Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
УКРАЇНСЬКА ДЕРЖАВНА АКАДЕМІЯ
Чередниченко Олександр Юрійович
УДК 338.47:656.2.078
08.07.04 економіка транспорту і звязку
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата економічних наук
Харків 4 рік
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Українські й державній академії залізничного транспорту Міністерства транспорту України
Науковий керівник кандидат економічних наук, доцент Балака Євгеній Іванович, Українська державна академія залізничного транспорту, професор кафедри "Економіка та галузевий менеджмент".
Офіційні опоненти: доктор економічних наук, професор Шинкаренко Володимир Григорович, Харківський національний автомобільно-дорожній технічний університет, завідувач кафедри менеджменту;
кандидат економічних наук, доцент Гненний Микола Васильович, Дніпропетровський державний технічний університет залізничного транспорту, завідувач кафедри економіки та менеджменту.
Провідну установа Інститут проблем ринку та економіко-екологічних досліджень НАН України (м.Одеса), відділ транспортних послуг.
Захист відбудеться 23.04.2004 р., о 15 год. на засіданні спеціалізованої вченої ради К 64.820.05 Української державної академії залізничного транспорту за адресою: 61050, м.Харків, майдан Фейєрбаха 7, ауд. 3.501.
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Української державної академії залізничного транспорту за адресою: 61050, м.Харків, майдан Фейєрбаха,7.
Автореферат розіслано 20.03.2004 р.
Вчений секретар спеціалізованої
вченої ради Чорнобровка І.В.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Аналіз розвитку залізничного транспорту в економічно-розвинутих країнах показав, що в післявоєнні роки спостерігається загальна для всіх країн тенденція послаблення ролі залізничного транспорту на ринку перевезень і різке посилення конкурентної боротьби між різними видами транспорту. В країнах Заходу ця тенденція здебільшого обумовлена особливостями постіндустріального розвитку і має обєктивний характер, тому що більшу частину валового внутрішнього продукту складає високотехнологічна продукція, що перевозиться переважно автомобільним транспортом відносно невеликими партіями на невеликі відстані.
З метою забезпечення конкурентоспроможності залізничного транспорту в усіх розвинутих країнах здійснюється комплекс заходів, націлених на вдосконалення організаційно-виробничої структури, поглиблення комерційних відносин між підприємствами залізничної галузі, застосування економічних методів управління, створення внутрішнього конкурентного середовища серед операторів перевезень.
Всі основні проблеми, які притаманні залізницям в розвинутих європейських країнах, властиві і для українського залізничного транспорту і, здебільшого, мають більш гострий характер, тому що кризові явища в національній економіці, що поглиблювались протягом десятиріччя, в повній мірі торкнулися залізничного транспорту України.
Проведені в дисертаційній роботі дослідження саме направлені на визначення і обґрунтування шляхів підвищення конкурентоспроможності вітчизняного залізничного транспорту в умовах жорсткої конкурентної боротьби на ринку транспортних послуг.
Актуальність теми. Проблема конкурентоспроможності залізничного транспорту на ринку перевезень має багатогранний характер. Успішне її вирішення залежить від розвязання таких взаємоповязаних задач, як: оптимізація структури залізничного транспорту; вдосконалення системи управління галуззю на основі впровадження переважно економічних методів управління; введення гнучкої тарифної політики, що пристосована до конкурентного середовища; припинення перехресного фінансування вантажних і пасажирських перевезень, створення умов для самофінансування пасажирських перевезень і забезпечення їх прибутковості; організаційно-фінансове відокремлення інфраструктури залізниць від експлуатаційної роботи, забезпечення вільного доступу до інфраструктури операторам перевезень на конкурсній основі.
Проблемам підвищення ефективності роботи залізничного транспорту і його конкурентоспроможності присвячено ряд досліджень вітчизняних і закордонних фахівців. Насамперед слід згадати праці Ю.Ф.Кулаєва, Ю.М.Цвєтова, Е.М.Сича, М.В.Макаренко, В.І.Пасічника, Г.М. Кірпи, Е.Б. Постнікова, П.Г.Чигарова, Ф.Батисса та інших. Однак, слід відзначити, що до теперішнього часу залишаються проблемними і актуальними питання прибутковості пасажирських перевезень та припинення їх фінансування за рахунок вантажних перевезень; вдосконалення організаційно-виробничої структури залізничного транспорту на основі поглиблення комерційних відносин між його підприємствами, відокремлення інфраструктури від процесу перевезень; створення умов для розвитку внутрішньогалузевої конкуренції; введення гнучких тарифів відповідно до конюнктури ринку.
