визначається

,                                 (20)

а час накопичення температури для ступінчасто-спадної напруги живлення обчислюється

,                   (21)

де - мінімальна величина напруги, з якої починається дослід короткого замикання;- максимальна величина напруги короткого замикання; - величина кроку квантування напруги живлення; - кількість квантів напруги живлення; - експериментальне значення крутизни залежності на лінійній ділянці; - відношення початкового пускового струму до номінального; - діаметр провідника.

Даний результат відрізняється від відомих трьома обставинами. По-перше, проміжок часу накопичення температури не є фіксованим, а залежить від потужності електричної машини. По-друге, величина даного проміжку часу достатня () для здійснення контролю залежності , що суттєво скорочує загальний час контролю (з десятків години до десятків секунд). По-третє, кількість виміряних значень напруги і моменту на протязі  на порядок перевищує величину, якої здатні досягти відомі напівавтоматизовані засоби контролю залежності .

На основі теорії пошкоджень запропоновано критерій, що дозволив обгрунтувати, як більш ефективний з точки зору кількості виміряних значень, алгоритм зміни ступінчасто-зростаючої напруги короткого замикання порівняно з алгоритмом зміни спупінчасто-спадної напруги. Для ступінчасто-зростаючої напруги короткого замикання критерій має вигляд

,     (22)

а для ступінчасто-спадної напруги, відповідно

,    (23)

де - крок дискретизації напруги (); =1, 2, 3, 4... .

На рис.9 представлено результати моделювання (22) і (23) для ОК малої потужності залежності часу накопичення температури в обмотках статора від  величини  напруги живлення в діапазоні її зміни  від   до   з рівномірним кроком  та зміна функції  в тій же координаті часу для ступінчасто-зростаючої  і ступінчасто-спадної наруги . Аналіз отриманих результатів показує, що функція  досягає нормованого значення за більшу кількість кроків, ніж функція  при тому ж кроці дискретизації . Порівняльна характеристика даних алгоритмів за кількістю виміряних значень наведена в табл.2.

Рис.9. Результати моделювання накопичення температури в обмотках статора

Отже, більш ефективним для автоматизованого контролю залежності пускового моменту від напруги живлення є алгоритм зміни ступінчасто-зростаючої напруги.

 Таблиця 2. Порівняльна характеристика автоматизованих алгоритмів контролю

Тип ОК

, с

U, В

Umin, В

Umax, В

4АА56А4

107

92

0.125

1.75

60

220

4А80А2У3

87

73

0.150

1.85

60

220

Примітка: ,  - кількість  виміряних  значень для ступінчасто-

зростаючої  і ступінчасто-спадної напруги живлення

Даний результат підтверджує нині діючий емпіричний критерій, що регламентує методику випробування електричних машин для неавтоматизованих засобів контролю залежності .

Отримані якісні результати є вихідними для створення алгоритмічного та програмного забезпечення мікропроцесорних засобів вимірювального контролю залежності пускового моменту від напруги живлення в досліді короткого замикання асинхронних машин з покращеними метрологічними характеристиками.

Розроблено функціональну схему і алгоритм роботи мікропроцесорного засобу прямого контролю моменту інерції ротора електричної машини. Отримано аналітичні залежності для визначення верхньої

                                                       (24)

і нижньої  межі вимірювання

,                                                (25)

де - частота квантування; - розрядність двійкового лічильника; - нормоване значення похибки квантування.

Встановлено, що при номінальній напрузі живлення обєкту контролю запропонований метод і засіб для його здійснення дозволяють контролювати інформативний параметр для електричних машин потужністю від 0.05 кВт до 5 кВт. Зменшення напруги живлення за допомогою електронного варіатора значно розширює діапазон вимірювального контролю моменту інерції.

На основі розробленого алгоритмічного і апаратного забезпечення прямого контролю моменту інерції і пускового моменту запропоновано функціональну схему мікропроцесорного засобу контролю динамічного моменту, який порівняно  з опосередкованими має вищу точність. Підвищення точності досягнено за рахунок введення поправки в результати вимірювання на величину моменту інерції статора обєкта контролю і рухомої частини перетворювача.

