Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Принцип роботи дисковода CD-ROM
Принцип роботи дисковода нагадує принцип роботи звичайних дисководів для гнучких дисків. Поверхня оптичного диска (CD-ROM) переміщається відносно лазерної голівки постійною лінійною швидкістю, а кутова швидкість міняється залежно від радіального положення голівки. Промінь лазера прямує на доріжку, фокусуючись при цьому за допомогою котушки. Промінь проникає крізь захисний шар пластика і потрапляє на шар алюмінію, що відображає, на поверхні диска. Припопаданні його на виступ, він відбивається на детектор і проходить через призму, що відхиляє його на світлочутливий діод. Якщо промінь потрапляє в ямку він розсівюється і лише мала частина випромінювання відбивається назад і доходить до світлочутливого діода. На діоді світлові імпульси перетворяться в електричні, яскраве випромінювання перетвориться в нулі слабке - в одиниці. Таким чином ямки сприймаються дисководом як логічні нулі, а гладка поверхня як логічні одиниці
Продуктивність дисководів CD-ROM.
Продуктивність CD-ROM зазвичай визначається його швидкісними характеристиками при безперервній передачі даних протягом деякого проміжку часу і середнім часом доступу до даних, вимірюваними відповідно в Кбайт/с і мс. Існують одно-, двух-, трьох-, четирех-, п'яти, шести і восьмишвидкісні дисководи, що забезпечують прочитування даних із швидкістю 150, 300, 450, 600, 750, 900, 1200 Кбайт/с відповідно. Зараз розповсюджені двух- і чотиришвидкісні дисководи. У загальному випадку дисководи з чотирикратною швидкістю володіють вищою продуктивністю, проте оцінити чисту перевагу дисковода з чотирикратною швидкістю в порівнянні з дисководом з подвоєною швидкістю буває не так просто. Перш за все це залежить від того з якою операційною системою і з яким типом додатка ведеться робота. При високій інтенсивності доступу, що повторюється, до CD-ROM і прочитування невеликої кількості даних (наприклад при роботі з базами даних) “імпульсна” швидкість прочитування інформації набуває важливого значення. Наприклад, за даними журналу Infoworld, продуктивність дисководів з чотирикратною швидкістю, в порівнянні з дисководами з подвоєною швидкістю, в разі операції доступу до бази даних в середньому підвищується удвічі. В разі простого копіювання даних виграш складає від 10 до 30%. Проте найбільша перевага отримується при роботі з повноформатним відео. Для підвищення продуктивності дисководів їх забезпечують буферною пам'яттю (стандартні об'єми кеша: 64, 128, 256, 512, 1024 Кбайт). Буфером дисковода є пам'ять для короткочасного зберігання даних, після прочитування їх з CD-ROM, але до пересилки в плату контролера, а потім в ЦП. Така буферизація дає можливість дисковому пристроюпередавати дані в процесор невеликими порціями, а не займати його час повільною пересилкою постійного потоку даних. Наприклад, згідно з вимогами стандарту MPC рівня 2 накопичувач CD-ROM подвоєною швидкістю повинен займати не більше 60% ресурсів ЦП. Важливою характеристикою дисковода є міра заповнення буфера, яка впливає на якість відтворення анімаційних зображень і відеофільмів. Ця величина визначається як відношення числа блоків даних, переданих в буфер з накопичувача і що зберігаються в нім до моменту початку їх видачі на системну шину, до загального числа блоків, які здатний вміщати буфер. Дуже велика міра заповнення може привести до затримок при видачі з буфера на шину; з дугою сторони, буфер з дуже малоюмірою заповнення вимагатиме більше уваги з боку процесора. Обидві ці ситуації приводять до скачок і зривів зображення під час відтворення.
