Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Міністерство внутрішніх справ України
Харківський національний університет внутрішніх справ
Навчально-науковий інститут права, економіки та соціології
Кафедра конституційного і міжнародного права
НАВЧАЛЬНА ПРОГРАМА
з дисципліни „Державне право зарубіжних країн”
галузь знань |
“Право” (6.0304) |
напрям підготовки |
“Правознавство” (6.030402) |
освітньо-кваліфікаційний рівень |
“бакалавр” |
форма навчання |
денна, заочна |
Харків 2010
Рекомендовано до використання в навчальному процесі Методичною радою Харківського національного університету внутрішніх справ „____”_____________ 20___ року Протокол №______ |
Схвалено Вченою Радою навчально-наукового інституту права, економіки та соціології „____” _____________20___ року Протокол №______ |
Рецензенти:
Доцент кафедри конституційного, муніципального та міжнародного права юридичного факультету Харківського національного університету ім. О.Н. Каразіна, к.ю.н., доц. Червяцова А.О.
Доцент кафедри теорії і історії права навчально-наукового інституту права, економіки та соціології Харківського національного університету внутрішніх справ, к.ю.н., доц. Головко Б.Г.
Державне право зарубіжних країн : навчальна програма для студентів денної та заочної форм навчання / В.О. Серьогін, О.П. Пономарьова. Харків: Харківський національний університет внутрішніх справ, 2010. 22 с.
© Серьогін В.О., Пономарьова О.П., 2010.
© Харківський національний університет внутрішніх справ.
Пояснювальна записка
Метою навчального курсу «Державне право зарубіжних країн» є вивчення процесів формування, еволюції, сучасного функціонування та тенденцій розвитку державного апарату та інститутів влади в сучасних зарубіжних країнах, а також відносин між ними та суспільством за участю субєктів державного права, конституційно-правових документів і законодавства. По закінченні вивчання даної навчальної дисципліни студенти повинні знати зміст конституційного законодавства певних країн, основні принципі конституційного права та організації і діяльності органів влади. Крім того, вони повинні сформувати загальне уявлення щодо взаємини між державою та суспільством, звертаючи особливу увагу на правовий статус людини у демократичних суспільствах.
Предметом навчальної дисципліни „Державне право зарубіжних країн є система конституційно-правових взаємовідносин, основи суспільного ладу та політико-територіального устрою сучасного світу, конституційно-правовий статус інститутів влади до яких належать інститути всіх трьох гілок державної влади та органів самоврядування, конституційно-правовий статус політичних партії та громадських обєднань, конституційно-правовий статус особи та відносини за участю держав, суспільств та інших субєктів конституційного права та конституційно-правові норми, що їх регулюють. Внутрішня логіка навчальної дисципліни побудована на тісному взаємозвязку з іншими навчальними дисциплінами, такими як Конституційне право України. Конституційні права, свободи та обовязки громадян, Муніципальне право, Державне будівництво та місцеве самоврядування, міжнародне право та ін.
Дана навчальна дисципліна формує і розвиває загальну культуру юриста і дає глибокі знання прикладного характеру. Цьому сприяють лекції викладачів, робота на семінарських заняттях, індивідуальна робота з викладачем, вивчення наукових праць зарубіжних і вітчизняних фахівців. Методика вивчення навчальної дисципліни «Державне право зарубіжних країн» передбачає співробітництво і взаєморозуміння між студентам та викладачами, вироблення у студентів вміння аналітично мислити, порівнювати фактичний та теоретичний матеріал, робити самостійні висновки та формувати власну думку.
Процес викладання навчальної дисципліни „Державне право зарубіжних країн побудовано на оптимальному співвідношенні теоретичних і практичних знань, що створює всі підстави для отримання студентами належних теоретичних знань та практичних вмінь і навичок. У навчальному процесі поєднуються традиційні методи викладання у вищих навчальних закладах (проблемний, евристичний, репродуктивний), прийоми та форми викладання (лекція, семінарське заняття), що передбачають використання найновіших технічних засобів, активних форм навчання (тестів), різнопланової науково-дослідної роботи слухачів під безпосереднім керівництвом викладача.
