Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

з курсу ПРАВО СОЦІАЛЬНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ УКРАЇНИ

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 24.11.2024

НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ

КИЇВСЬКИЙ УНІВЕРСИТЕТ ПРАВА

КАФЕДРА ЦИВІЛЬНОГО ТА ТРУДОВОГО ПРАВА

Навчальна програма

для студентів денної та заочної форми навчання за спеціалізацією

Цивільне та трудове право

з курсу

«ПРАВО СОЦІАЛЬНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ УКРАЇНИ»

Київ - 2011

Укладач:  к.ю.н., доц. Сіроха Д.І.

 

Рецензент:

     

Розглянуто і затверджено на засіданні кафедри

Протокол №______

“___” ____________ 2011 р.

Завідувач кафедри __________

Рекомендовано Вченою радою університету

Протокол №________

“___” ____________2011 р.


ВСТУП

1.1. Мета дисципліни

Основна мета даної дисципліни полягає у формуванні у студентів знань щодо основних принципів та прав громадян України в соціальній сфері, основних напрямках розвитку соціального забезпечення та перспективах соціальної політики України, способах реалізації конституційних прав громадян на соціальне забезпечення і способах захисту цих прав.

1.2. Завдання дисципліни

Основні завдання дисципліни полягають у забезпеченні всебічного інтелектуального розвитку особистості, надання необхідних для фахівця теоретичних знань з широкого кола питань соціального забезпечення, навичок правильного застосування норм законодавства щодо соціального забезпечення, вмінь використовувати набуті знання у практичній діяльності, працювати з процесуальними та іншими документами, необхідними для правильного вирішення питань соціального забезпечення.

Предмет: правові відносини, що виникають у сфері соціального забезпечення громадян, а саме соціально-забезпечувальні, соціально-страхові та процедурні відносини.

Студент повинен знати:

положення нормативно-правових актів, що регламентують загальні принципи та права людини на соціальне забезпечення;

поняття та види соціальних ризиків;

поняття, види та порядок пенсійного забезпечення;

поняття, види та порядок призначення соціальних допомог та інших виплат;

поняття та види загальнообов'язкового державного соціального страхування;

поняття та види соціального обслуговування та соціальних пільг.

Студент повинен вміти:

правильно застосовувати і тлумачити вивчені нормативні акти;

на основі отриманих знань проводити правову експертизу правозастосовчих актів;

вміти визначати вид правовідношення із соціального забезпечення;

вміти визначати право на соціальне забезпечення кожної конкретної особи, вид та розмір соціального забезпечення, що їй належить.

1.3. Місце дисципліни у структурно-логічній схемі:

Навчальна дисципліна «Право соціального забезпечення України» вивчається студентами паралельно з курсом «Трудове право України» як суміжною галуззю права з метою більш повного уявлення про сутність сучасного соціального права.


ЗМІСТ ТЕМ ДИСЦИПЛІНИ

Тема 1. Соціальне забезпечення - пріоритетний напрям соціальної політики держави.

Соціальне забезпечення та його місце у системі соціального захисту. Співвідношення понять соціального захисту та соціального забезпечення. Право людини на соціальний захист у системі прав людини. Основні міжнародні правові акти про право людини на соціальний захист. Становлення права соціального забезпечення як галузі права. Концепції обґрунтування сфери соціально-забезпечувальних відносин. Концепція непрацездатності. Концепція соціальної аліментарності. Концепція індивідуальної форми розподілу. Концепція соціального ризику. Функції соціального забезпечення. Організаційно-правові форми соціального забезпечення в Україні: загальна характеристика.

Тема 2. Предмет, метод, система та принципи права соціального забезпечення.

Предмет права соціального забезпечення. Метод права соціального забезпечення. Поєднання загальнообов'язкового державного соціального страхування та державного соціального надання. Сполучення імперативного і диспозитивного способів правового регулювання, централізованого, муніципального і локального правового регулювання. Застосування спеціально-дозволеного типу правового регулювання. Наявність особливих юридичних фактів (юридичного складу) для виникнення, зміни чи припинення соціально-забезпечувальних відносин. Система (структура) права соціального забезпечення. Загальна і особлива частини. Право соціального забезпечення в системі національного права України. Співвідношення права соціального забезпечення з адміністративним, цивільним та трудовим правом. Відмінність права соціального забезпечення від інших галузей права. Система науки та система навчальної дисципліни «Право соціального забезпечення «.

Поняття та види принципів права соціального забезпечення. Система принципів права соціального забезпечення. Загальні та внутрішньогалузеві принципи права соціального забезпечення. Зміст принципів права соціального забезпечення. Загальні (галузеві) принципи права соціального забезпечення: всезагальність і доступність умов реалізації соціального забезпечення; багатоманітність видів соціального забезпечення; диференціація умов і норм соціального забезпечення; залежність права на соціальне забезпечення від соціального ризику; соціальне страхування; гарантування соціальним забезпеченням гідного рівня життя особи; здійснення соціального забезпечення за рахунок коштів державного пенсійного та інших джерел суспільного споживання; відповідність соціального забезпечення міжнародним стандартам соціального захисту; охорона права громадян на соціальне забезпечення.

Принципи загальнообов'язкового державного соціального страхування: законодавче визначення умов і порядку здійснення соціального страхування; обов'язковість страхування найманих працівників; багатоманітність видів соціальних виплат та послуг; відповідність розміру пенсії і соціальної допомоги рівню прожиткового мінімуму; цільове використання коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Принципи державної соціальної допомоги: законодавче визначення порядку та умов надання соціальної допомоги; універсальність, адресність, гуманність, доступність, субсидіарність, безповоротність.

Тема 3. Поняття та класифікація джерел права соціального забезпечення.

Поняття джерел права соціального забезпечення. Особливості джерел права соціального забезпечення: їх множинність; відсутність єдиного кодифікованого акта, особливе місце актів Міністерства праці та соціальної політики України; наявність актів, що ухвалюються органами соціального страхування; значний ступінь диференціації правового регулювання. Види джерел права соціального забезпечення. Акти договірного характеру і нормативно-правові акти. Документи договірного характеру, ухвалені на міжнародному рівні. Класифікація джерел права соціального забезпечення за юридичною силою, дією у часі, просторі і за колом осіб.

Тема 4. Правовідносини соціального забезпечення та їх суб'єкти.

Поняття, види та особливості правовідносин у сфері соціального забезпечення. Класифікація правовідносин. Соціально-забезпечувальні правовідносини, їх види та підстави виникнення. Процедурні правовідносини за правом соціального забезпечення. Соціально-страхові відносини. Юридичні факти, що передують соціально-забезпечувальним правовідносинам. Об'єкти соціально-забезпечувальних правовідносин: пенсія, соціальна допомога, соціальне утримання, соціальна послуга, пільга, субсидія. Страховий стаж за правом соціального забезпечення. Спеціальний трудовий стаж та його значення для права соціального забезпечення.

Загальна характеристика суб'єктів права соціального забезпечення. Суб'єкти надання і суб'єкти - отримувачі соціальних благ. Громадяни як суб'єкти, які отримують соціальне забезпечення. Суб'єкти, які сприяють реалізації права на соціальне забезпечення. Державні органи як суб'єкти права соціального 'забезпечення. Соціально-страхові фонди як суб'єкти права соціального забезпечення. Пенсійний фонд України як суб'єкт права соціального забезпечення.

Тема 5. Соціальні ризики: поняття, ознаки, види.

Поняття, ознаки та види соціальних ризиків. Непрацездатність як соціальний ризик. Загальна характеристика постійної непрацездатності. Поняття, ознаки та порядок встановлення стійкої непрацездатності. Загальна характеристика груп інвалідності. Причини інвалідності. Поняття та загальний порядок розслідування нещасного випадку на виробництві. Поняття та загальний порядок розслідування професійного захворювання. Поняття, порядок підтвердження тимчасової втрати працездатності. Поняття безробіття, часткового безробіття. Порядок визнання громадянина безробітним. Втрата годувальника як соціальний ризик. Поняття, критерії та порядок підтвердження малозабезпеченості.

Тема 6. Державні соціальні стандарти та соціальні гарантії у системі соціального забезпечення.

Поняття соціальної стандартизації: правовий аспект. Поняття, система і класифікація державних соціальних стандартів та їх гарантії в Україні. Сфери застосування державних соціальних стандартів. Основні державні соціальні гарантії та порядок їх установлення. Прожитковий мінімум - базовий соціальний стандарт, порядок його встановлення. Рівень забезпечення прожиткового мінімуму та його практичне застосування. Законодавче визначення інших стандартів та державних гарантій у сфері соціального забезпечення: межі малозабезпеченості, мінімальної пенсії, середньомісячного сукупного доходу сім'ї, межі бідності. Соціальний моніторинг та його правове регулювання.

Тема 7. Поняття та види загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Поняття загальнообов'язкового державного соціального страхування та його види. Законодавство України у сфері соціального страхування. Відмінність загальнообов'язкового державного соціального страхування від цивільно-правового договору страхування. Суб'єкти загальнообов'язкового державного соціального страхування. Застраховані особи та або члени їх сімей; особи, які підлягають страхуванню. Страхувальники. Страховики. Поняття соціального страхового фонду та їх види. Управління страховими фондами: загальна характеристика. Об'єкти державного соціального страхування. Страховий ризик і страховий випадок. Характеристика страхових випадків та умови надання соціального забезпечення. Види соціальних послуг та матеріального забезпечення за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням. Підстави припинення виплат і надання соціальних послуг. Відповідальність страхувальників, страховиків та осіб, які надають соціальні послуги. Обов'язки застрахованих осіб.

Джерела коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування. Порядок обчислення середньої заробітної плати (доходу) для виплат за соціальним страхуванням. Нагляд, контроль і відповідальність суб'єктів у сфері соціального страхування.

Тема 8. Загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття.

Загальна характеристика соціального страхування на випадок безробіття та його принципи. Застраховані та інші особи, які мають право на соціальне забезпечення в рамках цього виду страхування. Особи, які не підлягають страхуванню. Страховик і страхувальник.

Поняття безробітного та його правовий статус. Особи, які не можуть бути визнані безробітними. Види матеріального забезпечення на випадок безробіття. Допомога по безробіттю та умови її призначення. Умови надання допомоги по частковому безробіттю. Матеріальна допомога у період професійної підготовки або підвищення кваліфікації. Матеріальна допомога по безробіттю. Одноразова матеріальна допомога. Припинення, відкладення виплат матеріального забезпечення на випадок безробіття та скорочення їх тривалості. Допомога на поховання у разі смерті безробітного або особи, яка перебуває на його утриманні.

Порядок забезпечення незастрахованих осіб на випадок безробіття.

Дотації роботодавцю на створення робочих місць.

Тема 9. Поняття загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю та витратами, зумовленими похованням.

Поняття загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку із тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням. Законодавство, що регулює відносини у цій сфері. Суб'єкти, об'єкти загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю та витратами, зумовленими народженням і похованням. Види матеріального забезпечення та соціальних послуг за цим видом соціального страхування. Допомога по тимчасовій непрацездатності. Допомога по вагітності і пологах. Допомога при народженні дитини. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Допомога на поховання. Забезпечення оздоровчих заходів. Порядок надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.

Тема 10. Загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання.

Поняття, суб'єкти та загальна характеристика соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання. Страховий ризик і страховий випадок. Поняття нещасного випадку та професійного захворювання.

Права та обов'язки застрахованої особи. Обов'язки роботодавців як страхувальників та Фонду соціального страхування від нещасних випадків. Порядок розслідування нещасних випадків на виробництві. Порядок встановлення ступеня втрати працездатності потерпілим на виробництві. Відшкодування шкоди, заподіяної застрахованому ушкодженням його здоров'я. Види страхових виплат. Щомісячні страхові виплати та інші витрати на відшкодування шкоди. Право на страхові виплати у разі смерті потерпілого. Порядок призначення та надання соціальних виплат і послуг. Порядок розгляду справ про страхові виплати та вирішення спорів.