В шостому розділі натурним експериментом підтверджена адекватність розроблених математичних моделей, що покладено в основу роботи мікропроцесорних засобів контролю. Експериментальні дослідження виконано на метрологічно атестованих зразкових засобах.

Метрологічну атестацію засобів контролю пускового моменту від кутового положення ротора здійснено комплектно, застосувавши при цьому метод зразкових мір. Запропоновано задавач зразкового моменту і методику атестації засобів контролю даного класу. Експериментальні дослідження, що виконано із застосуванням задавача зразкового моменту, дозволили: по-перше, в результаті атестації визначити основні метрологічні характеристики засобу контролю (табл.3) і застосувати його в якості експериментального засобу контролю пускового моменту; по-друге, підтвердити наявність систематичної складової похибки під час вимірювання пускового моменту і ефективність її зменшення в результаті застосування метода дворазових спостережень; по-третє, підтвердити гіпотезу про нормальні закони розподілу контрольованої величини і похибки вимірювань, що була принята під час розрахунку номограм для обчислення помилок першого і другого роду.

Метрологічну атестацію засобу контролю залежності пускового моменту від напруги живлення здійснено за допомогою задавача зразкового моменту в статичному режимі роботи в умовах знеструмленого привідного двигуна.

 Таблиця 3. Результати метрологічної атестації засобу контролю

№п/п

Найменування метрологічних характеристик

Числові значення

1

Діапазон вимірювання ,

0.14 - 10

2

Максимальна зведена похибка , %

1.5

3

Кількість виміряних значень  за один повний оберт вала обєкту контролю

250, 500

4

Час вимірювання залежності  від кута  повороту ротора , с

9

 

Для експериментальних досліджень даного засобу контролю застосовано раніше запропоновану методику метрологічної атестації. Відмінною особливістю данної методики від попередньої є те, що вимірювальний експеримент проводиться при нерухомому роторі привідного двигуна.

В результаті проведених експериментальних досліджень (табл.4) за допомогою задавача зразкового моменту для статичного режиму роботи встановлено: під час вимірювального контролю величини зразкового моменту від задавача для всього діапазону вимірювання має місце

 Таблиця 4. Результати метрологічної атестації засобу контролю

№ п/п

Найменування метрологічних характеристик

Числові зачення

1

Діапазон вимірювання пускового моменту,

0.14 - 10

2

Максимальна зведена похибка вимірювання, %

1.0

3

Кількість виміряних значень пускового моменту і напруги короткого замикання

100

4

Час вимірювання залежності  від напруги  короткого замикання , с

10

випадкова складова похибки. Контрольована величина і похибка вимірювання розподілені за нормальними законами, що підтверджує раніше  прийняту теоретичну гіпотезу; експериментальна і теоретична статичні характеристики є лінійними. Встановлено, що в експериментально отриманій статичній характеристиці має місце як адитивна, так і мультиплікативна складові похибки. Оскільки числові значення даних похибок не значні, то практично відсутня розбіжність між теоретичною і емпіричною статичними характеристиками; розраховано помилки першого і другого роду для початку, середини і кінця діапазону зміни зразкового моменту.

На метрологічно атестованих засобах вимірювального контролю отримано ескспериментальні статичні характеристики (рис.10). Теоретичні  і експериментальні характеристики є лінійними. Тому чутливість у таких засобів вимірювального контролю постійна, а шкала рівномірна. Дана обставина значно спрощує програмну підтримку мікроконтролера, що керує процесом вимірювання, а також дозволяє зреалізувати розроблені методи як у вигляді аналогових, так і цифрових засобів вимірювальної техніки.

Рис.10.Експериментальні статичні характеристики

Аналіз отриманих метрологічних характеристик показує, що розроблені методи і мікропроцесорні засоби для їх здійснення, порівняно з відомими, мають високу швидкодію, широкий діапазон вимірювання і незначну похибку.

Висновки

В дисертаційній роботі на основі виконаних автором досліджень започатковано нові та розвинуто відомі теоретичні, метрологічні, інженерно-технічні основи вимірювального контролю моментних характеристик електричних машин, завдяки чому вирішена науково-прикладна проблема, яка має важливе народногосподарське значення і полягає у створенні нового класа автоматизованих засобів контролю залежностей пускового моменту від кутового положення ротора і напруги живлення, моменту інерції ротора, динамічного моменту.