Головним завданням навчальної дисципліни „Конституційне право зарубіжних країн” є:
Цільова настанова
За підсумками вивчення дисципліни «Державне право зарубіжних країн студент повинен знати:
уміти:
Приступаючи до вивчення навчальної дисципліни „Конституційне право зарубіжних країн”, необхідно звернути увагу на тісний її взаємозвязок з іншими навчальними дисциплінами: Основи конституційного право України, конституційні права, свободи та обовязки громадян, муніципальне право, державне будівництво та місцева самоврядування, міжнародне правота ін.
Дана навчальна дисципліна формує і розвиває загальну культуру юриста і дає глибокі знання прикладного характеру. Цьому сприяють лекції викладачів, робота на семінарських заняттях, індивідуальна робота з викладачем, вивчення наукових праць зарубіжних і вітчизняних фахівців. Методика вивчення навчальної дисципліни „Державне право зарубіжних країн” передбачає співробітництво і взаєморозуміння між студентам та викладачами, вироблення у студентів вміння аналітично мислити, порівнювати фактичний та теоретичний матеріал, робити самостійні висновки та формувати власну думку.*
Методика викладання навчальної дисципліни „Державне право зарубіжних країн” побудована на оптимальному співвідношенні теоретичних і практичних знань, що створює всі підстави для отримання студентами належних теоретичних знань та практичних вмінь і навичок. У навчальному процесі поєднуються традиційні методи викладання у вищих навчальних закладах (проблемний, евристичний, репродуктивний), прийоми та форми викладання (лекція, семінарське заняття), що передбачають використання найновіших технічних засобів, активних форм навчання (тестів), різнопланової науково-дослідної роботи слухачів під безпосереднім керівництвом викладача.
2.1.1. Для денної форми навчання
Програма підготовки бакалавра |
Шифр та назва галузі знань, код та назва напрямку підготовки, спеціальності |
Характеристика навчальної дисципліни |
Кількість кредитів ECTS Загальна кількість годин Кількість модулів |
.0304 „Право” .030402 „Правознавство” |
Цикл дисциплін природничо-наукової, професійної та практичної підготовки Навчальний курс _2_ Семестр _4_ Розподіл навчальної дисципліни за видами занять Лекції ; Семінарські заняття ; Самостійна робота ; Види контролю: Модульний контроль -2; Підсумковий модульний контроль (екзамен). |
2.1.2. Для заочної форми навчання
Програма підготовки бакалавра
Шифр та назва галузі знань, код та назва напрямку підготовки, спеціальності |
Характеристика навчальної дисципліни |
|
Кількість кредитів ECTS ,5 Загальна кількість годин Кількість модулів 1 |
.0304 „Право” 6.030402 „Правознавство” |
Цикл дисциплін природничо-наукової, професійної та практичної підготовки Навчальний курс _2_ Семестр _4_ Розподіл навчальної дисципліни за видами занять Лекції 4; Семінарські заняття 4; Самостійна робота 82; Види контролю: Модульний контроль ; Підсумковий модульний контроль (екзамен). |
МОДУЛЬ № 1
Змістовий модуль № 1. Теоретичні засади державного (конституційного) права зарубіжних країн.
Тема 1. Державне (конституційне) право зарубіжних країн як галузь права, наука і навчальна дисципліна.
Поняття державного (конституційного) права. Державне (конституційне) право як галузь права. Місце і роль державного (конституційного) права в національних системах права. Предмет і метод конституційно-правового регулювання в зарубіжних країнах. Особливості, види, субєкти та обєкти конституційно-правових відносин у зарубіжних країнах. Система конституційного права. Джерела конституційного права зарубіжних країн. Предмет науки конституційного права зарубіжних країн, його відмінність від предмету однойменної галузі права. Завдання та функції науки конституційного права. Методологія та джерела конституційно-правової науки. Актуальні питання науки державного права зарубіжних країн на сучасному етапі. Державне (конституційне) право зарубіжних країн як навчальна дисципліна.
Тема 2. Конституції зарубіжних країн.
Поняття, сутність і зміст конституції. Поняття та загальна історія світового конституціоналізму. Юридична і фактична конституція. Юридична конституція у формальному і матеріальному сенсі слова. Класифікація конституцій. Предмет регулювання конституції. Конституція як суспільна цінність і головне джерело конституційного права. Юридичні властивості конституції. Функції конституції. Порядок прийняття конституції та внесення до неї змін і доповнень. Народні та октройовані конституції. Співвідношення конституції з іншими видами нормативно-правових актів. Конституційні та органічні закони. Загальне й особливе у зарубіжних конституціях. Співвідношення юридичної конституції з реальним станом суспільних відносин. Реальні та фіктивні конституції. „Покоління” конституцій. Конституційний процес у сучасному світі. Політичні та конституційні реформи у провідних країнах світу на сучасному етапі.
