Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України
Миколаївський національний університет
імені В.О.Сухомлинського
Т.В. Зубенко
Навчально методичний посібник
з англійської мови
«Навчаємося обговорювати проблеми англійською мовою»
з інтерактивним мультимедійним
електронним варіантом
http://mdu.net.ua/moodle/course/view.php?id=17
для студентів І-ІІ курсів інституту педагогічної освіти спеціальності «Музичне мистецтво»
Миколаїв
2012
УДК 378
ББК 74р
З 91
Рекомендовано вченою радою Миколаївського національного університету імені В.О. Сухомлинського
(протокол № 9 від 28.02.2012 року).
Рекомендовано вченою радою інституту педагогічної освіти Миколаївського національного університету
імені В.О. Сухомлинського
(протокол № 4 від 11.11.2011 року).
Укладач:
Т.В. Зубенко, к.п.н., доцент кафедри філологічних дисциплін МНУ імені В.О. Сухомлинського;
Рецензенти:
Р.О. Гришкова, доктор педагогічних наук, професор, завідувач кафедри англійської мови ЧДУ імені Петра Могили;
І.О. Муленко, доктор фізико-математичних наук, професор, завідувач кафедри інформатики МНУ імені В.О.Сухомлинського;
Г.В. Запорожець, кандидат педагогічних наук, доцент, завідувач кафедри англійської філології ЧДУ імені Петра Могили.
Навчаємося обговорювати проблеми англійською мовою з інтерактивним мультимедійним елекронним варіантом. Навчально методичний посібник з англійської мови за професійним спрямуванням. Миколаїв: МНУ імені В.О. Сухомлинського, 2012. 154 с.
Навчальний посібник призначений для використання на заняттях з англійської мови студентів І-ІІ курсів інституту педагогічної освіти спеціальності «Музичне мистецтво».
УДК 378
ББК 74р
© Т.В.Зубенко 2012
Педагог має подбати про те, щоб якомога більше органів чуття око, вухо, голос, чуття мускульних рухів… взяли участь в акті запамятовування. За такого дружного сприяння всіх органів в акті засвоєння ви переможете найлінивішу пам'ять.
К. Ушинський
Одним із першочергових завдань вищої школи в Україні є реалізація положень Болонської декларації, у якій йдеться насамперед про консолідацію європейського простору вищої освіти, зближення систем освіти різних європейських країн, що сприятиме мобільності студентів і викладачів, європейській співпраці в галузі вищої освіти, а також підвищенню її якості. Тому проблема навчання іноземних мов в Україні одна з ключових.
Основна складова методичного аспекту − як навчити − може бути реалізована при наявності підручників, навчальних посібників, методичних розробок, довідкового матеріалу, матеріалів різних видів контролю процесу засвоєння. Відсутність сучасного єдиного посібника або підручника, де враховано специфіку вивчення іноземної мови студентами спеціальності «Музичне мистецтво» є важливою проблемою. Підручники, створені для філологічних чи гуманітарних спеціальностей, не зовсім відповідають професійно-орієнованому напряму підготовки спеціалістів музичного профілю. Кожний вищий навчальний заклад має свій спектр напрямів підготовки спеціалістів, власну специфіку сфер діяльності, навчальну програму з кількістю годин, тощо. Саме тому, наявні підручники та посібники не можуть повністю задовольнити потреби того, чи іншого навчального закладу.
Згідно вимог положення Болонської декларації студент повинен вміти сприймати інформацію, розвивати навички її повтору, ставити запитання, відповідати на них, вести бесіду з професійної тематики, подавати репліки-стимули, репліки-відповіді, складати особисте висловлювання, будувати його логічно, послідовно, точно, доречно, з використанням необхідних мовних засобів. Для реалізації вище перелічених завдань створено навчально методичний посібник «Навчаємося обговорювати проблеми англійською мовою». Він призначений для використання студентами вищих педагогічних та музичних навчальних закладів на заняттях з англійської мови за професійним спрямуванням.
У цілому структура посібника має комунікативно-когнітивну мету: поєднання навчальної комунікації (тренувальної) з реальним спілкуванням. Для цього використано принцип уніфікації діяльнісних механізмів подачі інформації. Основою для вибору вправ став принцип аналізу, синтезу, порівняння.
Посібник складається з десяти розділів, які охоплюють чотири сфери особистісного спілкування (About Myself; Dwelling; Daily Life; My Native Land; Shopping; Food and Meals; Schools in the USA, Grait Britain, Japan and Ukraine; Children of the 21st Century; Teachers and Students Relationship; Computers: a Blessing or a Curse?), що відповідає Загальноєвропейським Рекомендаціям з мовної освіти та навчальній програмі з англійської мови за професійним спрямуванням. Витримано принцип доступності й послідовності у викладенні матеріалу. Схема побудови теми витримана за принципом: слово − словосполучення − речення − текст. Для цього використовують-ся ключові слова та вирази, базові лексико-граматичні конструкції, слова для довідки, тексти й діалоги та запитання до них. До тем подаються лексичні завдання та лексико-граматичні завдання, що відображають комплексний підхід до аналізу навчального тексту з метою його кращого розуміння та засвоєння. Перевага надається завданням з розвитку звязного мовлення. Студентам пропонуються вправи діалогічного характеру, логічні завдання, вправи на вираження власної думки. Вони мають на меті повторити та активізувати навички й уміння вживання у мовленні різних граматичних форм, узагальнити й систематизувати навички письма. Матеріал тем актуальний, тексти адекватні, тобто відповідають реаліям життя, проблемні.
Ми визначились, що не слід недооцінювати роль аудіювання на уроці іноземної мови. Це не лише складовий мисленнєвий процес, але й важлива передумова формування інших видів мовленнєвої діяльності. Саме тому, розроблений посібник містить завдання для аудіювання текстів, які можна знайти в Інтернеті за посиланнями. Завдання створені за Web 2.0 технологіями, що дозволяє студентам не лише прослухати текст у зручному форматі, а й вивчити нову лексику, покращити вимову веселим і ефективним способом.
За наявності сформованості таких якостей особистості як самостійність та творчість забезпечується неперервність освіти. Організаційна сторона самостійної роботи студентів − головна ланка в керуванні навчанням. Самостійна робота студентів має бути ретельно спланованою складовою частиною навчального процесу. Самостійна робота студентів в аудиторні часи й самостійна робота студентів поза аудиторією − дві сторони одного процесу. Так, цей принцип збережено у складовій частині розробленого посібника.
Важливо зазначити, що лексичні та граматичні конструкції, опановані студентами, мають стати основою практичної самостійної роботи з текстами професійного спрямування у процесі вивчення інших дисциплін. Посібник має країнознавчу спрямованість, яка реалізується насамперед через матеріал діалогів, навчальних текстів та завдань до них.
Представлений посібник має електронну мультимедійну версію, що передбачає роботу як за дистанційною формою навчання, так і за денною в якості альтернативної. Він збільшує можливості в наданні допомоги студентам у процесі вивчення іноземної мови самостійно. Електронний мультимедійний навчально-методичний посібник виконаний за допомогою програмного комплексу Moodle та розміщений на базі веб-орієнтованого навчального середовища Миколаївського національного університету імені В.О. Сухомлинського за адресою http://mdu.net.ua/moodle/. Розміщення навчального матеріалу та доступ до нього відбувається з використанням гіпертекстових технологій та стандартних програмних засобів. Тематичний формат електронного посібника орієнтований на індивідуальне засвоєння навчального матеріалу, дозволяє студенту вивчати матеріал у довільному порядку в зручний для нього час та здійснювати самоконтроль виконаних граматичних вправ.
Для плідного навчання і спілкування посібник має чати, форуми, уроки, тести, завдання, опитування тощо. Платформа зручна у користуванні як для викладача, так і для студента. Викладач одержує додаткові можливості для підтримки і спрямування розвитку особистості студента, творчого пошуку й організації їхньої спільної роботи.
Електронний навчально-методичний посібник має високу релевантність, яка обумовлена можливістю самостійного вивчення його студентом при контролі результатів навчальної діяльності викладачем, дозволяє зробити навчальний процес більш інтенсивним та сприяє формуванню у майбутніх фахівців більш високого рівня професійної компетентності в умовах упровадження в професійну освіту сучасних мережевих технологій.
Переваги використання електронного посібника:
Отже, автор сподівається, що представлений навчально-методичний посібник допоможе студентам, які вивчають англійську мову, у формуванні умінь та навичок іншомовного професійно орієнтованого спілкування. Адже у посібнику застосовано комплексний підхід у підготовці сучасного фахівця: взаємодія освітніх, комунікативних та виховних цілей, що забезпечує не лише виклад потрібного матеріалу, а й створює необхідну мотивацію до навчання.
Про себе. Моя родина.
Вживання дієслова to be. Теперішній, минулий неозначений час дієслів.
І. ВПРАВИ НА ФОРМУВАННЯ МОВЛЕННЄВИХ НАВИЧОК ТА ВМІНЬ
Вправа 1 Прочитайте слова та словосполучення, знайдіть їх у тексті «Me And My Family» та використайте у створенні власних діалогів і розповідей.
To get on ладити, товаришувати, to look like бути схожим на (за зовнішністю), to take after бути схожим на (за характером), to introduce oneself знайомитися з кимось, to leave school закінчувати школу, surgeon хірург, handsome вродливий (про чоловіка), sociable комунікабельний, to work overtime працювати понад нормово, bread-maker годувальник, to be fond of подобатися, вподобати, slim стрункий, зграбний, pretty симпатична, вродлива (про жінку), smart добре вдягнений, модний, to have a habit of helping about the house мати звичку допомагати, поратися, senior старший, to graduate from the University закінчувати університет, to be married бути одруженим, nephew племінник, gaiety веселiсть, neighbourhood околиця, bosom friend найщиріший друг, pleasant-looking girl дiвчина з привабливою зовнішністю, |
strong attractive body сильне, привабливе тiлo, plump товстий, пухкий, elegant елегантний, to be the latest fashion бути модним, delicate features витончені риси обличчя, her charm is irresistible її чарівність надзвичайна, eyelashes вії, for this reason з цієї причини, inner beauty внутрішня краса, well-bred добре вихований, tactful тактовний, shy сором 'язливий, sensitive чутливий, emotionally stable емоційно врівноважений, witty дотепний, generous щедрий, kind-hearted добросердний, to be of great help бути дуже корисним, to be at hand бути на підхваті, to listen to music слухати музику, coach тренер, gifted обдарований, to manage удаватися, таланити, amusing смішний, кумедний, cheerful веселий, sunny soul by nature веселий за вдачею, separately окремо, endless нескінчений, to be retired on pension бути на пенсії. |
Вправа 2 Утворіть словосполучення з поданих слів (перше словосполучення утворене для прикладу).
