Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
ДЕРЖАВНИЙ ВИЩИЙ НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД
Запорізький національний університет
МІНІСТЕРСТВА ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Методичні вказівки
для студентів 4 курсу денної та заочної форм навчання
спеціальності 6.030601 “Менеджмент організацій”
Затверджено
на засіданні кафедри МЕНЕДЖМЕНТУ
Протокол № 1 від 01.09. 2011 р.
Зав. кафедрою
__________________ Т.М. Берднікова
Запоріжжя 2010
Програма виробничої практики для студентів спеціальності 6.030601 “Менеджмент організацій” (укладач к.е.н., доцент Пахомовська М.В., ст. викладач кафедри менеджменту Євтушенко Н.О.).
У сучасних умовах становлення нової економічної системи України підвищуються вимоги до відповідності рівня підготовки фахівців у вищих навчальних закладах вимогам роботодавців, до забезпечення конкурентоспроможності випускників на ринку праці. Одним із напрямів вирішення цієї проблеми є впровадження в навчальний процес системи поетапної практичної підготовки майбутніх менеджерів із послідовним нарощуванням рівня професійних знань та практичних навичок.
Практична підготовка є цілісним процесом, який передбачає безперервність та послідовність отримання необхідного обсягу практичних знань та вмінь відповідно до різних освітньо-кваліфікаційних рівнів: бакалавр - спеціаліст, магістр. Формування умінь і навичок забезпечують семінарські, практичні, лабораторні заняття, самостійна робота студентів та комплекс різновидів практик, пріоритетною метою яких с розвиток студента.
Виробнича практика рівня "бакалавр" є одним з важливих етапів наскрізної практичної підготовки студентів вищого навчальною закладу НІ ЗНУ. Кваліфікація на рівні базової освіти може бути забезпечена тільки за умови належної практичної підготовки випускника-бакалавра, запорукою цього є виробнича практика.
Виробнича практика (бакалаврська) проводиться після закінчення теоретичного навчання в останньому навчальному семестрі загальною тривалістю три тижні для студентів денної форми навчання та чотири тижні для студентів заочної форми навчання. Упродовж цього часу студенти займаються вирішенням завдань, пов'язаних із організацією виробничої, планово-економічної та фінансово-облікової діяльності, виконують завдання, пов'язані із комерційно-маркетинговою діяльністю підприємства та управлінням.
Відповідно до варіативних частин ОКХ студенти мають набути вмінь, пов'язаних з реалізацією загальних функцій управління шляхом здійснення переважно адміністраторських та операторських і частково евристичних процедур праці; прийняттям оперативних рішень у межах своєї компетенції: функціональною та інформаційною підготовкою проектів рішень; оперативним управлінням первинними підрозділами - лінійними (основна діяльність) або функціональними (підготовча та допоміжна діяльність); або самостійними організаціями, які переважно не мають апарату управління; керівництвом підлеглими, компетенція яких не вища за технічних службовців чи молодших спеціалістів.
Основні напрями професійної діяльності, у яких відбувається практична підготовка бакалаврів інформаційно-аналітична, організаційно-управлінська та адміністративно-господарська, суміжні - економічна, маркетингова, обліково - контрольна.
Метою нормативно управлінської практики є формування у студентів практичних навичок розроблення, прийняття та реалізації управлінських рішень, проведення господарсько-фінансових операцій та виконання службових обов'язків на окремих робочих місцях керівників лінійних та функціональних структурних підрозділів підприємств на низовому рівні управління. Під час проходження практики студенти ознайомлюються з реальними задачами, які потребують рішення в умовах існуючих інформаційних, нормативних та ресурсних обмежень, набувають навички, якими повинен володіти випускник вищого навчального закладу (НФ ЗНУ) кваліфікації "бакалавр з менеджменту" 6.050.201.
Управлінська практика передбачає використання теоретичних знань з усього блоку професійно-орієнтованих дисциплін відповідно до варіативної частини ОПП.
