Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

Подписываем
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Предоплата всего
Подписываем
Організація звязку у механізованому батальйоні
Підрозділи звязку батальйону призначені, для встановлення і підтримки постійного звязку з підлеглими, приданими підрозділами і забезпечення управління, а також для підтримки зв'язку з старшим командиром і сусідами.
Бойовий склад, підсилення та побудова бойового порядку батальйону
Механізований батальйон організаційно входить в склад механізованого бригади механізованої (танкової) дивізії, а також в склад танкового бригади танкової дивізії. При цьому механізований батальйон може бути озброєний бронетранспортерами (БТР) або бойовими машинами піхоти (БМП).
Механізований батальйон на БТР у своєму складі має:
Управління;
Три механізовані роти (мр);
Танкова рота;
Мінометну батарею (мінбатр);
Протитанковий взвод (птв);
Гранатометний взвод (гв);
Зенітний ракетний взвод (зрв);
Вузол звязку (вз);
Інженерно-саперний взвод (ісв);
Розвідувальний взвод (рв);
Взвод технічного обслуговування (вто);
Взвод матеріального забезпечення (взаб);
Медичний пункт батальйону (МПБ).
В механізованому батальйоні на БМП відсутній протитанковий взвод. В залежності від завдань, які поставлені батальйону, його місця в бойовому порядку полка або дивізії, він може бути підсилений танковими, артилерійськими підрозділами, підрозділами ППО, спеціальних військ.
Побудова бойового порядку залежить від отриманої бойової задачі, дій противника, наявності сил і засобів, характеру місцевості. Бойовий порядок батальйону будується в два або один ешелон. Елементами бойового порядку є: роти першого ешелону із засобами підсилення; рота другого ешелону або резерв; вогневі засоби, що залишаються в безпосередній підпорядкованості командира батальйону.
Система управління батальйону
Для управління підлеглими і приданими підрозділами в батальйоні створюється система управління. До її складу входять органи управління, пункти управління і система зв'язку.
Органи управління - це командир батальйону, його заступники, начальник штабу батальйону.
Для роботи командира батальйону та інших посадових осіб за його рішенням в усіх видах бою створюється пункт управління - командно-спостережний пункт (КСП).
В обороні КСП обладнується за підрозділами першого ешелону в районі опорного пункту роти другого ешелону на відстані до 2 км від переднього краю оборони батальйону.
У вихідному положенні для наступу КСП обладнується в системі траншей та ходів сполучення таким чином, щоби він нічим не відрізнявся в бойовому порядку батальйона. Більшість часу в наступі КСП мб буде пересуватися на відстані до 300 метрів за ротами першого ешелону, що створює додаткові труднощі в забезпеченні зв'язку.
В разі виходу із строю КСП батальйону управління підрозділами батальйону відновлюється від КСП однієї з рот (як правило роти другого ешелону). У зв'язку з цим командир роти буде встановлювати усі зв'язки, що передбачені від КСП батальйону. Для рішення цього завдання в системі зв'язку необхідно створювати достатній резерв сил та засобів.
Можливий вплив противника на систему управління та зв'язку батальйону
Можливий вплив противника на систему та підрозділи зв'язку батальйону засобами ураження і радіоелектронної боротьби, а також діями диверсійно-розвідувальних груп необхідно враховувати під час визначення основних заходів щодо бойового забезпечення системи та підрозділів зв'язку, а також заходів щодо відновлення управління в разі виходу із строю основних елементів системи зв'язку.
Характер місцевості, пори року/
Характер місцевості (рельєф, рослинність), мережа доріг, клімат, пора року впливають на вибір засобів зв'язку, які будуть застосовуватись для забезпечення управління.
Так, наявність великих водних перешкод, заболочених ділянок місцевості ускладнюють застосування проводових засобів зв'язку. Дуже пересічена місцевість, наявність великих лісових масивів впливають на умови розповсюдження радіохвиль в ультракороткохвильовому діапазоні, ускладнюють застосування штатних командно-штабних машин і машин бойового управління, що в свою чергу викликає необхідність в додатковому комплектуванні підрозділів, які діють на цій місцевості переносними радіостанціями короткохвильового діапазону.
Низька температура навколишнього середовища в зимових умовах ускладнює експлуатацію бронетехніки та засобів звязку, забезпечення життєдіяльності особового складу.
Наявність і стан, сил та засобів зв'язку, часу на організацію зв'язку
Наявність сил та засобів зв'язку в батальйоні суттєво впливає на організацію та забезпечення зв'язку.
Основними чинниками такого впливу є:
- укомплектованість взводу зв'язку і підрозділів батальйону засобами зв'язку;
- наявність у особового складу досвіду забезпечення зв'язку в умовах ведення бойових дій;
- наявність часу на організацію зв'язку, підготовку підрозділів до виконання бойових завдань і розгортання системи зв'язку.
Бойовий склад батальйону, засоби його підсилення та їх розподіл в бойовому порядку батальйону будуть визначати кількісний склад радіомереж, кількість напрямків зв'язку, що необхідно розгорнути в системі зв'язку.
Таким чином, тактичні умови, які впливають на організацію звязку у механізованому батальйоні визначають:
кількість напрямків зв'язку в системі зв'язку;
підрозділи, з якими повинен бути встановлений найбільш стійкий зв'язок;
підрозділи, яким необхідно видати додаткові засоби зв'язку для забезпечення стійкого управління ними в ході бою.
