Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
ЛАБОРАТОРНА №20
Надклас Риби . Зовнішня і внутрішня будова Кісткових риб.
Мета Вивчення Внутрішньої та зовнішньої будови Кісткових риб.
Матеріал та обладнанняТаблиці внутрішньої будови і зовнішньої будови окуня.
Обєкт дослідження Окунь (Perca fluviaticus)
Хід роботи
Розглянути малюнки зовнішньої та внутрішньої будови окуня. Він належить до підкласу променеперих. Це найчисленніший підклас сучасних риб.
Променепері найтиповіша група всього класу риб. Різноманітність пристосувань до життя у водному середовищі найбільша. Вони поширюються у всіх морях і океанах, ріках, струмках, озерах.
В звязку з різноманітністю умов існування і способу життя дуже різноманітний і зовнішній вигляд. Але всі вони мають спільні риси організації.
Скелет їх майже цілком кістковий, і хрящ зберігається лише невеликими ділянками між кістками, які його витісняють.
Череп завжди гіостилічний. Скелет парних плавців спрощений, в грудних плавцях базалій, як правило, нема. Кісткові радіалії причленовуються безпосередньо до пояса. В черевних плавцях нема не тільки базалій, але й радіалій, і скелет плавців складається з самих лише кісткових променів.
Рострума звичайно нема, рот розташовується на передньому кінці голови. Немає клоаки. Хвостовий пловець гомоцеркальний. Тіло вкрите кістковою лускою, яка являє собою тонкі кісткові пластинки, що черепицеподібно налягають одна ан одну.
В травній системі наявні пілоричні відростки, які збільшують поверхню кишесника. Печінка складається з кількох лопатей, має жовчний міхур.
Характерний плавальний міхур.
Органи дихання не мають міжзябрових перегородок. Є чотири повні зябри.
Органи кровообігу характеризуються відсутністю артеріального конуса.
Головний мозок має відносно невеликі розміри, передній мозок дуже малий, покрівля не має мозкової речовини.
Органи чуття добре розвинуті.
Органи розмноження представлені парними сімяниками і непарними яєчниками. Відкриваються окремо від сечового отвору
Завдання Виконати малюнок зовнішнього вигляду окуня.. Позначити ті частини тіла, які можна визначити на поверхні. Виконати схематичний малюнок внутрішньої будови окуня та позначити системи органів. Відобразити схему черепа кісткової риби та позначити кістки.
Питання для теоретичної підготовки 1.Загальна характеристика класу Риби. 2. Загальна характеристика кісткових риб. 3. Зовнішній вигляд кісткових риб на прикладі окуня 4. Шкірні покрови. 5. Скелет кісткових риб. 6. Скелет кінцівок. 7. Скелет черепа. 8. Органи травлення. 9. Органи дихання. 10. Кровоносна система. 11. Нервова система. 12. Органи чуття. 13. Сечостатеві органи.
Література
Адольф Т.А., Бутьев В.Т. и др. Руководство к лабораторным занятиям по зоологии позвоночных. Учеб. Пособие для студ. биолог. спец. Пед институтов. М., “Просвещение”, 1977.
Наумов С.П. Зоология позвоночных. Учебник для студентов пединститутов по биол. спец. М.: Просвещение, 1982. 464с.
Новак В.П., Пилипенко М.Ю., Бичков Ю.П. Цитологія, гістологія, ембріологія.: Підручник. К.: Віра Р, 2001. 288 с.