В теоретичному аспекті розроблено засади контролю моментних характеристик електричних машин, які включають: узагальнену математичну модель контролю моментних характеристик електричних машин; методи неперервного і покрокового контролю залежності пускового моменту від кутового положення ротора; метод прискореного контролю залежності пускового моменту від напруги живлення; методи прямого контролю моменту інерції та динамічного моменту.

В метрологічному аспекті розвязано задачу математичного, методичного, алгоритмічного і апаратного забезпечення автоматизованого здійснення метрологічної атестації і перевірки засобів контролю пускового моменту і моменту інерції ротора.

В інженерно-технічному аспекті синтезовано нові алгоритми, структурні, функціональні схеми мікропроцесорних засобів контролю залежності пускового моменту від кута повороту ротора і напруги живлення, моменту інерції ротора і динамічного моменту. Розроблено пакет прикладних програм в середовищі символьної математики, який дозволяє змоделювати процес вимірювального контролю виділених моментних характеристик електричних машин, часові динамічні і статичні метрологічні характеристики засобів контролю.

При цьому експериментальні дослідження, що виконано на базі метрологічно атестованих засобів, дозволили підтвердити коректність постановки задачі і математичних методів, використаних при доведенні основних наукових положень, порівняти результати, отримані за допомогою методів, викладених у роботі з відомими раніше, співставити результати математичного і фізичного моделювання.

В дисертаційній роботі одержані такі основні наукові та практичні результати:

1.Проаналізовано відомі методи та засоби контролю моментних характеристик електричних машин та теоретичні підходи, що покладено в основу їх побудови. Встановлено, що на сучасному етапі розвитку теорії та техніки актуальним і перспективним є створення нових методів та засобів автоматизованого контролю залежності пускового моменту від кутового положення ротора, залежності пускового моменту від напруги живлення, моменту інерції ротора, динамічного моменту з покращеними метрологічними характеристиками.

2.Вперше створено теоретичні засади контролю моментних характеристик електричних машин, які включають узагальнену математичну модель засобів контролю моментних характеристик, нелінійні та лінеаризовані моделі для перетворювачів пускового моменту, моменту інерції, динамічного моменту. Доведено адекватність даних моделей (похибки моделей не перевищують 10%) і необхідність використання для аналізу автоматизованих засобів контролю лінеаризованих моделей замість складних нелінійних.

3.Розроблено методи неперервного і покрокового контролю залежності пускового моменту від кутового положення ротора. Встановлено, що засоби автоматизованого контролю, в основу побудови яких покладено дані методи, характеризуються високою швидкодією (швидкодія створених засобів контролю на два порядки перевищує швидкодію відомих) і необхідною точністю (зведена похибка вимірювання залежності не перевищує 1.5%).

4.Розроблено метод прискореного контролю залежності пускового моменту від напруги живлення і засоби автоматизованого контролю з постійним, лінійно-змінним і ступінчасто-змінним вхідними сигналами. Встановлено, що засоби контролю пускового моменту із ступінчасто-зростаючою напругою живлення мають найвищу швидкодію (на два порядки перевищує швидкодію відомих) і необхідну точність (зведена похибка вимірювання залежності не перевищує 1%). Синтезовано якісно новий алгоритм контролю даної характеристики.

5.Отримали подальший розвиток методи прямого контролю моменту інерції ротора і удосконалено відомий метод контролю динамічного моменту. Доведено, що прямий метод контролю моменту інерції, який засновано на вимірюванні тривалості перехідного процесу вільних коливань рухомої частини перетворювача і ротора обєкту контролю після знеструмлення обмоток статора, має на порядок вищу швидкодію порівняно з відомими опосередкованими. Встановлено, що врахування моменту інерції статора і рухомої частини перетворювача дозволяє зменшити в 1.5 рази похибку вимірювання і підвищити вірогідність контролю динамічного моменту.