СИСТЕМА ЗВЯЗКУ МЕХАНІЗОВАНОГО БАТАЛЬОНУ. СИЛИ ТА ЗАСОБИ ЗВ'ЯЗКУ
Основні завдання звязку
Відповідно до тактичної обстановки, яка склалася, вимогами, що висуваються до зв'язку з боку управління військами, основними завданнями зв'язку в механізованому батальйоні є забезпечення:
- своєчасного прийому сигналів та розпоряджень від старшого штабу, підтримання стійкого зв'язку з ним;
- стійкого зв'язку з підлеглими підрозділами;
- збору даних про противника і обстановку, яка склалася, від розвідувальних органів та підрозділів, що діють попереду;
- своєчасного оповіщення підрозділів про безпосередню загрозу застосування противником зброї масового ураження, високоточної зброї, повітряного противника, радіаційну, хімічну та бактеріологічну обстановку;
- передачі інформації між взаємодіючими підрозділами (сусідніми підрозділами, елементами бойового порядку бригади, що діють в зоні відповідальності батальйону, підтримуючою авіацією) на всіх етапах бою;
- передачі розпоряджень і отримання донесень щодо тилового та технічного забезпечення бойових дій підрозділів батальйону.
Ці основні завдання можуть бути уточнені, конкретизовані в залежності від бойових завдань, які поставлені, та інших тактичних умов ведення бою батальйоном.
Система зв'язку механізованого батальйону
Для виконання основних завдань зв'язку в механізованому батальйоні створюється система зв'язку.
Система зв'язку батальйону - це частина системи управління підрозділами, яка являє собою сукупність взаємопов'язаних та узгоджених за завданнями вузла зв'язку КСП батальйону та ліній прямого зв'язку, що розгортаються для вирішення завдань управління підрозділами.
До складу системи зв'язку входять:
- вузол зв'язку КСП батальйону;
- лінії прямого зв'язку між пунктами управління;
- резерв зв'язку.
Система зв'язку батальйону повинна мати високу бойову готовність, стійкість, мобільність, перепускну здатність та задовольняти вимогам щодо її розвідзахищеності. Вона повинна забезпечити потреби управління підрозділами батальйону при знаходженні пунктів управління (командирів) як на місці, так і під час руху. Основу системи зв'язку батальйону складають вузол зв'язку КСП і лінії прямого зв'язку, розгорнуті від нього.
Вузол зв'язку КСП мб являє собою організаційно-технічне об'єднання сил і засобів зв'язку, що розгорнуті на КСП батальйону для забезпечення управління.
Він призначений для забезпечення зв'язку командиру і начальнику штабу механізованого батальйону з командиром і начальником штабу бригади, командирами підлеглих і приданих підрозділів, а також внутрішнього зв'язку на командно-спостережному пункті.
Вузол зв'язку є частиною командно-спостережного пункту батальйону. Він розгортається силами та засобами взводу зв'язку.
Склад вузла зв'язку, його можливості, розміщення на місцевості, організація охорони і оборони будуть розглянуті в 5.1.
Лінії прямого зв'язку призначені для обміну інформацією безпосередньо між командирами (пунктами управління). Для їх розгортання використовуються радіозасоби, що встановлені в бронеоб'єктах, переносні радіостанції ультракороткохвильового діапазону, а також проводові засоби (кабель П-274М, телефонні апарати ТА-57, комутатори П-193М).
Резерв зв'язку призначений для вирішення завдань, що виникають раптово. Він утворюється за рахунок штатних сил та засобів зв'язку взводу зв'язку і використовується в ході бою за рішенням начальника зв'язку батальйону.
Таким чином, для виконання завдань, які стоять перед зв'язком в механізованому батальйоні, утворюється система зв'язку. Склад її елементів,розгалуженість і можливості повинні задовольняти потреби управління підрозділами в будь-яких умовах бойової обстановки.
Сили та засоби зв'язку механізованого батальйону
Для рішення завдань, які стоять перед зв'язком в батальйоні, і розгортання системи зв'язку в механізованому батальйоні є взвод зв'язку. Командир взводу зв'язку є начальником зв'язку батальйону.
Взвод зв'язку призначений для розгортання вузла зв'язку КСП батальйону та забезпечення звязку радіо і проводовими засобами командиру і начальнику штабу батальйону з командиром і штабом бригади, командирами підлеглих, приданих та взаємодіючих підрозділів.
До складу взводу зв'язку входять два відділенні управління і відділення зв'язку.
Відділення управління призначені для забезпечення зв'язку радіозасобами командиру і начальнику штабу батальйону як на місці, так і під час руху.
Відділення управління командира батальйону має на озброєнні командно-штабну машину Р-145БМ (БМП-1КШ). До її складу входять такі основні засоби зв'язку:
- одна радіостанція КХ - діапазону (Р-130);
- три радіостанції УКХ - діапазону (Р-111 = 2, Р-123М = 1);
- спеціальна апаратура засекреченого телефонного зв'язку Т-219;
- комплект апаратури комутації та засобів дистанційного управління.
Відділення управління ком. мб
(4 чол.)
Начальник р/станції - 1;
Радіотелефоніст - 1;
Радіотелеграфіст - 1;
Водій-мех. - 1;
Відділення управління начальника штабу батальйону на озброєнні має машину бойового управління БТР-80К (БМП-1К). В ній встановлені дві радіостанції Р-123М та підготоване місце для встановлення переносної радіостанції типу Р-159 (радіостанція встановлюється за додатковою командою).
Відділення управління НШ
(3 чол.)
Командир відділення - 1;
Радіотелефоніст - 1;
Водій-мех. 1.
Відділення радіозв'язку призначене для забезпечення зв'язку командиру і штабу батальйону радіо - і проводовими засобами з підлеглими підрозділами, а також для розгортання телефонної станції вузла зв'язку КСП батальйону та забезпечення внутрішнього зв'язку на КСП.
Відділення радіозв'язку має:
- Р-159 = 12;
- Р-158 = 22;
- електростанція 0,5 кВт = 1;
- БМП-1 (БТР-80) = 1.
Крім цього, у відділенні зв'язку є переносні зарядні пристрої (ПЗП) для заряджання відповідних типів акумуляторних батарей для штатних переносних станцій.
- ПЗУ-6 1
- ПЗУ-3М 3
Відділення радіозвязку
(10 чол.)
Командир відділення - 1;
Старший телефоніст - 1;
Радіотелефоніст - 6;
Акумуляторщик - 1;
Водій - 1
Відділення зв'язку призначене для забезпечення зв'язку командиру і штабу батальйону радіо - і проводовими засобами з підлеглими підрозділами, а також для розгортання телефонної станції вузла зв'язку КСП батальйону та забезпечення внутрішнього зв'язку на КСП.