Поняття конституційної юрисдикції та конституційного контролю. Види конституційного контролю. “Американська” та “європейська” моделі конституційної юрисдикції. Порядок формування, склад, функції та компетенція органів конституційного контролю. Конституційне провадження, його форми і стадії.
Тема 3. Засади конституційного ладу зарубіжних країн.
Поняття конституційного ладу, його ознаки та умови. Взаємозвязок між конституційним ладом і суспільним ладом та політикою держави. Закріплення конституційного ладу в конституціях та чинному законодавстві зарубіжних країн. Конституційно-правові аспекти політичної системи. Держава як головний субєкт політичної системи. Конституційно-правовий статус громадських формувань у зарубіжних країнах. Партійні системи зарубіжних країн. Інституціоналізація політичних партій. Економічна система та її конституційно-правове регулювання. Форми власності у зарубіжних країнах. Конституційно-правові принципи соціальної політики держави та їх реалізація. Конституційно-правові основи духовно-культурних відносин. Конституційно-правові аспекти взаємовідносин між державою і церквою. Поняття та ознаки засад конституційного ладу. Система та зміст принципів, що становлять засади конституційного ладу різних зарубіжних країн. Загальне й особливе у конституційному ладові зарубіжних країн.
Тема 4. Конституційно-правовий статус людини і громадянина в зарубіжних країнах.
Поняття основ правового статусу особи та його елементи. Проблема прав людини в конституційно-правовій теорії та практиці. Міжнародно-правові стандарти в галузі прав людини. Загальні та спеціальні принципи правового статусу особи. Громадянство (підданство). Основні (конституційні) права і свободи: поняття, ознаки, види. Особисті (громадянські), політичні, економічні, культурні, екологічні права і свободи. Еволюція конституційних прав і свобод. Субєкти конституційних прав і свобод. Права людини і права громадянина. Поняття, ознаки та класифікація основних обовязків громадян. Гарантії реалізації основних прав і свобод громадян (підданих) у зарубіжних країнах. Правовий режим іноземців і біженців.
Тема 5. Форми зарубіжних держав.
Співвідношення сутності, змісту і форми держави. Різноманітність форм сучасних зарубіжних країн і їх причини. Поєднання принципів розподілу влад, верховенства парламенту, механізм стримувань і противаг. Поняття та елементи форми правління. Основні моделі республіканської та монархічної форм правління в зарубіжних країнах.
Поняття державного (політико-територіального) устрою і його значення для соціального управління. Фактори, що визначають політико-територіальний устрій. Унітарна форма політико-територіального устрою та її різновиди. Автономія та її різновиди. Федерація та її різновиди. Сецесія. Розподіл компетенції між федерацією та її субєктами. Система органів влади субєктів федерації.
Поняття політичного режиму і його види. Фактори, що визначають встановлення політичного режиму і його еволюцію. Вплив політичного режиму на форму державного устрою. Відображення політичного режиму в конституційному (державному) праві. Демократичний режим і його ознаки. Різновиди демократичного державного режиму. Авторитарний політичний режим і його різновиди.
Тема 6. Конституційні форми безпосередньої демократії в зарубіжних країнах.
Поняття та соціальна роль референдуму. Ознаки і види референдумів. Предмет референдуму. Порядок підготовки і проведення референдуму, його основні стадії. Матеріально-фінансове забезпечення референдуму. Порядок формування та повноваження органів з підготовки і проведення референдуму. Порядок голосування на референдумі та визначення його результатів. Юридичні наслідки проведення референдуму. Консультативний референдум (дорадче опитування громадян).
Поняття і види виборів, їх конституційно-правове регулювання. Соціальні функції виборів. Періодичність виборів. Виборче законодавство зарубіжних країн. Поняття виборчого права і його основні принципи. Обєктивне і субєктивне виборче право. Виборчі цензи. Абсентеїзм, виборчий вотум. Принципи виборчого права. Виборча система (в широкому і вузькому розумінні). Мажоритарна і пропорційна виборчі системи, способи їх поєднання. Виборча квота і „загороджувальний барєр” при застосуванні пропорційної виборчої системи. Виборчі органи зарубіжних країн, їх система, порядок формування та повноваження. Виборчий процес, його основні принципи та стадії. Субєкти виборчого процесу. Виборча застава. Фінансування виборів.