6.Розроблені та впроваджені в практику випробувань електричних машин мікропроцесорні засоби контролю залежності пускового моменту від кутового положення ротора і напруги живлення, моменту інерції ротора та динамічного моменту. Впровадження розролених засобів контролю дозволяє підвищити якість контролю електричних машин, суттєво підвищити швидкодію і зменшити витрати на проведення випробувань в дослідах холостого ходу і короткого замикання.

7.Розроблені та впроваджені в практику вимірювань методики, технічні засоби та алгоритмічне забезпечення для проведення автоматизованної метрологічної атестації та перевірки створених мікропроцесорних засобів контролю моментних характеристик електричних машин. Впровадження розробленого апаратного, алгоритмічного і метрологічного забезпечення дозволило експериментально визначити основні метрологічні характеристики засобів контролю даного класу і допустити їх до застосування в якості експериментальних зразків.

Розроблені в дисертації методи та засоби можуть застосовуватися також під час контролю моментних характеристик синхронних машин, крокових двигунів, мікромашин, газотурбінних двигунів, гідродвигунів, моментних двигунів та інш., що значно розширює можливості практичного застосування результатів роботи.

Список опублікованих праць за темою дисертації

1.Кухарчук В.В. Елементи  теорії контролю динамічних параметрів електричних машин: Монографія. -Вінниця: «Універсум-Вінниця», 1998. -125 с.

2.Поджаренко В.О., Кухарчук В.В.. Математична модель для метрологічної атестації вимірювального перетворювача пускового моменту // Вимірювальна техніка та метрологія. -1998. -№53. -С. 119-124.

3.Кухарчук В.В., Козловський А.В. Математична модель вимірювального перетворювача пускового моменту з кроковим приводом // Вісник ВПІ. -1997. -№3. -С.11-15.

4.Кухарчук В.В., Поджаренко А.В., Кухарчук Г.В. Математична модель вимірювального перетворення динамічного моменту електричних машин // Вимірювальна та обчислювальна техніка в технологічних процесах. -1998. -№3 . -С.63-70.

5.Кухарчук В.В., Кучерук В.Ю. Аналіз та практична реалізація мікропроцесорного засобу вимірювання кутової швидкості обертання електричних машин // Вісник ВПІ. -1995. -№2. -С.12-16.

6.Поджаренко В.О., Кухарчук В.В., Кучерук В.Ю., Джарадат Р.Х. Фазовий метод мікропроцесорного вимірювання добротності обмоток електричних машин // Вимірювальна техніка та метрологія. -1995. - №51. -С.19-21.

7.Кухарчук В.В. Математична модель вимірювального перетворювача пускового моменту електричних машин // Вісник ВПІ. -1995. -№1.-С.5-9.

8.Кухарчук В.В. Математична модель вимірювального перетворювача пускового моменту з лінійно-змінним вхідним сигналом // Вимірювальна та обчислювальна техніка в технологічних процесах. -1997. -№2. -С.78-86.

9.Кухарчук В.В. Узагальнена математична модель вимірювального перетворення пускового моменту асинхронних машин // Вимірювальна та обчислювальна техніка в технологічних процесах. -1998. -№1 . -С.11-19.

10.Кухарчук В.В. Спосіб апаратно-програмної реалізації вимірювання частоти періодичного сигналу // Вісник ВПІ. -1994. -№3(4). -С.28-33.

11.Кухарчук В.В. Математична модель вимірювального перетворення моменту інерції ротора асинхронних машин // Вимірювальна та обчислювальна техніка в технологічних процесах. -1998. -№2 . -С.62-70.

12.Кухарчук В.В. Лінеаризована математична модель перетворювача для контролю пускового моменту асинхронних машин / Вісник ВПІ. -1999. -№2. -С.11-18.

13.Кухарчук В.В. Математична модель вимірювального перетворення пускового моменту з постійним вхідним сигналом // Вимірювальна та обчислювальна техніка в технологічних процесах. -1998. -№4. -С .143-149.

14.Кухарчук В.В. Моделювання вимірювального перетворювача для асинхронних машин // Автоматизація виробничих процесів. -1999. -№ 1(8). -С.14-18.

15.Кухарчук В.В., Козловський А.В. Моделювання контролю залежності пускового моменту в функції кутового положення ротора // Вимірювальна та обчислювальна техніка в технологічних процесах. -1999. -№1. -С.17-23.