Відділення зв'язку має:
- П-193М = 2;
- П-274М = 25 км;
- ТА-57 = 20;
- БМП-1 (БТР-80) = 1;
Відділення звязку
(12 чол.)
Командир відділення - 1;
Телефоніст - 10;
Водій - 1
Засоби зв'язку вузла зв'язку механізованого батальйону, як правило використовуються таким чином:
І. Радіостанції КШМ і МБУ - для забезпечення зв'язку радіозасобами при діях батальйону з усім штатним озброєнням і бойовою технікою;
ІІ. Переносні радіостанції Р-159 та Р-158 - для забезпечення зв'язку радіо-засобами при діях підрозділів пішки. При цьому приблизний їх розподіл може бути таким:
а) Р-159 (12 комплектів):
- дві радіостанції виділяються в інтересах командира батальйону для забезпечення зв'язку з командиром бригади і командирами підлеглих підрозділів. Обслуговування цих радіостанцій здійснюється радіотелефоністами, які призначаються із складу взводу зв'язку;
- три радіостанції виділяються командирам механізованих рот (по одній в кожну роту) для забезпечення зв'язку з командиром батальйону. Для обслуговування цих радіостанцій залучаються радіотелефоністи вузла зв'язку.
Командиру мб - Р-159 = 1
НШ мб - Р-159 = 1;
ЗКО мб - Р-159 = 1
Командиру 1 мср - Р-159 = 1;
Командиру 2 мср - Р-159 = 1;
Командиру 3 мср - Р-159 = 1;
Командиру роти забезпечення - Р-159 = 1
Командиру зрв - Р-159 = 1
Командиру гв - Р-159 = 1
Командиру рв - Р-159 = 1
Командиру ісв - Р-159 = 1
б) Р-158 (22 комплекта):
- по чотири радіостанції виділяється в кожну механізовану роту для забезпечення зв'язку командирів рот з командирами взводів. Експлуатація цих радіостанцій здійснюється особисто командирами механізованих підрозділів;
- решта радіостанцій використовуються для забезпечення зв'язку з окремими об'єктами управління, що не мають своїх радіозасобів, або складають резерв зв'язку.
НШ мб - Р-158 = 1
Командиру 1 мср - Р-158 = 4
Командиру 2 мср - Р-158 = 4
Командиру 3 мср - Р-158 = 4
Резерв - Р-158 = 9
ІІІ. комутатори П-193М, польовий кабель П-274М, телефонні апарати ТА-57 призначені для забезпечення зв'язку проводовими засобами з підлеглими підрозділами, а також внутрішнього зв'язку на командно-спостережному пункті батальйону.
Крім перелічених засобів у підрозділах батальйону є засоби зв'язку, які використовуються для забезпечення зв'язку з командиром батальйону та для управління підлеглими.
а) у відділенні зв'язку взводу управління мінометної батареї:
- Р-159 = 4;
- П-274М = 4 км;
- ТА-57 = 4.
б) в гранатометному взводі у відділенні управління: - Р - 158 = 4;
в) в протитанковому взводі у відділенні управління: - Р-158 = 4;
г) в зенітно-ракетному взводі у відділенні управління: - Р-162 = 10
(Р-147 = 4, Р-147П = 6).
д) у взводі матеріального забезпечення: - Р-159 = 1;
е) у взводі технічного обслуговування: - Р - 159 = 1;
ж) в медичному пункті батальйону: - Р-159 = 1.
В кожному бронеоб'єкті (БМП, БТР) встановлена радіостанція Р-123М.
Крім штатних засобів взводу зв'язку і тих, що знаходяться в підрозділах батальйону, для забезпечення управління в усіх видах бою знаходять широке застосування також рухомі та сигнальні засоби зв'язку.
Рухомі засоби мають важливе значення для забезпечення управління військами в тих випадках коли робота радіозасобів на передачу заборонена або обмежена, а розгортання проводових ліній неможливе внаслідок відсутності достатнього часу для цього або з умов місцевості. В якості рухомих засобів в механізованому батальйоні можуть використовуватись бойові машини або посильні.
Сигнальні засоби зв'язку застосовуються в усіх видах бою для передачі коротких команд і сигналів, виклику, перенесення або припинення вогню, взаємного упізнавання між підрозділами, цілевказівок а також для оповіщення підрозділів. Для передачі сигналів використовуються зорові та слухові засоби (дими, сигнальні ракети, трасируючі кулі, снаряди і т.ін.).
Таким чином, в механізованому батальйоні для розгортання системи зв'язку є достатня кількість сил та засобів зв'язку, здатних забезпечити потреби управління підрозділами і виконання завдань, які поставлені перед зв'язком в батальйоні.
Склад КСП батальйону
До складу КСП батальйону входять командир батальйону, заступник командира батальйону з виховної роботи, заступник командира батальйону з озброєння, начальник штабу, заступник начальника штабу, начальник звязку батальйону.
Засоби звязку батальйону, які знаходяться на його командно-спостережному пункті, звичайно організаційно й технічно поєднуються у вузол звязку, що вважається одним з важливих елементів командно-спостережного пункту батальйону.
Вузол звязку призначається для здійснення надійного звязку з командним пунктом бригади (командиром і начальником штабу бригади), командно-спостережними пунктами підлеглих, доданих, підтримуючих і взаємодіючих підрозділів.
Вузол звязку розгортається на відстані - 25 - 50 м. від КСП мб.
У його склад звичайно входять: БМП-1КШ, БМП-1К, окремі радіостанції, телефонна станція й група звязних.
1. Група КШМ:
- командно-штабна машина БМП-1КШ
- командирська машина БМП-1К
- командирська машина ком. абатр 1В14
Розгортається на відстані - 25-50 м. від КСП;
- 50-70 м. від тлф станції.
Відстань між машинами - не менш 25 м.
