Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

ТЕМА- Економіка охорони здоров~я

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 24.11.2024

Кафедра соціальної медицини,

економіки та організації охорони здоровя

Методична розробка 1 для викладачів та студентів V курсу стоматологічного факультету

ТЕМА: Економіка охорони здоров’я. Види економіки. Нова політика  ВООЗ в охороні здоров’я. Предмет, методи, мета, основні завдання економіки охорони здоров’я та її місце в структурі економічних дисциплін. Економічні збитки у зв’язку з нераціональним використанням стаціонарних ліжок   

МІСЦЕ ПРОВЕДЕННЯ:  навчальна кімната кафедри

КІЛЬКІСТЬ ГОДИН:           2 години

І. АКТУАЛЬНІСТЬ ТЕМИ

Значення проблем ефективного використання обмежених ресурсів охорони здоров’я, управління ними для максимального задоволення потреб населення, суспільства в здоров’ї, товарах та послугах медичного призначення, а також усвідомлення майбутніми лікарями значення збереження здоров’я населення як найважливішого чинника, запоруки подальшого економічного розвитку, процвітання держави і суспільства є суттєво необхідним для формування сучасного лікаря як фахівця.

ІІ. НАВЧАЛЬНІ ЦІЛІ ЗАНЯТТЯ:

Студент повинен знати: (α=II)

визначення терміну «економіка охорони здоров’я»;

види економіки охорони здоров’я;

основні завдання економіки охорони здоров’я та її місце в структурі економічних дисциплін;

економічні збитки у зв’язку з нераціональним використанням стаціонарних ліжок.

Студент повинен вміти: (α=II) 

впровадження нових медичних технологій.

0

III. ЗМІСТ ТЕМИ ЗАНЯТТЯ

Економіка охорони здоров'я - галузь науки економіки, що вивчає місце охорони здоров'я в народному господарстві, що розробляє методи раціонального використання ресурсів для забезпечення охорони здоров'я населення.

Мета економіки охорони здоров'я - задоволення потреби населення в медичній допомозі.

Економіка охорони здоров'я ставить своєю головною метою - домогтися при економічно обґрунтованих матеріальних і фінансових витратах максимального ефекту в досягненні мети , поставленої суспільством перед охороною здоров'я , а саме - зменшення втрат потенційного та активного життя населення. При цьому більш конкретними цілями є:

• досягнення максимальної медичної , соціальної , економічної ефективності в охороні здоров'я населення при найменших матеріальних і фінансових витратах;

• раціональне використання ресурсів і резервів охорони здоров'я;

• максимальне задоволення потреби населення в медичній допомозі при економічно обґрунтованих матеріальних і фінансових витратах.

Предмет вивчення:

• об'єктивні закони розвитку комплексу економічних відносин, що складаються в галузі в процесі охорони здоров'я народу ;

• умови і чинники, що забезпечують максимальне задоволення потреби населення в медичному обслуговуванні та охорони здоров'я населення при мінімальних витратах живої і суспільної праці.                                        Фактично економіка охорони здоров'я вивчає сутність і характер економічних проблем в охороні здоров'я. Розрізняють проблеми «загальної» -міжгалузевої - і « конкретної » - внутрішньогалузевої економіки . Інакше можна говорити про проблеми , які вирішуються макро-і мікроекономіки ( рис. 1).     Зрозуміло , що цей розподіл  умовний , так як проблеми « загальної економіки » складаються і залежать від конкретних економічних проблем , що вирішуються в системі охорони здоров'я або її певної частини ( організаційної або функціональній системі або підсистемі ). Загальноекономічні проблеми охорони здоров'я пов'язані з тією роллю , яку виконує охорону здоров'я в єдиній системі народногосподарського виробництва - відтворенні суспільного продукту і робочої сили , вдосконаленні характеру суспільних відносин . Іншими словами , загальна економіка охорони здоров'я вивчає внесок всієї системи охорони здоров'я в розвиток економіки народного господарства, тобто прямі і зворотні зв'язки , які існують між охороною здоров'я як специфічної галуззю народного господарства і народним господарством в цілому.