16.Кухарчук В.В. Аналіз засобів вимірювання пускового моменту електричних машин // Вимірювальна та обчислювальна техніка в технологічних процесах. -1997. -№2. -С.38-46.

17.Кухарчук В.В., Поджаренко В.О. Автоматизація процесу вимірювання пускового моменту електричних машин // Автоматизація технологічних процесів та промислова екологія.- 1996. - Вип.1. -С.26-35.

18.Поджаренко В.А., Кухарчук В.В., Присяжнюк В.В., Штанько В.И. Микропроцессорный  измеритель пускового момента // Регулируемые асинхронные двигатели: Сб. науч. труд. ИЭД АНУССР. -1988. -С.120-126.

19.Поджаренко В.А., Кухарчук В.В. Метрологические основы компьютерно-измерительной техники: Учебное пособие. -К.: УМК ВО, 1989.-216с.

20.Поджаренко В.О., Кухарчук В.В. Вимірювання і компютерно-вимірювальна техніка: Навчальний посібник. -К.: УМКВО, 1991.-240с.

21.V.V.Kucharchuk, V.A.Podzarenko. Mathematical modeling of a mesuring converter of asynchronous electric motor starting momont // Second International Scientific and Technical conference on Unconvetional electromechanical and electrotechnical systems.-Szczezin (Poland).-1996.- v.2. -P.275-280.

22.Кухарчук В.В., Козловський А.В. Моделювання динамічних характеристик вимірювального перетворювача мінімального пускового моменту // Сборник трудов МНТК «Приборостроение - 97» Приложение к Всеукраинскому научно-техническому журналу «Вибрации в измерительной технике».-Том 1. - Винница-Симеиз.- 1997. -С.139-144.

23.Кухарчук В.В., Поджаренко В.О. Дослідження та аналіз перехідного процесу вимірювального перетворювача пускового моменту з асинхронним приводом // Труды МНТК «Современная контрольно-испытательная техника промышленных изделий и их сертификация».-Том 2. - Киев.-1997. -С.136-139.

24.Кухарчук В.В. Оцінка динамічних метрологічних характеристик засобу вимірювання пускового моменту // В кн. «Контроль і управління в технічних системах КУТС-97» за матер. МНТК.-Том 2. -Вінниця: Універсум-Вінниця.-1997. -С.148-155.

25.Кухарчук В.В. Спосіб вимірювання моменту інерції ротора електричних машин // Ученые записки Симферопольского государственного университета. -1998, спец. выпуск. -С.214-219.

26.Кухарчук В.В. Систематизація математичних моделей контролю параметрів електричних машин // В кн.: «Контроль і управління в складних системах (КУСС-99)» за матер. МНТК.-Том 2. -Вінниця: Універсум-Вінниця. -1999. -С.175-181.

27.Поджаренко В.А., Кухарчук В.В., Дидык А.Н. Автоматизированная метрологическая аттестация компьютерно-измерительной системы // Матер. Всес. НТК «Автоматизация средств метрологического обеспечения народного хозяйства». -Тбилиси.-1989. - С.55-62.

28.Поджаренко В.А., Кухарчук В.В., Дидык А.Н., Штанько В.И.. Компьютерно-измерительная система для испытания асинхронных двигателей в опыте короткого замыкания // Матер.Всес.НТК «Автоматизация проектирования и производства в электромашиностроении». -Суздаль.-1989. -С.119-120.

29.Поджаренко В.А., Кухарчук В.В. Измерительный преобразователь пускового момента ИИС испытания изделий электротехнической промышленности // Матер.Всес.НТК «Информационно-измерительные системы (ИИС-91)». -Санкт-Петербург.-1991. -С.139.

30.Поджаренко В.А., Кухарчук В.В., Присяжнюк В.В., Шаповалов А.П.. Архитектура распределенной микропроцессорной системы контроля электродвигателей // Матер.Всес.НТК «Микропроцессорные комплексы для управления технологическими процессами».-Грозный.-1991. -С.17-18.