Командирська машина БМП-1КШ вважається основним елементом вузла звязку КСП механізованого (танкового) батальйону.
До комплекту командирської машини БМП-1К входять: радіостанції Р-123МТ 2 к-та, танковий переговорний пристрій Р-124 на пять абонентів, антени АШ-4 - 2 к-та.
Додатково можуть бути встановлені радіостанції Р-107 (Р-159) - 2 к-та.
Склад засобів звязку, наявних у БМП-1К, дозволяє здійснити:
- телефонний звязок усередині машини між офіцерами й членами екіпажа;
- телефонний радіозвязок по двох ультракороткохвильових радіомережах або радіонапрямках.
У машині обладнані два робочих місця для офіцерів штабу батальйону.
Засоби звязку, обладнання й бойові можливості БТР-70К повністю аналогічні БМП-1К.
2. Група окремих радіостанцій:
Розгортається на КСП
Р-159 (Р-158) - 3-5 к-тів (2-3 к-та для звязку вниз);
Р-859 - 1 к-т. авіа навідник (прибуває з р/ст.).
3. Телефонна станція:
Телефонна станція призначена для забезпечення звязку по проводових лініях, дистанційного керування радіостанціями. Вона складається з комутатора П-193М та абонентських телефонних апаратів. Комутатор звичайно встановлюється в БТР взводу звязку або в укритті. До нього підключаються кабельні лінії, прокладені із КСП рот і доданих підрозділів, БМП-1К командира й БТР начальника штабу батальйону, а також проведення від вузла КП бригади й підтримуючого (доданого) артилерійського дивізіону.
Розгортається на відстані - 50-70 м. від робочих місць ком. та НШ мб.
25 м. - лінійний щиток
4. Пост електроживлення та технічного забезпечення:
Розгортається на пункті тех. забезпечення.
ПЗУ-6 1
ПЗУ-3М 3
Електростанція 0,5 кВт 1
Можливості ВЗ КСП мб:
- 4 6 радіомереж зі старшим штабом (в т.ч. 1 - ЗАЗ);
- 3 4 радіомережі з підлеглими та приданими підрозділами;
- до 20 абонентських ліній звязку.
Час розгортання:
мб 12 хв.
Крім того, у батальйоні створюються пункт технічного спостереження (ПТС) й ремонтно-евакуаційна група (РЕГ), які очолюються заступником командира батальйону з озброєння.
Пункт технічного спостереження звичайно розташовується разом із КСП мб.
ОРГАНІЗАЦІЯ І ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЗВ'ЯЗКУ У МЕХАНІЗОВАНОМУ БАТАЛЬЙОНІ
Організація і забезпечення зв'язку радіозасобами в механізованому батальйоні
В системі зв'язку батальйону зв'язок радіозасобами організується з метою максимального задоволення потреб управління підлеглими і приданими батальйону підрозділами в усіх видах бою. В сукупності з вузлом зв'язку КСП батальйону лінії зв'язку радіозасобами складають основу системи зв'язку батальйону.
В ході бою механізований батальйон може в короткі строки переходити від одного виду бою до іншого ( наприклад, в обороні рішуче контратакувати противника, який вклинився, в наступі - з місця відбивати контратаку).
Батальйон веде бій, як правило, на штатній техніці. При цьому для забезпечення зв'язку радіозасобами використовуються як радіозасоби взводу зв'язку, так і радіостанції, встановлені в бронеоб'єктах. В певних умовах (в тактичному повітряному десанті, при бої в лісі, горах та ін.) мб може діяти в пішому порядку. В цих умовах зв'язок радіозасобами забезпечується тільки з використанням штатних переносних засобів зв'язку.
Перехід від одного виду бою до іншого, умови дій батальйону не повинні викликати істотних змін в структурі мережі зв'язку радіозасобами батальйону, а необхідні корегування в ній повинні виконуватись в мінімальні строки.
Враховуючи ці чинники, зв'язок радіозасобами у батальйоні організується в повному обсязі, з таким розрахунком, щоб зміни тактичних умов не викликали необхідність в істотному його корегуванні.
Основним способом організації зв'язку радіозасобами в батальйоні є радiомережа. Основний вид зв'язку, що забезпечується - телефонний відкритий із застосуванням документів прихованого управління військами (ПУВ).
Зв'язок радіозасобами командиру і штабу батальйона забезпечується з командиром і штабом бригади і організується з командирами підлеглих, приданих і взаємодіючих підрозділів і об'єктами управління батальйону.
ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЗВ'ЯЗКУ РАДІОЗАСОБАМИ З КОМАНДИРОМ І ШТАБОМ МЕХАНІЗОВАНОЇ БРИГАДИ
Радіозвязок з командиром і штабом бригади підтримується по двох радіомережах: командира бригади й начальника штабу.
Зв'язок радіозасобами командиру і штабу механізованого батальйону з командиром і штабом механізованої бригади забезпечується на підставі розпорядження по зв'язку штабу бригади по двох УКХ- і одній КХ- радiомережах командира бригади і одній УКХ - радiомережі штабу бригади від ВЗ КСП батальйону силами і засобами роти зв'язку бригади.
Ці радiомережі призначені для передачі командиром і штабом бригади бойових розпоряджень, команд командирам батальйонів і отримання від них донесень про бойову обстановку і виконання завдань, що поставлені.
У склад першої УКХ - радiомережі командира бригади включаються радіостанції командира бригади (головна станція) і командирів мб. В радiомережі забезпечується засекречений телефонний зв'язок з використанням апаратури Т-219.
При діях батальйону в пішому порядку зв'язок радіозасобами командира батальйону з командиром бригади забезпечується по другій УКХ радiомережі за допомогою переносних радіостанцій Р-159. В склад цієї радiомережі крім радіостанцій командира бригади і командирів батальйонів включаються радіостанції командирів передового, спеціального, обхідного загонів, рухомого загону загороджень, загону ліквідації наслідків застосування противником зброї масового ураження. В радiомережі забезпечується відкритий телефонний зв'язок із застосуванням документів прихованого управління військами(ПУВ).