16) emotionally |
maker, overtime, separately, body, soul, on pension, friend, man, to music, after, like, oneself, features, stable, at hand, on. |
Вправа 3 Перш ніж прочитати текст «Me And My Family» дайте відповіді на запитання (в усній формі).
Вправа 4 Прочитайте текст та порівняйте стиль життя своєї родини з життям родини миколаївської студентки.
ME AND MY FAMILY
Before I start talking about my family, let me introduce myself. I am Svitlana Zakharchuk. I am 17. I have left school this year. I was born in Mykolayiv, so I have been living in Mykolayiv since my childhood.
And now I am going to tell you about my family. We are a family of five. We think we are a large and friendly family. So we are happy to be living together and are getting on all right.
To begin with, I am going to talk first about my dad. His name is Sergii Petrovich, he is 45. He works as a surgeon in a hospital. He is neither old, nor young. He is a good-looking man, handsome, rather thin with dark brown hair just beginning to go grey. He is a very sociable person. What I don't like about my father is that he is always busy. Very often he works overtime. He is a bread-maker in our family. He is fond of going to the country on weekends, because he enjoys working in the garden.
My mother's name is Irуna Муkolaіvna. She is three years younger than my father. She works as a teacher at a nursery school. My mother is rather slim and pretty; she is always elegant and smart. In short, she is a pleasant-looking woman of about 40. She always has a lot of work to do at school and about the house. She is fond of her work and spends a lot of time there. But she has to cook the food for all the family at home. Shopping and cooking is nearly half a day's work for her. But my granny and I have a habit of helping her about the house. Boris is my elder brother. He is six years my senior. So he is 23 already. He has graduated from the Sukhomlynskyi Mykolaiv National University and works as an economist now. He is married. His wife is a journalist. They are three in a family. They have got a child, my nephew. It is a lovely little boy of two with golden hair and dark blue eyes. He is full of joy and gaiety. My brother's family lives separately.
And finally a few words about my grandmother. My granny is my best friend, I must tell you. She is always ready to listen to my endless stories about my school life and my friends.
She is retired on pension now, but in her youth and her older age she worked as a teacher in school. She is a very understanding person, I must admit.
Put it into a few words, we are a united and friendly family.
Вправа 5 Зєднайте словосполучення в речення (перше речення зєднанe для прикладу).
10) Put it into a few words... |
|
to be living together. let me introduce myself. a lot of work to do at school. I must tell you. I must admit. we are a united and friendly family. to listen to my endless stories. lives separately. of helping my mother about the house. to talk first about my dad. |
Вправа 6 Запитайте у свого товариша/подруги про його/її сімю та дайте відповіді на його/її запитання (письмово).
10) Is his/her sister (brother) married? How old is she (he)?
Example: When and where were you born? I was born in Mykolaiv in 1995.
Вправа 7 Прочитайте діалог, знайдіть в ньому відповіді на запитання та розіграйте за ролями.
1. What do Mary and Peter want to do? 2. Where do they keep the family photo album? 3. Whose photo is placed first in the album? 4. What does Mary say about their parents? 5. What is Peter's remark to Mary's statement? 6. How old is Peter in the first photograph? And in the second? Describe Peter's photo at the age of five. 7. What does Mary look like in the photo where she is still a little girl? 8. Whose family photo do Mary and Peter look at next? 9. Have aunt Margaret and uncle John a big family? 10. How many children have they? How many daughters and sons? 11. Describe the family photo of aunt Margaret and uncle John. 12. Why isn't their elder son John in the photo?
The Family Photo Album
Mary and Peter decide to look at the family photograph album.
Peter: Where's the photo album, Mary?
Mary: It's in the left-hand drawer in the sideboard.
Peter: Ah, here it is. Now shall we start at the beginning?
Mary: Here's an old photo of Mother and Father. They were rather a nice couple, weren't they?
Peter: It's a pity people get old, isn't it?
Mary: And that's you, when you were a month old, isn't it?
Peter: I suppose so.
Marу: You were a funny little thing! And this is you again at the age of five, playing with a dog.
Peter: Look! That's you, isn't it? You weren't very beautiful yourself a fat little girl with short pigtails and a sailor hat.
Mary: Look at this photograph! Do you recognize anybody?
Peter: Here's aunt Margaret and uncle John. And that's their son David.
Mary: Where is David? Which is he?
Peter: That one there. He's very tall, taller than his father.
Mary: Oh yes. And this is his younger brother Dick. He has long curly hair.
Peter: Yes. And that's his sister Helen, next to him. She's holding a big doll.
Mary: Where's Tom? Is that Tom?
Peter: Oh yes. He's standing behind aunt Margaret.
Mary: And that's Alice, isn't she?
Peter: Yes, she's sitting on a little stool.
Mary: But where is Aunt Margaret's elder son John?
Peter: He's probably taking the photograph.
Вправа 8 Інсценуйте розмову з другом/подругою за зразком, використовуючи словосполучення must be у ствердженнях.
Example: He's my mother's father.
He must be your grandfather!
1.She's my father's mother. 2. They're my father's parents. 3. She's my father's sister. 4. She's my mother's sister. 5. He's my father's brother. 6. They're my brother's children. 7. She's my brother's wife. 8. He's my sister's husband. 9. They're my parents' nephews and nieces. 10. He's my husband's father. 11. She's my wife's mother.
ЗАВДАННЯ ДЛЯ ІНДИВІДУАЛЬНОЇ ТВОРЧОЇ РОБОТИ
Вправа 1 Напишіть про свою сімю та підготуйте електронну презентацію вашої родини в програмі Power Point і надішліть на електронну пошту викладачу.
Вправа 2 Парна робота. Інсценуйте розмову з другом/по-другою про те, на кого ви схожі, про ваших батьків, бабусь та дідусів, їхні професії, звички, хобі та створіть відеоролик вашої розмови використовуючи Web сервіси: http://goanimate.com/; http://www.xtranormal.com/; http://voicethread.com/ і розмістіть у своєму персональному навчальному середовищі на сайті http://mdu.net.ua/moodle/.
Вправа 3 Розкажіть про себе, членів вашої родини та стосунки між вами своїм товаришам чи запишіть свою розповідь в електронному вигляді за допомогою Web сервісів http://voki.com/; http://blaberize.com/; http://wallwisher.com/; http://voicethread.com/ і розмістіть у своєму персональному навчальному середовищі на сайті http://mdu.net.ua/moodle/.
ІІ. ВПРАВИ НА ФОРМУВАННЯ ГРАМАТИЧНИХ НАВИЧОК ТА ВМІНЬ
Вправа 1 Вставте дієслово to be y Present Simple Tense.
What ... your name? My name ... Shirley Frank. 2. What ... your address? My address ... 175 Grand Central Parkway. 3. What ... your phone number? My phone number ... 718-1930. 4. Where ... you from? I ... from New York. 5. I ... a pupil. 6. My father ... not a teacher, he ... a scientist. 7. ... your aunt a doctor? Yes, she .... 8. ... they at home? No, they ... not at home, they ... at work. 9. My brother ... a worker. He ... at work. 10. ... you an engineer? Yes, I ... . 11. ... your sister a typist? No, she ... not a typist, she ... a student. 12. ... your brother at school? Yes, he ... . 13. ... your sister at school? No, she ... not at school. 14. My sister ... at home. 15. ... this your watch? Yes, it ... . 16. She ... an actress. 17. This ... my bag. 18. My uncle ... an office worker. 19. He ... at work. 20. Helen ... a painter. She has some fine pictures. They ... on the walls. She has much paper. It ... on the shelf. The shelf ... brown. It ... on the wall. Helen has a brother. He ... a student. He has a family. His family ... not in St. Petersburg, it ... in Moscow.
Вправа 2 Вставте дієслово to be у Past Simple Tense.
My aunt ... very depressed last Sunday. The weather ... terrible. It ... cold and rainy. Her husband ... not at home. He ... at hospital because he ... sick. Her children ... not at school. They... not in the yard, they ... in the living room. The TV ... broken. The children ... not only upset, they ... very angry. The neighbours ... not happy because her children ... too noisy.
The house ... not clean. The sink ... broken. There ... dirty dishes on the kitchen table and in the sink. There ... nothing in the fridge. There ... no vegetables for dinner, there ... no juice for her children. There ... not even bread in the house! She ... tired and hungry. She ... just exhausted.
Вправа 3 Розкрийте дужки і поставте дієслова у правильній формі.
Вправа 4 Утворіть речення з поданих слів (письмово).
1. To translate, from Spanish, this text, last lesson, at the, he, into Italian, wasn't able.
_______________________________________________________
2. To get married, in two months, Mary and Cliff, will be able.
_______________________________________________________
_______________________________________________________
_______________________________________________________
_______________________________________________________
Вправа 5 Утворіть запитання з поданих речень (письмово).
Example: How many boys were there in your class last year?
_______________________________________________________
_______________________________________________________
_______________________________________________________
_______________________________________________________
_______________________________________________________
_______________________________________________________
_______________________________________________________
ЗАВДАННЯ ДЛЯ САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ
ІІІ. ВПРАВИ НА ФОРМУВАННЯ НАВИЧОК ТА ВМІНЬ ЧИТАННЯ
Вправа 1 Прочитайте слова та словосполучення, знайдіть їх у тексті «Тhe Beginning Of Music» та використайте у створенні власних діалогів і розповідей.
To attach приписувати, to state встановлювати, exactly точно, to frame an answer дати відповідь, satisfactory задовільний, to define визначити, commonly зазвичай, a good deal багато, multitude більшість, to strike (struck, struck) вдаряти, purpose ціль, violent сильный, |
agitation збудження, drum барабан, parchment пергамент, wave хвиля, sensation відчуття, appreciate оцінювати, vibration коливання, per second в секунду, respond реагувати, pitch висота (звука, голосу), to distinguish розрізнять. |
Вправа 2 Перш, ніж прочитати текст, погляньте на заголовок і скажіть, про що йдеться мова в цьому тексті, що вам відомо з цієї теми. Прочитавши текст, скажіть, чи правильно ви здогадалися про його зміст.
THE BEGINNING OF MUSIC
In ordinary speech we often use words to which everyone attaches a definite meaning; and yet If we are asked to state exactly what their meaning is, we find it difficult to frame a satisfactory answer. Such terms, for instance, as “beauty”, “truth”, “colour”, “electricity” are hard to define, yet they have a real meaning for everybody who uses them. The use of the term “Music” is common enough, but nobody has yet found a satisfactory reply to the question “What is Music?”. It is quite possible to say a good deal about the material out of which Music as the term is commonly used is made.