Тема 11. Система страхового пенсійного забезпечення в Україні.

Нова пенсійна система України: загальні положення. Закони України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування « та «Про недержавне пенсійне забезпечення». Структура системи пенсійного забезпечення та її законодавче регулювання. Солідарна система загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, накопичувальна система пенсійного страхування, система недержавного пенсійного забезпечення. Поняття та правові ознаки страхових пенсійних виплат. Суб'єкти права на отримання пенсії та соціальних послуг із солідарної пенсійної системи. Страхові внески на пенсійне страхування. Пенсії у солідарній системі. Страховий стаж як загальна умова призначення пенсій за солідарною системою. Поняття мінімального страхового внеску. Поняття коефіцієнта страхового стажу. Порядок обчислення страхового стажу.

Тема 12. Поняття та правові ознаки страхових пенсійних виплат. Правове регулювання спеціальних пенсій.

Загальні умови пенсійного забезпечення за солідарною пенсійною системою. Умови та розміри призначення пенсій за віком.

Умови та розміри призначення пенсії по інвалідності. Пенсії у разі втрати годувальника.

Порядок призначення та перерахунку пенсій. Виплата, припинення та поновлення пенсій.

Поняття накопичувальної пенсійної системи та умови її упровадження в Україні. Умови участі громадян у накопичувальній пенсійній системі. Види пенсійних виплат з Накопичувального фонду та умови їх призначення. Довічна обумовлена пенсія. Довічна пенсія подружжя. Пенсія на визначений строк. Одноразова пенсійна виплата.

Поняття та правові ознаки спеціальних пенсій, що передбачені законодавством України. Державне пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших категорій осіб. Умови призначення пенсій за вислугу років. Порядок обчислення вислуги років.

Пенсійне забезпечення державних службовців. Пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування. Пенсійне забезпечення народних депутатів. Пенсійне забезпечення суддів і службових осіб органів прокуратури.

Пенсійне забезпечення наукових (науково-педагогічних) працівників.

Правове регулювання пенсій за особливі заслуги перед Україною.

Пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Тема 13. Недержавне пенсійне забезпечення.

Системи та принципи недержавного пенсійного забезпечення.

Суб'єкти недержавного пенсійного забезпечення та їх правовий статус.

Недержавні пенсійні фонди, їх види, засновники, учасники та вкладники. Правові способи здійснення недержавного пенсійного забезпечення.

Пенсійний контракт. Пенсійні схеми. Довічний ануїтет (довічна пенсія в системі недержавного пенсійного забезпечення). Договір страхування довічної пенсії, договір страхування ризику настання інвалідності або смерті учасника фонду, договір про відкриття пенсійних депозитних рахунків. Пенсійні виплати недержавних пенсійних фондів.

Тема 14. Поняття та види державних соціальних допомог та соціальних пільг

Поняття державних соціальних допомог, їх ознаки та види. Допомоги, які не мають права на пенсію. Державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям. Допомоги дітям-інвалідам та інвалідам з дитинства. Державні допомоги сім'ям з дітьми. Державна соціальна допомога у зв'язку з вагітністю та пологами. Одноразова допомога при народженні дитини. Державна соціальна допомога для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Державна соціальна допомога на дітей, які перебувають під опікою чи піклуванням. Державна соціальна допомога на дітей одиноким матерям. Субсидії на оплату житлово-комунальних послуг. Державні допомоги особам, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.

Соціальні пільги як правовий засіб додаткового соціального захисту: поняття, види та загальна характеристика. Пільги за професійним та соціальним статусом


особи. Поняття соціального статусу особи. Соціальні пільги інвалідам, ветеранам праці та особам похилого віку, ветеранам війни, особам, які постраждали від нацистських переслідувань. Соціальний захист дітей війни. Соціальний захист жертв політичних репресій. Соціальний захист біженців.

Тема 15. Соціальне обслуговування та діяльність соціальних служб.

Соціальні послуги, їх форми, види принципи надання. Суб'єкти, які надають соціальні послуги, та їх правовий статус. Органи, соціальні служби та соціальні установи.

Платні та безоплатні соціальні послуги. Порядок призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги.

Соціальні послуги центрів соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді.

Соціальні послуги інтернатних закладів для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. Навчально-виховні інтернатні заклади для дітей. Соціально-медичні інтернатні заклади для дітей, які потребують тривалого лікування. Дитячий будинок сімейного типу та правовий статус його вихованців.

Соціальні послуги притулку для неповнолітніх. Умови перебування неповнолітніх у притулку. Соціальне обслуговування осіб похилого віку та інвалідів. Умови утримання, медичне та соціальне обслуговування в будинках-інтернатах. пансіонатах для громадян похилого віку, інвалідів, ветеранів війни та праці, геріатричних пансіонатах.


ПЛАНИ ЛЕКЦІЙ

Тема 1. Соціальне забезпечення - пріоритетний напрям соціальної політики держави (2 год.)

  1.  Право людини на соціальний захист у системі прав людини.
  2.  Поняття соціального захисту та соціального забезпечення.
  3.  Становлення права соціального забезпечення як галузі права.

Організаційно-правові форми соціального забезпечення в Україні: загальна характеристика.

Література: №№ 1-4, 89, 90, 98, 103, 116, 128, 131, 136, 138, 140, 143, 151). 153, 156, 159, 163, 171.

Тема 2. Предмет, метод, система та принципи права соціального забезпечення - (2 год.)

  1.  Предмет права соціального забезпечення.
  2.  Метод права соціального забезпечення.
  3.  Система (структура) права соціального забезпечення.
  4.  Право соціального забезпечення в системі національного права України.
  5.  Система науки та система навчальної дисципліни «Право соціального забезпечення».
  6.  Поняття та система принципів права соціального забезпечення.
  7.  Загальні (галузеві) принципи права соціального забезпечення.
  8.  Принципи загальнообов'язкового державного соціального страхування.
  9.  Принципи державної соціальної допомоги.

Література: №№ 90-94, 95, 97, 101, 106, 113, 119, 122, 127, 134, 144, 173.

Тема 3. Поняття та класифікація джерел права соціального забезпечення - (1 год.)

  1.  Поняття та особливості джерел права соціального забезпечення.
  2.  Види джерел права соціального забезпечення.
  3.  Класифікація джерел права соціального забезпечення за юридичною силою, дією у часі, просторі і за колом осіб.

Література: №№ 90-94, 97, 119, 128, 147, 137, 158.

Тема 4. Правовідносини соціального забезпечення та їх суб'єкти - (3 год.)

1.Поняття, види та особливості правовідносин у сфері соціального забезпечення.

2.Соціально-забезпечувальні правовідносини, їх види та підстави виникнення.

  1.  Процедурні правовідносини за правом соціального забезпечення.
  2.  Соціально-страхові відносини.

5.Об'єкти соціально-забезпечувальних правовідносин: пенсія, соціальна

допомога, соціальне утримання, соціальна послуга, пільга, субсидія.

  1.  Страховий стаж як юридичний факт, з яким пов'язано виникнення правових відносин соціального забезпечення.
  2.  Спеціальний трудовий стаж та його значення для права соціального забезпечення.

Загальна характеристика суб'єктів права соціального забезпечення.

Громадяни як суб'єкти, які отримують соціальне забезпечення.

  1.  Суб'єкти, які сприяють реалізації права на соціальне забезпечення.
  2.  Державні органи як суб'єкти права соціального забезпечення
  3.  Соціально-страхові фонди як суб'єкти права соціального забезпечення.

Література: №№ 90-94, 101, 102, 123, 134, 155, 160, 162.

Тема 5. Соціальні ризики: поняття, ознаки, види - (2 год.)

  1.  Поняття, ознаки та види соціальних ризиків.
  2.  Непрацездатність як соціальний ризик.
  3.  Загальна характеристика груп інвалідності.
  4.  Поняття та загальний порядок розслідування нещасного випадку та професійного захворювання на виробництві.
  5.  Поняття, порядок підтвердження тимчасової втрати працездатності.
  6.  Поняття безробіття, часткового безробіття.
  7.  Втрата годувальника як соціальний ризик.

8. Поняття, критерії та порядок підтвердження малозабезпеченості.

Література: №№ 1-3, 13, 17-19, 24, 88-93, 95, 97, 101, 106, 113.

Тема 6. Державні соціальні стандарти та соціальні гарантії у системі соціального забезпечення - (1 год.)

1. Поняття, система і класифікація державних соціальних стандартів та їх гарантії в Україні.

  1.  Прожитковий мінімум - базовий соціальний стандарт, порядок його встановлення.
  2.  Основні державні гарантії та порядок їх встановлення.
  3.  Соціальний моніторинг та його правове регулювання.

Література: №№ 4, 9, 29, 47, 90-95, 124, 125.

Тема 7. Поняття та види загальнообов'язкового державного соціального страхування - (1 год.)

  1.  Поняття загальнообов'язкового державного соціального страхування та його види.
  2.  Відмінність загальнообов'язкового державного соціального страхування від цивільно-правового договору страхування.
  3.  Суб'єкти загальнообов'язкового державного соціального страхування.
  4.  Поняття соціального страхового фонду та їх види.
  5.  Об'єкти державного соціального страхування.

Література: №№ 18-21, 89-55, 100, 101, 114, 121, 141, 150.

Тема 8. Загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття - (2 год.)

  1.  Загальна характеристика соціального страхування на випадок безробіття та його принципи.
  2.  Застраховані та інші особи, які мають право на соціальне забезпечення в рамках цього виду страхування.
  3.  Поняття безробітного та його правовий статус.

4. Види матеріального забезпечення на випадок безробіття.

Література: №№ 21, 90-95, 102, 134, 150, 153.

Тема 9. Поняття загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю та витратами, зумовленими народженням і похованням - (2 год.)

1. Поняття загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку із тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням.

  1.  Суб'єкти, об'єкти загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю та витратами, зумовленими народженням і похованням.
  2.  Види матеріального забезпечення та соціальних послуг.

Література: №№ 19, 53, 60, 90-95, 98, 127.

Тема 10. Загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання - (2 год.)

  1.  Поняття, суб'єкти та загальна характеристика соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання.
  2.  Страховий ризик і страховий випадок.
  3.  Види страхових виплат.

4. Порядок призначення та надання соціальних виплат і послуг.

Література: №№ 20, 54, 63, 80, 90-95, 134.

Тема 11. Система страхового пенсійного забезпечення в Україні - (2 год.)

  1.  Структура системи пенсійного забезпечення та її законодавче регулювання.

Солідарна система загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, накопичувальна система пенсійного страхування, система недержавного пенсійного забезпечення.

  1.  Поняття та правові ознаки страхових пенсійних виплат.

Суб'єкти права на отримання пенсії та соціальних послуг із солідарної пенсійної системи.

Література: №№ 18, 24, 27, 28, ЗО, 43, 47, 69, 70, 73, 74, 90-95, 120, 129, 136.

Тема 12. Поняття та правові ознаки страхових пенсійних виплат. Правове регулювання спеціальних пенсій - (4 год.)

  1.  Загальні умови пенсійного забезпечення за солідарною пенсійною системою.
  2.  Умови та розміри призначення пенсій за віком.
  3.  Умови та розміри призначення пенсії по інвалідності.
  4.  Пенсії у разі втрати годувальника.
  5.  Порядок призначення та перерахунку пенсій.
  6.  Поняття накопичувальної пенсійної системи та умови її упровадження в Україні.
  7.  Поняття та правові ознаки спеціальних пенсій, що передбачені законодавством України.
  8.  Державні пенсії особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим особам.
  9.  Пенсійне забезпечення державних службовців, посадових осіб місцевого самоврядування, народних депутатів.
  10.  Пенсійне забезпечення суддів і службових осіб органів прокуратури.
  11.  Пенсійне забезпечення наукових (науково-педагогічних) працівників.
  12.  Правове регулювання пенсій за особливі заслуги перед Україною.
  13.  Пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Література: №№ 18, 24, 27, 28, 47, 69, 70, 73, 74, 90-95, 120, 129, 136, 143, 145.