Тема 7. Конституційно-правовий статус вищих органів державної влади зарубіжних країн.
Поняття парламенту і парламентаризму. Соціальне призначення і політична роль парламенту. Порядок формування парламенту та його структура. Правовий статус керівництва парламенту та його органів. Функції та компетенція парламенту. Парламентські процедури. Законодавчий процес та його основні стадії. Форми парламентського контролю за діяльністю уряду. Правове становище парламентарів. Омбудсмен.
Соціальне призначення та політична роль глави держави в системі вищих органів держави. Президент, монарх, колегіальний глава держави. Порядок заміщення посади глави держави. Підстави та порядок дострокового припинення повноважень глави держави. Функції та компетенція глави держави.
Уряд як вищий орган в системі органів виконавчої влади. Соціальне призначення і політико-правова роль уряду. Порядок формування уряду та його взаємовідносини з главою держави і парламентом за різних форм правління. Функції та компетенція уряду. Порядок роботи уряду. Парламентська відповідальність уряду.
Поняття судової влади і правосуддя. Засади організації судової влади в зарубіжних країнах. Універсальна юрисдикція судів. Конституційні принципи судочинства. Участь професійних суддів, народних засідателів та присяжних у здійсненні правосуддя. Судоустрій зарубіжних країні. „Гілки судової” влади. Порядок утворення судів. Конституційно-правовий статус суддів.
Тема 8. Територіальна організація публічної влади в зарубіжних країнах.
Поняття, рівні та принципи територіальної організації публічної влади в зарубіжних країнах. Децентралізація і деконцентрація публічної влади. Принцип субсидіарності в організації публічної влади на місцях.
Поняття і види центральних органів виконавчої влади. Порядок створення, реорганізації та ліквідації центральних органів виконавчої влади. Системи центральних органів виконавчої влади в зарубіжних країнах. Функції та компетенція центральних органів виконавчої влади. Конституційно-правовий статус місцевих органів виконавчої влади. Взаємодія місцевих органів виконавчої влади з органами виконавчої влади вищого рівня та місцевим самоврядуванням.
Поняття місцевого самоврядування, його соціальне призначення і політична роль. Основні концепції місцевого самоврядування. Принципи місцевого самоврядування. Системи місцевого самоврядування. Територіальна громада як первинний субєкт місцевого самоврядування. Порядок організації, функції та повноваження органів місцевого самоврядування. Поєднання представницької і безпосередньої демократії на місцевому рівні. Конституційно-правовий статус органів місцевого самоврядування. Служба в органах місцевого самоврядування.
МОДУЛЬ №2
Змістовий модуль №2. Основи державного (конституційного) права Європейських країн.
Тема 9. Основи державного (конституційного) права Великобританії.
Історія політико-правового розвитку Великобританії. Загальна характеристика чинної Конституції Великобританії. Засади конституційного ладу Великобританії. Партійна система Великобританії. Особливості форми правління та політичного режиму Великобританії. Парламент Великобританії: структура, порядок формування, функції та повноваження. Британський монарх, його юридичний і фактичний статус. Уряд Великобританії: порядок формування, компетенція, характер взаємовідносин з главою держави і парламентом. Судова система Великобританії. Державний устрій Великобританії. Територіальна організація публічної влади у Великобританії. Основи правового статусу особи у Великобританії.
Тема 10. Основи державного (конституційного) права Франції.
Історія політико-правового розвитку Франції. Загальна характеристика чинної Конституції Франції 1958 р. Засади конституційного ладу Франції. Партійна система Франції. Франція як напівпрезидентська республіка. Парламент Франції: структура, порядок формування, функції та повноваження. Президент Франції як глава держави та арбітр нації. Конституційна Рада Франції. Уряд Франції: порядок формування, компетенція, характер взаємовідносин з президентом і парламентом. Судова система Франції. Державний устрій Франції. Територіальна організація публічної влади у Франції. Статус заморських територій. Основи правового статусу особи у Франції.
Тема 11. Основи державного (конституційного) права ФРН.