Короткохвильова радiомережа командира бригади на радіостанціях Р-130М є прихованою, тобто робота в ній розпочинається тільки в тому випадку, коли ніяк з будь-яких причин забезпечити зв'язок радіозасобами в інших радіомережах. До складу радiомережі входять радіостанції командира бригади і командирів мб, а також радіостанція командира танкового батальйону при знаходженнi його в командирському танку. Вид зв'язку в радiомережі - телефонний засекречений (ЗАЗ) або відкритий із застосуванням документів прихованого управління військами (ПУВ).
В тому випадку, коли батальйон діє в пішому порядку, рішенням начальника зв'язку бригади для забезпечення зв'язку радіозасобами в цій радiомережі в батальйон може бути виділена переносна КХ - радіостанція типу Р-143.
В усі радiомережі командира бригади для забезпечення зв'язку через одну - дві командні інстанції вниз можуть включатися радіостанції командира дивізії чи командира армійського корпусу.
Зв'язок радіозасобами начальнику штабу батальйону з начальником штабу бригади забезпечується по радiомережі штабу бригади на радіостанціях УКХ діапазону - Р-123, Р-159. До складу радiомережі входять радіостанції начальника штабу бригади і начальників штабів механізованих і танкового батальйонів. Вид зв'язку в радiомережі - телефонний відкритий із застосуванням документів прихованого управління військами (ПУВ).
Організація трьох радіомереж командира бригади і радiомережі штабу бригади підвищує стійкість зв'язку і забезпечує необхідну перепускну здатність для передачі інформації між КП бригади і КСП батальйонів.
В разі втрати зв'язку із КП бригади зв'язок через iнстанцію вверх може бути встановлений в черговій радiомережі штабу корпусу (АК) на радіостанції УКХ - діапазону.
Для підвищення оперативностi вирішення питань тилового і технічного забезпечення бойових дій батальйону передбачається забезпечення радіозв'язку з тиловим пунктом управління, медичним пунктом і ремонтно-евакуаційною групою бригади по радiомережах тилового і технічного забезпечення бригади. В ці радiомережі можуть включатися радіостанції начальника штабу батальйону чи заступника командира батальйону з озброєння.
Якщо батальйон застосовується в якості передового, рейдового загону, авангарду бригади чи для виконання важливого самостійного завдання, зв'язок радіозасобами командира бригади з командиром механізованого батальйону може забезпечуватись по окремому радіонапрямку.
Звязок з тиловим пунктом управління й медичним пунктом бригади встановлюється по радіомережі тилу шляхом входження в цю радіомережу однієї з радіостанцій командира батальйону.
Одну з радіостанцій вузла звязку необхідно включити в радіомережу технічного забезпечення бригади. По цій радіомережі здійснюється звязок із заступником командира бригади з озброєння, ремонтно-евакуаційними групами й ремонтними ротами. Танки, БМП (БТР), що потребують евакуації або технічної допомоги, включають свої радіостанції в цю ж радіомережу.
Коли механізованому батальйону надається танковий батальйон без танкової роти, то в цьому випадку керування ними здійснює командир танкового батальйону по своїй радіомережі.
ОРГАНІЗАЦІЯ ЗВЯЗКУ РАДІОЗАСОБАМИ З КОМАНДИРАМИ ПІДЛЕГЛИХ ПІДРОЗДІЛІВ
Зв'язок радіозасобами в механізованому батальйоні організується на підставі рішення командира на бій і вказівок начальника штабу на організацію зв'язку від вузла зв'язку КСП батальйона з командирами підлеглих, приданих і взаємодіючих підрозділів, елементами бойового порядку і об'єктами управління батальйона силами і засобами взводу зв'язку і засобами зв'язку підлеглих підрозділів. Крім того зв'язок організується в підлеглих підрозділах (механізованих ротах, мінометній батареї, гранатометному і протитанковому взводах ).
Зв'язок радіозасобами командира і штабу батальйону з командирами підлеглих і приданих підрозділів організується, як правило, по двох УКХ - радіомережах командира батальйону, УКХ - радiомережі тилового і технічного забезпечення батальйону на радіостанціях типу Р-111, Р-123, Р-159, Р-158.
Радіозв'язок у підрозділах батальйону організується на підставі розпорядження штабу батальйону виходячи з наявності й стану табельних засобів звязку.
Перша радіомережа командира батальйону на радіостанціях Р-111 ( Р123, Р-159) призначена для забезпечення зв'язку з командирами основних підрозділів. До її складу входять радіостанції командира батальйону (головна), командирів механізованих рот, командира танкової роти, мінометної батареї (якщо командир мін.батр. не знаходиться на КСП мб), гранатометного і протитанкового взводів, бойової охорони, а також розвід. органів (спостережних постів, розвід. дозорів) і бронегрупи (якщо вона створюється).
Для забезпечення зв'язку радіозасобами з командирами механізованих рот при їх діях в пішому порядку в кожну роту зі складу вузла зв'язку виділяється радіостанція Р-159. Обслуговування цих радіостанцій здійснюється радiотелефонiстами вузла зв'язку або спеціально підготовленим особовим складом механізованих рот.
Такий склад радiомережі забезпечує стійке управління підрозділами та їх тісну взаємодію в ході бою. Включення в радiомережу радіостанцій розвід. органів дозволяє одержувати інформацію про противника одночасно командирам всіх підрозділів.
По цій радіомережі звичайно здійснюється централізоване управління ротами, взводами й відділеннями при здійсненні маршу й веденні бою на бойових машинах піхоти (бронетранспортерах).
У радіомережі може бути більше 30 радіостанцій, що утрудняє ведення переговорів.
Тому робота в цій радіомережі дозволяється тільки радіостанції командира батальйону з радіостанціями командирів рот. Для передачі повідомлень командирові батальйону в цю радіомережу дозволяється входити командиру БРД та командиру відділення РХР.