Тема 13. Недержавне пенсійне забезпечення - (2 год.)

  1.  Системи та принципи недержавного пенсійного забезпечення.
  2.  Суб'єкти недержавного пенсійного забезпечення та їх правовий статус.
  3.  Недержавні пенсійні фонди, їх види, засновники, учасники та вкладники.
  4.  Правові способи здійснення недержавного пенсійного забезпечення.
  5.  Загальні умови призначення пенсій у недержавній пенсійній системі.

Література: №№ 24, 90-95, 142, 170, 176.

Тема 14. Поняття та види державних соціальних допомог та соціальних пільг - (2 год.)

  1.  Поняття державних соціальних допомог, їх ознаки та види. Державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям. Допомоги дітям-інвалідам та інвалідам з дитинства. Державні допомоги сім'ям з дітьми.
  2.  Державна соціальна допомога на дітей, які перебувають під опікою чи піклуванням.
  3.  Державна соціальна допомога на дітей одиноким матерям.
  4.  Соціальні пільги як правовий засіб додаткового соціального захисту: поняття, види та загальна характеристика.
  5.  Пільги за професійним та соціальним статусом особи.
  6.  Соціальні пільги інвалідам, ветеранам праці та особам похилого віку, ветеранам війни, особам, які постраждали від нацистських переслідувань.
  7.  Соціальний захист дітей війни.
  8.  Соціальний захист жертв політичних репресій.
  9.  Соціальний захист біженців.

Література:№№ 12, 14, 16, 25-27, 36, 37, 46, 48, 54, 90-95.

Тема 15. Соціальне обслуговування та діяльність соціальних служб - (2 год.)

  1.  Поняття та форми соціального обслуговування.
  2.  Соціальне обслуговування громадян похилого віку.
  3.  Соціальне обслуговування неповнолітніх.
  4.  Індивідуальна програма реабілітації та адаптації інвалідів.

Література: №№ 41, 91-95, 132, 152, 154, 168, 169.


ПЛАНИ ПРАКТИЧНИХ ЗАНЯТЬ ТА ЗАВДАННЯ ДЛЯ САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ

Тема 1. Соціальне забезпечення - пріоритетний напрям соціальної політики держави.

Завданий для практичних занять (1 год.,): Теоретична частина:

  1.  Право людини на соціальний захисту системі прав людини.
  2.  Поняття соціального захисту та соціального забезпечення.
  3.  Становлення права соціального забезпечення як галузі права.

4. Організаційно-правові форми соціального забезпечення в Україні: загальна характеристика.

Практична частина:

Виберіть правильну відповідь.

1. Який взаємозв'язок між термінами «соціальний захист», «соціальне забезпечення» та «соціальне страхування».*

а) ці терміни тотожні і мають однакове значення:

б) термін «соціальний захист» включає в себе термін «соціальне забезпечення», що в свою чергу включає в себе термін «соціальне страхування»:

в) термін «соціальне забезпечення» включає в себе термін «соціальний захист».

2. В яких роках минулого століття право соціального забезпечення як галузі права дістало визнання в юридичній науці і набуло статусу самостійної навчальної дисципліни ?

а) в 50-х роках;

у) в 60-хроках;

в) в 70-х роках .

Завдання для самостійної роботи студентів (1 год.): Теоретична частина:

1. Конституційні гарантії здійснення права людини на соціальний захист в Україні.

2. Досвід зарубіжних країн у створенні систем соціального захисту населення.

Практична частина:

Розв’язування ситуаційних завдань.

  1.  В чому полягає соціальна функція сучасної держави Україна.
  2.  Розмежуйте поняття «соціальний захист» і «соціальне забезпечення».
  3.  Дайте визначення соціального права та назвіть галузі, які формують його систем)'.

Теми доповідей (рефератів):

  1.  Історичні аспекти соціального захисту в Україні та світі.
  2.  Соціальні ризики за міжнародними правовими актами.

Література: №№ 1-4, 89, 90, 98, 103, 116, 128, 131, 136, 138, 140, 143, 150, 153, 156, 159, 163, 171.ї

Тема 2. Предмет, метод, система та принципи права соціального забезпечення.

Завдання для практичних занять (1 год.): Теоретична частина:

  1.  Предмет права соціального забезпечення.
  2.  Метод права соціального забезпечення.
  3.  Система (структура) права соціального забезпечення.
  4.  Поняття та система принципів права соціального забезпечення.
  5.  Загальні (галузеві) принципи права соціального забезпечення.

Практична частина:

Дайте відповідь.

1). Які саме відносини складають предмет права соціального забезпечення?

2). Назвіть особливості методу права соціального забезпечення.

3) Як співвідносяться між собою система права соціального забезпечення та система законодавства про соціальне забезпечення?

4) Які саме принципи визначають сутність і закономірність розвитку права со ці алы і ого забезпечення ?

2. Виберіть правильну відповідь.

2.1. Чи є пенсійне право самостійною галуззю права?

а) так;

б) пенсійне право є підгалуззю права соціального забезпечення;

в) пенсійне право є правовим інститутом права.

2.2. Чи включені до предмету права соціального забезпечення України правовідносини, що виникають між органами соціального забезпечення в порядку їх підпорядкування ?

а) так;

б) ні.

2.3. Чи включені до предмету права соціального забезпечення України правовідносини, що виникають між органами соціального забезпечення та суб'єктами господарської діяльності з приводу формування Пенсійного фонду та фондів соціального страхування?

а) так;

б) ні.

Завдання для самостійної роботи студентів (2 год.): Теоретична частина:

1. Право соціального забезпечення в системі національного права України.

2. Система науки та система навчальної дисципліни «Право соціального забезпечення».

  1.  Принципи загальнообов'язкового державного соціального страхування.
  2.  Принципи державної соціальної допомоги.

Практична частина :

Дайте відповідь:

  1.  Чи можуть міжнародні стандарти соціального захисту бути водночас принципами права соціального забезпечення?
  2.  Соціальне страхування це суспільні відносини чи принцип права соціального забезпечення?.
  3.  Яке значення мають соціальні ризики для визначення принципів права соціального забезпечення?

Теми доповідей (рефератів):

  1.  Рівність прав і заборона дискримінації як принцип права соціального забезпечення.

Принцип незменшуваності змісту та обсягу прав у сфері соціального захисту.

Література: №№ 88-93, 95, 97, 101, 106, 113, 119, 122, 127, 134, 144, 173.

Тема 3. Поняття та класифікація джерел права соціального забезпечення.

Завдання для практичних занять (1 год.): Теоретична частина:

  1.  Поняття та особливості джерел права соціального забезпечення.
  2.  Види джерел права соціального забезпечення.

Практична частина:

Дайте відповідь:

1) Назвіть основні ознаки нормативно-правових актів як джерел права соціального забезпечення.

2) Чи с акти соціального партнерства джерелами права соціального забезпечення?

3) Класифікуйте нормативно-правові акти, що с джерелами права соціального забезпечення.

4) Чи с джерелом вітчизняного права соціального забезпечення Європейська соціальна хартія?

5) Чи є акти локального характеру джерелами права соціального забезпечення?

6) Чи можна договір визнати джерелом права соціального забезпечення?

2. Чи мають пріоритет міжнародно-правові акти з соціального забезпечення над законами України з цих питань?

а) не мають;

б). мають тільки ті, що ратифіковані Верховною Радою України;

в). мають усі міжнародно-правові акти.

3. Чи мають зворотну силу нормативні акти з соціального забезпечення?

а) не мають взагалі;

б) мають усі нормативні акти;

в) мають лише окремі нормативно правові акти.

4. В чому полягає принцип дії в просторі нормативно правових актів, що
регулюють відносини соціального забезпечення ?

а) що усі нормативно правові акти з соціального забезпечення діють на всій
території України;

б) що вони діють лише на певній території;

в) що нормативно-правові акти, прийняті вищими органами і центральними органами влади діють на всій території України, а прийняті місцевими органами державної влади та самоврядування діють на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.

Завдання для самостійної роботи студентів (1 год.): Теоретична частина:

  1.  Класифікація джерел права соціального забезпечення за юридичною силою, дією у часі, просторі і за колом осіб.
  2.  Роль та значення двосторонніх міжнародних договорів як джерел права соціального забезпечення.

Практична частина:

Вирішити задачу.

60-річний Салов приїхав з Росії до Києва на постійне місце проживання до сина. Він надав трудову книжку, за якою його загальний трудовий стаж складає 35 років і довідку про заробіток. Чи має він право на отримання пенсії на території України? Якими нормативними актами це встановлено?

Теми рефератів (доповідей):

  1.  Конституція України як джерело права соціального забезпечення.
  2.  Міжнародні правові акти як джерела права соціального забезпечення.

Література: №№ 88-93, 97, 119, 128, 147, 137, 158.

Тема 4. Правовідносини соціального забезпечення та їх суб'єкти.

Завдання для практичних занять (2 год.): Теоретична частина:

1.Поняття, види та особливості правовідносин у сфері соціального забезпечення.

2.Соціально-забезпечувальні правовідносини, їх види та підстави виникнення.

  1.  Процедурні правовідносини за правом соціального забезпечення.
  2.  Соціально-страхові відносини.

5.Об'єкти соціально-забезпечувальних правовідносин: пенсія, соціальна допомога, соціальне утримання, соціальна послуга, пільга, субсидія.

  1.  Загальна характеристика суб'єктів права соціального забезпечення.
  2.  Страховий стаж за правом соціального забезпечення.

8. Спеціальний трудовий стаж та його значення для права соціального
забезпечення.

Практична частина:

Дайте відповідь.

1. Розкрийте співвідношення понять «правовідносини соціального забезпечення «та соціально-забезпечувальні правовідносини».

2. Назвіть критерії класифікації правовідносин соціального забезпечення.

3. Вкажіть основні ознаки соціально-страхових правовідносин, що характеризують їх як правовідносини соціального забезпечення.

4. Яке значення відводиться процедурним правовідносинам у системі правовідносин соціального забезпечення?

  1.  Назвіть основні ознаки і дайте визначення понять «пенсія», «допомога «. «соціальна пільга «, «соціальне обслуговування «.
  2.  Як співвідносяться між собою поняття «страховий стаж», «трудовий стале» та «спеціальний трудовий стаж»?

2. Виберіть правильну відповідь

2.1. До якого з названих видів стажу віднесена вислуга років?

а) до спеціального трудового стажу;

б) до страхового стажу;

в) до неперервного трудового стажу;

г) до загального трудового стажу

2.2. Яке значення мас неперервний трудовий стаж у сфері соціального забезпечення?

а) від його тривалості залежить розмір трудових пенсій;

б) від його тривалості залежить розмір допомоги з тимчасової втрати працездатності;

в) від його наявності залежить виплата надбавок до пенсії;

г) втратив своє значення.

2.3. Чи може підтверджуватися страховий стаж за свідченням свідків?

а) так;

б) ні.

2.4. Чи зараховується до страхового стажу в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування загальний трудовий стаж?

а) зараховується за будь-яких обставин;

б) зараховується за період до 1.01 2004 року;

в) не зараховується.

2.5 Яким чином підтверджується страховий стаж в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування за період з 1.01. 2004 року?

а) тільки даними персоніфікованого обліку;

б) тільки записами в трудовій книжці;

в) будь-якими документами, що підтверджують періоди трудової та іншої суспільно-корисної діяльності.

Завдання для самостійної роботи студентів (2 год.):

Теоретична частина:

  1.  Громадяни як суб'єкти, які отримують соціальне забезпечення.

Суб'єкти, які сприяють реалізації права на соціальне забезпечення.

Державні органи як суб'єкти права соціального забезпечення

Соціально-страхові фонди як суб'єкти права соціального забезпечення.

Практична частина :

1. Вирішіть задачу:

11-річного Сергія зняли з поїзда Київ-Одеса. З дитячого приймальника - розподільника його направили до дитячого притулку. У яких правовідносинах із соціального забезпечення він перебуває. Визначте їх об'єкт та зміст.