Розвязання саме цих задач є визначальною умовою подальшого успішного розвитку залізничного транспорту, а знаходження шляхів їх вирішення є приоритетним напрямком наукових досліджень.
Звязок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційна робота виконана відповідно до Програми реструктуризації на залізничному транспорті України, затвердженої 18 серпня 1998 року. Тематика досліджень безпосередньо повязана з науково-дослідними роботами кафедри “Економіка і галузевий менеджмент” Української державної академії залізничного транспорту. Наукові результати і теоретичні дослідження є складовою науково-дослідної роботи “Удосконалення економічних взаємовідносин на залізницях України при реалізації Програми реструктуризації на залізничному транспорті” (договори № Г/НА, - 01860/НЮ-34/2 від 30.10.2001 р., № Г/НА-02445/НЮ-34/3 від 28.02.2002 р. Державний реєстраційний номер 0103 U 003538.
Мета і задачі дослідження. Метою дослідження є теоретичне обґрунтування і визначення підходів щодо посилення конкурентоспроможності залізничного транспорту в мовах ринкового середовища, розробка практичних рекомендацій щодо подальшої комерціалізації підприємств галузі, адаптації організаційно-виробничої структури до ринкових умов та вдосконалення тарифної політики.
Для досягнення поставленої мети в роботі були вирішені такі задачі:
Обєктом дослідження є вантажні і пасажирські перевезення залізничним транспортом України..
Предметом дослідження конкурентоспроможність залізничного транспорту на ринку транспортних послуг.
Методи дослідження. Теоретичною основою дослідження є діалектичний підхід до пізнання взаємопов'язаних організаційно-виробничих і фінансово-економічних відносин, що виникають в процесі залізничних перевезень, а також між окремими структурними підрозділами залізничного транспорту. Методологічну основу склали досягнення економічної науки в галузі управління, ефективності виробництва, конкуренції; законодавчі та нормативні акти України щодо ринкових відносин, форм господарювання, обмеження монополізму.
Вирішення задач, що поставлені в дисертаційному дослідженні, здійснювалось із застосуванням методів: економіко-статистичного, системного аналізу і синтезу (аналіз здійснення Програми реструктуризації на залізничному, транспорті України, узагальнення світового досвіду розвитку залізничного транспорту); наукового абстрагування та угрупування (виявлення можливого впливу зміни тарифної політики на інші галузі економіки і життєвий рівень населення); економіко-математичного моделювання, оптимізації та прогнозування з використанням обчислювальної техніки (виявлення оптимального варіанта зміни тарифної політики та прогнозування загальних доходів залізничного транспорту в перехідний період); логічного і факторного аналізу (моделювання грошових потоків для розробки методу визначення величини зниження доходів вантажних перевезень і підвищення доходів від пасажирських, розробка методу визначення верхньої межі тарифів на вантажні перевезення).
Наукова новизна одержаних результатів. Основні результати дослідження, які характеризуються науковою новизною, що отримана вперше полягають в наступному:
Удосконалено методичний підхід, щодо визначення вартості нитки графіка для вантажних і пасажирських перевезень, що враховує специфіку залізничних перевезень в Україні, за умов її продажу окремим операторам перевезень.
Дістало подальший розвиток:
Практичне значення одержаних результатів. Одержані результати дозволяють здійснити фінансове розмежування вантажних і пасажирських залізничних перевезень шляхом зміни тарифної політики, забезпечити прибутковість обох видів перевезень, припинити фінансування пасажирських перевезень за рахунок вантажних. Запропоновані методи дозволяють визначити оптимальний варіант зміни тарифної політики, що не створить умов для виникнення негативних наслідків для всіх учасників процесу перевезень.