2. Організація та керівництво практикою студентів
2.1. Вимоги до об'єкта практики
Управлінська практика студентів НФ ЗНУ з фаху 6.030601 “Менеджмент організацій ” проводиться на IV курсі згідно затвердженого навчального плану тривалістю 3 тижні для студентів денної форми навчання та 4 тижні для студентів заочної форми навчання. Проводиться на робочому місці керівника (заступника керівника) функціонального підрозділу підприємства в таких відділах:
Базами практики можуть бути підприємства з державною та приватною формою власності, відкриті та закриті товариства, фірми, обєднання.
2.2. Керівництво практикою
Розподіл студентів за обєктами практики і призначення керівників проводиться відділом практики згідно з рекомендаціями випускової кафедри і оформлюється наказом директору інституту.
Обовязки керівників практики від інституту:
Керівництво практикою студентів на місцях повинно бути покладено на висококваліфікованих керівників підприємств, провідних фахівців та спеціалістів з вищою освітою, які мають значний професійний досвід.
Обовязки керівників практики від підприємства:
Студенти при проходженні практики зобовязані:
У встановлений строк студент-практикант подає керівнику практики такі матеріали:
Студент-практикант повинен мати постійне робоче місце в організації базі практики, доступ до інформації, необхідної для вивчення за програмою практики.
Можливі професійні види робіт (за Державним класифікатором професій), на які слід звернути увагу студентам майбутнім бакалаврам з менеджменту:
Під час виконання програми практики студенти повинні спостерігати, вивчати роботу цих категорій професій, аналізувати зміст наведених далі функцій і відповідних завдань:
У процесі професійної підготовки бакалаврів увага відповідальних за проведення практики осіб повинна акцентуватися на:
ПЛАН УПРАВЛІНСЬКОЇ ПРАКТИКИ
для студентів денної форми навчання
№ п/п |
Вид діяльності |
Рекомендовані витрати часу |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 |
Загальне ознайомлення з підприємством Планування та аналіз діяльності підприємства Управління маркетинговою діяльністю Управління постачанням Управління виробництвом Управління збутом та логістичними процесами Управління фінансами Управління персоналом Організація управлінської праці Управління зовнішньоекономічною діяльністю Техніка безпеки та охорона праці Оформлення результатів практики Захист звіту з практики |
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 |
ПЛАН УПРАВЛІНСЬКОЇ ПРАКТИКИ
для студентів заочної форми навчання
№ п/п |
Вид діяльності |
Рекомендовані витрати часу |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 |
Загальне ознайомлення з підприємством Планування та аналіз діяльності підприємства Управління маркетинговою діяльністю Управління постачанням Управління виробництвом Управління збутом та логістичними процесами Управління фінансами Управління персоналом Організація управлінської праці Управління зовнішньоекономічною діяльністю Техніка безпеки та охорона праці Оформлення результатів практики Захист звіту з практики |
1 1 1 1 2 2 2 2 2 2 1 1 1 |
(зміст практичної діяльності)
Під час перебування на практиці студент повинен ознайомитись з роботою відділу та підприємства, в якому проходить практику, та зібрати фактичний та статистичний матеріал для написання звіту з практики.
Згідно з чинним законодавством ознайомитися з засновницькими документами підприємства з урахуванням особливостей різних організаційно-правових форм господарювання. Визначити вплив факторів зовнішнього середовища на результати діяльності. Проаналізувати фактори зовнішнього середовища. Ознайомитися з виробничою інфраструктурою підприємства (її підрозділів) та подати її схему. Проаналізувати та подати організаційну та управлінську структуру підприємства.
Ознайомитися з етапами розробки тактичних та оперативних планів поточної діяльності. Провести аналіз і розрахунок економічних показників діяльності. Визначивши ефективність використання ресурсів на основі стандартних методик, обґрунтовувати шляхи їх економії. Використовуючи нормативно-технічну документацію, визначити потребу у матеріальних, трудових та фінансових ресурсах, необхідних для поточної діяльності. Оцінити джерела забезпечення організації усіма видами ресурсів. Розрахувати продуктивність праці і обґрунтувати заходи щодо її підвищення. Визначити можливі фактори ризику і оцінити рівні ризику за стандартними методиками.