ЕКОНОМІКА

МАКРОЕКОНОМІКА

МІКРОЕКОНОМІКА

 

 РОЗДІЛИ

ЕКОНОМІКИ

ЕКОНОМІКА ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я

«загальної» -міжгалузевої

«конкретної» - внутрішньогалузевої

■ визначити галузевий економічний ефект охорони здоров'я в народному господарстві;                                                                 ■ розробити мету, завдання, програму з лікувально-профілактичного, санітарно-епідемічного, фармацевтичного обслуговування населення;                                                                        ■ визначити засоби для задоволення суспільства в медичній допомозі;                            ■ встановити вплив економіки на охорону здоров'я і, навпаки,охорони здоров'я на економіку суспільства.                                              ■ аналіз економічної ефективності.

■ вишукування найбільш раціональних і економічних шляхів використання кадрів, матеріальних і фінансових ресурсів на рівні економічних одиниць;                                                     ■ розробка найбільш економічної і технології надання медичної допомоги;                                              ■ вивчення попиту на медичні послуги і формування вартості і ціни на ці послуги;              ■ розробка принципів економічної поведінки.

Рис. 1. Основні завдання економіки охорони здоров’я

Основними методами економіки охорони здоров'я є:

• економічний аналіз;

• фінансовий аналіз;

• вивчення нормативів;

• економіко-математичні;

• економічний експеримент.

Місце економіки охорони здоров'я на сучасної структурі економічної науки

1) Об'єкт дослідження економіки охорони здоров'я.

Визначення: Об'єктом дослідження економіки охорони здоров'я виступає економічна практика галузі та медичної діяльності, здійснювану у певних організаційно-господарських формах. У цьому треба сказати, що:

а) У фундаменті економічної теорії економіка охорони здоров'я позичає термінологію.

б) Прикладні економічні науки використовують у основному задля економічних досліджень охорони здоров'я на мікрорівні, а спеціальні – для досліджень на макрорівні.

в)  У гуманітарних наук, насамперед філософії, економіка охорони здоров'я переймає певну методологію, ідеологію, світогляд.

2) Економіка охорони здоров'я як самостійна галузь наукового знання

а) Історична довідка:

Виділення економіки охорони здоров'я на окрему область наукового знання сталося у другій половині двадцятого століття. Це було під впливом ряду факторів. Найважливішими їх вважаються:

- Двадцяте століття – це століття небувалого раніше збільшення обсягів й соціально-економічною значимості сфери послуг. Саме на цей період медицина сформувалася у велику галузь народного господарства. Зростає об'єкт дослідження та, як наслідок, зростає науковий інтерес щодо нього.

- Охорона здоров'я одночасно заявляє себе як надзвичайноресурсоемкая галузь, яка здатна використовувати різноманітні матеріальні, фінансові, трудові та інші ресурси.

- У ХХІ столітті охорона здоров'я стала розглядатися як вигідна, економічно доцільна галузь вкладення інвестиційних коштів.

б) Основною особливістю галузі охорони здоров'я як галузі народного господарства у тому, що вона сприяє збереженню та зміцненню фізичного і психічного здоров'я кожної людини, кожного суб'єкта господарювання, підтримки активності, надання медичної допомоги. Досягнення й утримання позицій на світовомуринку до сфери охорони здоров'я спрямоване сукупність заходів політичного, економічного, правового, соціального, культурного, наукового, медичного, санітарно-гігієнічного, протиепідемічного характеру.

Економіка і управління охороною здоров'я людини як галузь громадського здоров'я та перемоги охорони здоров'я

1) Передумови виникнення економіки охорони здоров'я як нової наукової дисципліни:

– Зростання попиту медичні послуги процес формування цій основі галузі як найбільшої галузі народного господарства;

– Необхідність раціонального планування й ефективного використання матеріальних, трудових і коштів охорони здоров'я якресурсоемкой галузі народного господарства;

– Роль охорони здоров'я на системі громадського виробництва як ресурсозберігаючою галузі;

– Зростання економічного і економічної значимості галузі у збереженні та зміцненні здоров'я населення.