Зв'язок радіозасобами з іншими підрозділами і об'єктами управління батальйону забезпечується по другій радiомережі командира батальйону на радіостанціях Р-123, Р-159, Р-158. До її складу входять радіостанції командира і начальника штабу батальйону, командира сусіднього (взаємодіючого) батальйону, командирів розвідувального і зенітного ракетного взводу, вогневих засад а також радіостанції всіх лінійних бойових машин, бойового розвідувального дозору (БРД), відділення радіаційної і хімічної розвідки (РХР).
Для забезпечення зв'язку через одну командну iнстанцію вниз в радіомережі командира батальйону може включатися радіостанція командира бригади.
Зв'язок радіозасобами з командирами взводів забезпечення і технічного обслуговування, медичним пунктом батальйону забезпечується по радіомережі тилового і технічного забезпечення батальйону. До її складу входять радіостанції начальника штабу батальйону, заступника командира батальйону з озброєння, командирів взводів забезпечення і технічного обслуговування (МТО-АТ), медичного пункту (мпб), радіостанції ремонтно-евакуаційної групи (РЕГ) і пункту технічного спостереження (якщо вони створюються).
Для вирішення питань евакуації поранених, підвозу боєприпасів в ході бою в радiомережу можуть включатися радіостанції командирів бойових підрозділів. При діях батальйону в пішому порядку ця радіомережа не створюється.
Особливістю роботи цієї мережі є те, що в ній можуть працювати до 19 радіостанцій, що веде до утруднення переговорів.
ОРГАНІЗАЦІЯ ЗВЯЗКУ РАДІОЗАСОБАМИ В ІНТЕРЕСАХ КОМАНДИРІВ ПІДРОЗДІЛІВ БАТАЛЬЙОНУ
Звязок радіозасобами командира механізованої роти з підлеглими організується по радіомережі командира роти. В кожній механізованій роті створюється радіомережа в складі радіостанцій командира роти і командирів механізованих взводів. Якщо рота діє в єдиному броньованому порядку, в цю радіомережу включаються радіостанції Р-123 всіх бронеобєктів роти, а також радіостанції всіх приданих танків. Наявність в цій радіомережі великої кількості кореспондентів вимагає суворого дотримання кожним з них правил ведення зв'язку радіозасобами з використанням симплексних радіостанцій.
Тому роботу на передачу тут дозволяється вести командирові танкової роти й командирам танкових взводів, а також командирам лінійних танків, що вийшли з ладу.
При діях роти на бронетранспортерах радіозвязок командира роти зі своїми командирами взводів забезпечується по радіомережі командира батальйону на радіостанціях Р-123М з дозволу головної радіостанції.
Якщо рота діє в пішому порядку, то радіозв'язок командира роти з командирами взводів забезпечується за допомогою переносних радіостанцій Р-158 (Р-148). В цю радіомережу включаються радіостанція командира роти (головна), командирів взводів і командира протитанкового взводу. Радіостанції видаються в роти зі складу вузла звязку батальйону. Обслуговування цих радіостанцій здійснюється безпосередньо командирами.
При наявності радіостанцій Р-147 (Р-157) і радіоприймачів Р-147П у кожному механізованому взводі створюється радіомережа командира взводу, у складі якої працюють: радіостанція командира взводу й приймачі командирів відділень.
В оборонному бої радіостанції доданих танків, розташованих в опорному пункті роти, можуть включатися в радіомережу механізованої роти. У цю ж радіомережу включаються й інші додані роті підрозділи.
У роті може створюватися група звязківців, висланих від штатних і доданих підрозділів, які перебувають звичайно на КСП роти.
До складу КСП роти можуть входити командир роти, заступник командира роти з виховної роботи, старший технік (у танковій роті заступник командира роти з озброєння), старшина роти й санінструктор. З технічних засобів може входити БТР (БМП) або танк командира роти.
Командир артилерійського підрозділу, доданого батальйону, перебуває на КСП батальйону. Під час руху КСП звязок між ними підтримується включенням командира артилерійського підрозділу в радіомережу командира батальйону.
Командир артилерійського підрозділу, доданого роті, як правило, перебуває з командиром роти. Під час руху командно-спостережних пунктів звязок між ними підтримується включенням радіостанції командира доданого або підтримуючого підрозділу в радіомережу командира роти.
В інтересах командира мінометної батареї організується одна УКХ радіомережа командира батареї на радіостанціях Р-159. Радіомережа командира мінометної батареї призначена для забезпечення зв'язку зі старшим офіцером батареї, що знаходиться на пункті управління вогнем (вогневій позиції) і спостерігачем-корегувальником вогню, що знаходиться на передовому (боковому) спостережному пункті.
У мінометній батареї для керування вогнем мінометів створюється радіонапрямок командира мінометної батареї на радіостанціях Р-107М (Р-159), у якому працюють радіостанції командира мінометної батареї (на КНП) і на вогневій позиції.
Зв'язок радіозасобами командира протитанкового (гранатометного) взводу з командирами відділень забезпечується по радiомережі командира протитанкового (гранатометного) взводу на радіостанціях Р-158. В цю радіомережу також включаються радіостанції всіх БМП (БТР) взводу.
У зенітному ракетному взводі радіозвязок командира взводу з командирами відділень забезпечується по радіомережі командира взводу в складі радіостанцій Р-162 (Р-147, Р-157) командира взводу й командирів відділень.
З метою підвищення стійкості управління у всі радіомережі підрозділів батальйону може включатися радіостанція командира батальйону.
ЗВЯЗОК ВЗАЄМОДІЇ РАДІОЗАСОБАМИ
Звязок радіозасобами командира мб з командиром приданого танкового підрозділу (якщо він в ході бою використовується в повному складі) забезпечується шляхом включення радіостанції командира мб в радіомережу командира приданого танкового підрозділу.
Організація зв'язку проводовими засобами у механізованому батальйоні
Зв'язок проводовими засобами в механізованому батальйоні організується при розміщенні його на місці, в обороні, у вихідному положенні для наступу. Найбільш широке застосування проводові засоби зв'язку знаходять в оборонi.