В роботі розроблено практичні напрямки подальшої реструктуризації залізничного транспорту і його комерціалізації на основі створення акціонерної холдінгової компанії, де власником контрольного пакету акцій є держава, дані практичні рекомендації подальшого удосконалення організаційно-виробничої структури залізничного транспорту в умовах розвитку міжнародних транспортних коридорів. Запропоновано методи визначення верхньої межі тарифів на вантажні перевезення, показника конкурентоспроможності залізничного транспорту, які можуть бути використані при переході до гнучкої тарифної політики і створенні АРМ товарного касира. Також наведено концептуальні підходи до визначення вартості нитки графіка залізничних перевезень з урахуванням їх специфіки в Україні.
Основні результати є складовою методологічної бази підвищення конкурентоспроможності залізничного транспорту, основні розробки виконано на замовлення Південної залізниці за узгодженням з керівництвом “Укрзалізниці” і враховані при підготовці пропозицій щодо подальшої реструктуризації залізничного транспорту України.
Крім того, результати дослідження використовуються в навчальному процесі Української державної академії залізничного транспорту і Інституту підготовки та перепідготовки кадрів при викладанні дисциплін “Економіка транспорту” та “Проблеми економіки залізничного транспорту”, що викладаються студентам і слухачам економічних і технічних спеціальностей.
Особистий внесок здобувача. Результати наукових досліджень отримано особисто здобувачем. В наукових працях, які опубліковані в співавторстві, особистий внесок здобувача відображений у списку публікацій за темою дисертації.
Апробація результатів роботи. Основні положення дисертаційного дослідження доповідались і отримали позитивну оцінку на 63-й Міжнародній науково-технічній конференції кафедр Академії та спеціалістів залізничного транспорту і підприємств (ХарДАЗТ, Харків, 2001 рік); ІІ Міжнародній науковій конференції “Проблеми економіки транспорту” (ДДУЗТ, Дніпропетровськ, 2002 рік); І Всеукраїнській науковій конференції студентів та аспірантів “Проблеми і перспективи економічної глобалізації (ХНЕУ, Харків, 2002 рік); 64-й Міжнародній науково-технічній конференції кафедр Академії та спеціалістів залізничного транспорту і підприємств (ХарДАЗТ, Харків, 2002 рік).
Публікації. Результати дослідження опубліковано у 8 наукових працях, в тому числі 5 статей опубліковано в фахових виданнях, 1 - в науково-технічному журналі, 2 - є матеріалами науково-практичних конференцій. Загальний обсяг публікацій ,3 друк.арк., з них особисто автору належить - 1,9 друк.арк.
Структура дисертації. Дисертація складається з вступу, трьох розділів основної частини, висновків, списку використаних джерел і пяти додатків. Загальний обсяг роботи складає 238 сторінок компютерного тексту, в тому числі обсяг пяти додатків сторінок. Дисертація містить 56 таблиць, 47 рисунків, в тому числі 1 таблиця і 28 рисунків на окремих сторінках основної частини дисертації. Список використаних джерел складає 141 назву посилань.
У вступі розкрито доцільність розробки наукової проблеми, обґрунтовано її актуальність, сформульовано мету, задачі, предмет, обєкт дослідження, визначено наукову новизну і практичну значущість отриманих результатів та рекомендацій.
У першому розділі - “Економічна природа та фактори конкурентоспроможності залізничного транспорту” визначено сутність та складові економічної категорії “конкурентоспроможність” підприємства (галузі), фактори конкурентоспроможності залізничного транспорту; розкриті проблеми розвитку залізничного транспорту України в умовах конкурентного середовища та інтеграції в загальноєвропейську транспортну систему, проаналізовано тенденції розвитку та основні підході щодо забезпечення конкурентоспроможності залізничного транспорту в економічно розвинутих країнах.
Аналіз розвитку залізничного транспорту України в роки її незалежності показав, що економічна криза в Україні спричинила різке зменшення вантажних і пасажирських перевезень залізничним транспортом. Водночас відсутність дієвої бюджетної підтримки залізничного транспорту з боку держави негативно вплинула на загальний стан основних фондів, темпи відновлення яких не перевищують 15% від потреби. Крім того на першому етапі здійснення Програми реструктуризації на залізничному транспорті України не було створено умов, що дозволяють в подальшому здійснити фінансове відокремлення вантажних від пасажирських перевезень, припинити їх перехресне фінансування, відділити інфраструктуру від експлуатаційної діяльності, забезпечити вільний доступ операторам перевезень до інфраструктури залізниць на конкурсній основі. Все це спричиняє зростання собівартості перевезень, змушує підвищувати тарифи, що в свою чергу , знижує конкурентоспроможність залізничного транспорту України, значно стримує його інтеграцію до європейської залізничної мережі.