2) Об'єкт дослідження економіки охорони здоров'я – економічних відносин у сфері охорони здоров'я, саме, відносини виробництва, розподілу, обміну та споживання медичних благ та надання послуг.

3) Основні завдання економіки охорони здоров'я:

– Визначення ролі й місця охорони здоров'я на системі громадського виробництва;

– Розрахунки обсягів економічних ресурсів здоров'я та їх ефективне використання;

– Вивчення тенденцій у зміні структури здоров'я та їхнього нерозривного зв'язку із суспільною виробництвом;

– Розрахунок і - оцінка економічну ефективність лікувально-діагностичної і профілактичної роботи закладів охорони здоров'я;

– Оцінка економічну ефективність нових форм забезпечення медичної допомоги населенню (>стационарозаменяемие технології, діагностичні наукові центри й ін.);

– Економічне обгрунтування нових форм медичну діяльність;

– Розробка і  оцінка ефективніші форми оплати праці медичних працівників;

– Розрахунки нормативів діяльності фахівців, включаючи визначення оптимального співвідношення медичних працівників (лікар і середній медичний працівник, лікар і працівники немедичних спеціальностей);

– Підготовка лікарів в галузі економіки та формування системи підготовки економістів у сфері охорони здоров'я.

4) Методи економіки охорони здоров'я.

а) Економіка охорони здоров'я, як галузь громадського здоров'я дитини і охорони здоров'я, використовує все методи цієї дисципліни. Зокрема найважливіші їх: статистичний, балансовий, експериментальний.

–Статистический метод дозволяє оцінити кількісну і якісну зв'язок міжмедико-диагностическими і профілактичними процесами.

– Балансовий метод забезпечує оптимальне співвідношення між лікувальними, діагностичними і реабілітаційними процесами.

– Експериментальний метод дозволяє виробити найефективніші заходи для поліпшення якості здоров'я населення і побудову господарювання органів прокуратури та закладів охорони здоров'я.

б) Економіка охорони здоров'я міцно пов'язана з економікою країни загалом. Існує тісний взаємозв'язок охорони здоров'я з усіма галузями народного господарства. Ця взаємозв'язок передусім це стосується:

– впливу здоров'я населення і ще охорони здоров'я в розвитку народного господарства за цілому і окремих його галузей;

– вплив економіки окремих галузей для здоров'я населення.

Це означає, що економіка охорони здоров'я – галузеву науку, що вивчає взаємодія охорони здоров'я з економікою народного господарства, формування, і розподілу і використання їх у охороні здоров'я матеріальних, трудових і.

в) Охорона здоров'я має вплив на розвиток економіки народного господарства у вигляді заощадження здоров'я населення (зниження смертності, особливо у працездатному віці, смертності дітей, захворюваності та інвалідності, збільшення середній тривалості життя).

5) Найважливіші напрями розвитку охорони здоров'я:

– Визначення видів, обсягів медичних послуг та його організаційно-правове забезпечення;

– Економічну оцінку ефективність використання ресурсів охорони здоров'я;

– Фінансове забезпечення діяльності лікувально-профілактичних установ із їх економічним обгрунтуванням;

– Економічну оцінку професійної діяльності працівників охорони здоров'я;

–Наработка і економічних методів господарювання з урахуванням особливостей охорони здоров'я;

– Розробка системи менеджменту і маркетингу, включаючи відпрацювання дієвих форм пропаганду методів лікувально-профілактичній діяльності.

Нова політика ВООЗ

Експерти ВООЗ аналізувавши охорону здоров’я у всьому світі поклали в програму принцип: «Здоров’я для всіх у XXI ст.» і сформували наступні принципи:

  •  Усвідомлення здоров’я як одного з найважливіших прав людини
  •  Дотримання справедливості та солідарності в питаннях охорони здоров’я
  •  Вкладати гроші в охорону здоров’я потрібно там де це найбільш необхідно
  •  Принцип соціальної пенентрації (доступність медичної допомоги для всіх верств населення).

Економічні збитки у зв’язку з нераціональним використанням стаціонарних ліжок

Причини:

  •  Неповна зайнятість ліжка по окремим лікарням
  •  Сезонний фактор
  •  Низький рівень управління
  •  Перевищення терміну роботи ліжка
  •  Кошти повинні витрачатися на структуру пролікованих хвороб, а не на ліжко місце.