Проводний звязок зі старшим командиром (штабом) забезпечується силами й засобами роти звязку бригади по напрямку польової кабельної лінії звязку, прокладеної кабелем П-274М від телефонної станції вузла звязку КП бригади до телефонної станції вузла звязку КНП батальйону. При цьому лінія зв'язку прокладається через запасний район розміщення КСП батальйону.
Кружним шляхом цього звязку може бути проводовий звязок старшого артилерійського начальника з командиром артилерійського дивізіону, що підтримує даний батальйон.
Проводовий зв'язок у батальйоні планується начальником звязку батальйону на підставі рішення командира на бій, вказівок начальника штабу батальйону по організації звязку, усного розпорядження по звязку старшого штабу, наявних сил і засобів.
Проводовий звязок у вихідному районі організується з урахуванням найменшої витрати сил і засобів. Тому залежно від розташування на місцевості підрозділів батальйону проводовий звязок із двома-трьома й більше командирами може забезпечуватися по одному напрямку звязку.
Механізований батальйон із засобами посилення у вихідному районі розміщається розсерджено, поротно, уздовж маршруту висування. Управління у вихідному районі здійснюється по проводних лініях звязку й рухомими засобами. Робота засобів радіозвязку на передачу забороняється.
До моменту початку висування підрозділів батальйону з вихідного району з дозволу начальника штабу батальйону лінії проводовий звязка згортаються й підготовляються до повторного розгортання. Кабель вантажиться на бронетранспортер БТР-70П, що потім займає своє місце в колоні штабу.
В окремих випадках доцільно начальників напрямків звязку до рот з необхідною кількістю кабелю переміщати безпосередньо з тією ротою, з якої вони забезпечують звязок. У міру потреби у встановленні проводного звязка прокладка ліній звязку може здійснюватися від КСП рот до вузла звязку КСП батальйону. Це в значній мірі скорочує час на встановлення звязку.
Наступ з ходу звичайно здійснюється після висування підрозділів із глибини із заняттям вихідного району. Це забезпечує скритність, раптовість дій, меншу уразливість від ЗМУ і затрудняє ведення радіорозвідки супротивником.
Від КСП батальйону зв'язок проводовими засобами організується на підставі вказівок начальника штабу батальйону силами і засобами вузла зв'язку по напрямкам проводного звязку кабелем П-274М, що прокладаються від ВЗ КСП батальйону до КСП підлеглих підрозділів :
- командирами механізованих рот;
- командиром танкової роти;
- командиром мін.батр.;
- командиром протитанкового взводу;
- командиром гранатометного взводу;
- командиром зенітного ракетного взводу;
- резервом батальйону;
- командирами взводів забезпечення і технічного обслуговування;
- медичним пунктом батальйону.
Для забезпечення зв'язку проводовими засобами в батальйоні є:
- на вузлі зв'язку : П-274М = 25 км, П-193М = 2; ТА-57 = 20;
- у відділенні зв'язку мінбатр: П-274М = 4 км, ТА-57 = 4.
На КСП рот і інші підрозділи встановлюються телефонні апарати ТА-57 за вказівкою командирів підрозділів.
Для забезпечення зв'язку проводовими засобами з підлеглими і внутрішнього зв'язку на КСП батальйону на вузлі зв'язку розгортається телефонна станція. До її складу входять два з'єднаних між собою комутатори П-193М, що дозволяють прийняти та обслугувати до 20 ліній зв'язку.
При забезпеченні зв'язку проводовими засобами по напрямках зі всіма підрозділами потреба в проводових засобах може перевищити їх наявність на вузлі зв'язку, а кількість напрямків може бути більше можливостей телефонної станції щодо прийому і обслуговування ліній. Тому, з метою скорочення витрат кабелю і раціонального використання можливостей ТФС, зв'язок з деякими абонентами може бути забезпечений шляхом їх паралельного підключення до однієї лінії.
Так, по одній лінії з ротами першого ешелону може забезпечуватись зв'язок з бойової охороною, розвідувальними спостережними постами. Крім того, такий спосіб доцільно використовувати для забезпечення зв'язку проводовими засобами з підрозділами, що діють по рубіжах (протитанковим взводом, бронегрупою, вогневими засідками та ін.).
Зв'язок проводовими засобами в оборонi буде забезпечуватись в умовах інтенсивного вогневого впливу противника, переміщення і маневру гусеничної техніки. Тому необхідно передбачати і здійснювати заходи щодо підвищення живучостi мережі зв'язку проводовими засобами. З цією метою проводові лінії повинні прокладатися в траншеях і ходах сполучення, а на відкритих ділянках місцевості - з урахуванням її захисних і маскуючих властивостей і із заглибленням в грунт.
Для забезпечення зв'язку проводовими засобами з підрозділами і об'єктами управління батальйону із складу вузла зв'язку призначаються начальники напрямків зв'язку. В їх розпорядження виділяється необхідна кількість кабелю і телефонних апаратів.
Проводовий звязок з механізованою (танковою) ротою організується командиром батальйону звичайно в обороні, при розташуванні батальйону на місці, а також у вихідному районі.
Основним способом організації зв'язку є напрямок зв'язку, але при недостатній кількості проводових засобів, а в ряді випадків і з метою економії часу на розгортання (згортання) ліній, зв'язок проводовими засобами з деякими підрозділами може бути забезпечений шляхом підключення деяких абонентів до однієї лінії зв'язку.
Кружним шляхом є проводовий звязок командира підтримуючого артилерійського дивізіону з командирами артилерійських батарей, призначених для підтримки рот, якщо пункти управління їх розташовуються спільно. Звязок у цьому випадку буде здійснюватися через вузол звязку адн. Із цією метою вузли звязку КСП мб і адн зєднуються проводною лінією, що прокладається силами й засобами адн.
Для керування в обороні організується проводовий звязок між КСП батальйону й КСП підлеглих підрозділів кабельними лініями, які прокладаються й обслуговуються особовим складом вузла звязку.