Досвід реструктуризації залізничного транспорту економічно розвинутих країн світу показує, що в усіх країнах спостерігаються однакові підходи щодо реформування залізничної галузі. Процеси реструктуризації здійснюються на засадах, що типові для усіх країн з ринковою економікою: відокремлення управління інфраструктурою залізниць від комерційної роботи, сприяння розвитку недержавних структур в залізничному транспорті, створення комерційних компаній перевізників, створення умов для розвитку внутрішньогалузевого конкурентного середовища, продажу ниток графіка на конкурсній основі. Найбільш поширеною формою обєднання залізничних компаній у країнах Європи є холдинг, де держава володіє контрольним пакетом акцій.
Найважливішою сучасною проблемою залізничного транспорту України є підвищення його конкурентоспроможності на ринку транспортних послуг. Успішне її вирішення може бути здійснено лише шляхом докорінної реструктуризації на залізничному транспорті з урахуванням досвіду провідних країн, поступового роздержавлення, що створить умови для його адаптації до ринкових відносин.
У другому розділі - "Концепція формування тарифної політики як фактора конкурентоспроможності залізничного транспорту" обґрунтовано, що необхідним кроком в подальшій реструктуризації залізничного транспорту і його адаптації до ринкових відносин є відділення в фінансовому відношенні вантажних від пасажирських перевезень і припинення їхнього перехресного фінансування. Цю задачу можливо вирішити лише на основі підвищення тарифів на пасажирські перевезення і відповідного зниження тарифів на вантажні перевезення. Досліджено можливі наслідки зміни тарифної політики для залізничного транспорту і його користувачів. Для цього проведено моделювання міжгалузевих фінансових потоків при введенні економічно виправданих тарифів. Проведений аналіз показав, що впровадження нової тарифної політики не призведе до зміни собівартості продукції підприємств в інших галузях економіки, оскільки зменшення транспортної складової в собівартості їх продукції створить умови для можливого підвищення рівня оплати праці в галузях, що користуються залізничним транспортом, і за рахунок цього дозволить збільшити відрахування до соціальних фондів, тобто підвищити соціальні виплати непрацездатному населенню. Завдяки цьому поступове підвищення тарифів на пасажирські перевезення не повинно негативно вплинути на загальний життєвий рівень всіх верств населення. Введення економічного виправданих тарифів доцільно проводити поступово, протягом року, з урахуванням нерівномірності вантажних і пасажирських перевезень в різні місяці року. Найбільш прийнятно розпочинати перехідний період восени, коли збільшується обсяги вантажних перевезень і зменшуються обсягі пасажирських перевезень. Такий підхід дозволить підприємством інших галузей протягом осені, зими, весни знизити витрати на перевезення вантажів і створити умови для підвищення оплати праці і збільшення відрахувань до соціальних фондів.
Розглянуті можливі варіанти зміни тарифної політики, побудовані їхні математичні моделі (формули 1, 2; рис.1,2).
Характер зниження вантажних і зростання пасажирських тарифів описується формулами:
, (1)
(2)
де Уі величина вантажного(пасажирського) тарифу в і му місяці перехідного періоду (tі); Уд діючий тариф на вантажні (пасажирські) перевезення; Уэ економічно виправданий тариф на вантажні (пасажирські) перевезення; tі і tn відповідно порядкові номери першого і останнього місяця перехідного періоду; - середньомісячні темпи зниження (підвищення) тарифів; β коефіцієнт, що характеризує частку зниження (підвищення) тарифів; Уm величина вантажного (пасажирського) тарифу в місяці tm перехідного періоду, коли змінюються середньомісячні темпи зниження вантажних та підвищення пасажирських тарифів (точка перелому).