Від 2,5% до 11,3% госпіталізованих в стаціонар направляються туди без відповідних показань або ж потребують іншої допомоги.

IV. МАТЕРІАЛИ МЕТОДИЧНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЗАНЯТТЯ

IV.I. ТЕОРЕТИЧНІ ПИТАННЯ (α=ІІ):

1. Визначення економіки охорони здоров’я;

2. Ціль, мета, предмет вивчення економіки охорони здоров’я;

3.Основні завдання економіки охорони здоров’я;

4.Принципи Нової політики ВООЗ;

5.Нераціонпльне використання стаціонарних ліжок;

6.Причини нераціонального використання ліжок;

IV.II. ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ (α=II):

  1.  Яка основна системна характеристика медичної галузі в Україні?
    1.  Є багаторівневою функціональною керованою системою з багатьма складовими елементами, які взаємодіють між собою і зовнішнім оточенням*
      1.  Функціональна децентралізована система
      2.  Ієрархічна керована система із складовими елементами, які не пов’язані між собою
      3.  Ієрархічна некерована система із складовими елементами, які пов’язані між собою
      4.  Багаторівнева ієрархічна керована система із складовими елементами, які не пов’язані між собою і зовнішнім оточенням
  2.  Яка основна орієнтація медичної галузі в Україні?
    1.  Соціально орієнтована, спрямована на реальні показники*
      1.  Професійно орієнтована, спрямована на оптимальні показники
      2.  Науково орієнтована, спрямована на доказові показники
      3.  Індивідуально орієнтована, спрямована на індивідуальні показники
      4.  Соціально-політично орієнтована, спрямована на науково-обґрунтовані показники
  3.  На що в першу чергу повинні спрямовуватись ресурси охорони здоров’я?
    1.  На попередження захворювань*
      1.  На невідкладну допомогу
      2.  На соціально-небезпечні захворювання
      3.  На дитячі хвороби
      4.  На серцево-судинні захворювання
  4.  На скільки здоров’я індивіда залежить від системи медичної допомоги?
    1.  На 10-15 %*
      1.  На 20-30 %
      2.  На 45-50 %
      3.  На 55-60 %
      4.  На 80-85 %
  5.  Які заходи найбільше сприятимуть здоровому способу життя?
    1.  Системи соціально-економічного стимулювання здорового способу життя*
      1.  Системи санітарно-гігієнічного навчання
      2.  Системи інформаційної пропаганди здорового способу життя
      3.  Системи шкільних освітніх програм
      4.  Лекції та індивідуальні бесіди дільничних та сімейних лікарів.
  6.  Причини нераціонального використання стаціонарних ліжок:

А. Неповна зайнятість ліжка по окремим лікарням

В. Сезонний фактор

С. Низький рівень управління

D. Перевищення терміну роботи ліжка

Е. Всі відповіді вірні*

  1.  Ефективність використання ліжок збільшується при...
    1.  Збільшенні обороту ліжок*
      1.  Зменшенні обороту  ліжок
      2.  Стабілізації обороту ліжок
      3.  Збільшенні занятості ліжок
      4.  Зменшенні занятості ліжок
  2.  Ефективність використання ліжок зменшується при...
    1.  Зменшенні обороту ліжок*
      1.  Збільшенні обороту ліжок
      2.  Стабілізації обороту ліжок
      3.  Збільшенні занятості ліжок
      4.  Зменшенні занятості ліжок
  3.  В чому полягає суть предмету економіки охорони здоров’я?
    1.  Ефективне використання обмежених ресурсів для задоволення безмежних людських потреб в послугах системи охорони здоров’я*
      1.  Мінімальне  використання ресурсів для задоволення безмежних людських потреб в послугах системи охорони здоров’я
      2.  Ефективне використання обмежених ресурсів для задоволення мінімальних людських потреб в послугах системи охорони здоров’я
      3.  Максимальне використання ресурсів для задоволення безмежних людських потреб в послугах системи охорони здоров’я
      4.  Ефективне використання обмежених ресурсів для задоволення оптимальних людських потреб в послугах системи охорони здоров’я
  4.  Основними економічними проблемами охорони здоров’я є такі:
    1.  Обмеженість ресурсів і безмежність потреб*
      1.  Обмеженість потреб і обмеженість ресурсів
      2.  Безмежність потреб і безмежність ресурсів
      3.  Безмежність ресурсів і обмеженість потреб
      4.  Обмеженість грошей і безмежність потреб
  5.  На кого змушене покладатися суспільство в умовах відсутності досконалих ринкових механізмів регулювання надання медичних послуг?
    1.  На державу*
      1.  На страхові компанії
      2.  На себе
      3.  На працедавців
      4.  На Бога
  6.  За яким пріоритетним стратегічним напрямком слід розвивати надання медичної допомоги?
    1.  Запровадження багатоукладності форм власності у сфері охорони здоров'я, лібералізація умов для розвитку приватного сектора*
      1.  Запровадження строго контрольованого державного сектора медичної допомоги
      2.  Запровадження багатоукладності форм власності у сфері охорони здоров'я з одночасним посиленням контролю за їх діяльністю
      3.  Запровадження лікувальних закладів виключно лише колективної форми власності
      4.  Заборонити приватну медичну допомогу, як таку, що працює на бізнес інтерес, а не на користь хворого
  7.  Як поділяються витрати?
    1.  На прямі і непрямі*
      1.  Постійні та змінні
      2.  Текучі та перспективні
      3.  Матеріальні та накладні
      4.  Виключно матеріальні
  8.  Що таке прямі витрати?
    1.  Ті, які безпосередньо пов’язані із об’єктом витрат і носять об’єктивний характер*
      1.  Ті, які посередньо пов’язані із об’єктом витрат і носять об’єктивний характер
      2.  Ті, які безпосередньо пов’язані із суб’єктом витрат і носять об’єктивний характер
      3.  Ті, які посередньо пов’язані із суб’єктом витрат і носять об’єктивний характер
      4.  Ті, які безпосередньо пов’язані із об’єктом витрат і носять суб’єктивний характер
  9.  Що таке непрямі витрати?
    1.  Ті, які безпосередньо не пов’язані із об’єктом витрат і носять завуальований характер*
      1.  Ті, які безпосередньо пов’язані із об’єктом витрат і носять завуальований характер
      2.  Ті, які безпосередньо не пов’язані із об’єктом витрат і носять об’єктивний характер
      3.  Ті, які посередньо не пов’язані із об’єктом витрат і носять завуальований характер
      4.  Ті, які посередньо не пов’язані із об’єктом витрат і носять об’єктивний характер

         IV.III. СИТУАЦІЙНІ ЗАДАЧІ (α=II):