Musical material. This material is SOUND, but out of the multitude of sounds which can be made, only a very few are used for musical purposes. Sound is the result of vibration: if one strikes a low note on the pianoforte, the string can be seen in a state of a violent agitation. Also if a drum be struck, and the fingers placed lightly on the parchment, the vibration can easily be felt. Thus air-waves are formed when a stone is thrown into a pond, and when they reach the ear they give rise to a sensation known as sound. The human ear is not sensitive enough to appreciate all sounds. If the vibrations are fewer than about twenty per second, or more rapid than about thirty-eight thousand per second, the ear in most cases does not respond. It is interesting to note that some animals, especially dogs, can detect sounds which are too high in pitch for us to distinguish.
Вправа 3 Знайдіть відповіді на запитання в прочитаному тексті.
1. Can you give a satisfactory reply to the question “What is Music?”
2. What is the material out of which Music is made?
3. What is Sound?
4. When can the vibration be felt?
5. Is the human ear sensitive enough to appreciate all sounds?
Вправа 4 Передайте зміст прочитаного тексту товаришам.
ІV. ВПРАВИ НА ФОРМУВАННЯ ФОНЕТИЧНИХ НАВИЧОК ТА ВМІНЬ АУДІЮВАННЯ
Вправа 1 Прослухайте розповідь "What's in a Name?" (Unit 1, впр. 1.4 електронного посібника, розміщеного в Інтернеті за адресою http://mdu.net.ua/moodle/).
Вправа 2 Дайте відповіді на запитання (письмово).
_______________________________________________________
_______________________________________________________
_______________________________________________________
_______________________________________________________
_______________________________________________________
_______________________________________________________
_______________________________________________________
Вправа 3 Передайте зміст прослуханої розповіді товаришам.
Вправа 4 Прочитайте та вивчіть напамять вірш.
I want to tell you about my family,
About my parents, and sister Emily.
My fathers a worker,
He works at a plant,
I think he is handsome,
I think he is forty-one.
My mothers a teacher,
She works at school,
I think she is pretty,
I think she is cool.
My sister Emily is only four,
I am a pupil in the second form.
My family isnt very large,
I love my family very much.
Вправа 5 Прочитайте та вивчіть напамять скоромовку.
Mary Mac's mother's making Mary Mac marry me.
My mother's making me marry Mary Mac.
Will I always be so Merry when Mary's taking care of me?
Will I always be so merry when I marry Mary Mac?
Моє житло.
Майбутній неозначений час дієслів.
Прийменники.
Ступені порівняння прикметників.
І. ВПРАВИ НА ФОРМУВАННЯ МОВЛЕННЄВИХ НАВИЧОК ТА ВМІНЬ
Вправа 1 Прочитайте слова та словосполучення, знайдіть їх у тексті «My Flat» та використайте у створенні власних діалогів і розповідей.
Modern conveniences сучасні зручності, central heating центральне опалення, running hot and cold water водогін з гарячою та холодною водою, еlectricity електромережа, chute сміттезбірник, rubbish сміття, to consist of складатися з, living-room зала, bedroom спальня, kitchen кухня, bathroom ванна (кімната), toilet вбиральня, closet комора, balcony балкон, |
comfortable зручний, square квадратний, wall-unit меблевий гарнітур, sideboard сервант, wardrobe шафа, opposite навпроти, cosy затишний, divan-bed канапа, standard lamp торшер, in the right (left)-hand corner у правому(лівому) кутку, water-colours акварель, lampshade абажур, dressing table тумбочка, alarm clock будильник, in spite of незважаючи на, to share one's opinion поділити чиюсь думку. |
Вправа 2 Утворіть словосполучення з поданих слів (перше словосполучення утворене для прикладу).
11) to draw |
table, clock, rubbish down, colours, unit, used, the curtains, armchair, a chat, dinner-table, lamp. |
Вправа 3 Перш ніж прочитати текст «My Flat» дайте відповіді на запитання.
Вправа 4 Прочитайте текст і скажіть, чи хотіли б ви мати таку квартиру.
My Flat
We have a nice flat in a new block of flats. Our flat is on the fifth floor of a nine-storeyed building. It has all modern conveniences: central heating, running hot and cold water, electricity, gas, a lift and a chute to carry rubbish down. We have a three-rooms flat which consists of a living-room, a bedroom, a study (which is also my room), a kitchen, a bathroom and a toilet. There are also two closets in our flat. Our flat has two balconies.
The living-room is the largest and most comfortable one in the flat. In the middle of the room we have a square dinner-table with six chairs round it. To the left of the dinner-table there is a wall-unit which has several sections: a sideboard, a wardrobe and some shelves. At the opposite wall there is a piano and a piano stool. To the right there is a low table with colour TV set on it. Opposite the TV set there are two cosy armchairs. A divan-bed and a standard lamp are in the left-hand corner. In front of the armchairs there is a small round table for newspapers and magazines. There is a thick carpet on the floor. Two water-colours hang on the wall above the divan-bed. In the evening we usually draw the curtains across the windows and a red lampshade gives a warm colour to the room.
The bedroom is smaller than the living-room and not so light as there is only one window in it. In this room there are two beds, two dressing-tables and a wardrobe. In the comer of the bedroom there is a small colour TV set. On the dressing table there is an alarm-clock and small lamp with green lampshade.
Our study is the smallest room in the flat, but in spite of it, it is very cosy. There isn't much furniture in it, but there are a lot of shelves full of books. It has a computer table, an armchair and a bookcase too. A small round table is standing in the right-hand comer of the study. Besides there is a small sofa near the wall opposite the bookcase. This room was my father's study, but as I grew older, it has become my room. And in my opinion it is the best room in our flat. My friends got used to come to my place to have a chat or to play chess in the evening, and they say my room is very comfortable. I share their opinion.
Вправа 5 Зєднайте словосполучення в речення (перше речення зєднанe для прикладу).
8) We have a three-rooms flat... |
in a new block of flats. central heating, electricity, gas. to come to my place. which consists of three rooms. is a piano. on the wall. it has become my room. their opinion. |
Вправа 6 Запитайте у свого товариша/подруги про його/її житло та дайте відповіді на його/її запитання (письмово).
Example: When did you move into your house? Our family moved to our house last year.
Вправа 7 Прочитайте діалог та знайдіть в ньому відповіді на запитання.
1. Who is moving to a new room? 2. Why is Ann moving? 3. Where is she moving? 4. Whom does she ask to give (her) a hand? 5. Whose room is Ann going to live in? 6. Does the central heating work properly in Hortense's room? 7. Why does Patrick know that the central heating in Hortense's room doesn't work properly? 8. Why doesn't the central heating worry Ann? 9. Is Ann taking all the furniture to the new room?
Moving Day
(At a students' hostel)
Patrick: So you're moving.
Ann: Yes, well, don't just stand there! What about giving me a hand with these things?
Patrick: Where are you moving to?
Ann: Now that Hortense has gone back to France, Mrs. Gaskile says I can have her room.
Patrick: Didn't you like it, up here next to Ulla?
Ann: Well, it isn't a bad room, but it's awfully noisy, what with the girls rushing up and down the passage and the clock striking every quarter of an hour, and Ulla playing her banjo. Besides, it's rather a stuffy little room.
Patrick: Yes, but Hortense's room is awfully cold the central heating doesn't work properly.
Ann: How do you know? Hortense never mentioned it to me.
Patrick: No, but I used to live in that room, so I do know.
Ann: Anyway, why should I worry about the heating? Summer is coming along. Be a pal and help me to shift this computer.
Patrick: Are you taking all the furniture?
Ann: No, only my personal belonging. Now come on, Patrick, don't be so lazy. Lift!
Вправа 8 Інсценуйте розмову Патрика й Анни так, як ви собі її уявляєте, використовуючи слова і словосполучення.
A stuffy little room, awfully noisy, the heating, to shift, to move, the furniture, personal belongings, to be lazy, to be a pal, to worry about the heating, personal belonging.
ЗАВДАННЯ ДЛЯ ІНДИВІДУАЛЬНОЇ ТВОРЧОЇ РОБОТИ
Вправа 1 Уявіть, що ви виграли мільйон гривень. Яке житло ви б собі придбали? Опишіть його. Ви можете використати інтерактивні компютерні технології у створенні проекту і розмістити у своєму блозі на сервісі Google.
Вправа 2 Інсценуйте розмову з другом / подругою про кімнату, в якій ви мешкаєте та створіть відеоролик вашої розмови використовуючи Web сервіси: http://goanimate.com/; http://www.xtranormal.com/; http://voicethread.com/.
Вправа 3 Розкажіть про свій будинок/ квартиру товаришам чи запишіть свою розповідь в електронному вигляді за допомогою Web сервісів http://voki.com/; http://blaberize.com/; http://wallwisher.com/; http://voicethread.com/ і розмістіть в своєму персональному навчальному середовищі на сайті http://mdu.net.ua/moodle/.
ІІ. ВПРАВИ НА ФОРМУВАННЯ ГРАМАТИЧНИХ НАВИЧОК ТА ВМІНЬ
Вправа 1 Вставте необхідні прийменники часу (in, on, at).
Example: I went to Turkey in July.
Вправа 2 Вставте необхідні прийменники місця (on, above, under, in front of, next to, behind).
Example: The book is behind the vase.
1 There is a TV ___________ the table.
2 There is a dog ___________ the floor.
3 The dog is ___________ the table.
4 The cat is ___________ the flowers.
5 The keys are _________ the flowers.
6 The flowers are _________ the vase.
7 There is a big book __________ the flowers.
8 There is a picture ___________ the table.
9 The cat is ___________ the table.
10 There is a bird ___________ a cage.
Вправа 3 Розкрийте дужки, вставляючи прикметник у потрібній формі (перше речення зроблено для прикладу).
1. We should eat (healthy) healthy food. 2. Today the streets arent as (clean) ________ as they used to be. 3. Its (bad)_______ mistake he has ever made. 4. This man is (tall)_______ than that one. 5. Asia is (large)________ than Australia. 6. The Volga is (short)________ than the Mississippi. 7. Which building is the (high)________ in Moscow? 8. Mary is a (good) _______ student than Lucy. 9. The Alps are (high) ________ than the Urals. 10.This garden is the (beautiful) ________ ________in our town. 11. She speaks French (good) _________ than English. 12. Is the word “newspaper” (long) _________ than the word “book”? 13.The Thames is (short)________ than the Volga. 14. The Arctic Ocean is (cold) _________ than the Indian Ocean. 15. Chinese is (difficult) _______ ________ than English. 16. Spanish is (easy) _________ than German. 17. She is not so (busy) __________ as I am. 18. It is as (cold) _________ today as it was yesterday. 19. She is not so (fond) __________ of sports as my brother is. 20. Today the weather is (cold) _________ than it was yesterday. 21. This book is (interesting) ________ ________of all I have read this year. 22. January is the (cold) _______ month of the year. 23. My sister speaks English (bad) ________ than I do. 24. Which is the (hot) _________ month of the year? 25. Which is the (beautiful) __________ ________ place in this part of country? 26. This good-looking girl is the (good) __________ student in our group.