Обґрунтовано критерій вибору варіанта зміни тарифної політики, яким є беззбитковість переходу для всіх учасників процесу перевезень, в т.ч. для залізничного транспорту. Розроблено метод визначення необхідної величини зниження доходів від вантажних перевезень () для забезпечення прибутковості пасажирських (формула 3).
, (3)
де - сукупні збитки від усіх пасажирських перевезень; - частка збитків від пасажирських перевезень, обумовлених перевезеннями населення до місця роботи і назад та в особистих цілях; - загальні витрати на залізничні пасажирські перевезення; R установлений норматив рентабельності пасажирських перевезень; - норматив відрахувань у соціальні фонди, у частках одиниці; - норматив податку з фізичних осіб, у частках одиниці.
Рис. 1 Варіанти зниження тарифів на вантажні перевезення
Рис. 2 Варіанти збільшення тарифів на пасажирські перевезення
Розроблено програмний продукт для визначення оптимального варіанта зміни тарифної політики в автоматизованому або автоматичному режимах. Визначено оптимальний варіант зміни тарифної політики та індекси зміни тарифів для кожного місяця перехідного періоду (рис. 3, 4).
Рис. 3 Доходи залізничного транспорту за місяцями перехідного періоду при зміні тарифної політики
Рис.4 Індекси зміни дохідних ставок за місяцями перехідного періоду
У третьому розділі - "Комерціалізація залізничного транспорту як засіб підвищення його конкурентоспроможності" визначено шляхи посилення конкурентоспроможності залізничного транспорту на основі поглиблення комерціалізації і удосконалення фінансових взаємовідносин між підприємствами Укрзалізниці, створення умов для переходу від адміністративних до переважно економічних методів управління галуззю.
Враховуючи закордонній досвід проведення структурних реформ на залізничному транспорті обґрунтовано доцільність подальшої реструктуризації Укрзалізниці на засадах холдингу, де контрольний пакет акцій належатиме державі.
Це дозволить вдосконалити систему управління галуззю, знизити умовно-постійні витрати. Визначено необхідні заходи щодо поступової реструктуризації залізниці на засадах холдінгу, а також послідовність їх здійснення. Перш за все необхідно провести фінансове розмежування вантажних від пасажирських перевезень шляхом зміни тарифної політики, після цього здійснити організаційно-фінансове відокремлення інфраструктури залізничного транспорту від перевізної діяльності. Це стане підґрунтям для створення на умовах конкурсу операторів вантажних і пасажирських перевезень, забезпечення їм доступу до інфраструктури на рівних умовах, виникнення внутрігалузевої конкуренції. На засадах холдингу пропонується створити: регіональні компанії з пасажирських перевезень далекого сполучення; муніципальні інтегральні транспортні компанії з приміських і внутрішньоміських перевезень; інтегральні компанії з перевезення вантажів за принципом "від дверей до дверей"; мережу державних компаній з управління інфраструктурою залізниць (мінімум - шість компаній за напрямками міжнародних транспортних коридорів). Підприємства, що здійснюють ремонт рухомого складу та матеріально-технічне постачання доцільно реорганізувати в акціонерні компанії, що будуть діяти на умовах конкуренції.
Концерн "Укрзалізниця", як власник інфраструктури, мусить надавати її в користування компаніям перевізникам на основі продажу ниток графіка . Розглянуто систему оплати ниток графіка , що діє в Німеччині.
Запропоновано методичні підходи щодо визначення ціни нитки графіка на вантажні та пасажирські перевезення, що враховують особливості залізничних перевезень в Україні.
Ціну нитки графіка у вантажному русі (ΣnSi) пропонується визначати за формулою
ΣnSi=ΣnSбаз∙Кшв∙Кмас∙Ксп∙(1+α), (4)
де ΣnSбаз базові вагоно-кілометри від станції навантаження (відправлення) до станції розвантаження (призначення) за всім маршрутом або на окремих його ділянках;Кшв коефіцієнт, що враховує рівень маршрутної швидкості просування вагону від станції відправлення до станції призначення або на окремих ділянках маршруту; Кмас коефіцієнт, що враховує масу поїзда, до якого включений вагон; Ксп спеціальний коефіцієнт, що враховує спеціальні фактори (вид вагону, негабаритність вантажу та інші); α коефіцієнт порожнього пробігу для вагонів, що належать компаніям перевізникам. Для вагонів Укрзалізниці цей коефіцієнт не враховується.