За стандартними методиками провести маркетингові дослідження на локальному ринку і узагальнити їх результати. Використовуючи результати маркетингових досліджень, визначити сегмент ринку, потенційних споживачів. На підставі маркетингового підходу відстежити збут продукції та зміни попиту. За стандартними методиками визначити місткість ринку, спрогнозувати попит на продукцію на середньостроковий період. Ознайомитися з матеріалами розробки маркетингового плану організації (підрозділу). Розробити рекомендації щодо позиції фірми на ринку на підставі зібраної та обробленої інформації. Визначити доцільність використання і обрати різноманітні можливі рекламні засоби.
4.Управління постачанням
Визначити структуру і збалансованість використання матеріальних ресурсів. На основі маркетингових досліджень вивчити можливості потенційних комерційних партнерів. Обґрунтувати варіанти рішень щодо каналів реалізації виробленої продукції. Надати опис процесу матеріально-технічного забезпечення: завдання, функції, планування потреб, можливостей і якісних параметрів, вибір та оцінювання джерел закупок.
Проаналізувати виробничу систему організації. Надати характеристику її складових. Визначити та обґрунтувати виробничі процеси організації, їх типи та ознаки. Побудувати схему виробничого циклу. Обґрунтувати його тривалість. Проаналізувати схему виробничого та обслуговуючих потоків.
Оцінити ефективність збуту та зміни попиту на товари споживчого призначення. На основі використання раціональних форм і методів організації праці проаналізувати виконання операцій з перетворення ресурсів у продукцію. Ознайомитися з технічною документацією стосовно укладання угод з субєктами бізнесу.
Проаналізувати фінансово-майновий стан підприємства, його платоспроможність, фінансову стійкість, прибутковість, ділову активність. Сформувати окремі групи активів та пасивів підприємства. Проаналізувати фінансовий план діяльності: план формування фінансових ресурсів, план руху грошових коштів, балансовий план. Проаналізувати податкові платежі.
Провести облік кадрів, визначити структуру колективу та розраховувати його чисельність. Провести облік і проаналізувати використання робочого часу. Розрахувати показники плинності кадрів, проаналізувати її причини і впровадити заходи щодо стабілізації колективу. Згідно з трудовим законодавством проаналізувати добір, оцінювання, наймання, розвиток та вивільнення кадрів підприємства (підрозділу). Використовуючи контрольні дані та стандарти, проаналізувати і оцінити необхідність розробки регулюючого впливу на обєкт. Вивчити забезпечення та створення інформаційної служби щодо оцінювання поведінки персоналу та її мотивації.
Проаналізувати процеси виділення на основі обєктивних управлінських функцій та спроектованого виробничого процесу органів управління та визначити завдання до вирішення для кожної структурної одиниці. Обґрунтувати систему та процедуру управління підприємства. Дослідити існуючий штатний розклад працівників підприємства. Визначити організаційну структуру управління.
Відстежуючи зміни законодавства, ознайомитися з нормативними актами, які забезпечують правову відповідність рішень в кадровій роботі.
Використовуючи діючу систему мотивації дослідити ефективні заходи мотивації в колективі. Визначити ефективні форми і системи оплати праці.
Використовуючи нормативно-правові інструменти, з урахуванням факторів прямої і непрямої дії проаналізувати оптимальні варіанти співпраці з субєктами зовнішнього середовища, взаємовідносини з іншими організаціями. Проаналізувати експортні можливості організації та її імпортні потреби. На основі досліджень світового ринку визначити можливості закордонних партнерів. Підготувати документи для укладання угод із закордонними постачальниками та споживачами, забезпечувати їх реалізацію і оперативний контроль виконання.
На основі моніторингу нововведень розробити пропозиції з їх впровадження. Провести облік і контроль впровадження раціоналізаторських і новаторських пропозицій працівників. Сформувати базу даних по провадженню пропозицій працівників. Забезпечити збір інформації стосовно нововведень на фірмах-конкурентах. Скласти посадові інструкції та положення про структурні підрозділи. На підставі інформації компютерних систем оцінити дію структурних підрозділів, підготувати пропозиції щодо їх вдосконалення.