2. Виберіть правильну відповідь:

2.1. Хто з названих учасників правовідносин з соціального забезпечення визнається як правомочний суб'єкт ?

а) державний орган, що здійснює соціальне забезпечення;

б) громадянин, що звертається за тим чи іншим видом соціального забезпечення.

2.2. Хто з названих учасників правовідносин з соціального забезпечення визнається як зобов'язаний суб'єкт ?

а) державний орган, що здійснює соціальне забезпечення;

б) громадянин, що звертається за тим чи іншим видом соціального
забезпечення.

Література №№: 90-94, 101, 102, 123, 134, 155, 160, 162

Тема 5. Соціальні ризики: поняття, ознаки, види.

Завдання для практичних занять (1 год.): Теоретична частина:

  1.  Поняття, ознаки та види соціальних ризиків.
  2.  Непрацездатність як соціальний ризик.
  3.  Поняття, порядок підтвердження тимчасової втрати працездатності.
  4.  Загальна характеристика груп інвалідності.
  5.  Втрата годувальника як соціальний ризик.

Практична частин а:

Розв'язування ситуаційних завдань: Дайте відповідь.

1. Сформулюйте ознаки поняття «соціальний ризик». Яке його місце в системі юридичних фактів права соціального забезпечення.

2. Дайте визначення понять «непрацездатність», «тимчасова непрацездатність», «постійна непрацездатність». Де в законодавстві закріплені ці поняття?

3. Порівняйте поняття «соціальний ризик», передбачене Конституцією України, «старість» і «пенсійний вік», що є підставою призначення пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування «? Чи не вбачаєте ви тут невідповідності?

4. Порівняти поняття «інвалід з дитинства» і «дитина-інвалід «.

Завдання для самостійної роботи студентів (2 год.). Теоретична частина:

1. Поняття та загальний порядок розслідування нещасного випадку та професійного захворювання на виробництві.

  1.  Поняття безробіття, часткового безробіття.
  2.  Поняття, критерії та порядок підтвердження малозабезпеченості.

Практична частин а:

Розв’язування ситуаційних завдань: Дайте правильну відповідь.

І. Чи будь-яке тимчасове припинення виробництва без припинення трудових відносин вважатиметься частковим безробіттям?

2. Порівняйте поняття «безробіття» та «втрата роботи з незалежних від особи обставин «.

3. Що означає термін «малозабезпеченість». Як він співвідноситься з поняттям «бідність»?

Література: №№ 1-3, 13, 17-19, 24, 88-93, 95, 97, 101, 106, 113.

Тема 6. Державні соціальні стандарти та соціальні гарантії у системі соціального забезпечення.

Завдання для практичних занять (1 год.):

Теоретична частина:

1. Поняття, система і класифікація державних соціальних стандартів та їх
гарантії в Україні.

2. Прожитковий мінімум - базовий соціальний стандарт, порядок його встановлення.

Практична частина:

Розв'язування ситуаційних завдань:

1. Назвіть нормативно-правові акти, в яких встановлено соціальні стандарти в Україні. Проведіть класифікацію державних соціальних стандартів і державних соціальних гарантій за сферами їх застосування.

2. Ознайомтеся з Постановою КМУ від 14 квітня 2000 року №656, якою затверджено набори продуктів харчування, наборів непродовольчих товарів та наборів послуг для основних соціальних і демографічних груп населення. Дайте свою оцінку.

3. Дайте визначення поняття «рівень забезпечення прожиткового мінімуму» та його значення при обчисленні розміру соціальних виплат.

4. Як співвідноситься прожитковий мінімум в Україні з міжнародними стандартами бідності?

Завдання для самостійної роботи студентів (1 год.):

Теоретична частина:

1. Законодавче визначення інших стандартів та державних гарантій у сфері соціального забезпечення: межі малозабезпеченості, мінімальної пенсії, середньомісячного сукупного доходу сім'ї, межі бідності.

2. Соціальний моніторинг та його правове регулювання.

Література: №№ 4, 9, 29, 47, 90-95, 124, 125.

Тема 7. Поняття та види загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Завдання для практичних занять (1год.):

Теоретична частина:

  1.  Поняття загальнообов'язкового державного соціального страхування та його види.
  2.  Відмінність загальнообов'язкового державного соціального страхування від цивільно-правового договору страхування.

3. Суб'єкти загальнообов'язкового державного соціального страхування.

4. Об'єкти державного соціального страхування.

Практична частина:

Розв'язування ситуаційних завдань:

І. Дайте відповідь.

1.1. Проаналізуйте основні засади управління соціальними страховими фондами.

  1.  У чому полягають особливості становища Пенсійного фонду України?
  2.  Що таке страховий випадок? Назвіть страхові випадки, з настанням яких надаються матеріальне забезпечення і соціальні послуги з відповідних фондів.

Завдання для самостійної роботи студентів (1 год.):

Теоретична частина:

  1.  Поняття соціального страхового фонду та їх види.
  2.  Порядок наповнення страхових фондів.

Практична частина :

Виберіть правильну відповідь:

Яким видам загальнообов'язкового державного соціального страхування підлягають особи, що працюють за цивільно-правовими договорами ?

а) тільки загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню:

б) тільки загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню від безробіття;

в) тільки загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню на випадок тимчасової втрати працездатності;

г) тільки загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань;

д) підлягають усім видам загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Література №№: 18-21, 89-55,100, 101, 114, 121, 141, 150.

Тема 8. Загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття.

Завдання для практичних занять (1 год.):

Теоретична частина:

  1.  Загальна характеристика соціального страхування на випадок безробіття та його принципи.
  2.  Застраховані та інші особи, які мають право на соціальне забезпечення в рамках цього виду страхування.
  3.  Поняття безробітного та його правовий статус.

Практична частина:

Вирішити задачу.

  1.  Калугін (17 років) навчається в останньому класі вечірньої школи, роботи не має. При зверненні до центру зайнятості для регістрації з метою пошуку роботи отримав відмову. Чи правильно це?
  2.  Авраменко була зареєстрована в центрі зайнятості як безробітна і отримувала допомогу по безробіттю. Після спливу 12 місяців в березні 2008 року виплату допомоги припинили. Інших джерел доходу вона не мас. Чи законні дії служби зайнятості?
  3.  Гаврилюк звільнена за скороченням штату 3 грудня 2007 року. Відповідно до КЗпП України їй виплатили вихідну допомогу в розмірі середньомісячного заробітку. На наступний день після звільнення вона звернулася до центру зайнятості для регістрації з метою пошуку підходящої роботи. Центр дав їй направлення на 2 місця роботи, але там в прийомі на роботу їй було відмовлено. З якого моменту Гаврилюк повинні зареєструвати як безробітну і призначити допомогу по безробіттю?

Завдання для самостійної роботи студентів (2 год.):

Теоретична частина:

1. Страховий стаж за соціальним страхуванням на випадок безробіття та
порядок його визначення.

2. Види матеріального забезпечення на випадок безробіття.

  1.  Допомога по безробіттю.
  2.  Допомога по частковому безробіттю.
  3.  Одноразова виплата допомоги по безробіттю для організації безробітними підприємницької діяльності.
  4.  Матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації.

3. Припинення, відкладення виплат матеріального забезпечення та скорочення їх тривалості.

4. Особливості забезпечення незастрахованих осіб.

Практична частина:

Розв’язування ситуаційних завдань: Вирішити задачу.

Абрамович був звільнений з роботи за станом здоров’я за п. 2 cm. 40 КЗпП України. Йому була встановлена ІІІ група інвалідності і видана трудова рекомендація. Він звернувся до центру зайнятості з метою пошуку роботи, але йому відмовили у реєстрації. Чи законна така відмова? Куди можна оскаржити рішення служби зайнятості?

Література №№: 21, 90-95, 102, 134, 150,153.

Тема 9. Поняття загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю та витратами, зумовленими народженням і похованням.

Завдання для практичних занять (1 год.):

Теоретична частина:

  1.  Поняття загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку із тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням.
  2.  Суб'єкти, об'єкти загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю та витратами, зумовленими народженням і похованням.

Практична частина:

Розв’язування ситуаційних завдань: Вирішити задачу.

  1.  Смірнова перебувала у черговій щорічній відпустці з 1 по 24 червня 1997 р. Третього червня у неї захворіла трирічна донька і їй був виданий листок непрацездатності з 3 по 17 червня. Директор TOB відмовився оплатити литок непрацездатності і продовжити відпустку Смірнової. Чи законні дії директора?
  2.  Карпенко оплатили листок непрацездатності із розрахунку двох попередніх місяців. Він хворів більше трьох місяців. Під час його хвороби у TOB «Святослав» була підвищена зарплата. Чи повинні перерахувати розмір допомоги по тимчасовій непрацездатності?

Завдання для самостійної роботи студентів (2 год.): Теоретична частина:

1. Види матеріального забезпечення та соціальних послуг.

  1.  Допомога по тимчасовій непрацездатності.
  2.  Допомога по вагітності та пологах.
  3.  Допомога при народженні дитини.
  4.  Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3-го віку.
  5.  Допомога на поховання.

2. Порядок надання матеріального забезпечення.

Практична частина :

Вирішіть задачу

Хомченко був звільнений за прогул. Через десять днів після звільнення він був прийнятий їй/ іншу роботу і через 5 місяців захворів. Чи мас він право на допомогу по т і їм час о в і її непрацездатності.

Виберіть правильну відповідь.

Чи зараховується до страхового стажу для визначення розміру допомоги з тимчасової втрати працездатності наявний страховий стале, необхідний для призначення пенсії?

а) так;

б) ні.

Література №№: 19, 53, 60, 90-95, 98, 127.

Тема 10. Загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання.

Завдання для практичних занять (І год.):

Теоретична частина:

1. Поняття, суб'єкти та загальна характеристика соціального страхування від
нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання.

2. Права та обов'язки застрахованої особи.

3. Обов'язки роботодавців як страхувальників та Фонду соціального страхування від нещасних випадків.

Завдання для самостійної роботи студентів (2 год.):

Теоретична частина:

  1.  Страховий ризик і страховий випадок.

Розслідування нещасних випадків на виробництві.

3. Відшкодування шкоди, заподіяної застрахованому ушкодженням його
здоров'я.

  1.  Види страхових виплат.
  2.  Порядок призначення та надання соціальних виплат і послуг.

Практична частина:

Дайте відповідь.

  1.  Дайте визначення понять «нещасний випадок на виробництві», «професійне захворювання». В якому нормативно-правовому акті встановлено перелік обставин, за яких нещасний випадок вважається таким, що трапився на виробництві?
  2.  Проаналізуйте Інструкцію про встановлення груп інвалідності. Визначте поняття: «інвалідність», «обмеження життєдіяльності», «трудове каліцтво», «категорії (критерії) життєдіяльності», «здатність до спілкування (комунікативна здатність)», «здатність до трудової діяльності», «порушення професійної працездатності».

Література: №№ 20, 54, 63, 80, 90-95, 134.

Тема 11. Система страхового пенсійного забезпечення в Україні.

Завдання для практичних занять (I год.):

Теоретична частина:

  1.  Структура системи пенсійного забезпечення та її законодавче регулювання.

Солідарна система загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, накопичувальна система пенсійного страхування, система недержавного пенсійного забезпечення.

Види пенсійних виплат з Накопичувального фонду та умови їх призначення.

Практична частина:

Розв'язування ситуаційних завдань: Дайте відповідь.

1. Чим відрізняється солідарна пенсійна система від накопичувальної пенсійної системи? Сформулюйте основні ознаки.

2. Які принципи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування встановлено законом? Як ви розумієте принцип солідарності та субсидування. Поясніть на прикладах.

3. Поясніть зміст і призначення накопичувальної системи пенсійного страхування. За яких умов буде упроваджено таке страхування?

Завдання для самостійної роботи студентів (2 год.): Теоретична частина:

  1.  Поняття та правові ознаки страхових пенсійних виплат.

Суб'єкти права на отримання пенсії та соціальних послуг із солідарної пенсійної системи.