Вправа 4 Розкрийте дужки, вживаючи дієслова у потрібному часі (перше речення зроблене для прикладу).
1. I want to get а medical checkup. I (to go) shall go to mу doctor tomorrow. 2. Не (to give) _____________ _______ mе а complete examination. 3. The nurse (to lead) __________ _______ mе into one of the examination rooms. 4. I (to take) __________ _______ off mу clothes and (to put) __________ оn а hospital gown. 5. Dr. Setton (to соmе)_______ _________ in, (to shake) _________ mу hand, and (to say) _________ "hello". 6. I (to stand) ___________ ________ оn his scale so he саn measure mу height and mу weight. 7. Не (to take) ________ ________mу pulse. 8. Then he (to take) _________ _______ mу blood pressure. 9. After he takes mу blood pressure, he (to take) ________ _______ some blood for а blood analysis. 10. Не (to examine) ___________ _______ mу eyes, ears.
Вправа 5 Вставте дієслова shall I або shall we в пропусках.
Example:
A: I'm hungry. Are you going to the shops?
B: Yes. Shall I get you something to eat?
A: We need a holiday.
B: What a good idea! Shall we go to Florida?
1 A: I'm going to get some tickets for the concert next week. ______________ buy you one?
B: Yes please. I'd love to come.
2 A: ________________ go to a restaurant tonight?
B: OK, but I don't have any money. Will you pay for me?
3 A: I want to go to Italian classes, but I've never learnt a foreign language before.
B: ________________ come with you?
A: That's very kind of you.
4 A: Where is our meeting?
B: At John's office on Baker Street.
A: ________________ walk or take a taxi?
5 A: You look thirsty. ________________ get you a drink?
B: Yes, please. Can I have an orange juice or some water?
6 A: It's a beautiful day! ________________ have a picnic?
B: Wonderful idea! Who shall we invite?
ЗАВДАННЯ ДЛЯ САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ
ІІІ. ВПРАВИ НА ФОРМУВАННЯ НАВИЧОК ТА ВМІНЬ ЧИТАННЯ
Вправа 1 Прочитайте слова та словосполучення, знайдіть їх у тексті «Sound: the Material of Music» та використайте у створенні власних діалогів і розповідей.
String струна, sound звук, properties якість, simultaneously одночасно, trumpet труба, violin скрипка, |
unconsciously мимоволі, timbre тембр, quality тембр, intonation інтонація, модуляція, in unison в унісон. |
Вправа 2 Перш, ніж прочитати текст, погляньте на заголовок і скажіть, про що йдеться мова в цьому тексті, що вам відомо з цієї теми. Прочитавши текст, скажіть, чи правильно ви здогадалися про його зміст.
SOUND: THE MATERIAL OF MUSIC
In the beginning, we may suppose, there was silence. There was silence because there was no motion, and therefore no vibration could move the air a phenomenon of fundamental importance in producing sound. The creation of the world, however it came about, must have been accompanied by motion аnd therefore sound. Perhaps this is why music has such magical importance for primitive peoples, often signifying life and death.
Sound can only be produced by kind of motion. The motion (or vibration) arising from a vibrating body, for example a string, or the skin of a drum, generates waves of compression which travel through the air to our ear.
If the vibration is regular, the resulting sound is musical and represents a note of a definite pitch; if it is irregular, the resulting is noise.
Every sound has three characteristic properties. Let us take an everyday example. When walking along the street we hear several sounds at the same time: cars, motorbikes, airplanes, radios, people walking and talking, simultaneously produce sounds of higher and lower, louder and softer degrees. With our ear we automatically distinguish between the highness of a child's voice and the lowness of a man's, the loudness of a passing plane and the hum of traffic, and we know whether the tune coming from somebody's radio is played on a trumpet or a violin. In doing this, we are unconsciously selecting the three characteristics of a sound: pitch, volume, and quality.
Pitсh. Perception of pitch means the ability to distinguish between the highness and the lowness of a musical sound. That its pitch is high or low depends on the frequency (number of vibrations per second) of the vibrating body. The higher the frequency of a sound, the higher is its pitch, the lower the frequency, the lower its pitch.
Volume. We have seen that the pitch of a note depends entirely on the frequency of its vibration. The volume of a note depends on the amplitude of the vibration. More (or less) intensive vibration produces louder (or softer) sounds.
Quality. Quality (or in French, timbre) defines the difference in tone colour between a note played on different instruments or sung by different voices. Thus the colour of a note enables us to distinguish between various instruments playing the same tune.
Вправа 3 Знайдіть відповіді на запитання в прочитаному тексті.
Вправа 4 Передайте зміст прочитаного тексту товаришам.
ІV. ВПРАВИ НА ФОРМУВАННЯ ФОНЕТИЧНИХ НАВИЧОК ТА ВМІНЬ АУДІЮВАННЯ
Вправа 1 Прослухайте розповідь «Excuse Me» (Unit 2, впр. 2.4 електронного посібника, розміщеного в Інтернеті за адресою http://mdu.net.ua/moodle/).
Вправа 2 Дайте відповіді на запитання (письмово).
_____________________________________________________
_____________________________________________________
Вправа 3 Передайте зміст прослуханої розповіді товаришам.
Вправа 4 Прочитайте та вивчіть напамять вірші.
This is my house
This is my flat.
This is my sofa
This is my bed.
This is my Bookshelf.
This is my desk.
Here I work,
And here I rest.
My room is on the second floor.
It has one window and one door.
Your room is on the ground floor
It has two windows and one door.
I can see
I can see a little bed
In the middle of the flat.
You can see a pretty girl
In the picture on the wall.
We can see a big red ball
Under the picture on the wall.
I sit in front of a nice doll,
You sit opposite the wall,
The cat sits behind the doll,
The mouse runs into the hole.
Вправа 5 Прочитайте та вивчіть напамять скоромовку.
Little Tom Tittle mouse
Lived in a bell-house;
The bell-house brоke,
And Tom Tittle mouse wоke.
Мій робочий день.
Модальні дієслова. Теперішній, минулий та
майбутній подовжений час дієслів.
І. ВПРАВИ НА ФОРМУВАННЯ МОВЛЕННЄВИХ НАВИЧОК ТА ВМІНЬ
Вправа 1 Прочитайте слова та словосполучення, знайдіть їх у тексті «My Working Day» та використайте у створенні власних діалогів і розповідей.
Daily actions щоденні дії, more or less більш-менш, regularly регулярно, variation зміна, різновид, weekdays робочі дні, будні, weekends вuxiднi, as a matter of fact справа в тому, що, to get used to звикати до, to take a shower митися niд душем, to consist of складатися з, boiled egg варене яйце, on one's way to на шляху до, ordinary звичайний, time-table розклад уроків, canteen їдальня, packed lunch тут: сніданок з дому, |
twice двічі, to listen to слухати, to look through переглядати, home assignment домашнє завдання, to cope with впоратися з, properly належним чином, normally звичайно, як зазвичай, to do well добре вчитися without any effort без жодного зусилля, to improve покращувати, I must admit я маю відзначити, to relax відпочивати, attractive привабливий. |
Вправа 2 Утворіть словосполучення з поданих слів (перше словосполучення утворене для прикладу).
|
with, actions, admit, well, a shower, of, or less, any effort, egg, to musik, through, your English. |
Вправа 3 Перш ніж прочитати текст «My Working Day» дайте відповіді на запитання.
Example: My working day begins at 7 a.m.
Example: I get up usually at 6.30 a.m.
Example: I have breakfast in the morning.
Example: It takes me 10 min.
Example: I have 3 lessons a day.
Example: I have my lunch at 1 p.m at the university.
Example: Usually I help my mother to clean the flat.
Example: It takes me 5 hours.
Example: I do my lessons in the evening.
Example: I go to bed at 11 p.m.
Вправа 4 Прочитайте текст та порівняйте свій робочий день з робочим днем звичайної миколаївської студентки.
MY WORKING DAY
I want to describe you my daily actions, which I did more or less regularly on weekdays during my last year at the university. There was little variation in my life then, all the days except weekends looked very much the same. On weekdays my working day began early in the morning. As a matter of fact, I am not an early-riser, that's why I hate getting up early, but I got used to it. I usually got up at about 7 o'clock in the morning. Then I did my morning exercises and went to the bathroom to wash my face and hands with a soap and clean my teeth with a tooth paste. I didn't take a shower in the morning, I generally did it late in the evening before going to bed. At a quarter past seven I was ready to have my breakfast. As a rule, I had a quick light breakfast which consisted of a cup of coffee or tea, a boiled egg or an omelet and a cheese or sausage sandwich. After breakfast I put on my coat, took my bag and left for university.
As my university was not far from my house, it took me 10 minutes to get there. I never took a bus or a trolley-bus on my way to the university, I usually walked there.
Six or seven lessons a day was the ordinary time-table. I seldom had lunch in the canteen, because I usually had packed one in my bag (an apple and a sandwich).
The classes at the university were over at about three o'clock. Twice a week I stayed at school to play table-tennis or was busy with the English language club.
When I came home my mother always had dinner just ready in time. Then I rested a little. While resting I listened to music or looked through the newspapers or magazines. Then I started doing my home assignments. It took me about five hours to cope with my homework properly. I normally finished doing my homework at 10 o'clock. So I hadn't any time for television and friends, because I had to work hard at all subjects. I did well in the most subjects without any effort. But I managed to help my mother about the house and do our shopping, to go to the library and to have private lessons in English in order to improve my knowledge.
And I must admit that university life was a very interesting page of my life. I had good friends and most lessons were interesting.
After supper I usually relaxed for some time and then went on with my work.
As a rule I went to bed at about 11 o'clock or even later. This was my usual working day. Weekends were more attractive.
Вправа 5 Зєднайте словосполучення в речення (перше речення зєднанe для прикладу).
|
an early-riser. but I got used to it. looked very much the same. lunch in my bag. at all subjects. about the house. was a very interesting page of my life. to get there. to cope with my homework. |
Вправа 6 Давайте обговоримо, як зазвичай ми проводимо свій робочий день. Розпитайте у свого товариша, що він/вона робить кожного дня (письмово).