У пасажирському русі ціну нитки графіка (ΣNli) пропонується визначати формулою
ΣNli=ΣNlбаз∙Ккат∙Кск∙Кмас∙Ксп , (5)
де ΣNlбаз базові поїздо-кілометри за маршрутом слідування пасажирського поїзду; Ккат коефіцієнт, що враховує категорію поїзду в далекому або приміському сполученні; Кск - коефіцієнт, що враховує рівень маршрутної швидкості поїзду; Кмас - коефіцієнт, що враховує масу поїзду за конкретним (і-тим) маршрутом; Ксп коефіцієнт, що враховує спеціальні фактори (наприклад, сезонні або часові терміни).
З метою посилення конкурентоспроможності залізничного транспорту на ринку перевезень обґрунтовано доцільність введення гнучкої тарифної політики. Для цього розглянуто основні підходи до ціноутворення в умовах ринку; запропоновано метод визначення верхньої межі тарифів на вантажні перевезення в умовах конкурентного середовища. Верхня межа двоставочного тарифу на залізничні перевезення (), що забезпечує для вантажовласника умови рівновигідності використання різних транспортних систем перевезення конкретного вантажу між окремими пунктами, визначається за формулою
, (6)
де - вартість (оплата) початково-кінцевих операцій при перевезенні маси вантажу (Р) відповідно автомобільним або залізничним транспортом, коп./т; - вартість (оплата) рухомих операцій за 1 ткм відповідно при автомобільному і залізничному перевезенні, коп.; - відстань перевезення вантажу автомобільним транспортом відповідно від місця його перебування до станції відправлення і від станції прибуття до місця призначення, км; - відстань перевезення вантажу залізницею, км; - відстань прямого перевезення вантажу автомобільним транспортом "від дверей до дверей", км; - маса вантажу, т; р вантажопідйомність автомобіля, т.
Визначено поняття "тарифного коридора" (як різницю між верхньою і нижньою межами тарифу) та еластичності тарифу в його межах. Чим ширше "тарифний коридор", тим більше можливості у перевізника здійснювати гнучку тарифну політику, швидко реагувати на кон'юнктуру транспортних послуг, забезпечувати достатній рівень конкурентоспроможності залізничного транспорту. Запропоновано та обґрунтовано показник ступеню конкурентоспроможності залізничного транспорту, який будується на співвідношенні ширини "тарифних коридорів" конкуруючих транспортних систем. Для окремих видів вантажних перевезень він визначається за формулою
, (7)
де коефіцієнт конкурентоспроможності залізничного транспорту в i-му виду перевезень; - відповідно верхня і нижня межа тарифу на залізничні перевезення i-го виду; - відповідно верхня і нижня межа тарифу на автомобільні перевезення i-го виду.
Узагальнююча оцінка конкурентоспроможності залізничного транспорту на ринку вантажних перевезень може бути отримана шляхом визначення інтегрального показника, що враховує усі здійснені перевезення.
(8)
де - показник роботи на i-му вантажному перевезенні (вантажообіг).
Проведено розрахунки верхньої і нижньої границі залізничних тарифів на перевезення різних вантажів на різні відстані (загальна кількість вантажоперевезень), зроблено порівняльний аналіз з діючими залізничними тарифами, визначено ступінь конкурентоспроможності залізничного транспорту для кожного окремого виду вантажних перевезень, виявлено закономірність зміни конкурентоспроможності залізничного транспорту від маси вантажу, його вартості і відстані перевезень. Розроблено програмний продукт для визначення верхньої, нижньої межі тарифу на окремі вантажні перевезення та ступінь їх конкурентоспроможності.
У додатках наведено матеріали та розрахунки, що підтверджують обґрунтованість отриманих результатів досліджень щодо визначення шляхів підвищення конкурентоспроможності залізничного транспорту.