Практична частина:

Розв’язування ситуаційних завдань: Дайте відповідь.

  1.  Які види виплат встановлено з Пенсійного фонду? А з Накопичувального фонду?
  2.  Які особи підлягають обов'язковому пенсійному страхуванню, а які мають право брати участь у пенсійному страхуванні на договірних засадах?

3. Які суб'єкти є страхувальниками?

4. Який порядок визначення розміру страхових внесків на пенсійне страхування?

Література: №№ 18, 24, 27, 28, ЗО, 43, 47, 69, 70, 73, 74, 90-95, 120, 129, 136.

Тема 12. Поняття та правові ознаки страхових пенсійних виплат. Правове регулювання спеціальних пенсій.

Завдання для практичних занять (2 год.):

Теоретична частина:

1 Загальні умови пенсійного забезпечення за солідарною пенсійною системою.

  1.  Умови та розміри призначення пенсій за віком.
  2.  Умови та розміри призначення пенсії по інвалідності.
  3.  Пенсії у разі втрати годувальника.
  4.  Порядок призначення та перерахунку пенсій.

6.Поняття та правові ознаки спеціальних пенсій, що передбачені законодавством України.

Практична частина:

Розв'язування ситуаційних завдань: Виберіть правильну відповідь.

1. Яке з названих видів пенсійного забезпечення не передбачене Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»?

а) за віком;

б) за вислугу років;

в) по інвалідності;

г) в разі втрати годувальника.

2. За умови наявності якого страхового стажу призначається мінімальна пенсія за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ?

а) для жінок 20, для чоловіків 25 років;

б) для жінок 15, для чоловіків 20 років;

в) 10 років незалежно від статі;

г) не менше 5років незалежно від статі.

3. Чи зараховується до страхового стажу для призначення пенсії за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» час навчання у вищих навчальних закладах на денній формі навчання?

а) зараховується за будь-яких обставин;

б) не зараховується взагалі;

в) зараховується до трудового стажу за період до 1.01.2004 року, який, в свою чергу, зараховується до страхового стажу.

4. Чи підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню особи, що працюють за цивільно-правовими договорами ?

а) так;

б) ні.

5. Чи підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню особи, які навчаються у вищих навчальних закладах на денній формі навчання ?

а)підлягають;

б) не підлягають, але можуть брати участь в такому страхуванні на добровільних засадах.

Завдання для самостійної роботи студентів (2 год.): Теоретична частина:

  1.  Державні пенсії особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим особам.

Пенсійне забезпечення державних службовців, посадових осіб місцевою самоврядування, народних депутатів.

  1.  Пенсійне забезпечення суддів і службових осіб органів прокуратури.
  2.  Пенсійне забезпечення наукових (науково-педагогічних) працівників.
  3.  Правове регулювання пенсій за особливі заслуги перед Україною.
  4.  Пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Практична частина:

Розв'язування ситуаційних завдань: Дайте відповідь.

  1.  Розкажіть про пенсійне забезпечення суддів за законодавством України. Що таке «щомісячне довічне грошове утримання»? Як визначається його розмір?
  2.  Як визначається вислуга років для прокурорських працівників? Які умови призначення пенсій за вислугу років за Законом України «Про прокуратуру»? Які особи мають право на таку пенсію?
  3.  Дайте визначення поняття «науковий працівник», «науково-педагогічним її працівник». Яким законодавством регулюється їхня діяльність і пенсії/не забезпечення?

4. Які умови пенсійного забезпечення наукових і науково-педагогічних працівників? Чи поширюються такі умови на працівників установ та закладів недержавної форми власності? Обґрунтуйте відповідь.

Література: №№ 18, 24, 27, 28, 47, 69, 70, 73, 74, 90-95, 120, 129, 136, 143, 145.

Тема 13. Недержавне пенсійне забезпечення.

Завдання для практичних занять (1 год.):

Теоретична частина :

  1.  Системи та принципи недержавного пенсійного забезпечення.

Суб'єкти недержавного пенсійного забезпечення та їх правовий статус.

Недержавні пенсійні фонди. їх види, засновники, учасники та вкладники.

Правові способи здійснення недержавного пенсійного забезпечення.

Пенсійні виплати недержавних пенсійних фондів.

Практична частина:

Розв'язування ситуаційних завдань:

Дайте відповідь.

1. Що таке «недержавний пенсійний фонд»? Які є їх види? Чим відрізняється їх правове становище? Хто може бути засновником недержавного пенсійного фонду?

2. Хто є вкладниками і учасниками недержавного пенсійного фонду? Які їх права та обов’язки?

Завдання для самостійної роботи студентів (2 год.):

Теоретична частина:

1. Загальні умови призначення пенсій у недержавній пенсійній системі.

2. Успадкування пенсійних активів.

Практична частина:

Розв’язування ситуаційних завдань: Дайте відповідь.

  1.  Що таке пенсійний контракт? Який його зміст і правові наслідки?
  2.  Що таке пенсійна схема? Який порядок їх прийняття?

3. Які пенсійні виплати здійснюють недержавні пенсійні фонди? Підстави для
їх здійснення.

Література: №№ 24, 90-95, 142, 170, 176.

Тема 14. Поняття та види державних соціальних допомог та соціальних пільг.

Завдання для практичних занять (2 год.):

Теоретична частина:

  1.  Поняття державних соціальних допомог, їх ознаки та види.
  2.  Державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям. 3.Допомоги дітям-інвалідам та інвалідам з дитинства.

4. Державні допомоги сім'ям з дітьми.

5.Соціальні пільги як правовий засіб додаткового соціального захисту: поняття, види та загальна характеристика.

Практична частина:

Розв'язування ситуаційних завдань:

І. Дайте відповідь.

1. Охарактеризуйте загальні засади державної політики щодо державної допомоги сім'ям з дітьми. Назвіть основні законодавчі акти у цій сфері.

  1.  На які категорії осіб поширюється Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»? Що спільного та відмінного між цими категоріями населення.
  2.  Що нового в законодавстві щодо умов та розміру соціальної допомоги інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам?

2. Виберіть правильну відповідь:

1. З якого віку особи можуть набути права на соціальну допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам»?

а) чоловіки, які досягли 60 років, жінки - 55 років;

б) чоловіки, які досягли 63 років, жінки - 58років;

в) чоловіки, які досягли 65 років, жінки - 60 років.

2. Хто з названих осіб має право на одержання разової допомоги при народженні дитини?

а) тільки мати дитини;

б) один з батьків дитини, за умови, що він є застрахований в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням;

в) один з батьків дитини, усиновитель чи опікун, незалежно від того чи вони застраховані в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням;

3. Який термін встановлені/її для звернення про призначення разової допомоги при народженні дитини:

а) не пізніше одного місяця від дня народження дитини;

б) не пізніше трьох місяців від дня народження дитини;

в). не пізніше шести місяців від дня народження дитини.

4. Чи має право мати дитини чи особа, що фактично здійснює догляд за дитиною, на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3- років, якщо в період відпуски по догляду за дитиною до досягнення нею 3- років вона працює?

а) не має :

б) мас право на отримання допомоги, якщо працює на умовах неповного робочого часу;

в) має право на отримання допомоги незалежно від того, на яких умовах працює.

Завдання для самостійної роботи студентів (2 год.):

Теореmична частина:

  1.  Державна соціальна допомога у зв'язку з вагітністю та пологами. Одноразова допомога при народженні дитини. Державна соціальна допомога для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Державна соціальна допомога на дітей, які перебувають під опікою чи піклуванням.

  1.  Державна соціальна допомога на дітей одиноким матерям.
  2.  Пільги за професійним та соціальним статусом особи.

6. Соціальні пільги інвалідам, ветеранам праці та особам похилого віку, ветеранам війни, особам, які постраждали від нацистських переслідувань.

7. Соціальний захист жертв політичних репресій.

8. Соціальний захист біженців.

Практична чacтина:

Розв'язування ситуаційних завдань: Дайте відповідь.

  1.  Проаналізуйте умови та порядок призначення допомоги по вагітності та пологах. В яких розмірах призначається ця допомога? Зверніть увагу на процедурні аспекти.
  2.  Охарактеризуйте правові аспекти призначення одноразової допомоги при народженні дитини. В кому акті визначено розмір такої допомоги. Чи відрізняється порядок визначення та розмір такої допомоги в рамках загальнообов'язкового державного соціального страхування?
  3.  Які суб'єкти мають право на призначення допомоги по догляду за дитиною д досягнення нею трирічного віку? В якому розмірі та за яких умов призначається ця допомога?

4. Охарактеризуйте систему заходів соціального захисту дітей-сиріт та
дітей, позбавлених батьківського піклування. Назвіть законодавчі акти, визначте
основні термінологічні поняття, умови соціального захисту.

5. Охарактеризуйте основні заходи соціального захисту інвалідів в Україні.

  1.  Які особи мають статус ветеранів праці, осіб похилого віку, осіб, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною? На які соціальні пільги та гарантії вони мають право?
  2.  Які особи визнаються жертвами нацистських переслідувань? Які заходи соціального захисту передбачені для осіб, яким надано статус «дитини війни»?

Література: №№ 12, 14, 16, 25-27, 36, 37, 46, 48, 54, 90-95.

Тема 15. Соціальне обслуговування та діяльність соціальних служб.

Завдання для практичних занять (І год.):

Теорemuчна чacmuнa:

  1.  Соціальні послуги, їх форми, види принципи та суб'єкти надання.

Індивідуальна програма реабілітації та адаптації інвалідів.

Практична частина:

Розв'язування ситуаційних завдань: Дайте відповідь.

1. Які суб'єкти наділені правом надання соціальних послуг? Спробуйте їх класифікувати та виявити спільні і відмінні риси у повноваженнях.

2. Які умови виплати компенсації особам, які надають соціальні послуги?

Завдання для самостійної роботи студентів (2 год.):

Теоретична частина:

  1.  Соціальне обслуговування громадян похилого віку.
  2.  Соціальне обслуговування неповнолітніх.

Практична частина:

1. Дайте відповідь.

  1.  З ясуйте, які соціальні послуги надають центри соціальних служб для сім «і. дітей, молоді/
  2.  Що являю собою притулок для неповнолітніх? Які соціальні послуги він надає і на яких умовах?

3. Як функціонують будинки-інтернати для громадян похилого віку та інвалідів?

4. Що такс геріатричний пансіонат?

2. Виберіть правильну відповідь:

Чи можуть прийматися до будинку-інтернату особи похилого віку та інваліди, які мають працездатних дітей або родичів, зобов'язаних відповідно до чинного законодавства їх утримувати ?

а) не можуть;

б) можуть нарівні з іншими особами похилого віку чи інвалідами;

в) можуть, як виняток, за наявності вільних місць та за умови стовідсоткового відшкодування будинку-інтернату витрат на їх утримання.

Література: №№ 41, 91-95, 132, 152, 154, 168, 169.


ПИТАННЯ ДО ЗАЛІКУ

  1.  Право людини на соціальний захист та конституційні гарантії його здійснення в Україні.
  2.  Розмежування соціального захисту та соціального забезпечення.
  3.  Поняття і предмет права соціального забезпечення.
  4.  Метод права соціального забезпечення.
  5.  Система права соціального забезпечення .
  6.  Право соціального забезпечення в системі права України.
  7.  Соціальні ризики: поняття та класифікація.
  8.  Поняття та зміст принципів права соціального забезпечення.
  9.  Поняття та особливості джерел права соціального забезпечення.
  10.  Поняття та види правовідносин соціального забезпечення
  11.  Загальна характеристика соціально-забезпечувальних правовідносин
  12.  Об'єкти соціально-забезпечувальних правовідносин
  13.  Страховий стаж за правом соціального забезпечення.
  14.  Процедурні правовідносини.
  15.  Соціально-страхові правовідносини.
  16.  Поняття суб'єктів права соціального забезпечення та їх властивості. 1 7. Класифікація суб'єктів права соціального забезпечення.
  17.  Державні соціальні стандарти та нормативи соціального забезпечення.
  18.  Прожитковий мінімум - базовий державний соціальний стандарт.
  19.  Державні соціальні гарантії, порядок їх визначення та затвердження.
  20.  Поняття та види організаційно-правових форм соціального забезпечення.
  21.  Загальнообов'язкове державне соціальне страхування - основна організаційно-правова форма соціального забезпечення.
  22.  Загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
  23.  Страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими-народженням похованням.
  24.  Страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності.
  25.  Страхування на випадок безробіття.
  26.  Страхове пенсійне забезпечення та його рівні в Україні.
  27.  Пенсії за віком.

