Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
економіки та організації охорони здоровя
І. АКТУАЛЬНІСТЬ ТЕМИ
Значення проблем ефективного використання обмежених ресурсів охорони здоровя, управління ними для максимального задоволення потреб населення, суспільства в здоровї, товарах та послугах медичного призначення, а також усвідомлення майбутніми лікарями значення збереження здоровя населення як найважливішого чинника, запоруки подальшого економічного розвитку, процвітання держави і суспільства є суттєво необхідним для формування сучасного лікаря як фахівця.
ІІ. НАВЧАЛЬНІ ЦІЛІ ЗАНЯТТЯ:
Студент повинен знати: (α=II)
визначення терміну «економіка охорони здоровя»;
види економіки охорони здоровя;
основні завдання економіки охорони здоровя та її місце в структурі економічних дисциплін;
економічні збитки у звязку з нераціональним використанням стаціонарних ліжок.
Студент повинен вміти: (α=II)
впровадження нових медичних технологій.
0
III. ЗМІСТ ТЕМИ ЗАНЯТТЯ
Економіка охорони здоров'я - галузь науки економіки, що вивчає місце охорони здоров'я в народному господарстві, що розробляє методи раціонального використання ресурсів для забезпечення охорони здоров'я населення.
Мета економіки охорони здоров'я - задоволення потреби населення в медичній допомозі.
Економіка охорони здоров'я ставить своєю головною метою - домогтися при економічно обґрунтованих матеріальних і фінансових витратах максимального ефекту в досягненні мети , поставленої суспільством перед охороною здоров'я , а саме - зменшення втрат потенційного та активного життя населення. При цьому більш конкретними цілями є:
• досягнення максимальної медичної , соціальної , економічної ефективності в охороні здоров'я населення при найменших матеріальних і фінансових витратах;
• раціональне використання ресурсів і резервів охорони здоров'я;
• максимальне задоволення потреби населення в медичній допомозі при економічно обґрунтованих матеріальних і фінансових витратах.
Предмет вивчення:
• об'єктивні закони розвитку комплексу економічних відносин, що складаються в галузі в процесі охорони здоров'я народу ;
• умови і чинники, що забезпечують максимальне задоволення потреби населення в медичному обслуговуванні та охорони здоров'я населення при мінімальних витратах живої і суспільної праці. Фактично економіка охорони здоров'я вивчає сутність і характер економічних проблем в охороні здоров'я. Розрізняють проблеми «загальної» -міжгалузевої - і « конкретної » - внутрішньогалузевої економіки . Інакше можна говорити про проблеми , які вирішуються макро-і мікроекономіки ( рис. 1). Зрозуміло , що цей розподіл умовний , так як проблеми « загальної економіки » складаються і залежать від конкретних економічних проблем , що вирішуються в системі охорони здоров'я або її певної частини ( організаційної або функціональній системі або підсистемі ). Загальноекономічні проблеми охорони здоров'я пов'язані з тією роллю , яку виконує охорону здоров'я в єдиній системі народногосподарського виробництва - відтворенні суспільного продукту і робочої сили , вдосконаленні характеру суспільних відносин . Іншими словами , загальна економіка охорони здоров'я вивчає внесок всієї системи охорони здоров'я в розвиток економіки народного господарства, тобто прямі і зворотні зв'язки , які існують між охороною здоров'я як специфічної галуззю народного господарства і народним господарством в цілому.
ЕКОНОМІКА |
МАКРОЕКОНОМІКА |
МІКРОЕКОНОМІКА |
РОЗДІЛИ
ЕКОНОМІКИ
ЕКОНОМІКА ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я |
«загальної» -міжгалузевої |
«конкретної» - внутрішньогалузевої |
■ визначити галузевий економічний ефект охорони здоров'я в народному господарстві; ■ розробити мету, завдання, програму з лікувально-профілактичного, санітарно-епідемічного, фармацевтичного обслуговування населення; ■ визначити засоби для задоволення суспільства в медичній допомозі; ■ встановити вплив економіки на охорону здоров'я і, навпаки,охорони здоров'я на економіку суспільства. ■ аналіз економічної ефективності. |
■ вишукування найбільш раціональних і економічних шляхів використання кадрів, матеріальних і фінансових ресурсів на рівні економічних одиниць; ■ розробка найбільш економічної і технології надання медичної допомоги; ■ вивчення попиту на медичні послуги і формування вартості і ціни на ці послуги; ■ розробка принципів економічної поведінки. |
Рис. 1. Основні завдання економіки охорони здоровя
Основними методами економіки охорони здоров'я є:
• економічний аналіз;
• фінансовий аналіз;
• вивчення нормативів;
• економіко-математичні;
• економічний експеримент.