Конструктивні особливості приводів CD-ROM
Як відомо, більшість накопичувачів бувають зовнішніми і вбудовуваними (внутрішніми). Приводи компакт-дисків в цьому сенсі не є виключенням. Більшість пропонованих в даний час накопичувачів CD-ROM є вбудовуваними. Зовнішній накопичувач стоїть помітно дорожче. Це легко з'ясовно, оскільки в цьому випадку накопичувач має власний корпус і джерело живлення. Форм-фактор сучасного вбудованого приводу CD-ROM визначається двома параметрами: половинною висотою (Half-high, HH) і горизонтальним розміром 5.25 дюйма. На передній панелі кожного накопичувача є доступ до механізму завантаження компакт-диска. Одним з найпоширеніших є механізм завантаження CD-ROM за допомогою caddy. Caddy вдає із себе пластмасовий прозорий контейнер, в який кладеться компакт-диск перед завантаженням безпосередньо в привід. Іншим способом є завантаження за допомогою tray-механізму. Tray-механізм дійсно схожий на піднос, якийвисувається з накопичувача зазвичай після натиснення кнопки Eject. На нього встановлюється компакт-диск, після чого “піднос” в накопичувач засувається в ручну. Існують різновиди tray-механізму, наприклад pop-up. В цьому випадку завантаження диска на ”підносі” відбувається напівавтомат, після легко торкання. На передній панелі приводу, крім того, розташовані: індикатор роботи пристрою (busy), гніздо для підключення головних телефонів або стереосистеми (для прослухування аудіо дисків), регулювальник гучності звуку (також для аудіоcd). Для системи caddy передбачений також отвір, за допомогою якого можна витягувати компакт-диск навіть в аварійній ситуації, наприклад, якщо навіть не спрацьовує кнопка Eject.
Підключення дисководів CD-ROM
На сьогоднішній день існує декілька способів підключення дисководів CD-ROM. Перший спосіб заснований на тому, що один канал інтерфейсу IDE може підтримувати два вбудовані пристрої. Накопичувач CD-ROM підключають до плати введення-виводу через інтерфейс IDE разом з жорстким диском за принципом master/slave. Проте в цьому випадку знижується швидкість обміну даними з жорстким диском. Одним із способів вирішення цієї проблеми є підключення пристроїв CD-ROM до різних каналів одного інтерфейсу EIDE або до двох різним котролkерам IDE. Якщо CD-ROM має SCSI інтерфейс, то його відповідно підключають до SCSI контроллеру. Іншим підходом є вживання 32- бітових драйверів дисководів CD-ROM замість використовуваних в даний час 16- бітових. Існує також можливість підключення дисководів CD-ROM через контроллер звукової карти. Також не слід забувати, що сучасні материнські плати можуть містити вбудовані контроллери SCSI і IDE, що взагалі виключає необхідність в додатковій платі введення-виводу для підключення дисководів CD-ROM.
Цифрові інтерфейси
Цифрові інтерфейси. В даний час найбільш поширеними є SCSI і IDE інтерфейси. Окрім цих інтерфейсів існує маса інших стандартів конкретних виробників таких як Sony, Panasonic, Mitsumi, Matsushita, проте їх роль вельми мала. У свою чергу обидва інтерфейси SCSI і IDE мають вдосконалені версії. Для SCSI це Scsi-2 і Fast Scsi-2, для IDE - інтерфейс EIDE. Останній підтримує два паралельні канали і по характеристиках займає проміжне місце між SCSI і IDE. Інтерфейс SCSI в порівнянні з IDE в принципі є швидшим по потенційній швидкості обміну даними з диском, проте реально це не дає переваги, оскільки навіть дисководи CD-ROM з чотирикратною швидкістю не можуть передавати дані швидше 700 Кбайт/с. Все ж, якщо врахувати, що загальна конценпція обчислень поступово зрушується у бік мультизадачного середовища, коли одночасно потрібний доступ як до жорсткого диска, так і до пристрою типа CD-ROM, використання інтерфейсу SCSI в майбутньому може виявитися переважнішим.