ВИСНОВКИ
У дисертації запропоновано і обґрунтовано шляхи підвищення конкурентоспроможності залізничного транспорту на ринку перевезень та методи визначення її ступеню. В роботі отримано наступні наукові і практичні результати:
СПИСОК ОПУБЛІКОВАНИХ ПРАЦЬ ЗА ТЕМОЮ ДИСЕРТАЦІЇ
Статті у фахових виданнях:
Інші праці:
№3.- С.80-83. Дисертанту належить розробка алгоритму формування інформаційної бази, визначення економічного змісту її елементів, виконання розрахунків з використанням ПЕОМ.
Матеріли науково-практичних конференцій
АНОТАЦІЯ
Чередниченко О.Ю. Шляхи підвищення конкурентоспроможності залізничного транспорту рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.04 економіка транспорту і звязку. Українська державна академія залізничного транспорту, Харків, 2004.
Дисертація присвячена дослідженню методичних і практичних аспектів підвищення конкурентоспроможності залізничного транспорту на ринку перевезень.
Досліджено вплив економічного стану України на національну транспорту галузь, розглянуто хід виконання програми реструктуризації на залізничному транспорті України, узагальнено досвід розвитку залізничного транспорту в економічно розвинутих країнах світу. Визначено, що необхідною умовою забезпечення високої конкурентоспроможності залізничного транспорту є фінансове розмежування вантажних і пасажирських перевезень шляхом одночасного зниження тарифів на вантажні перевезення і підвищення тарифів на пасажирські перевезення. Досліджено, що зміна тарифної політики не створює умов для виникнення негативних наслідків для всіх учасників процесу перевезень. Розглянуто можливі варіанти зміни тарифної політики, визначено оптимальний варіант переходу на нові тарифи.
Обґрунтовано доцільність перетворення Укрзалізниці на державну холдінгову компанію, відокремлення залізничної інфраструктури від процесу перевезень, створення операторів перевезень різних форм власності.
Розроблено метод визначення верхньої межі тарифів на залізничні перевезення, запропоновано показник конкурентоспроможності залізничного транспорту.
Ключові слова: конкурентоспроможність залізничного транспорту, реструктуризація, фінансове відділення вантажних від пасажирських перевезень, комерціалізація, гнучкі тарифи.
АННОТАЦИЯ
Чередниченко А.Ю. Пути повышения конкурентоспособности железнодорожного транспорта рукопись.
Диссертация на соискание ученой степени кандидата экономических наук по специальности 08.07.04 экономика транспорта и связи. Украинская государственная академия железнодорожного транспорта, Харьков, 2004.
Диссертация посвящена исследованию методических и практических аспектов повышения конкурентоспособности железнодорожного транспорта на рынке перевозок.
В ходе работы над диссертацией проведен анализ реализации Программы реструктуризации на железнодорожном транспорте Украины, который показал, что до настоящего времени не созданы условия для финансового разделения грузовых и пассажирских перевозок, отделения инфраструктуры от эксплуатационной работы, обеспечения свободного доступа к инфраструктуре другим перевозчикам.
Обобщен опыт реструктуризации железнодорожного транспорта в экономически развитых странах. Он показал, что во всех развитых странах наблюдаются одинаковые тенденции развития железнодорожного транспорта, процессы реструктуризации типичны для всех стран с рыночной экономикой. В ходе реструктуризации решаются задачи отделения инфраструктуры железных дорог от коммерческой работы, содействия развитию негосударственных структур - операторов перевозок и коммерческих компаний - перевозчиков, создаются условия для развития внутренней конкурентной среды, продажи нити-графика на конкурсной основе. Наиболее распространенной формой объединения железнодорожных компаний является холдинг, где государство владеет контрольным пакетом акций.
Установлено, что приоритетным направлением дальнейшей реструктуризации на железнодорожном транспорте Украины должно стать финансовое разделение грузовых и пассажирских перевозок и обеспечения прибыльности обоих видов перевозок. Это может быть осуществлено на основе повышения пассажирских тарифов и одновременного уменьшения тарифов на грузовые перевозки. Моделирование этих процессов показало, что они создадут условий для возникновения отрицательных последствий для всех участников перевозок и не снизят жизненный уровень населения.