Історія політико-правового розвитку Німеччини. Загальна характеристика чинного Основного Закону ФРН 1949 р. Засади конституційного ладу ФРН. Партійна система ФРН. ФРН як парламентарна республіка. Парламент ФРН: структура, порядок формування, функції та повноваження. Особливості правового статусу Бундестагу і Бундесрату. Федеральний президент, його юридичний і фактичний статус. Уряд Франції: порядок формування, компетенція, характер взаємовідносин з президентом і парламентом. Судова система Франції. Державний устрій Франції. Територіальна організація публічної влади у Франції. Основи правового статусу особи у Франції.
Тема 12. Основи державного (конституційного) права Італії.
Історія політико-правового розвитку Італії. Загальна характеристика чинної Конституції Італійської Республіки 1947 р. Засади конституційного ладу Італії. Партійна система Італії. Особливості форми правління та політичного режиму Італії. Парламент Італії: структура, порядок формування, функції та повноваження. Президент Італії: юридичний і фактичний статус. Уряд Італії: порядок формування, компетенція, характер взаємовідносин з президентом і парламентом. Судова система Італії. Державний устрій Італії. Територіальна організація публічної влади в Італії. Обласна автономія. Основи правового статусу особи в Італії.
Тема 13. Основи державного (конституційного) права Російської Федерації.
Історія політико-правового розвитку Росії. Загальна характеристика чинної Конституції Російської Федерації 1993 р. Засади конституційного ладу Російської Федерації. Партійна система Російської Федерації. Російська Федерація як напівпрезидентська республіка. Парламент Російської Федерації: структура, порядок формування, функції та повноваження. Президент Російської Федерації як глава держави і глава виконавчої влади. Уряд Російської Федерації: порядок формування, компетенція, характер взаємовідносин з президентом і парламентом. Судова система Російської Федерації. Державний устрій Російської Федерації. Територіальна організація публічної влади в Російській Федерації. Основи правового статусу особи в Російської Федерації.
Змістовий модуль № 3. Основи державного (конституційного) права країн Азії.
Тема 14. Основи державного (конституційного) права КНР.
Конституційний розвиток Китаю після революції 1949 р. Конституція 1982 р, її характеристика. Засади конституційного ладу КНР. Партійна система КНР, провідна роль Комуністичної партії Китаю в політичній системі КНР. Всекитайські збори народних представників: їх внутрішня організація, порядок формування і обсяг повноважень. Законодавчий процес. Постійний комітет ВЗНП, його правовий статус. Центральна військова рада. Голова КНР: порядок обрання, повноваження, відповідальність. Державна Рада КНР: порядок формування, повноваження, відповідальність. Відомства та їх статус. Судова система КНР. Територіальна організація публічної влади в КНР. Районна національна автономія. Особливості статусу органів самоврядування районів національної автономії. Конституційний статус людини і громадянина в КНР.
Тема 15. Основи державного (конституційного) Індії.
Історія політико-правового розвитку Індії. Загальна характеристика чинної Конституції Індії 1950 р. Засади конституційного ладу Індії. Партійна система Індії. Індія як парламентарна республіка. Парламент Індії: структура, порядок формування, функції та повноваження. Президент Індії, його юридичний і фактичний статус. Уряд Індії: порядок формування, компетенція, характер взаємовідносин з главою держави і парламентом. Судова система Індії. Державний устрій Індії. Територіальна організація публічної влади в Індії. Основи правового статусу особи в Індії.
Тема 16. Основи державного (конституційного) права Японії.
Історія політико-правового розвитку Японії. Загальна характеристика чинної Конституції Японії. Засади конституційного ладу Японії. Партійна система Японії. Японія як парламентарна монархія. Парламент Японії: структура, порядок формування, функції та повноваження. Імператор Японії, його юридичний і фактичний статус. Уряд Японії: порядок формування, компетенція, характер взаємовідносин з главою держави і парламентом. Судова система Японії. Державний устрій Японії. Територіальна організація публічної влади в Японії. Основи правового статусу особи в Японії.
Змістовий модуль № 4. Основи державного (конституційного) права країн Америки
Тема 17. Основи державного (конституційного) права США.
Історія політико-правового розвитку США. Загальна характеристика Конституції США 1787 р. Засади конституційного ладу США. Партійна система США. США як президентська республіка. Конгрес США: структура, порядок формування, функції та повноваження. Президент США як глава держави і глава виконавчої влади. Система органів виконавчої влади США. Судова система США. Американський федералізм. Територіальна організація публічної влади в США. Система місцевого самоврядування в США. Основи правового статусу особи в США.
Тема 18. Основи державного (конституційного) права Канади.