Місце економіки охорони здоров'я на сучасної структурі економічної науки
1) Об'єкт дослідження економіки охорони здоров'я.
Визначення: Об'єктом дослідження економіки охорони здоров'я виступає економічна практика галузі та медичної діяльності, здійснювану у певних організаційно-господарських формах. У цьому треба сказати, що:
а) У фундаменті економічної теорії економіка охорони здоров'я позичає термінологію.
б) Прикладні економічні науки використовують у основному задля економічних досліджень охорони здоров'я на мікрорівні, а спеціальні для досліджень на макрорівні.
в) У гуманітарних наук, насамперед філософії, економіка охорони здоров'я переймає певну методологію, ідеологію, світогляд.
2) Економіка охорони здоров'я як самостійна галузь наукового знання
а) Історична довідка:
Виділення економіки охорони здоров'я на окрему область наукового знання сталося у другій половині двадцятого століття. Це було під впливом ряду факторів. Найважливішими їх вважаються:
- Двадцяте століття це століття небувалого раніше збільшення обсягів й соціально-економічною значимості сфери послуг. Саме на цей період медицина сформувалася у велику галузь народного господарства. Зростає об'єкт дослідження та, як наслідок, зростає науковий інтерес щодо нього.
- Охорона здоров'я одночасно заявляє себе як надзвичайноресурсоемкая галузь, яка здатна використовувати різноманітні матеріальні, фінансові, трудові та інші ресурси.
- У ХХІ столітті охорона здоров'я стала розглядатися як вигідна, економічно доцільна галузь вкладення інвестиційних коштів.
б) Основною особливістю галузі охорони здоров'я як галузі народного господарства у тому, що вона сприяє збереженню та зміцненню фізичного і психічного здоров'я кожної людини, кожного суб'єкта господарювання, підтримки активності, надання медичної допомоги. Досягнення й утримання позицій на світовомуринку до сфери охорони здоров'я спрямоване сукупність заходів політичного, економічного, правового, соціального, культурного, наукового, медичного, санітарно-гігієнічного, протиепідемічного характеру.
Економіка і управління охороною здоров'я людини як галузь громадського здоров'я та перемоги охорони здоров'я
1) Передумови виникнення економіки охорони здоров'я як нової наукової дисципліни:
Зростання попиту медичні послуги процес формування цій основі галузі як найбільшої галузі народного господарства;
Необхідність раціонального планування й ефективного використання матеріальних, трудових і коштів охорони здоров'я якресурсоемкой галузі народного господарства;
Роль охорони здоров'я на системі громадського виробництва як ресурсозберігаючою галузі;
Зростання економічного і економічної значимості галузі у збереженні та зміцненні здоров'я населення.
2) Об'єкт дослідження економіки охорони здоров'я економічних відносин у сфері охорони здоров'я, саме, відносини виробництва, розподілу, обміну та споживання медичних благ та надання послуг.
3) Основні завдання економіки охорони здоров'я:
Визначення ролі й місця охорони здоров'я на системі громадського виробництва;
Розрахунки обсягів економічних ресурсів здоров'я та їх ефективне використання;
Вивчення тенденцій у зміні структури здоров'я та їхнього нерозривного зв'язку із суспільною виробництвом;
Розрахунок і - оцінка економічну ефективність лікувально-діагностичної і профілактичної роботи закладів охорони здоров'я;
Оцінка економічну ефективність нових форм забезпечення медичної допомоги населенню (>стационарозаменяемие технології, діагностичні наукові центри й ін.);
Економічне обгрунтування нових форм медичну діяльність;
Розробка і оцінка ефективніші форми оплати праці медичних працівників;
Розрахунки нормативів діяльності фахівців, включаючи визначення оптимального співвідношення медичних працівників (лікар і середній медичний працівник, лікар і працівники немедичних спеціальностей);
Підготовка лікарів в галузі економіки та формування системи підготовки економістів у сфері охорони здоров'я.