Обосновано, что введение экономически оправданных тарифов на грузовые и пассажирские перевозки целесообразно осуществлять постепенно, на протяжении двенадцати месяцев, с учетом неравномерности обоих видов перевозок в разные месяцы года. Установлено, что наиболее оптимальным сроком начала перехода на новые тарифы является осенний период, когда увеличиваются объемы грузовых перевозок и уменьшаются объемы пассажирских, и закончить изменение тарифной политики осенью следующего года. Такой подход разрешит предприятиям других отраслей снизить транспортную составляющую в себестоимости продукции, что создаст условия для повышения доходов работающих и увеличения отчислений в социальные фонды.
Рассмотрены все возможные варианты изменения тарифной политики, построены их экономико-математические модели, обоснован критерий выбора варианта перехода на новые тарифы (которым является величина экономического эффекта, получаемого всеми участниками перевозок в период изменения тарифной политики), разработан метод и специальные программные средства определения оптимального варианта изменения тарифной политики, определен оптимальный вариант перехода на новые тарифы, применение которого не ухудшает экономического состояния участников процесса перевозок.
Опираясь на зарубежный опыт разработаны и обоснованы предложения относительно следующих этапов реструктуризации на железнодорожном транспорте Украины, в ходе реализации которых целесообразно осуществить организационное отделение инфраструктуры железных дорог от коммерческой работы. Рекомендовано создать по меньшей мере шесть компаний, которые будут владеть разными транспортными средствами (интегральные компании) и осуществлять перевозку на основе покупки нитки графика. Предложены методические подходы к определению стоимости нитки графика для грузовых и пассажирских перевозок.
Разработаны предложения, направленные на углубление внутриотраслевых коммерческих отношений между структурными подразделами железнодорожного транспорта путем создания акционерной холдинговой компании, где контрольный пакет акций будет принадлежать государству.
Обосновано, что для повышения конкурентоспособности железнодорожного транспорта целесообразно введение гибких тарифов на грузовые перевозки. Предложен метод определения верхней границы тарифов на перевозку грузов в условиях конкурентной среды. Выполнены расчеты верхней границы тарифов на перевозку отдельных видов грузов разной массы, стоимости, на разные расстояния, для чего разработаны специальные программные средства.
Предложен методический подход к оценке уровня конкурентоспособности железнодорожного транспорта, разработан метод его определения при осуществлении грузовых перевозок, в основе которого лежит соотношение ширины тарифных "коридоров" железнодорожного и конкурирующего (автомобильного) транспорта, уточнено понятие "эластичности тарифных коридоров".
Определен уровень конкурентоспособности железнодорожного транспорта при разных грузовых перевозках. Установлены общие закономерности изменения конкурентоспособности железнодорожного транспорта на рынке перевозок грузов и факторы, которые влияют на ее уровень (масса груза, его стоимость и расстояние перевозок).
Ключевые слова: конкурентоспособность железнодорожного транспорта, реструктуризация, финансовое отделение грузовых от пассажирских перевозок, коммерциализация, гибкие тарифы.
Cherednichenko А.Y. The ways of railway transport competability increasing.
Dissertation for obtaining the degree of the Candidate of Economic Sciences according to the speciality 08.07.04 economics of transport and communication. Ukrainian State Academy of railway transport, Kharkiv, 2004.
The dissertation is dedicated to the studying of methodical and practical aspects of railway transport competability increasing at the market of transportations.
The influence of economical condition of Ukraine to the national transport branch has been studied; the process of fulfilment of restructurization program on railway transport of Ukraine has been considered; the experience of railway transport development in leading countries of the world has been united. It was determined, that the necessary condition of high railway transport competability provision is financial separation of freight and passenger transportation by the way of decreasing tariffs for freight transportation and increasing tariffs for passenger transportation at the same time. It was studied, that the change of tariff politics wont have negative results for all the participants of the transportation process. The possible variants of the tariff politics change have been considered, the optimal variant of transfer to new tariffs has been determined.
The expediency of reorganization of Ukrzaliznytsia into the State holding company, the separation of railway infrastructure from the transportation process, the creation of transportation operators of different forms of property have been grounded.
The methods of the top limit determination to railway transportations has been developed, the indicator of railway transport competability has been offered.
Key words: railway transport, competability, restructurization, financial separation of freight and passenger transportation, commercialization, flexible tariffs.