12.Техніка безпеки та охорона праці
Ознайомитися з технікою безпеки та охороною праці на виробництві, їх структурою, формою і методами роботи, станом виробничого травматизму та професійних захворювань на виробництві, гранично допустимою концентрацією отруйних речовин на підприємстві; санітарно-технічними нормами та заходами щодо їх виконання; шкідливими викидами підприємства та заходи з охорони навколишнього середовища. Охарактеризуйте протипожежну безпеку на підприємстві та екологічну безпеку виробничої діяльності.
Індивідуальні завдання виробничої практики (бакалавр)
( науково-дослідницька робота студентів)
Виконання студентами індивідуальних завдань є важливим етапом у вирішенні основних завдань виробничої практики.
За час проходження виробничої практики кожним студентом виконується індивідуальне завдання з вивчення окремих сторін управлінської діяльності підприємства, збір матеріалів для науково-дослідних робіт, повязаних з тематикою роботи кафедри та випускової роботи.
Індивідуальне завдання видається кожному студенту керівником до початку виробничої практики згідно розробленої тематики. В календарному графіку проходження виробничої практики передбачаються строки його виконання.
Результати виконання індивідуального завдання повинні бути використанні студентами при підготовці доповідей, при написанні випускової роботи.
Консультування та контроль виконання індивідуального здійснюється керівником випускової роботи.
Індивідуальне завдання при проходженні виробничої практики
1. Проаналізувати існуючу організаційну структуру управління підприємством базою практики з акцентом на підрозділах, що здійснюють зовнішньоекономічну діяльність та визначити звязки між підрозділами управління.
2. Оцінити стан менеджменту підприємства.
3. Проаналізувати механізм реалізації менеджменту на підприємстві.
4. Сформулювати місію підприємства бази практики.
5. Проаналізувати наявність сучасних інформаційних технологій у менеджменті підприємства.
6. Проаналізувати, чи відповідає кваліфікація персоналу, що займається, поточним і майбутнім завданням підприємства.
7. Дослідити творчий потенціал організації бази практики у сфері та вказати напрямки його використання.
8. Визначити можливості розвитку на підприємстві міжнародного інноваційного підприємництва.
9. Сформулювати основні положення про відділ стратегічного планування
у сфері для конкретного підприємства.
10. Розробити основні засади моделі міжнародного інноваційного менеджера підприємства.
11. Проаналізувати економічну ситуацію (вплив зовнішніх чинників), в якій доводиться діяти підприємству базі практики.
12. Виконати SWOT-аналіз зовнішньоекономічної діяльності підприємства.
13. Запропонувати напрямки поліпшення організаційної культури у сфері конкретного підприємства.
14. Скласти перелік існуючих на підприємстві нормативно-правових документів, які регламентують процес управління якістю продукції що відповідає міжнародним вимогам.
15. Проаналізувати сильні й слабкі сторони продукту сфери підприємства: дизайн, якість, доставка, гарантії.
16. Проаналізувати (скласти перелік) джерел одержання інформації у сфері міжнародного інноваційного розвитку певної галузі діяльності (специфічної для конкретного підприємства).
17. Скласти основні вимоги до консультанта у сфері ЗЕД фірми. Перелік наведених індивідуальних завдань може уточнюватися і доповнюватися керівниками практики від інституту і підприємства за погодженням із завідувачем кафедри менеджменту.
18. На основі діагностики внутрішніх підсистем і вивчення факторів зовнішнього середовища розраховувати показники бізнес-плану і оформляти проекти його розділів.
19. На основі даних статистичної звітності сформувати базу даних для підприємства. На підставі сформованих баз даних з використанням стандартних програмних пакетів проаналізувати та запланувати обсяг і ціни на випуск (реалізацію) продукції.
20. Підготувати документи для укладання угод з постачальниками та споживачами які забезпечують їх реалізацію.
21. Побудувати оптимальну схему взаємодії матеріальних, товарних, інформаційних та фінансових потоків, які аналізують систему управління якістю логістичних процесів.
22. Використовуючи принципи та методи організації управлінської праці, розробити пропозиції щодо розподілу повноважень в управлінні підрозділом. На базі інформації про можливості підлеглих розробити проект делегування повноважень в управлінні підрозділом. На основі отриманої інформації стосовно можливостей працівників підготувати проект розподілення повноважень користувачів інформаційних систем та мереж.
23. Використовуючи соціальні стандарти та умови, підготувати колективний договір між роботодавцями та працівниками.
24. Використовуючи інформацію про стратегії підприємства, виробити пропозиції щодо складу та змісту задач управління. Виходячи з алгоритмів вирішення задач управління, розрахувати трудовитрати на виконання управлінських завдань. На підставі наявних баз даних підготувати пропозицій щодо складу та змісту задач управління.
25. Проаналізувати систему інформаційного забезпечення процесу управління, вивчити використання сучасних інформаційних технологій, розробити перелік задач, що вирішується за їх допомогою по кожному підрозділу підприємства.
26. Розробити положення про структурні підрозділи та посадові інструкції працівників, розробити правила внутрішнього трудового розпорядку, сформувати професійні моделі спеціалістів.
27. Надати характеристику діючої системи мотивації на підприємстві, вивчити методи економічної мотивації працівників та методи неекономічної мотивації.
28. Проаналізувати положення про оплату праці, про формування та використання доходів трудового колективу.
29. Розробити пропозиції щодо раціональної організації праці фахівців окремого функціонального відділу на підприємстві. Проаналізувати використання робочого часу фахівців.
30. Провести аналіз використання робочого часу працівника структурного підрозділу і на його основі розробити план особистої роботи, Оцінити рівень трудової та виробничої дисципліни.
Методичні вказівки до виконання програми виробничої практики
Програма практики передбачає ознайомлення з існуючими засобами і методами побудови організації і управління нею.
Розкриваючи суть розділів практичної діяльності, студенти повинні спостерігати, вивчати, аналізувати і письмово оформляти отримані результати.
Оформлення результатів проходження практики
Після завершення виробничої практики студент подає для перевірки керівнику практики від кафедри таку документацію:
Звіт про проходження практики оформлюється за загальними вимогами до творчої роботи студентів на стандартних аркушах паперу (обсягом до 30 сторінок) за такою структурою:
Звіт повинен бути конкретний і стислий, обов'язково мати графічний матеріал (схеми, таблиці, рисунки, діаграми, графіки), що наочно розкриває суть виконаної роботи і результати управлінського та економічного дослідження.
Додатками до звіту можуть бути зразки зібраних первинних документів (організаційних, господарських, ділових та ін.), великі за обсягом аналітичні таблиці, складні схеми, зразки інших матеріалів, що характеризують господарську діяльність організації.
Виконання індивідуального завдання становить у звіті окремий розділ.
Складений студентом звіт повинен мати наскрізну нумерацію сторінок. Аркуші повинні бути зшиті.
Звіт перевіряється і затверджується керівниками практики від бази практики і кафедри інституту.
Підсумки практики та її захист
Керівництво бази практики організовує обговорення підсумків роботи студентів і оцінює її за п'ятибальною системою.
Основні документи про практику (щоденник, звіт про роботу студента, характеристика на кожного студента) мають бути підписані керівником бази практики та завірені її печаткою.
Документи передаються викладачеві керівнику виробничої практики.
Захист результатів звіту практики проводить і оцінює викладач керівник практики від кафедри.
Керівник практики звітує на засіданні кафедри про результати практики студентів.
Критерії оцінювання результатів практики
Якість виконання програми практики оцінюється за чотирибальною системою.
Оцінка "відмінно" ставиться студенту, який брав участь у всіх заходах програми практики (семінарських заняттях, екскурсіях); активно відповідав на запитання викладача; не мав зауважень дисциплінарного плану в період екскурсій; ретельно вів записи у щоденнику; підготував звіт згідно з вимогами інституту.
Невідповідність поведінки студента і якості його звіту наведеним критеріям зумовлює зниження його оцінки.
Зразки оформлення документів для проходження практики надані у додатку та видаються керівником практики.
Список рекомендованої літератури
PAGE \* MERGEFORMAT 1