Example: When does your working day begin? It begins at 7 o'clock in the morning.
10._________________________________________________
Вправа 7 Прочитайте діалог, знайдіть в ньому відповіді на запитання.
1. Why is Mike doing the washing up? 2. Who asks Ellen to help Mike? 3. Is Mike very good at housekeeping? 4. What does Ellen see when she enters the kitchen? 5. Why is Mike lying on the floor? 6. Has he found the fork at last? 7. Who has spilled water all over the floor? 8. Why is Mike standing on the rag? 9. What has Mike knocked down? 10. Does Ellen try to encourage Mike when he says he is no good at housekeeping?
Washing Up
Mrs Innes: Ellen, where's Mike?
Ellen: He's doing the washing up, it's his turn today. I only hope he doesn't make a mess.
Mrs Innes: Would you mind helping. I'm afraid he isn't very good at housekeeping.
Ellen: Well, it's high time he learned, but I don't mind helping him for once.
(Ellen goes into the kitchen. Mike is lying on the floor with his head under the kitchen sink.)
Ellen: For goodness sake. What's up?
Mike: Oh, I'm sick and tired of this washing up.
Ellen: But what on earth are you doing on the floor?
Mike: Well, I've dropped a fork under the sink and I can't find it. Oh, here it is at last.
Ellen: Mind your head. What a mess! Must you spill water all over the floor? Where's that rag?
Mike: I'm standing on it, I didn't want to get my slippers wet.
Ellen: Never mind your slippers, give it to me and I'll wipe the floor.
Mike: No, let me.
Ellen: For heaven's sake turn that tap off!.. Mind what you're doing, you've splashed my dressl
Mike: Sorry, Ellen.
Ellen: Look out, you'll knock the plates down. I'd better put them away.
Mike: I think you'd better ... (Crash!!!)
Еllen: Now look what you've done. Oh, bother! It's my favourite teapot.
Mike: Oh, I am sorry. I'm afraid I'm not good at housekeeping.
Ellen: Never mind, you'll learn, it takes time, you know.
Mike: Yes, it does, especially with big clumsy men like me.
Вправа 8 Використайте наступні речення у своїх власних коротких діалогах з другом/подругою, меншою сестрою /братом.
It's high time you learned. You aren't very good at housekeeping. I don't mind helping you. Mind what you're doing! For goodness' sake, what's up? I'm sick and tired of that! What on earth are you doing there? What a mess! For heaven's sake turn that tap off! Look out! Now look what you've done! It takes time to learn it.
Вправа 9 Інсценуйте ситуацію «Елен повчає Майка, як вести домашнє господарство».
ЗАВДАННЯ ДЛЯ ІНДИВІДУАЛЬНОЇ ТВОРЧОЇ РОБОТИ
Вправа 1 Напишіть, як би ви хотіли проводити свій робочий день, якби жили окремо від батьків. Використайте Web 2.0 технології: сервіси Xtranormal, Voki, Blaberize, Wallwisher, Voice Thread, Slideshow та інші.
Вправа 2 Розкажіть про робочий день ваших батьків або членів вашої родини чи запишіть свою розповідь в електронному вигляді за допомогою Web сервісів http://voki.com/; http://blaberize.com/; http://wallwisher.com/; http://voicethread.com/ і розмістіть в своєму персональному навчальному середовищі на сайті http://mdu.net.ua/moodle/.
Вправа 3 Інсценуйте розмову з другом/подругою про ваші будні та створіть відеоролик вашої розмови використовуючи Web сервіси: http://goanimate.com/; http://www.xtranormal.com/; http://voicethread.com/ і розмістіть в своєму персональному навчальному середовищі на сайті http://mdu.net.ua/moodle/.
ІІ. ВПРАВИ НА ФОРМУВАННЯ ГРАМАТИЧНИХ НАВИЧОК ТА ВМІНЬ
Вправа 1 Напиши, які дії відбуваються і які не відбуваються на зображених нижче малюнках.
Example: George is not eating breakfast.
George is sleeping.
Вправа 2 Закінчіть лист, використовуючи дієслова в дужках (перше речення зроблене для прикладу).
Dear Peter,
Jenny and I are staying (stay) here for a week.
The sun _____________ (shine) and it's very hot.
We ______________ (sit) on the beach and I______________ (drink) an orange juice.
We _____________ (not/swim) because we're both tired. We ___________(watch) the boats on the sea at the moment. They _______________ (travel) fast, but I can see fifteen or sixteen. Jenny _________ (read) her book, and І________(write) all the postcards!
Jim and Jenny.
Вправа 3 Утворіть запитання, вживаючи слова в дужках в правильній формі (письмово).
Example: (enjoying - your work - you - are - ?)
Are you enjoying your work?
1 (she - having lunch - is - ?)
_______________________________________________________
2 (you - are - feeling sick - ?)
_______________________________________________________
3 (playing football - are - they - ?)
_______________________________________________________
4 (the cat - sleeping - is - ?)
_______________________________________________________
5 (relaxing - are - you - ?)
_______________________________________________________
6 (the sun - is - shining - ?)
_______________________________________________________
7 (he - is - coming - to the cinema - ?)
_______________________________________________________
8 (listening - are - they- ?)
_______________________________________________________
9 (eating - at the moment - she - is - ?)
_______________________________________________________
10 (it - raining hard - is - ?)
_______________________________________________________
11 (I - getting better - at tennis - am - ?)
_______________________________________________________
_______________________________________________________
Вправа 4 Закінчіть діалог, вживаючи Present Continuous Tense для вираження дії в майбутньому та подані в дужках дієслова (письмово).
Example: Steve: Are you doing (you/do) anything this weekend?
Lynn: I'm going to see (I/see) a film on Sunday. Do you want to come?
1 Pete: Jane, Joe and Sally _____________________ (come) to my house on Friday night.
Mark: _____________________________ (you/have) a party?
Pete: No, we aren't ______________________ (We/play) cards. Would you like to come?
2 David: ___________________________ (I/fly) to New York on Sunday.
Chris: _____________________________ (you/see) John there?
David: Yes, _______________________ (we/meet) at the airport.
3 Philip: Mary and I______________________ (drive) to Scotland next Wednesday.
Mike: __________________________ (you/stay) in Edinburgh?
Philip: No. ________________________ (we/visit) my mother in Aberdeen.
4 Paul: _____________________________ (I/start) a new job on Monday.
Clive: Really? What is it?
Paul: _________________________ (I/sell) cars. Do you need a new car?
Вправа 5 Розкрийте дужки, вживаючи дієслова в потрібному часі (перше речення зроблене для прикладу).
1. We (to have) had a postcard from them two days ago. They (to say) ___________ they (to have) __________________ a marvelous time. 2. While she (to shop) _______________ this morning, she (to lose) ______________________ her money. She (not know)_______________ how. 3. They (to announce) _________________ our flight. We (to have) __________________ a problem. One of our suitcases (to miss)_____________________. 4. Who (to speak)__________ there? I (not to know) _______________. 5. He (not to smoke) ______________. He (not to smoke)_________ now.When he (to be) _______________ at the office yesterday, he (not to smoke) ______________, he (to work) __________________ hard. 6. When my sister (to wash) _______________ her skirt, she (to find) _______________a pound note in the pocket. 7. When you (to learn) ______________German? 8. We (to go) ________________ home now because it (to be) ________________late. 9. Who you (to wait) ________________ for? 10. Her car (to break) ______________ down yesterday while she (to drive) ________________________to work. 11. When and where ________ it (to happen) _________________? 12. She always (to wear) _________________ nice clothes for work. Today she (to wear) _______________________ a nice blouse and a dark skirt. 13. What she (to watch) ____________ at the moment? 14. I (to see) __________________ my friend in the street yesterday, but he (to run) ___________________for a bus and he (not to have) _________________ time to speak to me. 15. What _________ your son (to do) ___________________? He (to study) _____________ computer science. 16. What ____________ you (to do) _________ at the weekend? 17. When she (to open) ____________the door, a man (to stand) ____________on the doorstep. It (to be) ___________ her uncle, but she ______________ (not to recognize) him because he (to wear) ______________ dark glasses. 18. Last night we (to go) _______________ to a café to meet our friends.
ЗАВДАННЯ ДЛЯ САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ
ІІІ. ВПРАВИ НА ФОРМУВАННЯ НАВИЧОК ТА ВМІНЬ ЧИТАННЯ
Вправа 1 Прочитайте слова та словосполучення, знайдіть їх у тексті «Early Oriental Music» та використайте у створенні власних діалогів і розповідей.
Oriental music східна музика, to possess володіти, extensive обширний, to concern торкатися, to adopt прийняти, to improve покращувати, observance обряд, scale гамма, complicated складний, tune мелодія, |
to be content with бути задоволеним, viz. (videlicet лат.) тобто, to simplify спрощуати, available доступний, придатний, folk народний, choir хор, to give forth (a rhythm) відбивати (ритм). |
Вправа 2 Перш, ніж прочитати текст, погляньте на заголовок і скажіть, про що йдеться мова в цьому тексті, що вам відомо з цієї теми. Прочитавши текст, скажіть, чи правильно ви здогадалися про його зміст.
EARLY ORIENTAL MUSIC
The information we possess about the actual music of the Assyrians and Babylonians is not more extensive than that concerning Egyptian music. These peoples seem to have adopted and improved upon the ancient Egyptian instruments, which appear to have been constantly in use in ceremonial observances.
The musical system of the Hindoos and Arabians is very complicated and, like that of the Chinese, has changed little in the course of centuries. Both of these races possess a very elaborate series of scale from which their tunes are made; while we are content with two for general use, viz. the major and minor, the Hindoos have well over fifty and the Arabians even more. These are obtained by elaborate methods of tuning the instruments. Naturally the performance of music based on such complicated principles is only possible for the most accomplished native musicians; but simplified versions of the tunes are available for the ordinary folk. When a modern Hindoo or Bengali choir performs vocal music, all the singers sing the melody, most of the time very loudly, not to say roughly. The instrumentalists play the same melody sometimes in octaves but with "runs and trills", while the drums and other instruments of percussion give forth a rhythm that corresponds more or less to the rhythm of the melody. Harmony is not employed.
Вправа 3 Утворіть речення, використовуючи подані слова і словосполучення (письмово).
Choir, to perform, scale, to sing the melody, to tune the instrument, major, minor, to improve, modern, drum, instruments of percussion.
Вправа 4 Знайдіть відповіді на запитання в прочитаному тексті.