  1.  У міську дитячу стоматологічну лікарню госпіталізували дитину із переломом нижньої щелепи. Батьки дитини звернулися до заввідділенням із проханням  призначити лікуючим лікарем дитини лікаря М. Заввідділенням заперечив, обґрунтувавши відмову своїм правом призначати пацієнтам лікаря. Батьки дитини продовжували наполягати, керуючись правом вільного вибору лікаря, яке задеклароване в…
    1.  Основах законодавства України про охорону здоров’я*
      1.  Конституції України
      2.  Постанові Кабміну України
      3.  Наказі МОЗ України
      4.  Ніде не задеклароване.
  2.  З метою посилення гігієнічного виховання учнів, шкільний педіатр, за згодою дирекції школи, запровадила нульові уроки з санітарно-гігієнічних основ.  Батьки деяких дітей проігнорували дане нововведення і діти приходили вже на перший урок. Педіатр почала заставляти таких батьків писати письмові  пояснення такої відмови.  Що останні теж залишили без уваги. Чим  може мотивувати свою правоту педіатр в даній ситуації?
    1.  Своїми функціональними обов’язками та Оновами законодавства України про охорону здоров’я*
      1.  Основами законодавства України про охорону здоров’я
      2.  Конституцією України
      3.  Законом про освіту
      4.  Нічим, це її видумки
  3.  З метою забезпечення прозорості і публічності в сфері охорони здоров’я, громадська організація «Обережно – лікарі!» подала прохання до управління охорони здоров’я про надання дозволу її представникам  бути присутніми на колегіях, семінарах, п’ятихвилинках та при атестації лікарів і мати право дорадчого голосу на цих заходах. Управління відхилило дане  прохання, мотивуючи тим, що дана організація не є професійною.  Чи правомочна відмова даного управлінського органу?
    1.  Ні*
      1.  Так
      2.  Частково
      3.  Дана організація могла і не питати такого дозволу
      4.  Треба було звертатися до прокуратури, а не управління
  4.  Лікарське товариство звернулось до місцевої адміністрації з пропозицією запровадження щомісячника здорового способу життя з розробкою активних розважально-змагальницьких заходів, які б пропагували здоров’я, культуру тіла, здорову їжу тощо. Адміністрація відмовила, мотивуючи відсутністю коштів і організаційних структур, які у своїх функція мали такі завдання. Чи правомочна відмова даного управлінського органу?
    1.  Ні*
      1.  Так
      2.  Частково
      3.  Дана організація звернулась не за адресою
      4.  Треба було самостійно це робити, а не ходити до адміністрації
  5.  На сесії районної ради прийнято рішення про відкриття у даному райцентрі із населенням 6 тис. чол. на базі ЦРЛ щелепно-лицевого відділення. Порушення яких позицій допущено в комплексному дослідженні ринку у даній ситуаційній задачі?
    1.  Всі відповіді вірні*
      1.  Не досліджений рівень потреб даного ринку
      2.  Не вивчена ємкість цих ринків, тенденції, кон’юнктура та прогнози
      3.  Не вивчена конкурентноздатність даної послуги
      4.  Не вивчена виробнича характеристика даної послуги

         V. ЛІТЕРАТУРА:

ОСНОВНА:

1. Вороненко Ю.В., Москаленко В.Ф. – Соціальна медицина та організація охорони здоровя. Тернопіль, «Укрмедкнига». 2000р., С. 599-603.

2.  Москаленко В.Ф. – Економіка охорони здоров'я. Вінниця, «Нова книга»  2010р.,- С. 31-170.

МЕТОДИЧНА:

- лекції з економіки охорони здоров’я.

Автор: ас. Кузик О.В.

Затверджено на засіданні кафедри

“___”______201 _р. Протокол № ____

         

Зав. кафедри соціальної медицини,    

економіки та організації охорони здоров’я               проф. Очередько О.М.

15

PAGE  9




1. Теоретические и методологические основы комплексного анализа и оценки финансового состояния предприятия
2. Прибор для измерения скорости кровотока
3. Зависимость уровня тиреотропного и тиреоидных гормонов от заболеваний щитовидной железы
4. Почвенный покров Москвы.html
5. перцептивного опыта влияет на развитие ЦНС человека
6. Психологическая помощь взрослым; 2 Консультирование родителей по вопросам детскородительских отношений
7. Задание 1 [комбинаторика синтаксическое чутьё] Собери пословицу из представленных слов
8. Реферат- Комплексная оценка компетентности будущих педагогов
9.  Религиознофилософское осмысление отечественной культуры и православного государства 1617 веков На рубеж
10. Осторожно, тяжелая вода
11. задолбала и зачастую даже такого рода напоминания мы не читаем вовсе или не обращаем на них внимания
12. 23 жира от 2 до 37 минеральные вещества ~ 0
13. Бориспольсельстрой направо 2ой этаж 38 096 832700738 04595 9122938 093 5487828 38 050 410746238 063 721095938 044
14. Тема 7. МЕТОДЫ ОКАЗАНИЯ ПСИХОЛОГИЧЕСКОЙ ПОМОЩИ ПРИ КРИЗИСНЫХ СОСТОЯНИЯХ
15. Чуфут-Кале
16. тема управления; местное управление
17. и дано описание грамматического строя нескольких живых индийских языков
18. Реферат- Поэтический и реальный образ Ярослава Осмомысла
19. Социокультурная методология анализа российского общества
20. благомыслящие попрощались с Афиной и в сопровождении ее народа устроившего факельное шествие с участие