31.Поджаренко В.А., Кухарчук В.В., Кучерук В.Ю. Устройство контроля параметров электрических машин // Матер. НТК стран СНГ «Измерительная техника в технологических процессах и конверсии производства». -Хмельницкий. -1992. -С.94-95.

32.Поджаренко В.А., Кухарчук В.В., Кучерук В.Ю. Автоматизированная система измерения и контроля параметров электродвигателей // Матер.НТК стран СНГ «Контроль и управление в технических системах». -Винница. -1992. –С.124-125.

33.Кухарчук В.В. Компютерно-вимірювальна система випробування електричних машин в досліді «короткого замикання» // Матер. НТК с междунар. участ. «Приборостроение -94». -Винница-Сімферополь. -1994. -С.118.

34.Кухарчук В.В. Концепція автоматизованого випробовування електричних машин в досліді «короткого замикання» // Матер. НТК «Вимірювальна та обчислювальна техніка в технологічних процесах і конверсії виробництва». -Хмельницький. -1995. -С81.

35.Кухарчук В.В. Математичне моделювання вимірювального перетворювача пускового моменту електричних машин // Матер. МНТК «Математичне моделювання в електротехніці й електроенергетиці». -Львів. -1995. -С.242-243.

36.Кухарчук В.В. Компютерно-вимірювальна система параметрів електричних машин в досліді «короткого замикання» // Матер. МНТК «Контроль и управление в технических системах». -Том 2. -Винница. -1995. -С.396-397.

37.Кухарчук В.В. Компютерно-вимірювальна система для випробовування електричних машин в досліді  «короткого замикання» // Матер. МНК с междунар. участ. «Приборостроение-95». -Винница-Львов. -1995. -С.91-92.

38.Кухарчук В.В. Динамічні метрологічні характеристики вимірювального перетворювача пускового моменту // Матер. НТК с междунар. участ. «Приборостроение-96».-Том 1. -Винница-Судак. -1996. -С.16-17.

39.Кухарчук В.В. Теоретичні засади вимірювального перетворення пускового моменту електричних машин // Матер. Междунар. симпоз.  «Наука и предпринимательство». -Винница- Львов. - 1996. -С.108-109.

40.А.с. №1345121 СССР, МКИ G01P3/48. Устройство для измерения скольжения асинхронных двигателей / Маликов В.Т., Панов Ю.Ф., Кухарчук В.В., Поджаренко В.А., Кулик А.Я., Шаповалов А.П. -4007556/24-10; Заявл. 14.01.86; Опубл. 15.10.87, Бюл. №38. -11с..

41.Кухарчук В.В. Дослідження метрологічних характеристик вимірювального перетворювача пускового моменту // Матер. НТК з междунар. участ. «Приборостроение-95». -Винница-Львов. -1995. -С.87.

42.А.с. №1613959 СССР, МКИ G 01 P3/489. Устойство для измерения разности частот вращения / Поджаренко В.А., Кухарчук В.В., Кулик А.Я., Дидык А.Н. -4139303/24-10; Заявл. 27.09.86; Опубл. 15.12.90, Бюл. №46.-14с.

43. Позитивне рішення по заявці № 98063116 на видачу патенту України від 14.12.98р., МПК 6G01L3/10. Спосіб визначення пускового моменту електродвигуна / Козловський А.В., Кухарчук В.В., Поджаренко В.О.; Заявл. 16.06.98р. -10с.

 44.Пат. 21636А України, МПК G 01 L 3/10. Спосіб визначення пускового моменту електродвигуна / Кухарчук В.В., Поджаренко В.О., Кучерук В.Ю., Кулаков П.І., Лещенко А.В. -97020694; заявл. 18.02.97; опубл. 30.04.98,  Бюл. №2. -6с.

45.Пат. 22701А України, МПК G 01 P 3/44. Аналоговий датчик кутової швидкості / Кулаков П.І., Поджаренко В.О., Михалевич В.М., Кухарчук В.В., Кучерук В.Ю., Поджаренко А.В. -97031077; заявл. 11.03.97; опубл. 30.06.98; Бюл. №3. -10с.