Загальна характеристика політико-правового розвитку Канади. Конституція 1982 р. і наступні конституційні реформи. Засади конституційного ладу Канади. Партійна система Канади. Парламент Канади. Його структура, внутрішня організація і взаємовідносини палат. Законодавчий процес. Юридичний і фактичний статус монарха і генерал-губернатора. Уряд Канади: порядок формування, компетенція, характер взаємовідносин з главою держави і парламентом. Судова система Канади. Канадський федералізм. Правове становище провінції. Особливості правового статусу провінції Квебек. Органи влади провінції та місцеве самоврядування Канади. Правовий статус лейтенант-губернатора. Конституційний статус людини і громадянина в Канаді. Хартія прав і свобод 1982 р.
Тема 19. Основи державного (конституційного) права Аргентини.
Історія політико-правового розвитку Аргентини. Загальна характеристика чинної Конституції Аргентини. Засади конституційного ладу Аргентини. Партійна система Аргентини. Аргентина як президентська республіка. Парламент Аргентини: структура, порядок формування, функції та повноваження. Президент Аргентини як глава держави і глава виконавчої влади. Уряд Аргентини: порядок формування, компетенція, характер взаємовідносин з президентом і парламентом. Судова система Аргентини. Державний устрій Аргентини. Територіальна організація публічної влади в Аргентині. Основи правового статусу особи в Аргентині.
Тема 20. Основи державного (конституційного) права Бразилії.
Історія політико-правового розвитку Бразилії. Загальна характеристика чинної Конституції Бразилії. Засади конституційного ладу Бразилії. Партійна система Бразилії. Бразилія як президентська республіка. Парламент Бразилії: структура, порядок формування, функції та повноваження. Президент Бразилії як глава держави і глава виконавчої влади. Уряд Бразилії: порядок формування, компетенція, характер взаємовідносин з президентом і парламентом. Судова система Бразилії. Державний устрій Бразилії. Територіальна організація публічної влади в Бразилії. Основи правового статусу особи в Бразилії.
Змістовий модуль № 5. Основи державного (конституційного) права країн Африки та Австралії
Тема 21. Основи державного (конституційного) права Єгипту.
Історія політико-правового розвитку Єгипту. Загальна характеристика чинної Конституції Єгипту. Засади конституційного ладу Єгипту. Роль релігії в регулюванні політико-правових відносин у Єгипті. Партійна система Єгипту. Особливості форми правління та політичного режиму Єгипту. Парламент Єгипту: структура, порядок формування, функції та повноваження. Президент Єгипту як глава держави і глава виконавчої влади. Уряд Єгипту: порядок формування, компетенція, характер взаємовідносин з президентом і парламентом. Судова система Єгипту. Державний устрій Єгипту. Територіальна організація публічної влади в Єгипті. Основи правового статусу особи в Єгипті.
Тема 22. Основи державного (конституційного) права Південно-Африканської Республіки.
Історія політико-правового розвитку ПАР. Повалення режиму апартеїду та його політико-правові наслідки. Загальна характеристика чинної Конституції ПАР. Засади конституційного ладу ПАР. Партійна система ПАР. Особливості форми правління та політичного режиму ПАР. Парламент ПАР: структура, порядок формування, функції та повноваження. Президент ПАР як глава держави і глава виконавчої влади. Уряд ПАР: порядок формування, компетенція, характер взаємовідносин з президентом і парламентом. Судова система ПАР. Державний устрій ПАР. Територіальна організація публічної влади в ПАР. Основи правового статусу особи в ПАР.
Тема 23. Основи державного (конституційного) права Австралії.
Історія політико-правового розвитку Австралії. Австралія як член Британської Співдружності. Загальна характеристика чинної Конституції Австралії. Засади конституційного ладу Австралії. Партійна система Австралії. Особливості форми правління та політичного режиму Австралії. Парламент Австралії: структура, порядок формування, функції та повноваження. Президент Австралії як глава держави і глава виконавчої влади. Уряд Австралії: порядок формування, компетенція, характер взаємовідносин з президентом і парламентом. Судова система Австралії. Державний устрій Австралії. Територіальна організація публічної влади в Австралії. Основи правового статусу особи в Австралії. Проблеми правового статусу корінних народів у Австралії.
3. Інформаційне та методичне забезпечення навчальної дисципліни
Рекомендована література.
Основна:
Додаткова: