Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
КИЇВСЬКИЙ УНІВЕРСИТЕТ ПРАВА
КАФЕДРА ЦИВІЛЬНОГО ТА ТРУДОВОГО ПРАВА
Навчальна програма
для студентів денної та заочної форми навчання за спеціалізацією
“Цивільне та трудове право”
з курсу
«ПРАВО СОЦІАЛЬНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ УКРАЇНИ»
Київ - 2011
Укладач: к.ю.н., доц. Сіроха Д.І.
Рецензент:
Розглянуто і затверджено на засіданні кафедри
Протокол №______
“___” ____________ 2011 р.
Завідувач кафедри __________
Рекомендовано Вченою радою університету
Протокол №________
“___” ____________2011 р.
ВСТУП
1.1. Мета дисципліни
Основна мета даної дисципліни полягає у формуванні у студентів знань щодо основних принципів та прав громадян України в соціальній сфері, основних напрямках розвитку соціального забезпечення та перспективах соціальної політики України, способах реалізації конституційних прав громадян на соціальне забезпечення і способах захисту цих прав.
1.2. Завдання дисципліни
Основні завдання дисципліни полягають у забезпеченні всебічного інтелектуального розвитку особистості, надання необхідних для фахівця теоретичних знань з широкого кола питань соціального забезпечення, навичок правильного застосування норм законодавства щодо соціального забезпечення, вмінь використовувати набуті знання у практичній діяльності, працювати з процесуальними та іншими документами, необхідними для правильного вирішення питань соціального забезпечення.
Предмет: правові відносини, що виникають у сфері соціального забезпечення громадян, а саме соціально-забезпечувальні, соціально-страхові та процедурні відносини.
Студент повинен знати:
положення нормативно-правових актів, що регламентують загальні принципи та права людини на соціальне забезпечення;
поняття та види соціальних ризиків;
поняття, види та порядок пенсійного забезпечення;
поняття, види та порядок призначення соціальних допомог та інших виплат;
поняття та види загальнообов'язкового державного соціального страхування;
поняття та види соціального обслуговування та соціальних пільг.
Студент повинен вміти:
правильно застосовувати і тлумачити вивчені нормативні акти;
на основі отриманих знань проводити правову експертизу правозастосовчих актів;
вміти визначати вид правовідношення із соціального забезпечення;
вміти визначати право на соціальне забезпечення кожної конкретної особи, вид та розмір соціального забезпечення, що їй належить.
1.3. Місце дисципліни у структурно-логічній схемі:
Навчальна дисципліна «Право соціального забезпечення України» вивчається студентами паралельно з курсом «Трудове право України» як суміжною галуззю права з метою більш повного уявлення про сутність сучасного соціального права.
ЗМІСТ ТЕМ ДИСЦИПЛІНИ
Тема 1. Соціальне забезпечення - пріоритетний напрям соціальної політики держави.
Соціальне забезпечення та його місце у системі соціального захисту. Співвідношення понять соціального захисту та соціального забезпечення. Право людини на соціальний захист у системі прав людини. Основні міжнародні правові акти про право людини на соціальний захист. Становлення права соціального забезпечення як галузі права. Концепції обґрунтування сфери соціально-забезпечувальних відносин. Концепція непрацездатності. Концепція соціальної аліментарності. Концепція індивідуальної форми розподілу. Концепція соціального ризику. Функції соціального забезпечення. Організаційно-правові форми соціального забезпечення в Україні: загальна характеристика.
Тема 2. Предмет, метод, система та принципи права соціального забезпечення.
Предмет права соціального забезпечення. Метод права соціального забезпечення. Поєднання загальнообов'язкового державного соціального страхування та державного соціального надання. Сполучення імперативного і диспозитивного способів правового регулювання, централізованого, муніципального і локального правового регулювання. Застосування спеціально-дозволеного типу правового регулювання. Наявність особливих юридичних фактів (юридичного складу) для виникнення, зміни чи припинення соціально-забезпечувальних відносин. Система (структура) права соціального забезпечення. Загальна і особлива частини. Право соціального забезпечення в системі національного права України. Співвідношення права соціального забезпечення з адміністративним, цивільним та трудовим правом. Відмінність права соціального забезпечення від інших галузей права. Система науки та система навчальної дисципліни «Право соціального забезпечення «.
Поняття та види принципів права соціального забезпечення. Система принципів права соціального забезпечення. Загальні та внутрішньогалузеві принципи права соціального забезпечення. Зміст принципів права соціального забезпечення. Загальні (галузеві) принципи права соціального забезпечення: всезагальність і доступність умов реалізації соціального забезпечення; багатоманітність видів соціального забезпечення; диференціація умов і норм соціального забезпечення; залежність права на соціальне забезпечення від соціального ризику; соціальне страхування; гарантування соціальним забезпеченням гідного рівня життя особи; здійснення соціального забезпечення за рахунок коштів державного пенсійного та інших джерел суспільного споживання; відповідність соціального забезпечення міжнародним стандартам соціального захисту; охорона права громадян на соціальне забезпечення.
Принципи загальнообов'язкового державного соціального страхування: законодавче визначення умов і порядку здійснення соціального страхування; обов'язковість страхування найманих працівників; багатоманітність видів соціальних виплат та послуг; відповідність розміру пенсії і соціальної допомоги рівню прожиткового мінімуму; цільове використання коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Принципи державної соціальної допомоги: законодавче визначення порядку та умов надання соціальної допомоги; універсальність, адресність, гуманність, доступність, субсидіарність, безповоротність.
Тема 3. Поняття та класифікація джерел права соціального забезпечення.
Поняття джерел права соціального забезпечення. Особливості джерел права соціального забезпечення: їх множинність; відсутність єдиного кодифікованого акта, особливе місце актів Міністерства праці та соціальної політики України; наявність актів, що ухвалюються органами соціального страхування; значний ступінь диференціації правового регулювання. Види джерел права соціального забезпечення. Акти договірного характеру і нормативно-правові акти. Документи договірного характеру, ухвалені на міжнародному рівні. Класифікація джерел права соціального забезпечення за юридичною силою, дією у часі, просторі і за колом осіб.
Тема 4. Правовідносини соціального забезпечення та їх суб'єкти.
Поняття, види та особливості правовідносин у сфері соціального забезпечення. Класифікація правовідносин. Соціально-забезпечувальні правовідносини, їх види та підстави виникнення. Процедурні правовідносини за правом соціального забезпечення. Соціально-страхові відносини. Юридичні факти, що передують соціально-забезпечувальним правовідносинам. Об'єкти соціально-забезпечувальних правовідносин: пенсія, соціальна допомога, соціальне утримання, соціальна послуга, пільга, субсидія. Страховий стаж за правом соціального забезпечення. Спеціальний трудовий стаж та його значення для права соціального забезпечення.
Загальна характеристика суб'єктів права соціального забезпечення. Суб'єкти надання і суб'єкти - отримувачі соціальних благ. Громадяни як суб'єкти, які отримують соціальне забезпечення. Суб'єкти, які сприяють реалізації права на соціальне забезпечення. Державні органи як суб'єкти права соціального 'забезпечення. Соціально-страхові фонди як суб'єкти права соціального забезпечення. Пенсійний фонд України як суб'єкт права соціального забезпечення.
Тема 5. Соціальні ризики: поняття, ознаки, види.
Поняття, ознаки та види соціальних ризиків. Непрацездатність як соціальний ризик. Загальна характеристика постійної непрацездатності. Поняття, ознаки та порядок встановлення стійкої непрацездатності. Загальна характеристика груп інвалідності. Причини інвалідності. Поняття та загальний порядок розслідування нещасного випадку на виробництві. Поняття та загальний порядок розслідування професійного захворювання. Поняття, порядок підтвердження тимчасової втрати працездатності. Поняття безробіття, часткового безробіття. Порядок визнання громадянина безробітним. Втрата годувальника як соціальний ризик. Поняття, критерії та порядок підтвердження малозабезпеченості.
Тема 6. Державні соціальні стандарти та соціальні гарантії у системі соціального забезпечення.
Поняття соціальної стандартизації: правовий аспект. Поняття, система і класифікація державних соціальних стандартів та їх гарантії в Україні. Сфери застосування державних соціальних стандартів. Основні державні соціальні гарантії та порядок їх установлення. Прожитковий мінімум - базовий соціальний стандарт, порядок його встановлення. Рівень забезпечення прожиткового мінімуму та його практичне застосування. Законодавче визначення інших стандартів та державних гарантій у сфері соціального забезпечення: межі малозабезпеченості, мінімальної пенсії, середньомісячного сукупного доходу сім'ї, межі бідності. Соціальний моніторинг та його правове регулювання.
Тема 7. Поняття та види загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Поняття загальнообов'язкового державного соціального страхування та його види. Законодавство України у сфері соціального страхування. Відмінність загальнообов'язкового державного соціального страхування від цивільно-правового договору страхування. Суб'єкти загальнообов'язкового державного соціального страхування. Застраховані особи та або члени їх сімей; особи, які підлягають страхуванню. Страхувальники. Страховики. Поняття соціального страхового фонду та їх види. Управління страховими фондами: загальна характеристика. Об'єкти державного соціального страхування. Страховий ризик і страховий випадок. Характеристика страхових випадків та умови надання соціального забезпечення. Види соціальних послуг та матеріального забезпечення за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням. Підстави припинення виплат і надання соціальних послуг. Відповідальність страхувальників, страховиків та осіб, які надають соціальні послуги. Обов'язки застрахованих осіб.
Джерела коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування. Порядок обчислення середньої заробітної плати (доходу) для виплат за соціальним страхуванням. Нагляд, контроль і відповідальність суб'єктів у сфері соціального страхування.
Тема 8. Загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття.
Загальна характеристика соціального страхування на випадок безробіття та його принципи. Застраховані та інші особи, які мають право на соціальне забезпечення в рамках цього виду страхування. Особи, які не підлягають страхуванню. Страховик і страхувальник.
Поняття безробітного та його правовий статус. Особи, які не можуть бути визнані безробітними. Види матеріального забезпечення на випадок безробіття. Допомога по безробіттю та умови її призначення. Умови надання допомоги по частковому безробіттю. Матеріальна допомога у період професійної підготовки або підвищення кваліфікації. Матеріальна допомога по безробіттю. Одноразова матеріальна допомога. Припинення, відкладення виплат матеріального забезпечення на випадок безробіття та скорочення їх тривалості. Допомога на поховання у разі смерті безробітного або особи, яка перебуває на його утриманні.
Порядок забезпечення незастрахованих осіб на випадок безробіття.
Дотації роботодавцю на створення робочих місць.
Тема 9. Поняття загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю та витратами, зумовленими похованням.
Поняття загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку із тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням. Законодавство, що регулює відносини у цій сфері. Суб'єкти, об'єкти загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю та витратами, зумовленими народженням і похованням. Види матеріального забезпечення та соціальних послуг за цим видом соціального страхування. Допомога по тимчасовій непрацездатності. Допомога по вагітності і пологах. Допомога при народженні дитини. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Допомога на поховання. Забезпечення оздоровчих заходів. Порядок надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.
Тема 10. Загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання.
Поняття, суб'єкти та загальна характеристика соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання. Страховий ризик і страховий випадок. Поняття нещасного випадку та професійного захворювання.
Права та обов'язки застрахованої особи. Обов'язки роботодавців як страхувальників та Фонду соціального страхування від нещасних випадків. Порядок розслідування нещасних випадків на виробництві. Порядок встановлення ступеня втрати працездатності потерпілим на виробництві. Відшкодування шкоди, заподіяної застрахованому ушкодженням його здоров'я. Види страхових виплат. Щомісячні страхові виплати та інші витрати на відшкодування шкоди. Право на страхові виплати у разі смерті потерпілого. Порядок призначення та надання соціальних виплат і послуг. Порядок розгляду справ про страхові виплати та вирішення спорів.
Тема 11. Система страхового пенсійного забезпечення в Україні.
Нова пенсійна система України: загальні положення. Закони України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування « та «Про недержавне пенсійне забезпечення». Структура системи пенсійного забезпечення та її законодавче регулювання. Солідарна система загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, накопичувальна система пенсійного страхування, система недержавного пенсійного забезпечення. Поняття та правові ознаки страхових пенсійних виплат. Суб'єкти права на отримання пенсії та соціальних послуг із солідарної пенсійної системи. Страхові внески на пенсійне страхування. Пенсії у солідарній системі. Страховий стаж як загальна умова призначення пенсій за солідарною системою. Поняття мінімального страхового внеску. Поняття коефіцієнта страхового стажу. Порядок обчислення страхового стажу.
Тема 12. Поняття та правові ознаки страхових пенсійних виплат. Правове регулювання спеціальних пенсій.
Загальні умови пенсійного забезпечення за солідарною пенсійною системою. Умови та розміри призначення пенсій за віком.
Умови та розміри призначення пенсії по інвалідності. Пенсії у разі втрати годувальника.
Порядок призначення та перерахунку пенсій. Виплата, припинення та поновлення пенсій.
Поняття накопичувальної пенсійної системи та умови її упровадження в Україні. Умови участі громадян у накопичувальній пенсійній системі. Види пенсійних виплат з Накопичувального фонду та умови їх призначення. Довічна обумовлена пенсія. Довічна пенсія подружжя. Пенсія на визначений строк. Одноразова пенсійна виплата.
Поняття та правові ознаки спеціальних пенсій, що передбачені законодавством України. Державне пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших категорій осіб. Умови призначення пенсій за вислугу років. Порядок обчислення вислуги років.
Пенсійне забезпечення державних службовців. Пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування. Пенсійне забезпечення народних депутатів. Пенсійне забезпечення суддів і службових осіб органів прокуратури.
Пенсійне забезпечення наукових (науково-педагогічних) працівників.
Правове регулювання пенсій за особливі заслуги перед Україною.
Пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Тема 13. Недержавне пенсійне забезпечення.
Системи та принципи недержавного пенсійного забезпечення.
Суб'єкти недержавного пенсійного забезпечення та їх правовий статус.
Недержавні пенсійні фонди, їх види, засновники, учасники та вкладники. Правові способи здійснення недержавного пенсійного забезпечення.
Пенсійний контракт. Пенсійні схеми. Довічний ануїтет (довічна пенсія в системі недержавного пенсійного забезпечення). Договір страхування довічної пенсії, договір страхування ризику настання інвалідності або смерті учасника фонду, договір про відкриття пенсійних депозитних рахунків. Пенсійні виплати недержавних пенсійних фондів.
Тема 14. Поняття та види державних соціальних допомог та соціальних пільг
Поняття державних соціальних допомог, їх ознаки та види. Допомоги, які не мають права на пенсію. Державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям. Допомоги дітям-інвалідам та інвалідам з дитинства. Державні допомоги сім'ям з дітьми. Державна соціальна допомога у зв'язку з вагітністю та пологами. Одноразова допомога при народженні дитини. Державна соціальна допомога для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Державна соціальна допомога на дітей, які перебувають під опікою чи піклуванням. Державна соціальна допомога на дітей одиноким матерям. Субсидії на оплату житлово-комунальних послуг. Державні допомоги особам, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.
Соціальні пільги як правовий засіб додаткового соціального захисту: поняття, види та загальна характеристика. Пільги за професійним та соціальним статусом
особи. Поняття соціального статусу особи. Соціальні пільги інвалідам, ветеранам праці та особам похилого віку, ветеранам війни, особам, які постраждали від нацистських переслідувань. Соціальний захист дітей війни. Соціальний захист жертв політичних репресій. Соціальний захист біженців.
Тема 15. Соціальне обслуговування та діяльність соціальних служб.
Соціальні послуги, їх форми, види принципи надання. Суб'єкти, які надають соціальні послуги, та їх правовий статус. Органи, соціальні служби та соціальні установи.
Платні та безоплатні соціальні послуги. Порядок призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги.
Соціальні послуги центрів соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді.
Соціальні послуги інтернатних закладів для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. Навчально-виховні інтернатні заклади для дітей. Соціально-медичні інтернатні заклади для дітей, які потребують тривалого лікування. Дитячий будинок сімейного типу та правовий статус його вихованців.
Соціальні послуги притулку для неповнолітніх. Умови перебування неповнолітніх у притулку. Соціальне обслуговування осіб похилого віку та інвалідів. Умови утримання, медичне та соціальне обслуговування в будинках-інтернатах. пансіонатах для громадян похилого віку, інвалідів, ветеранів війни та праці, геріатричних пансіонатах.
ПЛАНИ ЛЕКЦІЙ
Тема 1. Соціальне забезпечення - пріоритетний напрям соціальної політики держави (2 год.)
Організаційно-правові форми соціального забезпечення в Україні: загальна характеристика.
Література: №№ 1-4, 89, 90, 98, 103, 116, 128, 131, 136, 138, 140, 143, 151). 153, 156, 159, 163, 171.
Тема 2. Предмет, метод, система та принципи права соціального забезпечення - (2 год.)
Література: №№ 90-94, 95, 97, 101, 106, 113, 119, 122, 127, 134, 144, 173.
Тема 3. Поняття та класифікація джерел права соціального забезпечення - (1 год.)
Література: №№ 90-94, 97, 119, 128, 147, 137, 158.
Тема 4. Правовідносини соціального забезпечення та їх суб'єкти - (3 год.)
1.Поняття, види та особливості правовідносин у сфері соціального забезпечення.
2.Соціально-забезпечувальні правовідносини, їх види та підстави виникнення.
5.Об'єкти соціально-забезпечувальних правовідносин: пенсія, соціальна
допомога, соціальне утримання, соціальна послуга, пільга, субсидія.
Загальна характеристика суб'єктів права соціального забезпечення.
Громадяни як суб'єкти, які отримують соціальне забезпечення.
Література: №№ 90-94, 101, 102, 123, 134, 155, 160, 162.
Тема 5. Соціальні ризики: поняття, ознаки, види - (2 год.)
8. Поняття, критерії та порядок підтвердження малозабезпеченості.
Література: №№ 1-3, 13, 17-19, 24, 88-93, 95, 97, 101, 106, 113.
Тема 6. Державні соціальні стандарти та соціальні гарантії у системі соціального забезпечення - (1 год.)
1. Поняття, система і класифікація державних соціальних стандартів та їх гарантії в Україні.
Література: №№ 4, 9, 29, 47, 90-95, 124, 125.
Тема 7. Поняття та види загальнообов'язкового державного соціального страхування - (1 год.)
Література: №№ 18-21, 89-55, 100, 101, 114, 121, 141, 150.
Тема 8. Загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття - (2 год.)
4. Види матеріального забезпечення на випадок безробіття.
Література: №№ 21, 90-95, 102, 134, 150, 153.
Тема 9. Поняття загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю та витратами, зумовленими народженням і похованням - (2 год.)
1. Поняття загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку із тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням.
Література: №№ 19, 53, 60, 90-95, 98, 127.
Тема 10. Загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання - (2 год.)
4. Порядок призначення та надання соціальних виплат і послуг.
Література: №№ 20, 54, 63, 80, 90-95, 134.
Тема 11. Система страхового пенсійного забезпечення в Україні - (2 год.)
Солідарна система загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, накопичувальна система пенсійного страхування, система недержавного пенсійного забезпечення.
Суб'єкти права на отримання пенсії та соціальних послуг із солідарної пенсійної системи.
Література: №№ 18, 24, 27, 28, ЗО, 43, 47, 69, 70, 73, 74, 90-95, 120, 129, 136.
Тема 12. Поняття та правові ознаки страхових пенсійних виплат. Правове регулювання спеціальних пенсій - (4 год.)
Література: №№ 18, 24, 27, 28, 47, 69, 70, 73, 74, 90-95, 120, 129, 136, 143, 145.
Тема 13. Недержавне пенсійне забезпечення - (2 год.)
Література: №№ 24, 90-95, 142, 170, 176.
Тема 14. Поняття та види державних соціальних допомог та соціальних пільг - (2 год.)
Література:№№ 12, 14, 16, 25-27, 36, 37, 46, 48, 54, 90-95.
Тема 15. Соціальне обслуговування та діяльність соціальних служб - (2 год.)
Література: №№ 41, 91-95, 132, 152, 154, 168, 169.
ПЛАНИ ПРАКТИЧНИХ ЗАНЯТЬ ТА ЗАВДАННЯ ДЛЯ САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ
Тема 1. Соціальне забезпечення - пріоритетний напрям соціальної політики держави.
Завданий для практичних занять (1 год.,): Теоретична частина:
4. Організаційно-правові форми соціального забезпечення в Україні: загальна характеристика.
Практична частина:
Виберіть правильну відповідь.
1. Який взаємозв'язок між термінами «соціальний захист», «соціальне забезпечення» та «соціальне страхування».*
а) ці терміни тотожні і мають однакове значення:
б) термін «соціальний захист» включає в себе термін «соціальне забезпечення», що в свою чергу включає в себе термін «соціальне страхування»:
в) термін «соціальне забезпечення» включає в себе термін «соціальний захист».
2. В яких роках минулого століття право соціального забезпечення як галузі права дістало визнання в юридичній науці і набуло статусу самостійної навчальної дисципліни ?
а) в 50-х роках;
у) в 60-хроках;
в) в 70-х роках .
Завдання для самостійної роботи студентів (1 год.): Теоретична частина:
1. Конституційні гарантії здійснення права людини на соціальний захист в Україні.
2. Досвід зарубіжних країн у створенні систем соціального захисту населення.
Практична частина:
Розвязування ситуаційних завдань.
Теми доповідей (рефератів):
Література: №№ 1-4, 89, 90, 98, 103, 116, 128, 131, 136, 138, 140, 143, 150, 153, 156, 159, 163, 171.ї
Тема 2. Предмет, метод, система та принципи права соціального забезпечення.
Завдання для практичних занять (1 год.): Теоретична частина:
Практична частина:
Дайте відповідь.
1). Які саме відносини складають предмет права соціального забезпечення?
2). Назвіть особливості методу права соціального забезпечення.
3) Як співвідносяться між собою система права соціального забезпечення та система законодавства про соціальне забезпечення?
4) Які саме принципи визначають сутність і закономірність розвитку права со ці алы і ого забезпечення ?
2. Виберіть правильну відповідь.
2.1. Чи є пенсійне право самостійною галуззю права?
а) так;
б) пенсійне право є підгалуззю права соціального забезпечення;
в) пенсійне право є правовим інститутом права.
2.2. Чи включені до предмету права соціального забезпечення України правовідносини, що виникають між органами соціального забезпечення в порядку їх підпорядкування ?
а) так;
б) ні.
2.3. Чи включені до предмету права соціального забезпечення України правовідносини, що виникають між органами соціального забезпечення та суб'єктами господарської діяльності з приводу формування Пенсійного фонду та фондів соціального страхування?
а) так;
б) ні.
Завдання для самостійної роботи студентів (2 год.): Теоретична частина:
1. Право соціального забезпечення в системі національного права України.
2. Система науки та система навчальної дисципліни «Право соціального забезпечення».
Практична частина :
Дайте відповідь:
Теми доповідей (рефератів):
Принцип незменшуваності змісту та обсягу прав у сфері соціального захисту.
Література: №№ 88-93, 95, 97, 101, 106, 113, 119, 122, 127, 134, 144, 173.
Тема 3. Поняття та класифікація джерел права соціального забезпечення.
Завдання для практичних занять (1 год.): Теоретична частина:
Практична частина:
Дайте відповідь:
1) Назвіть основні ознаки нормативно-правових актів як джерел права соціального забезпечення.
2) Чи с акти соціального партнерства джерелами права соціального забезпечення?
3) Класифікуйте нормативно-правові акти, що с джерелами права соціального забезпечення.
4) Чи с джерелом вітчизняного права соціального забезпечення Європейська соціальна хартія?
5) Чи є акти локального характеру джерелами права соціального забезпечення?
6) Чи можна договір визнати джерелом права соціального забезпечення?
2. Чи мають пріоритет міжнародно-правові акти з соціального забезпечення над законами України з цих питань?
а) не мають;
б). мають тільки ті, що ратифіковані Верховною Радою України;
в). мають усі міжнародно-правові акти.
3. Чи мають зворотну силу нормативні акти з соціального забезпечення?
а) не мають взагалі;
б) мають усі нормативні акти;
в) мають лише окремі нормативно правові акти.
4. В чому полягає принцип дії в просторі нормативно правових актів, що
регулюють відносини соціального забезпечення ?
а) що усі нормативно правові акти з соціального забезпечення діють на всій
території України;
б) що вони діють лише на певній території;
в) що нормативно-правові акти, прийняті вищими органами і центральними органами влади діють на всій території України, а прийняті місцевими органами державної влади та самоврядування діють на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.
Завдання для самостійної роботи студентів (1 год.): Теоретична частина:
Практична частина:
Вирішити задачу.
60-річний Салов приїхав з Росії до Києва на постійне місце проживання до сина. Він надав трудову книжку, за якою його загальний трудовий стаж складає 35 років і довідку про заробіток. Чи має він право на отримання пенсії на території України? Якими нормативними актами це встановлено?
Теми рефератів (доповідей):
Література: №№ 88-93, 97, 119, 128, 147, 137, 158.
Тема 4. Правовідносини соціального забезпечення та їх суб'єкти.
Завдання для практичних занять (2 год.): Теоретична частина:
1.Поняття, види та особливості правовідносин у сфері соціального забезпечення.
2.Соціально-забезпечувальні правовідносини, їх види та підстави виникнення.
5.Об'єкти соціально-забезпечувальних правовідносин: пенсія, соціальна допомога, соціальне утримання, соціальна послуга, пільга, субсидія.
8. Спеціальний трудовий стаж та його значення для права соціального
забезпечення.
Практична частина:
Дайте відповідь.
1. Розкрийте співвідношення понять «правовідносини соціального забезпечення «та соціально-забезпечувальні правовідносини».
2. Назвіть критерії класифікації правовідносин соціального забезпечення.
3. Вкажіть основні ознаки соціально-страхових правовідносин, що характеризують їх як правовідносини соціального забезпечення.
4. Яке значення відводиться процедурним правовідносинам у системі правовідносин соціального забезпечення?
2. Виберіть правильну відповідь
2.1. До якого з названих видів стажу віднесена вислуга років?
а) до спеціального трудового стажу;
б) до страхового стажу;
в) до неперервного трудового стажу;
г) до загального трудового стажу
2.2. Яке значення мас неперервний трудовий стаж у сфері соціального забезпечення?
а) від його тривалості залежить розмір трудових пенсій;
б) від його тривалості залежить розмір допомоги з тимчасової втрати працездатності;
в) від його наявності залежить виплата надбавок до пенсії;
г) втратив своє значення.
2.3. Чи може підтверджуватися страховий стаж за свідченням свідків?
а) так;
б) ні.
2.4. Чи зараховується до страхового стажу в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування загальний трудовий стаж?
а) зараховується за будь-яких обставин;
б) зараховується за період до 1.01 2004 року;
в) не зараховується.
2.5 Яким чином підтверджується страховий стаж в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування за період з 1.01. 2004 року?
а) тільки даними персоніфікованого обліку;
б) тільки записами в трудовій книжці;
в) будь-якими документами, що підтверджують періоди трудової та іншої суспільно-корисної діяльності.
Завдання для самостійної роботи студентів (2 год.):
Теоретична частина:
Суб'єкти, які сприяють реалізації права на соціальне забезпечення.
Державні органи як суб'єкти права соціального забезпечення
Соціально-страхові фонди як суб'єкти права соціального забезпечення.
Практична частина :
1. Вирішіть задачу:
11-річного Сергія зняли з поїзда Київ-Одеса. З дитячого приймальника - розподільника його направили до дитячого притулку. У яких правовідносинах із соціального забезпечення він перебуває. Визначте їх об'єкт та зміст.
2. Виберіть правильну відповідь:
2.1. Хто з названих учасників правовідносин з соціального забезпечення визнається як правомочний суб'єкт ?
а) державний орган, що здійснює соціальне забезпечення;
б) громадянин, що звертається за тим чи іншим видом соціального забезпечення.
2.2. Хто з названих учасників правовідносин з соціального забезпечення визнається як зобов'язаний суб'єкт ?
а) державний орган, що здійснює соціальне забезпечення;
б) громадянин, що звертається за тим чи іншим видом соціального
забезпечення.
Література №№: 90-94, 101, 102, 123, 134, 155, 160, 162
Тема 5. Соціальні ризики: поняття, ознаки, види.
Завдання для практичних занять (1 год.): Теоретична частина:
Практична частин а:
Розв'язування ситуаційних завдань: Дайте відповідь.
1. Сформулюйте ознаки поняття «соціальний ризик». Яке його місце в системі юридичних фактів права соціального забезпечення.
2. Дайте визначення понять «непрацездатність», «тимчасова непрацездатність», «постійна непрацездатність». Де в законодавстві закріплені ці поняття?
3. Порівняйте поняття «соціальний ризик», передбачене Конституцією України, «старість» і «пенсійний вік», що є підставою призначення пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування «? Чи не вбачаєте ви тут невідповідності?
4. Порівняти поняття «інвалід з дитинства» і «дитина-інвалід «.
Завдання для самостійної роботи студентів (2 год.). Теоретична частина:
1. Поняття та загальний порядок розслідування нещасного випадку та професійного захворювання на виробництві.
Практична частин а:
Розвязування ситуаційних завдань: Дайте правильну відповідь.
І. Чи будь-яке тимчасове припинення виробництва без припинення трудових відносин вважатиметься частковим безробіттям?
2. Порівняйте поняття «безробіття» та «втрата роботи з незалежних від особи обставин «.
3. Що означає термін «малозабезпеченість». Як він співвідноситься з поняттям «бідність»?
Література: №№ 1-3, 13, 17-19, 24, 88-93, 95, 97, 101, 106, 113.
Тема 6. Державні соціальні стандарти та соціальні гарантії у системі соціального забезпечення.
Завдання для практичних занять (1 год.):
Теоретична частина:
1. Поняття, система і класифікація державних соціальних стандартів та їх
гарантії в Україні.
2. Прожитковий мінімум - базовий соціальний стандарт, порядок його встановлення.
Практична частина:
Розв'язування ситуаційних завдань:
1. Назвіть нормативно-правові акти, в яких встановлено соціальні стандарти в Україні. Проведіть класифікацію державних соціальних стандартів і державних соціальних гарантій за сферами їх застосування.
2. Ознайомтеся з Постановою КМУ від 14 квітня 2000 року №656, якою затверджено набори продуктів харчування, наборів непродовольчих товарів та наборів послуг для основних соціальних і демографічних груп населення. Дайте свою оцінку.
3. Дайте визначення поняття «рівень забезпечення прожиткового мінімуму» та його значення при обчисленні розміру соціальних виплат.
4. Як співвідноситься прожитковий мінімум в Україні з міжнародними стандартами бідності?
Завдання для самостійної роботи студентів (1 год.):
Теоретична частина:
1. Законодавче визначення інших стандартів та державних гарантій у сфері соціального забезпечення: межі малозабезпеченості, мінімальної пенсії, середньомісячного сукупного доходу сім'ї, межі бідності.
2. Соціальний моніторинг та його правове регулювання.
Література: №№ 4, 9, 29, 47, 90-95, 124, 125.
Тема 7. Поняття та види загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Завдання для практичних занять (1год.):
Теоретична частина:
3. Суб'єкти загальнообов'язкового державного соціального страхування.
4. Об'єкти державного соціального страхування.
Практична частина:
Розв'язування ситуаційних завдань:
І. Дайте відповідь.
1.1. Проаналізуйте основні засади управління соціальними страховими фондами.
Завдання для самостійної роботи студентів (1 год.):
Теоретична частина:
Практична частина :
Виберіть правильну відповідь:
Яким видам загальнообов'язкового державного соціального страхування підлягають особи, що працюють за цивільно-правовими договорами ?
а) тільки загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню:
б) тільки загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню від безробіття;
в) тільки загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню на випадок тимчасової втрати працездатності;
г) тільки загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань;
д) підлягають усім видам загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Література №№: 18-21, 89-55,100, 101, 114, 121, 141, 150.
Тема 8. Загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття.
Завдання для практичних занять (1 год.):
Теоретична частина:
Практична частина:
Вирішити задачу.
Завдання для самостійної роботи студентів (2 год.):
Теоретична частина:
1. Страховий стаж за соціальним страхуванням на випадок безробіття та
порядок його визначення.
2. Види матеріального забезпечення на випадок безробіття.
3. Припинення, відкладення виплат матеріального забезпечення та скорочення їх тривалості.
4. Особливості забезпечення незастрахованих осіб.
Практична частина:
Розвязування ситуаційних завдань: Вирішити задачу.
Абрамович був звільнений з роботи за станом здоровя за п. 2 cm. 40 КЗпП України. Йому була встановлена ІІІ група інвалідності і видана трудова рекомендація. Він звернувся до центру зайнятості з метою пошуку роботи, але йому відмовили у реєстрації. Чи законна така відмова? Куди можна оскаржити рішення служби зайнятості?
Література №№: 21, 90-95, 102, 134, 150,153.
Тема 9. Поняття загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю та витратами, зумовленими народженням і похованням.
Завдання для практичних занять (1 год.):
Теоретична частина:
Практична частина:
Розвязування ситуаційних завдань: Вирішити задачу.
Завдання для самостійної роботи студентів (2 год.): Теоретична частина:
1. Види матеріального забезпечення та соціальних послуг.
2. Порядок надання матеріального забезпечення.
Практична частина :
Вирішіть задачу
Хомченко був звільнений за прогул. Через десять днів після звільнення він був прийнятий їй/ іншу роботу і через 5 місяців захворів. Чи мас він право на допомогу по т і їм час о в і її непрацездатності.
Виберіть правильну відповідь.
Чи зараховується до страхового стажу для визначення розміру допомоги з тимчасової втрати працездатності наявний страховий стале, необхідний для призначення пенсії?
а) так;
б) ні.
Література №№: 19, 53, 60, 90-95, 98, 127.
Тема 10. Загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання.
Завдання для практичних занять (І год.):
Теоретична частина:
1. Поняття, суб'єкти та загальна характеристика соціального страхування від
нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання.
2. Права та обов'язки застрахованої особи.
3. Обов'язки роботодавців як страхувальників та Фонду соціального страхування від нещасних випадків.
Завдання для самостійної роботи студентів (2 год.):
Теоретична частина:
Розслідування нещасних випадків на виробництві.
3. Відшкодування шкоди, заподіяної застрахованому ушкодженням його
здоров'я.
Практична частина:
Дайте відповідь.
Література: №№ 20, 54, 63, 80, 90-95, 134.
Тема 11. Система страхового пенсійного забезпечення в Україні.
Завдання для практичних занять (I год.):
Теоретична частина:
Солідарна система загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, накопичувальна система пенсійного страхування, система недержавного пенсійного забезпечення.
Види пенсійних виплат з Накопичувального фонду та умови їх призначення.
Практична частина:
Розв'язування ситуаційних завдань: Дайте відповідь.
1. Чим відрізняється солідарна пенсійна система від накопичувальної пенсійної системи? Сформулюйте основні ознаки.
2. Які принципи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування встановлено законом? Як ви розумієте принцип солідарності та субсидування. Поясніть на прикладах.
3. Поясніть зміст і призначення накопичувальної системи пенсійного страхування. За яких умов буде упроваджено таке страхування?
Завдання для самостійної роботи студентів (2 год.): Теоретична частина:
Суб'єкти права на отримання пенсії та соціальних послуг із солідарної пенсійної системи.
Практична частина:
Розвязування ситуаційних завдань: Дайте відповідь.
3. Які суб'єкти є страхувальниками?
4. Який порядок визначення розміру страхових внесків на пенсійне страхування?
Література: №№ 18, 24, 27, 28, ЗО, 43, 47, 69, 70, 73, 74, 90-95, 120, 129, 136.
Тема 12. Поняття та правові ознаки страхових пенсійних виплат. Правове регулювання спеціальних пенсій.
Завдання для практичних занять (2 год.):
Теоретична частина:
1 Загальні умови пенсійного забезпечення за солідарною пенсійною системою.
6.Поняття та правові ознаки спеціальних пенсій, що передбачені законодавством України.
Практична частина:
Розв'язування ситуаційних завдань: Виберіть правильну відповідь.
1. Яке з названих видів пенсійного забезпечення не передбачене Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»?
а) за віком;
б) за вислугу років;
в) по інвалідності;
г) в разі втрати годувальника.
2. За умови наявності якого страхового стажу призначається мінімальна пенсія за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ?
а) для жінок 20, для чоловіків 25 років;
б) для жінок 15, для чоловіків 20 років;
в) 10 років незалежно від статі;
г) не менше 5років незалежно від статі.
3. Чи зараховується до страхового стажу для призначення пенсії за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» час навчання у вищих навчальних закладах на денній формі навчання?
а) зараховується за будь-яких обставин;
б) не зараховується взагалі;
в) зараховується до трудового стажу за період до 1.01.2004 року, який, в свою чергу, зараховується до страхового стажу.
4. Чи підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню особи, що працюють за цивільно-правовими договорами ?
а) так;
б) ні.
5. Чи підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню особи, які навчаються у вищих навчальних закладах на денній формі навчання ?
а)підлягають;
б) не підлягають, але можуть брати участь в такому страхуванні на добровільних засадах.
Завдання для самостійної роботи студентів (2 год.): Теоретична частина:
Пенсійне забезпечення державних службовців, посадових осіб місцевою самоврядування, народних депутатів.
Практична частина:
Розв'язування ситуаційних завдань: Дайте відповідь.
4. Які умови пенсійного забезпечення наукових і науково-педагогічних працівників? Чи поширюються такі умови на працівників установ та закладів недержавної форми власності? Обґрунтуйте відповідь.
Література: №№ 18, 24, 27, 28, 47, 69, 70, 73, 74, 90-95, 120, 129, 136, 143, 145.
Тема 13. Недержавне пенсійне забезпечення.
Завдання для практичних занять (1 год.):
Теоретична частина :
Суб'єкти недержавного пенсійного забезпечення та їх правовий статус.
Недержавні пенсійні фонди. їх види, засновники, учасники та вкладники.
Правові способи здійснення недержавного пенсійного забезпечення.
Пенсійні виплати недержавних пенсійних фондів.
Практична частина:
Розв'язування ситуаційних завдань:
Дайте відповідь.
1. Що таке «недержавний пенсійний фонд»? Які є їх види? Чим відрізняється їх правове становище? Хто може бути засновником недержавного пенсійного фонду?
2. Хто є вкладниками і учасниками недержавного пенсійного фонду? Які їх права та обовязки?
Завдання для самостійної роботи студентів (2 год.):
Теоретична частина:
1. Загальні умови призначення пенсій у недержавній пенсійній системі.
2. Успадкування пенсійних активів.
Практична частина:
Розвязування ситуаційних завдань: Дайте відповідь.
3. Які пенсійні виплати здійснюють недержавні пенсійні фонди? Підстави для
їх здійснення.
Література: №№ 24, 90-95, 142, 170, 176.
Тема 14. Поняття та види державних соціальних допомог та соціальних пільг.
Завдання для практичних занять (2 год.):
Теоретична частина:
4. Державні допомоги сім'ям з дітьми.
5.Соціальні пільги як правовий засіб додаткового соціального захисту: поняття, види та загальна характеристика.
Практична частина:
Розв'язування ситуаційних завдань:
І. Дайте відповідь.
1. Охарактеризуйте загальні засади державної політики щодо державної допомоги сім'ям з дітьми. Назвіть основні законодавчі акти у цій сфері.
2. Виберіть правильну відповідь:
1. З якого віку особи можуть набути права на соціальну допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам»?
а) чоловіки, які досягли 60 років, жінки - 55 років;
б) чоловіки, які досягли 63 років, жінки - 58років;
в) чоловіки, які досягли 65 років, жінки - 60 років.
2. Хто з названих осіб має право на одержання разової допомоги при народженні дитини?
а) тільки мати дитини;
б) один з батьків дитини, за умови, що він є застрахований в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням;
в) один з батьків дитини, усиновитель чи опікун, незалежно від того чи вони застраховані в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням;
3. Який термін встановлені/її для звернення про призначення разової допомоги при народженні дитини:
а) не пізніше одного місяця від дня народження дитини;
б) не пізніше трьох місяців від дня народження дитини;
в). не пізніше шести місяців від дня народження дитини.
4. Чи має право мати дитини чи особа, що фактично здійснює догляд за дитиною, на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3- років, якщо в період відпуски по догляду за дитиною до досягнення нею 3- років вона працює?
а) не має :
б) мас право на отримання допомоги, якщо працює на умовах неповного робочого часу;
в) має право на отримання допомоги незалежно від того, на яких умовах працює.
Завдання для самостійної роботи студентів (2 год.):
Теореmична частина:
Державна соціальна допомога на дітей, які перебувають під опікою чи піклуванням.
6. Соціальні пільги інвалідам, ветеранам праці та особам похилого віку, ветеранам війни, особам, які постраждали від нацистських переслідувань.
7. Соціальний захист жертв політичних репресій.
8. Соціальний захист біженців.
Практична чacтина:
Розв'язування ситуаційних завдань: Дайте відповідь.
4. Охарактеризуйте систему заходів соціального захисту дітей-сиріт та
дітей, позбавлених батьківського піклування. Назвіть законодавчі акти, визначте
основні термінологічні поняття, умови соціального захисту.
5. Охарактеризуйте основні заходи соціального захисту інвалідів в Україні.
Література: №№ 12, 14, 16, 25-27, 36, 37, 46, 48, 54, 90-95.
Тема 15. Соціальне обслуговування та діяльність соціальних служб.
Завдання для практичних занять (І год.):
Теорemuчна чacmuнa:
Індивідуальна програма реабілітації та адаптації інвалідів.
Практична частина:
Розв'язування ситуаційних завдань: Дайте відповідь.
1. Які суб'єкти наділені правом надання соціальних послуг? Спробуйте їх класифікувати та виявити спільні і відмінні риси у повноваженнях.
2. Які умови виплати компенсації особам, які надають соціальні послуги?
Завдання для самостійної роботи студентів (2 год.):
Теоретична частина:
Практична частина:
1. Дайте відповідь.
3. Як функціонують будинки-інтернати для громадян похилого віку та інвалідів?
4. Що такс геріатричний пансіонат?
2. Виберіть правильну відповідь:
Чи можуть прийматися до будинку-інтернату особи похилого віку та інваліди, які мають працездатних дітей або родичів, зобов'язаних відповідно до чинного законодавства їх утримувати ?
а) не можуть;
б) можуть нарівні з іншими особами похилого віку чи інвалідами;
в) можуть, як виняток, за наявності вільних місць та за умови стовідсоткового відшкодування будинку-інтернату витрат на їх утримання.
Література: №№ 41, 91-95, 132, 152, 154, 168, 169.
ПИТАННЯ ДО ЗАЛІКУ
Умови призначення та виплати пенсії в разі інвалідності.
Пенсії у зв'язку з втратою годувальника.
Порядок призначення та виплати пенсії у солідарній пенсійній системі.
Загальні умови призначення пенсій у накопичувальній пенсійній системі.
Загальні умови призначення пенсій у недержавній пенсійній системі.
Поняття та правові ознаки спеціальних пенсій, що передбачені законодавством України.
Державні пенсії військовослужбовцям та особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.
Пенсії особам, які виконують обов'язки державної служби .
Пенсія науковим (науково-педагогічним) працівникам.
Пенсії за особливі заслуги перед Україною.
Пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Поняття та види страхових допомог.
41. Страхові допомоги Фонду загальнообов'язкового державного соціального
страхування України на випадок безробіття.
СПИСОК РЕКОМЕНДОВАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ НОРМАТИВНО-ПРАВОВІ АКТИ
ОСНОВНА ЛІТЕРАТУРА
ДОДАТКОВА ЛІТЕРАТУРА