Основні положення та результати дисертаційної роботи отримані автором самостійно. Роботи по експериментальному дослідженню та впровадженню розроблених мікропроцесорних засобів контролю, їх програмної підтримки виконувались разом із співавторами, прізвища яких наведені згідно до бібліографічного списку. Із робіт, що виконувались у співавторстві, використовуються результати, отримані особисто пошукувачем.

Особистий внесок в роботах, опублікованих у співавторстві: [3,6,15,17-18,20-21,32,43-44] - розроблено методи неперервного та покрокового контролю залежності пускового моменту від кутового положення ротора та структурні схеми для його реалізації; [3,20-21,28-31] - розроблено метод прискореного контролю залежності пускового моменту від напруги живлення, структурні схеми засобів контролю з постійним, лінійно-змінним, ступінчасто-змінним вхідним сигналом; [4-5,40,42,45]-теоретично обгрунтовано метод прямого контролю моменту інерції ротора та динамічного моменту, запропоновано структурні схеми і алгоритми роботи пристроїв для їх здійснення; [2,19,22-23,27,41]-розроблено методику оцінки динамічних і статичних метрологічних характеристик засобів контролю моментних характеристик та методики метрологічної атестації засобів контролю пускового моменту і моменту інерції ротора; [2-6,15,17-18,20-21,27-32,41,43-44]-розроблено функціональні схеми та алгоритми роботи мікропроцесорних засобів контролю моментних характеристик електричних машин.

АНОТАЦІЯ

Кухарчук В.В. Автоматизований контроль моментних характеристик електричних машин. -Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук за спеціальністю 05.11.13 - прилади і методи контролю. -Вінницький державний технічний університет, Вінниця, 1999.

Дисертація присвячена розробці нових методів та автоматизованих засобів контролю моментних характеристик електричних машин. Розроблено нові методи неперервного та покрокового контролю залежності пускового моменту від кутового положення ротора, метод прискореного контролю залежності пускового моменту від напруги живлення, прямий метод контролю моменту інерції ротора і динамічного момоменту. Синтезовано структурні схеми та алгоритми роботи мікропроцесорних засобів контролю моментних характеристик, ефективність яких обгрунтована теоретично та підтверджена експериментально. Запропоновано методичне, алгоритмічне і апаратне забезпечення для автоматизованої метрологічної атестації створених засобів контролю, що дало змогу впровадити їх у виробництво  як засоби вимірювальної техніки.

Ключові слова: обєкт контролю, метод контролю, засіб контролю, математична модель, метрологічні характеристики, метрологічна атестація, пусковий, динамічний момент, момент інерції.

Kuharchuk V.V. The automated control of the moment characteristics of electrical machines. - Manuscript.

 Dissertation on competition of a scientific degree of the doctor of technical science on a speciality 05.11.13 - devices and methods of the control. - Vinnitsa state technical university, Vinnitsa, 1999.

 The dissertation is devoted to development of new methods and automated means of the control of the moment characteristics of electrical machines. The new methods of the continuous and step-by-step control of relation of a starting moment in a function of an angular position of a rotor, method of the accelerated control of relation of a starting moment in a function of power supply voltage, direct method of the control of a moment of inertia of a rotor and dynamic moment are developed. Is synthesized the block diagrams and algorithms of activity of microprocessor means of the control of the moment characteristics, which effectiveness is proved theoretically and is confirmed experimentally. Is offered methodical, algorithmic and hardware maintenance for automated  metrological certification of the created means of the control, that has allowed to introduce them in manufacture as means of measuring engineering.

 Key words: object of the control, method of the control, means of the control, mathematical model, metrological characteristic, metrological certification, starting moment, dynamic moment, moment of inertia.

Кухарчук В.В. Автоматизированный контроль моментных характеристик электрических машин. -Рукопись.

Диссертация на соискание ученой степени доктора технических наук по специальности 05.11.13 - приборы и методы контроля. -Винницкий государственный технический университет, Винница, 1999.

Диссертация посвящена разработке новых методов и автоматизированных средств контроля моментных характеристик электрических машин. Проанализировано известные методы и средства контроля моментных характеристик электрических машин и теоретические подходы, которые положены в основу их построения. Показано, что на современном этапе развития науки и техники актуальным и перспективным является создание новых методов и автоматизированных средств контроля зависимости пускового момента в функции углового положения ротора, зависимости пускового момента в функции напряжения питания, момента инерции ротора, динамического момента с улучшенными метрологическими характеристиками.

Создано теоретические основы контроля моментных характеристик электрических машин, которые включают обобщенную математическую модель средств контроля моментных характеристик, нелинейные и линеаризованные модели для преобразователей пускового момента, момента инерции, динамического момента. Подтверждена адекватность даных моделей и доказана необходимость использования для анализа автоматизированных средств контроля линеаризованых моделей вместо сложных нелинейных.

Разработаны новые методы непрерывного и  пошагового контроля зависимости пускового момента в функции углового положения ротора. Показано, что автоматизированные средства контроля, в основу построения которых положены эти методы, характеризуются высоким быстродействием (на два порядка превышает быстродейсвие известных) и необходимой точностью (приведенная погрешность измерения зависимости не превышает 1.5%).

Разработано метод ускоренного контроля зависимости пускового момента в функции напряжения питания и автоматизированные средства с постоянным, линейно-изменяющимся, ступенчато-изменяющимся входными сигналами. Установлено, что средства контроля минимального пускового момента со ступенчато-возростающим напряжением питания имеют самое высокое быстродействие (на два порядка превышает быстродейсвие известных) и неоходимую точность (приведенная погрешность измерения зависимости не превышает 1%). Синтезировано качественно новый алгоритм контроля даной зависимости.

Разработано метод прямого контроля момента инерции ротора и динамического момента. Доказано, что прямой метод контроля момента инерции, который основан на измерении длительности переходного процесса свободных колебаний подвижной части преобразователя после обесточивания обмоток статора, на порядок превосходит по быстродействию известные косвенные методы. Установлено, что учитывание момента инерции статора и подвижной части преобразователя позволяет в 1.5 раза уменьшить погрешность измерения и повысить достоверность контроля динамического момента.

В диссертации, используя разработанные методы, решена задача анализа и синтеза микропроцессорных стредств контроля выделеных моментных характеристик электрических машин. Получены аналитические зависимости для оценки временных динамических и статических метрологических характеристик. Так же разработаны функциональные схемы и алгортмы работы микропроцессорных средств контроля пускового момента, момента инерции ротора и динамического момента. Созданы методики метрологической аттестаци  и поверки этих средств контроля. Техническая новизна предложенных устройств защищена авторскими свидетельствами СССР, патентами Украины и Российской Федерации.

Основные научные результаты работы позволили разработать, метрологически аттестовать и внедрить на промышленных предприятиях в качестве экспериментальных образцов микропроцессорные средства контроля моментных характеристик электрических машин с улучшенными метрологическими характеристиками.

Ключевые слова: объект контроля, метод контроля, средство контроля, математическая модель, метрологические характеристики, метрологическая аттестация, пусковой момент, динамический момент, момент инерции.




1. студии ВУЗ им Вл
2.  Краткая характеристика предметной области
3. Учет деятельности малых производственных цехов
4. Тема 1 Предмет методы и функции экономической теории
5. Актуальные проблемы гражданского права
6. Лекция 1 Работа с источниками сложна
7. Товар як основний інструмент комплексу маркетингу
8. темах. Виды и особенности Internet ~ рекламы
9.  Понятие экспертизы
10. пособие по безработице; в заработная плата рабочего полученная за работу в другой стране; г доходы иностран
11. Основы растениеводства
12. 31 18.html
13. МЫСЛЬ МОСКВА 1965 1 2 3 4 ЭТИКА КАНТА В философии Канта этике принадлежит видное место
14. Тема- Microsoft Word. Внедрение рисунков и рисование схем.html
15. Контрольная работа- Задачи и функции службы документационного обеспечения управления.html
16. Школа2100 Составила- Альмухаметова Рамиля Рахматулловна учитель начальных классов гимназия 1 г
17. реферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук Тернопіл
18. Заслуженное если подходить к ней с критериями принятыми для спринтеров
19. периодическим то можно будет хранить историю изменения этих значений с различной точностью например год
20. НОЯБРЯ на 8 ПЛОЩАДКАХ ОДНОВРЕМЕННО