Умови призначення та виплати пенсії в разі інвалідності.

Пенсії у зв'язку з втратою годувальника.

Порядок призначення та виплати пенсії у солідарній пенсійній системі.

Загальні умови призначення пенсій у накопичувальній пенсійній системі.

Загальні умови призначення пенсій у недержавній пенсійній системі.

Поняття та правові ознаки спеціальних пенсій, що передбачені законодавством України.

Державні пенсії військовослужбовцям та особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.

Пенсії особам, які виконують обов'язки державної служби .

Пенсія науковим (науково-педагогічним) працівникам.

Пенсії за особливі заслуги перед Україною.

Пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Поняття та види страхових допомог.

41. Страхові допомоги Фонду загальнообов'язкового державного соціального
страхування України на випадок безробіття.

  1.  Страхові допомоги Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
  2.  Страхові допомоги Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань.
  3.  Поняття державних допомог, їх ознаки та види.
  4.  Допомоги особам, які не мають права на пенсію.
  5.  Допомога малозабезпеченим.
  6.  Допомоги у зв'язку з інвалідністю.
  7.  Державні допомоги сім'ям з дітьми.
  8.  Державні допомоги особам, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.
  9.  Поняття, види та принципи соціального обслуговування.
  10.  


СПИСОК РЕКОМЕНДОВАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ НОРМАТИВНО-ПРАВОВІ АКТИ

  1.  Європейська соціальна хартія // Збірка договорів Ради Європи. - К.:Парламентське вид-во, 2000.
  2.  Європейський кодекс соціального забезпечення, прийнятий Радою Європи 11 березня 1964 р., переглянутий у червні 1990 р. - К.: Парламентське вид-во, 2000.
  3.  Загальна декларація прав людини, прийнята Генеральною асамблеєю ООН 10 грудня 1948 року // Права людини: Міжнародні договори України, декларації, документи / Упорядник і авт. комент. Ю.К. Качуренко. - К.: Наукова думка, 1992. - С. 22.
  4.  Конституція України - Основний Закон України від 28 червня 1996 р. // Відомості Верховної Ради України (ВВР). - 1996. - № 30. - Ст. 141.
  5.  Концепція соціального забезпечення населення України / Схвалена постановою Верховної Ради України 21.12.93 // ВВР. - 1994. -№ 6.- Ст. 31.
  6.  Міжнародний пакт про економічні, соціальні та культурні права, прийнятий Генеральною Асамблеєю ООН 19 грудня 1996 р. // Права людини, міжнародні договори України, декларації, документи / Упорядник і авт. комент. Ю.К. Качуренко. - К.: Наукова думка, 1992. -Є. 25-31.
  7.  Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи: Закон України від 08.07.2011 № 3668-VI // Офіційний вісник України вiд 23.09.2011 - 2011 р. - № 71. – Ст. 2667
  8.  Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування: Закон України від 08.07.2010 № 2464-VI // Голос України вiд 15.09.2010 - № 171
  9.  Про внесення змін до деяких законів України щодо пенсійного забезпечення багатодітних матерів: Закон України від 16.06.2005 р. // Офіційний вісник України -2005.-№30. -Ст. 756.
  10.  Про внесення змін до деяких законів України щодо реалізації інвалідами права на трудову зайнятість: Закон України від 23 лютого 2006 р. // Офіційний вісник України. -2006.-№ 11.-Ст. 701.
  11.  Про Державний бюджет України на 2009 рік: Закон України № 835-VI від 26 грудня 2008 р. // Урядовий кур'єр. - 30.12.2008. - № 246.
  12.  Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії: Закон України від 5 жовтня 2000 року № 2017-І 11 // Відомості Верховної Ради України. - 2000. - № 48.-Ст. 409.
  13.  Про державні пенсії: Закон СРСР від 15 липня 1956 р. (в редакції 1975 р.) // Відомості ВР СРСР. - 1975. -№ 1. - Ст. 8.
  14.  Про державну допомогу сім'ям з дітьми: Закон України 21 листопада 1992 р. // ВВР- 1993.- № 5.- Ст. 21.
  15.  Про державну службу: Закон України № 3723-XII від 16 грудня 1993 р. // ВВР. -1993. -№ 52. - Ст. 490.
  16.  Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям: Закон України № 1768-ІН від 1 червня 2000 р. // ВВР. - 2000. - № 35. - Ст. 290.
  17.  Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства і дітям-інвалідам: Закон України № 2109-111 від 16 листопада 2000 р. // ВВР. -2001. - № І.-Ст. 2.
  18.  Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам: Закон України від 18 травня 2004 року // ВВР. - 2004. - № 33-34. - Ст. 404.
  19.  Про загальний військовий обов'язок і військову службу: Закон України від 25 березня 1992 р.//ВВР. - 1992.-№27.-Ст. 385.
  20.  Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування: Закон України від 9 липня 2003 р. // Офіційний вісник України. - 2003. - № 33.- Ст. 1770.
  21.  Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування в зв'язку з тимчасовою втратою працездатності і витратами, обумовленими народженням і похованням: Закон України від 18 січня 2001 р. //ВВР. - 2001. - № 14. - Ст. 71.
  22.  Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань, які спричинили втрату працездатності: Закон України від 23 вересня 1999 р. (із змінами) // ВВР.- 1999. - № 46-47. - Ст. 403.
  23.  Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття: Закон України від 2 березня 2000 р. // ВВР. - 2000. - № 22. - Ст. 171.
  24.  Про звернення громадян: Закон України № 393/96-ВР від 2 жовтня 1996 р. // Урядовий кур'єр. - 1996. - 17 жовтня.
  25.  Про наукову і науково-технічну діяльність: Закон України від 6 квітня 2000 р. // ВВР. - 2000. - № 28. - Ст. 302.
  26.  Про недержавне пенсійне забезпечення: Закон України від 9 липня 2003 р. // Офіційний вісник України. - 2003. - № 33. - Ст. 1769.
  27.  Про основи соціального захисту бездомних громадян і безпритульних дітей: Закон України від 2 червня 2005 р. № 2623-ІУ // ВВР. - 2005. - № 26. - Ст. 354.
  28.  Про основи соціальної захищеності інвалідів України: Закон України від 21 березня 1991 р. //ВВР. - 1991.-№21.-Ст. 252.
  29.  Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні: Закон України від 16 грудня 1993 р. // ВВР. - 1994 - № 4. -Ст. 18 (із змінами).
  30.  Про пенсії за особливі заслуги перед Україною: Закон України від 1 червня 2000 р. // ВВР. - 2000. - № 35. - Ст. 289.
  31.  Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ: Закон України від 9 квітня 1992 р. // ВВР. - 1992. - № 29. - Ст. 399 (із змінами та доповненнями).
  32.  Про пенсійне забезпечення громадян в СРСР: Закон СРСР від 15 травня 1990 р. // Відомості з'їзду народних депутатів СРСР і ВР СРСР. - 1990. - № 45. - Ст. 416.
  33.  Про пенсійне забезпечення: Закон України від 5 листопада 1991 р. // ВВР. - 1992.- № 3 - Ст. 10 (із змінами)
  34.  Про прожитковий мінімум: Закон України від 15 липня 1999 року № 966-ХІУ // Офіційний вісник України. - 1999. - № 33. - Ст. 1702.
  35.  Про прокуратуру: Закон України від 5 листопада 1991 р. // ВВР. - 1991. - № 53-Ст. 793 (із змінами).
  36.  Про ратифікацію Угоди між Урядом України та Урядом Республіки Білорусь про трудову діяльність і соціальний захист громадян України та Республіки Білорусь, які працюють за межами своїх держав: Закон України від 26 квітня 1996 р. // ВВР. - 1996. -№26.-Ст. 112.
  37.  Про ратифікацію Угоди між Урядом України та Урядом Республіки Вірменія про трудову діяльність і соціальний захист громадян України та Республіки Вірменія, які працюють за межами своїх держав: Закон України від 26 квітня 1996 р. // ВВР. - 1996. -№26.-Ст. 113.
  38.  Про ратифікацію Угоди про взаємне визнання пільг і гарантій для учасників та інвалідів Великої Вітчизняної війни, учасників бойових дій на території інших держав, сімей загиблих військовослужбовців, підписаної в м. Москві 15 квітня 1994 р. державами - учасницями Співдружності Незалежних Держав: Закон України від 26 квітня 1996 р. № 144/96-ВР//ВВР. - 1996.-№25.-Ст. 102.
  39.  Про ратифікацію Угоди про встановлення для учасників Великої Вітчизняної війни, трудівників тилу воєнних років та вдів загиблих воїнів додаткових пільг і матеріальної допомоги у зв'язку з 50-річчям Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років: Закон України від 26 квітня 1996 р. № 145/96-ВР // ВВР. - 1996. -№25.-Ст. 103.
  40.  Про реабілітацію інвалідів в Україні: Закон України від 6 жовтня 2005 р. // ВВР. -2006.- №2-3.-Ст. 36.
  41.  Про соціальний захист дітей війни: Закон України від 18 листопада 2004 р. // ВВР. -2005.-№4. -Ст. 94.
  42.  Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей: Закон України від 20 грудня 1991 р. // ВВР. - 1992. -№ 15. - Ст. 190 (із змінами).
  43.  Про соціальні послуги: Закон України від 19 червня 2003 р. № 966-1V // ВВР. -2003.- №45.-Ст. 358.
  44.  Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту: Закон України від 22 жовтня 1993 р. //ВВР. - 1993. -№ 45. - Ст. 425 (із змінами).
  45.  Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в результаті Чорнобильської катастрофи: Закон України від 28 лютого 1991 р. // ВВР. - 1991. - № 16.- Ст. 200
  46.  Про статус народного депутата України: Закон України від 17 листопада 1992 р. // ВВР. - 1992.-№3.-Ст. 17 (із змінами).
  47.  Про статус суддів: Закон України № 2862-ХІ1 від 07 липня 2010 р. // ВВР. - 1993.- № 8. - Ст. 56  
  48.  Про основні напрямки соціальної політики на період до 2004 року - Указ Президента України від 24 травня 2000 р. // Офіційний вісник України. - 2000. -№21. -Ст. 858.
  49.  Державний класифікатор соціальних стандартів і нормативів: затв. Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 17 червня 2002 № 293 // www.uazakon.com
  50.  Деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми: постанова Кабінету Міністрів України № 13 від 11 січня 2007 р. // ЗП України. - 2007. - № 2. -Ст. 30.
  51.  Перелік посад артистів театрально-концертних та інших видовищних закладів, підприємств і колективів, які мають право на пенсію за вислугу років незалежно від віку: затв. постановою Кабінету Міністрів України № 583 від 12 жовтня 1992 р. // ЗП України. - 1992. - № 11. - Ст. 271.
  52.  Перелік посад наукових (науково-педагогічних) працівників державних підприємств, установ, організацій, перебування на яких дає право на призначення пенсій та виплату грошової допомоги у разі виходу на пенсію відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність»: затв. постановою Кабінет) Міністрів України від 22 листопада 2001 р. № 157 // Офіційний вісник України. - 2001.-№47.-Ст. 2103.
  53.  Положення про Міністерство праці та соціальної політики України: затв. Указом Президента України від 30 серпня 2000 р. № 1035/2000 // Офіційний вісник України, 2000.-№35.-Ст. 1482.
  54.  Положення про Пенсійний фонд України: затв. Указом Президента України від 1 березня 2001 р.№ 121/2001 //Офіційний вісник України 2001.-№ 9.-Ст.350.
  55.  Положення про порядок і умови проходження служби в митних органах: затв. постановою Кабінету Міністрів України № 97 від 9 лютого 1993 року // ЗП України.-1993.-№6. -Ст. 97.
  56.  Положення про порядок призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми: затв. Міністерством праці, Міністерством освіти, Міністерством соціального захисту населення і Міністерством фінансів України // Урядовий кур'єр. - 1993. - 25 березня.
  57.  Порядок видачі свідоцтва про загальнообов'язкове державне соціальне страхування: затв. постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2000 р. // Офіційний вісник України, 2000. -№ 34. - Ст. 1452.
  58.  Порядок оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві, за рахунок коштів підприємств, установ, організацій: затв. постановою Кабінету Міністрів України від 6 травня 2001 р. № 439 // Офіційний вісник України. 2001. - № 20.-Ст. 852.
  59.  Порядок організації та проведення медико-соціальної експертизи втрати працездатності: затв. постановою Кабінету Міністрів України № 221 від 4 квітня 1994 // ЗП України. - 1994. -№ 8. - Ст. 190.
  60.  Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам і державної соціальної допомоги на догляд: затв. постановою Кабінету Міністрів України від 2 квітня 2005 р. № 261 // Урядовий кур'єр. - 2005. - 25 травня.
  61.  Порядок призначення і виплати пенсій за вислугу років заслуженим майстрам спорту, майстрам спорту міжнародного класу - членам збірних команд України: затв. постановою Кабінету Міністрів України № 583 від 12 жовтня 1992 року// ЗП України. -№ 11.-Ст. 271.
  62.  Порядок та умови державного обов'язкового страхування життя і здоров'я суддів: затв. постановою Кабінету Міністрів України № 89 від 14 лютого 1994 р. // ЗП України. - 1994. - № 6. - Ст. 144.
  63.  Про затвердження Програми соціального захисту ветеранів: постанова Кабінету Міністрів України від 15 січня 2005 р. № 42 // Офіційний вісник України - 2005. -№ 5-Ст. 291.
  64.  Про доповнення додатка до Порядку обчислення стажу державної служби: постанова Кабінету Міністрів України від 30 березня 2005 р. № 238 // Офіційний вісник України, 2005. -№ 14. - Ст. 715.
  65.  Правила обчислення загального трудового стажу для призначення працівникам допомоги по тимчасовій непрацездатності: постанова Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 1998 р. // Офіційний вісник України. - 1998. -№42. - Ст. 1556.
  66.  Про затвердження нормативних актів з питань пенсійного забезпечення: постанова Кабінету Міністрів України № 583 від 12 жовтня 1992 р. // ЗП Уряду України. - 1992.-№11 .-Ст. 271.
  67.  Про затвердження нормативних актів з питань призначення пенсій за вислугу років працівникам авіації та льотно-випробного складу: постанова Кабінету Міністрів України № 418 від 21 липня 1992 р. // ЗП України. - 1992. - № 9. - Ст. 209.
  68.  Про затвердження Положення про медико-соціальну експертизу і Положення про індивідуальну програму реабілітації та адаптації інвалідів: постанова Кабінету Міністрів України № 83 від 22 лютого 1992 р. // ЗП України. - 1992. - № 3. - Ст. 68.
  69.  Про затвердження порядку видачі та зразка свідоцтва про загальнообов'язкове державне соціальне страхування: постанова Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2000 р. № 1306 // Офіційний вісник України. - 2000. - № 34. - Ст. 1452.
  70.  Про затвердження Порядку надання допомоги на поховання деяких категорій осіб виконавцю волевиявлення померлого або особі, яка зобов’язана поховати померлого: постанова Кабінету Міністрів України № 99 від 31 січня 2007 р.// ЗП України. – 2007. - № 3. – Ст.56
  71.  Про затвердження Порядку надання інвалідам та дітям-інвалідам реабілітаційних послуг: постанова Кабінету Міністрів України № 80 від 31 січня 2007 р.// ЗП України. – 2007. - № 3. – Ст.54.
  72.  Про затвердження порядку та умов державного обов’язкового особистого страхування працівників прокуратури: постанова Кабінету Міністрів України № 486 від 19 серпня 1992 р. // ЗП України. – 1992. - № 9. – Ст.226є
  73.  Про затвердження порядку та умов державного обов’язкового особистого страхування працівників митних органів: постанова Кабінету Міністрів України №487 від 19 серпня 1992 р.// ЗП України. – 1992. - № 9. – Ст.227.
  74.  Про затвердження порядку фінансування та виплати різниці між сумою пенсії, призначеної науковим ( науково-педагогічним) працівникам державних бюджетних установ і організацій, науковим ( науково-педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств і організацій згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи: постанова Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 р. № 1826 // Офіційний вісник України. -2000.- № 50. – Ст.2165.
  75.  Про затвердження списків №1 и № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пенсію за віком на пільгових умовах: постанова Кабінету Міністрів України № 162 від 11 березня 1994 р. // Інформ. бюл. Міністерства праці України «Людина і праця». – 1994. - № 6.
  76.  Про затвердження Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах ( включаючи особливий склад гірничорятувальних частин), пов’язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії терміном не менше 25 років: постанова Кабінету Міністрів України № 202 від 31 березня 1994 р. // ЗП України. – 1994. - №7. – Ст.184
  77.  Про організацію робочих місць та працевлаштування інвалідів: постанова Кабінету Міністрів України № 314 від 3 травня 1995 р. // ЗП України. - 1995 - № 7-Ст. 181.
  78.  Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років: затв. Постановою Кабінету Міністрів України № 909 від 4 листопада 1993 р. // ЗП України. - 1994. -№ 4.- Ст. 70.
  79.  Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової д5помоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей: постанова Кабінету Міністрів України № 393 від 17 липня 1992 р.// ЗГІ України. - 1992. - № 7. - Ст. 182.
  80.  Про порядок обчислення стажу державної служби: постанова Кабінету Міністрів України № 283 від 3 травня 1994 р. // ЗП України. - 1994. - № 8. - Ст. 213.
  81.  Про порядок перерахунку пенсій науковим працівникам державних наукових установ, організацій та науково-педагогічним працівникам державних вищих навчальних закладів І-IV рівнів акредитації, які вийшли на пенсію до набрання чинності Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність»: постанова Кабінету Міністрів України від 27 травня 1999 р. № 924 // Офіційний вісник України. - 1999.-№22.-Ст. 1004.
  82.  Про порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній: постанова Кабінету Міністрів України № 637 від 12 серпня 1993 р. // ЗП України. - 1993. - № 12.-Ст. 273.
  83.  Про порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці: постанова Кабінету Міністрів України №442 від 1 серпня 1992 р. // ЗП України. - 1992. - № 9. -Ст. 211.
  84.  Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»: постанова Кабінету Міністрів України. - № 70 від 31 січня 2007 р. // ЗП України. - 2007. - № 3. - Ст. 53.
  85.  Про умови обов'язкового особистого страхування військовослужбовців і військовозобов'язаних, призваних в збори, і порядок виплат їм та членам їх сімей страхових сум: постанова Кабінету Міністрів України № 488 від 19 серпня 1992 р. // ЗП України. - 1992. - № 10. - Ст. 242.
  86.  Про забезпечення перерахунку га виплати пенсій, призначених згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування: розпорядження Кабінету Міністрів України від 2 квітня 2005 р. № 92-р. // Офіційний вісник України. 2005.-№ 14.-Ст. 726.
  87.  Список текстильних виробництв і професій, робота на яких дає робітницям право на пенсію за віком після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років: затв. постановою Кабінету Міністрів України № 583 від 12 жовтня 1992 року // ЗП України. - 1992. - № 11. - Ст. 271.
  88.  Тимчасова угода між Урядом України і Урядом Російської Федерації про гарантії прав громадян, які працювали в районах Крайньої Півночі та місцевостях, що прирівняні до районів Крайньої Півночі, в галузі пенсійного забезпечення, підписана в Москві 15 січня 1993 р. // Урядовий кур'єр. - 1996. -20 серпня.
  89.  Типове положення про Головне управління праці та соціального захисту населення обласної, Київської міської державної адміністрації і управління праці та соціального захисту населення Севастопольської міської державної адміністрації: постанова Кабінету Міністрів України від 29 вересня 2000 р. № 1498 // Офіційний вісник України. - 2000. - № 40. - Ст. 1698.
  90.  Типове положення про комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»: затв. наказом Міністерства соціального захисту населення України № 79 від 30 травня 1996 р. // Соціальний захист: Інформ. бюл. Міністерства соціального захисту населення України. - 1996. - № 2 - С. 45.
  91.  Типове положення про Управління праці та соціального захисту населення районної, районної у містах Києві та Севастополі державної адміністрації: постанова Кабінету Міністрів України від 29 вересня 2000 р. № 1498 // Офіційний вісник України. 2000. - № 40. - Ст. 1698.