1. What instruments have been adopted and improved by the Assyrians and Babylonians?
2. The musical system of the Hindoos and Arabians is very simple, isn't it?
3. Has the musical system of the Hindoos and Arabians changed much in the course of centuries?
4. How many scales have the Hindoos and Arabians?
5. What kind of music is available for the ordinary folk?
6. How does a modern Hindoo or Bengali choir perform vocal music?
7. What melody do the musicians play?
8. What is the role of the instruments of percussion?
ІV. ВПРАВИ НА ФОРМУВАННЯ ФОНЕТИЧНИХ НАВИЧОК ТА ВМІНЬ АУДІЮВАННЯ
Вправа 1 Прослухайте розповідь «What Do Teachers Make» (Unit 3, впр.3.4 електронного посібника розміщеного в Інтернеті за адресою http://mdu.net.ua/moodle/.
Вправа 2 Дайте відповіді на запитання (письмово).
_____________________________________________________
_______________________________________________________
_______________________________________________________
_______________________________________________________
Вправа 3 Рольова гра: розіграйте сцену за змістом розповіді.
Вправа 4 Передайте зміст розповіді від імені головної дійової особи.
Вправа 5. Прочитайте та вивчіть напамять вірш.
Get up early in the morning, make your bed.
Go quickly to the bathroom, turn on the tap.
Wash your face and wash your ears,
Dont forget.
Dont forget your neck, my dear,
Dont forget.
Dont forget to eat your porridge, jam and bread.
After breakfast wash the dishes, dont forget.
Put on your hat, put on your coat,
Take your bag.
Dont forget to kiss your Mammy,
Dont forget.
Вправа 6 Прочитайте та вивчіть напамять скоромовку.
While we were walking, we were watching window washers wash Washington's windows with warm washing water.
АЛФАВІТ
ЛІТЕРИ Aa Bb Cc Dd Ee Ff Gg Hh Ii Jj Kk Ll Mm Nn Oo Pp Rr Ss Tt Uu Vv Ww Xx Yy Zz |
ВИМОВА [ei] [bi:] [si:] [di:] [i:] [ef] [ʤi:] [eiʧ] [ai] [ʤei] [kei] [el] [em] [en] [ou] [pi:] [kju:] [ɑ:] [es] [ti:] [ju:] [vi:] [`dЛblju(:)] [eks] [wai] [zed] |
ЧОТИРИ ТИПИ ЧИТАННЯ АНГЛІЙСКИХ ГОЛОСНИХ У НАГОЛОШЕНИХ СКЛАДАХ
a [ei] |
o [ou] |
e [i:] |
i [ai] |
y [wai] |
u [ju:] |
|
I |
[ei] name |
[ou] note |
[i:] me |
[ai] line |
[wai] my |
[ju:] tune |
II |
[æ] mat |
[o] lot |
[e] pen |
[i] sit |
[i] myth |
[Л] but |
III |
[a:] car |
[o:] fork |
[ə:] her |
[ə:] bird |
[ə:] Byrd |
[ə:] fur |
IV |
[ɛə] fare |
[o:] more |
[iə] here |
[aiə] fire |
[aiə] tyre |
[juə] during |
ПРАВИЛА ЧИТАННЯ ГОЛОСНИХ У НАГОЛОШЕНИХ СКЛАДАХ
Сполучення |
Читання |
Приклади |
ai ay |
[ei] |
spain, day, say, may, rain, main, wait, way, play, mail |
ea ee |
[i:] |
meet, see, cheek, fee, eat, feet, team, heel, sheep, seventeen |
ew |
[ju:] |
mew, new, few |
oi oy |
[oi] |
boy, point, oil, voice, toil, boil, coin, Roy, Royce, choice, toy |
ook |
[ʊ] |
took, cook, book, nook, shook, rook |
oo |
[u:] |
too, mood, food, goose |
ou ow |
[aʊ] |
out, brown, crown, now, loud, bow, owl, mouse, house |
air |
[ɛə] |
air, fair, chair, hair, affair |
eer |
[iə] |
deer, berr, engineer, career, sheer, jeer, steer |
our |
[aʊə] |
our, flour, hour |
oor |
[o:] |
door, floor |
ПРАВИЛА ЧИТАННЯ ГОЛОСНИХ З ПРИГОЛОСНИМИ
Літера |
Позиція |
Читання |
Приклади |
ai |
Перед k у наголошеному складі |
[o:] |
chalk, walk, talk |
al |
Перед будь-якими приголосними у наголошеному складі |
[o:l] |
salt, ball, small, wall, also |
wor |
Перед приголосними у наголошеному складі |
[wə:] |
word |
wa |
1. Перед кінцевими приголосними (крім r) або сполучення приголосних |
[o] |
want, swallow, swab, swat |
wa |
2. Перед r |
[wo:] |
Warsaw, warm, swarm, sward |
igh |
В усіх випадках |
[ai] |
light, plight, sigh, night,sight |
ПРАВИЛА ЧИТАННЯ ПРИГОЛОСНИХ
Літера |
Позиція |
Читання |
Приклади |
sh |
В усіх випадках |
[ʃ] |
she, show, shirt, shell, marshal, fish |
ch |
В усіх випадках |
[tʃ] |
rich, chess, church, child |
tch |
Після коротких голосних |
[tʃ] |
catch, match, fetch, Dutch, patch |
ck |
Після коротких голосних |
[k] |
black, pack, deck, knock, rock, sock |
th |
1. На початку, в кінці слова та перед приголосним |
[θ] |
thick, thin, myth,throut, teeth, mouth, eleventh, thank, both, path, than |
th |
2. В займенниках, прийменниках, сполучниках, в інших словах між голосними, в артиклі the |
[ð] |
the, this, bathe, mother, father, brother, that, then, there, another, with, than, those, weather, rather |
wh |
1. На початку слова перед усіма голосними, крім о |
[w] |
whale, what, where, why, when, white, while |
wh |
2. Перед o |
[h] |
whole, who, whose, whom |
qu |
Перед голосними |
[kw] |
question, quarter, liquid, quick, quins |
ng |
У кінці cлова |
[ɳ] |
long, thing, ring, among, king, wing |
nk |
В усіх випадках |
[ɳk] |
thank, think, monkey, pink, sink, tank |
wr |
На початку слова перед голосними |
[r] |
write, wrong, writer, wrest, wrap |
ПРАВИЛА ЧИТАННЯ ПРИГОЛОСНИХ C, G, S, X
Літера |
Позиція |
Читання |
Приклади |
C [si:] |
1. Перед e, i, y |
[s] |
cent, pencil, icy, face, nice, place, fence |
2. Перед a, o, u та усіма приголосними чи в кінце слів |
[k] |
come, can, cap, cup, black, cold, camera, lack, clean, cliff, cut, club, neck, sock |
|
G [ʤ] |
1. Перед e, i, y |
[ʤ] |
page, gin, gypsy, stage, wage, gym, age |
2. Перед a, o, u та усіма приголосними в кінце слів |
[g] |
game, good, green, goat, gale, gas, big, go, gold, together, great, grow, glad, gap |
|
S [es] |
1. На початку слів, перед глухими приголосними та в кінце слів після глухих приголосних |
[s] |
sit, student, lists, desks, cakes, maps, styles, flats, see, test, caps, stones, spends, bags, space, sun, son, miss, set, kiss, said, store, mass, such, suck, moss |
2. Між голосними, в кінце слів після голосних та дзвінких приголосних |
[z] |
please, ties, pens, boys, close, nose, phase, does, cose, overpoise, rose, goes |
|
X [eks] |
1. Перед приголосними та в кінце слів |
[ks] |
fax, text, six, telex, expect, fox, excellent |
2. Перед наголошеними голосними |
[gz] |
exam, example, exact, exist, exalt, exert |
Виключення:
ps [s] psychology;
pn [n] pneumonia;
pt [t] receipt;
sion [ʃ] profession;
sten [sn] listen;
stle [sl] castle;
sure [ʒə] (після наголошеної голосної) measure;
sure [ʃ] (після приголосної) pressure;
ti [ʃ] (після наголошеного складу перед голосною) patient;
tion [ʃn] (після наголошеного складу) revolution;
tion [tʃ] (після s та наголошеного складу) question;
ture [tʃə] (після наголошеного складу) picture.