4) Методи економіки охорони здоров'я.
а) Економіка охорони здоров'я, як галузь громадського здоров'я дитини і охорони здоров'я, використовує все методи цієї дисципліни. Зокрема найважливіші їх: статистичний, балансовий, експериментальний.
Статистический метод дозволяє оцінити кількісну і якісну зв'язок міжмедико-диагностическими і профілактичними процесами.
Балансовий метод забезпечує оптимальне співвідношення між лікувальними, діагностичними і реабілітаційними процесами.
Експериментальний метод дозволяє виробити найефективніші заходи для поліпшення якості здоров'я населення і побудову господарювання органів прокуратури та закладів охорони здоров'я.
б) Економіка охорони здоров'я міцно пов'язана з економікою країни загалом. Існує тісний взаємозв'язок охорони здоров'я з усіма галузями народного господарства. Ця взаємозв'язок передусім це стосується:
впливу здоров'я населення і ще охорони здоров'я в розвитку народного господарства за цілому і окремих його галузей;
вплив економіки окремих галузей для здоров'я населення.
Це означає, що економіка охорони здоров'я галузеву науку, що вивчає взаємодія охорони здоров'я з економікою народного господарства, формування, і розподілу і використання їх у охороні здоров'я матеріальних, трудових і.
в) Охорона здоров'я має вплив на розвиток економіки народного господарства у вигляді заощадження здоров'я населення (зниження смертності, особливо у працездатному віці, смертності дітей, захворюваності та інвалідності, збільшення середній тривалості життя).
5) Найважливіші напрями розвитку охорони здоров'я:
Визначення видів, обсягів медичних послуг та його організаційно-правове забезпечення;
Економічну оцінку ефективність використання ресурсів охорони здоров'я;
Фінансове забезпечення діяльності лікувально-профілактичних установ із їх економічним обгрунтуванням;
Економічну оцінку професійної діяльності працівників охорони здоров'я;
Наработка і економічних методів господарювання з урахуванням особливостей охорони здоров'я;
Розробка системи менеджменту і маркетингу, включаючи відпрацювання дієвих форм пропаганду методів лікувально-профілактичній діяльності.
Нова політика ВООЗ
Експерти ВООЗ аналізувавши охорону здоровя у всьому світі поклали в програму принцип: «Здоровя для всіх у XXI ст.» і сформували наступні принципи:
Економічні збитки у звязку з нераціональним використанням стаціонарних ліжок
Причини:
Від 2,5% до 11,3% госпіталізованих в стаціонар направляються туди без відповідних показань або ж потребують іншої допомоги.
IV. МАТЕРІАЛИ МЕТОДИЧНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЗАНЯТТЯ
IV.I. ТЕОРЕТИЧНІ ПИТАННЯ (α=ІІ):
1. Визначення економіки охорони здоровя;
2. Ціль, мета, предмет вивчення економіки охорони здоровя;
3.Основні завдання економіки охорони здоровя;
4.Принципи Нової політики ВООЗ;
5.Нераціонпльне використання стаціонарних ліжок;
6.Причини нераціонального використання ліжок;
IV.II. ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ (α=II):
А. Неповна зайнятість ліжка по окремим лікарням
В. Сезонний фактор
С. Низький рівень управління
D. Перевищення терміну роботи ліжка
Е. Всі відповіді вірні*
IV.III. СИТУАЦІЙНІ ЗАДАЧІ (α=II):
V. ЛІТЕРАТУРА:
ОСНОВНА:
1. Вороненко Ю.В., Москаленко В.Ф. Соціальна медицина та організація охорони здоровя. Тернопіль, «Укрмедкнига». 2000р., С. 599-603.
2. Москаленко В.Ф. Економіка охорони здоров'я. Вінниця, «Нова книга» 2010р.,- С. 31-170.
МЕТОДИЧНА:
- лекції з економіки охорони здоровя.
Автор: ас. Кузик О.В.
Затверджено на засіданні кафедри
“___”______201 _р. Протокол № ____
Зав. кафедри соціальної медицини,
економіки та організації охорони здоровя проф. Очередько О.М.
15
PAGE 9