ОСНОВНА ЛІТЕРАТУРА

  1.  Право соціального забезпечення в Україні: [Підручник]. / [Л.І. Лазор, М.І. Іншин, С.М. Прилипко, О.М. та ін.]; За заг. ред. С.М. Прилипка, О.М. Ярошенка. – Харків: Видавництво «ФІНН», 2009. – 434 с.
  2.  Бойко М.Д. Право соціального забезпечення України: Навчальний посібник. Вид. 4-те, доповн. та переробл. - К.: Атіка, 2006. - 400 с.
  3.  Болотіна Н.Б. Право соціального захисту України: Навч. посіб. - К.: Знання, 2005. -615 с.
  4.  Мачульская Е.Е. Практикум по праву соціального обеспечения. Для юрид. вузов и факультетов. - М.: Издательская группа НОРМА-ИНФРА, 1999. - 252 с.
  5.  Право соціального забезпечення України: Навч. Посібник / За ред. П.Д.
    Пилипенка. - К.: Істина, 2007 - 224 с.
  6.  Право соціального забезпечення України: Підруч. для студ. вищ. навч. закл. / П.Д. Пилипенко, В.Я. Бурак, СМ. Синчук та ін. / За ред. П.Д. Пилипенка. - 2-ге вид., переробл. І доп. - К.: Видавничий Дім «Ін Юре», 2008. - 504 с.
  7.  Сирота І.М. Право соціального забезпечення в Україні: Підручник. - Вид. сьоме, перероб. і доп. - X.: «Одіссей», 2007. - 408 с.
  8.  Сташків Б.І. Право соціального обслуговування: Навч. посіб. - К.: Знання, 2007. – 567 с.