Проводовий звязок командиру мінометної батареї з командиром батальйону організується розпорядженням по звязку батальйону й забезпечується по напрямку проводного звязку кабелем П-274М, прокладеним від вузла звязку КСП мб до КСП командира мінометної батареї силами й засобами вузла звязку мб.
Проводовий звязок командиру мінометної батареї з вогневою позицією організується відповідно до розпорядження командира мінометної батареї й забезпечується по напрямку проводного зв'язку кабелем П-274М. прокладеним від КСП батареї до вогневої позиції батареї і передового (бокового) спостережного пункту силами й засобами відділення звязку мінометної батареї.
Звязок із протитанковим взводом підтримується по лінії, прокладеній до механізованої роти або через командира роти, з яким вони спільно діють у бою.
Залежно від розташування на місцевості резерву мб і тилових підрозділів проводовий звязок з ними може забезпечуватися по одному напрямку шляхом включення в одну лінію декількох телефонних апаратів.
Передбачається організація зв'язку проводовими засобами з командирами бойової охорони, бронегрупи, вогневих засідок, з розвідувальними спостережними постами і пунктом технічного спостереження (при утворенні цих об'єктів управління ).
В обороні батальйон може підсилюватись танковими, артилерійськими, інженерно-саперними, вогнеметними підрозділами. В цьому випадку зв'язок проводовими засобами організується з командирами тих приданих підрозділів, що залишаються в безпосередньому підпорядкуванні командира батальйону. При цьому проводовий зв'язок з командирами танкового підрозділу і підрозділів спеціальних військ забезпечується силами і засобами вузла зв'язку мб, а з командирами артилерійських підрозділів - силами і засобами останніх.
Для управління боєм за утримання позиції бойової охорони командир батальйону може тимчасово висувати свій КСП в опорний пункт однієї з рот першого ешелону. Тому лінія зв'язку до КСП бойової охорони прокладається через місце, де передбачається тимчасове розгортання КСП мб. В цьому випадку командиру батальйону забезпечується прямий зв'язок з командиром бойової охорони, а з іншими підрозділами - через телефонну станцію ВЗ КСП мб, що розгортається в основному районі КСП батальйону.
Оповіщення підрозділів батальйону прозводиться по всіх діючих лініях проводового зв'язку поза всякою чергою.
Взаємодія з сусідними батальйонами і іншими елементами бойового порядку своєї бригади забезпечується через ВЗ КП МБр.
В деяких випадках при наявності достатнього часу і засобів зв'язок взаємодії між сусідніми по фронту батальйонами може бути забезпечений по напрямкам, які розгортаються за принципом "від правого сусіда до лівого ".
Зв'язок взаємодії в батальйоні між сусідами звичайно організується з права ліворуч і здійснюється проводовими й рухомими засобами правого сусіда.
Проводовий звязок із взаємодіючими підрозділами здійснюється:
- із сусідом по фронту - через вузол звязку старшого начальника;
- з підтримуючою артилерією - по сполучній лінії, прокладеній від вузла звязку КСП підтримуючого адн до вузла звязку КСП батальйону;
- проводовий звязок між командирами рот забезпечується через вузол звязку КСП батальйону.
Звязок рухомими засобами застосовується у всіх видах бою, а також на марші й при розташуванні на місці. Як рухомі засоби можуть використовуватися автомобілі, бронетранспортери, БМП, піші посильні, а іноді й танки.
Сигнальні засоби звязку можуть застосовуватися у всіх видах бою для передачі команд, повідомлень, сигналів оповіщення, управління й взаємодії.
Для подачі сигналів звичайно використовуються зорові й звукові засоби. Сигнали повинні бути простими, легко запамятовуватися й дозволяти різко відрізняти один сигнал від іншого. Для подачі сигналів, їхнього прийому в кожному підрозділі заздалегідь виділяється спостерігач із необхідними засобами (біноклем, прапорцями, реактивними патронами, ліхтарями, вказівками й т.п.). Сигнали оповіщення повинен знати весь особовий склад підрозділу
У механізованому батальйоні на БМП, по штату вузла звязку є:
- БМП-1 2 од.,
- командирська машина БМП-1К 1 од.,
- командно - штабна машина БМП-1КШ 1 од.,
а в механізованому батальйоні на БТР:
- БТР-80 - 2 од.,
- командирський БТР-80К - 1 од.
- командно - штабна машина Р-145БМ - 1 од.
У відділенні радіозвязку є по штату:
- радіостанцій Р-107М (Р-159) 12 к-тів,
- радіостанцій Р-157 (Р-158) 22 к-та,
- ПЗУ-6 1 к-т,
- ПЗУ-3 3 к-та,
- електростанція 0,5 кВт 1 к-т.
У відділенні звязку є по штату:
- телефонний комутатор П-193М 2 к-та,
- польового телефонного кабелю П-274 25 км,
- телефонних апаратів ТА-57 20 к-тів.
У кожну мотострілкову роту із вузла звязку батальйону виділяються:
Крім того:
у мінометній батареї у взводі управління є відділення звязку, у якому:
У протитанковому взводі у відділенні управління:
У гранатометному взводі у відділенні управління:
У зенітно-ракетному взводі у відділенні управління:
У роті забезпечення:
у взводі технічного обслуговування
у взводі матеріального забезпечення
До комплекту командирської машини БМП-1К входять: радіостанції Р-123МТ 2 к-та, танковий переговорний пристрій Р-124 на пять абонентів, антени АШ-4 - 2 к-та.
Додатково можуть бути встановлені радіостанції Р-107 (Р-159) - 2 к-та.
Склад засобів звязку, наявних у БМП-1К, дозволяє здійснити:
- телефонний звязок усередині машини між офіцерами й членами екіпажа;
- телефонний радіозвязок по двох ультракороткохвильових радіомережах або радіонапрямках.
У машині обладнані два робочих місця для офіцерів штабу батальйону.
Засоби звязку, обладнання й бойові можливості БТР-70К повністю аналогічні БМП-1К.