СПИСОК НЕПРАВИЛЬНИХ ДІЄСЛІВ
Infinitive (I form) |
Past (II form) |
Past Participle (III form) |
Transation |
|
1 |
abide |
abode abided |
аbode abided |
отримувати, перебувати; отримуватися |
2 |
arise |
arose |
arisen |
зявлятися, виникати, поставати |
3 |
awake |
awoke |
awoken awaked |
прокидатися, будити, пробуджувати |
4 |
be |
was were |
beem |
бути, бувати |
5 |
bear |
bore |
born |
нести, носити, родити |
6 |
beat |
beat |
beaten |
бити |
7 |
become |
became |
become |
ставати, робитися |
8 |
befall |
befell |
befallen |
траплятися |
9 |
begin |
began |
begun |
починати(ся) |
10 |
bend |
bent |
bent bended |
нахилятися, накланятися, згинати(ся) |
11 |
beseech |
besought |
besought |
благати, просити |
12 |
bid |
bad(e) |
bid(den) |
наказувати, просити |
13 |
bind |
bound |
bound |
звязувати |
14 |
bite |
bit |
bit(ten) |
кусати |
15 |
bleed |
bled |
bled |
кровоточити |
16 |
blow |
blew |
blown |
дути |
17 |
break |
broke |
broken |
(з)ламати |
18 |
breed |
bred |
bred |
вирощувати |
19 |
bring |
brought |
brought |
приносити |
20 |
build |
built |
built |
будувати |
21 |
burn |
burnt |
burnt |
палити, горіти |
22 |
burst |
burst |
burst |
розриватися, вибухати |
23 |
buy |
bought |
bought |
купувати |
24 |
cast |
cast |
cast |
кидати; лити (метал) |
25 |
catch |
caught |
caught |
ловити, (с)піймати |
26 |
choose |
chose |
chosen |
вибирати |
27 |
cleave |
clove cleft |
cloven cleft |
розколювати; розтинати |
28 |
cling |
cluhg |
cluhg |
чіплятися, прилипати |
29 |
clothe |
clothed |
clothed |
одягати |
30 |
come |
came |
come |
приходити |
31 |
cost |
cost |
cost |
коштувати |
32 |
creep |
crept |
crept |
повзти |
33 |
cut |
cut |
cut |
різати |
34 |
dare |
durst dared |
dared dared |
сміти |
35 |
deal |
deakt |
dealt |
мати справу |
36 |
dig |
dug |
dug |
копати |
37 |
do |
did |
done |
робити |
38 |
draw |
drew |
drawn |
тягти, малювати, креслити |
39 |
dream |
dreamt |
dreamt |
бачити уві сні; мріяти, уявляти |
40 |
drink |
drank |
drunk |
пити |
41 |
drive |
drove |
driven |
їхати, водити, керувати |
42 |
dwell |
dwelt |
dwelt |
мешкати; жити |
43 |
eat |
ate |
eaten |
їсти |
44 |
fall |
fell |
fallen |
падати |
45 |
feed |
fed |
fed |
годувати(ся), харчуватися |
46 |
feel |
felt |
felt |
почувати, відчувати |
47 |
fight |
fought |
fought |
битися, боротися |
48 |
find |
found |
found |
виявляти, знахолити |
49 |
flee |
fled |
fled |
тікати |
50 |
fling |
flung |
flung |
кидати |
51 |
fly |
flew |
flown |
літати |
52 |
forbid |
forbade |
forbidden |
забороняти |
53 |
farget |
forgot |
forgotten |
забувати |
54 |
forgive |
forgave |
forgiven |
вибачати, прощати |
55 |
freeze |
froze |
frozen |
заморожувати; замерзати |
56 |
get |
got |
got |
діставати, діставатися, добиратися, одержувати |
57 |
gild |
gilt |
gilt |
золотити |
58 |
give |
gave |
given |
давати, віддавати |
59 |
go |
went |
gane |
іти, їздити, їхати |
60 |
grind |
ground |
ground |
молоти; точити |
61 |
grow |
grew |
grown |
рости |
62 |
hang |
hung hanged |
hung hanged |
повісити (стратити), висіти |
63 |
have |
had |
had |
мати |
64 |
hear |
heard |
heard |
чути, слухати |
65 |
hew |
hewed hewed |
hewed hewn |
рубати, тесати |
66 |
hide |
hid |
hidden (hid) |
ховати(ся) |
67 |
hit |
hit |
hit |
ударяти, влучати |
68 |
hold |
held |
held |
тримати, держати |
69 |
hurt |
hurt |
hurt |
завдавати болю; боліти |
70 |
keep |
kept |
kept |
тримати, зберігати |
71 |
kneel |
knelt |
knelt |
ставати на коліна, стояти на колінах |
72 |
knit |
knit |
knit(ted) |
вязати |
73 |
know |
knew |
known |
знати |
74 |
lay |
laid |
laid |
класти, покласти, накривати |
75 |
lead |
led |
led |
вести, водити, проводити, керувати |
76 |
lean |
leant leaned |
leant leaned |
обпиратися, спиратися |
77 |
leap |
leapt leaped |
leapt leaped |
плигати, стрибати |
78 |
learn |
learnt learned |
learnt learned |
вчити |
79 |
leave |
left |
left |
залишати, піти, відїжджати, поїхати |
80 |
lend |
lent |
lent |
позичати (комусь) |
81 |
let |
let |
let |
пускати; дозволяти |
82 |
lie |
lay |
lain |
лежати, перебувати |
83 |
light |
lit |
lit |
освятлювати |
84 |
lose |
lost |
lost |
втрачати, губити, програвати |
85 |
make |
made |
made |
робити, виробляти |
86 |
mean |
meant |
meant |
означати; мати намір |
87 |
meet |
met |
met |
зустрічати(ся), знайомитися |
88 |
mishear |
misheard |
misheard |
недочути; очути не те |
89 |
mislead |
misled |
misled |
вводити в оману |
90 |
misspell |
misspelt |
misspelt |
робити орфографічні помилки |
91 |
mistake |
mistook |
mistaken |
помилятися |
92 |
misunderstand |
misunderstood |
misunderstood |
неправільно розумити |
93 |
mow |
mowed |
mown |
косити |
94 |
pay |
paid |
paid |
платити |
95 |
prove |
proved proved |
proved proven |
доводити, виявлятися |
96 |
put |
put |
put |
класти, ставити |
97 |
read |
rad |
read |
читати |
98 |
rid |
rid ridded |
rid ridded |
позбавляти (чогось, когось), звільняти |
99 |
ride |
rode |
ridden |
їздити верхи, їхати |
100 |
ring |
rang |
rung |
дзвонити, дзвеніти |
101 |
rise |
rose |
risen |
вставати, підніматися, схолити, збільшуватися |
102 |
run |
ran |
run |
бігти |
103 |
saw |
sawed |
sawn |
пиляти |
104 |
say |
said |
said |
говорити, сказати, мовити |
105 |
see |
saw |
seen |
бачити |
106 |
seek |
sought |
sought |
шукати |
107 |
sell |
sold |
sold |
продавати |
108 |
send |
sent |
sent |
посилати |
109 |
set |
set |
set |
ставити, устанавлювати |
110 |
sew |
sewed |
sewed |
шити |
111 |
shake |
shook |
shaken |
трясти |
112 |
shave |
shaved |
shaved shaven |
голити(ся) |
113 |
shear |
sheared |
shorn |
стригти |
114 |
shed |
shed |
shed |
губити; лити (сльози) |
115 |
shine |
shone |
shone |
світити, сяяти |
116 |
shoot |
shot |
shot |
стріляти; убити; проростати |
117 |
show |
showed |
shown |
показувати |
118 |
shrink |
shrank |
shrunk |
відскакувати |
119 |
shut |
shut |
shut |
закривати(ся), зачинятися |
120 |
sing |
sang |
sung |
співати |
121 |
sink |
sank |
sunk |
тонути, спускати(ся), занурюватися |
122 |
sit |
sat |
sat |
сидіти |
123 |
sleep |
slept |
slept |
спати |
124 |
slide |
slid |
slid |
ковзати |
125 |
smell |
smelt |
smelt |
відчувати запах, пахнути; нюхати |
126 |
sow |
sowed |
sowed sown |
сіяти |
127 |
speak |
spoke |
spoken |
говорити, розмовляти |
128 |
speed |
sped |
sped |
прискорювати, поспішати |
129 |
spell |
spelt spelled |
spelt spelled |
писати або читати по буквах |
130 |
spend |
spent |
spent |
витрачати, провoдити |
131 |
spill |
spilt spilled |
spilt spilled |
розливати |
132 |
spin |
spun span |
span |
прясти |
133 |
spit |
spat |
spat |
плювати |
134 |
split |
split |
split |
розщеплювати(ся) |
135 |
spoil |
spoilt spoiled |
spoilt spoiled |
псувати |
136 |
spread |
spread |
spread |
поширювати(ся) |
137 |
spring |
sprang |
sprung |
стрибати, виникати |
138 |
stand |
stood |
stood |
стояти |
139 |
steal |
stole |
stolen |
(у)красти |
140 |
stick |
stuck |
stuck |
встромляти, приклеювати |
141 |
sting |
stung |
stung |
жалити |
142 |
stink |
stank stunk |
stunk |
смердіти |
143 |
strew |
strewed |
strewn strewed |
розкидати, посипати |
144 |
stride |
strewed |
stridden |
крокувати |
145 |
strike |
struck |
struck |
бити, вдаряти(ся), бастувати |
146 |
string |
strung |
strung |
нанизувати, натягувати |
147 |
strive |
strove |
striven |
старатися, намагатися |
148 |
sweep |
swept |
swept |
мести, мчати |
149 |
swell |
swelled |
swollen |
надуватися, пухнути |
150 |
swim |
swam |
swum |
плавати, пливти |
151 |
swing |
swung |
swung |
гойдати(ся) |
152 |
take |
took |
taken |
брати, взяти |
153 |
teach |
taught |
taught |
вити, навчати |
154 |
tear |
tore |
torn |
рвати |
155 |
tell |
told |
told |
розповідати, говорити |
156 |
think |
thought |
thought |
думати |
157 |
throw |
threw |
thrown |
кидати |
158 |
thrust |
thrust |
thrust |
штовхати |
159 |
tread |
trod |
trodden |
ступати |
160 |
unbend |
unbent |
unbent |
розгинати(ся) |
161 |
understand |
understood |
understood |
розуміти |
162 |
undertake |
undertook |
undertaken |
розпочинати, братися |
163 |
upset |
upset |
upset |
перекидати(ся); розстроювати |
164 |
wake |
woke waked |
woken waked |
прокидатися, будити |
165 |
wear |
wore |
worn |
носити (одяг) |
166 |
weave |
wove |
woven |
ткати |
167 |
weep |
wept |
wept |
плакати |
168 |
win |
won |
won |
вигравати |
169 |
wind |
wound |
wound |
намотувати(ся), заводити (механізм) |
170 |
withdraw |
witdrew |
withdrawn |
брати назад; відкликати |
171 |
wring |
wrung |
wrung |
скручувати |
172 |
write |
wrote |
written |
писати |
ВЖИВАННЯ ДІЄСЛІВ У АКТИВНОМУ СТАНІ
Simple (Indefinite) |
Continuous |
Perfect |
Perfect Continuous |
|
Present |
π+V1 (в 3 особі +(e)s). Do/does+π+V1(без es)? π+do/does+not+V1 (без es). He often writes letters. Does he often write letters? He doesnt often write letters. |
π+is(am, are)+Ving. Is+π+Ving? π+is (am, are) +not+Ving. He is writing a letter now. Is he writing a letter now? He is not writing a letter now. |
π+have(has)+V3. Have(has)+π+V3? π+have(has)+not+V3. He has already written a letter. Has he already written a letter? He hasnt already written a letter. |
π+have(has)+been +Ving. Have(has)+π+been +Ving? π+have(has)+not +been+Ving. He has been writing a letter since morning. Has he been writing a letter since morning? He has not been writing a letter since morning. |
Past |
π+V2(-ed, або за табл. для непр. дієслів). Did+π+V1(без-ed)? π+did+not+V1(без -ed). He wrote a letter yesterday. Did he write a letter yesterday? He didnt write a letter yesterday. |
π+was(were)+Ving. Was+π+Ving? π+was(were)+not+Ving. He was writing a letter at 5 o'clock yesterday. Was he writing a letter at 5 o'clock yesterday? He was not writing a letter at 5 o'clock yesterday. |
π+had+V3. Had+π+V3? π+had+not+V3. He had written a letter by 5 o'clock yesterday. Had he written a letter by 5 o'clock yesterday? He had not written a letter by 5 o'clock yesterday. |
π+had+been+Ving. Had+π+been+Ving? π+had+not+been+Ving. He had been writing a letter for two hours when I came. Had he been writing a letter for two hours when I came? He had not been writing a letter for two hours when I came. |
Future |
π+shall(will)+V1. Shall(will)+π+V1? π+shall(will)+not +V1. He will write a letter tomorrow. Will he write a letter tomorrow? He will not write a letter tomorrow. |
π+shall(will)+be +Ving. Shall(will)+π+be +Ving? π+shall(will)+not+be+Ving He will be writing a letter at 5 o'clock tomorrow. Will he be writing a letter at 5 o'clock tomorrow? He will not be writing a letter at 5 o'clock tomorrow. |
π+shall(will)+have+V3. Shall(will)+π+have+V3? π+shall(will)+not +have+ V3 He will have written a letter by 5 o'clock tomorrow. Will he have written a letter by 5 o'clock tomorrow? He will not have written a letter by 5 o'clock tomorrow. |
π+shall(will)+have +been+ Ving. Shall(will)+π+have +been+Ving? π+shall(will)+not +have+been+Ving. He will have been writing a letter for two hours when I come. Will he have been writing a letter for two hours when I come? He will not have been writing a letter for two hours when I come. |
Future-in-the-Past |
π+should(would) +V1. Should(would)+π +V1? π+should(would) +not+V1. (He said that) he would write a letter the next day. Would he write a letter the next day? (He said that) he would not write a letter the next day. |
π+should (would)+ be+Ving. Should(would)+π+be+Ving? π+ should (would) +not+be+Ving. (He said that) he would be writing a letter at 5 o'clock the next day. Would he be writing a letter at 5 o'clock the next day? (He said that) he would not be writing a letter at 5 o'clock the next day. |
π+ should (would)+ have+V3. Should(would)+π +have+V3? π+ should(would) + not+have+V3. (He said that) he would have written a letter by 5 o'clock the next day. Would he have written a letter by 5 o'clock the next day? (He said that) he would not have written a letter by 5 o'clock the next day. |
π+ should(would)+ have+been+Ving. Should(would)+π +have+been+Ving? π+should(would) +not+have+been +Ving. (He said that) he would have been writing a letter for two hours when I came. Would he have been writing a letter for two hours when I came? (He said that) he would not have been writing a letter for two hours when I came. |
π підмет V1 перша форма дієслова |
V2 друга форма дієслова V3 третя форма дієслова |
ВЖИВАННЯ ДІЄСЛІВ У ПАСИВНОМУ СТАНІ
Simple (Indefinite) |
Continuous |
Perfect |
Perfect Continuous |
|
Present |
π+to be (am, is, are)+V3. Am (is, are) +π +V3? π+am(is,are)+not +V3. Letters are written every day. Are letters written every day? Letters are not written every day. |
π+to be (am, is, are)+being+V3. Am(is,are)+π+ being + V3? π+am(is,are)+not + being+ V3. The letter is being written now. Is the letter being written now? The letter is not being written now. |
π+have(has)+been + V3. Have(has)+π+been+ V3? π+have(has)+not+ been + V3. The letter has already been written. Has the letter already been written? The letter has not already been written. |
|
Past |
π+to be (was, were) + V3. Was(were)+π + V3? π+was(were) + not + V3. The letter was written yesterday. Was the letter written yesterday? The letter was not written yesterday. |
π+to be(was, were)+being+V3. Was(were)+π + being +V3? π+was(were) + not+being+V3. The letter was being written at 5 o'clock yesterday. Was the letter being written at 5 o'clock yesterday? The letter was not being written at 5 o'clock yesterday. |
π+had+been+V3. Had+π+been+V3? π+had+not+been+V3. The letter had been written by 5 o'clock yesterday. Had the letter been written by 5 o'clock yesterday? The letter had not been written by 5 o'clock yesterday. |
To be
Present tense |
Past tense |
|||
I am You are He, she, it is |
1. we are 2. you are 3. they are |
I was You were He, she, it was |
1. We were 2. You were 3. They were |
Simple (Indefinite) |
Continuous |
Perfect |
Perfect Continuous |
|
Future |
π+shall(will)+be+ V3. Shall(will)+π +be+ V3? π+shall(will) +not+be + V3. The letter will be written tomorrow. Will the letter be written tomorrow? The letter will not be written tomorrow |
π+ shall (will) +have+ been + V3. Shall(will)+π +have+been +V3? π+ shall (will) +not+have+been+ V3. The letter will have been written by 5 o'clock tomorrow. Will the letter have been written by 5 o'clock tomorrow? The letter will not have been written by 5 o'clock tomorrow. |
||
Future-in-the-Pa$t |
π+should (would)+be+V3. Should (would) +π+be+V3? π+should (would) +not+be+V3. (He said that) the letter would be written the next day. Would the letter be written the next day? (He said that) the letter would not be written the next day. |
π+should(would) +have+been+V3. Should(would) +π+ have+been +V3? π+should(would) +not+have+been +V3. (He said that) the letter would have been written by 5 o'clock the next day. (He said that) the letter would have been written by 5 o'clock the next day? (He said that) the letter would not have been written by 5 o'clock the next day. |
НОРМАТИВНА ТАБЛИЦЯ ДЛЯ ВІДТВОРЕННЯ УКРАЇНСЬКИХ ВЛАСНИХ НАЗВ ЗАСОБАМИ АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ
Додаток до рішення №9 Української комісії
з питань правничої термінології,
протокол № 2 від 19 квітня 1996 p.
Укр. літери |
Лат. літери |
Примітки |
Приклади |
А |
А |
Алушта Alushta |
|
Б |
В |
Борщагівка Borschahivka |
|
В |
V |
Вишгород Vyshhorod |
|
Г |
Н, gh |
H у більшості випадків, |
Гадяч Hadiach, |
gh при відтворі сполуки -зг- |
Згорани Zghorany |
||
Ґ |
G |
Ґалаґан Galagan |
|
Д |
D |
Дон Don |
|
Е |
Е |
Рівне Rivne |
|
Є |
Ye, ie |
Yе на початку слова, |
Єнакієве Yenakiieve, |
iе в інших позиціях |
Наєнко Naienko |
||
Ж |
Zh |
Житомир Zhytomyr |
|
3 |
Z |
Закарпаття Zakarpattia |
|
И |
Y |
Медвин Medvyn |
|
I |
I |
Іршава Irshava |
|
Ї |
I, yi |
Yi на початку слова, |
Іжакевич Yizhakevych, |
i в інших позиціях |
Кадіївка Kadiivka |
||
Й |
Y, і |
Y на початку слова, |
Йосипівка Yosypivka, |
i в інших позиціях |
Стрий Stryi |
||
К |
К |
Київ Kyiv |
|
Л |
L |
Лебедин Lebedyn |
|
М |
M |
Миколаїв Mykolaiv |
|
Н |
N |
Ніжин Nizhyn |
|
О |
О |
Одеса Odesa |
|
П |
P |
Полтава Poltava |
|
Р |
R |
Ромни Romny |
|
С |
S |
Суми Sumy |
|
Т |
T |
Тетерів Teteriv |
|
У |
U |
Ужгород Uzhhorod |
|
Ф |
F |
Фастів Fastiv |
|
X |
Kh |
Харків Kharkiv |
|
Ц |
Ts |
Біла Церква Bila Tserkva |
|
Ч |
Ch |
Чернівці Chernivtsi |
|
Ш |
Sh |
Шостка Shostka |
|
Щ |
Sch |
Гоща Hoscha |
|
Ь |
' |
див. коментар. |
Русь Rus', |
Львів L'viv |
|||
Ю |
Yu, iu |
Yu на початку слова, |
Юрій Yurii, |
iu в інших позиціях |
Крюківка Kriukivka |
||
Я |
Ya, ia |
Ya на початку слова, |
Яготин Yahotyn, |
ia в інших позиціях |
Ічня Ichnia |
||
' |
' |
див. коментар |
Знам'янка Znam'ianka |
Коментар до нормативної таблиці: У певних сферах відтворення українських власних назв вживається спрощений варіант запису, що передбачає:
а) орфографічне спрощення громіздкого подвоєння приголосних ж, х, ц, ч, ш, які відтворюються буквосполученнями zh, kh, ts ch, sh, наприклад, Запоріжжя Zaporizhia;
б) апостроф і знак м'якшення (за винятком буквосполучень -ьо-, -ьї-, що завжди передаються як -'о-, -'ї-) у спрощеній транслітерації не відтворюються.
Література
З М І С Т
Передмова....................................................................................... |
3 |
Модуль І. Тема 1. Про себе. Моя родина. Вживання дієслова to be. Теперішній, минулий неозначений час дієслів.......... |
7 |
Тема 2. Моє житло. Майбутній неозначений час дієслів. Прийменники. Cтyпeнi пopiвняння прикметників..... |
19 |
Тема 3. Мій робочий день. Модальні дієслова. Теперішній, минулий та майбутній подовжений час дієслів.......... |
30 |
Модуль ІІ. Тема 4. Моє місто. Теперішній, минулий та майбутній доконані часи.................................................................. |
43 |
Тема 5. У крамниці. Теперішній доконано-тривалий час. Числівник....................................................................... |
55 |
Тема 6. Iжa тa нaпoї. Минулий доконано-тривалий час......... |
68 |
Модуль ІІІ. Тема 7. Шкільні правила в Америці, Великобританії, Японії та в Україні. Використання правила узгодження часів................................................................................. |
82 |
Тема 8. Діти 21 століття. Інфінітив. Утворення та вживання інфінітивного звороту................................................... |
95 |
Тема 9. Проблеми навчання і стосунків з наставниками. Ідеальний учитель. Дієприкметник. Утворення та вживання дієприкметного звороту.............................. |
110 |
Тема 10. Компютери: прокляття, божий дар чи необхідність? Герундій................................................. |
121 |
Фонетичний довідник |
|
I. Алфавіт...................................................................................... |
131 |
II. Чотири типи читання англійських голосних у наголошених складах............................................................. |
132 |
III. Правила читання голосних у наголошених складах.......... |
133 |
IV. Правила читання голосних з приголосними...................... |
133 |
V. Правила читання приголосних............................................. |
134 |
VI. Правила читання приголосних C, G, S,X............................ |
135 |
Граматичний довідник |
|
VII. Список неправильних дієслів............................................ |
137 |
VIII. Вживання дієслів у активному стані............................... |
144 |
IX. Вживання дієслів у пасивному стані................................. |
146 |
X. Нормативна таблиця для відтворення українских власних назв засобами англійської мови.......................................... |
148 |
Література................................................................................... |
150 |
Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України
Миколаївський національний університет
імені В.О.Сухомлинського
Т.В. Зубенко
Навчально методичний посібник
з англійської мови за
професійним спрямуванням
«Навчаємося обговорювати проблеми
англійською мовою»
Підписано до друку 21.08.2012 р., Формат 60х90/8. Гарнітура Times.
Папір офсетний. Ум. друк.арк. 19,25. Тираж 100 прим. Зам. № 120/03
Віддруковано СПД Шлехар Т.І., св. № 15818
тел.: (0512) 71-36-12