ДОДАТКОВА ЛІТЕРАТУРА

  1.  Андреев B.C. Деонтология, медицинское право, право социального обеспечения // Сов. юстиция. - 1980. - № 24.
  2.  Андреев B.C. Право социального обеспечения в СССР. - М., 1987.
  3.  Андреев B.C. Право граждан СССР на материальное обеспечение в старости и при нетрудоспособности и его юридические гарантии. Автореф. дис. ... докт. юрид. наук. - М., 1966.
  4.  Андріїв В.М. Соціальне страхування: історія проблеми // Соц. захист. - 1999. -№ 3. - С. 43-51.
  5.  Батигин К.С. Правовые проблеми социального страхования в СССР: Автореф. дис. ... докт. юрид. наук. - М., 1975.
  6.  Батигин К.С. Право социального обеспечения. Общая часть: Учеб. пособие. -М., 1995.
  7.  Безугла ЯЛ. Трудовий стаж і його юридичне значення. - К.: Знання, 1979.
  8.  Безугла ЯЛ. Актуальні проблеми соціального забезпечення і захисту в Україні // Проблеми соціального захисту в Україні: Мат. наук.-практ. конф., 20-21 червня 1996 р. - Чернігів, 1996. - С. 6-14.
  9.  Волгин H.A. Японский опыт решения экономических и социально-трудовых проблем. - М., 1998.
  10.  Гавриленко І.М., Мельник П.В., Недюха М.П. Соціальний розвиток: Навч. посіб. для ВИЗ.-Ірпінь, 2001.-483 с.
  11.  Гарасимів Т.З. Принципи права соціального забезпечення. - Дрогобич, 2002. -128 с.
  12.  Гладун З.С. Правове становище громадян в галузі охорони здоров'я // Право України. - 1994.-№ 10.
  13.  Гусов К.Н., Курилин М.Н. Международно-правовое регулирование труда. - М., 1992.
  14.  Дембо Л.И. Врачебное право.- Вып. 1: Санитарно-социальное законодательство. СПб., 1914.
  15.  Свропейський Суд з прав людини. Базові матеріали. Застосування практики. - К.: Укр. центр правничих студій, 2003. - 582 с.
  16.  Життлер А.Б. Організація соціального забезпечення у Франції. - К., 1993.
  17.  Забелин Л.В. Теория социального обеспечения. - М., 1924.
  18.  Забелин Л.В. Теоретические основи социального страхования. - М., 1926.
  19.  Зарубей В. Правове регулювання перебування іноземців та біженців в Україні // Право України. - 1999. -№ 8. - С. 52-53.
  20.  Захист соціальних прав людини і громадянина в Україні: проблеми юридичного забезпечення: Мат. наук.-практ. конф., 30 січня 2003 р., м. Київ / За ред. Н.Б. Болотіної. - К.: КІВС, 2003. - 200 с.
  21.  Захист соціальних та економічних прав: міжнародні стандарти і законодавство України: Мат. наук. практ. конф., 12 березня 2004 р., м. Київ: у 2 ч. / За ред О.Ф. Штанька, Н.Б. Болотіної. - К.: КЮІ МВС України, 2004.
  22.  Захаров М.Л., Савостьянова В.Б., Тучкова Э.Г. Комментарий к новом пенсионному законодательству. - М.: ООО «ТК Велби», 2003. - 336 с.
  23.  Захаров М.Л., Тучкова Э.Г. Право социального обеспечения России: Учебник. -М.: БЕК, 2001.-576 с.
  24.  Зайкин А.Д. Правоотношения по пенсионному обеспечению. - М., 1974.
  25.  Зуб І.В. Проблеми реформування соціального страхування в Україні // Профспілкові відомості. -1995. - № 4. - Жовтень - листопад. - С. 2-4.
  26.  Иванова Р.И., Тарасова В. А. Предмет и метод советского права социального обеспечения. - М., 1983.
  27.  Иванова Р.И. Правоотношения по социальному обеспечению в СССР. - М.: Изд-во Моск. ун-та, 1986.
  28.  Кир'ян Т., Шаповал М., Вітер В. Світовий досвід застосування соціальних стандартів // Соц. захист. - 1999. - № 3. - С. 66-73.
  29.  Лібанова Л. Бідність: визначення, критерії та показники // Україна: аспекти праці. - 1997. -№ 7.
  30.  Малина М.Н. Человек и медицина в современном праве: Учеб.- практ. пособие. -М.: БЕК, 1995.-272 с.
  31.  Мачульская Е.Е. Право социального обеспечения: Учеб. пособие. М.: Книжный мир, 1999. - 240 с.
  32.  Миронова Т.К. Развитие законодательства о социальном обеспечении: новые подходы // Государство и право. - 1995. - № 2. - С. 42-46.
  33.  Міттчел В. Регулювання недержавного пенсійного забезпечення: Пер. з англ. // Соц. політика і соц. робота. - 1998. -№ 3. - С. 16-28.
  34.  Нипорко Ю., Стадник М. Міжнародній організації праці - 80 років // Право України. -1999. - №7,- С. 127-131.
  35.  Пилипенко П.Д. Право соціального забезпечення у системі соціального права // Право України. - 2004. - № 10. - С. 96-99.
  36.  Полтавець В. Соціальна робота в Україні: перші кроки: Монографія. - К., 2000. -230 с.
  37.  Право социального обеспечения: Учеб. пособие / Под ред. К.Н. Гусова. - М.: Проспект, 1999. - 344 с.
  38.  Прилипко С. Солідарні засади у соціальному забезпеченні // Право України. – 2003. – № 1. – С. 83–85.
  39.  Прилипко С Право на пенсійне забезпечення та його реалізація в умовах ринкової економіки // Право України. – 2003. – № 2. – С 45-48.
  40.  Соціальні послуги і неприбуткові недержавні організації// Соц. захист. - 1999. -№6.-С. 54-60.
  41.  Приходько С.Г. Деякі напрями систематизації законодавства у сфері соціального захисту громадян // Систематизація законодавства в Україні: проблеми теорії і практики: Мат. міжнар. наук.-практ. конф. - К.: Ін-т законодавства Верховної Ради України, 1999. - С. 529-533.
  42.  Приходько С. Держава і соціальний захист громадян // Право України. – 1999. -№9.-С. 22-26.
  43.  Приходько С. Адміністративна реформа: стан та перспективи розвитку органів виконавчої влади у сфері соціального захисту громадян // Право України. - 1999. -№ П.-С. 87-92.
  44.  Рабінович П.М., Хавронюк М.І. Права людини і громадянина: Навч. посіб. - К.: Атіка, 2004.-464 с.
  45.  Роик В.Д. Модернизация системи социальной защиты и место в ней социального страхований // Аналитический вестн. Совета Федерации Федерального Собрания Российской Федерации. - 2003. - № 10 (203).
  46.  Сивак С. Пенсійне страхування та пенсійна реформа // Право України. – 1999. – № 10. – С. 61-63.
  47.  Сивак СМ. Конституційні гарантії права на пенсійне забезпечення і пенсійна реформа // Право України. - 1997. - № 12. - С 70-74.
  48.  Синчук С М. Теорія соціального ризику за правом соціального забезпечення // Право України. - 2003. - № 3. - С 55-59.
  49.  Сирота І.М. Право пенсійного забезпечення в Україні: Курс лекцій. К.: Юрінком Інтер, 1998.
  50.  Сирота И.М. Все о пенсиях, пособиях, социальной защите граждан Украины: Науч.-практ. комментарий и сб. нормативних актов. - X.: Одиссей, 1999.
  51.  Смирнова М.О. Источники права социального обеспечения // Правоведение. -1981. -№3.
  52.  Советское право социального обеспечения / Под ред А.Д. Зайкина. - М.: Изд-во Моск. ун-та, 1982.
  53.  Социальное обеспечение в странах запада. Франция, ФРГ, Италия: Сб. обзоров. -М., 1994.
  54.  Социальное страхование и социальная защита: Доклад Генерального директора МБТ на Международной конференции труда. Женева, 1993 // Че-ловек и труд. - 1993. - № 9.
  55.  Социальные права человека и социальные обязанности государства / Под ред. В.А. Иваненко - СПб.: Юрид. центр Пресе, 2003. - 404 с.
  56.  Соціальні послуги і неприбуткові недержавні організації// Соц. захист. - 1999. -№ 6. - С 54-60.
  57.  Сташків Б. Судовий захист - соціальним правам громадян // Право України. -1996. -№ 10.-С. 30-33.
  58.  Сташків Б. Соціальному обслуговуванню - законодавче закріплення // Право України. - 1997. -№ 10. - С. 31-35.
  59.  Сташків Б. Загальна характеристика юридичних фактів у пенсійному забезпеченні//Право України. - 1998. - № 1.-С. 115-119.
  60.  Сташків Б. Місце права соціального забезпечення в системі права України // Право України. - 2001. - № 11. - С. 80-83.
  61.  Сташків Б.І. Функції права соціального забезпечення: вимоги сьогодення // Право України. - 2001. - № 7. - С. 66-69.
  62.  Сташків Б. Норми права соціального забезпечення // Право України. - 002. - № 2.-С. 74-78.
  63.  Сташків Б. Право соціального забезпечення як самостійна галузь права та науки: Конспект лекції. - Чернігів, 2003. - 44 с.
  64.  Сташків Б. Правовідносини у сфері соціального забезпечення: Конспект лекції. Чернігів, 2003.
  65.  Стичинский Б.С. Проблемы совершенствования правового регулирования социального обеспечения граждан: Автореф. дис. ... канд. юрид. наук / Укр. юрид. академия. - X., 1992.
  66.  Тарасова В.Л. Юридические факты в области пенсионного обеспечения. - М., 1974.
  67.  Теренс М. Ганслі. Соціальна політика та соціальне забезпечення за ринкової економіки: Пер. з англ. - К.: Основи, 1996.
  68.  Топорнин Б.Н. Европейское право. - М.: Юристъ, 1998. - С. 100- 105; 176-179; 218-226.
  69.  Трудовое и социальное право зарубежных стран: основные институты: Сравнительно-правовое исследование / Под ред. З.Б. Френкель. - М.: Юристь, 2002.- 687 с.
  70.  Україна. Соціальна сфера у перехідний період. - К.: Основи, 1994. - 247 с.
  71.  Умови проходження служби і соціальний захист працівників міліції: 36. нормативно-правових актів України / Упоряд.: О.В. Терещук, О.Ф. Штанько, Н.Б. Болотіна. - К.: Вікар, 2003.
  72.  Фогель Я.M. Социальное обслуживание в СССР. - M., 1980.
  73.  Фогель Я.M. Социальное обслуживание инвалидов. - М.: Юрид. лит., 1986.
  74.  Хижий З.К. Эволюция частных пенсионных систем в некоторых странах Европы и Америки // Актуальные проблемы Европы. Американо-Европейские отношения на современном этапе: Проблемно-тематический сб. - 1999. -№ 1. - С. 151-169.
  75.  Честнов И.Л. Универсальны ли права человека? (Полемические размышления о Всеобщей декларации прав человека) // Правоведение. - 1999. - № 1. - С. 73-82.
  76.  Шайо А. Как верховенство права погубило реформу социальной защиты в Венгрии // Конституционное право: Восточноевроп. обозрение. - 1996. - №2(15). С. 2-11; 1998.-№2(23).– С. 54-63.
  77.  Шайхатдинов В.Ш. Теория социального обеспечения. - Саратов, 1982.
  78.  Шайхатдинов В.Ш. Теоретические проблемы советского права социальною обеспечения. - Свердловск, 1986.
  79.  Шайхатдинов В.Ш. Право социального обеспечения Российской Федерации: Учеб. пособие. – Внп. 1. - Екатеринбург, 1996.
  80.  Яценко В., Вінер М. Стратегія пенсійної реформи для України // Україна: аспекти праці. – 1999. – № 5. – С. 19-26.




1. Тема 4 ВИЗНАЧЕННЯ ВАРТОСТІ ГРОШЕЙ У ЧАСІ ТА ЇЇ ВИКОРИСТАННЯ У ФІНАНСОВИХ РОЗРАХУНКАХ Концепція оцінк.
2. Переписка Ивана Грозного с Андреем Курбским
3. Особливості оподаткування сільськогосподарських підприємств в Україні
4. Поняття світогляду
5. Бенедикт Спиноза и его философские воззрения
6. Тема 6. Основи побудови інформаційної інфраструктури Заняття 26
7. Роль кризисной семьи в формировании девиации детей и подростков
8.  Назва- Програми приватизації окремого індивідуальновизначеного майна комунальної власності Тростянецько
9. Почвоведение как наука
10. то грязная А еще оглобли ~ длинные волокутся по снегу
11. тема связывающая кишку и стенку тела
12. реферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук Харків 2000 Дисер
13. ую степень 3 Укажите формулу Муавра 4 Формула извлечения корня ой степени из комплексного чис.html
14. Фізіологічний перебіг вагітності, пологів та післяпологового періоду
15. история Дальнего Востока; 2 вооруженные силы сторон накануне войны; 3 развитие конфликта; 4 нападение
16. В таблице кодов SCII к международному стандарту относятся кодаов
17. КОНЦЕПЦИЯ АНГИОСОМНОГО СТРОЕНИЯ ОРГАНИЗМА
18. ю первых ЭВМ уже сущла аналог
19. Традиционно активы организации подразделяют на внеоборотные и оборотные активы
20. Вона забезпечує приблизно 150 тис